Secretaresse Stichtingsbestuur: „Bij chr. onderwijs toveren ze de aanmeldingen van nieuwe kleuters zeker uit kerkezak" Bestuur vecht voor behoud Grote plannen bij „Double trouble" van neutrale kleuterschool Politie zoekt getuigen RAAD HOORDE AAN WAT „MOET" IN RHENEN; Sp Mondig... WAT „KAN" VOLGT PAS OP 14 DECEMBER Handjevol ingezetenen profiteerde van inspraak op eerste hoorzitting Jazzsociëteit van start anning 111 derde veldrit Belt Pittige brief aan gemeentebestuur Volleybal Kerstzangavond in Herv. kerk MET OPZET MINDER TOVEREN Inbraak in Beatrixschool: niets vermist Gemakkelijke zege voor Set Up dames HEREN BEDRIJFSVOLLEYBAL Schieten in Scherpenzeel dacht ik Z& VUILNIS GOTEN SCHANDE ANTWOORDEN DINSDAG I DECEMBER 1970 VEENENDAAL De ja/.z-sociëteit „Double Trouble1" gehuisvest in de loka liteit naast de R.K. kerk aan de Nieuweweg (bij veel jongeren beter bekend als „de Ruif") heeft de brandweerverordeningen overleefd en gaat vrijdagavond 4 december pas goed van start. VEENENDAAL Het bestuur van de Stichting Gelderse kleuterschool heeft zich schriftelijk in niet mis te verstane bewoordingen tot het gemeentebestuur van Veenendaal gewend over wat in de brief wordt omschreven als een onver kwikkelijke schoolaffaire. Het bestuur, dat al eerder met massaal aftreden heeft gedreigd is boos op het Veenendaalse gemeentebestuur en voelt zich aan het lijntje gehouden. Ook is men er verontwaardigd over, dat bij de behandeling van de begroting voor 1971 in de algemene beschouwingen maar zo weinig woorden zijn gewijd aan de situatie van de Gelderse kleuterschool. Het bestuur schrijft letterlijk. Ondanks de urgentie van het pro bleem meende u in uw algemene be schouwingen en de antwoorden daarop van het College slechts geringe aan dacht te hoeven besteden aan onze school. Afgezien van één lid van de PvdA-fractie en D'66, geen woord over deze onverkwikkelijke school affaire slechts een toezegging van een raads voorstel tot stichting van een openbare kleuterschool voor de raadsvergadering van 3 december a.s. Welnu, wij zijn de mening toegedaan, dat wij lang genoeg hebben afgewacht wat u beliefde te doen. Na één schrijven uwerzijds met de toezegging tot overname per september 1967, worden wij aan het lijntje gehou den met incidentele, ver uitéénliggende besprekingen. In dit voorjaar kregen we de definitieve toezegging, dat de ge meente een openbare kleuterschool zou stichten na de opheffing van onze neu trale stichtingsschool. Desalniettemin wachtte men boze tongen beweren: met opzet tot na de vakanties totdat de afvloeiing van leer lingen naar het lager onderwijs had plaatsgevonden. Tevens gaf u toestemming tot de ves tiging van een prot. chr. kleuterschool „op onze lip". Toen wij bij geruchten hoorden, dat sprake was van deze ves tiging, werd dit op het gemeentehuis sterk in twijfel getrokken. Door deze twee oorzaken daalde het leerlingenaantal even onder de rode ■treep en dat argument gebruikt u om uw toezeggingen: „overnemen per 1 ja nuari 1971" wederom op de lange baan te schuiven. Wanneer we dan bedenken dat de eerste bewoners van een gigantische nieuwbouw wijk (vlak bij ons) zich de zer dagen metterwoon hebben geves tigd, dan wordt uw houding onbegrij pelijk. Nu hebben we de kans op de zeer vooruitstrevende zet: een school vóórdat de huizen klaar zijn; en nu moeten wij één klas liquideren met alle kosten vandien, o.a. WW-uitkering voor de leidster een enthousiast meisje, dat vanzelfsprekend door de gang van zaken uitermate teleurgesteld is. Vooral dit ontslag