Veenendaals dagblad „DE FABELTJESKRANTKOMT TERUG Buiten ECHTSCHEIDINGSWET IN ITALIË AANVAARD OS-supervisie over regionale omroepen wenst Klompé Inbreker gegrepen na mishmidelen bejaarde Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei RELLETJES IN DE GROTE STEDEN Opld morgen heerlijke varkensfricandeau Neerlandici in Amsterdam staken armgen Politie Delft krijgt na tv-uitzending over moord 70 tips FORD STEUNT NEDERLANDS ELFTAL MET TON Studenteiistakiiig in Leuven Dagbladen kansloos geacht Vluchtelingen uit Guinee BARCELONA - In Barcelona, Madrid en andere grote plaatsen in Catalonië hebben zich maandagavond onge regeldheden voorgedaan, toen duizenden mensen protes teerden tegen het komende proces tegen zestien Baskische nationalisten. In Bilbao raakten politiemannen slaags met studenten. De door jezuïeten geleide universiteit werd daarop door de rector-inagnificus voor onbepaalde tijd gesloten. Bestand in Vietnam niet Kerstmis en Nieuwjaar Hekkesluiter 2 BISSCHOPPEN Mr. Pieter van Vollenhoven toerisme in ontwikkelings landen bevorderen PLANBINNEN 15 JAAR 14 ZENDERS KOSTEN Verkeer Hamburg- Berlijn normaal HERKEND BRIEVENBUS DEUR OPEN Een goed stuk vlees hoort erbij bij de bloemkool, sperzieboontjes of worteltjes een koningsmaal op een door-de-weekse dag Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaai, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG I DECEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 281 HILVERSUM De populaire kinderserie „De Fabeltjeskrant" komt met in gang van 1 januari of zeer kort daarna terug op het televisiescherm. De huidige kleuterserie „De Woefs en de Lamaars" zal beëindigd worden. Zowel de NOS als de producent van de serie (Chanowski) vinden, dat de serie niet voldoet aan de eisen van een dagelijks kleuterprogramma. De NOS heeft bij zijn conclusie ook rekening gehouden met de publieke reacties op „De Woefs en de Lamaars" en de resultaten van een kijkonderzoek, dat door de NOS is ingesteld. Het contract tussen de NOS en Chanowski voorziet in een vervanging van de Woefs en de Lamaars door „De Fabeltjeskrant". Bezien wordt, hoe de ver vanging het best kan worden gerealiseerd. Gedacht wordt aan geleidelijke over gang van de Woefs en de Lamaars naar het verhaal van de Fabeltjeskrant. De ze overgang moet uiterlijk op 15 januari zijn gerealiseerd. WOEFCAS MIJNHEER DE UIL Onrust in Spanje bij Baskenproces De Basken, die lid zouden zijn van de seperatistische organisatie E.T.A. (Bas kenland en vrijheid) worden beschuldigd van „banditisme en terrorisme". Bij de vijftien zijn twee priesters en twee vrouwen. In Barcelona blokkeerde gehelmde politie maandag de toegangswegen tot het grote „Plaza Cataluna". De betogers trokken door de straten in de omgeving van het plein en riepen „Franco-moor - dernaar" en vrijheid, vrijheid". Zij richtten barricades op in de straten en bekogelden enkele winkeletalages met stenen. Herhaaldelijk kwam het tot vecht partijen met de politie, die een aantal betogers arresteerde. Twee personen zouden zijn gewond. In Tarrasa, de 30 km ten noordoosten van Barcelona gelegen industriestad, is het maandag eveneens tot botsingen gekomen tussen politie en betogende arbeiders die anti-Franco leuzen riepen. In een aantal fabrieken werd hier ge staakt en de studenten van de techni sche school zijn maandag thuis geble ven. SAIGON De Viet-Cong heeft aan gekondigd met Kerstmis en Nieuwjaar een wapenstilstand van drie dagen in acht te zullen nemen in Vietnam en met Nieuwjaar (eind januari) een wa penstilstand van vier dagen. De Viet-Cong liet