Eengezins- en etagewoningen in plan Dragonder-Zuid Nog dit jaar begin bouw van woningwetwoningen Grondverkoop aan Patrimonium's Bouwvereniging Bliksem actie voor Pakistan A Werkgroep neemt initiatief: Spaanse feestavond voor gastarbeiders We praten wel over inspraak ^l^üTStO^ Niet-rijder reed toch Bloemenkas geopend Sinterklaas avond voor GVVV-jeugd Geslaagd Vanavond: BLIJMAKERTJE Rein Kok Brandpiket Hartig Eigen kompas Kerstgasten Bedankt Jeugddienst Avondmaal Beroepen VAN WOUT BLAUWKOUS. CRÈCHE Deze sticker op een auto zegt: tot op een honderdste millimeter nauwkeurig uitgelijnd, gebalanceerd. Elektronisch. Abi heeft er de apparatuur voor. Tjoent camber, caster, toespoor, uitspoor exakt volgens voorschrift van de fabrikant. En u hebt Abi vlakbij. Dus... NOORD Subsidie VRIJDAG 27 NOVEMBER 1970 Wij mensen haspelen woorden en de betekenis daarvan vaak een beetje door mekaar. Lang heb ik met de enigszins kinderlij ke gedachte rondgewandeld, dat woorden als „welvaart" en „welzijn" niet veel van elkaar verschilden. On der „welvaart" rangschikte ik een bepaalde mate van levensstandaard in de huidige tijd: een brommer of .n autootje, cee-vee, twee toiletten in één huis, op z'n tijd een uitje en noem maar op. Voor wie deze vormen van welvaart al voorgesneden koek zijn kunnen de minima wat hoger liggen: een kampeerwagen, op iedere slaapkamer een toilet, twee garages (het aantal auto's speelt geen rol meer) »en zo af en toe een keertje thuis kunnen blijven tussen alle ver plichte uitjes. Gaan we dan nog een stapje verder dan komen we aan het tweede huis, een vliegtuigje en, om een paar keer per jaar een weekje of zo uit te blazen van het verwerken van zoveel welvaart, een zogenaamde „kroez" op een super-de-luxe passa giersboot in de Golf van Biscaje bij rustig weer. Als je tot één van die niveaus van de welvaart omhoog was geklauterd zou het ook wel met je wezen, dacht ik. Maar dat is niet juist. Ondanks alle welvaart kan het met de mens wel eens helemaal niet wel wezen. Hij kan zich d'r gewoon beroerd bij be vinden, omdat ie temidden van z'n hele welvarende entourage z'n neus gaten niet kan sluiten voor de kwa lijke dampen die het welvaartsver schijnsel in onvoorstelbare hoeveel heden afscheidt. Bij het doorpraten van de begroting in onze gemeenteraad is weer eens dui delijk gebleken dat er een wezenlijk verschil is tussen „welvaart" en „welzijn". Het laatste is een begrip waar we eigenlijk geen cent voor over hebben omdat we zo nodig aan onze welvaart moeten door-babbelen. Dus is er een wijs college dat ons voor het welzijn van iedereen de no dige centen in de vorm van belastin gen afhandig maakt. Het jaarlijkse algemene beschouwen van de lokale zaken leverde nog meerderlei uitleg van dezelfde woor den op. De gewild origineel uit de slof schieten de een-baards-fractie van een eer tijds eveneens van originaliteiten overborrelende landelijke partij vond het in Veenendaal een dooie troep daarmee doelende op het feit, dat men in de avonduren in randje rand- stacPs centrum een geleid projectiel kan afvuren zonder één levend wezen te raken. De voornaamste burger van de levenlo ze troep, tevens president van de ge meenteraad gaf zijn politieke oppo nent van katoen. Volgenshem was er geen sprake van een dode troep, als meneer oog en oor had voor het echte Veenendaalse leven, dat gonst en bruist en weet ik wat al niet meer. Met enig recht van spreken zou men dat ook nog kunnen verkondigen van Veenendaal bij lamplicht, want opko mende en afgaande ploegenwerkers verlevendigen het stadsbeeld op de ronde uurtjes. De geachte afgevaardigde had uiteraard het maatschappelijk beweeg bij duis ternis