irriteert ons des te meer door de vestiging van de depen dance bij de Julianakerk, welke ons in feite 2 leerlingen gekost heeft en vermoedelijk meer, daar wij minder aanmeldingen kregen dan gebruikelijk in de maanden september, oktober en november. Nu zitten wij slechts 10 telleerlingen te laag om onze subsidiëring voor een tweede leidster te kunnen verantwoor den. Een leidster, die mogelijk over een half jaar alweer aangesteld zal moeten worden. Het lijkt onnodig alle toezeggingen nog weer eens op te rakelen het stukje grond voor semi-permanente bouw naast firma Van Kosten u weet evengoed als wij wat er is ge beurd. Wel kunnen wij u nu reeds garande ren, dat wij in samenwerking met VOO alles zullen doen een „bruisende" ac tiviteit te ontplooien om niet alleen onze school in het plan Dragonder ge plaatst te krijgen, maar ook de nieuwe ingezetenen te wijzen op hun mogelijk heden tot het rechten op openbaar on derwijs. We zullen geen middel onbeproefd laten om deze u onwelgevallige situatie te scheppen. Iedereen moet in de gelegenheid zijn, dat onderwijs te VEENENDAAL De politie van Veenendaal roept voor een nader on derzoek van het ongeval, personen op die getuige waren van de aanrijding tussen een bromfiets en een bestelauto. Bij dit ongeluk, dat vrijdag plaatsvond op de kruising van de Polderweg en het Benedeneind, werd een jeugdige brom fietser zwaar gewond. kiezen, wat men voor zijn kinderen het beste vindt, aldus het Stichtingsbestuur in zijn brief aan het gemeentebestuur. Als middelen om ouders uit alterna tieve onderwijsmogelijkheden te kun nen laten kiezen (lees openbaar onder wijs van de grond te laten komen) overweegt het Stichtingsbestuur recla me-activiteiten in Dragonder-zuid te ontplooien, enquêteringen te houden en het hoofdbestuur van VOO in de arm te nemen. „We hebben nu al lang genoeg ge wacht", aldus de secretaresse van het Stichtingsbestuur mevr. Wielaert- Berendsen. „Omdat het leerlingenaantal onder de rode streep terecht is geko men moeten we een kleuterleidster ontslaan terwijl een paar huizen verder bij het Julianapark een dependance van een chr. kleuterschool met kunst en vliegwerk boven de grond gehouden moet worden. Ook onze huisvesting voldoet al lang niet meer aan de elementaire eisen. Het sanitair is hopeloos verouderd en we teren al jarenlang op toezeggingen die niet gestand worden gedaan." Namens het bestuur heeft zij al con- De omstreden Gelderse kleuter school aan de Pr. Bernhardlaan. tact opgenomen met het ministerie van onderwijs om het openbaar onderwijs in dit deel van de gemeente in stand te houden. Vooral nu er steeds meer wo ningen in de Dragonder-zuid komen is zij er van overtuigd dat de school vol doend levensvatbaarheid zal hebben. Hoe het chr. onderwijs, dat een aan vraag heeft lopen voor het stichten van een chr. kleuterschool in Dragonder zuid aan vijftig handtekeningen komt is haar een raadsel. „Misschien toveren ze die wel uit de kerkezak", zo besluit zij. Op de aanduidingen „nooduitgang" na is men aan alle strenge brandwee- reisen tegemoet gekomen en als defini tieve startdatum is vrijdag gekozen in verband met het daags daarop te vieren Sinterklaasfeest. Daarna zal ieder weekend volop kunnen worden gedanst bij „Double Trouble". Er is zoals het driemanschap M. van Manen, J. van Son en H. de Graaf het propageren een aardige discotheek en een „fijne bar" waar tegen schappelijke prijzen zwak alcoholische dranken worden geschon ken. De afgelopen weekeinden is er let terlijk en figuurlijk al met succes ge