een en ander be kend maken door haar clandestiene ra diostation in Zuid-Vietnam. Verleden jaar is door de Viet-Cong een soortgelijk bestand in acht geno men. De Zuidvietnamese regering kondigt meestal een wapenstilstand van korte duur af, waarbij zij gevolgd wordt door de Amerikanen en de andere geallieer den. \l valt er in de slotmaand van het jaar niet veel te beleven, toch is deze hekkesluiter nog wel de moeite waard, er een oog aan te wagen. De naam staat mij even wel niet aan en wintermaand klinkt mij aangenamer in het oor dan het Latijnse, Romeins-heidense „december"Zij kan zich evenwel niet handhaven, al koos Karei de Grote al de naam Wintermanoth" Zonder tegenspraak is het echter een belangrijke termijn in onze mechanische tijdsindelingwant het vergt slechts enkele weken, of het licht zal weer in duur winnen en het dieptepunt van de donkere dagen bereikt zijn, waarna het nieuwe jaar snel aanbreekt. We beleven tal van huiselijke feesten, het ene meer dan het andere gevierd en soms geheel in onbruik geraakt: Sinterklaas, Kerst, Sylvester, Sint Lucia (de 13e), St. Barbara (de 4e; patrones der ambachtslui), St. Elooi, de op de eerste vallende her denkingsdag van de beschermheer der smeden en van het paard, Joel, de Twaalf Nachten, Advent, Onno zele Kinderendag en Midwinter). Er zit spanning in ons laatste ka lenderblad van 1970; de 21122e komt de zon om 8.46 op en de 23e om 8,47. Daarvan merk je natuurlijk niets en heel de resterende dagen kan zo'n kleine vordering nauwe lijks geconstateerd worden, maar als louwmaand (januari) ten einde loopt, noteren we reeds 8.23 en een ondergang van 17.25; dit was met Kerstmis nog half vijf. Tot de 22e korten de dagen totaal 28 min., daarna tot Oudjaar 8 en in januari lengen ze ruim een uur en daar leeft de buitenman met vreugde opaan. Ge moet niet verwachten, dat nog een keur vaii bloemen oog en hart verkwikt, neen, we vinden in de vrije natuur vrijwel geen bloei meer, hoogstens enig nederig kruid aan onze voet, als muur, ma deliefje, kruiskruid, vroegeling en enige bescheiden, verschoten kleur van bessen en bottels. Sneeuw en rijp kunnen een plezierige, doch doorgaans kortstondige verande ring in het landschap brengen. De Spaanse bisschopsconferentie, die maandag is begonnen in Madrid en zes dagen zal duren, zal waarschijnlijk ook het proces voor de militaire rechtbank in Burgos tegen de 15 Baskische natio nalisten bespreken, aldus is in Madrid uit betrouwbare bron vernomen. José Maria Cirarda, bisschop van Bil bao en Jacinto Aguirre bisschop van San Sebastian, hebben op 22 november in een gezamenlijk herderlijk schrijven verklaard dat „elk eventueel doodvon nis dat door de rechtbank in het proces tegen de Basken zou worden uitgespro ken, dient te worden omgezet in gevan genisstraf". Een Madrileense rechtbank heeft maandag vijf andere Baskische natio nalisten veroordeeld tot gevangenis straffen, variërend van een half jaar tot negen jaar en tot boeten van 10.000 tot 20.000 pesatas wegens verboden wa penbezit, ongeoorloofde propaganda, aanslagen op overheidspersoneel, en het behoren tot illegale organisaties. Sabino Arana Bilbao, afstammeling van de stichter van de nationalistische Baskische beweging, is tot negen jaar gevangenis veroordeeld. ZEIST Ford Nederland is bereid ruim honderdduizend gulden in het Nederlands elftal te investeren. In Zeist, waar de nationale ploeg zich voorbereid op de vriendschappelijke interland tegen Roemenië, maakte de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond (KNVB) gisteren bekend dat hij een contract voor twee