op het oog, waarmee maar weer gezegd kan zijn dat men zelfs met een dooie troep diverse richtin gen uitkan. Zo ook met het meewerken aan de ont wikkeling. De voorlezer van de zowel op rechts als orthodoxie afgestemde club maakte het volk bekend, dat de hele vertegenwoordiging zich van harte zou inzetten voor de ontwikke ling van Veenendaal. Daarmee speel de hij de bal over de hele vleugel heen, want van uiterst links scham perde een ouwe rot, dat ie van zo'n uitspraak uit die hoek helemaal niet ondersteboven geraakt wds, eerder dat men op rechts zelf niet goed wist wat men eruit kraamde. Hoe kon een partij, die zo weinig pro gressiviteit in z'n staatkunde deed meewerken aan de ontwikkeling van een plaats? Dat maakte iets ter anderer zijde los. Beleefd, doch gedecideerd kwam er uit dat meneer van links aan „ont wikkeling" kennelijk een andere be tekenis toekende dan het gezelschap op rechts. Hetgeen, objectief gezien niet kon worden weersproken al kon men als outsider meneer van links eveneens het grootste gelijk van de wereld geven. Zo ziet u maar. Met woorden kun je alle kanten uit. Met daden wordt het even moeilijker... Wout Blauwkous VEENENDAAL Dezer dagen slaag den te Veenendaal voor het Unie prak tijkdiploma machineschrijven de dames: Jenny v.d. Bovenkamp te Renswoude; Corrie Druyff te Woudenberg; Els de Haan te Eist (U.); Liesbeth de Kroon te Rhenen; Hetty van Leeuwen te Veenen daal; Dinie Nieuwenhuis te Veenendaal; Annie Quint te Eist (U.); Ellie Re- bergen te Veenendaal; Bea Robbertsen te Woudenberg; Stijnie van Tuil te Veenendaal; Cora van Schalk te Vee nendaal; Wilma van Leyen te Rhenen, en de heren Pierre Brunet te Eist (U.); Bert van Doom te Veenendaal; Jurjen Kuipers te Veenendaal; Niek Veldhui zen te Rhenen, Peter van Ede te Vee nendaal. Voor het Unie-praktijkdiploma Neder landse Stenografie, systeem Groote, de dames: mevr. A. de Graaf-Schoonder- mark te Veenendaal; mevr. A. van de Akker te Rhenen; Hennie Overeem te Scherpenzeel (Gld.)Marianne Stoer en Brigitta Quint, beiden te Renswoude en Rita van Schuppen te Veenendaal. Voor stenografie Duits, systeem Groote, de dames: Hanny de Haas en Lineke Oosterbeek, beiden te Veenen daal. Alle geslaagden werden opgeleid door het Handelsinstituut Van Rijswijk te Veenendaal. VEENENDAAL „We praten wel graag over inspraak, maar hoe is die te verwezenlijken als men het ver schil tussen de Eerste en de Tweede Kamer niet kent? Een vraag van een klas van het Christelijk Lyceum in Veenendaal, voortvloeiend uit een enquête naar de „politieke" belang stelling bij de Veenendaalse bevol king. Ruim twee maanden geleden ging de derde klas atheneum 's morgens de straat op met een zestal vrij een voudige vragen, waarmee de kennis van het publiek op straat m oest worden getoetst. Slechts 34 procent van die vragen leverden een goed antwoord op. Het onderzoekje stond onder leiding van klasse-leraar en conrector drs. H. Hiensch. De vragen waren: 1. Tot welke partij behoort premier De Jong? 2. Noem een grote oppositiepartij. 3. Wie of wat is het hoofd van een gemeente? 4. Zijn vergaderingen van de Tweede Kamer en Provinciale Staten openbaar of niet? 5. Van wie zijn in Nederland de rechters afhan kelijk? 