ONDANKS ZEGE TOCH GEEN ALGEHELE VOLDOENING Nederlands elftal liet Roemenen tot kansloze tegenstanders: 2-0 Ajax mag niet meer spelen tegen Carl Zeiss Jena Glunderende dr. Fadhronc, ontgoochelde Niculescu VOETBALPROGNOSE De Sint met een fijne neus geeft IN DE KLEEDKAMER Tussenstand toto ONTGOOCHELD DRUK HEER EN' MEESTER E3 O LDOOT" Feestelijke karaffen, luxe flacons en fleurige verpakkingen. Allemaal op en top Boldoot. Voor de Sint met een fijne neus IfoPötlAtf DONDERDAG 3 DECEMBER 1970 si) orl 40 AMSTERDAM Het Nederlands elftal heeft in het Olympisch stadion onder een voortdurende hoosbui en een regen van vuurwerk een verdiende overwin ning behaald op Roemenië. Een overwinnig, die tot stand kwam dank zij vaak knap combinatiespel, maar die toch niet geheel en al bevrediging schonk, omdat het aantal doelpunten gerekend naar het overwicht en de talloze kansen aan zienlijk groter had moeten zijn dan twee. De Roemenen werden naar een volko men kansloze nederlaag gespeeld door een nationale formatie, die duidelijk de monstreerde tot groots en speels voetbal te kunnen komen, maar juist dat tik keltje doorzetting, en mogelijk ook geluk, miste om ruimere afstand te nemen. Dit oranjeteam telde eigenlijk geen zwakke plekken. Het bestond uit een zeer hechte achterste linie, waarin de butant Neeskens naast een koelbloedige en nuchtere aanvoerder Israël een glansrol vertolkte en zonder meer een openbaring was. Een linie ook, waarin Epi Drost toonde zijn plaats meer dan waard te zijn en waaruit Suurbier vaak met onbegrijpelijk snelle rushes plotse ling in de aanval verscheen om meer kracht bij te zetten aan het voortdu rende offensief van de in het wit gesto ken Nederlanders. Op het middenveld Jan Mulder heeft de bal met ge weld van zijn schoen laten ver trekken en doelman Raducanu heeft geluk, dat hij niet in het gezicht wordt getroffen. In het midden (4) de Roe meense verdediger Mocanu. DEN HAAG De tussenstand van sporttoto 20 van het afgelopen week einde geeft aan, dat 25 deelnemers hun formulier foutloos hebben ingevuld. Er waren zeshonderd meldingen van twaalf goed, vijfduizend van elf goed en zevenhonderd voor de extra prijs, de eerste acht goed. AMSTERDAM De Oostduitse voet- onder die naam in Nederland uitkomen. balclub Carl Zeiss Jena mag niet meer AMSTERDAM Er heerste ondanks de 2-0 *egc geen uitbundige stemming in de Neder landse kleedkamer. Het was meer, of het de ge woonste zaak van de wereld was, dat Roeme nië was verslagen. Coach Fadrhonc toon de zich zeer tevreden: „Het is nu toch wel dui delijk, dat de basis van de ploeg uitstekend is. Theo Pahlplatz heeft zich een vaste plaats veroverd en ook Johan Neeskens vind ik meer dan voortreffelijk. Voor de rust hebben we goed voetbal gespeeld en als het in doelpunten tot uitdrukking was ge bracht, hadden de Roe menen een debaculeuze nederlaag geleden. Lo gisch is echter, dat je verslapt als je een der gelijke superioriteit be zit, dat is menselijk en dat mag je de ploeg niet verwijten. Met een 2-0 zege op een team, dat in Mexico is geweest, ben ik echter zeer tevreden". Piet Keizer, gretig slur pend aan zijn kop thee: „Het was een gemakke lijke wedstrijd. Eigen lijk 'n beetje tam, maar wat wil je, als er zo wei nig op het spel staat? Ik vond het in de voorhoe de fijn lopen, een goed verband en uitstekende passes". Johan Neeskens stond net zo nuchter de vraag stellers te woord als hij in het veld was opgetre den tegen de Roemenen. „Het ging heerlijk met Israël naast me. Dat geeft