Olympiad Tour in moeilijkheden BARRY HUGHES: WK wielrennen '72 in Frankrijk KNVB en NOS nog verder van elkaar HANS EIJERKAMP: 64 winnaars in sporttoto David Hemery stopt een jaar Coupe Nationale „De mensen moeten hier een dagje uit zi]n DEVENTER Voor Barry Hughes, trainer van Go Ahead, liggen in Deventer een berg pro blemen en een baal werk. Hughes, oefenmeester met een zeer eigen wijze van werken, is zich van die zwarigheden be wust. De matige prestaties van GO Ahead en de negatieve reac ties van het Deventer publiek hebben dat duidelijk genoeg ge maakt. OPTIMIST GEEN SLEUR GOEDE NAAM SPORT IN 'T KORT Vijftig per dag Gezondheid no. 1 Het begin Dankbetuigingen IJSHOCKEY ZATERDAG 28 NOVEMBER 1970 AMSTERDAM Voor Olympia's Tour door Nederland dreigen moeilijk heden, nu het kalendercongres van de FIAC (de amateursectie van de interna tionale wielerfederatie) de Nederlandse ronde een plaats heeft gegeven van 8 tot 14 mei. Fred Harting, voorzitter van Olym pia's Tour, vertelde dat het ministerie van verkeer en waterstaat, afwijzend had beschikt op het verzoek van Olym- pia de grootste Nederlandse ronde te mogen organiseren, onmiddellijk na Hemelvaartsdag (20 mei). Die periode bleek onmogelijk omdat het noodzake lijke begeleidingscontingent van de rijkspolitie in die periode niet vrij is te maken. Harting: „Wij kregen toestem ming de ronde te houden in de periode van 4 tot 11 juni, maar nu zullen wij weer moeten proberen bf het ministerie bereid is ons toestemming te geven van 8 tot 14 mei te rijden. GO AHEAD komt Elke ochtend rond zeven uur trekt Hughes de deur van zijn riante bunga low in Heemstede achter zich dicht, reist per trein naar Deventer en is daar de hele dag, soms tot tien uur 's avonds met zijn voetballers in de weer. Na een reeks wedstrijden zegt hij over zijn werk: „Het gaat hier in De venter moeilijk. In het begin had ik het gevoel dat er tussen mij en de spelers een muur stond. Mijn eerste taak was die hindernis afbreken en het vertrou wen van de jongens en het publiek winnen. Natuurlijk ben ik teleurgesteld over de matige prestaties. Ik had weinig ge luk toen ik hier begon. Ik ben er wél van overtuigd, dat Go Ahead terug komt. De stemming is aanzienlijk ver beterd en de verhouding tussen trainer en spelers is sterk vooruitgegaan". Barry Hughes blijft bij alle tegen spoed een optimist. „Als Go Ahead op deze manier blijft werken, zie ik in die ploeg een landskampioen. Of dat in mijn tijd gebeurt is een tweede. De kwaliteit is er zonder meer". Hughes prijst vooral n,de opbouw van de organisatie bij Go Ahead. Alles is hier beter dan bij Haarlem. Ik verhuis de wat dat betreft naar de hemel. Go Ahead heeft een jeugdhuis, een goed medisch centrum, prima accommodatie en een professionele aanpak. De presta ties zijn beneden de maat gebeleven. Misschien had ik te hoge verwachtin gen, maar we zijn op de goede weg". Teneinde de stemming er bij Go Ahead in te houden steekt Hughes af en toe de training in een feestelijk pak. „We gaan zo nu en dan bowlen of we houden een hengelwedstrijd. Dan stel ik een fles sherry ter beschikking als prijs. Ik doe dat allemaal om de sfeer goed te houden. Die training mag geen sleur worden. Bovendien wordt er bij Go Ahead bijzonder hard gewerkt. De GENèVE Het congres van de „Union Cycliste International", de in ternationale wielerunie, heeft vrijdag in Genève de organisatie van de wereld kampioenschappen op de baan en de weg voor beroepsrenners en dames, en het wereldkampioenschap voor ama teurstayers, toegewezen aan Frankrijk. De wereldkampioenschappen wielrij- J LONDEN David Hemery, die in 1968 te Mexico de Olympische titel op de 400 meter horden won en op dit nummer tevens wereldrecordhouder is, heeft verklaard dat hij het volgend jaar niet in wedstrijden zal uitkomen. De 26-jarige onderwijzer zei dat hij van plan was zich in 1971 voor te be reiden op het Olympische jaar 1972, waarin hij zijn Olympische titel wil