draaid en vrijdagavond is de laatste open avond. Dat wil zeggen dat dans- lustigen boven de achttien dan nog de kat uit de boom kunnen kijken voor ze zich als lid aanmelden. Dat is namelijk een vereiste om in de toekomst tot „Double Trouble" te worden toegelaten. Het enthousiaste trio is ondertussen al volop bezig met het contracteren van bands. Zo wil men in de eerstkomende VEENENDAAL werd ontdekt dat ingebroken is. Er zijn stukgeslagen, per een raam kon tot de school kreeg, zoek leverde niets er niets vermist. - Eerst gistermorgen in de Beatrixschool bleek een ruitje te waardoor de inslui- openen en toegang Een grondig onder op. Voorlopig wordt weken een kerstbal en een Nieuwjaars bal gaan organiseren. Voorlopig gaat men eens per maand een band contrac teren, tijdens de overige weekeinden kan er gedanst worden op muziek uit de juke-box. SCHERPENZEEL Set Up-dames 1 behaalden in de competitiewedstrijd te gen VIOS 7 de winstpunten binnen. In een vlot tempo schreven zij de drie seta op hun naam. VIOS gaf eigenlijk wei nig tegenstand, zodat de Set Up-dames hun spel ten volle konden ontplooien. De eerste set eindigde in een 152 uitslag. In de tweede zet ging het nog eenvoudiger. De Scherpenzeelse dames behielden de opslag en bleven punten maken. Zo werd het 151. De vaste kern stond in Set veld met mevr. v. Donselaar als aanvoerster. In de laatste set kwamen mej. v. Essen en mevr. Sarton in het veld voor de dames De Man en Songers. Hoewel VIOS nu meer kansen kreeg, maaktse Set Up toch korte metten en won ook deze set met 158. Set Up-heren 2 won verdiend. Set Up-heren 2 speelde tegen VlOS-heren 7. Het bleek in deze wedstrijd dat het 2e team nu ook beter gaat draaien. VIOS kwam in het veld met spelers uit verschillende teams omdat er niet vol doende spelers waren verschenen. Set Up speelde veel rustiger dan in de laat ste wedstrijden. Het gevolg was ook, dat de le set gewonnen werd, na een spannende slotfase, met 18-16. Het was een langdurige wedstrijd, waarin Set Up nog al eens van spe lers wisselde. Ook de tweede set werd door de Scherpenzelers gewonnen. In de laatste set was de rust plotseling verbroken, en VIOS liep vlot uit. Set Up probeerde er nog wat aan te doen, maar dat lukte niet meer. De laatste set was echter weer voor VIOS, zodat de uitslag 21 werd. De tweede ronde van de bedrijfsvol- leybalcompetitie, georganiseerd door Set Up, gaf in de gemeentelijke Spelhal weer een gezellige drukte en er werd weer vol vuur gespeeld. De uitslagen waren als volgt: Controlasco 2 - Set Up 3 21; EBM - Controlasco 3 30; Controlasco 1 - Ba sisonderwijs 20; Set Up 4 - Gemeente 2—0; Set Up 2 - Set Up 4 3—0; WSB - C. H. v. d. Broek 30. m dé ii.b. voor Veenendaal 17.30 uur 10550 Van 17.30- 11079 19.30 uur ,1Wi^ i Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 SCHERPENZEEL De leden van de Scherpenzeelse Schietvereniging schoten deze week op de binnenbaan de volgen de resultaten met de buks bij elkaar: A. Rustenhoven 96; C. Valkenburg 92; M. Berendse 91; P. van Engelenburg 91; A .C. Van Dusschoten 90; M. Van Eem 90; J. Ten Broek 88; A. Van Eist 88; J. B. H. Ekkens 87; H. D. Van Droffe- laar 87; J. Visser 86; E. Van De Werk 85; H. V. Ginkel 84; J. Van Eist 83; H. Pater 82; R. V. d. Burgt 81; W. Klumpenaar 79; H. Methorst jr. 77; J. La Bastide; W. Van Wessel 74; D. Bui tenhuis 62 punten. RENSWOUDE Donderdagavond 17 december wordt in de Ned. Hervormde kerk te Renswoude een kerstzangavond gehouden. Medewerking verlenen de beide plaatselijke predikanten ds. L. v.d. Peut