Over de grenzen GEHEIM VOLKSWAGENMODEL Belgische makelaar liet elf mil joen gulden aan schulden achter Paus in Sydney V.S. zouden A-mijnen aan Duitse grens willen Paus (vermoeid) in Sydney Vis houdt fit Brussel Waarde: 360 miljoen gulden Nixon gelast onderzoek naar vlucht Lit? uw er Sint Nicolaas had botsing Laird: tot 1972 V.S.-troepen in Europa Duitse gezant in Lissal>on pleegde zelfmoord NSU en Audi duurder Britse leider van Blaek Power stopt Xè 't Is nu tijd voor KOOLVIS Meteen plaat vindt iedereen z'n draai 600ste Staatsloterij S.S.-beul veroordeeld Een platenbon is altijd raak Een platenbon Jk, is altijd raak Soltsjenitsin wilde «[een slot op mond Oole<z«;er verloor 20,000 liter olie Amerikaanse meisjes wierpen in Z.-Slavië pamfletten DINSDAG I DECEMBER 1970 Ruimtetelescoop verloren gegaan BRUSSEL Sint Nicolaas is bij de Belgische plaats Kalmthout ter nauwernood aan de dood ontsnapt. De auto van de Sint en Zwarte Piet kwam, op weg naar een school, fron taal in botsing met een tegenligger. Het voertuig werd volledig ver nield en het kwam door de klap in een gracht terecht. Sinterklaas en Piet werden niet gewond. De bestuurder van een tegenligger moest gewond in een ziekenhuis in Brasschaat worden opgenomen, evenals enkele kinderen, die bij hem in de auto zaten. WASHINGTON De Amerikaanse minister van Defensie, Meivin Laird, heeft vlak voor zijn vertrek naar de NAVO-conferentie te Brussel gezegd, dat Amerika zijn huidige aandeel in de NAVO zal handhaven, vooropgesteld dat het Congres het hiermee eens is. De Amerikaanse troepen in Europa zullen niet worden ingekrompen in het fiscale jaar 1972, dat in juni aanstaande begint. Tot nu toe had de Amerikaanse rege ring slechts meegedeeld, dat de troe pensterkte in Europa onveranderd zou blijven tot het eind van het fiscale jaar 1971, dat dus eindigt eind mei 1971. Minister Laird zal te Brussel, waar de ministers van Defensie van de NA VO bijeenkomen, een document gaan bespreken dat „AD'70" heet en de stra tegie van de NAVO sinds de jaren '50 behandelt. Ongeveer 30 procent van de strijd krachten van de NAVO wordt gevormd door Amerikaanse militairen die in Eu ropa gelegerd zijn, dat zijn er 285.000. Het Amerikaanse Congres wil dit aantal gaan inkrimpen om kosten te sparen, en is van oordeel dat de Euro pese NAVO-landen het tekort aan per soneel zelf moeten gaan aanvullen. ADVERTENTIE KAAP KENNEDY De grootste ruimtetelescoop die ooit is gelanceerd is maandagavond na de lancering niet in zijn baan terechtgekomen en waarschijn lijk verloren gegaan. Het project heeft 98.5 miljoen dollar gekost. De NASA, het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart, heeft bekendgemaakt, dat het ruimte-observatorium, de OAO-3, ..blijkbaar niet in zijn baan is terecht gekomen. Er zijn problemen geweest, maar wij weten niet welke". De 12 verdiepingen tellende Atlas- Centaur raket, werd te 17.40 maandag in Kaap Kennedy gelanceerd, en 12 mi nuten later meldde de NASA, dat de raket het observatorium blijkbaar in de vastgestelde baan had gebracht. Maar weer 11 minuten later maakte een woordvoerder van NASA bekend, dat volgstations gegevens hadden ont vangen die elkaar tegenspraken. Een uur later werd tenslotte gezegd dat de satelliet vermist werd en waar schijnlijk bij terugkeer in de damp kring van de aarde was verbrand. Later heeft de NASA bekendge maakt, dat de CAO-3 niet in zijn baan is gekomen omdat de neuskegei die de telescoop moest beschermen tijdens de eerste minuten na de lancering, niet af gestoten is na vier minuten. De vier meter lange kegel woog 2000 pond en dit belemmerde