ililil De opstellingen BIJ KNVB EN DFB AGOVV dient klacht in tegen De Graafschaj en Rot Weiss Bondsvoorzitter Meuleman: Nederland-Roemenië is voor ons een toetssteen NATIONALE FORMATIE ZORGENKIND Dr, Frantisek Fadhronc zet vol optimise opbouw voort een decemberwenk: een Prisma geschenk! Kees Pellenaars terug in de wielersport Sportkalender Weer nederlaag honkbalteam SPONSOR GISTEREN BEKEND GEMAAKT Volendam heelt hans op dure straf Roemenen honden niet trainen PRISMA Schoolbus van de weg WOENSDAG 2 DECEMBER 1970 sn ort NEDERLAND Suurbier Pahlplatz Dumitrescu Moc&nu Van Bever en Neeskens Israël Jansen Van Hanegem Mulder Cruyff Dumitrache Dobrin Nuweiler Dumitru Halmageanu Lupescu Raducanu Drost Keizer Dembroski Satmareanu ROEMENIË J12: Honkbal/Softbal, fusiebesprekin- gen distr.verg. Oost te Deventer; bas ketball, Flamingo's - Dukla D., Haar- DEN HAAG De Haagse scheids rechter Van der Kroft wordt door zijn Vlaardingse collega K. Brouwer ver vangen voor het leiden van Leeds - Sparta Praag voor de Runners Up Cup. Deze voetbalwedstrijd wordt vanavond gespeeld. Van der Kroft liep bloeduit stortingen op bij ongeregeldheden na de wedstrijd Volendam - DWS van zo ndag. De strafcommissie betaald voetbal zal vrijdag in Utrecht onder leiding van voorzitter mr. C. Winters uit Arnhem een ondeiroek Instellen naar de gang van zaken na afloop van Volendam - DWS.Volemdam Volendam gewaar schuwd zeer onlangs nog na de wed strijd op eigen veld tegen Ajax ten spoedigste deugdelijke hekken om het terrein te zetten. Voorzitter van de sectie betaald voet bal. Jos Coler. hierover: „Volendam heeft tot uiterlijk 1 februari de tijd ge kregen, omdat je die hekken nu een maal niet in een paar dagen kunt neer- ietten. Maar er is toen al wel bij be paald, dat gedurende de tijd tot 1 fe bruari Volendam volledig aansprakelijk bleef". „Als straffen blijven me nu mogelijk het spelen lijken een of twee wedstrij den zonder publiek en een boete van tienduizend gulden". Een moment van rust en verpo zing voor Wim Suurbier en Johan Neeskens in het KNVB-centrum te Èeist. lem. 312: Motorsport, Betrouwbaarheidsrit, Nijverdal; zaterdagvoetbal. 6—12: Volleybal, AMJV - Steau, Eur. C., Amsterdam; tafeltennis, vooracht- kampen Limburg Coupe en NTTB-Cup, Hilversum. 712: Boksen, C. Clay - O. Vouavena, New York. 812: Waterpole, nat. kamp. jeugd. Rotterdam; voetbal, Italië - Ierland Eur. Cup. 912: Voetbal, Sparta - Bayeru M., RU, Cup. 10 t.m. 13-12: Biljarten, nat. kamp. An ker-Kader 47-2 le klas; idem, libre Klein extra klas, Sittard. APELDOORN „Wij overwegen ernstig een klacht in te dienen bij de Duitse en de Nederlandse Voetbalbond tegen respectievelijk De Graaf schap en Rot Weiss Essen". Aldus verklaarde vannacht secretaris-penning meester Ci, Wassink van AGOVV, juist teruggekeerd van een be/.oek aan Essen. De heer Wassink was in gezelschap van trainer Mur naar Essen ge reisd om er de transfer van Egbert ter Mors naar AGOVV rond te maken. „Ons bezoek is een ernstige teleurstelling geworden", aldus de heer Was sink. „Egbert ter Mors was van onze komst op de hoogte maar heeft zich niet laten zien. Het staat vrijwel vast, dat De Graafschap kort voor ons be zoek van dinsdagavond aan Rot WeLss de door ons geboden en met de Duitse vereniging overeengekomen transfersom heeft verhoogd en wij be schikken over bewijzen, dat Ter Mors op het laatste moment van De Graafschap een hoger handgeld