timmerlieden en betonwerkers katsS Veertig mille voor Kamerlid Wel genoeg Onvoldoende MEW® Tegen Apeldoorner 6 weken en 2 jaar niet rijden geëist Taak van politie op het platteland steeds zwaa Verkeerd gestoken Oliewinning H. BROUWER Begrafenis- rijden ui Sinai DE VALLEI EEN LENING Ki\ #5 DR. M. TIEMSTRA: Twee ongelukken veroorzaakt Operatie contra Barneveld Beroep Tliant op Hanoi Jubilerende wachtmeester Schurink: Fabelta (AKZO) krimpt in Clubblad van De Merino's Bedankt Assurantiekantoor T. OE MAN W. C. Beeremonstr. 18 GEVESTIGD Architect B.N.A. Contant geld Assurantiekantoor BROUWER Kanaalweg 2 Tel. 08385-12918 GARAGE LEEWIS Begrafenis onderneming WED. W. REEDE De Groninger dr. M. Tiemstra (a.r.) wil niet in de Kamer, onder meer om dat hij dan te weinig zou verdienen. De socialist drs. G. M. Nederhorst vindt het huidige bedrag (ruim veer tig mille), voldoende. Als je politiek geënga geerd bent, moet je met een eventueel kleiner inkomen genoegen nemen, vindt hij. Beiden lichtten hieronder hun mening toe. ONTWIKKELING DAGTAAK MAXIMUM SUCCES VERDIENSTEN SPRINGPLANK IDEALISME BURGERLIJKE STAND VEENENDAAL ZATERDAG 28 NOVEMBER 1970 Langs deze weg willen wij allen, die op welke wijze ook van hun belangstelling i.v.m. ons HUWELIJKS- en AMBTSJUBILEUM blijk gaven, zeer hartelijk danken. Bijzonder blij zijn wij met een jubileumgift, groot 43.450,voor de bekende goede doeleinden. Fam. OVERDUIN Veenendaal, november 1970 Schimmelpenninckstraat 3 VERHUISD Voor V erzekeringen Hypotheken Pers. leningen enz. van Patrimoniumlaan 2 bis naar Telefoon 11231 KATS Bouwbedrijf zoekt op korte termijn voor haar werk te Apeldoorn Door tarief werk hoge verdien ste. Aanmelden op ons werk aan de Loolaan te Apeldoorn bij de uitvoerder, of na 6.00 uur 's avonds bij de heer G. Olden- huizing, Bandalaan 10, Apel doorn. BOUWBEDRIJF Europaplein 19-22 Leeuwarden Tel. 05100 -31318 Kerkewijk 23, Veenendaal Telefoon (08385) -11173 voor aankoop van auto, caravan, pleziervaartuig bromfiets, huishoudelijke artikelen, enz. enz. Wij verzorgen dit voor u binnen 24 uur. Nieuwe weg 223-225 Veenendaal - Tel. 12535 Lijkauto en 8-persoons volgauto's. Industrieweg-Zuid 14 Amerongen, tel. 03434-2716 b.g.g. 08434-2082 BEGRAFENISSEN EN CREMATIES Levering van alle soorten grafstenen. Album geheel vrijblijvend op zicht. Wat gebeurt er in mijn buurt Zoekt U een nieuwe werkkring f Zoekt U een huis Zfln dat uw vragen Het antwoord staat iedere dag 'n uw krant Dagblad voor V'daal en omgeving. van de NVB betekent: |%l \m Binnen enkele dagen con- tant geld. Bedragen van 1500,- tot f9000,-. Aflossing In max. 3 jaar. Geheel schriftelijke behandeling mogelijk. B.v.: 2500,20 In handen, aflossing in 30 x f 100,- per maand. GRONINGEN „Zo is het niet helemaal precies. Ik heb niet bedankt voor het Kamerlidmaatschap maar gevraagd om mij, zoals dat heet, in reserve te houden. Om me dus op een onverkiesbare plaats te zetten. Ik ben wel bereid om bij een eventuele tussentijdse opvolging in te springen". Nationale Volksbank: Amsterdam Arnhem Eindhoven Enschede 's-Gravenhage Nijmegen Rotterdam Utrecht Westeinde 10 Mariënburgstr. 10 Kerkstraat 17 Langestraat 11 Riviervismarkt 4 v. Welderenstr. 