6. Is bij het regeren de Eer ste of de Tweede Kamer het belang rijkst? We geven de vragen graag door, zonder de antwoorden bij te leveren. Misschien een idee voor een familie quiz? De lyceïsten gaan overigens ver der op het pad van het onderzoek. Waarschijnlijk in januari starten ze met een opiniepeiling met de ko mende Kamerverkiezingen als on derwerp. Een gewaarschuwd men- VEENENDAAL De bliksemactie voor de slachtoffers van de overstro mingsramp in Oost-Pakistan zal van avond in Veenendaal worden aangekon digd met het luiden van de klokken van alle Hervormde kerken. Van zes tot negen uur zijn de kerken en het raad huis geopend voor het in het ontvangst nemen van de giften. Na negen uur kan de opbrengst van de diverse inzame- lingspunten in het raadhuis worden af gedragen. VEENENDAAL Nog dit jaar zal in het bestemmingsplan Dragonder-Zuid begonnen worden met de bouw van 94 eengezinswoningen, in maart 1971 ge volgd door heiwerkzaamheden voor de bouw van 164 etagewoningen. Zowel de flats als de eengezinswoningen worden gerealiseerd in de woningwetsector. Dit is het eerste grote woningwetcontingent dat uit de grond komt sinds de bouwwerkzaamheden in deze sector in „de Molenbrug". De eengezinswoningen zullen naar alle waarschijnlijkheid binnen een half jaar kunnen worden uitge geven. Het college van B. en W. annon ceert dit woningbouwproject in een voorstel waarin de raad wordt ge vraagd de benodigde grond te verko pen aan Patrimonium's Bouwvereni ging, waarbij tevens wordt gevraagd de benodigde voorschotten aan die in stelling te verstrekken. De eengezinswoningen zullen worden gebouwd in twee types, te weten 20 woningen met een zogenaamde door zonkamer en drie slaapkamers en 74 woningen met een zogenaamde Z- kamer en vier slaapkamers. De etage woningen zullen worden gebouwd in vijf blokken te weten 2 blokken van elk 40 woningen in vijf bouwlagen en drie blokken van elk 28 woningen in zeven woonlagen. In de onderbouw van de flats zijn bergruimten geprojecteerd en is de mo gelijkheid open gelaten om eventueel een kindercrèche te maken. Alle woningen zullen centraal wor den verwarmd, terwijl voor de afvoer van het huisvuil van de etagewoningen gebruik zal worden gemaakt van vuil- nisstortkokers, die op de galerijen zul len worden aangebracht. De etagewoningen zijn vrijwel iden tiek aan de in het Prins Willem Alexanderpark gebouwde flats met dit verschil, dat de balkons zijn uitge bouwd, waardoor de hoofdindeling een kleine wijziging ondergaat. De grondkosten voor de eengezinswo ningen en de eta gewoningen bedragen respectievelijk 725.757,38 en ƒ949.347,67. De totale bouwkosten zijn achtereenvolgens 4.088.788.- en 6.718.388.-. VEENENDAAL De Ameronger G. v.d. H. (31) is gisteren door de Veenen daalse politie aangehouden. Hij reed in een auto ofschoon de rechter hem vorig jaar een ontzegging van de rijbe voegdheid oplegde. ADVERTENTIE Autobanden-import, Laan der Techniek, Veenendaal. telefoon 08385 - 19151, De gemiddelde huur voor de eenge zinswoningen is becijferd op ƒ264.- en voor de etage woningen op 231 per maand, ezclusief de bijkomende kosten. Alhoewel de eerste bewoners nog maar nauwelijks hun woning in de Dragonder-zuid hebben betrokken krijgt de raad donderdagavond de aan kopen eerste van grond in Dragon- der-noord te behandelen. Het zijn percelen van mevrouw W. v.d. Ven del-Wijnen en mevr. L. van Ginkel- Veldhuizen. Met de grondprijs en de ontpachtingsbedragen is ruim 1,1 mil joen gulden gemoeid. GEEF EEN (dat is een persoonlijk geschenk) uit de collectie van Hij heeft niet anders Gelderland/hoek Hoogstraat VEENENDAAL Telefoon 12656 (Tot 5 december dubbel Zilverzegels, of Zilverzegels èn loten, bij aankoop voor 10,een extra presentje, gra tis grabbelen voor de kinderen). VEENENDAAL In het Vereni gingsgebouw aan de Eikenlaan zal het zaterdagavond Spaans toegaan. Dan vindt voor het eerst een werke lijk grote ontspanningsavond plaats voor alle gastarbeiders uit Veenen daal en wijde omgeving. Een be roepsgezelschap, onder leiding van de in Nederland wonende en wer kende Marisa y Juan Antonio, zal een volledig