verdedigen. den voor amateurs en profs zullen in Tsjecho-Slowakije worden gehouden. Frankrijk en Tsjecho-Slowakije wa ren de enige kandidaten. In verband met de Olympische Spelen zullen in 1972 geen wereldkampioenschappen voor amateurs worden gehouden. Voor de wereldkampioenschappen 1973 hebben zich Spanje, San Marino en Mexico kandidaat gesteld. Canada, Luxemburg en Columbia zullen dingen naar het wereldtitel-toernooi van 1974. Het congres van de UCI verliep bij zonder rustig. De internationale kalen der werd zonder meer goedgekeurd. Negen Aziatische en Afrikaanse landen werden geschorst wegens het niet na komen van financiële verplichtingen. Het zijn Centraal-Afrika, Ceylon, Da homey, Hongkong, Kenia, Tsaad, Togo, Tunesië en Syrië. De ijshockeyclub Den Bosch heeft voor eigen publiek (1500) met 7-3 ge wonnen van HIJS „Hokij" (Den Haag). De tussenstanden waren 4-1, 2-2 en 1-0. Het betrof hier een wedstrijd voor de Coupe Brabant. terug spelers moeten zich daarom af en toe kunnen ontspannen". Ander stimulerend middel van Hug hes: bij elke training steken de voet ballers van Go Ahead een gulden in de pot. Na het eigenlijke werk speelt de achterhoede tegen de voorhoede met de normale beloning: overwinning twee punten, gelijk spel één punt. Wie na de training voor de laatste competitiewedstrijd aan de kop gaat kan een bedrag van ongeveer negen honderd gulden opstrijken. De problemen bij Go Ahead lieten Hughes' zelfvertrouwen ongemoeid. Hij vraagt alleen: „Geef ons tijd. Ons sy steem begint succes op te leveren. We hebben in een aantal plaatsen scouts rondlopen, die mij tips geven over ta lentvolle amateurs. De club onderhan delt nu met drie van zulke spelers". Hughes, die G« Ahead al een paar wedstrijden liet spelen tegen sterke buitenlandse clubs wil dat zijn verenid ging „profiteert'van de goede naam, die het Nederlandse clubvoetbal heeft". Hij heeft dat ook nodig in een stad, waar hij het publiek „voetbalminnend maar ook zeer kritisch" acht. Uit de competitiewedstrijden tegen FC Twente, PSV en Ajax moet Go Ahead van Hughes een paar punten halen. „Dan eindigen we bij de boven ste helft. Volgend jaar kunnen we dan laten zien wat Gó Ahead werkelijk waard is". „Dit is van mij geen pleidooi voor het behoud van mijn baan. Ik weet één ding heel goed: als mijn ploeg faalt, heb ik gefaald". De deelnemers an het Nederlands biljartkampioenschap bandstoten, dat van 7 tot 10 januari wordt gehouden in Twello, zijn: Henk de Kleine (Hel mond), Hans Vultink (Groenlo), Ben Velthuis (Oldenzaal), Hans Sundquest (Schiedam), Piet Buys (Den Haag), Joop Hoodenburg (Den Haag), Jean Bessems (Cadier en Keer), Jaap Ligthart (Alk maar). De Spaanse boksbond heeft bekend gemaakt dat het toernooi om de Euro pese kampioenschappen (voor ama teurs), dat in Madrid zal worden ge houden, plaats vindt van 12 tot 22 juni. In de periode van de kampioenschap pen, de Europese „generale" voor de Olympische Spelen van 1972, zal de Eu ropese boksunie een congres houden voor scheidsrechters en juryleden. sport HILVERSUM Na het vastlopen van de onderhandelingen tussen de KNVB en de NOS over de betaling door de NOS voor het uitzenden van flitsen van voetbalwedstrijden, is vrij dag ook een verschil van mening ont staan over de taak van de commissie van goede diensten, die zou worden ge vormd uit drie buitenstaanders. De NOS heeft in de loop van deze week de voetbalbond laten wéten, dat de commissie naar haar oordeel alleen een bemiddelende taak moet hebben en Op zaterdag 12 december a.s. zal het hoofdbestuur van de Nederlandse Judobond in een speciale zitting bijeen komen om tot een beslissing te komen over het aanstellen als trainer van An ton Geesink. De voormalige wereld kampioen is op deze vergadering op een later tijdstip uitgenodigd. de NOS zou moeten adviseren over de te betalen vergoeding. Vrijdag kreeg de NOS een expresse-brief van de KNVB terug, waarin de voetbalbond meedeel de, dat de commissie