127 Mauritsweg 45 Maliebaan 67 020-237271 085-427561 040- 63146 05420- 24398 070 - 643925 08800 - 26200 010-135743 030- 14636 Zo reageert dr. N. Tiemstra, directeur van de Noordelijke economisché-tech- nologische organiatie (NETO) in Gro ningen op het bericht dat hij voor een Kamerzetel heeft bedankt. De a.r. kies verenigingen in het noorden hadden hem naar voren geschoven als opvolger van de financreel-economisch deskundi ge Goudzwaard. Heeft de heer Tiemstra vooral be dankt voor de eer, omdat hij als Ka merlid te weinig zou verdienen? „Ik heb alle aspecten in overweging genomen en de materiële kant heeft daarbij ook, maar pas in de laatste plaats, meegespeeld. Veel belangrijker voor mij is dat ik meen als NETO- directeur de eerste paar jaren meer voor het noorden te kunnen doen dan als Kamerlid". „We staan midden in de ontwikkeling naar eên federatie van noordelijke eco- nomisch-technologischec instituten. De statuten daarvoor liggen klaar bij het economisch instituut van de universiteit in Groningen. Er ligt voorts een heel interessants industrialisatieprogramma gereed. Het zou jammer zijn om het allemaal nu te moeten loslaten". Daarna kwam er bij de heer Tiem stra een persoonlijke reden om de hoek kijken. „Mijn functie van NETO-directeur laat zich niet verenigen met een Ka merlidmaatschap. En om dan weten schappelijk adviseur van de NETO te blijven leek mij niet zo aantrekkelijk". En dan tenslotte toch de materiële kant. „Principieel ben ik van mening dat een kamerlidmaatschap een volledige dagtaak is. Je moet, wil je het goed doen, alle nevenfuncties opzij zetten". „Maar je wil toch ook je eigen levens patroon kunnen voortzetten. Je kunt zeggen, ach, een paar mille wil ik wel voor mijn rekening nemen, maar dit gaat zo'n verschil worden". „Er is wel wat aan de tegenwoordige regeling gesleuteld en daarom is een Kamerlidmaatschap voor jong getrouw de mensen en ook voor ambtenaren wel attractief. Als je echter op bepaalde vakgebieden deskundigen uit het parti culiere bedrijfsleven of instellingen wilt aantrekken, dan moet er een fi nanciële regeling komen om het niveau van inkomen enigszins te handhaven". „Wie dan overstapt en bewijzen van zijn inkomen overlegt, dient via een re geling een aanvulling op zijn inkomsten als Kamerlid te krijgen. Er moet daar bij wel een maximum zijn. Als iemand één of anderhalve ton verdient, dan zou ik zeggen: niet doen. Maar met een dergelijke regeling haal je deskundigen wel over de drempel". ARNHEM „Waarom is mij geen rechtskundige bijstand toegewezen?", vroeg gisteren de 50-jarige werkmees ter G. R. uift Apeldoorn aan de presi dent van de Arnhemse rechtbank. „Twee dagen nadat ik de dagvaardiging heb gekregen, heb ik een briefje naar de Raad voor Rechtsbijstand gestuurd. Ik heb hierop nooit iets gehoord". De president was hiervan niet op de hoog te en vroeg of verdachte alsnog een itdvocaat wilde hebben. „Dan moeten we de zaak aanhouden, maar het duurt natuurlijk wel weer langer. Wat wilt u?" De verdachte zei toen aarzelend „dat hij het liever had dat de edelacht bare heren het nu zouden afhandelen". Op 29 mei van dit jaar had de werk meester twee mensen in een café in Apeldoorn ontmoet. Hij had daar drie pilsjes genuttigd en om één uur werd verdachte gevraagd of hij lén hunner even naar Nijmegen wilde brengen. Onderweg bleven ze in het Spijker kwartier van Arnhem hangen, waar zijn twee metgezellen de nodige hoe veelheden alcohol achteroversloegen. Verdachte hield het bij drie pilsjes met Seven-up. Op een uur of zeven 's mor gens, het was inmiddels de dertigste mei geworden, wilde men weer huis waarts keren. De weg naar Apeldoorn werd gevraagd aan een zekere B. die ze hadden ontmoet in het lichtrose gedeel te van Arnhem. Deze was zo goed even mee te rijden. Onderweg werd er in de auto nog gevochten tussen de vier in zittenden. Een getuige had verklaard een aantal mensen te hebben