avondvullend program ma op de planken zetten. Het resul taat wordt met spanning afgewacht door de organisatoren: de Werk groep Veenendaal van de Stichting Buitenlandse Werknemers „Mid den-Nederland" te Utrecht. Er is de afgelopen jaren al veel gebeurd om het de gastarbeiders hier zo prettig mogelijk te maken. Niet alleen de behuizing is sterk verbeterd, maar ook aan de ont spanning en recreatie heeft men al tijd wel gedacht en gewerkt. De Werkgroep Veenendaal zorgde voor het ontmoetingscentrum „La Casa" waar al het mogelijke wordt gedaan om via voorlichting, begeleiding, hulpverlening bij het volgen van op leidingen en cursussen, films en ge zelschapsspelen een goede sfeer te scheppen, waarin de buitenlanders zich hier toch thuis zouden kunnen voelen. Het is daarbij gebleken dat ze het liefst onder en bij elkaar zijn, ook al vanwege hun eigen bele vingswereld, hun afkomst en de ge zamenlijke problemen. Het ontspanningswerk bestond tot nu toe uit het laten optreden van amateurs of eigen landgenoten. Men voerde zijn godsdienstige of nationa le feesten „binnenskamers" (althans niet in grote vorm) maar een mas saal samenzijn was er nog altijd bij ingeschoten. Daar komt nu verande ring in. Voorzitter R. E. Schardijn, be drijfsleider bij de Boxal waar zo'n 80 100 gastarbeiders werkzaam zijn, ziet het zo: „Het is zaterdag avond echt een peiling. Hoe gaat dit? Wat zullen de reacties zijn? Daarom hebben we Antonio ook ge waarschuwd, dat het hier niet een goodwill-optreden moet worden met een sterk toeristische inslag, zoals hij zijn shows brengt voor Neder landers. Hij komt voor een uiterst kritisch en deskundig publiek te staan, dat alles weet van de Fla mencozang en -dans. Omdat de Spanjaarden ver in de meerderheid zijn onder onze buiten landse werknemers, hebben we ook voor een Spaanse avond gekozen. Tenslotte is ongeveer 20 procent van de Marokkanen van huis uit ook op Spanje georiënteerd en bereiken we hierdoor de grootst mogelijke groep." Er wordt geen toegangsprijs ge vraagd van de bezoekers. Dit is mo gelijk geworden doordat de werk groep via de Stichting Buitenlandse Werknemers onder het ministerie van CRM ressorteert en daarvan een kostensubsidie van 70 procent ont vangt. De overige 30 procent moet nog bij elkaar komen, maar men verwacht vrij wat steun van o.a. de Fabrikantenvereniging in Veenen daal. Deze instantie heeft in verhou ding tot andere plaastsen al onnoe melijk veel gedaan en de werkgroep is dan ook vol lof over deze arbeid. De heer Schardijn verklaart dat uit het feit, dat Veenendaal nog een kleine stad is en men dan eerder bereid is om in een nog overzichte lijke situatie bij te springen. De werkgroep heeft niet stil geze ten om te trachten de zaal vol te krijgen. In Veenendaal werken t thans zo'n kleine 450 buitenlanders waarvan een groot deel verwacht wordt. Daarnaast zijn ook de werk nemers uit Wageningen en Ede uit genodigd en hebben de bedrijven toegezegd met bussen voor het ver voer te zorgen. Tevens zijn B. en W., vertegenwoordigers van CRM, per soneelschefs die dagelijks omgaan met buitenlandse arbeiders en leden van de Fabrikantenvereniging ge vraagd de avond een officieel ka rakter te verlenen door hun aanwe zigheid. Om de gastwerknemers in hun ei- Zo zullen de bezoekers van de Spaanse avond hun solisten zien: Marisa y Juan Antonio, Spaans danser; Maria del Carmen, Flamencozangeres en Pepe Rami- zez, Framencogitarist en -solist. gen taal op deze avond opmerkzaam te maken heeft de heer Pisonero del Arno, maatschappelijk begeleider op de SKF alle uitnodigingen, affiches en andere reclamemiddelen van Spaanse tekst voorzien en talloze waardevolle