jaar heeft afgeslo ten met de automobielfabriek. Gebleken is nu dat de verhoging van de premies voor de spelers van het Nederlands elftal, die aan het begin van dit interlandseizoen inging, te danken is aan Ford. Voor een over winning krijgen de spelers op het ogenblik in plaats van vijfhonderd gulden duizend gulden. Die extra vijfhonderd gulden komt voor reke ning van Ford. LEUVEN De studenten van de universiteit van Leuven zijn maandag avond in staking gegaan, uit protest te gen de maatregelen die de regering heeft afgekondigd tegen de buitenland se studenten aan Belgische universitei ten en hogescholen. De maatregelen gaan heden in. Politie heeft maandagavond een zes tigtal Belgische en buitenlandse studen ten uit een universiteitsgebouw ge sleept, waar zij in hongerstaking waren gegaan tegen de maatregelen. Men vreest in Leuven dat de bij deze gelegenheid 30 gearresteerde buitenlan ders het land zullen worden uitgewe zen. De maatregelen hebben een zelden voorkomend feit Vlamingen en Wa len verenigd in gezamenlijke strijd voor de buitenlandse studenten. Zo moeten de buitenlandse studenten, alvorens het land te betreden kunnen aantonen dat zij beschikken over een bedrag van f3500,ter dekking van kosten van studie en levensonderhoud. Bovendien moeten zij een door de over heid in hun eigen land verstrekt bewijs van goed zedelijk gedrag kunnen over leggen. De hongerstaking zal in eerste in stantie drie dagen duren, maar door gaan als de minister zijn besluit niet herziet. ROME Het Italiaanse parlement heeft de echtscheiding in het land he denmorgen vroeg legaal gemaakt, on danks de grote bezwaren van Paus Paulus VI en de tegenkanting van de christen-democratische partij. Na een bewogen zitting, die tot in de vroege ochtenduren duurde, keurde de Kamer van Afgevaardigden de wet, die de echtscheiding mogelijk maakt, met 319 tegen 286 stemmen goed. De afgevaardigden debatteer den langdurig over elk artikel, alvo rens het wetsontwerp kracht van wet te geven. Het wetsontwerp, dat al door de Senaat is goedgekeurd, wordt van kracht, zo dra president Guiseppe Saragat er zijn handtekening onder geplaatst heeft. De tegenstanders van echt scheiding in het r.k.-Italië zullen ech ter alles op alles zetten, om de nieu we wet door middel van een volks stemming te doen intrekken. In hun strijd tegen het wetsontwerp kregen de christen-democraten alleen steun van de kleine neo-fascistische partij. Tenslotte echter slaagde een bondgenootschap van communisten, liberalen en socialisten erin de ont binding van een huwelijk via de w«- reldlijke rechtbanken mogelijk te maken. Volgens de voornaamste bepaling van de nieuwe wet wordt echtscheiding aanvaard na vijf jaar scheiding met wederzijds goedvinden. Verwacht wordt, dat degenen, die reeds gescheiden wonen, met duizenden naar de rechtbanken zullen stromen zodra president Saragat zijn handte kening heeft geplaatst en de wet in de officiële staatscourant is gepubli ceerd. Verwacht wordt, dat deze pro cedure over enkele weken een feit zal zijn. Behalve de vijf jaar scheiding zijn er nog andere mogelijkheden om écht- scheiding te verkrijgen: Indien een der echtelieden tot 15 jaar gevangenisstraf of meer is ver oordeeld. Indien de man is veroordeeld we gens bloedschande of een poging tot moord op een familielid. Indien iemand in een rechtzaak krankzinnig is verklaard en derhalve ongeschikt is voor het gezinsleven. Indien een der partijen een buiten lander is en het huwelijk in het bui tenland is ontbonden. Indien een huwelijk niet voltrokken is. gaat ARNHEM Mr. Pieter van