Da jan: geen voorwaarden Buiten Driehonderdzestig maal prijs. JONGEMAN TRACHTTE VRIENDIN TE WURGEN Nederlander gepakt bij smokkelen Pakistanis Conflict bij GG en GD A'foort na opheffing schorsing directeur Paus roept op tot vrede in Vietnam BRAND OP POLARIS- SCHIP IN SCHOTLAND Veenen daa Is dagblad Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Peruvianen noemen wijk naar Gelderse timmerman Toto- systeem werpt vruchten af Beernink rekent op stiptheids acties politie Drie doden V.N.-commissie terug uit Guinee Warschau-pact in Berlijn bijeen Uitzonderlijk zacht Opklaringen TEL AVIV - De Israëlische minister van Defensie Mosje Dajan lieeft zondagavond verklaard, dat Israël bereid is zonder voorwaarden de vredesbesprekingen met de Arabieren te heropenen. Hij waarschuwde echter, dat dit niet diende te worden uitgelegd als een teken van zwak heid. Dajan zei echter niet onomwonden of Israël bereid was de vredesbesprekingen met Egypte onder auspiciën van de Verenigde Naties te hervatten. Israël brak die bespre kingen op 6 september af. Hekkesluiter 1 WEL IJS ENGELAND VIA SAMOA NAAR AUSTRALIË BEROERD Botsing op Lydda Buk voor rodactto on admlnittnrtloi Prins Bernhardfaan 28, Veenendaal, Tolef. 06385-10550 (adm.), 10757 an 10955 (rod.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 P-** <05 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 30 NOVEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 280 Israël is bereid om gesprek te hervatten Dajan hield een rede voor een vergadering van zijn arbeiderspartij, kort na dat de regering hem gemachtigd had politieke besprekingen met de Amerikanen te voeren, wanneer hij in december naar de Verenigde Staten reist. Ondanks de bereidheid tot besprekin gen zonder voorwaarden zei hij, dat Je ruzalem bepaalde richtlijnen voor die onderhandelingen had. Die richtlijnen WEHL Een vluchtelingenwijk in het Peruviaanse Trujillo is door de 140 bewoners genoemd naar de veertigjari ge timmerman Gerrit Kuppens uit Wehl in Gelderland. Na de aardbeving in Peru, enkele maanden geleden, is de wijk onder lei ding van de Nederlander met provisori sche middelen opgebouwd. Gerrit Kuppens is uitgezonden door de stichting Nederlandse vrijwilligers. Hij is sinds kort getrouwd met een 36-jarige secretaresse uit Columbia, een land waar hij ook ontwikkelingswerk deed. Wfte in een bosgebied woont, kan in de roep van de zwarte specht tot zijn ingenomenheid nog een weinig verklanking van decem ber vinden. Zijn klagende gier draagt een bezorgde ondertoon, als of hij angstig ronddoolt in de stille nevelwereld zonder grens en reliëf. De eenzame wandelaar hoort, hoe het geluid zich verplaatst naar de heirand; het ebt in een jammer klacht terug over de oude eikensin gel en botst tegen de beukenlaan, waar het lamenterend versterft in de kille windselen van de mist. In de teruggetrokkenheid van de Ve- luwse achterwereld leeft hier en daar zo'n specht zijn kluizenaars bestaan en zwerft er rond als een heremiet. Nauwelijks wordt hij door 's mensen oog ontwaard, ge lijk ook zijn kleine gezel, de kuif- mees en het gekroonde vuurgoud- haantje ongezien huns weegs gaan in het winterbos. Evenmin als zijn verwanten, de bonte en groene specht, geeft de zwarte om gezel schap en wanneer we niet van tijd tot tijd zijn weemoedige ,,kli-ök" vernamen, zouden we zelden iets van zijn aanwezigheid merken. De vrolijke trommel, die hij zo druk in de lente roert, is er nu niet bij en al houd ik op mijn manier veel van deze bijzondere figuur met zijn veelal onbekende achtergrond van sage en legende hoe stug en on gezellig zij zich ook door de bomen beweegt. Ik denk aan zijn naam bij de Romeinen „martius": krijgsgod Mars aan de myste rieuze springwortel, die hij bezat, welke alle deuren vermocht te openen en voorts het verhaal van Geertrui, die door de schoorsteen vloog en zwart werd op de vurige haardos na. Ge moet intussen geenszins denken, dat ik bij het be peinzen van zulke vertelsels uit