Regering wil grondrechten uitbreiden Brutale roof op geldauto in centrum Amsterdam Gevaarlijk spel van werkgevers Van „f400.- in eens" blijft f 220.- schoon over I)e Sint met een fijne neus geeft Weer meer drug gebruikers in gevangenissen ik Komvoor die koude hoekinuw woonkamer! Jeugdige bankrovers gepakt Bankdirecteur: Veiligheidsmaatregelen moeilijk Volgens directeur Planbureau: ^Dam- matrozen" voor rechter Subsidie voor Statenfracties RUIM ZICHT': Twee doden bij autoliotsing Geen betaalde bij-baantjes NIEUWE RECHTEN E3 O L_OOO~T Feestelijke karaffen, luxe flacons en fleurige verpakkingen. Allemaal op en top Boldoot. Voor de Sint met een fijne neus DINSDAG I DECEMBER 1970 DEN HAAG De regering wil het kiesrecht, de vrijheid van meningsuiting, het recht van betoging" en het telefoongeheim als grondrecht opnemen in de nieuwe Grondwet. Zij wil daarin de godsdienstvrijheid uitbreiden met de vrij heid van levensovertuiging. Het processieverbod wil de regering uit de Grond wet schrappen. De regering wil in de nieuwe Grond wet verder waarborgen dat alle Neder landers in Nederland worden toegela ten, dat /ij er niet kunnen worden uit gezet, dat Nederlanders in het alge meen niet kan worden belet het land te te verlaten en dat Nederlanders alleen kunnen worden uitgeleverd op grond van een gesloten verdrag. Minister Beernink (Binnenlandse Za ken) heeft, om deze ruimere waarbor gen op te nemen in de nieuwe Grond wet twee wetsontwerpen ingediend bij de Tweede Kamer. De regering heeft met haar wetsont werpen tot herziening van de Grondwet het advies gevolgd van de commissie voor de Grond- en Kieswet. Zij is slechts een enkele maal afgeweken van het tweede rapport dat de adviescom missie Cals-Donner daarover uitbracht. De regering heeft bijvoorbeeld het voorstel van de staatscommissie de rechter de bevoegdheid te geven wetten te toetsen qan de grondrechtsbepalin gen in de Grondwet niet overgenomen. Als het parlement de twee wetsont werpen aanneemt, zullen de volgende nieuwe rechten van de burger in de Grondwet zijn gewaarborgd: AMSTERDAM De Amsterdamse recherche heeft twee jongens uit de hoofdstad aangehouden, de 18-jarige O. M. van O. en de 17-jarige B. W„ die hebben bekend de daders te zyn van de overvallen op de bijkantoren van de -Nederlandse Middenstandsbank In de Scheldestraat en de Beethovenstraat in Amsterdam-Zuid, resp. op 15 oktober en 26 november jl. De beroving in de Scheldestraat le verde hen een buit van ca. 16.000,- op. die in de Beethovenstraat ongeveer 26.000,-. In beide gevallen namen zij de vlucht op een bromfiets. Het tweetal werd zondagnacht in hun ouderlijke woningen van bed gelicht. Van hun buit was nog 27.00,- over. Behalve dit bedrag kon de politie een van het geroofde geld gekocht nieuwe auto en enkele bandrecorders in beslag nemen. Bij de beide berovingen stapten de daders met bivakmutsen op de bank binnen toen er geen publiek aanwezig was. Terwijl de ene jongeman het bank personeel met een pistool of een voor werp dat daar op leek in bedwang hield roofde de ander het geld. Het feit dat enkele getuigen de ro vers bij hun eerste overval goed had den kunnen opnemen is hen noodlottig geworden. Zij herkenden verdachte Van O. van een foto, die de politie hen uit eindelijk kon voorleggen. Iedereen in Nederland krijgt gelij ke bescherming van persoon en goed, zonder onderscheid naar godsdienst, le vensovertuiging, ras of geslacht. Alle Nederlanders zijn op gelijke voet benoembaar in openbare dienst. Elke Nederlander kan kiezen en gekozen worden. Dit wordt voor het eerst als een grondrecht vastgesteld De wetgever wordt verplicht een regeling te treffen voor de beantwoor ding van petities. De overheid wordt echter niet verplicht petities