de raket om de voor de reis naar de vastgestelde baan benodigde snelheid te ontwikke- LISSABON Van officiële Portuge se zijde is het bericht niet bevestigd, maar evenmin tegengesproken, dat de Westduitse ambassadeur in Portugal Hans Schmidt-Horix zich zondagnacht had doodgeschoten, toen hij ontdekte dat zijn vrouw was overleden na een te grote hoeveelheid slaapmiddelen te hebben ingenomen. Door de chauffeur van de ambassa deur, de Portugees Armando Dines, was verklaard, dat mevrouw Schmidt-Horix moeilijkheden met het hart had en dat de ambassadeur de dokter had opge beld. Nog voordat deze was gekomen, had mevrouw Schmidt-Horix de slaap middelen ingenomen, en toen haar man haar dood aantrof, sloeg hij de hand aan zichzelf. Mevrouw Schmidt-Horix had al geruime tijd hartklachten, ver klaarde Dines. In een communiqué van de Westduit se ambassade was gezegd, dat de 61-jarige ambassadeur en zijn echtge note „om persoonlijke redenen zelf moord hadden gepleegd". BRUSSEL De Belgische grondma- kelaar uit Schilde (de 51-jarige Oscar Cculemans), die vorige week met de noorderzon vertrok, blijkt een schuld achtergelaten te hebben die nu al op elf miljoen gulden wordt geraamd. Steeds meer mensen melden zich, die de grondmakelaar in goed vertrouwen grote geldbedragen ter beschikking ge steld hebben en hun aantal zal, naar de politie verwacht, in de komende dagen zeker nog stijgen. Sommigen van hen zijn volkomen geruïneerd. Gebleken is dat de grondmakelaar geld heeft losgekregen door rentes te beloven van tien procent voor kortlo pende leningen en zelfs 40 procent voor langere leningen. Die rentes betaalde hij in het begin ook prompt uit van ander geleend geld. Verder is komen vast te staan, dat veel van zijn geldschieters hem „zwart" geld hebben toevertrouwd. De grondmakelaar heeft van die om standigheid misbruik gemaakt, door zijn klanten te laten weten dat hij de belastingdienst over hun financiële toe stand zou inlichten, als ze moeilijkhe den zouden gaan maken. Via een tus senpersoon heeft hij zelfs na zijn vlucht, dit dreigement gehanteerd om te voorkómen dat klachten tegen hem zouden worden ingediend. De laatste „stunt" die de man heeft uitgehaald is, dat hij even voor zijn spoorloze verdwijning, zijn kantoren in Brasschaat nog voor een gunstige prijs van de hand heeft gedaan. Gebleken is tenslotte ook dat de grondmakelaar voor zijn leningen, die zelden minder bedroegen dan 70.000 gulden, gronden in onderpand gaf, die zijn eigendom niet waren. ADVERTENTIE 1 DECEMBER 1970 DERDE KLASSE Prijzen Prijzen Prijzen Prijzen Prijzen Prijzen Prijzen Prijzen Prijzen Prijzen van f van f van f van f van f van f van i van f van f van f 25 zijn 50 zijn 50 zijn 50 zijn 50 zijn 100 zijn 200 zijn 400 zijn 1000 zijn 2000 zijn gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen nrs. eindigende op: 6 nrs. eindigende op: 03 nrs. eindigende op: 04 nrs. eindigende op: 00 nrs. eindigende op: 45 nrs. eindigende op: 43 nrs. eindigende op: 977 nrs. eindigende op: 503* nrs. eindigende op: 532 nrs. eindigende op: 8018 Een prijs van 5.000 is gevallen op het Een prijs van f 5.000 is gevallen op het Een prijs van f 5.000 is gevallen op het Een prijs van f 5.000 is gevallen op het Een prijs van f 5.000 is gevallen op het De prijs van f 10.000 is gevallen op het De prijs van f 25.000 is gevallen op het De prijs van f 50.000 is gevallen op het De prijs van f 100.000 is gevallen op het De extra prijs van f 500.000 is gevallen in de serie N op het nummer: En de troostprijs van f 5.000 op nummer: van elk van de andere series. 