heeft ontvangen, dan wij hem zouden be talen. Wij nemen dit niet meer en zullen de nodige stappen ondernemen". Waarmee de touwtrekkerij om Ter Mors dus blijkbaar voorlopig nog niet teneinde is gekomen AMSTERDAM De bondscoach van het nationale Roemeense elftal was des duivels. De training, die hij voor zijn elftal had vastgesteld op het hoofdveld van het Olympisch stadion, kon geen doorgang vinden. Nicolescu had begrip voor de argu menten van de stadiondirectie, dat het veld verwoest zou worden. Trainen op het bijveld bleek vervolgens onmoge lijk. Het was een grote modderpoel. De Roemenen weken uit naar het veld van De vriendschappelijke interlandvoet balwedstrijd Nederland-Roemenië. die vanavond in het Olympisch stadion in Amsterdam wordt gespeeld, draagt het karakter van overbodig en onbelang rijk. Overbodig omdat de spelers van de zwaar belaste voetbalclubs een extra inspanning moeten leveren; onbelang rijk, omdat er geen Cup mee te verdie nen is. Tijdens een persconferentie in het sportcentrum in Zeist heeft de voorzit ter van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond (KNVB) W. G. A. Meule man de onbelangrijkheid van het tref fen nadrukkelijk bestreden. „In het kader van de nog komende ontmoetingen voor het Europese kam pioenschap voor landenploegen", zo merkte de bondsvoorzitter op, „is de wedstrijd een toetssteen. Mocht Neder land in dat toernooi niet de eerste plaats bereiken, dan is een tweede plaats van zeer groot belang. Die plaats telt mee voor de poule-loting van het wereldkampioenschap Al of niet belangrijk, de wedstrijd wordt in ieder geval een interessante krachtmeting. Het op volle oorlogs sterkte uitkomende nationale team krijgt een tegenstander te bestrijden, die internationaal dikke sporen heeft verdiend. Roemenië was aanwezig op het we- reldtoernooi in Mexico. De resultaten spreken voor zichzelf: een overwinning op de Tsjechen: 10, een kleine neder laag van 10 tegen Engeland en' een nederlaag van 32 tegen wereldkam pioen Brazilië. Gisteravond hebben de spelers van het Nederlandse elftal reeds kennis kunnen maken met de kracht van het Roemeense team. Op video werd de wedstrijd Engeland-Roemenië vertoond, gespeeld tijdens het wereldkampioen schap. Het nog altijd naar erkenning zoe kende nationale elftal is op papier zeer sterk. Een voorhoede met Cruyff, Kei zer, Mulder en Pahlplatz, kan voor het nodige vuurwerk zorgen. Een vraag is, of Ajacied Neeskens de rol van Strik in de verdediging zal kunnen evenaren. Bondscoach Fadrhonc over zijn be slissing: „Uit de wedstrijden van het UEFA-jeugdelftal, Jong Oranje en het Nederlandse elftal is gebleken, dat Neeskens een plaats in de ploeg ver dient Ik weet, dat hij rijp genoeg is om die last te dragen." Blauw-Wit. Na enkele minuten werden daar de ballen in beslag genomen. Er mochten alleen loopoefeningen op wor den gedaan. Na twintig minuten gaven trainer en spelers het op. Nog even glipten ze door de mazen van de stadion-bewaking, maar toen er op herhaald verzoek geen ballen kwamen, gaf men ook deze laat ste poging op. Trainer Nicolescu was diep teleurge steld. „Ik begrijp dat het Nederlandse klimaat de oorzaak is, maar dit lijkt nergens op. We hebben ons als gasten gedragen en hebben bepaald niet het onderste uit de kan geëist. Dit kan men zelfs geen lichte training meer noemen. Hét is geen manier om een nationaal elftal, dat toch op uitnodiging