te beant woorden. Naast de godsdienstvrijheid wordt de vrijheid van levensovertuiging er kend. Godsdienstoefeningen mogen in principe vrij buiten gebouwen en be sloten plaatsen worden gehouden. Pro cessies zijn in principe toegestaan. Bij wet mag een onderzoek worden ingesteld naar de bekwaamheid en ze delijkheid van hen die onderwijs geven in welke vorm dan ook. In de huidige grondwet is dit onderzoek beperkt tot het algemeen vormend lager en middel baar onderwijs. Elke Nederlander heeft het. recht om inlichtingen te geven, te ontvangen en door te geven. Op de uitzendingen van radio en televisie mag niet vooraf worden toegezien. Naast het recht van vereniging en vergadering komt het recht van beto ging. Niemand mag buiten de bij de wet bepaalde gevallen van zijn vrijheid worden beroofd. Niemand mag oneven redig lang in voorarrest worden gehou den. Iedereen die anders dan op rech terlijk bevel van zijn vrijheid is be roofd, kan de rechter vragen om invrij heidstelling, behalve in gevallen van krankzinnigheid. Geen feit is meer strafbaar zonder een daaraan vooraf gegane strafbepa ling. Behalve het. briefgeheim wordt ook het telefoongeheim erkend. Het briefge heim geldt behalve voor de overheid (post) ook voor particuliere instellingen aan wie brieven zijn toevertrouwd. Schadeloosstelling bij onteigening moet worden betaald. AMSTERDAM Bi] een razend snelle overval op een geldtran sport in het centrum van Amster dam, hebben twee jongemannen van omstreeks twintig jaar gister morgen 330.000 gulden buitge maakt. De rovers verdwenen op een zilvergrijze motor. Zij zijn nog spoorloos. De 62-jarige J. de Lange en zijn 63- jarige collega A. Wijngaarden hadden het geld in een onbevei ligde Renault 4 - personenwagen opgehaald bij de Kas-associatie in de Spuistraat. De wagen moest op de Prins Hen drikkade stoppen wegens een lek ke band. Waarschijnlijk is de band door de overvallers lek ge sneden toen de wagen voor een stopljcht moest wachten. Chauf feur De Lange stapte uit en wierp een regenjas over de tas met geld. Toen het wisselen van de b and niet bleek te vlotten, besloot bij rijder Van Wijngaarden zijn colle ga een handje te helpen en stapte ook uit. Enkele seconden daarna zagen de twee mannen hoe een jongeman het portier openrukte, de tas met geld van de bank griste en op de duo van een wachtende motor sprong die verdween in de rich ting van de IJtunnel. Een achter volging met een taxi haalde niets uit; de motor bleek in he t verkeer veel wendbaarder. De bankbediende haastte 'zich naar het Centraal Station, op de poli tiepost werd terstond groot alarm gegeven. De overvallers bleven echter spoorloos. Het is mogelijk dat zij onderweg van vervoermid del zijn gewisseld. Tijdens het verhoor door de politie bleek dat de twee bankemployees niet op de hoogte waren van de grootte van het. door hen opge haalde bedrag. In eerste instantie spraken zij van 32.000 gulden, maar de procuratiehouder van de benadeelde Nutsspaarbank voor de Zaanstreek onthulde later dat de inhoud van de tas exact 330.0(10 gulden bedroeg, verdeeld in ze ventig biljetten van duizend, tweeduizend van honderd, twee duizend van vijfentwintig en dui- „zend van tien gulden. Het geld was bedoeld voor uitbetalingen aan cliënten van de Nutsspaar- banken in Zaandam, Koog aan de De overvallen chauffeur J. A. Lange (links) bracht in het hoofd kwartier in Zaandam verslag uit aan directeur N. M. A. Ter Wols beek (staande), terwijl bijrijder A. J. Wijngaarden (achter de tafel) en procuratiehouder K. Brouwer van de Nutsspaarbank toeluisteren. Zaan, Krommenie, Wormer en Wormerveer. De uitbetalingen zullen geen ver tragingen ondervinden, aldus de directeur van de gedupeerde bank, de heer N. M. A. ter