en ds. J. C. Jonkers alsmede het ge mengd koor „Con Amore", het meisjes koor onder leiding van Hans Boelee, het kinderkoor onder leiding van Jo Boeve, de organist Arie Krijgsman en Jo Boeve (sopraan). Het programma vermeldt koor- en samenzang. Geachte redaktie, Naar aanleiding van het artikel, dat Achterberg desnoods door aktie wil gaan vechten voor riolering, het vol gende: Het college van B. en W. en de ge meenteraad van Rhenen moeten toch wel denken dat de bewoners van Ach terberg en Eist onmondige mensen zijn. Als je zo nu en dan maar wat belooft zullen deze bewoners zich wel weer stil houden. Als van oorspring geen Elste- naar, wil ik het college vragen nu eens iets meer te doen dan zoet houdertjes geven. Dat de mensen in Achterberg nog geen riolering bezitten, ook in Eist zijn er naar ik meen nog streken waar geen riolering is, is kort gezegd een schande. Ik vraag mij af wat B. en W. zullen inbrengen om zich te verontschuldigen. Als ik dan nu over mag stappen op Eist. Geacht college: het is U toch be kend dat er in Eist een plantsoen wordt aangelegd, om het een paar jaar later om te ploegen door één dezelfde op drachtgever. Het is U toch bekend dat „half Eist" te koop staat met huizen die in de om liggende plaatsen van de hand vliegen. Het is U toch bekend dat U in Eist gaat uitbreiden zonder Eist een cen trum te geven. Het zou U bekend moeten zijn dat er in Eist over al deze dingen veel onte vredenheid bestaat. Ik zou willen besluiten met Achter berg succes in zijn strijd te wensen en misschien is het raadzaam Uw actie uit breiden met Eist. Zodat „goede vader Rhenen" eens duidelijk aan het ver stand wordt gebracht dat Eist en Ach terberg mondig zijn en daarom deze za ken afdwingen. Met dank voor eventuele plaatsing. A. Stuivenberg Schoolweg 35 Elst-(Utr.). RHENEN Gisteravond hielden de fracties uit de Rhenense gemeenteraad voor het eerst een hoorzitting voor de ingezetenen. In de raadzaal van het ge meentehuis was iedereen in de gelegenheid vragen te stellen over de gemeente begroting voor het komende dienstjaar. Van de vijftien raadsleden waren er veertien aanwezig. De heer H. J. van Wijk (SGP) had bericht van verhindering gestuurd. Als voorzitter fungeerde mr. J. Deen (PvdA), die de belangstellenden (ongeveer 25 personen) welkom heette, maar er zijn spijt over uitdrukte dat de opkomst niet groter was. Anderzijds veronderstelde hij, dat de thuisblijvers hierdoor te kennen geven het eens te zijn met het gemeentebeleid. Er werd door verschillende aanwezi gen als volgt „aan de bel" getrokken: De verlichting van de binnenstad ls niet voldoende, de tennisvelden in Eist zijn misschien wel nodig, maar de voet balsport vraagt in eerste instantie veel meer aandacht. Wat wordt bedoeld met de aanleg van een aanloophaven, is dat ook een thuishaven? Komt er binnenkort in Rhenen ook een havo, opdat de kinderen niet meer naar andere gemeenten behoeven te gaan om dit onderwijs te kunnen vol gen. Er moet meer duidelijkheid komen over de mogelijkheden van studiebeur zen bij voortgezet onderwijs. Met de rioolzuiveringsinstallatie moet direct een begin worden gemaakt. Een dergelijke installatie is dringender dan een nieuw gemeentehuis, waarover in de beleidsnota wordt gesproken. Wan neer de milieuverontreiniging moet worden bestreden dan moet het ge meentebestuur er aan meewerken dat er aan de overkant van de Rijn geen vuil meer wordt gestort op de daar in gerichte gemeentelijke vuilnisbelt, waardoor de rivier bewust wordt be vuild. Eén van de vragenstellers