Dr. L. P. de Jong verwacht: In '80 zal verpleegdag in een ziekenhuis f 500 moeten kosten Philip Moms ■M Min. Bakker doet verslag over reis Huisartsen willen geen „knipkaart" JURIST (37) KREEG VAN 36 BANKEN CHEQUES mooiei k eenï r,kies te. \^on lVerdonck Het was zo gemakkelijk «\v»V „Seizoen" is prohleem voor kraamzorg HAEX: NEDERLAND MOET ANDERS OVER DEFENSIE DENKEN Fluor houdt gebit Tielse kinderen gaaf Nijmegen doet fluor in water 25-175 échte ~W graan-genever die is van verhoeven! Zeven maanden voor stelen van drugs geëist Zou een jonkie van Levert er wellicht inbliiven? Hatsee. JIl Kaskaï ONJUIST NAMEN mr Hamadan VRIJDAG 27 NOVEMBER 1970 DEN HAAG Dr. L. P. de .long, economisch directeur van het Antonius- ziekenhuis te Utrecht, verwacht dat bij een gelijkblijvende ontwikkeling van de loonint'latie in 1980 voor een ziekenhuisverpleegdag f 500,- betaald zal moeten worden. De behoefte naar ziekenhuisverpleging neemt volgens hem onder in vloed van milieuverslechterende factoren steeds sneller toe. Zolang de patiënt bereid en in staat blijkt de steeds stijgende premies van zijn ziektekostenverzekering te voldoen, zolang is het volgens dr. De Jong, alleen maar juist te spreken van een bewust aanvaarde relatief sterke stijging van een deel van zijn consumptiepakket. Dr. De Jong zei dit donderdagochtend op een bijeenkomst in Den Haag die belegd was door de stichting „Het Zil veren Kruis" naar aanleiding van de gerezen ongerustheid bij de ziektekos tenverzekeraar over de voortdurende stijging van de ziekenhuiskosten. Volgens Het Zilveren Kruis, een van de grootste ziektekostenverzekeraars met een niet-commerciële portefeuille van 185.000 particulier verzekerden, is de ziekenhuisverpleging en niet de artsengroep in de ziektekostensector de voornaamste boosdoener. Voor de stichting is de stijging van deze kosten aanleiding geweest om de tarieven met ingang van het nieuwe jaar in de ver schillende afdelingen met 18 tot 22 pro cent te verhogen. Dr. De Jong kwalificeerde de uitspra ken over de sombere toekomst van de ziektekostenverzekeraars wegens een aanwezige boosdoenersaard van het ziekenhuis als onjuist. Het klinkt vol gens hem als het gekreun van sommige ADVERTENTIE de luxe van internationale goede smaak Instellingen en organisaties, die door het ministerie van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk worden gesubsidieerd, hebben bericht ontvan gen, dat de in navolging van het rijks personeel te verlenen uitkering van 400,- wordt gerekend tot de subsidia bele lasten. Deze uitkering dient dan te worden gerealiseerd zoals dit geschiedt voor het rijkspersoneel. ziekenfondsfunctionarissen die niet wil len inzien dat de ziekenfondsfunctie be langrijker wordt indien aan de zieken huisdienstverlening bij voortgaande ernstige kostenstijgingen blijvend een hoogste prioriteit wordt toegekend. Als belangrijkste oorzaken van de kostenstijging noemde de heer De Jong de toepassing van nieuwe ontwikkelin gen in de medische wetenschap en techniek, waardoor het individu steeds betere levenskansen wordt geboden met een verruiming van het welzijn als ge volg, het opheffen van negatieve aspec- ADVERTENTIE /tfl f/r ANN01792 n zuiver natuurproduk.t zacht smaakvol exclusief UTRECHT Sommige kraamcentra hebben het afgelopen jaar een opval lende stilte in de vakantieperiode ge meld. Zij schrijven die toe aan de groeiende bezwaren van de vrouwen om in de vakantijd de last van zwan gerschap en bevalling te moeten dra gen. Als deze tendens doorzet, aldus mr. P. F. Pulles, secretaris van de nationale federatie het Wit-Gele Kruis, dan zou den de kraamcentra wellicht jaarlijks tegelijk met de bietencampagne aan de slag kunnen en rond Pinksteren weer naar andere besognes moeten uitzien. Gelukkig is de wintersportvakantie in opkomst om het evenwicht van de geboorteseizoenen weer te herstellen. Mr.