Vollen hoven gaat zich bezighouden met het toerisme in de ontwikkelingslanden. Hij wordt secretaris van de stichting Nederlands Adviesbureau voor toe ristische ontwikkelingsprojecten. Deze stichting, die in Arnhem wordt gevestigd, is ontstaan uit een geza menlijk initiatief van Heidemij. en Grontmij. Directeur wordt ir. O. ten Zeldam, momenteel nog in dienst van ILACO NV, een dochteronderneming van de Heidemij. Mr. Van Vollenho ven is directiesecretaris bij dit be drijf. Het is de bedoeling dat de nieuwe stichting de ontwikkelingslanden gaat adviseren over de beste manier waar op de toeristische mogelijkheden in die landen kunnen worden geëxploi teerd. DEN HAAG Minister Klompé (cultuur) wil in een periode van tien tot vijftien jaar ten minste veertien regionale omroepen vormen. Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en de provincie Zuid-Holland krtfgen als eerste een omroep, evenwel onder supervisie van de NOS. Daarna volgen geleidelijk de overige provincies. Dit is de kern van een nota over de regionale omroep die de minister begin volgend jaar bij de Tweede Kamer zal indienen. Zij volgt daarin in grote lij nen het advies van de Nederlandse Omroep Stichting over de regionale omroepen, dat afgelopen zomer werd uitgebracht. Nog vóór de verkiezingen Mr. Pieter van Vollenhoven rechtsen ir. O. ten Zeldam buigen zich over de kaart om de mogelijkheden van toeristische ontwikkelingsprojecten te bestude- (28 april) wil minister Klompé een dui- deljke uitspraak van het parlement over ditonderwerp. Deze maand nog zal minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) een nota over het Centrale Antenne Systeem (CAS) bij de Kamer indienen. Daarin wordt de aanleg van een geweldig televisie- en radiokabelnet aangekondigd, waar van de totale kosten circa driehonderd miljoen gulden zullen bedragen. Beide nota's openen de mogelijkheid om re gionale programma's behalve per zen der ook per kabel door te geven. De kosten van de regionale omroepen worden volgens het ministerie van c.r. en m. bestreden uit de omroepgelden, de subsidies van gemeenten en provin cies en de opbrengst van radio- en tele visiereclame. De kosten worden op vele miljoenen geschat. Minister Klompé is van plan de re gionale omroepen toe te staan reclame uit te zenden. Onduidelijk is nog of de Stichting Etherreclame (Ster) deze uit zendingen zal exploiteren dan wel een andere instelling of de omroepen zelf. De NOS adviseert de Ster. De regionale omroepen krijgen geen eigen zendmachtiging. Zij zullen uit zenden krachtens artikel 47a van de Omroepwet. Dat betekent dat de NOS als zendgemachtigde voor de regionale omroepen zal optreden. Het uit te zen den programma wordt samengesteld door nog samen te stellen programma raden. De drie grote steden, die al enige tijd overleg plegen met minister Klompé, hebben bezwaren geuit tegen het plan om de NOS als zendgemachtigde te la ten optreden. Zij achten zich zelf zeer wel in staat geheel zelfstandig uit te zenden. De Omroepwet biedt daartoe eveneens mogelijkheden. Het is vrijwel uitgesloten dat de vijf dagbladen en combinaties van dagbla den die al jaren geleden toestemming vroegen om lokale of regionale uitzen dingen te mogen verzorgen, daartoe toestemming krijgen. Zowel de NOS als deskundigen op het ministerie van c.r. en m. zijn van mening dat dagbladen gericht zijn op het maken van winst en niet als cultureel-representatieve in stellingen voor een stad, streek of ge west kunnen worden genoemd. Aan de ze eisen moet volgens de Omroepwet worden voldaan om voor een zendtoe- stemming