Deventernaren verrasten door geweldige inzet 111 111 TO Cruyff scoorde zes maal Aanvallende tactiek werd NEC noodlottig ADO overblufte Telstar: 2-0 "Ook in het buitenland altijd thee." Compromis tussen H.S. en Haarlem Wim van Hanegem: Stand van zaken AMSTERDAM Arm AZ '67. De Alkmaarse formatie, die toch al met weinig illusies de tocht naar de Watergraafsmeer had aanvaard, trof daar Ajax in een ongenaakbare vorm. Het re sultaat was een smadelijke 8-1- nederlaag voor de bezoekers, voornamelijk tot stand gebracht door een genadeloze Johan Cruyff. die liefst zes doelpunten voor zijn rekening nam en daar mee een eind steeg op de top- scorerslijst. waarop hij met één treffer in de onderste regionen vertoefde. VERSLAPPING MAANDAG 30 NOVEMBER 1970 GO AHEAD HAD WEINIG GELUK: 2-0 'të r sport W& $8$ Wk vv.r.v.v.v.v.vX VOETAL- SELECTIE DEN HAAG Dr. Frantisek Fadrhonc heeft zondag de namen be- DEN HAAG Het ene doelpunt, dat Haarlem uit de drie doelrijpe kansen van de eerste drie kwartier peurde, is een te wankele basis gebleken voor de volle winst op een armzalig voetballend Holland Sport. Al in de eerste minuten gaf Holland Sport-aanvoerder Van der Heide de bal aan de volkomen vrij staande Huijg, die tegen doelman Louwerens opschoot. Een half uur later zigzagde De Goede langs een handvol verdedigers om ten slotte in het strafschopgebied te worden getorpedeerd door Dorjee zonder dat scheidsrechter Pijper die handeling met een strafschop honoreerde. In de bles sure-tijd tenslotte kopte De Goede een voorzet van Houben in (0-1). In de rust nam Haarlem-trainer Thompson maatregelen die voorsprong vast te houden. Een man of negen wer den rond de onzeker optredende cen trale verdediger Hobben geposteerd, terwijl De Goede uitgerekend de beste technicus als spits werd op geofferd aan de grove charges van Kronshorst en Van der Heide. Het ge volg was dat een massaal Holland Sport-offensief en kansen voor Van der Vaart, Roggeveen en Van Maurik, waarvan alleen Roggèveen er een be nutte. Toen doelman Paternotte uit gleed en zittend het wippertje van de Holland Sport-aanvaller over zich heen moest laten gaan. Holland Sport: Louwerens; Valkenhof (Bolleboom), Kronshorst, Van der Heide en Dorjee; Van der Vaart, Van de Bol en Muller, Roode (Roodnat), Van Mau rik en Roggeveen. Haarlem: Paternotte; Wentink, Hoe ben, De Haan en Koopmans; De Jong, Van Breevoort; Huyg, Vesters en Bur gers. Scheidsrechter Pijper; toeschouwers 4500. kend gemaakt van de zestien spelers, die door hem zijn geselecteerd voor de (vriendschappelijke) wedstrijd tegen Roemenië, welke woensdagavond in Amsterdam wordt gespeeld. De zestien zijn: Jan van Beveren (PSV), Ton Thie (ADO), Wim Suur- bier (Ajax), Dick Schneider (Feijen oord), Epi Drost (FC Twente), Rinus Israël (Feijenoord-aa voerder), Johan Neeskèns (Ajax), Nico Rijnders (Ajax), Wim Jansen (Feijenoord), Wim van Hanegem (Feijenoord), Theo Pahl- platz (FC Twente), Jan Klijnjan (Spar ta), Jan Mulder (Anderlecht), Henk Wery (Feijenoord), Johan Cruyff (Ajax), Piet Keizer (Ajax). Pleun Strik, die zaterdagavond wel met PSV tegen Feijenoord speelde werd niet geselecteerd vanwege zijn polsbles sure. De gekozen spelers worden vanmid dag verwacht in Zeist, waar dr. Fadrhonc 's avonds de opstelling be kend zal maken. Wietse Couperus, tegen Oost-Duits- land ter elfder ure geselecteerd, keerde niet in de groep van voorlopigen terug doordat bondscoach nu de beschikking heeft over Johan Cruyff en Jan Mul der. Ook Wietse Veenstra, die zaterdag met PSV tegen Feijenoord een halve wedstrijd speelde, werd niet gekozen. Dick Schneider, al speler voor Jong Oranje, maakt nu deel uit van de selec tie voor het a-elftal. De Duitse Nederlander Lippens van Rot. Weiss Essen, die zelf in interviews al te kennen had gegeven te verwach ten te worden opgenomen in de groep van voorlopigen, zal tegen Roemenië zijn debuut