tips gegeven. Men hoopt door deze intensieve aanpak een bezoekersaantal van 500 te be reiken. Slaagt dit feest, dan zal in de toe komst aan meer van zulke evene menten gedacht worden, met name voor de Mohammedaanse gastarbei ders, die momenteel in de vasten maand Ramadan leven en derhalve niet zullen komen. De organisatoren wachten met spanning af hoe aanstaande zater dagavond de stemming en de reac ties zullen zijn. Dat het er echt Spaanse zal toegaan is zeker. Maar dat is ook juist de bedoeling. De commissie van beheer van de gereformeerde kerk te Veenendaal besloot een poosje geleden dat in de jeugdsoos in de voormalige pastorie naast de Brugkerk de nodige voor zieningen in verband met de brand veiligheid moesten worden getroffen. Toen men daarna een onderzoek instelde, bleken de gebreken zo ern stig te zijn dat besloten werd om het gebouw in afwachting van de hoogstnoodzakelijke voorzieningen te sluiten. Zelfs de kachels waren niet helemaal in orde. Intussen is het gevaar eraf en kon midden november de Soos weer opengesteld worden. Echter, wel on der enkele voorwaarden. Alleen de eerste twee verdiepingen mogen yrorden gebruikt. Verder heeft de sooscommissie een brandpiket in moeten stellen. De leden van deze brandwacht zijn geïnstrueerd hoe in geval van brand te handelen. De gemeenteleden van de gerefor meerde kerk van Veenendaal van 15 en 16 jaar hebben van hun predi kant, ds. W. Blanken, een „hartige" brief gekregen over de catechisatie. De dominee kan zich weliswaar voorstellen en toont dit met een aantal sprekende voorbeelden aan dat de jeugd de catechisatie een saai karweitje vindt, maar hij vraagt zich wel af hoe de jeugd het dan anders wil. Vanzelfsprekend gaat het om het geloven en niet om het leren in de eerste plaats. Toch zal iemand moeten leren om tot het ge loof te komen. Daarvoor zal men de inhoud van het Evangelie moeten kennen. Ds. Blanken weet dat de tijd waarin we leven voor de jeugd meer tegen heeft. Luisteren is namelijk geen mode meer. Mensen zeggen dat luisteren minderwaardig is. Je moet alles zelf bedenken en zelf de dingen uitpuzzelen. Dat bezorgt je een eigen oordeel over de dingen. Toch kan men het luisteren vol gens de predikant onmogelijk af schaffen, want luisteren is volgens hem „eigen gedachten stil zetten en het op Gods gedachten houden". Ds. Blanken heeft de jeugd deze „hartige" maar toch ook wel harte lijke brief niet willen onthouden omdat hij het doodzonde zou vinden als iemand, zo dicht bij het waar achtige leven gekomen, het nog zou moeten missen. „Op" de kerkeraad van de gere formeerde kerk te Rhenen is vastge steld, dat er geen duidelijk catechi satieboekje in de handel is. De pre dikant tracht daarom „op eigen kompas varend" de vorm en inhoud aan het catechetisch onderricht te geven. De kerkeraad zal regelmatig verslag worden uitgebracht, terwijl de mogelijkheid zal worden bezien om de catechisanten een samenvat ting van de behandelde stof te over handigen. Ook dit jaar worden er weer kerstgasten-dagen gehouden op De Drieburg in Driebergen. Dit is he vormingscentrum voor jongeren van het Landelijk Centrum voor Gere formeerd Jeugdwerk. Er zal worden nagedacht over de steeds scherper wordende tegenstel lingen in de maatschappij en de vraag of er vandaag nog plaats is voor Jezus en voor de mens voor wie hij gekomen is. Voor het beroep van de gerefor meerde gemeente te Rhenen be dankte ds. J. C. Westrate te Melis- kerke. Zondagavond 29 november is er weer een Jeugddienst in de Andries- kerk te Amerongen. Ditmaal zal in de dienst voorgaan de heer W. Visée uit Varik. Het onderwerp is nog niet bekend. Tot de kerkeraad van de her vormde