Veenendaals dagblad ALMELOSE AMBTENAAR DIENT KLACHT IN TEGEN BEERNINK Buiten Plan voor weg op palen Geen startverbod voor Transavia TV weigert tegen roken Europese Commissie bekijkt Nederlands „smeerpijp "-plan PAUS NAAR DJAKARTA Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Winst voor Oranje Minister Bakker trots op bosbouw in Flevoland TWEE DAGEN DOOD ONDER STROMENDE DOUCHE PRINS CLAUS VOORZITTER COMMISSIE ONTWIKKELINGSSTRATEGIE filinpj Gespreksgroep PvdA, D'66 en PPR wil schaduwkabinet Tijdelijk regen Baskenproces oorzaak van rellen in heel Spanje Openingsvlucht naar Paramaribo ONTEVREDEN WOONWAGEN BEWOONSTERS .BEZETTEN' STADHUIS BURGOS - In de Spaanse stad Burgos zijn strenge vei ligheidsmaatregelen genomen met het oog op het proces tegen zestien Baskische nationalisten, dat daar vanochtend voor een militair tribunaal is begonnen. Ruw minnespel 1 LOT NIET NIEUW VERKLARING Succes voor Fadhronc rr „Te veel gespeeld op angst van de kijker Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement J 1,13 p.w., f 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. j Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 3 1970 - 44e JAARGANG no. 283 DEN HAAG De Almelose hoofdamb tenaar A. J. II. Gietelink heeft bij de Almelose commissaris van politie een klacht tegen minister Beernink (bin nenlandse zaken) ingediend. De heer Gietelink, hoofd van het socio grafisch bureau van de gemeente Al melo, acht zich in zijn eer en goede naam aangetast door enkele opmer kingen van minister Beernink in het NOS-radioprogramma „Praten met de minister". De minister erkende daarin de moge lijkheid van het uitlekken van gege vens van de volkstelling doordat en quêteurs er misbruik van zouden kunnen maken. De kans is echter, aldus de minister, gering omdat zoveel mogelijk van niet-ambtenaren gebruik zal worden gemaakt. De heer Gietelink, die in Almelo is be last met het uitvoeren van de volk stelling, acht zich door deze opmer kingen gekrenkt. „De minister gaat er kennelijk van uit dat de vertrou welijkheid van gegevens bij niet- ambtenaren meer gewaarborgd is dan bij ambtenaren." Hij eist van de minister dat hij zijn opmerkingen in het openbaar her roept. Volgens de heer Gietelink heb ben meer ambtenaren zich ernstig aan de uitspraken van mr. Beernink gestoten. Gespannen sfeer in Burgos De toegangswegen tot de stad wor den scherp bewaakt, en in de stad zelf zijn een politiecompagnie en twee compagnieën parachutisten gearri veerd. De sfeer is zeer gespannen, mede door de ontvoering van de Westduitse honorair consul rn San Sebastian, £ugen Beihl-Schaffer. Woensdagavond en -nacht zijn in di verse Spaanse steden betogingen tegen het proces gehouden. In Sevilla werden enkele benzinebommen naar autobus sen van het gemeentelijk vervoerbe drijf geworpen, in Oviedo werden beto gende studenten door de politie ver spreid, en in Gerona hielden enkele honderden mensen een demonstratie die werd afgebroken bij de komst van de politie. In San Sebastian heeft de gouverneur van de Baskische provincie Guipuzcoa gewaarschuwd, dat de openbare orde desnoods met harde middelen zal wor den gehandhaafd. Talrijke in Venezuela wonende Bas- ken, hebben besloten in het kantoor van de Venezolaanse journalistenver eniging een hongerstaking te beginnen uit protest tegen het proces. Gisteren zijn te Madrid 19 studenten f\ver de wilde zwijnen behoeven we ons dunkt me geen zorgen te maken. Overal vinden ze hun kostje en trekken er zich niets van aan of het rechtens voor hen be stemd is. Er liggen nog veel eikels onder de bomen en de zwartkielen bezoeken voorts de voerplaatsen evengoed als de herten