Wolbeek. ..Bovendien is onze bank verze kerd tegen roof. Het eigen risico van twintigduizend gulden zal moeten worden gedekt uit eigen middelen. De heer Ter Wolbeek nog ner veus van de overval zegt: „Strengere veiligheidsmaatregelen moeten zo doordacht mogelijk worden genomen. Dat ze nodig zijn, wordt wekelijks meer duide lijk, maar we moeten oppassen dat overvallen op banken en geld transporten geen spelen met men senlevens wordt. „Als die geldtransporteurs nu eens bewapend waren geweest, waren ze onherroepelijk gaan schieten, met misschien slachtoffers onder onschuldige mensen. Nee, dan maar liever een geslaagde roof." De heer Ter Wolbeek ziet zo snel geen oplossing voor het beveili gingsprobleem: „Een betere bevei liging lokt onherroepelijk tegen maatregelen uit. Bewapening van bankpersoneel houdt in dat zij er aan meewerken overvallen met vuurwapens te laten beslissen. In dat geval wordt geld belangrijker dan een mensenleven. De bankdirecteur geeft ronduit toe dat er door de twee transporteurs een fout is gemaakt, maar hij ver goelijkt dat door te zeggen: „Een menselijke fout, waar ik begrip voor heb. Het voorschrift luidt dat er bij geldtransporten altijd één man in de wagen moet blijven. Onder iedere voorwaarde. „Maar bij de moeilijkheden bij het wis selen van banden, hebben de col lega's elkaar geholpen. In strijd met. de voorschriften, maar begrij pelijk". Directeur Ter Wolbeek is na de overval op de postauto in Water- lingen gaan peinzen hoe de trans porten beter t e beveiligen. Maar maatregelen heeft hij nog niet ge nomen. „Vergeet ook niet dat er voor dergelijk werk heel moeilijk personeel te krijgen is." Sinds februari rijdt er al een tweede man mee. Die heeft ondermeer tot taak te kijken of de wagen wordt gevolgd. Een auto met zwaailicht? Als de rovers weten dat er een groot bedrag inzit gaan ze er met de wagen en al vandoor. Veilig heidsmaatregelen zijn bijzonder kostbaar, en moeilijker te treffen dan velen wel denken", besluit de heer Ter Wolbeek. 55 UTRECHT ..Het is zonder meer een kolossale vergissing te menen dat een algemene loonmaatregel, te nemen door de regering een meer gematigde loonontwikkeling tot gevolg zal heb ben dan afspraken in het centrale loon- overleg". Zo reageert „Ruim Zicht", het orgaan van het Nederlands Katho liek Vakverbond, op de houding van een deel van de werkgevers in het over leg tussen de regering en de stichting van de arbeid. „Ruim Zicht" schrijft dat de vakbe weging geen waterdichte garanties kan geven ten aanzien van de loonontwik keling. „Maar wie kan dat wel in de huidige situatie: de werkgevers zeker niet Vast staat in ieder geval, dat de chaos, die het gevolg zal zijn van een algemene loonmaatregel, veel groter is, dan die van welke niet waterdichte centrale loonafspraak ook", aldus „Ruim Zicht". Het NKV-blad verwijt de werkge vers, dat ze aansturen op een loonstop, maar dat niet hardop durven zeggen. Ze geven daarmee zelf duidelijk aan hoe riskant een loonpauze volgend jaar is: zo riskant dat ze de verantwoorde lijkheid niet durven dragen. De vakbeweging is volgens „Ruim Zicht" tot het volgende bereid. De stijging van het reële beschikba re loon moet achterblijven bij de pro- duktiviteitsstijging. Aan het begin van de contractperio de moet geen voorschot worden geno men op de prijsstijgingen, die nog moe ten komen in die periode. De vakbeweging wil starten met een lager percentage om dan via een in dexering de prijsstijgingen langzaam te volgen. WEERT Maandagmiddag omstreeks kwart over vier heeft op de Eindhoven- se weg in Weert een verkeersongeval plaats gehad, dat aan twee personen het leven heeft gekost, terwijl drie anderen zware verwondingen opliepen. Het heeft uren geduurd, voordat de