044590 038367 037072 042645* 032279 054821 020404* 047497 072654 056681 056681 LET WEL op nummer 503 is tevens de prijs van f 50.— gevallen; op nummer 042645 is bovendien de prijs van f 50.gevallen; op nummer 020404 is tevens de prijs van f 50.gevallen. len. Verder konden de antennes en andere instrumenten aan de buitenzijde van de satelliet niet worden uitgestoken door dat de kegel rond de satelliet zat, zodat zelfs als de OAO-3 in zijn baan was gekomen, hij daar nog niet had kunnen werken. Met het experiment was een bedrag van 100 miljoen dollar (ongeveer 360 miljoen gulden) gemoeid. Het is de kostbaarste mislukking tot dusver in de onbemande ruimtevaart. De satelliet, waarvan de NASA aan vankelijk had gemeld dat zij in een baan om de aarde was gekomen, had de naam „Orbiting Astronomical Observa- tory-3" (OAO-3). Van de vorige twee OAO's, die aan zienlijk kleiner waren, was de eerste ook een mislukking, terwijl de tweede al bijna twee jaar om de aarde draait. De OAO-3 woog 2110 kg. Het was de bedoeling met behulp van de telescoop en andere instrumenten uit de beoogde cirkelvormige baan op 720 km boven de aarde de sterren te bestuderen. ADVERTENTIE Een platenbon is altijd raak f 5,- 7,50 IO, 15,- 20,- 25,- NECKARSULM (West-Duitsland) Audi-NSU-Auto Union, een dochteron derneming van Volkswagen, heeft met onmiddellijke ingang de prijzen voor auto's van de merken NSU en Audi met gemiddeld zes procent verhoogd. Als reden worden de gestegen pro- duktiekosten opgegeven. Aangezien met de prijsverhoging niet alle kosten zijn gedekt, worden verdere maatregelen overwogen. De prijsverhogingen hebben voorlo pig alleen betrekking op de binnen landse markt, maar binnenkort kunnen ook prijsverhogingen voor de export worden verwacht, aldus de fabriek. Eerder deze maand hebben Opel en Porsche de prijzen verhoogd, en vol gens zegslieden kan eenzelfde besluit van de westduitse Ford-fabrieken ver wacht worden. FRANKFORT De 66-jarige voor malige SS-leider Erwin Ernst Gay uit Wiesbaden is maandag in hoger beroep door de rechtbank in Frankfort tot ze ven jaar en acht maanden gevangenis straf veroordeeld wegens medeplichtig heid aan moord op 700 Joodse mannen, vrouwen en kinderen. Gay heeft zes jaar ln voorarrest ge zeten. Volgens de aanklacht heeft hij in 1941 in de Poolse stad Colomea deelge nomen aan het neerschieten van 800 Joden. In hei noorden van Lapland is door Volkswagen een kamp in gericht, welke geheime plaats door een fotograaf van het dagblad Helsin- gin Sanomat werd ontdekt. Een van de auto's is "het nieuwe Volkswagen model voorgrondmet zogenaamde middenmotor, welke crfider de achter bank is gesitueerd. Deze constructie waarborgt een betere gewichtsverde ling en een neutraal stuurkarakter OXFORD Michael X.. wiens eigen naam Michael Abdoel Malik oftewel Michael Freitas luidt en die de meest vooraanstaande Britse leider van de „black power-beweging" is, heeft ver klaard dat hij zich uit deze organisatie gaat terugtrekken. Hij zal zich nu gaan concentreren op hel bouwen van vriendschap tussen blank en zwart. Malik, die 39 jaar oud is, zal al zijn functies in de beweging opgeven en alle panden en ondernemingen, die op zijn naam stonden, teruggeven. Een van deze panden is „black hou se", een gebouw dat door de leden van zijn zwarte moslim-beweging tot een „commune" is gemaakt. Malik was leider van die zwarte mos lims en ook voorzitter van het actiege nootschap voor de aanpassing der ras sen. Deze laatste organisatie genoot de steun van de zwarte moslims en ook van de, nog strijdlustigere, groepen der Zwarte Adelaren en der Zwarte Pan- ters. j In een te Oxford gehouden