en het snuf- felwild. In onze Veluwse bossen leven heel wat meer zwijnen dan eertijds en het afschot kan niet te gen dé aanwas op. Nochtans kun nen we hier moeilijk met de Vlaam se dichter instemmen „veel ver- kens maken dun spoel". Voorql té gen 't muizegrijs van de val-avond komen ze te voorschijn en het is dan nog licht genoeg om te zien, dat er zeugen met halfwas kroost tussen zitten. Zoals alle jeugd, die in bos en veld opgroeit, zijn die biggen (z.g. frislijnen) speels, druk en beweeglijk, maar wanneer ze te dicht in de buurt van een knorrige beer belanden, toont deze dadelijk zijn misnoegen over zulk een jeug dige onbeschroomdheid en ontvangt zo'n telg met onwelwillende grau wen en snauwen. Dit spruit voort uit broodnijd en ergernis, want zo'n keiler is verbazend kort aangebon den en laat zich gauw in 't harnas jagen, wanneer een soortgenoot hem te na komt. De zware evers houden zich afzijdig van de rotten en vertonen zich sporadisch met zeugen, overlopers en baggels in het openbaar en overdag, zodat ze vrij zelden door wandelaars worden gezien. Let eens op, dat op foto's en prentkaarten van zwartwild bij na nooit een kapitaal stuk van minstens drie jaar voorkomt de grimmige Saehrimnir uit ons sa genboek. Ook komt hij niet licht voor de geweren, want hij behoort geenszins tot de soortgenoten, die schooierig langs de weg staan wachten op geestdriftig volk, dat hen met zuurtjes, chocola en lunch- resten voert. Overigens tonen de mannelijke zwijnen zich thans, in hun hoogtij weken van het jaar, weinig plaats getrouw, want door het hele revier snuffelen ze naar de aanwezigheid van een tochtige zeug. 3-12-70 A. B. WIGMAN Consul Eugen Beihl-Schafer die door Basken ontvoerd is. aangehouden door de politie omdat zij, zonder hiertoe toestemming te hebben gevraagd, een vergadering hadden ge houden. Zes dagen geleden werden 25 andere studenten wegens een dergelijke overtreding aangehouden. Deze zijn thans ter beschikking gesteld van het nationale 'hof voor de openbare orde, dat politieke vergrijpen behandelt. De illegale vergaderingen zouden zijn gehouden om de steun te bespreken aan een campagne van communisten en baskische nationalisten. De Franse Baskische organisatie „Anai-Artea" zegt van de nationale be weging ETA gehoord te hebben, dat de consul, Eugen Beihl-Schafer, zich in haar handen bevindt, en dat zijn lot afhangt van dat van 15 Baskische na tionalisten die heden in de Spaanse stad Burgos terecht staan. Anani-Artea verklaarde bereid te zijn als bemiddelaarster op te treden, met als doel de levens van alle betrok kenen te redden. Inmiddels heeft de Duitse consul- generaal in Bilbao, M. Schmidt, in die stad overleg gepleegd met de militaire en burgerlijke gouverneurs, het hoofd van politei en met vertegenwoordigers van de bisschop, mgr. José-Maria Ci- rarda. De bisschop woont op het ogenblik in Madrid de conferentie van de Spaanse bisschoppen bij. Vorige week deed hij een beroep op de regering om eventuele doodstraffen in het massaproces te Burgos te veranderen in gevangenis straffen. De bisschoppen hebben later een ver klaring uitgegeven, waarin zij „diepe spijt" betuigen over de ontvoering van de Westduitse consul in San Sebastian. Zij roepen de ontvoerders op, de consul vrij te laten. De Baskische nationalistische organi satie, ETA, heeft ontkend dat zij ver antwoordelijk zou zijn voor de ontvoe ring. De Westduitse minister van Buiten landse Zaken heeft heden met zijn Spaanse collega Gregorio Lopez Bravo in Bonn overleg gepleegd over de ont voering van de Westduitse honorair consul Eugen Beihl-Schaffer. Lopez Bravo, die een tweedaags werkbezoek