in het oranjeteam niet ma ken. „Er is wel contact geweest tussen Fadrhonc en Lippens", aldus Jack van Zanten, begeleider van het Nederlandse elftal, „maar de bondscoach heeft hem nooit enige toezegging gedaan. Dat hij niet geselecteerd werd is dan ook hele maal niet vreemd". ENSCHEDE Nadat de eerste helft van het boeiende streekduel tussen FC Het tactische plan van AZ '67-tratner Robert Heinz was gebaseerd op uit schakeling van Cruyff (door De Jong) en Keizer (door Kabel) maar lukte in de beginfase al nauwelijks. Vooral De Jong had het zeer moeilijk met Cruyff en nam in de eerste drie minuten al twee maal zijn toevlucht tot te harde charges. Gewaarschuwd door scheids rechter Godding kon hij zich daarna lang inhouden maar vlak voor rust ver gat De Jong zich opnieuw en werd toen opgeschreven. Inmiddels was Ajax al weggelopen naar een comfortabele 50 voorsprong, ingeluid door een fraaie doelpunt van Barry Hulshoff. Nadat Mühren het grote Ajax-overwicht dui delijker had vastgesteld kwam de pe riode Cruyff. De jonge vader had er echt zin in en scoorde nog voor rust zijn eerste hattrick van dit seizoen. Na de hervatting redde doelman Vooys, die bij de acht treffers vrijuit ging, nog enkele malen voordat Cruyff opnieuw kon toeslaan. Het werd een tweede serie van drie doelpunten, waarbij zeker de eerste uit buitenspel positie werd gescoord. Het enige tegen- punt van AZ ontstond toen Ajax na het door Vooys gestuite offensief in het be gin van de tweede helft even verslapte en De Jager van een dekkingsfout kon profit/eren. Daarna inspireerde Cruyff, die nog meer ruimte had gekregen om dat De Jong door Siem Tijm was ver vangen, zijn ploegmafckers om de show rond te maken. Ajax: Stuy; Suurbier, Vasovic, Huls hoff en Krol; Rijnders en Neeskens; Swart, Cruyff, Mühren en Keizer. AZ '67: Vooys; Mol, Kabel, Van Veen en Vonk; Stapper, Liberda en Twisk; Schmidt, De Jong (Tijm) en De Jager. Scheidsrechter Godding; toeschou wers 15.000. Twente en Go Ahead zonder treffers was afgesloten, stond vast dat de ploeg die het eerst een doelpunt zou maken, zeer waarschijnlijk zou winnen. Die verwachting kwam uit. Go Ahead, dat in het stadion Diekman verraste door een geweldige inzet en een hoog tempo, bleek in deze strijd der oostelijke riva len volledig d e gelijke van FC Twente. In de laatste minuten waren de Deven- tenaren echter niet fortuinlijk, toen Geels, tien minuten voor tijd bij de stand 1-0 voor FC Twente zijn inzet door Ten Donkelaar zag gekeerd en vervolgens de bal na zijn tweede schot via de onderkant van de lat weer in het veld sprong. Met een schitterend doelpunt van de voordien door Kolkman vrijwel uitge schakelde René van de Kerkhof, kort voor het einde werd de wedstrijd defi nitief in Twente's voordeel beslist. Uit blinkers in de Enschedese formatie wa ren Pahlplatz en de door een blessure gevelde Van de Vall, die de opening streffer met een zeer hard schot inleid de. Beste spelers bij Go Ahead waren I doelman Withers, Kolkman en Geels. FC Twente: Schrijvers; Van Iersel, Drost, De Vries en Huve (Ten Donke laar); Notten, Van de Vall (Streuer) en ROTTERDAM Wiel Coerver, trainer van NEC, had zich van de competitie wedstrijd tegen Sparta maar een ding voorgesteld: een overwinning. Daartoe had hij zijn mannen opdracht gegeven om zo massaal mogelijk aan te vallen om zo met door kwaliteit dan toch door kwantiteit een voor Nijmegen gunstige be slissing te forceren. Deze tactiek, waarschijnlijk veroorzaakt door het feit dat Coerver juist van Sparta (zijn werkgever van vorig seizoen) wilde winnen, is NEC noodlottig geworden. Hierdoor namelijk kreeg Sparta de kans om via snelle uitvallen doelman De Bree keer op keer te plaatsen voor schier onoplosbare situaties, ware het niet dat de Nijmeegse verdediging, zo gelukkig was een zeer onproduktieve aanvalslinie tegenover zich te krijgen, dan was de eindstand