de oude doos in de sfeer van decem ber het hoofd er niet zou bijhouden. Integendeel ben ik van aard en we zen een nuchter mens, die door het bos altoos prozaïsch de bomen blijft zien. 30-ll-'70 A. B. WIGMAN zijn een blijvende Israëlische aanwe zigheid op de hoogten van Golan van Syrië, in de strook van Gaza van Egyp te en aan de straat van Tiran, die de vrije vaart van Israël naar de Indische Oceaan beheerst, aldus Dajan. Behalve deze eisen, die volgens Israël van het hoogste belang zijn voor zijn veiligheid, dient er een akkoord te ko men, dat elk Arabisch leger verbiedt de Jordaan in westelijke richting naar het Israëlische gebied over te steken, zei hij. Dajan beklemtoonde, dat dit niet be tekende, dat de Arabieren bij voorbaat met deze voorwaarden dienen in te stemmen. „Wij zullen te zamen aan de conferentietafel gaan zitten en over de ze kwesties praten", zei hij. Volgens Dajan heeft Israël belang stelling voor besprekingen ter bestude ring van de methoden ter beëindiging van de strijd. Indien Israël onderhan delt, zei hij, gebeurt dat om dat een oorlog geen zin heeft en omdat Israël altijd vrede heeft gewenst om in het Midden-Oosten als gelijken te kunnen leven. Maar hij waarschuwde de Arabieren, Israëls bereidheid tot het voeren van besprekingen niet uit te leggen als een teken van zwakheid. Hij zei: „als de oorlog wordt hervat zullen wij vech ten". Een andere reden voor het voeren van vredesbesprekingen, zo voegde hij hieraan toe, is „dat wij niet het gevoel moeten hebben, een kans op een vre desregeling gemist te hebben". Verder verzocht hij de Israëli's niet te vrezen, dat de besprekingen in hun nadeel zouden uitwerken. „Indien de besprekingen niets uithalen, kunnen wij ze verlaten", zei hij. Vice-premier Jigal Allon heeft zon dag verklaard, dat de Israëlische rege ring over enkele weken zal beslissen onder welke voorwaarden zij weer zal deelenemen aan de vredesbesprekingen met Egypte. Hij zei, dat Israël de besprekingen niet zou hervatten indien niet aan be paalde voorwaarden zou worden vol daan. Welke die voorwaarden zullen zijn moet nog gepreciseerd worden. Op een vergadering van zijn Arbeiderspar tij zei Allon, dat Israël alle mogelijke voordelen had getrokken uit de diplo matieke manoeuvre van het verlaten der besprekingen. Anderzijds diende Is raël echter een terugkeer naar de be sprekingen moreel, politiek en militair te kunnen rechtvaardigen. TILBURG De achttienjarige Til- burger H. T. heeft zaterdagavond in een varkensstal tegenover een dans gelegenheid aan de Rielseweg te Til burg getracht zijn zeventienjarige vriendin Elisabeth Haans te wurgen. De beide jongelui kenden elkaar vier weken. De moeder van het meisje Wenste dat zij de verhouding met T. zou verbreken. Tegen het einde van de dansavond ging het tweetal naar buiten om het „uit te praten". Het dreigende verlies van zijn meisje werd T. te machtig. In de varkensstal hield hij haar zo lang in een wurg greep, dat zij het bewustzijn verloor. Hierop meldde hij zich bij de politie in Tilburg. Het meisje was slechts korte tijd buiten bewustzijn. Zij liep zelf terug naar de dancing en waarschuwde haar vrien din, die daar nog rondliep. Deze waarschuwde haar vader, die Elisa beth naar huis meenam en daarna naar het ziekenhuis bracht. De toe stand van het meisje is goed. BIRMINGHAM Een Nederlandse chauffeur is gisteren gearresteerd nadat in een krat in zijn vrachtwagen vier Pa kistanis waren ontdekt die waarschijn lijk uit België het land zijn binnenge smokkeld. De vier mannen waren verborgen in een houten krat, die slechts 45 cm hoog was. Scotland Yard heeft de hulp van de politie in Nederland, België en Frank rijk ingeroepen voor het onderzoek. Duizenden illegale immigranten zijn de laatste twee jaar in bootjes over het Kanaal naar Engeland gesmokkeld. AMERSFOORT Na de opheffing van de schorsing van de directeur van de Amersfoortse GG en GD, dr. J. W. van der Hooft, hebben inmid dels drie artsen en elf