aan de Bondsrepubliek bracht, vloog na afloop van het gesprek met Scheel te rug naar Spanje. In Madrid beraadde de Spaanse mi nisterraad zich over de ontvoering. Waarnemers verwachten dat in de Baskische provincie Guipuzcoa de noodtoestand afgekondigd zal worden. In Bonn kwam de zogenoemde „cri sis-staf" bijeen, die begin dit jaar na de ontvoering van en de moord op ambas sadeur von Spreti als permanent li chaam werd ingesteld. Het Spaanse persbureau Cifra meldde «gistermiddag dat de auto van Beihl, waarin hij ook werd ontvoerd, is gevonden in Dyarzun, 150 mijl ten zuiden van San Sebastian. Men gelooft niet dat de ontvoering van de consul invloed zal hebben op de uitspraak van de krijgsraad. ARNHEM De Arnhemse discjok- key Rob Haarhuis heeft twee dagen dood onder de stromende douche gele gen voordat de politie hem gisteren vond. Hij moet zijn gestikt door een overmaat aan koolmonoxyde in de slecht geventileerde doucheruimte van zijn appartement. Rob Haarhuis was 20 jaar; zijn ouders kwamen enkele jaren geleden om het leven bij een vliegonge luk. De eigenaar van de woning, waaron der de bar ligt waar de heer Haarhuis werkte, merkte gisteren dat de douche bleef stromen; hij waarschuwde de po litie. Het slachtoffer moet zondag al zijn overleden. DELFT Bouw in gebieden met een erg verzakkende ondergrond wegen op goed gefundeerde palen, als lange via ducten. Dat kost meer dan gewone aanleg, maar het gaat veel vlugger en er is definitief afgerekend met het probleem van het steeds weer verzakken van het wegdek bij conventionele uitvoering. Dat is de kern van een studie over wegenaanleg in gebieden met moeilijke ondergrond, die prof. dr. ir. A. S. G. Bruggeling maakte op verzoek van het Betonverkoopkantoor. Prof. Bruggeling is verbonden aan de Delftse Technische Hogeschool. Hij is Nederlands enige in beton gespecialiseerde hoogleraar. Prof. Bruggeling ging uit van het tra ject Gouda - Utrecht, een schoolvoor beeld van een weg die wegens verzak king steeds weer moet worden bijge werkt. Hij projecteerde door de Zuid- hollamdse en Utrechtse polders een 22 meter breed en circa dertig kilometer lang viaduct, dat op ongeveer anderhal ve meter boven de weilanden rust op palen. Door het fabrieksmatige van de bouw zou vrij snel kunnen worden gewerkt. Zo'n weg op palen van Gouda naar Utrecht zou er in drie jaar kunnen staan; dat betekent ruwweg halvering van de bouwtijd van een overeenkom stige gewone weg. De weg op palen zou circa 25 pet. duurder worden dan een gewone weg. Het plan voor de aanleg van een nieuwe autoweg op betonnen palen tus sen Gouda en Utrecht is nog bij Rijks waterstaat in studie. SCHIPHOL De Boeing-707 van Transavia. die zaterdag de openings vlucht van de Surinaamse Luchtvaart maatschappij (S.L.M.) verzorgt van Amsterdam naar Paramaribo, zal geen startverbod krijgen van de verkeers leiding op Schiphol. Hiervan is men in luchtvaartkringen overtuigd, hoewel de Rijksluchtvaart dienst (RLD) nog altijd geen toestem ming voor de vlucht heeft gegeven. De dienst is zich ervan bewust dat een startverbod onvermijdelijk een rel tot gevolg zou hebben, hetgeen de regering wil voorkomen. Blijft de vraag welke maatregelen de RLD achteraf tegen Transavia kan ne men. De dienst beseft dat hij juridisch nauwelijks een been heeft om op te staan. De grote moeilijkheid is dat het zogenaamde tri-partite verdrag, waarop zowel Nederland als Suriname zich be roept, door geen van beide landen en evenmin door de Nederlandse Antillen is ondertekend. In een telegram aan de directie van Transavia wees de directeur-generaal van de RLD er gisteren op dat de Ne derlandse regering het