Alle fracties akkoord met wiebeltax Acht mille voor Pakistan Verlenging wet premie kerkenbouw Landmacht wordt met 30 procent ingekrompen Oud-strijders boos over belasting op pensioenen Onderzoek moord in Delft vastgelopen Onderzoek naar klimaat voor dienstplichtigen Volgende week stemming ,Een bomop band van vliegtuig Kamerlid stelt vragen over drugs BOETE VOOR AGENT DIE SCHOOT Schip vergaat Proces tegen Duys krijgt vervolg in studio Een Pontiac is een gelukkig bezit. GGD Amersfoort heeft opnieuw problemen Samen naar de juwelier geweest. Heleboel ringen bekeken. Deze stond geweldig. Kostte f97.-, dat viel reuze mee. Echt goud natuurlijk. invention maakt u het koffiezetten gemakkelijk! PROBLEMEN Boeren moeten zelf beleid uitstippelen ,Zal je erg goed staan, zo'n zegelring. Waarom gaan we niet es kijken? Ben benieuwd wat-iekost." De juweliers van Nederland. Schut stelt voor: TAKEN AFSTOTEN INVENTUM KLAP 4 Pontiac tijd juiste tijd VRIJDAG 27 NOVEMBER 1970 DEN HAAG —Do Tweede Kamer krijgt de gelegenheid om voorstellen van minister Witteveen (financiën) tot tijdelijke belastingverhoging (of -verla ging) vooraf te toetsen. Deze toezegging deed de minister gis teren bij het debat over de zogenaamde wiebeltax en de nieuwe verhoging van de btw. Regeringspartijen en oppositie had den bezwaar gemaakt tegen het feit dat de Kamer pas achteraf een oordeel zou kunnen uitspreken over de tijdelijke belastingmaatregelen. Dan zou er in de meeste gevallen toch niets meer aan veranderd kunnen worden, redeneerde men. Minister Witteveen was bereid de Kamer elke keer een nota te sturen met een overzicht van de economische situatie, die een bepaalde maatregel noodzakelijk zou maken. Mits de Ka mer snel een debat houdt, kan er dan nog ingegrepen worden. Vrijwel alle fracties gingen akkoord met de wiebeltax. Ook de oppositiepar tijen waren overtuigd van het nut voor de regering om belastingen tijdelijk te verhogen of te verlagen, al naar gelang de stand van de economie. PvdA en D'66 willen alleen de hele ADVERTENTIE CONTACT GEZOCHT! B.z.a.: Olifant. Goed karakter. Gaarne bereid verbintenis voor het leven aan te gaan. Tik geen bezwaar als U maar werkelijk weet te genieten van zo'n raszuivere Olifant borrel. Een weldaad. Proost! Statiegeld op erewoord retour. SCHIPHOL De rijkspolitie op Schiphol speurt naar de onbekende, die gistermiddag omstreeks twaalf uur op een van de banden van een DC-8 van de KLM met krijt een wit vlak maakte, waarin de woorden „een bom" werden gekrast. Éen onderzoek in het vliegtuig lever de niets op. De DC-8 werd gereed ge maakt voor de lijnvlucht van een uur naar New York. Uit veiligheidsoverwe gingen werd de vracht bewaard voor een volgende vlucht. De rijkspolitie neemt aan. dat de da der zich onder het platformpersoneel bevindt. Het platform is al maanden lang volledig afgezet. Toegang is alleen mogelijk voor personeel, dat in het be zit is van een speciale pas. btw uit de wiebeltax halen, o.a. omdat volgens hen het bedrijfsleven in grote moeilijkheden komt als artikelen steeds maar weer moeten worden omgeprijsd. De wiebeltax gaat al per 1 januari 1971 in, wat betekent dat per die datum de loon- en inkomstenbelasting, de vennootschapsbelasting, de gebruiksbe- lasting op auto's en de benzineaccijns met drie procent omhoog gaan. De om zetbelasting blijft bij deze maatregelen nog buiten schot. Wat de aparte verhoging van de btw van twaalf tot veertien procent betreft (eveneens per 1 januari) stelde de op positie zich diametraal tegenover de re gering op. Zowel drs. Berg (PvdA) als de heer De Goede (D'66) meende dat op die manier de inflatie in de hand wordt gewerkt. Minister Witteveen en staatssecreta ris Grapperhaus wezen de voorstellen van de Kamer om