naar haar mening een bindend advies zou moeten uit brengen. Het NOS-bestuur heeft vrijdag lange tijd over dit onderwerp overlegd en is tot de conclusie gekomen, dat iedere vorm van arbitrage moet worden afge wezen. NOS-voorzitter E. A. Schutten- helm zei, dat derden onmogelijk kun nen uitmaken, welk uurbedrag voor een bepaald programma aanvaardbaar is. De NOS heeft haar standpunt vrij dagmiddag direct telefonisch aan de KNVB meegedeeld. De raad van beheer zal worden ver zocht nu rechtstreeks de onderhande lingen met de KNVB te gaan hervatten. Van NOS-zijde wil men na alle misluk te onderhandelingen nu geen delegatie* met bepaalde bevoegdheden meer. EEN DUIF AL DUIF OP„PONDEROSA ZUTPHEN „De duiven zijn mij allesAls ik effe kan, dan git ik bij ze. Lekker relaxen en de zakelijke beslommeringen ver geten. Bij de vogels kom ik tot rust. Ik zou er niet meer buiten kunnen Aan het woord is Hans Eijerkamp, directeur van de N.V. woninginrichting 't Centrum in Zutphen. Als zestienjarig broekje werd hij door de duivensport gefascineerd. Nu, twintig jaar later, is hij de eigenaar van het internationale kweekcentrum de „Ponderosa", op een steenworp van Zutphen, Baronsbergen 12. Hans Eijerkamp weet zijn zaak voor treffelijk met de sport te combineren. Wanneer men bij hem een bepaald be drag aan meubels koopt, dan krijgt men een jonge duif. En die mag dan zelf uitgezocht worden. De „Ponderosa" bestaat uit een aantal hokken van der tien meter lang. Achthonderd kweek- duiven zorgen ervoor dat de stam Eij erkamp in tact blijft. Twee mensen zijn er dag in dag uit voor in touw. In het vliegseizoen is er nog meer werk aan de winkel, want dat moet er nog eens extra zorg besteed worden aan Hans z'n vliegvogels, die met liefde en zorg omringd de mand ingaan. In april van dit jaar werd de „Ponde rosa" officieel geopend. Vele „toppers" uit de internationale duivenwereld wa ren bij de plechtige gebeurtenis aanwe zig. En sinds die tijd loopt het storm op het kv/eekbedrijf, dat sinds januari '66 in kleine omvang is gestart. Hans Eij erkamp: „In het weekend rijden de bussen af en aan. De vrouwen zijn bij ons in de zaak, de mannen bezichtige de duiven. In de vakantiemaanden zijn er wel vijfitg per dag. Hans Eijerkamp wil rondom zijn „Ponderosa" een recreatiegebied ma ken. Een speeltuin voor de kinderen en wat dieren bij de boerderij, die vlak bij de hokken staat en waarin verzorger Gerrit Wormgoor met zijn vrouw woont, die ook helemaal „gek" is van de duiven. Zij heeft een eigen hok. „Arnhem maakt reclame met zijn leeuwen; hier wil ik een duivenpark met alles erop en eraan. De bezoekers moeten zich hier op hun gemak voelen. Lekker een dagje uit zijn. De natuur is hier fantastisch mooi. De IJssel vlakbij. Een een eindje verder, richting Steen deren. ligt het pittoreske plaatsje Bronkhorst. Het kleinste stadje van Nederland. Mogelijkheden genoeg. Het brein van Hans Eijerkamp bruist van ideeën, die wellicht in de naaste toe komst gestalte krijgen. Ipe „Ponderosa" krijgt oqk veel be- zowwc van Belgen en Duitsers, die in het „melken" grootmeesters zijn. De super- kenner is Willy Linz uit Keulen, de ad viseur van het internationale kweek centrum bij Zutphen. Alle koppels wor den zorgvuldig door hem samengesteld. De baas vertelt erover: „Linz is een kenner in hart en nieren. Gewoon on voorstelbaar. In Duitsland maakt hij ongelooflijke uitslagen. Op het kweek- station zitten wereldberoemde duiven. Rassen als Jansen Aerendonk, Delbar, Tournier, De Smet Mathijs zijn niet van de lucht. In de meeste gevallen werden ze door de baas zelf recht streeks aangekocht. Bij Delbar werd ondermeer beslag gelegd op de „02", de blauwe witpen, die in de familie ver schillende vliegers had, die „los" vlo gen. Ook een dochter van de vermaarde „Ballon" verhuisde naar Zutphen. Speciaai voor de fond werden duiven van Charles van Espt overgenomen. Bij het overlijden van deze wereldberoem de fondman kocht Willy Linz