verliepen moeizaam Noord-zuid-ader vordert Grondaankopen Geestelijk leider machtiger dan ambassadeur en minister Standen in de Gelderse Vallei Ramadan bleek dag eerder voorbij figuur Duistere T. Verkuijl voorzitter van PvdA Belt h dan «van a.u.b. VALLEI? Eigenaar van cafetaria gaat aanklacht indienen Veehandelaar verloor varkens Ophalen grof vuil Raad vergadert ■eetli/kyezegcL dacht ik Z& 3320 Eenzijdig Plat geweld Belachelijk Stutten Tafeltennis WOENSDAG 2 DECEMBER 1970 derland door gereallieerde en Duitse vliegtuigen werd afgeworpen, bracht hem ertoe een verzoek te richten tot de Vallei-lezers. Van een relatie vernam hij het verhaal dat boven Veenendaal en omstreken medio 1942 builtjes thee, koffie en chocolade door de RAF zijn afgeworpen. De thee-droppings werden mogelijk gemaakt door een schenking van circa twee ton thee van theeplan ters in het voormalige Nederlands- Indië. De thee-groet uit de vrije wereld was verpakt in oranje-kleurige builtjes met een gewicht van circa twintig gram. De heer De Groot vraagt nu om reacties uit deze omgeving voor zijn nog steeds groeiende verzameling die inmiddels 2500 verschillende exempla ren telt. Zijn adres is Arubastraat 5 in Santpoort. voor Vaenondaal 17.30 uur 10550 v« 17.30. 11079 19.30 uur *1 Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen Nwo Veenendaalsewag 159 (Van een onzer verslaggevers) VEENENDAAL Onlangs is Wegenbouwbedrijf Brufl N.V, (Apeldoorn) gestart met de verbreding van de Boslaan in Veenendaal. De asfalt-rijbaan van deze weg wordt met twee meter verbreed tot zeven meter en krijgt aan de westkant aansluitend een parkeerstrook van twee meter. Door de verbetering van de Boslaan wil de gemeente Veenendaal het verkeer over de Kerkewijk aanmerkelijk ontlasten. De Boslaan moet naast de Kerke wijk een belangrijke noord-zuid verbinding worden voor het door gaand verkeer met een bestemming in Veenendaal. Bovendien heeft de gemeente daarmee reeds op de toe komst gemikt, een en ander in ver band met de ontsluiting van het plan „Petenbos" ten zuiden van da Middellaan waarvoor de Bos laan ook een importante „hoofd"- weg wordt. Om die reden is destijds ook be paald dat het verkeer van de Bos- laan-Ambachtsstraat bij de kruising over de spoorlijn voorrang heeft op het verkeer van de Parallelweg. Het is voor de gemeente Veenen daal overigens geen sinecure ge weest om de voor de verbreding be nodigde grond van de huiseigenaren aan de Boslaan te bemachtigen. Met een aantal huiseigenaren heeft men geruime tijd moeten onderhandelen over de aankoop van de tuintjes, doch het ziet er momenteel naar uit dat de moeilijkheden zijn opgelost. De Boslaan had een rijbaan van vijf meter breedte met aan beide zijden een tegeltrottoir van 2 1/2 meter. De weg wordt nu zeven me ter breed met een parkeerstrook van twee en aan beide zijden een trottoir van 1 1/2 meter. In februari van dit jaar stelde de raad een krediet van f 217.600,be schikbaar voor de verbetering van de verbindingsweg. VEENENDAAL. Mevr. B. uit het Gelderland deelde de politie maandag avond wat ontdaan mee dat een man via een afdak haar woning had willen binnendringen. De inbreker had uiteraard niet op de komst van de politie gewacht toen hij in de gaten kreeg dat hij was ontdekt. Mevr. B. kon geen signalement geven van de indringer omdat zij de man slechts door matglas had waargenomen. Vandaar dat de politie er nu nog niet achter is