gezien, die uit een Opel waren gestapt en erop los hadden geslagen. De reis werd ech ter voortgezet en even later kwam de eerste aanrijding op de kruising van de Rozendaalse- en Heideweg. Met achter lating van stukken sierstrip, vluchtte de verdachte. Twee kilometer verder reed hij zonder de nodige voorzichtig heid in acht te nemen de Schelmseweg, VEENENDAAL De Veenendaalse handbalvereniging Operatie '70 komt vanavond weer in actie in de sporthal. Tegenstander is de pas opgerichte handbalclub uit Barneveld. Om negen uur treden de Veenendaal se dames aan tegen de Barneveldse da- mesploeg. Operatie-coach L. Broekman hoopt op een kleine overwinning van zijn pupillen. De herenformatie van de thuisclub krijgt het bijzonder zwaar tegen de snellere gasten. Barneveld is in dit treffen lichtelijk favoriet. Deze wed strijd begint om 21.50 uur. Belde duels worden geleid door scheidsrechter J. Scheffers. De Veepse Junioren hebben een vrij weekend. een voorrangsweg, op. Deze keer was het raak. De Opel, total-loss, verdachte een schedelbasisfractuur, twee inzitten den een zware hersenschudding. Ver dachte verklaarde niet te begrijpen, hoe dit heeft kunnen gebeuren. Hij vermoedde een klap op zijn hoofd te hebben gekregen van een van zijn in zittenden. De officier van justitie achtte beide feiten bewezen en eiste zes we ken onvoorwaardelijke hechtenis en een ontzegging van twee jaar van de rijbevoegdheid. Verder nog een geld boete van 150,- of 15 dagen, voor het doorrijden. De verdachte werd zicht baar getroffen door deze eis. „Ik kon ze toch niet als honden langs de weg laten liggen? In die zes maanden dat ik ziek was, is er nooit Iemand geweest. Uk was totaal nuchter". Uitspraak in deze zaak over 14 dagen. NEW YORK Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft Noord-Vietnam verzocht de toe gang van menslievende organisaties tot Amerikaanse krijgsgevangenen te ver gemakkelijken. Dit werd verklaard na afloop van een onderhoud van Thant met Henrik Beer, de Zweed die aan het hoofd staat van de liga van Rode-Kruisorganisaties. Volgens een officiële woordvoerder had Thant met Beer niet alleen over de krijgsgevangenen gesproken, maar ook over de journalisten die in Indo-China gevangen zijn genomen. Uit niets blijkt, dat Thant het overleg had gepleegd naar aanleiding van de mislukte Amerikaanse commando-actie om krijgsgevangenen te bevrijden. COEVORDEN Een stekker die verkeerd in een stopcontact was ge plaatst, was er woensdagavond de oor zaak van dat in Schouwburg Homan te Coevorden een opvoering van „U spreekt met uw moordenaar" door het toneelgezelschap De Noordercompagnie, moest worden afgebroken. De opvoering was tien minuten bezig, toen de schijnwerpers uitvielen. Het publiek verliet de zaal. Na een uur werd meegedeeld dat op een andere da tum opnieuw ee^voors tel ling zou vol gen. Pas toen ieolreen weg was, werd de oorzaak van het mankement ont dekt. OCHTEN Recht door zee en optre den /.onder aanziens des pcrsoons. Dat zijn de kenmerken van politieman Jan nes Schurink uit Ochten. die op don derdag 3 december zijn zilveren jubi leum gaat vieren. Na In de oorlogsjaren bij het verzet te zijn geweest, begon hij zijn loopbaan als hulpmarechaussee in zijn geboorteplaats Hoerde op de Velu- we. Al gauw vielen zijn kwaliteiten als politieman op en in oktober 1946 werd hij overgeplaatst naar Wezep. Weer een jaar later volgde zijn benoeming als wachtmeester in de gemeente Haaften. Hier is hij 10 jaar gebleven. In zijn Haaftense tijd werd hij o.a. nog inge schakeld om dienst te gaan doen