verschillende goede ren van het hoge naar het lage btw- tarief over te hevelen, niet zonder meer van de hand. Het gaat hier o.a. om de horeca (logies en spijzen), kant-en klaar-maaltijden in diepvries of lucht dichte verpakking, patates frites, chips, aardappelpuree, kinder- en dieetvoe ding en diergeneesmiddelen. De Kamer besloot de eindstemming over het totale pakket van belasting maatregelen aan te houden tot volgen de week. Dit besluit werd genomen, na dat was voorgesteld de eindstemming over het ontwerp van wet tot wijziging van de loon- en inkomstenbelasting aan te houden tot volgende week dinsdag. Het ontwerp zal eerst nog in tweede lezing de Kamer passeren, zulks met het oog op de vele nog aangebrachte wijzigingen als gevolg van de aanvaar ding van veel amendementen. CJ DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid Nuijens (Boerenpartij) heeft de mi nisters van Justitie en van Sociale Za ken en Volksgezondheid schriftelijk ge vraagd of zij een einde willen maken aan de „propaganda" voor het gebruik van verdovende middelen door radio, televisie, pers en in jongerencentra. Aanleiding tot de vragen is het over lijden van een 15-jarige jongen uit Edam ten gevolge van het gebruik van verdovende middelen. De heer Nuijens vraagt verder o.m. of de ministers een justitieel onderzoek willen instellen naar de bronnen, waar uit de verdovende middelen werden be trokken. Ook wil hij vernemen of de jongen contact heeft gehad met jonge- renadviesbureaus als Release en JAC. DEN HAAG Rode Kruis-voorzitter v.d. Ende ontvangt een cheque van f 8.000 ten behoeve van de actie hulp aan Pakistan, namens de Christelijke Mavoschool in IJselmuiden. V.i.n.r.: Geoffrey Ran, Alice Pelleboer, Gert Pruim, Alie Huisbrink en de leraar P. W. de Beer. AMERSFOORT Opnieuw zijn moeilijkheden ontstaan bij de Amers- foortse Gemeentelijke Geneeskundige Dienst. De artsen Van Velzen en Grif fioen hebben hun ontslag aangekon digd. Zij zijn het niet eens met de re habilitatie van dr. Van der Hooft, de directeur van de GGD in Amersfoort. Dr. Van der Hooft werd enkele we ken geleden om nog onbekende reden geschorst. Begin deze week eiste de ge meenteraad dat deze schorsing onge daan zou worden gemaakt. Dat gebeur de. Ook dokter Manger heeft ontslag bij de GGD genomen. Hij wordt huisarts. Zijn besluit heeft niets met de affai re-Van der Hooft te maken. DEN HAAG De boerenorganisaties in de zes EEG-landen moeten zelf een gemeenschappelijk landbouwbeleid uit stippelen. Ir. C. S. Knottnerus, voorzit ter van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité zei dit gisteren op een vergadering van zijn organisatie in Scheveningen. Wanneer de Europese instanties niet in staat zijn een beleid te voeren dat voor de Europese landbouw aanneme lijk is, dan zullen de nationale regerin gen de zaak wel weer over moeten ne men, zo was zijn conclusie. ADVERTENTIE AMSTERDAM ,.In Den Haag trap pen wij de agenten in de gracht. Denk maar niet, dat wij bang zijn". Deze ui troep van de 24-jarige Gerrit B. uit J)en Haag had in de nacht van 15 op 16 april van dit jaar tot gevolg, dat de Amsterdamse hoofdagent G. van D. op de „walletjes" zijn pistool trok. De kogel trof de 28-jarige P. H. A. Riool uit Den Haag in de buik. Een tweede schot verwondde de 35-jarige G. H. Schouten uit Amsterdam (een van de omstanders) eveneens in de buik. De officier van justitie mr. H. E. van Renesse kon zich voorstellen dat de (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Minister Schut (volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning) heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend dat beoogt de werkingsduur van de Wet Premie Ker kenbouw. die 1 maart 1971. eindigt tot 1 maart 1975 te