geen 21 ge weest. Slechts een keer hebben hebben de collega's van Kristensen - die vaste be- DEN HAAG A IK) heeft Telstar overbluft met een voortdurende wisse lende spitsen (Heskamp, Berg en Cou perus) en uitstekende bouwmeesters op het middenveld (Schoenmaker en Ad vocaat). Telstar, de als vanouds kam pend met een nijpend probleem door de verkoop van Dick Beek aan Go Ahead, kon er niet zoveel tegenover stellen. Zeker niet nadat de rechtervleugel- verdediger Hans Driesen zich liet ver rassen door Wietse Couperus. Dat was al na elf minuten. Het schot van de ADO-er uit een onmogelijke hoek ge lanceerd, liet doelman Paul v.d. Meeren zonder meer voorbijgaan (01). Met goed, maar zeer langdradig midden veldspel trachtten de Velsenaren daar na de tekortkomingen in de voorste li nie te compenseren, hetgeen niet geluk te. Tweemaal kwam Milan Stanic voor doelman Thie. Tweemaal miste hij ech ter. Nadat ook De Vries op de rand van het strafschopgebied het scoren was be let door Mansveld legde Telstar het hoofd in de schoot. Lex Schoenmaker had inmiddels de voorsprong vergroot. Na een wervelende actie, waarin hij en De Vries en ausputzer Zwaan vertwij- 3 BL UNDERS WERDEN PSV NOODLOTTIG EINDHOVEN Drie kapitale blun ders zijn PSV in de wedstrijd tegen Feijenoord noodlottig geworden. Een dekkingsfout en een weifelende Jan van Beveren, die uitliep doch terug keerde op zijn schreden, een vertwijfel de poging van Munk Jensen om met A Een spelmoment uit de wedstrijd PSV-Feijenoord. Rinus Israel in duel met Devrindt. Rechts Wim Jan sen. een zachte half achterwaartse kopbal redding te brengen en een foutieve be handeling van de bal door Van den Dungen, die het schijnbaar ongevaarlij ke duel met Wery even over de mid denlijn verloor, waren de oorzaak van de drie Rotterdamse doelpunten. De zege van Feijenoord, dat door Jansen, Van Hanegem en Hasil het middenveld bezet hield, was overigens volkomen verdiend. Even maar had de geroutineerde Rotterdamse verdediging moeite met de snel van positie wisse lende PSV-aanval, waarin naast de Belgische goalgetter Johan de Vrindt en de Deense „bouwer" Bent Schmidt Hansen, de kwieke en ijverige Eef Mul ders een sterke wedstrijd speelde. Indi vidueel deden de Eindhovenaren knap pe dingen, de samenhang in de acties ontbrak echter te vaak. En zonder raf finement is een voorhoede tegen de stugge, doelmatig spelende defensie van Feijenoord eigenlijk altijd al bij voor baat kansloos. Daarbij kwam nog dat PSV de weg naar doelpunten bleef zoe ken in hoge voorzetten van het cen trum, waar Israël en Laseroms heer en meester waren. In de rust - Feijenoord leidde met 21 - verving Kurt Linder Munk Jen sen door Van Stippent en Hiddink, een waardig tegenspeler van Wim van Ha negem, door Veenstra. „Ik moest wel", lichtte PSV-coach Kurt Linder later toe, „de aanval had meer steun nodig". Veel zin had die vervanging achteraf niet, omdat drie minuten na de hervat ting Wery met een derde treffer de wedstrijd in feite besliste. Met Schmidt Hansen, De Vrindt, Van der Kuijlen en Mulders zoveel mogelijk in de eerste lijn poogde PSV vergeefs het verschil van twee treffers weg te werken. Dat was tegen de sterke verdediging van Feijenoord een eigenlijk onmogelijke opgave. Verder dan een mooi, zij het een wat gelukkig doelpunt van Willy van der Kuijlen, die een door Schmidt Hansen over de verdedigers geplaatste bal hard inschoot kwamen de Eindho venaren niet. PSV: Van Beveren; Van den Dungen, Strik, Radovic en Jensen (Van Stip pent); Hiddink (Veenstra), Van der Kuijlen en Vos; Schmidt Hansen, De Vrindt en Mulders. Feijenoord: Treytel; Romeijn, Israël, Laseroms en Schneider; Hasil, Jansen en Van Hanegem; Van Daele, Kindvall (Boskamp) en Wery. Scheidsrechter Keizer; toeschouwers 22.000. feld achter zich liet, had hij doelman v.d. Meeren gepasseerd (02). Telstar: v.d. Meeren; Driesen, André, Zwaan en