bij de grote watersnoodramp in Zeeland. Van uit Haaften werd de intussen wacht meester eerste klas geworden politie man overgeplaatst naar zijn huidige standplaats Ochten. In Ochten stond men eerst een beetje argwanend tegen de komst van een jong politieman. Maar al gauw wist men in Ochten wat men aan hem had. Onderscheid tussen rangen en standen kende hij niet, iets wat in een kleine plaats gewaardeerd wordt. Het gezin Schurink zal node uit Och ten vertrekken, „maar als hij promotie zou willen maken, zal dat toch moe ten", zei zijn vrouw, die in het Ochten- se verenigingsleven verschillende be stuursfuncties vervult. Het mooiste suc ces dat de heer Schurink als politieman meemaakte was het oprollen van een grote dievenbende. Een kleine inslui ping in Ochten werd deze bende, die er niet voor terugdeinsde om roofoverval len te plegen, fataal. Over zijn werk zegt hij, dat het vak van politie op het platteland steeds zwaarder wordt. Werd er vroeger inge broken dan wist men al gauw in welke hoek de dief gezocht moest worden. Te genwoordig, nu alles gemotoriseerd is, moet alles in samenwerking met poli tiemannen uit andere steden en dorpen gebeuren. In enkele uren tijds kan men zich van de ene helft naar de andere helft van ons land verplaatsen. Een po litieman kan op het platteland zijn taak nooit goed vervullen als zijn vrouw hem niet ter zijde staat. Tientallen te lefoontjes moet zij op een dag in ont vangst nemen, om over tal van andere dingen maar niet te praten, zegt de heer Schurink. In dit verband noemde hij de tijd dat er in Ochten een 100-tal buitenlanders ingekwartierd waren. Deze gehele vreemdelingen-administratie werd bij na door mijiT vrouw verzorgd. Zij is zo'n beetje „onbezoldigd". Ook bij verkeersongevallen is zij een onmisbare hulp. De telefoon staat dan „roodgloeiend". Als voorbeeld noemde hij het week-end van zaterdag 26 sep tember, toen er in de kring één dode en elf gewonden waren, veroorzaakt door verkeersongelukken. Van 's nachts twee uur tot de andere nacht is men toen zonder onderbreken in de weer geweest. Over het moderniseren van het poli tiekorps zegt hij, dat het contact met de bevolking er door verloren gaat. Vroe ger toen alles op het „fietske" werd gedaan, was er veel meer contact met de plaatselijke bevolking. In de auto is Wachtmeester SCHURINK het met even de hind opsteken, het enige wat er van het vroegere „praatje maken" over gebleven is. Hoewel de band tussen de wachtmeester eerste klas Schurink en de bevolking een tik keltje verminderd is, zal het hem aan belangstelling op zijn jubileum niet ontbreken. De familie houdt receptie op donder dag 3 december van 's middags vier tot zes uur in de zaal van de heer Van Soest aan dè Lir^straat. Op het ge meentehuis wordt de jubilaris 's mor gens om half elf door het -°meentebe stuur een receptie aangeboden. DEN HAAG „Een Kamerlid moet een honorering hebben die hem in staat stelt vrij te leven, in die zin dat hij zijn rekeningen op tijd kan betalen en zijn kinderen behoorlijk kan opvoe den. Als zo'n man dan in het bedrijfs leven zestigduizend gulden kan verdie nen. vind ik dat geen argument om de honorering van Kamerleden op te trek ken. De veertigduizend gulden die we nu hebben, is voldoende. Ik vind dat Kamerleden zo politiek geëngageerd dienen te zijn dat ze genoegen nemen met deze redelijke vergoeding." Dat zegt drs. G. M. Nederhorst (63), die bijna vijfentwintig jaar voor de PvdA in de Tweede Kamer zit. Hij zal daarin overigens na de verkiezingen niet terugkeren. „Als mensen meer kunnen