- Pulles geeft in Katholieke Ge zondheidszorg, het maandblad van het Wit-Gele Kruis een overzicht van de interne en externe problemen die de toekomst van de kraamzorg belagen. Een ervan is de onzekerheid over de ontwikkeling van het geboortecijfer. Een ander punt is de vraag of niet zal worden overgeschakeld van het sy steem van thuisbevallingen op de be valling in het ziekenhuis. ten van de welvaartsstaat door de in schakeling van cardulances en de op richting van hartbewakingsafdelingen met speciaal opgeleid personeel bij een toenemend aantal hartinfarcten, specia le voorzieningen voor het steeds toene mend aantal verkeersongelukken, de uitbreiding van functieonderzoeken in verband met de toenemende milieuve rontreiniging, terwijl de invloed van neurosen en psychosen niet alleen een zwaardere druk legt op de betrokken afdelingen maar ook op andere. De zich wijzigende maatschappij eist aldus dr. De Jong voorts het „up to da te" blijven, ook van alle andere dan de strikt medische en verpleegkundige functies. DEN HAAG Minister drs. J. A. Bakker (Verkeer en Waterstaat) heeft donderdag de Tweede Kamer een chro nologisch overzicht gezoden van de door hem in Zuid-Afrika recent ge voerde besprekingen. Het behoeft geen betoog, aldus de minister, dat deze opsomming slechts een globale indicatie geeft van de tal rijke contacten tijdens mijn bezoek aan Zuid-Afrika. Bij officiële en meer in formele gelegenheden was er, zo schrijft hij, uiteraard volop de gelegen heid voor indringende en vluchtige contacten met zeer vele tientallen per sonen. In zijn brief aan de Tweede Kamer zegt de minister, dat de gesprekken met de leiders van kleurlingen in Indiërs, alsmede met de woordvoerders van Xhosa's en Zoeloes steeds plaats had den buiten aanwezigheid van vertegen woordigers van de Zuidafrikaanse rege ring. De regering van de republiek Zuid-Afrika, die mij gastvrij ontving, heeft niets nagelaten om een veelzijdige kennismaking met Zuid-Afrika en Zuidafrikaanse problemen mogelijk te maken, zo concludeert drs. Bakker. ROTTERDAM Nog altijd verblijft een groot aantal jongelui, die aan hard drugs verslaafd waren in krankzinni gen gestichten. Velen van hen hebben voor de rechtbank terechtgestaan en zijn nadien toch doorgegaan met het gebruik van verdovende middelen. Ge bruikers van hard drugs gaan onher roepelijk kapot. Dit zei de officier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam, mr. 'A. Nies- sen, donderdag tijdens een zaak tegen de negentienjarige los-werkman M. V. uit de Maasstad, die terecht moest staan wegens inbraak in een apotheek aan de Nieuwe Binnenweg in zijn woonplaats. Daar had hij een grote hoeveelheid morfine, opium en palfium gestolen. Mr. Niessen zei, in zijn requisitoir, het te betreuren dat er in Rotterdam geen andere mogelijkheid voor ver slaafden is dan het Huis van Bewaring. Hij eiste tegen de los-werkman een ge vangenisstraf van zeven maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en af trek van het voorarrest. ADVERTENTIE Publlkatle nummer 6 ter bevordering van het gebruik van ionge jenever van het merk Levert DEN HAAG Een mentaliteitsom buiging van het ganse volk is volgens staatssecretaris J. C. E. Hae x(Defensie) de enige oplossing voor het probleem, hoe men voor een eventueel toekomstig vrijwilligersleger voldoende gegadigden kan krijgen. Het gaat volgens hem om „de bereidheid van jonge mensen om een bijdrage te leveren aan ons vrije voortbestaan". „Afgaande op gesprekken met dienst plichtigen die ik heb gehad over hun motivatie, mag ik wel zeggen dat we in Nederland in een vacuüm leven", aldus de staatssecretaris in een interview met het officiële orgaan van de Koninklijke Landmacht, de Legerkoerier. Sterk medebepalend voor dit vacuümü acht de heer Haex de Nederlandse pu bliciteit, waarmee hij „niet zo dolgeluk kig is". „Waar we vanaf moeten is de onbe wuste gedachte dat het ministerie be last is met het staatsburgerlijke vor mingsaspect", zegt de bewindsman. „Wat twintig jaar lang is nagelaten kun je niet in zestien maanden vorme". De bereidheid van jonge mensen „om een bijdrage te leveren aan ons vrije voort bestaan" is volgens hem voor 100 pro cent