vertrouwen, omdat je weet, dat er een man bij je is, die je kan op vangen. Tegen Oost- Duitsland was ik blij, dat ik op het midden veld speelde, daar kun je nog eens een fout ma ken zonder gevolg. Ik speel echter wel graag op deze plaats. Ik heb er in het UEFA-elftal ook altijd gestaan en het is me goed bevallen". De Ajacied had geen on aangename gevolgen van de tik, die hij had ont vangen van Dumitrache. „Het deed wel even zeer, maar het is nu al weer voorbij. Ach ja, dat risico loop je nu een maal". Aanvoerder Israël was vol lof over zijn partner Neeskens. „Deze jongen speelt of hij reeds jaren international is. Een grandioze voetballer". Hoe hij de Roemenen vond? „Wel, er wordt nu al gezegd, dat zij tegen vielen. Maar wij speel den nu eenmaal beter. Eigenlijk was alleen Du mitrache gelijkwaardig aan ons". Ook Jan Mulder vond, dat de Roemenen bene den de maat waren ge bleven. „Ik vond ze zwak. Ze vielen me bij zonder tegen. Maar mis schien kwam het ook, omdat wij zo goed draaiden, vooral met Cruyff en Keizer heb ik geweldig fijn gevoet bald". Theo Pahlplatz. de man die zoveel lof werd toegezwaaid door zijn coach, glimlachte stil voor zich heen. „Ik raak nu aan die jongens gewend. En dan speel je meteen veel prettiger. Ik vond 't grandioos, zoals we draaiden. De Roeme- vielen erg tegen. Tech nisch deden ze wel eens aardige dingen, maar ze zijn eigenlijk geen mo ment gevaarlijk geweest. Ik had meer van deze ploeg.verwacht. Tenslot te was Roemenië in Mexico en dan kijk je er toch wel even van op, dat je ze zo gemakkelijk van het veld speelt". De ontgoocheling stond de Roemeense trainer Niculescu op het gezicht te lezen. Direct na af loop, toen hij zich in de Roemeense kleedkamer opsloot, maar ook twin tig minuten later, toen hij weer naar buiten kwam, vormde zijn ge knakte gestalte de vol strekte tegenpool van de geluk uitstralende Fran- tisek Fadrhonc. „Wat denkt u van het Neder lands elftal", werd hem gevraagd. „Ik denk niets", was het veelzeggende ant woord. „Wat vond u van de wedstrijd?" Ant woord: „Ik zeg niets". „Hoe was het voet bal?" Repliek: „Ik praat niet over voetbal. Ik wil nu alleen maar aan an dere dingen denken, niet aan wat net is gebeurd". Doelman Raducanu was tot wat meer exacte in formatie bereid: „Het was verschrikkelijk moeilijk vanavond. Ik geloof, dat onze achter hoede wel eens beter heeft gespeeld. Ikzelf trouwens ook wel. In de stromende regen was 't erg moeilijk greep op de bal te krijgen. Dat gold voor mij als doelman en voor de hele ploeg". De vereniging mag ook zijn clubem bleem hier niet meer voeren. Dat heeft het gerechtshof in Amsterdam gisteren bepaald. Ajax zou door die beslissing aardig in de moeilijkheden kunnen komen, want de Oostduitse kampioen zit nog steeds in het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen. Wanneer Ajax Celtic zou verslaan en Carl Zeiss langs het Joegoslavisch Rode Ster zou komen, zouden beide ploegen in de halve fina les tegen elkaar kunnen loten. Ajax zou dan op straffe van een dwangsom van honderdduizend gulden de Oostduitsers niet in Nederland mo gen ontvangen. Ook het Olympisch Sta dion zou een boete van honderdduizend gulden riskeren, wanneer de naam Carl Zeiss bij de ingang of op het scorebord gebruikt zou worden. De uitspraak van het Amsterdamse gerechtshof is het resultaat van een kort geding, dat door de Westduitse Carl Zeiss-Stiftung vlak voor de thuis wedstrijd van Ajax in het toernooi om de Runners Up-cup op 11 maart tegen Carl Zeiss werd aangespannen. Commentaar