politie de identiteit van alle betrokkenen heeft kunnen vaststellen. Het ongeluk ontstond toen een perso nenauto, komende uit de richting Eind hoven, werd aangereden door een ach teropkomende vrachtauto en tegen een tegenligger botste. De bestuurder van eerstgenoemde auto, de 46-jarige heer H. W. Goossens uit Bake en Milheeze, werd op slag ge dood. Ook een der inzittenden van de andere auto, de 60-jarige mevrouw M. Horsten-Verdonschot uit Eindhoven, werd onmiddellijk gedood. UTRECHT De heer C. A. van den Beid, directeur van het Centraal Planbureau, heeft uitgerekend dat een gezin niet twee kinderen en een inkomen van 12000 bruto per jaar van de extra uitkering van 400 na aftrek van belastingen, sociale pre mies en prijsstijgingen 220 over houdt. Hij maakt zijn rekensommetje op verzoek van „Ruim Zicht", de of ficiële uitgave van het Nederland Ka tholiek Vakverbond. Het NKV verwacht, dat deze uitkomst „verrassend" zal zijn voor het groot ste deel van de bevolking, dat de in druk heeft gekregen dat er van de ADVERTENTIE I luxe vapo f 14,25, spray f 6,95 van 1,85 tot 17,40 extra uitkering niets zou overblijven omdat alles weer „teruggepakt" zou worden. Vaak werden uitlatingen in die richting op de mensen losgelaten, aldus het NKV. Het leek er zelfs op dat dit systematisch gebeurde om de mensen alvast murw te maken en op die manier een klimaat te scheppen waarin terugpakken inderdaad moge lijk zou zijn, maar daartegen zullen we ons krachtig verzetten. De heer Van den Beid is er voor zijn berekeningen van uitgegaan dat tach tig procent van de Nederlandse werknemers een uitkering ineens van 400 heeft gekregen. Dat komt ge middeld neer op 320 of 2,5 procent van de totale loonsom. Een kwart daarvan, 0,6 procent, zal doorwerken in de prijsindex. Daardoor raakt de werknemer met vrouw en twee kin deren en een bruto inkomen van 12.000 aan prijsstijgingen 61 kwijt van de 281, die hij na aftrek van de belasting en de sociale premies van zijn 400 overhoudt. In 1971 is het „voordelig saldo" kleiner. De 400 wordt dan als een loonstij ging van 3 procent in de cao's opge nomen en valt dus onder het iets hogere normale belastingtarief. Ook het effect van de prijsstijging tengevolge van de extra uitkering wordt groter. Uiteindelijk blijft dan een stijging van het reële inkomen met 123 over. Daarbij heeft de heer Van den Beid nog niet de prijsstijging verwerkt die het gevolg kan zijn van de loonstij ging in 1971, aangezien nog niet be kend is of die mag worden doorbere kend en zo ja. in hoeverre. DEN HAAG Vjjf van de 74 mili tairen van de zeemacht, die hebben deelgenomen aan de ongeregeldheden op de Dam te Amsterdam op 25 augus tus, zullen strafrechtelijk worden ver volgd. Zy hebben zich vermoedelijk schuldig gemaakt aan „geweldpleging jegens personen en beschadiging van eigendommen van derden". De vlootvoogd, de commandant der zeemacht in Nederland, vice-admiraal A. van der Moer, heeft dit beslist, na advies te hebben ingewonnen bij de fis caal bij de permanente krijgsraad in Nederland. De berechting zal door de Zeekrijgsraad geschieden. De gedragingen van de overige mili tairen, waarbij naar het oordeel van de vlootvoogd vooral het aspect van schen ding van de krijgstucht naar voren is getreden, zullen door de eigen comman dant krijgstuchtelijk worden afgedaan. DEN HAAG Geen van de ministers of staatssecretarissen van dit kabinet vervult een bezoldigde nevenfunctie, heeft de minister van Binnenlandse Za ken mr. H. K. J. Beernink geantwoord op een vraag van het Tweede Kamer lid C. Laban (PvdA). De minister had gegevens verzameld naar aanleiding van een 25 juni aan vaarde motie inzake openbaarmaking van bezoldigde nevenfuncties. De ge gevens zijn de minister vertrouwelijk