verlengen. Verder wordt erin voorgesteld de rijk.spremie van 30 procent van de stichtingskosten van kerken en kerkelijke gebouwen gelei delijk te verminderen en wel tot 25 procent in de eerste twee jaren van de verlengingsperiode en tot 20 procent in de laatste twee jaren. Op deze wijze wordt het kerkbouw- subsidiesysteem niet abrupt afgebroken maar vindt, aldus de minister, een soe pele en geleidelijke ovêrgang plaats naar de situatie waarin de kerken voor de stichting van de kerkgebouwen geen subsidie meer nodig hebben. De nu voorgestelde regeling zal op overeenkomsvge wijze gelden voor ge bouwen van genootschappen op geeste lijke grondslag die géén kerkgenoot schappen zijn. Het aantal kerkgebouwen dat sinds de inwerkingtreding van de wet (per 1 maart 1961) met rijkspremie is ge bouwd bedroeg begin 1970 ruim 560. In de laatste jaren is het aantal aanvragen om kerkbouwsubsidie aanzienlijk te ruggelopen. In de afgelopen maanden hebben de kerken met. spanning afgewacht of mi nister Schut verlenging zou voorstellen; door het sterke teruglopen van de kerkbouw in het hele land vreesden velen dat aan de subsidieverlening nu een einde zou komen TERSCHELLING In dichte mist is gisteren de Nederlandse kustvaarder Els Teekman (339 ton) na een aanva ring gezonken bij het lichtschip Ter- schellingerbank. AMSTERDAM De civiele procedu re, die de Brabantse kruidendokter W. J. A. van der Moosdijk tegen Willem Duys en de AVRO heeft aangespannen wegens een onderdeel van programma „Voor de vuist..." op 13 december 1969, zal vrijdagmiddag 4 december worden voortgezet in een der NOS-studio's in Bussuni. Dan zullen de president van de civie le kamer van de Amsterdamse recht bank en de rechters, alsmede de advo caat van de eiser, mr. K. W. Zieleman, uit Den Haag, en die van de gedaagde, mr. J. A. van Waarden, uit de hoofd stad, gezamenlijk naar de beide uitzen dingen van de heef Duys kijken, die op ampex zijn opgenomen: de eerste met het gewraakte onderdeel waarin de kruidendokter wordt beschuldigd van onoirbare praktijken en de tweede waarin het wederwoord wordLgegeven. Donderdag werden in deze zaak de pleidooien gehouden voor de civiele ka mer van de Amsterdamse rechtbank. De kruidendokter eist een schadever goeding omdat hij zegt schade te heb ben geleden door een daling van de verkoop van zijn kruiden na de bewus te tv-uitzending. hoofdagent zich bedreigd had gevoeld en eiste tegen B. een boete van 250 gulden. Tegen de dertigjarige hoofdagent, die daarna terecht stond eiste hij een boete van honderd gulden, omdat „bij het tweede schot geen sprake was van di recte bedreiging. De hoofdagent had voorzichtiger moeten zijn en zijn wa pen op veilig moeten zetten". Hoofd agent Van D. bleef erbij, dat hem de pet was afgeslagen. (vervolg van pag. I) (Van een onzer verslaggevers) NUNSPEET In do komende vijf jaren, tussen januari 1971 en januari 1976, zal de totale sterkte van de Ko ninklijke Landmacht, die thans op rond 85.000 man kan worden gesteld waar van circa 55.000 dienstplichtigen, met ongeveer 30 procent moeten worden verminderd. Vooral voor het al wat ou dere beroepspersoneel zal dat belang rijke gevolgen hebben. Want in de plannen tot herstructuering van de landmacht is voor die periode voorzien in de functievermindering voor in to taal 5000 officieren en onderoffecieren. Voor de categorie dienstplichtigen, van wie er in de komende jaren ook enige duizenden minder nodig zullen zijn. betekent de herstructuering dat er in de toekorqst in mindere mate een aanslag op de jongeren zal behoeven te worden gedaan. Voorts zal ook de groep burgerpersoneel 'met rond 5500 man kunnen worden verminderd. Dat werd medegedeeld door kolonel W. Walthuis, hoofd afdeling personeels planning, tijdens