in aanmerking te kunnen ko men. Ook de aanvragen voor regionale zendtijd van de Stichting Concertzen der in Amsterdam (klassieke muziek) en de gereformeerde kerken in het Groningse Oldsambt zullen om die re den geen toestemming krijgen. Zij zul len zich met de gemeentelijke en pro vinciale regionale omroepen moeten verstaan om hun uitzendingen te kun nen verzorgen. ren. AMSTERDAM Het „Instituut voor de Neerlandistiek" van de Universiteit van Amsterdam staakt. De 1267 studen ten zullen geen onderwijs meer krijgen, omdat de hoogleraren het onmogelijk achten om op juiste wijze in het onder wijs te voorzien. Dit is gistermiddag tijdens een plenaire vergadering van de Neerlandici in Amsterdam besloten. Minister Verlnga gaat niet ver ge noeg mat z'n maatregelen om een einde te maken aan de personele noodsituatie op het Instituut vinden de Neerlandici. De staking, een opschorting van het onderwijs, zou eerst op 15 november zijn ingegaan, maar hij werd uitgesteld nadat minister Veringa de directeur van het Instituut voor de Neerlandis tiek, prof. dr. G. Stuiveling, telefonisch had toegezegd „al het mogelijke te doen" De minister heeft 10 a 12 docenten toegezegd voor 31 december 1971, ter wijl hex Instituut om 20 docenten heeft gevraagd. Minister Veringa heeft volgens de Neerlandici geen rekening gehouden met het normale accres en de behoeften van de administratieve bibliotheekafde ling. HAMBURG De wachttijden bij de Oostduitse controlepost op de route Berlijn-Hamburg zijn maandagmiddag tot de gebruikelijke duur terugge bracht. C7 MADRID Op het vliegveld van Madrid zijn maandagavond veertig Portugezen en ongeveer 25 Spanjaarden aangekomen, die uit Guinee zijn gezet. Vele van de vluchtelingen droegen spo ren van mishandeling. Over het alge meen waren zij niet bereid over hun ervaringen te spreken, met het argu ment dat er zich nog landgenoten in Guinee bevonden die nadeel zouden kunnen ondervinden. Vele van de vluchtelingen waren werkzaam in Por tugese zaken in Guinee. Weersverwachting van het KNMI tot woensdagavond: GJ Enkele buien en verspreide onklarin- gen. Matige tot vrü krachtige westelijke wind. Ongeveer dezelfde middagtempe- raturen als vandaag. Morgen: zon op 08.26, onder 16.32 uur; maan op 12.06, onder 20.00 uur. DELFT De politie in Delft heeft gis teravond nadat voor de televisie een bandje was afgedraaid met de stem van de vermoedelijke moordenaar van de 21-jarige Adri Lansbergen, ruim zeventig tips gekregen. Diverse mensen hebben de naam van dezelfde man genoemd, een inwoner van Delft. Een taxichauffeur uit Delft zegt de stem te hebben herkend. En ook een tip van een taxichauffeur uit Brabant werd door de politie zeer bruikbaar genoemd. De politie had in de actualiteitenru briek Achter het Nieuws een band afgedraaid van een gesprek dat de man, die zich X noemt, gisteren met de Delftsche Courant voerde. Zij deed een beroep op iedereen die de stem herkende het hoofdbureau van politie te bellen. De vrouw van rechercheur Van Strien, die beneden het vermoorde slachtoffer woont, heeft de stem op de band herkend als die van de man die haar vorige week door de telefoon heeft bedreigd. De anonieme telefonist die zei per ver gissing vorige week dinsdag Adri Lansbergen te hebben gewurgd, ver telde dat hij een pistool had met ge luiddemper en dat hij een tweede slachtoffer zou maken. De onbekende man, die zich X noemt, meldde zich gistermiddag voor de tweede maal via de telefoon bij de redactie van de Delftsche Courant. Hij zei van plan te zijn nog een vrouw te doden, de echtgenote van hoofdin specteur