van Ajax' voorzitter Jaap van Praag: „Voorlopig onderne men we niets. Wanneer Ajax de halve finales mocht halen en wij inderdaad tegen Carl Zeiss zouden loten, dan zul len we de zaak voorleggen aan de Eu ropese Voetbalunie". De Nederlandse kampioene Ingrid Tuk heeft woensdag haar eerste partij voor het internationale kampioenen da messchaaktoernooi in Vrnjacka Banja tegen de Roemeense Nicolau verloren. een sterke bezetting door Jansen en Van Hanegem. die veel belangrijk werk verzetten zonder werkelijk op te vallen, maar die niettemin aanvallend meer dan voldoende steun gaven om een tel kens weer verwarring stichtende Cruyff te lanceren en om een goed draaiende Mulder en Pahlplatz in schietpositie te brengen. Rest nog Piet Keizer, die nu en dan knappe dingen deed, maar toch veruit de zwakste was omdat hij het spel vaak te kort hield en het nu en dan te mooi wilde doen. De Roemeense verdediging had op de voortdurende aanvallen van de Neder landers vrijwel geen greep. De organi satie was bepaald zwak doordat de Roemenen in het centrum de dekking volledig verwaarloosden door hun zwakke systeem van elkaar afwisselen de „ausputzers". Dat systeem was on toereikend om de Nederlandse aanvals- machine tot staan te brengen of te on tregelen en te vaak liepen de Roeme nen als beginnelinge te hoop in het centrum, teneinde de onzekere doelman Raducanu, die keer op keer de bal uit zijn handen liet springen, te assisteren. Uit het bovenstaande blijkt al, dat het publiek in feite een strijd van wat men noemt „aanvallen en verdedigen" heeft gezien. Het kon aanvankelijk tot en thousiasme worden gebracht door knappe aanvalspatronen, maar naarma te de strijd vorderde maakte zich van het publiek toch een zekere ontevre denheid meester, omdat die aanvalspa tronen te veel op elkaar gingen lijken en geen voldoende resultaat opleverden. In de beginfase van deze vriend schappelijke ontmoeting bepaalden bei de ploegen zich nog tot enig terreinver- kennen en de beide doelverdedigers hadden dan ook nauwelijks iets te doen. Die situatie bleef voor Jan van Beveren gedurende de gehele eerste helft zo, maar de Roemeense doelman Raducanu kreeg het al snel bijzonder druk. Al in de tiende minuut moest hij voor de eerste maal naar het net, toen de bal na een voorzet van Pahlplatz door Keizer naar Cruyff werd doorge speeld. Maar de resoluut leidende Schotse arbiter Wharton was het niet ontgaan, dat Cruyff, alvorens hij met een omhaal doel trof, de bal met de hand had meegenomen. Het zou een te ken aan de wand geweest moeten zijn voor de aarzelende en onzekere Roe meense defensie, maar dat was het blijkbaar niet. De Roemenen bleven met ongecontroleerde en onzekere trap pen pogen de Nederlandse aanvallen te onderbreken en te vaak mislukte dat pogen. Tien minuten later scoorde Ne derland opnieuw, ditmaal via Keizer. Maar opnieuw moest arbiter Wharton het doelpunt annuleren, ditmaal omdat Keizer duidelijk buitenspel stond. Een knappe solo van Dobrin, gevolgd door een vliegende kopbal van Dimitra- ke, die juist over de kruising van paal en lat scheerde, vormde even een on derbreking van het voortdurende Ne derlandse offensief. Even maar, want opnieuw kreeg de Roemeense achter hoede het zwaar te verduren en werden er in angst en nood talrijke mistrappen gepleegd. Precies zevenentwintig minuten was de strijd oud, toen de nul aan Roe meense zijde van het scorebord werd geschoten. En het was Johan Cruyff, die daarvoor zorgde na een scherpe pass van Suurbier, die