toespraak zei Malik vandaag dat hij tot de slot som was gekomen dat de donkerge kleurde groepen in Groot-Brittarmië niet langer behoefte hadden aan een organisatie als de Black Power-bewe- glng. ADVERTENTIE f 5,- 7,50 IO,-15,- 20,- 25,- Ondanks de extra veiligheidsmaatregelen zag een man kans het cordon te doorbreken en haar de auto van Paus Paulus VI te rennen om diens kleding te kunnen aanraken. De Paus reed door Georges Street onderweg van de ontvangst in het stadhuis naar de St. Mary's kathedraal waar hij maandagavond de mis opdroeg. LONDEN De Daily Mirror schrijft heden dat de Verenigde Staten een reeks atoommijnenvclden willen leg gen langs de grenzen van West- Duitsland met de communistische staten van Oost-Europa, maar dat de Bondsregering zich hardnekkig tegen deze plannen verzet. Defensie-correspondent van de Mir ror. Chapman Pincher zegt dat het plan van de Amerikaanse militaire leiders gesteund wordt door Enge land. De Verenigde Staten willen door de mijnenvelden het risico ver minderen van een onverwachte Rus sische aanval en tijd winnen voor het versterken van hun conventionele troepen in Europa als daar een oorlog mocht uitbreken. volgens Pincher is het plan atoom mijnenvelden aan te leggen langs de grenzen van West-Duitsland met Tsjecho-Slowakije en Oost-Duitsland reeds jaren geleden naar voren ge bracht. Maar de Amerikanen zouden nu aandringen op uitvoering van de plannen. West-Duitsland, aldus Pincher, verzet zich op drie gronden: de aanleg vah de atoommijnenvelden zou de „Ost- politik" van de Bondsregering in ge vaar kunnen brengen, als de mijnen ooit tot ontploffing zouden worden gebracht zou de Duitse bevolking de gevolgen van de „fall out" te verdu ren krijgen, en ten derde, de Bonds regering is gekant tegen alle maatre gelen die de vermindering van de Amerikaanse troepensterkte in Euro pa zou kunnen bevorderen. Volgens Pincher beschikken de Ver enigde Staten over honderden kern- mijnen die reeds in West-Duitsland zijn opgeslagen. Het gevaar dat de mijnen zouden ontploffen bij toeval of zelfs als zij zouden worden gebombardeerd wordt door deskundigen afwezig geacht. Voor de ontsteking is een speciaal radiosignaal nodig dat vanuit een Amerikaans controlecentrum zou moeten worden gegeven. SYDNEY Paus Paulus is do twee de dag van zijn bezoek aan Sydney be gonnen met een tocht van een half uur door de havens. Hij maakte de rond vaart in de boot van de havenmeester. Door de vele begeleidende schepen ont stond veel golfslag waardoor het vaar tuig met de Paus aan boort zo schom melde, dat de 73-jarige gast uit Rome bijna overboord sloeg. Zijn secretaris, mgr. Pasquale Macchi. wist hem echter op de been te houden. Later sprak de Paus op de slotbijeen komst van de conferentie van 82 bis schoppen uit Australië, Nieuw-Zeeland, Nieuw-Guinee en de eilanden in de Stille Zuidzee het eigenlijke doel van zijn bezoek aan Sydney. In zijn rede pleitte hij voor eenheid onder de katholieken. „De kerk zal hecht en sterk zijn, als zij een is in geloof en ADVERTENTIE U bereidt koolvis als kabeljauw en schelvis. De kooktijd is 15 minuten. Serveer de koolvis rp.et een mosterd-, peterselie-, boter- of kaassaus én een tomatensla of sla van Brussels lof met appelen In moten gebakken is koolvis eveneens een lekkernij! Vraag recepten 32 bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten. Wassenaarseweg 20, Den Haag. WASHINGTON President Nixon heeft een dringend onderzoek gelast naar een incident, waarbij de beman ningsleden van een Amerikaans kust wachtvaartuig toelieten, dat Russische zeelieden met geweld een Litauwcr