ambulance- chauffeurs en verplegers van deze dienst rehabilitatie geëist van de waarnemend directeur, dr. F. A. Griffioen. De heer Griffioen zou overwegen zijn ontslag te nemen, nu de heer Van der Hooft als directeur terugkomt. De elf chauffeurs en verplegers stellen in een zondagavond uitgegeven ver klaring, dat voor hen duidelijk Is, dat met de terugkeer van dr. Van der Hooft niet weer op de oude voet kan worden verder gewerkt. Zij zeggen dat de schorsing voortvloeide uit het voornemen van een viertal verplegers en enkele artsen om ontslag te ne men, omdat de sfeer en werkmetho den bij de dienst, alsmede de mate riële voorzieningen hen niet in staat stelden hun beroep naar behoren uit te oefenen. Door die ontslagaanvragen zou het goed functioneren van de ongevallen- en zieken vervoersdienst ernstig in ge vaar zijn gekomen. Dr. Griffioen, al dus de verklaring, slaagde er als waarnemend directeur binnen korte tijd in, de dienst goed te laten func tioneren. De drie artsen, G. E. J. H. Delveaux, W. H. Manger en C. M. van Weizen me nen dat het zwijgen van de raad en het college in de raadsvergadering van dinsdag een blaam op de heer Griffioen werpt. De heren Manger en Van Weizen hebben direct nadat zij van het opheffen van de schorsing op de hoogte waren gesteld hun ontslag ingediend. Op het verjaar dagsfeestje van 'n kennis in Ridder kerk brengt de fa milie Leeuwenhage een toast uit op de gewonnen prijzen van dit weekeinde en natuurlijk op die van vorige ge wonnen toto's. CAPELLE AAN DEN IJSSEL Het systeem waaraan de heer J. F. Leeu wenhage uit Capelle aan den IJssel acht jaar heeft gedokterd, heeft zijn nut bewezen. Samen met 360 vrienden en kennissen heeft hij tot het afgelopen weekeinde 360 prijzen gewonnen in de voetbal toto. Eén maal had men dertien goed, twaalf maal twaalf goed, 63 maal elf goed en twaalf maal de eerste acht goed. Deze week is het weer raak. PAGO PAGO (Amerikaans Samoa) Paus Paulus VI. die er na een ver moeiende reis naar de Philippijnen weer fris uitzag, heeft vandaag tijdens een kort bezoek aan Pago Pago enthou siaste kinderen de hand geschud. De Paus, die volgens een van zijn 'naaste medewerkers na een driedaags bezoek aan de Philippijnen zeer ver moeid was, is ondervv naar Sydney om een oecumenisch hVoek te brengen aan het ovérwe^eftd protestantse Au stralië. Paus Paulus heeft alle partijen in Vietnam opgeroepen de vrede te teke nen. In een toespraak tot de delegatie uit Vietnam op de bisschopsconferentie in Manilla zei de paus dat hij alles wil doen wat in zijn macht ligt om de po gingen ter beëindiging van de oorlog te steunen. De Paus zei dat de diplomaten die trachtten de vrede in Vietnam tot stand te doen komen tevens werkten voor de vrede in de gehele wereld en voor het welzijn van het gehele mensdom. De Paus sprak zijn bewondering uit voor de bevolking van Vietnam voor zijn „geduld, vasthoudendheid en moed". De Paus sprak in de tuin van de wo ning van de apostolische nuntius. De Paus heeft tijdens zijn verblijf in Ma nilla onderdak gevonden in deze wo ning. De delegatie van Vietnamese pries ters en leken stond onder leiding van de president van de senaat Ngoejen Van Hoejen. Spontane toejuichingen van de stu denten, de affectie van de Aziatische bisschoppen en de eerbied van miljoe nen gelovigen in Manilla hebben voor Paul Paulus VI de grimmigheid van de aanslag op hem ruimschoots doen ver geten. Verreweg de grootste indruk maakte de mis in de open lucht in het Rizal Park, dat aan zee ligt. Terwijl de zon als een oranje bol aan de met grijze wolken behangen hemel stond, wijdde de Paus 189 jonge Aziaten tot priester en sprak hij een vredeswens voor Viet nam uit. Ruim een miljoen Filippino's had zich in het park verzameld. Voor de mees ten was de Paus niet meer dan een wit vlekje, maar het was oneindig fascine rend. Daarna bezoekt de Paus een bui tenwijk in Manilla. Terwijl de Paus voor de tweede dag een triomftocht door de stad maakte, gaf de man die een