of het werkelijk een inbreker was of dat Zwarte Piet zich aan het oefenen was voor het komende week einde. VEENENDAAL Twee leden VEENENDAAL De heer A., eige naar van een cafetaria aan de Kerke wijk gaat alsnog een aanklacht indie nen tegen een aantal jongelui, die zon dagavond vernielingen in zijn zaak aanrichtten en zijn vrouw bedreigden. Eerdere berichten wekten de indruk dat de eigenaar de jongelui met een mes naar het leven had gestaan maar dat berust op een misverstand. De cafe taria-eigenaar past er voor nog langer door de jongelui te worden lastig ge vallen. Naar hij mededeelde is het niet de eerste keer dat aangeschoten jon gens in zijn zaak moeilijkheden veroor- sa akt^n. VEENENDAAL Een veehandelaar, M. P. uit Woudenberg, verloor dinsdag middag op Rijksweg 12 de aanhangwa gen die hij achter zijn personenauto had gekoppeld. De wagen met twee varkens kwam in de sloot terecht zon der dat P. merkte dat de koppeling het had begeven. De politie wist hem aan de hand van de nummerplaat op de aanhangwagen op te sporen. Bij onderzoek bleek dat de veehandelaar geen goedkeuringsbe- wijs en dientengevolge geen registratie bewijs voor veevervoer kon overleggen. De wagen werd voor technisch onder zoek naar het politiebureau overge bracht. Graag wil ik wat schrijven over het artikel van de Hervormde Kerk van zaterdag jl. in „de Vallei". Er zijn zes wijkgemeenten waarvan er twee naar voren geschoven worden, waarbij de kerkeraden verkeerd zouden handelen. In de middenwijk waarvan de kerke- raad een gelaat vertoont zoals de be zorgden dat graag willen wonen ook andere mensen die hun best doen om ook zeggenschap in de kerkeraad te krijgen. Hier wijst ook de kerkeraad die pogingen af, dus men is eenzijdig in zijn oordeel. De heer P. G. van Ojik schrijft juist als hij zegt dat er een gemeentegroep is, die verwant is aan de Gereformeer de Gemeente. Tot die groep wil ik ook gerekend worden. Wij mogen best be zorgd zijn over de bezorgden, want zoals die het voorstellen gaat 't de ver keerde kant op. Men wil een Evangelie naar de mens, maar daar verdwaalt men mee. Wanneer de mensen in de westwijk naar de stembus gaan is dat hun goed recht omdat daar de kerkeraad ook te eenzijdig handelde. Wat in de zuidwijk door bepaalde mensen gedaan werd, mag toch zeker in een andere wijk ook. Of mag de ene groep alles en een ande re niets... Tegen ds. A. Vroegindeweij zou ik dit willen zeggen. Eertijds heeft u altijd volgehouden tegen ritmisch zingen te zijn en nu verklaart u plotseling daar geen bezwaar tegen te hebben. Verder ben ik een beetje huiverig voor een ei gentijdse prediking. In de preek moeten toch duidelijk naar voren gebracht worden de drie stukken die nodig zijn tot een waarachtige bekering. De dood- staat van een mens, Gods vrijmachtig welbehagen en een persoonlijk kennen van deze zaken moeten verdwijnen van de kansels. Ik ben tegen elke vorm van vernieuwing in het voorkomende stuk en velen in de gemeente met mij. Met die mening mag toch ook wel rekening gehouden worden dacht ik zo. Men kan ons wel dwingen, maar we zullen geenszins volgen. Tegen de wachters op Sions muren zou ik dit willen zeggen: weest wakker, ja waakt. Jan van Dol deren, Buurtlaan-oost 27, Veenendaal. Het begint erop te lijken, dat ik ge dwongen word om mij geheel tegen een goede gewoonte in, te verdedigen tgene een exponent van het canaille, dat twijfel zaait omtrent mijn geloofwaar