van boord haalden die politiek asiel wenste. Nixons perschef Ziegler deelde mee, dat uit een eerste onderzoek naar voren was gekomen, dat de betrokken kust wachtmensen in deze affaire heel zwak waren opgetreden en een beoordelings fout hadden gemaakt. De president, die de zaak pas uit de kranten vernam, wil voor morgen een volledig rapport over wat zich vorige week maandag heeft afgespeeld. Als het onderzoek is voltooid, zullen pas sende maatregelen worden genomen, zei Zeigler, kennelijk zinspelend op dis ciplinaire straffen. Het incident deed zich voor ter hoog te van het toeristeneiland Martha's Vi neyard bij Massachusetts. De Litauwse marconist van het Russische vissers vaartuig „Sovietskaja Litva" sprong daar over op het kustwachtschip „Vigi lant", toen de schepen langszij lagen. Russische zeelieden volgden hem la ter, sloegen hem en sleepten hem terug naar hun schip. Zijn hulpkreten bleven onbeantwoord. De bemanning van de „Vigilant" kwam niet tussenbeide. Nader is vernomen dat een ambte naar van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, ten tijde van het incident door de „Vigilant" gewaar schuwd, had geantwoord, dat het State Department, geen vlucht wilde aan- moedingen en dat het een provocatie zou kunnen zijn. Na het incident was het Russische schip door de kustwacht uit de Amerikaanse wateren geleid. ADVERTENTIE L 1^r T5, 7,50 10,-15,- 2o, 25, naastenliefde". Aan het einde van de conferentie sprak de Paus met ver scheidene deelnemers. Honderdduizenden Australiërs heb ben gisteren Paus Paulus bij zijn aan- komst in Sydney begroet Het was de eerste maal in de geschiedenis dat een Paus Australië bezocht. Op het vliegveld en langs de route naar de stad waren de strengste veilig heidsmaatregelen getroffen die men ooit in Australië heeft gezien. De Paus echter trok zich niets van de voorschriften aan (zo mocht niemand de kerkvorst tot op dichter dan drie meter naderen) en begaf zich direct na aankomst in de menigte, glimlachend en zwaaiend naar de kinderen die „Vi va il Papa" riepen. De triomfantelijke tocht van de Paus eindigde bij de St. Mary's Kathedraal, het centrum van het katholieke leven in Australië. In de kathedraal waren 4.500 priesters, nonnen en monniken aanwezig. Hun gebeden vulden de grote ruimte. Van buiten klonken de toejui chingen van de toegestroomde Austra liërs voor de paus nog door. LONDEN Het besluit van He No belprijswinnaar Alexan der Soltsjenit- sin om niet naar Stockholm te gaan en daar de Nobelprijs voor de letterkunde in ontvangst te nemen, was de daad van een „eerlijke man". Dit is te Londen gezegd door de Sov jet-schrijver A. Anatoli, beter bekend als Anatoli Koesnetsof die thans in En geland woont. „Het was duidelijk", aldus Koesnet sof. „dat Soltsjenitsin geweigerd had een verklaring te ondertekenen, zoals alle Sovjetburgers dit moeten doen. willen zij toestemming krijgen het land te verlaten, nl. dat hij in het buitenland geen kritiek zou leveren op het leven in de Sovjet-Unie. Soltsjenitsin had, als hij de verkla ring wel had getekend, „met een slot op de mond, naar Stockholm moeten gaan. als iemand die in convooi vaart, en zich daarbij zelf onder de censuur had ge plaatst, dezelfde waartegen hij protes teerde." Soltsjenitsin die in eigen land in dh- genade is gevallen, maar in brede kring wordt beschouwd als een zeer groot schrijver, heeft niet meegedeeld op welke wijze hij de prijs, 280.000 gulden groot, wenst te ontvangen. De academie probeert langs niet-officiële weg in contact met de schrijver te komen om deze kwestie op te lossen. Soltsjenitsin is vorig jaar uit de