de informatiedagen die onder leiding van de opperofficier personeel van de Koninklijke Land macht 'luitenant-generaal C. Koster voor officieren en onderofficieren in de legerplaats Nunspeet werden gehouden. Generaal Koster stelde met nadruk, dat aan de gevechtskracht van het le gerkorps, inclusief de verplichtingen te genover de Nato, niet behoeft te wor den getornd. Het aantal brigades van het legerkorps, thans zes, kan worden gehandhaafd hoewel men daar wel he vige strijd voor heeft moeten voeren. De vermindering van de sterkte van de landmacht zal vooral zijn beslag moeten krijgen in de zogenaamde na tionale sector", de verzorgende en toe- ADVERTENTIE Deze koffiefilter is het hélemaal IVol-automatisch één, twee, drie, vier, vijf, zes, zeven, acht héérlijke koppen! f105, u kunt er op rekenen! DEN HAAG De landelijke contact groep gepensioneerde oud-verzetsstrij ders en de Stichting 1940-1945 zijn te leurgesteld over de wijze waarop de re gering de Wetbuitengewoon pensioen oorlogsjaren wil wijzigen. De contactgroep wil geen speciale be loning voor het verzet (ook niet voor grote psychische en fysieke belastin gen), maar wel volledige vergoeding van de kosten van de invaliditeit, zo bleek gisteren tijdens de openbare hoorzitting in de Tweede Kamer. De twee instellingen wezen op de grote achterstand van de al op jeugdige leeftijd gepensioneerde invaliden of ach tergeblevenen „Om te voldoen aan de voorwaarde dat wij moeten kunnen leven als ge- DELFT De politie van Delfl is vastgelopen in het onderzoek naar de dader van de wurgmoord op de 21-jarige Adrie Lansbergen-Hölscher. De enkele tips uit de bevolking, die na de publikaties in de kranten zijn losgekomen, hebben weinig resultaat gehad. Wel hebben rechercheurs inmiddels vastgesteld, dat de jonge vrouw, die dinsdagmiddag door haar man dood op bed werd gevonden, 's morgens tussen zeventien minuten over zeven en tien voor tien moet zijn gewurgd. Hoewel de aandacht zich in het begin van het onderzoek sterk op de 23-jarige echtgenoot had gericht, is hij nu van de lijst van verdachten geschrapt. De man is langdurig gehoord, maar niet vastge houden. Het echtpaar Lansbergen woonde pas sinds half september in Delft. Voordat ze ruim acht weken geleden trouwden woonden beiden in Schiedam. Ze kwa men daar nog regelmatig. De politie zoekt er in hun kennissenkring naar mogelijk bruikbare informatie. Rechercheurs sluiten roof als motief voor het misdrijf niet uit. Uit een vaas je dat in een kast stond opgeborgen, wordt ruim driehonderd gulden vermist. Bovendien is er geld uit de handtas van de vermoorde vrouw verdwenen. Het is de politie nog niet duidelijk hoe het misdrijf in de flat zich heeft toegedragen. De kans lijkt groot dat Adrie Lansbergen in haar slaap is overvallen. Hoe de dader dan is bin nengekomen is een raadsel. Wel stond het raampje van het toilet open, maar sporen van inklimming zijn niet gevon den. lijksoortige valide personen is het nodig dat wij ook een gelijk inkomen heb ben", zo stelden de oud-verzetsstrijders. Het pensioen moet daarom niet aan de regelingslionen zijn verbonden, maar aan de werkelijk verdiende brutolonen. De groep betreurde het dat de rege ring geen rekening had gehouden met haar wens om de bestaande verreke- ningsmaatregelen te vernieuwen. De Stichting 1940-1945 heeft bij staatssecretaris Grapperhaus (Finan ciën) gepleit voor het buiten de belas ting laten van de zogeheten vermeerde ring van twintig tot veertig procent bij bepaalde invaliditeitssituaties dan wel bij toekenning van tachtig tot honderd procent bij blijvende invaliditeit. De heer J. van Urk uit Putten, zelf een verzetsslachtoffer, deelde mee dat Nederland een van de weinige landen is waarin over het