hier is, zo te ontvangen. Ik vind het trouwens toch al belachelijk, dat men ons in Noordwijk, veertig kilometer van Am sterdam, heeft ondergebracht. Of er in Amsterdam geen hotelaccommodatie te vinden is." Training van het Nederlands elf tal in hel KNVB-centrum tt Zeist. V.l.n.r. Piet Keizer, Johan Cruyff, Nico Rijnders en Jan Mulder, CARTAGENA Het Nederlands# honkbalteam heeft in het toernooi om het wereldkampioenschap in Cartagena zijn negende nederlaag geleden. Cana da, dat ook nog zonder overwinning was, versloeg Nederland met 4-0. Titelhouder 'Cuba won met dezelfde cijfers van Guatemala en Amerika ver sloeg Columbia met 4-1. De Amerika nen leiden met negen maal winst en één verloren partijCuba speelde negen keer, won acht maal en verloor één wedstrijd. ADVERTENTIE ZEIST In de stortvloed van woorden, die dr. Frantisek Fadhronc, bondscoach van de nationale voetbalselectie, pleegt te gebruiken, heeft het woord „problema tiek" een vaste plaats verworven. De problematiek van de clubs en van het natio nale elftal gaan hem. sinds zijn benoeming als opvolger van George Kessler, nauw aan het hart. Met al zün energie heeft htf zich gestort op de verre van gemakkelijke taak om de verwijdering tussen de clubbesturen en de Koninklijke Nederlandse Voetbal bond (KNVB) tot een minimum terug te brengen. De vergrijsde bondscoach gaat daarbij zijn eigen weg. Hij volgt de weg van gemoedelijkheid, van vriendschaps banden en van onderling overleg. Volgens hem de enige manier op kans van slagen. Dr. Fadrhonc volgen op de eerste dag van een trainingsconcentratie is een wonderlijke bezigheid. Van het strakke regime, dat zijn voorganger Kessler had ingevoerd is, vrijwel niets meer over. Iedere speler wordt door hem op hartelijke wijze begroet. Vriendelijke woorden worden uitgewisseld en het is aandoenlijk om te zien hoe hij zich uit slooft voor de Nederlandse voetbalster ren. Begint hij met een kleine donder- speech, waarin hij de spelers wijst op hun verantwoordelijkheid, even graag is hij bereid het duo Cruyff-Mulder, zittend aan een tafeltje, van koffie te voorzien. Verdraagzaamheid en harte lijkheid, het is Frantisek Fadrhonc aangeboren. Twee wedstrijden heeft de bonds coach de nationale selectie reeds bege leid. Tweemaal slaagde hij er niet in de formatie naar een overwinning te voe ren. Stormen van kritiek barstten los over zijn diep met groeven gesierde hoofd, dat hij hard stootte op de pro blematiek, die er was gerezen tussen de clubs en de KNVB. Dapper vecht hij nu voor zijn zaak. Een zaak op leven en dood, met als inzet het hoofd van het Nederlands elf tal, dat dreigt verpletterd te worejen door de zakelijke clubbelangen. Georganiseerde aanpak In de stormachtige ontwikkeling, die het internationale voetbal doormaakt, timmert dr. Fadrhonc hard aan de weg. Er ligt een plan gereed om op korte termijn te komen tot een georganiseer de aanpak van het internationale voet bal. Dr. Fadrhonc: „Het internationale voetbal Nederland kent niet alleen zorgen moet structureel worden her zien. De competities in de Westeuropese landen dienen te worden aangepast aan deze tijd. Nederlandse spelers, die in het buitenland voetballen kunnen vaak niet worden gekozen, omdat de belan gen van de clubs eri dat is terecht prevaleren. Aanpassen van de competitie in Bel gië aan die van Nederland zou de zaak al enorm vereenvoudigen. Omdat de andere landen daar ook mee