door Mocanu verkeerd werd beoordeeld. De Roemeen wilde terugspelen op zijn doelman, maar Cruyff kwam razendsnel tussen beide. Hij richtte eerst tegen de uitlo pende Roemeense doelman maar werk te daarna de bal met een „schot in de vlucht" toch in de touwen. Nog geen minuut later liep een gran dioze combinatie tussen Mulder, Cruyff en Van Hanegem op niets uit, omdat Mulder op het beslissende moment on deruit werd gehaald, hetgeen arbiter Wharton toch geen aanleiding gaf om een strafschop toe te kennen. Een solo van Cruyff, gevolgd door een pass naar Pahlplatz, leverde een daverend schot van laatstgenoemde op, dat op het li chaam van Lupescu afstuitte. En dè kans om de voorsprong te vergroten miste Jansen, toen hij alleen voor het EREDIVISIE Haarlem Ajax2 FC Utrecht Holland SportI Feijenoord NAC1 Go Ahead PSV3 NEC FC Twente3 MVV Sparta2 ADO Excelsior1 AZ '67 Volendam1 DWS - TelstarI EERSTE DIVISIE Veendam Heerenveen1 FC Den Bosch FSCI Heracles Vitesse1 Helmond Sport DFC3 Willem II SVV1 Wageningen HVCI De Graafschap GVAV2 SC Cambuur Blauw Wit1 TWEEDE DIVISIE vw SC Drente1 Fortuna VI. Roda JC3 HDVS NOADI RBC PEC3 Eindhoven AGOVV1 Baronie Gooiland3 Limburgia ZFC1 Volewijckers RCH1 De wedstrijden met ervoor staan op het poolformulier voor a.s. zondag. Roemeense doel gekomen tegen Radu canu richtte. In de tweede helft kregen de Roeme nen iets meer gelegenheid om wat te genstoten te ondernemen, meestal inge leid door de onvermoeibare heer en meester Nunweiler en Dumitrache de beste man van de Oosteuropeanen. Maar in feite veranderde er toch heel weinig aan het spelbeeld. Nederland bleef in alle onderdelen van het spel heer en meester en het aantal moeilijke en precaire situaties voor het doel van Raducanu was niet te tellen. Keizer miste enkele doelrijpe kansen en Mul der was met zijn schoten en voorzetten bepaald ongelukkig. Die schoten stuit ten af op de lichamen van de te hoop gelopen Roemeense verdedigers en de voorzetten werden keer op keer door Keizer verkeerd beoordeeld en daar door niet benut. Toch zou Nederland een tweede doel punt maken en dat gebeurde in de twaalfde minuut van die tweede helft. Keizer bereikte met een strakke cross-pass de op volle snelheid liggende Mulder, die uit een moeilijke hoek de bal naar Cruyff trok, die een hard schot loste, dat de Roemeense doelman niet onder controle kon krijgen. Via diens lichaam stuitte de bal opnieuw voor de voeten van Cruyff, die zich met enkele weergaloze wendingen van de verdedigers Macanu en Lupescu ont deed, daarna Raducanu omspeelde en vervolgens de bal in het nylon joeg. Nadien kon het Nederlands elftal ei genlijk doen wat het wilde, al moest Jan van Beveren bij enkele onver wachte tegenstoten toch nog knappe reddingen verrichten. Voor het publiek was de aantrekkelijkheid er toch wel af. want het ging wat de combinaties betreft allemaal te gemakkelijk, maar ook te doorzichtig, waardoor doelpun ten verder uitbleven. Hoewel het nog wel even opveerde, toen Suurbier na een pass van Neeskens met. een dreu nend schot de paal trof en een schuiver van Israël op enkele centimeters het doel miste. In spanning kijken, op de grond liggend, doelman en Johan Cruyff en op de achtergrond Piet Keizer de bal na. Terwijl hij zelf naast het doel terecht komt heeft Johan Cruyff met een enorme sprong de bal nog bereikt en in de touwen gewerkt. ADVERTENTIE <tfc> .méli ilfei' f' luxe vapo f 14,25, spray f 6,95 van f 0,8 j tot f 17,40 fA(JDEC0L0fiNf 5 .'V ftoldoot 1

De Vallei | 1970 | | pagina 11