Ph. Brekelmans, de politie man die de leiding heeft van het on derzoek in de moordzaak-Lansbergen. Hij zei haar te zullen vermoorden, omdat hij een grote hekel heeft aan de politie. Vrijdagmorgen liet de vermoedelijke moordenaar van Adri Lansbergen voor het eerst van zich horen. Hij belde de krant in Delft op en zei, dat hij de jonge vrouw bij vergissing had vermoord. Hij had de vrouw van een rechercheur willen doden, die in het flatgebouw een verdieping lager woonde. Gisteren vertelde hij enkele opmerke lijke bijzonderheden. Hij was in de flat van Adri Lansber gen binnengekomen door zijn hand door de brievenbus te steken en de sleutel aan de binnenkant van de deur om te draaien. Hij zou een pistool met een geluiddem per bij zich hebben gehad. De man deed het vreemde verhaal, dat hij de vrouw in een coma had aange troffen. Ze zou hem voor haar man hebben aangezien. Op het nachtkastje had een fles jenever gestaan. In de echtelijke slaapkamer had hij het pistool op Adri Lansbergen gericht en haar gezegd niet te schreeuwen: „Ze zag mij voor haar man aan. Ze zei: „Kom nog even kroelen". Tijdens het telefoongesprek gisteren noemde de man nog enkele details: De deur van het toilet had openge staan. Er had rood closetpapier op de grond gelegen. Aan de muur hing een gebloemde closetrolhanger. De Delftse politie raakt er hoe langer hoe meer van overtuigd, dat het wer kelijk de moordenaar van Adri Landsbergen is geweest, die naar de krant in Delft heeft opgebeld. De bij zonderheden kloppen, hoewel het verhaal, dat de man heeft verteld de recherche in grote lijnen zeer onge loofwaardig voorkomt. Het beeld van de maniakale figuur be gint zich bij de politie steeds duide lijker af te tekenen. „Een man, die goed weet "wat hij heeft gedaan en nu naar erkenning zoekt", aldus hoofdin specteur Van der Ven van de Delftse politie. Zijn telefoontjes, aan de Delftse krant van gistermiddag beëindigde de ver moedelijke moordenaar met: „Voorlo pig zult u niets meer van mij horen, ik ga even met vakantie". SPRANG-CAPELLE De 69-jarige Ton Maureval te Sprang-Capelle is zondagavond in zijn woning door een inbreker ernstig mishandeld. De be- ADVERTENTIE Doe mee met de kerstprijsvraag van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees Vleeswaren en Vleesconserven in uw Radio-TV blad van 26/27 dec. a.s. jaarde man is met hoofdwonden ter ob servatie opgenomen in een ziekenhuis. De dader is maandagavond aangehou den en heeft bekend. Hij was ontvlucht uit de „Pompe"-kliniek te Utrecht. De heer Maureval die zondagavond omstreeks kwart over acht thuis kwam, werd bij zijn binnenkomst door de in breker bedreigd. Deze eiste geld van hem. De bejaarde man verzette zich tij dens de daaropvolgende vechtpartij maar moest het onderspit delven. De inbreker dwong hem daarna in bed te gaan liggen en waarschuwde hem daar minstens een uur te blijven. Anders zou het „fout aflopen". Na ongeveer een half uur is het slachtoffer naar een café in de buurt gelopen en heeft de politie gewaarschuwd. Dezelfde avond werden een klein bedrag en voor ongeveer 1000 gulden aan juwelen gestolen uit een woning op vijftig meter afstand. Maandagavond om kwart over acht heeft de rijkspolitie te Loon op Zand de 32-jarige S. M. uit die plaats aangehou den. De man heeft de beide inbraken en de mishandeling van de 69-jarige T Maureval bekend. M. bleek ontvlucht t<e zijn uit de Pompekliniek in Nijmegen, waar hij ter beschikking van de rege ring was gesteld. Hij zei de bejaarde man aangevallen te hebben uit angst voor een aanhouding.

De Vallei | 1970 | | pagina 1