gebaat zijn, is die opzet te verwezenlijken." De animo voor zijn werk is bij dr. Fadrhonc, ondanks de moeilijke wijze waarop hij moet werken, niet vermin derd. Heeft hij de kritiek, waarbij zijn beleid scherp werd veroordeeld, glimla chend naast zich neergelegd? Fadrhonc: „Nee, natuurlijk niet. Kri tiek is gezond en soms heeft men ge lijk. Maar als bondscoach achtte ik het ni«t verantwoordelijk om Pahlplatz, of wie dan ook de hel in te sturen. Er was al veel gebeurd, terwijl het terrein, ze ker voor Pahlplatz, die pas goed uit de voeten kan op een droog veld, niet be paald bevorderlijk was voor een ge slaagde entree." Heeft het Nederlands elftal gelijke tred kunnen houden met de successen van de clubs? Dr. Fadrhonc: „Dat is vrijwel nooit mogelijk. Een clubelftal wordt beter begeleid. Het zijn totaal verschillende omstandigheden. De top van het Nederlandse clubvoetbal ligt in feite al weer twee jaar achter ons. We zijn nu aan het werken voor een nieu we top. Ook internationaal." Hoe liggen de kansen bij een forma tie voor de nog resterende wedstrijden? Dr. Fadrhonc: „Er is een grote mate van toenadering. De spelers beginnen te begrijpen, dat internationaal contact niet kan worden gemist, ezeat he ationale elftal niet." En de buitenlanders? Kan daar ook in de toekomst een beroep op worden gedaan? Dr. Fadrhonc: „De contacten met de buitenlandse clubs zijn erg goed. Er zijn prettige contacten met Anderlecht, Brugge Brugge, Rot Weiss Essen en alle andere verenigingen, waarvoor Nederlandse spelers uitkomen. Al die clubs hebben hun bereidheid getoond. Veel praten Er zal in de toekomst nog veel ge praat moeten worden. Een oplossing lijkt echt wel mogelijk. Maar die is niet te bereiken door het hoofdin de winde te gooien. Echte vriendschapsbanden maken de kansen groter." Waarom accepteert een bondscoach ai die moeilijkheden? „Ik denk, dat het de liefde voor zijn werk is. Pas als er geen enkele mogelijkheid tot samenwerking meer is zal hij buigen." Dr. Frantisek Fadrhonc, hij serveert koffie, hij praat met alle spelers en creeërde een sfeer van gemoedelijkheid. In Zeist is een totale omwenteling ge komen. Geen strak regiem. Dr. Fadr honc: „De ongedwongen sfeer, waarin de jongens eich bewegen is misschien a doublé dameshorloge, met verschillende wijzerplaten verkrijgbaar 64,- b doublé dameshorloge, sportief, water werend 95,- (doublé dameshorloges v.a. 69,-) C chroom dameshorloge: wijzerplaat met rode rand, lakleren band in zelfde kleur 89,- chroom dameshorloges v.a. 63,- verzekerd tegen verlies en diefstal de grondslag voor een nieuwe club. Een nationaal elftal waarin de spelers van de gedachte uitgaan een elftal t# vor men." BREDA Op historische grond, restaurant Boschhek, aan de rand van liet Mastbos, waar Kees Pellenaars in een ver verleden al dikwijls ^ijn hoofd kwartier had opgeslagen heeft „De Pel" zijn kaarten op tafel gelegd. Met een dikke sigaar tussen de lippen maakte hij bekend, dat de Nederlandse Behangselpapier-Industrie n.v. Goud- smit-Hoff in Rijen en het Balamundi- concern (vloerbedekking) als sponsors zullen gaan optreden voor een nieuw door Pellenaars te vormen wieler-prof- ploeg. „Er kwam", zei Pellenaars, „een tele foontje om eens te komen praten. Ik had er eerst geen zin in. Moest ik mij weer in de wielersport storten? Een toast op de goede afloop tussen Kees Pellenaars en al gemeen-fabrieksdirecteur J. G. Heere Je