Rus sische schrijversbond gezet, omdat hij de Russische samenleving in diskrediet zou hebben gebracht en de publikatie van zijn werk in het buitenland niet heeft willen veroordelen. BRUSSEL In de buurt van de op- ritlen van de Belgische koning Boude- wijnweg te Borgerhout bij Antwerpen, is maandagmiddag een trekker met op legger van een firma in Luik door een van haar assen gezakt. De oplegger kwam met zo'n kracht op het wegdek terecht, dat de zich daarop bevindende tank met 20.000 liter zware olie openscheurde, waarna de olie wegstroomde over het wegdek. De Antwerpse brandweer nam de veilig heids- en opruimingsmaatregelen voor haar rekening. Het verkeer liep uren lange vertragingen op. BELGRADO In de Zuidslavische stad Zagreb, zijn twee Amerikaanse meisjes gearresteerd, wegens het ver spreiden van vijandige pamfletten, zo bericht het dagblad Politka. Zij hadden de pamfletten zaterdag, aan de vooravond van de Zuidslavische nationale feestdag, van een 16 verdie pingen hoog gebouw in Zagreb naar beneden gegooid. Volgens Politika. wil den de pamfletten gedrukt in het Servokroatisch „aanzetten tot onder linge haat en de broederschap en een heid van het Zuidslavislhe volk onder mijnen". De meisjes zouden de pamfletten op verzoek van een kennis in Wenen heb ben gestrooid. Zij kenden geen Servo kroatisch en dachten dat op de strooi- I biljetten werd geadverteerd voor een I boek, aldus Politika. Tn Den Haag verwacht s&et dat de ministers ^an Buitenlandse Zaken der NAVO-landen in Brussel de staten van het Warschau-Pact een concreet voorstel zullen doen, de voorbereiding van een conferentie over de Europese veiligheid in een grotere groep van landen te bespre ken. Uiteraard zullen de bilaterale ctntacten worden voortgezét, maar het lijkt niet in de lijn der verwach tingen te liggen dat de Europese lan den, de Verenigde Staten en Canada, elkaar op korte termijn zullen ont moeten in Helsinki, dat heeft aange boden als gastheer op te treden voor oen ctnferentie over dc Europese vei ligheid. Met een studie van de defensieproble- men in de jaren zeventig, waarmee dc ministers van Defensie zich van daag en woensdag zullen bezighou den, vormen de betrekkingen tussen oost en west het belangrijkste onder werp van gesprek van de NAVO-con ferentie, van morgen tot vrijdag In Brussel, en met name van de bijeen- ktmst van ministers van Buitenland se Zaken, op donderdag on vrijdag. De NAVO-landen hebben het beginsel van conferenties over de Europese veiligheid aanvaard, op voorwaarde dat ook inderdaad over veiligheids kwesties wordt gesproken, d.w.z. niet slechts over het afzien van geweld en samenwerking op economisch, tech nisch en wetenschappelijke gebied zoals de landen van het Warschau- Pact hebben voorgesteld maar ook over een wederzijdse en evenwichtige vermindering van de strijdkrachten. Naar Nederlandse opvatting moei een vermindering van dc strijdkrachten ten minste op hetzelfde tijdstip als het afzien van geweld en samenwer king ter sprake komen. ¥Xe landen van het Warschau-Pact hebben ln juni in Boedapest laten weten, dat zij willen spreken over een vermindering van de vreemde troepen in Europa, een reactie die naar Westelijke opvattingen de mo gelijkheid biedt om een stap verder te komen. Overigens is nog niet dui delijk wat precies met „vreemde trtepen" wordt bedoeld: niet-Europe- se troepen, of troepen uit een Euro pees land die in een ander Europees land zijn gelegerd. De Westelijke landen zijn bereid de voorbereiding van conferenties over de Europese veiligheid multilateraal te laten geschieden, d.w.z. door ge sprekken waaraan