moordaanslag ge pleegd had Mendoza, een persconferen tie in een streng bewaakt politiege- bouw. Een verslaggever die eens een kamer met de 35-jarige Boliviaanse schilder had gedeeld, verklaarde dat Mendoza op hem de indruk had gemaakt, „een timide man te zijn, die geweld veraf schuwt." Mendoza zelf echter zei zich „be roerd" te voelen door de mislukking van de moordaanslag, en het „met ge noegen" over te zullen doen als hij de kans krijgt. De ontmoeting van de Paus later met de ongeveer 200 bisschoppen uit Azië was wellicht het hartelijkste en meest spontane onderdeel van het bezoek. Tijdens een pauze in de vergadering omhelsde de Paus zijn collega's, praatte en schertste met hen. De Aziatische bisschoppen spraken zich uit voor strijd tegen het atheïsti sche communisme en het koloniale im perialisme, doch tegen kunstmatige ge boortebeperking. Volgens de Sunday Times heeft Paus Paulus VI laten doorschemeren dat hij de staatssecretaris van het Vaticaan, de Fransman Jean Marie kardinaal Villot, gaarne als zijn opvolger zou zien. Gaat deze wens in vervulling, dan krijgen de 600 miljoen katholieken voor het eerst sedert de Nederlander Adria- nus IV Paus werd, weer een niet-Ita- liaan als kerkvorst, aldus het blad. Enkele uren voor zijn vertrek naar Pago-Pago op Samoa be zocht paus Paulus VI de krottenwijk Tondo van Manilla. De Paus bezag de omstandigheden in de hut van een ge zin met acht kinderen en hield een toespraak tot de bewoners van de wijk. Paus Paulus is later op de dag op zijn reis, in Sydney aangekomen. Het is het eerste bezoek dat een Paus aan Australië brengt, het zal drie en een halve dag duren. Bij het vliegveld van Sydney en langs de routes die erheen voeren heb ben zich honderdduizenden mensen verzameld om de Paus te kunnen be groeten. Zoals overal elders op zijn reis zijn ook in Australië strenge veilig heidsmaatregelen genomen, strenger nog dan tijdens het bezoek van de Amerikaanse president Johnson in 1966. Evenals bijvoorbeeld op de Philippijnen zal het publiek de Paus niet dichter mogen naderen dan op ongeveer 3 me ter afstand. TEL AVIV Op de startbaan van de internationale luchthaven Lydda te Tel Aviv zijn twee vliegtuigen in botsing geraakt en in brand gevlogen. Het wa ren een Boeing van de Trans World Airways en een Israëlisch militair trans porttoestel. Twee leden van de Israëlische vlieg tuigbemanning zijn om het leven ge komen. De bemanningsleden van het TWA-vrachttoestel konden met een sprong hun leven redden. HILVERSUM Minister Beernink houdt er rekening mee, dat in beperkte kring bij de politiekorpsen stiptheidsac ties zullen plaats vinden. „Als het be slist noodzakelijk is zullen wij de bij standsregeling gaan toepassen. Deze re geling houdt in, dat in bepaalde ge meenten zonder meer de rijkspolitie, gemeentepolitie uit andere plaatsen en eventueel de marechaussee te hulp kunnen worden geroepen als de ge meentepolitie het niet meer aan kan." De minister heeft dit zaterdagavond gezegd in een uitzending van de tv- rubriek „Brandpunt" van de KRO. Eer der in die uitzending had de heer A. K. Mud, voorzitter van de Nederlandse Politiebond, er zijn ongenoegen over uitgesproken, dat de extra-beloning voor de politie f 500,bedraagt en niet f 1.200 zoals gevraagd was in verband met de extra-inspanning van de politie. Volgens de heer Mud is er sprake van allerlei plaatselijke acties uit protest tegen de te lage beloning. „Spontane stiptheidsacties zullen wij niet tegen houden", aldus de heer Mud. „Wij heb ben daar geen behoefte aan." Minister Beernink zei voorts, dat hij zich geen kandidaat laat stellen voor de Tweede-Kamerverkiezing. Maar hij durft wel een tweede vierjarige minis tersperiode aan. HOLY LOCH (Schotland) Drie Amerikaanse soldaten zijn zondag om het leven gekomen door een geheimzin nige brand aan boord van een Ameri kaans marinevaartuig, dat geladen waa met Polarisraketten. Tien andere man schappen moesten wegens het inade men van rook behandeld worden. Twee