gemeente „Sola Fide" zijn enkele vragen gekomen over de wij ze van viering van het Heilig Avondmaal. Bij deze gemeente viert men het Avondmaal door op de plaats te blijven zitten. Wel is ver zocht dat de Avondmaalsgangers voor in de kerk gaan zitten en de niet-deelnemers achterin. Gebleken is dat veel meer mensen deelnemen dan vroeger. Door sommige mensen wordt het daadwerkelijk „aangaan aan tafel" gemist. De kerkeraad ziet hierin geen bezwaar, eerder een voordeel omdat juist dit aangaan voor ver schillende mensen de drempel schijnt te zijn geweest waar men niet overheen kon komen. Tot dege nen die het stellen van een daad missen zegt de kerkeraad: dat deed u toch al veel eerder bij uw geloofs belijdenis? Het is niet de bedoeling met het verzoek voor- of achterin de kerk te gaan zitten de schapen van de bok ken te scheiden, maar om de zaak ordelijk te laten verlopen. Kinderen kunnen gewoon bij de ouders blij ven zitten. Dit belemmert het door geven van schaal en beker niet. Op de vraag waarom de avond- maalscollecte ook wordt gehouden onder de mensen die niet hebben deelgenomen wordt geantwoord, dat deze collecte niet wordt gehouden ter bestrijding van de onkosten, wat men ook wel eens gehoord heeft. In tegendeel: de gemeente in z'n geheel vervult de diaconale opdracht krachtens de gemeenschap in het Heilig Avondmaal. Ter vervulling van de aanstaande vacature, die ontstaat door het ver trek van ds. S. P. van Assenbergh naar Nijkerk in voor de hervormde wijkgemeente noord te Veenendaal een beroep uitgebracht op ds. J. C. Schuurman te Putten, die ook be roepen is in Kesteren. A.s. maandag komt de predikant met zijn vrouw op kennismakingsbezoek. ELST Gistermiddag heeft de heer J. v. d. Poel zijn bloemenkas op de Franseweg officieel geopend. Vanaf de openingstijd was de belang stelling overweldigend. Onder de velen, die de heer v. d. Poel hun gelukwensen kwamen aanbieden, waren wethouder Van Lienden en de heer Slok van de Contactgroep van El- ster Winkeliers. De heer Van Lienden bracht o.a. in zijn speech naar voren, dat er immer een vergelijking zou zijn tussen het leven en bloemen. „Bloemen en planten tonen ons de vergankelijk heid van het leven. Zij vormen tevens een symbool in ons leven. Reeds in de grijze oudheid schonken mensen elkaar bloemen als bewijs van liefde en er kentelijkheid. Bij de geboorte van een mens, maar ook bij zijn dood zijn er bloemen", aldus de heer Van Lienden. Namens de Contactgroep van Winke liers memoreerde de heer Slok, dat de kleine winkel in een kleine plaats steeds in ere moet worden gehouden. „Het doet mij goed te constateren, dat Eist nog steeds geen supermarkt bezit. Ik vind zoiets niet in onze omgeving passen, hoewel ik beslist niet tegen vooruitgang ben. Deze originele zaak is geheel in overeenstemming met onze bosrijke omgeving en zal zeker een succes voor de plaats zijn." De heer v. d. Poel, die bijna twee jaar geleden een kleine kwekerij op de Franseweg begon, die ongeveer 60 vier kante meter bedroeg, heeft er thans 135 vierkante meter bijgebouwd. In deze ruimte zijn ondergebracht een kas- en kweekafdeling en een verkoophal. Het gehele interieur is eigen ontwerp van de eigenaar en volkomen aangepast aan de landelijke entourage. De wanden zijn gedeeltelijk bekleed met riet en eike- en berkestammen. VEENENDAAL De ontspannings- en jeugdcommissie van GVW organi seert een St. Nicolaasprogramma voor de pupillen en adspiranten in gebouw „Het Trefpunt", aanvang 19.15 uur. Pe ter Grooney's Jeugdvariété zal daar presenteren „Hocus Pocus", waarin o.a. clowns, buiksprekers, goochelaars en muzikanten zullen optreden.

De Vallei | 1970 | | pagina 3