alle Europese lan den. de Verenigde Staten en Canada deelnemen, op voorwaarde dat in de diverse Oost-West contacten zodanige voortgang wordt gemaakt, dat kan worden gesproken van een geëigend politiek klimaat. Aandere factoren die het politieke kli maat bepalen zijn de SALT, de Ame rikaans-Russische besprekingen over een beperking van de strategische bewapening, in Helsinki, en de situa tie in het Midden-Oosten, die aanlei ding heeft gegeven tot een zekere re serve ten aanzien van d e bedoelingen van de. Sovjet-regering. De ministers van Buitenlandse Zaken zullen voorts een rapport bespreken van de instanties die belast zijn met de ontwikkeling en produktie van militair materieel. Enkele u itzonde- ringen daargelaten heeft de samen werking op het gebied van militair materieel tot nog toe betrekkelijk weinig resultaat gehad. l~)e tien ministers van Defensie van de z.g.n. Eurogroep (te weten de Eu ropese NAVO-landen minus Frank rijk, Portugal en IJsland), zullen pro beren overeenstemming te bereiken over een aanbod aan dc Verenigde Staten, door afzonderlijke en geza menlijke maatregelen, een groter aandeel in de gezamenlijke defensie op zich te nemen. Na twee vergaderingen, op 10 novem ber en 1 december, bestaat nog geen zekerheid of Engeland bereid is deel te nemen aan een gemeenschappelijk programma a raison van 1,5 miljard gulden, dat beoogt de vliegvelden be ter te beschermen en de communica ties tussen de eenheden van diverse nationaliteit fniet tussen de hoofdste den en hoofdkwartieren) te verbete ren. Het idee dal een dreigende verminde ring van de Amerikaanse troepen macht in West-Europa door een gro ter financiële bijdrage kon worden afgewend, is als gevolg van het ver zet van dc regering in Washington tegen „huurlingen", en de verklaring van president Nixon in Limerick, dat de Verenigde Staten niet eenzijdig hun NAVO-vernlichtingen zullen verminderen, op de achtergrond ge raakt. Het merendeel der Europese NA VO-landen is. mede dank zij minister Den Toom, tot de conclusie gekomen, dat een extra inspanning om dé inr fra-structuur van de NAVO te verbe teren, het beste middel is om de Amerikaanse regering te overtuigen van de bereidheid der Europese bondgenoten, een groter aandeel in de gezamenlijke defensie-inspanning op zich te nemen. Morgen beraadslaagt de z.g.n. defen sie-planning commissie, bestaande uit de vijftien NAVO landen, minus Frankrijk (dat zich uit dc geïnte greerde militaire structuur heeft te ruggetrokken) over de defensiepro blemen van de jaren zeventig. In Den Haag wordt aangenomen dat de commissie tot de conclusie zal komen dat, er gezien de stijgende defensie inspanning der landen van het War schau-Pact, geen aanleiding is om de defensie-inspanning van het Noordal- lantisch bondgenootschap te vermin deren. Integendeel, de strategie van het „flexible response", gezien van een aangepast antwoord op een aan val. zal naast een kernarsenaal ade quate conventionele striidkracVcn, nodig zijn, en deze zal ongetwijfeld worden bevestigd. Voorts zal me n er naar streven de bestaande tekortko mingen weg te werken. studie van defensieprohlcmen in de jaren zeventig, op grond waarvan' de strijdkraehtenplanning in de jaren 1971-1975 plaats heeft. geschiedt thans op basi. van een vergelijking van de strijdkrachten van de NAVO en het Warschau-Pact. Er is namelijk ccn z.g.n. „data base" samengesteld, een overzicht van gegevens, dat voortdurend kan worden bijgewerkt en een vergelijking van ongelijke grootheden als divisies en eskaders van de NAVO en het Warschau-Pact mogelijk maakt.

De Vallei | 1970 | | pagina 10