de duur ste vogels, die in sommige gevallen 3000 gulden per stuk opleverden. Een groot gedeelte van de stam van Van Espt zit op de „Ponderosa" Hetgeen alleen al het kijken waard is. Voordat de bezoekers de hokken bin nengaan moeten ze speciale gummie schoentjes en een stofjas aantrekken. Voor de gezondheid van de vogels. „Die staat bij ons op de eerste plaats", zegt Hans Eijerkamp, terwijl hij zijn blik door de hokken laat dwalen, die van top tot teen schoon zijn. „Ze worden elke dag schoongemaakt". In elke afde ling staan 25 broedhokken, die de kwe kers ruimte genoeg geven om in alle rust hun beste beentje voor te zetten. De duiven zitten in de ren heerlijk van het najaarszonnetje te genieten. Sommige nemen een bad, andere liggen prinsheerlijk met uitgestrekte vleugels de bezoekers aan te kijken. Ze zijn er nauwelijks van onder de indruk. Ze zijn het gewend. Ondertussen raakt Hans Eijerkamp niet uitgepraat over de sport. „Je ziet het", zegt hij, „we doen er alles aan om de vogels in optima forma te houden. Een hok verder zien we verzorger Wormgoor met dierenarts Stam uit Utrecht bezig met het nemen van mestmonsters. Een maandelijks te rugkerende gebeurtenis. Over medische begeleiding gesproken! Hans Eijerkamp vertelt, dat hij in augustus van '50 met de sport in aanra king kwam. In de buurt woonde een zekere Wormgoor, dezelfde die nu de verzorging van de kwekers op zich neemt. Hans werd besmet met de dui- venbacil'. Een klein hokje moest er ko men. Een tijdje later 'n groter. Het hield niet op. Ook de resultaten op de vluchten niet. Hans heeft zijn vliegvo gels die in de heer Modderkolk een aparte verzorger hebben, nog steeds thuis. En dat zal wel zo blijven. Want hij wil de duiven vlak bij zich hebben. 1969 was een historisch jaar voor het hok Eijerkamp. Het generaal kam pioenschap van de cc Zutphen was voor de baas, met op de tweede plaats ver zorger Modderkolk, wiens duiven thuis ook de stam Eijerkamp vertegenwoor digen. Bovendien werd dool hem het De kweekhokken van „Ponderosa", waarin de kwekers alle rust en ruimte hebben om hun beste beentje voor te zetten. generaal kampioenschap oud en jong getekend veroverd. Dit jaar behaalde Modderkolk het le generaal kampioenschap en moest Hans het doen met de vierde plaats. „Dat was een beetje mijn eigen schuld", zegt hij. „Ik heb m'n weduwnaars overge- wend en dat bleek achteraf fout te zijn geweest. Maar mijn verzorger heeft toch veel goed gemaakt". Hij werd bo vendien nog eerste in de fondclub van de IJsselstreek. Terug in de ruime ontvangstkamer, die deel uitmaakt van de geweldige boerderij, verdiepen we ons nog een moment in de kaarten waarop de af stammingen staan. Zegt Hans Eijer kamp, terwijl we genietend van een bak koffie van de belevenissen bijko men: „Je moet de bezoekers goed infor meren en er vooral voor zorgen, dat ze een dagje-uit zijn. Een stapel dankbe tuigingen uit alle delen van het land is daarvan het stille bewijs. UTRECHT Op initiatief van de „Stichting IJshockey Nijmegen" hebben de Nederlandse ijshockeyclubs vrijdag tijdens een vergadering in Utrecht be sloten met ingang van dit seizoen een toernooi te organiseren om de „Coupe Nationale", waaraan naast de clubs uit de eerste divisie ook die uit de tweede en derde divisie kunnen deelnemen. De organisatie is in handen gesteld van de Nijmegenaren, die hun taak aan het einde van het seizoen zullen overdragen aan de winnaar ven de „Coupe Natio nale". De eerste wedstrijd voor het toernooi wordt op 12 december in Nijmegen ge speeld. Nijmegen ontmoet dan de Kem phanen. DEN HAAG De cijfers van de sporttoto nummer 19 zijn: Aanta deelnemers: 784.308 deelnemers; in leg: f 1.686.550,-; prijzenpot f 758.947- Eerste en derde prijs: f 265.631.70. Tweede prijs: f 189.736, Extra prijs: f 37.947, Prijswinnaars: 64, elk f 4150,—. Tweede prijs: 1060, elk f 178, Derde prijs: 8650, elk f 30,—. Extra prij». 9060, elk f 4,—.

De Vallei | 1970 | | pagina 15