der dode mannen zaten gevan gen, aldus een woordvoerder voor de Amerikaanse marine. Hun bewaker Het hen vrij toen de vlammen de cellen be reikten, maar zij kwamen alle drie door verstikking om het leven. De brand brak kort voor middernacht uit aan boord van de 22000 tons Cano- pus, die in Holy Loch voor anker ligt. In dit Schotse meer bevindt zich de Amerikaanse polarisbasis in Groot- Brittannië. De Canopus met een bemanning van 55 officieren en 1020 minderen is het moederschip voor de Amerikaanse duikboten die hun basis in Holy Loch hebben. Twee Polarisduikboten, de Ja mes K. Polk en de „Francis Scott Key lagen langszij toen de brand uitbrak. Volgens de schaarse informatie, die in Schotland is ontvangen, is de brand uitgebroken in een bagagekamer en breidde hij zich niet uit tot andere ge deelten van het schip. De bemanning heeft vier uur nodig gehad om de vlammen te doven, zo werd hieraan toegevoegd. De twee dode gevangenen zaten op gesloten wegens een gering vergrijp wangedrag aan de vaste wal. Zij waren geen krijgsraadgevallen, zei de woord voerder. DAKAR/MONROVIA De commis sie van de Verenigde Naties die naar Guinee was gegaan met de opdracht van de Veiligheidsraad onmiddellijk een rapport op te stellen van de situatie in het land naar aanleiding van de ge vechten die daar hebben plaatsgehad is zaterdag naar New York terugge keerd. Verwacht wordt dat het rapport zo spoedig mogelijk in de Veiligheids raad zal worden besproken. President Ahmed Sekoe Toeré van Guinee heeft zaterdag verklaard, dat een Portugese strijdmacht vroeg op za terdag vanuit Portugees-Guinee zijn land is binnengedrongen in de buurt van Koundara. Toeré, over radio-Conakry* sprekend, deed een beroep op de secretaris-gene raal van de VN. Oe Thant om de situ atie die door deze aanval was ontstaan, die vrijdagavond is begonnen, te be studeren. Volgens de radio zouden 200 leden van de Portugese strijdkrachten deel hebben genomen aan de aanval na bij Koundara. De gouverneur van Portugees Guinee heeft verklaard dat alle beschuldigingen over Portugese deelname aan de po gingen om de republiek Guinee binnen te vallen gemakkelijk konden worden weerlegd. BOEDAPEST Deze week zal in Oost-Berlijn een bijeenkomst plaats hebben van het hoogste orgaan van het Pact van Warschau, de politieke consul tatieve raad. Uit betrouwbare bron in Boedapest is vernomen dat aan dit topoverleg de partijleiders en de ministers van Bui tenlandse Zaken zullen deelnemen. Op de agenda- staan de normalisering der betrekkingen met West-Duitsland en de kwestie West-Berlijn. Het overleg is nodig geworden omdat Walter Ulbricht van Oost-Duitsland wegens ziekte niet naar het tiende con gres van de Hongaarse communistische partij in Boedepast is gekomen, waar door de op het programma staande be raadslagingen van de partijleiders van de Warschau-Pact-landen niet doorging. (Van onze weerkundige mede werker) De laatste dagen van november zijn extra zacht. In Gelderland is gistermiddag 12 tot 13 graden waargenomen, in Oost-Brabant zelfs 16 graden Celsius. De Bilt heeft dit naseizoen tot 1 december nog geen enkele vorst- dag gekend (op normale waar nemingshoogte van Vit meter hoog te), wat sedert het begin van de waarnemingen in 1849 te Utrecht nog niet is voorgekomen. In Noord-Denemarken vallen sneeuwbuien en in Oslo wees het kwik vanmorgen 7 graden, in Stock holm 9 graden Celsius. Deze kou blijft voorlopig nog op afstand, door de werking van een N oordzee-depressie. Aan de zuidkant daarvan houdt in onze omgeving het onstand vastige weertype met tempera turen op normaal niveau of iets daarboven in de eerste helft van deze week aan. Weersverwachting van het KNMI tot dinsdagavond: Plaatselijk buien maar ook opkla ringen. Overwegend matige zuidelijke wind. Vannacht lagere, morgen over dag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Morgen: zon op 08.25, onder 16.33: maan op 16.32; onder 18.34 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1