verstrekt, zodat hij ze niet zal publi ceren. (Van een onzer redacteuren) ARNHEM Gedeputeerde Staten van Gelderland komen binnenkort met een voorstel waarin een tegemoetkoming in de kosten van de fracties van Provin ciale Staten wordt geregeld. Zij delen in hun antwoord op vragen van Statenleden naar aanleiding van het rapport van de „Commissie werkwijze staten" mee dat men in een zestal pro vincies al zo'n regeling heeft; daar wordt als tegemoetkoming in de kosten van de werkzaamheden van de fractie een bijdrage van 100,- per jaar verleend voor elk tot die fractie behorend lid van Provinciale Staten met dien verstande dat aan elke fractie minstens 250,- (in twee provincies 500,-) per jaar ver strekt wordt. In de afgelopen dagen heeft ook het college van G.S. van Zuid-Holland een desbetreffend voorstel gedaandaarin wordt in een bijdrage van 150,- per jaar per lid voorzien. BAARN De laatste tijd is er in Nederland weer enige toeneming van het aantal gedetineerde druggebruikers te constateren. Nadat zich sinds de piek in 1966, in 1967 een daling had voorge daan. In de Nederlandse huizen van be waring hebben het laatste half jaar 260 mensen in verband met druggebruik gezeten. Dat is ongeveer 7 procent van de totale bevolking van de huizen van bewaring. Van hen waren slechts 2 procent handelaars die zelf geen drugs gebruikten. Twintig procent was zwaar verslaafd. Deze gegevens heeft drs. P. Allewijn, hoofd van de directie gevangeniswezen maandag bekendgemaakt op een pers conferentie ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de penitentiaire Benelux-commissie. De gemiddelde leeftijd van de 260 gedetineerden lag iets boven de 25 jaar. Meer dan drie kwart was Nederlander, slechts 17 pro cent was buite nlander. Vooral in Amsterdam zaten veel druggebruikers,gedetineerd (74) en ver der in Rotterdam (48) en Haarlem (27). De heer Allewijn verklaarde dat er in die plaatsen een tekort is aan artsen om de druggebruikers op te kunnen vangen. Een adequate manier om hen te behandelen bestaat overigens niet. De ervaringen hier en in het buitenland geven weinig reden tot optimisme, al dus drs. Allewijn. De penitentiaire Be- neluxcommissie zal zich vandaag door een Nederlandse psychiater over dit probleem laten voorlichten. De opvang^van druggebruikers voorzover die mogelijk is moet zich volgens de heer Allewijn in principe buiten het gevangeniswezen afspelen. De penitentiaire instellingen zullen zich er echter niet aan kunnen onttrekken in zoverre als zij met druggebruikers worden geconfronteerd. In België heeft men tot nu toe niet zo'n last van het probleem, zei de Bel gische directeur-generaal van het be stuur der strafinrichtingen, M. van Helmont. Momenteel zitten daar vol gens zijn zeggen nog geen zestig drug gebruikers gevangen. Hij zei echter te vrezen dat het verschijnsel uit Neder land de Belgische grens over zou ko men. Handelaars in verdovende midde len zitten daar niet gevangen, omdat deze in België slechts een geldboete kunnen oplopen. In Luxemburg heeft men te maken met niet meer dan 6 gedetineerde druggebruikers, allen Amerikanen. OOSTDONGERADEEL Maandag middag is de 6-jarige Eddy Visser uit Aalsum, gemeente Oostdongeradeel, om het leven gekomen toen hij op zijn fiets vanuit een uitrit plotseling de weg overstak en door 'n passerende vracht auto werd gegrepen. ADVERTENTIE Met DRUgasar gasverwarming, op de buitenlucht aangesloten door een opening in de buitenmuur. Meer dan 60 verschillende uitvoeringenvan klein tot groot! Prijzen vanaf f 299,-. Vraag ongefrankeerd de gratis brochure aan bij Koninklijke Fabrieken Diepenbrock& Reigers N.V„ Antwoordnummer 17, Ulft. DRUgasar lekker stoken zonder schoorsteen

De Vallei | 1970 | | pagina 3