verdienen, wat hun goed recht is, maar ze willen toch in de Kamer, mag worden veron dersteld dat ze voldoende betrokken zijn bij de publieke zaak om zo'n offer te brengen", zegt hij. Remt de honorering van de Ka merleden de kwaliteit niet? „Daar geloof ik niets van. Ik heb dat nog nooit gemerkt. Het komt ook trou wens zelden voor dat men om die reden een benoeming niet aanneemt. Idealis me en maatschappelijke betrokkenheid geven de doorslag ook voor de vakspe cialisten". De heer J. C. Deering (PvdA) weigerde indertijd een benoeming om dat hij als rector van het Libanonly- ceum in Rotterdam meer verdiende. „Ja, maar dit is heel wat anders. De honorering was toen, zo'n vijftien jaar geleden, inderdaad veel te laag. Toen was het zeker een argument; nu niet meer". Blijft het beroep van politicus (met deze financiële mogelijkheden) nog wel aantrekkelijk? „Zonder idealisme is het een moeilij ke zaak, want je woont in een glazen huisje en je staat aan scherpe kritiek bloot, niet alleen wat je Kamerwerk betreft, maar ook in je persoonlijke le ven. Dat moet je je goed realiseren als je in de politiek gaat en je moet er altijd rekening mee houden". „Natuurlijk zijn er ook hinderlijke gevolgen, bijvoorbeeld als op school te gen je kinderen wordt gezegd: jouw vader dit of datm Het aantrekkelijke is dat je niet iedere dag om negen uur hoeft te beginnen. Je hebt een zekere vrijheid. Voor mij zit de charme in de onregelmatigheid". Zal het Kamerlidmaatschap ntet ARNHEM/BRUSSEL Fabelta SA, deel uitmakend van de AKZO-groep, gaat de produktie van rayon-acetaatga rens binnenkort staken. Verder zijn geplande investeringen in de syntheti sche vezelsector in Tubize en Zwijnaar de uitgesteld. Het staken van de produktie van rayon-acetaatgarens betekent de af vloeiing van ca. 190 man personeel. Een gedeelte kan in andere delen van het bedrijf te werk worden gesteld. Een ander deel kan worden opgevangen door normaal verloop. De overigen zul len, gezien de toestand op de arbeids markt tussen Brussel en Bergen, vrij gemakkelijk elders werk kunnen vin den. aldus AKZO. o NEW YORK Israëlische tanksche pen maken gebruik van een stilzwij gend vastgestelde neutrale zone om de ongeveer 100.000 vaten olie naar Eilath te vervoeren, die dagelijks op de olie velden in de Sinai worden gewonnen. Deze olievelden werden in de zesdaagse oorlog van 1967 bezet, aldus een bericht in New York Times. De tankboten zouden door de Golf van Suez varen, binnen schotsafstand van Egyptisch grondgebied. De velden werden oorspronkelijk geëxploiteerd door een Egyptisch-Ita- liaanse maatschappij. Volgens het New Yorkse blad zouden de Italianen een compensatie ontvangen. D« Egyptena- ren zouden met de situatie niet geluk kig zijn. Maar zij zouden zich er bij moeten neerleggen, omdat zij zelf erg kwetsbaar zijn door hun oliewinning voor de kust van de Golf van Suez bij Ras Sjoekair. Deze winning gescheidt in samenwerking met een Amerikaanse .pnderneming. te veel als een springplank naar beter betaalde banen gebruikt gaan worden? „Dat zit er wel in, maar aan de ande re kant is dat niet zo erg, omdat het niet de bedoeling is dat men al te lang in de Kamer zit. Acht jaar wordt de laatste tijd zo'n beetje als de termijn gezien". „Als je er al vijfentwintig jaar in zit, zoals ik, kun je dat beter fluisterend zeggen, want het is geen aanbeveling. Ik vind de wens van regelmatige ver jonging wel juist." „Men moet zich echter in het alge meen steeds afvragen na een aantal ja ren: moet ik hiermee doorgaan? Boven dien moet iedereen zich tussen