een onderwijsprobleem en geen defensieprobleem. Wil men die bereidheid ooit zo groot krijgen dat zij de behoefte van een ef fectief verdedigingsapparaat dekt, dan ADVERTENTIE moet men het besef van de waarde van het leven in een democratie opvoeren, meent staatssecretaris Haex. Hij vindt dat op de scholen het verschil tussen democratie en dictatuur moet worden uitgelegd. „Jonge mensen moeten een persoonlijk en bewust inzicht krijgen om voor normloze invloeden immuun te worden". DEN HAAG Prinses Beatrix en prins Claus, vergezeld van mr. J. Klaasesz, Commissaris der Koningin, generaal W. de Gast, algemeendirec teur van het Korps Rijkspolitie en mr. C. H. F. Polak, minister van Justitie hebben gisteren in de Ridderzaal ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het korps Rijkspolitie een concert door de Rijkspolitiekapel bijgewoond. c? (vervolg van pag. 1) TIEL Houdt de fluoridering van het drinkwater de tanden gaver? Deze vraag heeft prof. dr. O. Backer Dirks gisteren proberen te beantwoorden door de gebitten van de scholieren uit Tiel en Culemborg te laten onderzoeken. De twintig scholieren uit Tiel waar al achttien jaar fluor in het drinkwater zit vertoonden 141 gebreken aan him gebit tegen 376 mankementen bij een even groot aantal Culemborgse kinde ren. Twee tandartsen die de kinderen niet kenden, voerden het onderzoek uit op het podium van de stadsschouwburg in Tiel. Het werd naast vele andere eve nementen, gade geslagen door enkele honderden tandartsen. Zij kwamen in de Gelderse stad bijeen ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van het Ivoren Kruis, de Nederlandse vereni ging voor mond- en tandhygiëne. Het Ivoren Kruis gaat zijn activitei ten ten behoeve van een gezond gebit uitbreiden: medewerkers zullen de pro vincie ingaan en degenen, die regelma tig met kinderen in aanraking komen, voorlichten over de beste methode, het gebit te verzorgen. Deze indirecte voor lichting zal gegeven worden onder meer aan kraamvrouwen, kleuterleid sters, vrouwenartsen, ouders. Naar schatting zal dit het Ivoren Kruis jaar lijks acht miljoen gulden gaan kosten. UTRECHT Het is een uitzonderlijk belangrijke principiële vraag of de huisarts in de toekomst zijn huidige vrijheid zal behouden om de kwantiteit en de kwaliteit van de diensten aan de patiënt en eventueel ook de financiële draagkracht van diens gezin zelfstandig te beoordelen, of dat hij deze vrijheid moet inruilen voor een door de wetge ver in te voeren knipkaart waarvan ie dere coupon ook door de overheid ge prijsd is. Het is overigens de vraag of dit laat ste wel mogelijk is zonder dat de over heid daarbij ook de aard, inhoud, tijds- beslag en tijdstip van de dienst vast stelt. De voorzitter van de Landelijke Huisartsen Vereniging, dokter J. F. A. van Rijn, zei dit donderdagavond in Utrecht op een vergadering van de LHV. Zoals bekend is een aantal huis artsen vervolgd wegens overtreding van de prijsbeschikking goederen en diensten-1969 en de prijsbeschikking medische hulp aan particulieren-1970. Ook als zij hun zaak verliezen, aldus de heer Van Rijn, hopen wij te kunnen aantonen dat de huidige prijzenwet zo op het bedrijfsleven en zijn materiële produktiemethoden is ingesteld, dat hij voor een op intermenselijke diensten afgestemd beroep als dat van huisarts onaanvaardbaar en onverdraaglijk is. Het bestuur van de LHV heeft het ocllege van beroep voor het bedrijfsle ven een oordeel gevraagd over de juist heid van het door de minister aangege ven niveau van de particuliere tarie ven, overigens onder handhaving van zijn bezwaren tegen toepassing van de prijzenwet op vrije beroepen. De heer Van Rijn herinnerde er nog aan dat de LHV als eerste groep vrije beroepsbeoefenaren een doorzichtige NIJMEGEN Tijdens een zeer lang durige zitting heeft de Nijmeegse ge meenteraad in de nacht van woensdag op donderdag volkomen bij verrassing besloten om over te gaan tot fluoride ring van het drinkwater. Het besluit werd met kleine meerder heid van stemmen genomen tijdens