Wijngaarde; De Vries, De Witte en Van Egmond; Stanic, Jonkers en Fens. ADO: Thie; v.d. Burch, Mansvew, Weimar en Korevaar; De Zoete, Advo- kaat en Schoenmaker; Hestad, Berg en Couperus. Scheidsrechter Brouwer, toeschou wers 12.000. waker Kornelis en „ausputzer" Pijs zeer veel moeite gaf - kunnen profite ren van de minstens vijftien doelrijpe kansen, die hij hen bood. Dat was in de 44e minuut, toen middenvoor Kowalik van rechts de bal via de vuisten van de uitvallende De Bree voor de voeten kreeg en eenvoudig niet meer kon mis sen. Dit doelpunt bracht de stand op 20. want in de dertiende minuut had de naar voren gestormde Eijkenbroek de bal uit een corner slim doorgekopt naar Heijerman, die op zijn beurt eveneens het hoofd gebruikte om De Bree te passeren. Elf minuten na aan vang van de tweede helft kreeg Sparta de kans het lot van NEC, dat wederom verkoos - niet onverdienstelijk - aan te vallen, te bezegelen toen Pijs de door gebroken Klijnjan in het zestienmeter gebied onderuit haalde: strafschop. Heijerman richtte echter verkeerd en raakte de paal, uit welk feit NEC moed putte en zowaar loon naar aanvallend werken kreeg, toen scheidsrechter Hop penbrouwer zes minuten voor tijd Jen- drossek een strafschop liet nemen, om dat hij was gemangeld door Visser en Walbeek: 21. Sparta: Doesburg; Venneker, Ter Horst, Eijkenbroek en Visser; Van de Veen, Klijnjan, Walbeek; Heijerinan, Kowalik en Kristensen. NEC: De Bree; Kornelis, Eggenkamp, Pijs (Kamps) en Mellaard; Bonnen, De Jong en Dekker; Janssens, Davidovic en Jendrossek. Scheidsrechter Hoppenbrouwer; toe schouwers 13.500. Jeuring maakt hier met een prachtige kopbal het eerste doel punt voor FC Twente. Pahlplatz; Willy van de Kerkhof, Jeu ring en René van de Kerkhof. Go Ahead: Withers; Kolkman, Veen stra, Warnas, Somer en Koenders; Ver donk (De Winkel) en Smit (Geestman); Beek, Geels en Hoekema. Scheidsrechter Boogaerts; toeschou wers 20.000. Ajax—AZ '67 8—1 Holland SportHaarlem 11 NAC—FC Utrecht 1—2 PSV—Feijenoord 23 FC TwenteGo Ahead 20 SpartaNEC 21 TelstarADO 02 Volendam—DWS 2—2 ExcelsiorMW 30 1) ADO 13 11 2 0 24 28— 6 2) Sparta 13 8 5 0 21 21— 7 4) Feijenoord 13 8 4 1 20 28—10 5) FC Twente 13 8 4 1 20 19— 4 6) Ajax 13 8 3 2 19 28— 8 3) PSV 13 8 2 3 18 27— 8 7) NEC 13 5 4 4 14 19—13 8) FC Utrecht 13 6 2 5 14 20—23 (11) Holl. Sport 13 3 5 5 11 13—16 9) Go Ahead 13 4 3 6 11 11—16 (10) MVV 13 3 4 6 10 10—17 (13) DWS 13 2 5 6 9 10—19 (15) Haarlem 13 1 6 6 8 12—21 (14) NAC 13 2 4 7 8 14—25 (12) Telstar 13 2 4 7 8 15—26 (16) Volendam 13 3 2 8 8 14—26 (17) Excelsior 13 2 3 8 7 14—30 (18) AZ '67 13 0 4 9 4 7—35 Programma a.s. zondag Ha arlemA j a x FC UtrechtHolland Sport FeijenoordNAC Go AheadPSV NEC—FC Twente MVVSparta ADOExcelsior AZ '67Volendam DWS—Telstar ADVERTENTIE Thee en sport zijn goed te combi neren. Bij elke vereniging waar je komt voetballen krijg je thee. Onze clubarts schrijft het zelfs voor. Ook na de wedstrijd drink ik altijd een paar koppen thee. Goed voor de dorst. Vooral thee zonder suiker. Van de buitenlandse reizen met Feijenoord herinner ik me, dat overal thee werd gedronken. De spelers van AC Milan, van Vor- warts Berlijn, vai) Legia War schau. Nooit anders. We kregen ook thee in Buenos Aires, toen we voor de wereldbeker tegen Estudiantes speelden. Toen ik nog in Utrecht woonde kreeg ik 's morgens en 's mid dags thee. En als ik nu bijvoor beeld bij mijn schoonouders ben, drink ik altijd twee of drie koppen. Nu ikzelf in de buurt van Rotterdam woon, drink ik minder vaak thee. In verband met de smaak van het water. Als je bedenkt, dat zowat alle topvoetballers in de hele wereld thee drinken, kan ik dat geen vrouwendrank noemen. Ik kan me dat gewoon niet voorstellen. Integendeel. Thee kikkert je op. Ook als 't geen rust is.. Pickwick thee van Douwe Egberts Wim van Hanegem ook in Buenos Aires.

De Vallei | 1970 | | pagina 9