digheid, door zich uit te geven voor „de enige echte Sint" (De Vallei van vrij dag 27 november). Ik doe het met te genzin, maar om der wille van het Ne derlandse kind moet ik de leugenach tigheid van die lolbroekende brief schrijver onthullen. Laat mij beginnen met het ontzenuwen van zijn beschul digingen: Alleerst: ik maak ernstig bezwaar tegen de term „heerschap" als hij mij op het oog heeft, maar daar ga ik verder niet op in. Ernstiger nog is de titel „bedrieger" die hij mij verleent, en dat nog wel op grond van losse bewe ringen. Gelukkig heeft hij zelf wel in de gaten dat hij plat geweld gebruikt. Voor ik verder ga moet ik nog even een misverstand uit de wereld helpen. In mijn eerste brief schreef ik dat het buiten kijf is, dat welke samenvoeging dan ook mij volkomen koud laat. Dat sloeg op mijn, door uw krant als poli tiek stuntwerk opgevatte, politieke op treden in Woudenberg en Scherpenzeel. Gebleken is dat het zetduiveltje zelfs een heilige niet ongemoeid laat, want in de krant stond „samenleving" i.p.v. „sa menvoeging". Ik kan mij voorstellen dat iemand daartegen protesteert, maar in dit geval was het dus ten onrechte. Nu echter een van mijn sterkste ar gumenten. De briefschrijver noemt mij een beunhaas. Welnu, ik juich dit toe. Het zal wel door mijn leeftijd komen, maar ik leg dat woord uit in positieve zin, namelijk die van zolderhaas. Dat woord vindt zijn oorsprong in de zoge naamde Middeleeuwen, die ik ook nog heb mogen beleven. Het betekende toen dat de aldus omschreven figuur geen deel uitmaakte van een gilde, en door gaans op een zolder werkte. Zo blijkt dus zonneklaar dat zelfs de onvriendelijk bedoelde uitlating van uw briefschrijver mij onaantastbaar maakt. Ik werk al jaren alleen, geassisteerd door mijn knechten uiteraard, en inder daad vrij veel op bovenverdiepingen van woningen. Juist het feit dat de briefschrijver deze wending niet heeft voorzien moet een ieder sterken in de overtuiging hier te doen te hebben met een ordinair sterfelijk wezen. Hij be weert dat de intrinsieke inhoud van mijn betogen nihil is. Welnu, ook Klaas beheerst een dergelijke terminologie: brieven als die van genoemde figuur hebben slechts marginale waarde, en wel in het grensgebied tussen vergeef lijke geldingsdrang en onvergeeflijk ongeloof. „Wie zijt gij?", luidt de vraag van de briefschrijver. Ach, kende ik mijzelve, ik zou hem antwoorden. Maar één ding is zeker: één witte duif maakte kraaien dubbel zwart. In mijn hart weet ik, dat door publikatie van dergelijke schriftu ren in het begin weliswaar enige twij fel wordt gezaaid, maar dat het resul taat ten langen leste is, dat men mas saal terugkeert tot de vreugde van het accepteren der waarheid. Op mijn beurt verzoek ik u thans om eventuele volgende brieven van bedoel de „St. Nicolaas" in de prullebak te werpen. Klaas Geachte redactie, Tot mijn leedwezen heb ik de afgelo pen week een aantal ingezonden brie ven van Sinterklaas (alias Klaas) in uw blad gelezen, met als klap op de vuur pijl een ingezonden stuk, vrijdag in uw krant van de echte Sint. Ik moet zeggen dat deze brieven een zeer vreemde indruk op mij maakten, en ik maak mij sterk dat deze bij velen dezelfde reactie teweeg brachten. Mochten ze de bedoeling hebben hu moristisch te zijn, dan kan ik u verze keren dat deze opzet is mislukt. Bela chelijk zijn ze wel uit het oogpunt van stijl, woordgebruik en compositie. Het gebruik