was onte vreden over de wijze waarop een in de vorige raad gestelde vraag in deze rich ting werd beantwoord. Eén van de an dere vragenstellers vond het van het grootste belang dat in de toekomst re gelmatig hoorzittingen worden gehou den en dan ook met het college van burgemeester en wethouders. De raadscommissies moeten worden gehouden in alle openbaarheid. De ge meente moet een voorlichtingsorgaan uitgeven over het raadswerk. De be leidsnota moet op ruimer schaal wor den verspreid. Alle mogelijke plannen moeten niet eerst in de raad worden behandeld, maar eerst met de belang hebbenden besproken worden. De ver gaderingen van B. en W. dienen al thans voor de gemeenteraadsleden openbaar te zijn en er zullen gemengde commissies moeten komen. Een voor lichtingsambtenaar stond ook op het verlanglijstje van één van de aanwezi gen. Verzocht werd actie te ondernemen voor het stichten van een nieuwe open bare school in het dorp Eist. Ook pleit te men voor een kantine op het sport park in Eist en voor een behoorlijke verlichting. Men veronderstelde dat Eist wel eens wordt vergeten. De aandacht werd ook gevraagd voor het druggebruik voor de jeugd. Men drong aan op een objectieve voorlich ting in dit opzicht. Tal van aanwezigen wezen op de be slissing dit jaar geen schoorstenen te vegen van gemeentewoningen maar in de plaats daarvan goten schoon te ma ken. Men vroeg zich af of het gemeen tebestuur de verantwoordelijkheid op zich wilde nemen voor verstopte schoorstenen en de eventueel dodelijke gevolgen daarvan. Men wenste ook wat meer duidelijkheid over de rechten en plichten van huurders van gemeente huizen. Ook de „rottende ratten in Rhenen" kregen aandacht. „In de Rijnstraat lo pen de ratten 's avonds na twaalf uur gewoon op de weg", aldus één van de ingezetenen. Veel aandacht werd gevraagd voor de krotten in de Rijnstraat. Die zouden al lang geleden worden opgeruimd, maar er is nog nooit iets Vkn gekomen. Vol gens andere aanwezigen zou er in die buurt een dood stuk riolering liggen, waarin vele ratten nestelen. Weer een ander wilde de gemeente secretarie de gehele dag voor het pu bliek opengesteld zien, althans 's mid dags enkele uren voor aanvragen en af gifte van paspoorten. Aandacht werd ook gevraagd voor de stadsbossen, waar bijzonder veel vuil nis wordt aangetroffen, terwijl men zich ook ergerde aan de afvallen af komstig van iemand die er 's zomers ijs verkoopt. Men verzocht papierprikkers aan te stellen, opdat de bossen niet zul len veranderen in een grote vuilnisbelt. Ook de busverbindingen kwamen aan de orde. Men vroeg aandacht voor een betere dienstregeling voor Rhenen- Noord, zowel voor binnen als voor bui ten de gemeente. In de beleidsnota wordt gesproken over voortgaande krotopruiming, maar een vragensteller was van mening dat er maar bitter weinig aan gebeurt. Vol gens deze spreker zouden de toeristen die Rhenen bezoeken er schande van spreken. Over het houden van honden merkte één vragensteller op dat het tijd wordt dat er een algemeen verbod komt op het houden van honden. Men wenste voorts een nota over het jeugdbeleid met een duidelijke in spraak van de jeugd zelf. Aandacht werd er ook op gevestigd, dat niet de kinderen van de flatbewoners de plant soenen en parken vernielen maar leer lingen van in de buurt liggende scho len. In het streekmuseum zou tweemaal per jaar een tentoonstelling moeten worden gehouden van creatief werk van eigen ingezetenen. Van de molen moet een vaste recreatie-inrichting worden gemaakt. Wanneer er volgens de