bent een waardeloze kerel als je het niet doet, wisten verschillende ren ners mij te vertellen. Ik ben doorge gaan en nu is de zaak rond. We gaan het op dezelfde manier doen als bij Te- levizier. Met die voorwaarden ging de sponsor volledig akkoord". Pellenaars heeft al enkele renners op het oog. Hij noemde de namen van Duyndam, Steevens, Krekels en Benja mins. Contracten zijn nog nfet afgeslo ten. De voorkeur gaat uit naar een ge heel Nederlandse ploeg, hoewel de mo gelijkheid niet is uitgesloten, dat enkele buitenlanders zullen worden aangetrok ken. Pellenaars wil ook weer op alle fronten gaan strijden. De Tour, de Ron de van Spanje. „Ik heb alle buitenland se organisatoren al aangeschreven dat ik er weer ben", vertelde hij glimla chend. In eerste instantie zullen tussen de twaalf en vijftien renners voor twee jaar worden aangetrokken. Na die twee jaar zal de sponsor bekijken of de zaak wordt voortgezet. Pellenaars verwacht er veel van. Ook al omdat het beloningssysteem heel an jers is dan bij vroegere sponsors. „Mijn renners kunnen meer aan pre- nies dan aan contactgelden verdienen. Zij zullen er voor moeten werken. Het igt dan aan de renners zelf, of zij geld kunnen verdienen". De sociale verzorging van de renners, le reden waarom Caballero zijn wieler ploeg heeft opgeheven, is volledig ver zekerd. Pellenaars: „Wat de wet voorschrijft, doen wij natuurlijk". FELLER Veel feller beet Pellenaars van zich af toen het voorstel van de Vereniging voor Beroeps Wielrenners (WBW) het storten van gelden in een pot ter sprake kwam. „Wat deze mensen willen is totaal onmogelijk. Daaraan doen wij niet mee. Zij krijgen ook geen cent. Karei Jan sen, de secretaris van de WBW, belde mij op. „Het geld moet in de pot ge stort worden", vertelde hij mij. „Jij kan op de pot", heb ik hem geant woord. Voor mij is de Koninklijke Ne derlandse Wielren Unie nog steeds de officiële bond. Wij willen ook geen toe standen maken. Wij willen een goede ploeg die goede resultaten behaalt". De geboorte van de nieuwe wieier- formatie Goudsmit Hoff Bala- mundi is min of meer aan een toeval te danken. De algemeen directeur, de heer J. G. Heere, is in zijn jonge jaren een bescheiden wielrenner geweest. „Toen wij vonden, dat er reclame moest worden gemaakt, heb ik dat ge combineerd met mijn oude liefde, de wielersport. Enige maanden geleden heb ik het plan in een directievergade ring voorgelegd. Het is een zaak van rekenen en combineren geweest. Met behulp van onze buitenlandse vestigin gen is het gelukt. Vrijdag was de zaak rond", vertelde de heer Heere. TOVR „Met de eis die Pellenaars stelde, goed starten of helemaal niet, zijn wij het volkomen eens. Het gaat er nu al leen nog maar om om een goede ploeg te formeren. Alle kosten, ook van de Tour de France, hebben wij ons gerea liseerd. Wij laten de rest aan Pelle naars over". Met acht behangselpapierfabrieken het Goudsmit-Hoff concern is het twee de concern in de wereld en het vloerbedekkingsconcern Balamundi op zijn terrein het grootste van de we reld achter zich, kan Pellenaars nu aan de slag. DIJON In de buurt van Dijon la gisteravond een Franse schoolbus met circa 50 inzittenden door een verkeerd# inhaalmanoeuvre van een personenau to, van de weg geraakt en tegen een boom gereden. Twee meisjes van 15 en 17 jaar kwamen om het leven, 28 scho lieren werden gewond van wie tien ernstig.

De Vallei | 1970 | | pagina 11