van „dure woorden" op de ver keerde plaats is afgezaagd. Wat een kinderachtig gedoe, en dan voor een volwassen dagblad... ontstellend! Waren de brieven als bladvullers bedoeld dan kan ik u met klem aanraden deze voor taan zorgvuldiger te kiezen. Hoogachtend, J. W. Ravenstein, Ernst Hoewel het net in mijn bedoeling ligt via dit dagblad een eindeloze corres pondentie met de heer M. G. H. Hen driks, raadslid voor de KVP, te gaan onderhouden, meen ik toch even in te moeten gaan op zijn stukje onder de rubriek „Eerlijk gezegd... dacht ik zo" in de Vallei van 30 november jl. Zoals we dat van de heer Hendriks gewend zijn, tracht hij ook nu weer met veel omhaal van woorden zijn uit lating aan het adres van de heer Koot (over hem namelijk gaat het) te „stut ten". be heer Hendriks moest toch weten, dat stutten wat scheef is (of zouden we beter kunnen zeggen: recht praten wat krom is?) werk is voor vaklui. Als le ken daaraan beginnen, hoef je slechts één stut weg te halen en het hele b(r)ouwsel stort in elkaar. Ik heb er een week over gedaan om mijn eerste brief te schrijven en er kan gerust gesteld worden, dat deze brief dan ook weloverwogen is. Dat nu had de heer Hendriks ook moeten doen: eerst de moeite nemen om goed te lezen en na te denken en pas dan iets aan het papier toevertrouwen. Een raad die ik overigens voor de heer Hendriks niet slechts wil beperken tot het schrijven van brieven. Wat heb je er tenslotte aan je teveel te laten leiden door emoties? Het risico is dan namelijk groot, dat je uit het oog ver liest waar het feitelijk om gaat. Of was dat juist de bedoeling van de heer Hen driks? Welnu, dan zal ik trachten de heer Hendriks nogmaals uiteen te zetten, waar het in mijn brief om ging en waar hij grandioos aan voorbij gaat. Kortom waar zit de stut die wegge haald het hele betoog van hem doet instorten. De brief waarvan gesproken is, is NIET van de wijkgemeenschap. Uw uitspraak aan het adres van de. van de Veenendaalse Vogelvrien den, de heren T. Spies en J. van de Weerdhof hebben de faam die de Veenendaalse vogelfokkers ge nieten in de afgelopen weken hoog gehouden op diverse nationale ten toonstellingen. Het duo oogstte op tentoonstellingen te Amersfoort, Driebergen en Gendt de nodige lauweren met hun Engelse gras parkieten. Van de Weerdhof werd op de nationale vogeltentoonstel -ling in Driebergen open klas kam pioen en stamkampioen. Op de toonaangevende tentoonstelling van de Ned. Parkieten club waar twee duizend dieren meedongen naar de prijzen werd hij met zijn inzending zevende in het algemeen klassement en verwierf hij de tweede prijs als C.-kweker. Dat betekende voor de Veenendaler promotie naar de B.-klasse. De heer Spies deed in succes niet voor zijn collega onder. Hij werd in Gendt 20e in het algemeen klassement en behaalde verder twee vierde prijzen. Dat betekende voor hem promotie van de B- naar de A-klasse. Van de Weerdhof was ook op de tentoonstelling in Amersfoort suc cesvol. Daar behaalde hij de twee de prijs. Beide heren gaan zich nu langzamerhand voorbereiden voor de vogeltentoonstellingen die op 12 en 13 december in Tiel en van 23-26 december in Veenendaal zul len worden gehouden. De laatstge noemde vogelshow is de traditiona- le tentoonstelling van de Veenen daalse Vogelvrienden waar niet minder dan ruim 1000 vogels van diverse pluimage worden ver wacht. VEENENDAAL Koploper RTTV 5 deed in 3E wat werd verwacht