zijn veertigste en vijftigdstevijftigste jaar goed realiseren wat hij wil: zijn verde re leven doorgaan met zijn huidige werk of veranderen". De Nederhorst uit Gouda was fi nancieel onafhankelijk toen hij destijds voor het slechtbetaalde parlementaire werk koos? „Inderdaad. Ik heb alle andere aan biedingen afgeslagen. Voor mij gaf het idealisme de doorslag en ik heb er nooit spijt van gehad." „Na de verkiezingen ga ik me hele maal in het Europese werk storten. Wat het precies wordt weet ik nog niet; La ten we zeggen: allerhande interessante klussen", zegt drs. Nederhorst Enthou siast. VEENENDAAL Derdeklasser De Merino's heeft zijn leden onlangs het eerste clubblad thuisbezorgd, een goed verzorgde uitgave die ongeveer tien maal per jaar gaat verschijnen onder de naam „De Schakel". De heer J. Sleek is belast met de redactie van het nieuwe verenigingsorgaan. In het. eerste nummer wordt veel aandacht besteed aan de grote investe ringen die De Merino's heeft gedaan op het gebied van de accommodatie. De club bouwde een bestuurskamer, nieu we toiletten en voorzag de kleedkamer van nieuwe douches. Penningmeester v. d. Weijden schrijft in een artikel dat de financiële toestand van de vereniging daardoor niet erg rooskleurig is. maar dat men zich troost met de gedachte dat ook andere clubs met deze problemen te kampen hebben. „Toch blikken wij met gepaste trots terug op hetgeen wij hebben bereikt", aldus het bestuurslid. EDERVEEN Ds. J. Kooten in Wer kendam heeft bedankt voor het beroep dat de kerkeraad van de Nederlandse Hervormde Kerk in Ed erve en op hem had uitgebracht. Geboren: Willemijntje Geertruida Hendrika. d.v. W. van der Meijden en M. van Heemsbergen; Evert, z.v. H. C. Kampert en F. v.d. Boven kamp; Bianca Vanessa, d.v. J. Tensen en A. Pietersen Anthonia, d.v. J. van Wijk en E. Haal- boom; Peter, z.v. P. N. Goorhuis en A. P. Davelaar; Jan Martinus, z.v. G. A. Gerritsen en N. A. M. van Viegen; Jan, z.v. J. Pater en H. Looijen; Roald Ge rard, z.v. Z. H. Slik en A. A. Konings; Marcelle Joanne, d.v. M. Slotboom en A. W. Roor; Pieter, z.v. J. A. Aanen en W. Chaigneau; Peter. z.v. N. van Setten en G. S. Overeem; Miriam, d.v. G. En kelaar en M. C. Grandia; Willem, z.v. A. Geerts en J. G., de Jongh; Agatha Carina, d.v. N. H. Schoeman en E. Pa ter; Carla Ingrid, d.v. T. E. de Kleyn en E. van Galen; Adriana Janna, d.v. P. Rebergen en J. W. de Man; Anna Nico- lien, d.v. N. Torenstra en A. B. Terwij. Ondertrouwd: G. Roks en J. E. G. Eimers; W. J. de Doelder en H. Kap pers; M. A. Willemstijn en G. N. Breed- veld; W. de Gooijer en G. E. van Zijt- veld; J. van der Voet en J. C. Versteeg; H. G. Rens en B. van Dijk; C. van de Hoef en G. J. van Donkelaar; C. T. Gijsbertse en M. C. van Baaren; P. van Walsem en H. H. Nellestijn; J. van Hunnik en H. van Eden; W. M. Rijks en J. van Veldhuizen; J. van Velzen en S. A. van Wijk; G. J. de Kruiff en D. de Kievid. Getrouwd: (te Ede) G. var. Hees en M. H. Peters (Ede); J. van Dijk en J. N. Janssen; H. van Koningsbrugge (Utrecht) en W. Koudijs (Utrecht); P. van Bekkum (Rhenen) en G. Lodder; D. J. T. Vermeulen en C. W. van Leeu wen; G. Spin en A. C. J. L. Teunissen; C. de Ruiter en J. Ditewlg; M. C. G. Schot en W. van Ginkel; N. Westbroek en M. Stomphorst. Overleden: Hendrik van Hunnik, 80 j., echtg. van G. Boers; Jan Cornelis Gaasbeek. 66 j„ echtg. v. E. Gaasbeek; Marinus van der Woerd, 68 j„ echtg. v. A. Wijmer; Jennigje van Bruggen 29 jaar. echtg. v. D. de Man; Geurtje Hen- driksen, 50 j., echtg. van A. van Eden.

De Vallei | 1970 | | pagina 4