de behandeling van het voorstel van B. en W.,om op grond van een recent besluit van de kroon voorlopig af te zien van het invoeren van de fluoridering. honoreringsstructuur op tafel heeft ge legd en daar nu voor wordt gestraft met „achtervolging door economische zaken". UTRECHT Ik heb valsheid in ge schrifte gepleegd om later via de pers bekend te maken hoe gemakkelijk het by het huidige banksysteem Is om aan betaalcheques te komen. Die verklaring legde de 37-jarige jurist N. J. M. V.. uit Voorburg woensdag af op het Utrechtse hoofdbureau van politie, nadat hij was aangehouden op verdenking van het plegen van valsheid in geschrifte cq oplichting. Opererend onder vijf valse namen opende de man sinds begin september van dit jaar bij maar liefst 36 banken 16 in Utrecht, 15 in Maastricht en vijf in Rotterdam een bankrekening, waarop hij meteen 500 tot 1500 stortte. Ook vroeg hij betaalcheques aan. Wanneer een bankemployé hem naar zijn legimitatie vroeg óverhandigde hij zijn, valse, treinabonnement en beloof de de eerstvolgende keer zijn paspoort te zullen meenemen. De betaalqeques kreeg hij dan na enige tijd op zijn postadres in een van de drie steden. Op deze manier slaagde de man erin voor een halve ton aan bankcheques te vergaren. Deze cheques waren toen hij werd aangehouden overigens nog niet verzil verd. Na korte tijd nam hij op een of twee gulden na het hele bedrag weer van de bankrekening af. Zich uitgevend voor „wetenschappe lijk medewerker aan het wetenschap pelijk instituut in Utrecht" gebruikte hij de namen Janss, Viss, Jansse, Visser en Bouman. Als V. een blond type, op pad ging vermomde hij zich altijd met een zwarte pruik, valse bakkebaarden, mascara en poeder. Hij werd op deze manier cliënt bij onder meer de AMRO ABN, Raiffeisenbank en Nederlandse Kredietbank. Op 7 september was het hoofdkan toor van de AMRO-bank in Utrecht doelwit. Het lukte hem in eerste in stantie ook om daar een bankrekening te krijgen en bankcheques. Toch kreeg de bankemployé, die V. hielp, al meteen argwaan. Zin vermomming was iets te overdreven. Een voorlopig onderzoek wees echter niet uit dat er iets scheef zat. Toen V. enkele dagen later op de bank zijn cheques afhaalde had toeval lig de employé die hem eerst geholpen had een vrije dag. De volgende dag hoorde de bankbediende dat V. niet zoals was afgesproken een legitima tiebewijs had meegenomen. Bovendien bleek bij onderzoek dat V. inmiddels een flink bedrag van de 2000 gulden die hij op zijn postrekening had gestort had afgenomen en dat op zijn postadres een enorme lading correspon dentie met andere banken lag. Toen wist men bij de AMRO zeker dat de zaak niet in de haak was. Alle banken werden onmiddellijk gewaar schuwd en daarmee kwam ook van een andere AMRO-vestiging het bericht dat zich daar met een cliënt een soortgelijk geval had voorgedaan. Het signalement voldeed aan dat van V. De jurist verklaarde bij de eerste verhoren dat hij na een verblijf van zes jaar in Frankrijk sinds kort met zijn Franse vrouw in Nederland woonde. Hij zou in Frankrijk assistent-accoun tant zijn geweest. In Nederland kon hij niet in de advocatuur aan de slag op grond van zijn verleden. De man is bij de politie geen onbekende. Hij heeft al verscheidene veroordelingen wegens oplichting achter de rug. ADVERTENTIE jr T Tvf' Er ligt bij Con Verdonck de mooiste en grootste kollektie Oosterse tapijten, die u ooit bij elkaar zag. In een honderdtal soorten en vele (ook lage) prijsklassen. Kleden voor- de tafel, zithoek of hal. Zéér grote stukken. Maar ook kleintjes. Oude stukken en exclusieve. In kleuren van vroeger en altijd. En alle zijn zij van uitzonderlijke kwaliteit. Hier zijn twee voorbeelden: prachtig gekleurd tapijt voor zit- of eetkamer 270 x 170 gemaakt van pure schapewol. voor warmte en sterkte. 200 x 135 ^25^- M a Wa B Ook op de koopavonden zijn NBT M —wij geopend.— Amsterdam-Leidsestraat Rotterdam - Lijnbaan Den Haag-Hoogstraat Arnhem-Gele Rijdersplein Eindhoven-Piazza

De Vallei | 1970 | | pagina 9