en stuurde Etac 2 met een 8-2 nederlaag naar Ede terug. Shot 4 bleef goed volgen, dank zij een krappe 6-4 over winning op SKF 7. Met nog 3 wed strijden te spelen is nu de stand Resp. gew., gel., verl., pnt., voor en tegen RTTV 5 5 5 0 0 10 36-14 Shot 4 6 3 2 1 8 37-23 KEV 3 4 2 1 1 5 26-14 SKF 7 6 1 0 5 2 17-43 Etac 2 5 0 1 4 1 14-36 In 3F twee monsteroverwinningen, nl. van Shot 8 op het thuisspelende SKF 8 (10-0) en een 9-1 overwnining van koploper Etac 1 op het bezoekende RTTV 6. Met nog 2 wedstrijden te spelen is de stand Etac 1 6 4 1 1 9 43-17 Shot 3 6 4 1 1 9 44-16 RTTV 4 5 4 0 1 8 36-14 SKF 8 5 1 0 4 2 8-42 RTTV 6 6 0 0 6 0 9-51 In de 4e klasse F blijft SKF 9 nog een kleine kans behouden om zich in de promotiegroep te plaatsen. Het won met niet minder dan 9-1 van Kesteren 2. RTTV 7 bleef onderaan door een 2-8 nederlaag tegen Etac 4. Swift 3 bezorgde KEV 5 de eerste nederlaag met 6-4, zodat de spanning aan de kop is teruggekeerd. Hier is de stand als volgt KEV 5 7 6 0 1 12 57-13 Swift 3 6 5 0 1 10 45-15 Etac 4 7 4 0 3 8 35-35 SKF 9 6 2 1 3 5 27-33 Kesteren 2 6 1 0 5 2 13-47 RTTV 7 6 0 1 5 1 13-47 In 4G deed Shot 5 goed werk en won bij KEV 7 met 10-0 en blijft hier mede, door een beter gamegemiddelde, aan de kop van de ranglijst, gevolgd door Etac 3 dat Kesteren 1 van zich afschudde. SKF 10 behoudt in deze afdeling nog een kleine kans om zich bij de bovenste drie te plaatsen. Het won nu van Kesteren 3 met 7-3, dat hierdoor nog vaster op de laatste plaats werd gedrukt. De stand is als volgt Shot 5 7 6 1 0 13 63- 7 Etac 3 7 6 1 0 13 59-11 Kesteren 1 7 3 1 3 7 32-38 SKF 10 6 2 1 3 5 23-37 KEV 7 6 1 0 5 2 16-44 Kesteren 3 7 0 0 7 0 7-63 VEENENDAAL De heer T. Ver kuijl heeft de voorzittershamer van de afdeling Veenendaal van de Partij van de Arbeid van de heer C. G. van Hal overgenomen. De scheidende voorzitter had voor een herbenoeming bedankt omdat hij het voorzitterschap van de partij onverenigbaar achtte met zijn functie ais eerste man in de PvdA- gemeenteraadsfractie. De heer Van Hal moest maandag avond tijdens de algemene ledenverga dering die in het NW gebouw werd gehouden al zijn overredingskracht in de strijd werpen om de leden van de noodzaak van zijn beslissing te overtui gen. Pas toen hij het argument aan voerde dat een partijvoorzitter van de raadsfractie op de vingers moest tikken legde de vergadering het hoofd in de schoot. De nieuwe voorzitter blijft overigens maar een jaar in functie. Hij zal dan worden opgevolgd door mevr. A. La- zet-Brouwer. Tijdens deze vergadering werd ook uitvoerig aandacht geschonken aan het teruglopen van het ledental. Vorig jaar bedroeg dit nog 105, maar door het be danken van zeven leden raakte men onder de honderd-grens. Bij de propa- ganda-acties die zullen worden onder nomen zal men speciaal een beroep gaan doen op de jeugd. Op 10 december zal de Partij van de Arbeid afdeling Veenendaal gastheer zijn van politieke geestverwanten uit geheel zuid-oost Utrécht. Onder leiding van het Tweede Kamerlid Vredeling zal dan een gesprek worden gevoerd over gewestvorming. Initiatiefnemer hiertoe is de heer Van Hal in zijn hoedanigheid als lid van het politieke team zuid-oost Utrecht. VEENENDAAL Volgens de richtlijnen van de Marokkaanse am bassade en het ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk werk eindigde de Ramadan, de jaar lijkse Islamitische vastenmaand, in 1970 op 30 november 17.15 uur