beleidsnota in Eist en Achterberg wijkraden moeten komen, dan zal men daar eerst de be volking moeten horen of er wel belang stelling voor bestaat en of men het daar nodig vindt. Wanneer er voor de jeugd een nieuw centrum wordt ge bouwd zal ook rekening moeten worden gehouden met creatieve ruimte voor ouderen. Wanneer de gemeente grondtransac- ties uitvoert, zal de grond niet meer moeten worden verkocht maar in erf pacht moeten worden uitgegeven. Het werd ook als een onbillijke zaak gevoeld, dat er per 1 januari al belas tingverhoging komt in verband met het aanleggen van riolering in Achterberg, terwijl er nog niets gebeurd is. In zijn slotwoord zei de heer Deen, dat de vragenstellers zich moesten rea liseren, dat alle voorzieningen betaald moeten worden en dat er dan óf bes noeid zal moeten worden op andere uit gaven die noodzakelijk zijn, óf dat er belastingverhoging zal moeten komen. De antworden op al deze vragen zullen waarschijnlijk tijdens de begro tingsvergadering van 14 december wor den gegeven, waarbij dan uiteraard ook de raadsfracties er hun zegje wel over zullen zeggen. VEENENDAAL In Den Trcek- Henschoten werd de derde clubrit van de veldrittencompetitie door de Rn- en Toerclub „Amersfoort" georganiseerd. Jan Vlastuin, de winnaar van de eerste twee ritten en uitgenodigd voor de cen trale training in Zeist, was afwezig en op zijn plaats was de weer teruggeko men Van Velzen actief. De strijd startte zeer levendig, want na enkele ronden lagen H. de Vries en M. de Vries nog dicht bij elkaar, met v. Lavieren en v. 't Klooster en Boogaard kort daarachter, maar Van Velzen ver grootte zijn voorsprong regelmatig. Toen M. de Vries de strijd staakte, ruk te v. Lavieren op naar de tweede plaats, Van Velzen had voor de tien ronden 41 minuten nodig. Bij de nieuwelingen was er in de le ronde al de sensatie, dat Peter Kuijpers (door pech) een belangrijke achterstand opliep. Vooraan meende men hiervan te kunnen profiteren en een groepje ren ners, onder leiding van Hans v. d. Kooy (en bestaande uit Evert Smit, Gert Vink en Wim Pater), trok er verbeten aan, maar Peter kwam toch weer bij. De achtervolging had blijkbaar toch te veel van zijn krachten gevergd, want v. d. Kooy (met wie hij aan de leiding kwam) was in de eindspurt enkele lengten sneller. Gert Vink handhaafde zich netjes op de 3e plaats, terwijl Evert Smit met Wim Pater aan zijn wiel de laatste ronde inging in de strijd om de 4e plaats. Toen Smit een val maakte, kon Pater gemakkelijk naar die 4e plaats oprukken. Hans Marcus, op de 6e plaats beland, bleef 6e, terwijl Wim Mulder de strijd staakte. Tijd van v. d. Kooy: 29.15. Cees Roeloffs en Dick Willigen burg moesten het bij de adspiranten uitma ken. Hoewel Willigenburg 3 ronden lang goed volgde en zelfs even de lei ding overnam, wist Roeloffs (met een lichter verzet rijdend) toch nog een duidelijke voorsprong te nemen in de laatste omloop. De tijd van Cees was 14,07. Dirk-Jan Kuipers was de enige A- Jeugdrenner en hij deed zijn parcours in 6.54 min. Uitslagen: Amateurs: Henk van Velzen, Arnold v. Lavieren, Gerard van 't Klooster, Kees Boogaard, Frans Zoons. Nieuwelingen: Hans v. d. Kooy, Peter Kuijpers, Gert Vink, Wim Pater, Evert Smit, Hans Marcus. Adspiranten: Cees Roeloffs, Dick Willigenburg. A-Jeugd: Dirk-Jan Kuijpers. Op zaterdag 5 december zal (bij be rijdbare wegen) een Sinterklaasrit op Moorst worden gehouden. Op zondag 6 december volgt dan in Den Treek/Hen- schoten de Sinterklaas-veldrit devens competitierit).

De Vallei | 1970 | | pagina 5