verzetspensioen belas ting moet worden betaald. leverende eenheden van het legerkorps waar men bepaalde taken zal moeten centraliseren en misschien ook wel zal moeten afstoten. Zo is het niet denkbeeldig dat de koksschool in Leiden zou kunnen wor den opgeheven en dat men koks voor het leger laat opleiden op huishoud scholen, zoals dat al bij de marine ge beurt. Ook zouden wellicht bepaalde herstelwerkplaatsen kunnen worden opgeheven en zou men bepaalde repa raties kunnen toevertrouwen aan bur- gerwerkplaatsen, zoals thans al op vrij grote schaal door de Duitse Bundes- wehr wordt gedaan. In 1970 en 1971 zal er nog weinig verloop zijn in het officierenbestand, er is zelfs een kleine toename te constate ren, van 4420 naar 4460 man. Maar na 1972 wordt dat geleidelijk minder en zal het ieder jaar met ruim 300 man af gaan nemen, in 1974 en 1975 zelfs met ruim 600 man, totdat in 1976 de land macht ongeveer 3500 beroepsofficieren zal tellen. De afvloeiing bij de onderof ficieren gaat op groter schaal. Hier zul- lefi in totaal zo'n 2300 man af moeten vloeien. In 1970 waren er bij de land macht 17120 onderofficieren, in 1976 zullen dat er nog maar 14.850 zijn. Bij het burgerpersoneel rekent men op een vertrek van zo'n 600 man per jaar. Er zullen er in totaal ongeveer 11.500 overblijven. Het hardst komt de klap aan bij de officieren en onderofficieren die buiten het legerkorps werken. Van de officie ren gaat daar rond 40 procent verdwij nen en van de onderofficieren zeker 30 procent. De laatste percentages gelden, althans in de „nationale sector, ook voor dienstplichtigen en het burgerper soneel. Door de functievermindering in het leger, waarbij dus ruim 10.500 man be trokken zullen zijn, komt volgens gene raal Koster een eind aan een toestand die na de laatste oorlog is ontstaan door een grote toevloed van officieren en onderofficieren. Door de herstructu rering wordt het bestand tot meer nor male proporties teruggebracht. Er komt voorts ook binnenkort, aldus werd op de bijeenkomst in Nunspeet meege deeld, een nieuw algemeen militair ambtenarenreglement waarin de recht stoestand en de bevorderingsregelingen beter dan tot nu toe zullen worden om schreven en vastgesteld. (Van een onzer verslaggevers) NUNSPEET Op Initiatief van de opperofficicr-personeel van de land macht, luitenant-generaal C. Koster, Is in de afgelopen maanden onder drie honderd dienstplichtige militairen, over vele kazernes en legerplaatsen ver spreid, een enquête gehouden naar een leefklimaat voor deze categorie in de landmacht. Hoewel het rapport daarover nog niet beschikbaar is kon generaal Koster tij dens de informatiedag in Nunspeet meedelen dat de onderzoekingen tot ve ler verrassing een zeer gunstig beeld opleverden. Men bleek speciaal wat de verhouding tussen dienstplichtigen en kader betreft heel tevreden. Het ligt. in de bedoeling van de leger leiding dit onderzoek binnenkort door een tweede te laten volgen dat zich tot rond drieduizend dienstplichtige mili tairen zal uitstrekken. Overigens heeft de landmacht oyer gebrek aan belangstelling onder de jon geren niet te klagen. Ruim 7 procent van de dienenden heeft zich vrijwillig gemeld. Het verloop van het beroeps- personeel is gemiddeld veel lager dan bij rijksdiensten of in het burgerbe- drijf. Het ligt nog beneden de 1 pro cent! ADVERTENTIE Eén Pontiac maakt u blij omdat het zo'n mooi horloge is. Een Pontiac maakt u tevreden omdat het zo'n goed horloge Is. Pontiac met fraai gediamanteerde zwaar gouden band f 675 - Pontiac met sierlijke, solide gouden band v a f 325- Met lang collier. Zeer charmant. Doublé v.a. f 125 - Wordt het geen tijd dat u eens bij een Pontiac-dealer gaat kijken naar de nieuwe collectie?

De Vallei | 1970 | | pagina 7