pre cies. Maar wat begint een ambas sadeur en een cultuurminister te gen een gezaghebbende Islamitische geestelijke leider, wanneer die, na een tijdje in de lucht getuurd te hebben tot de conclusie komt dat de Ramadan een dagje eerder is afgelopen. Niets, helemaal niets. En dat had tot gevolg dat een heleboel In de war dreigde te lopen. De stichting hulp buitenlandse gastarbeiders had met veel zorg, moeite en kosten in Veenendaal een gezellige avond op het suiker feest georganiseerd, de eerste dag dat de Islamieten ongeremd mo gen eten, wat ze dan ook beslist doen. De Marokkanen hebben zich maandag voor het eerst na negen entwintig dagen weer eens goed vol gegeten en tot diep in de nacht uitbundig feest gevierd. Dinsdag moest er normaal ge werkt worden want onze westerse maatschappij is niet zo soepel dat ze de beslissingen van een voorgan ger in Marokko zo maar volgt. Daarom kon ook niet een aantal snipperdagen verschoven worden en de ploegendiensten van verschillen de Veenendaalse bedrijven anders worden ingedeeld. Zo was gisteravond de zaal van Trefpunt slechts gevuld met een zestigtal gastarbeiders. De rest, bij na tweehonderd mensen, gaven de voorkeur aan het uitslapen van een feestroes boven het kijken naar films en goochelaars. Blijkens de reacties van de aan wezigen noemde de voorzitter van bovengenoemde vereniging, de heer Schardijn, de avond toch wel rede lijk geslaagd. Dank zij de steun van de Veenendaalse fabrikanten vereniging konden goede artiesten worden aangetrokken en kon ge zorgd worden voor wat versnape ringen. RHENEN Op maandag 7, dinsdag 8 en woensdag 9 december 1970 is er ge legenheid om grof tuin- en huishoudaf- val mee te geven. Hierbij dient het volgende in acht te worden genomen: 1. alle vuil dient ne tjes te worden verpakt en gebundeld; 2. ieder pak, doos of bundel mag niet zwaarder wegen van 15 kg; 3. er wordt geen grotere hoeveelheid dan 1 m3 meegenomen; 4. men dient het grof vuil vroegtijdig langs de weg te zetten. Degene, die meer dan 1 m3 grof vuil heeft mee te geven, dient dit aan ge meentewerken op te geven vóór de le of 3e donderdag van de maand, waarna dit vuil tegen betaling van 2,50 per m3 zal worden meegenomen. Voor zwaar vuil, zoals steenpuin, bo men en dergelijke, is een bedrag van 5,per m3 verschuldigd. Rhenen, 2 decemberi970. B. en W. van Rhenen, De burgem. L. Bosch v. Rosen thal. De secr. W. C. Pieters. RHENEN De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat de gemeenteraad dinsdag 8 december 1970 des namiddags om 8 uur ten ge meentehuize in openbare zitting bijeen komt. Hij maakt de ingezetenen erop attent, dat de op deze vergadering betrekking hebbende stukken voor een ieder ter inzage liggen in de openbare leeszaal/ bibliotheek aan de Groeneweg op vrij dag 4 december 1970 van 13,0017.00 uur en van 20.30 uur. Rhenen, 1 december 1970. De burgemeester voornoemd, L. Bosch v, Rosenthal. VOORZITTER van die Wijkgemeen schap is gebaseerd op een onjuiste in formatie van wethouder Koppenberg. Nogmaals mijnheer Hendriks, zet die zaak in het openbaar recht en toon u daarmee een goede verliezer. En dan nog wat: Laat de politiek verder de po litiek. U houdt toch ook een beetje van D'66. J. C. Visser, De Brinken 36, Veenendaal. De hobby van de heer J. de Groot, Santpoort, het verzamelen van alles wat in de Tweede Wereldoorlog aan propaganda-materiaal enz. boven Ne-

De Vallei | 1970 | | pagina 3