oneens is met de uitvoering van de voorgenomen vlucht. Er wordt aan herinnerd dat de verzor ging van het luchtverkeer tussen de de len van het koninkrijk is voorbehouden aan de nationale luchtvaartmaatschap pijen. Hiertoe wordt Transavia niet ge rekend. „Het telegram was verkeerd geadres seerd," meende de heer J. Bobeldijk, commercieel onderdirecteur van Tran savia. „Het had aan de SLM gestuurd moeten worden. Wij zijn in deze kwes tie geen partij. De inhoud van het tele gram was voor ons niet nieuw. Het is ons bekend dat wij niet mogen vliegen op Paramaribo, maar de SLM heeft van ons een machine gehuurd". Hij vreesde dat de ingrijpende ta riefsverlaging van de KLM de plannen van de SLM en Transavia in gevaar zullen brengen. „De KLM is nu zij het slechts voor een maand bedui dend goedkoper. De SLM kan onmoge lijk lager in prijs en dit zal ons passa giers gaan kosten." De directie van Transavia heeft een verklaring uitgegeven, waarin zij deze problemen, die speciaal in het politieke vlak zijn ontstaan, betreurt. „Wij zijn bereid aan een oplossing mee te wer ken, zelfs wanneer de SLM geheel of gedeeltelijk zou willen terugkeren van de met Transavia gesloten overeen komst," zo wordt gezegd. AMSTERDAM Frantisek Fadh ronc heeft gisteravond zijn eerste succes geboekt als bondscoach. Het Nederlandse voetbalelftal, dat hij voor de derde maal binnen de lijnen bracht, triomfeerde met 2-0 over de zwaar belaagde Roemenen in een vriendschappelijke interland. Grondlegger voor die zege was uit blinker Johan Cruyff, die beide doel punten voor zijn rekening nam. Voor het verslag van de wedstrijd en de weergave van de stemming in de kleedkamers na de wedstrijd, zie onze sportpagina. De Nederlandse regering heeft intus sen aan Suriname enkele alternatieve oplossingen voorgesteld. In geen van beide kampen wil men zich er over uit laten welke voorstellen er zijn gedaan. UTRECHT Woensdagmiddag heeft de Utrechtse politie een groepje woonwagenbewoners uit het stadhuis verwijderd, die daar woedend protes teerden tegen de afwijzing van B. en W op hun verzoek om extra uitkeringen op grond van de bijstandswet. De po litie heeft de ontevreden woonwagen bewoonsters die het stadhuis wilden bezetten, afgevoerd. De nervositeit van de dames bereikte zo'n hoogte, dat een van hen een flauwte kreeg. Op de vloer van de stadhuishal werd ze bij gebracht. (Zie ook pag. 7) AMSTERDAM Woensdagmid dag heeft minister Udink in het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam de „Nationale Commissie Ontwikkelingsstrategie 19701980" geïnstalleerdVoorzitter prins Claus bewonderde samen met het commissie lid Gajentaan de ivoren voorzitters hamer, een koninkrijksgeschenk aan de gemeente Amsterdam. DEN HAAG Een televisierecla me die waarschuwt tegen roken is ge weigerd, omdat te veel wordt gespeeld op de angst van de kijker. De reclame was aangeboden door dr. L. Meinsma. directeur van het Koningin Wilhelmina Fonds (kankerbestrijding). „Het filmpje toont een doodskist, die door zes dragers wordt voortgesleept over knerpend grint", vertelde drs. C. J. Smeekes. directeur van de Ster (Stichting Ether Reclame). „De tekst was in de trant van; je kunt lang door gaan, maar ooit gaat het fout. Als je die kist dan ziet, dan komt dat over als; hier is er weer een de pijp uit". „Ik heb zelf m'n hele leven niet ge rookt", aldus de heer Smeekes. „Ik sta ook volkomen achter het doel van dr. Meinsma. Het filmpje is eigenlijk ge strand op het strijdpunt met de maat schappelijke orde, in sociologisch op zicht. En ook op de concrete vorm, die in strijd is met de goede smaak. Er wordt ook geen reclame voor begrafe nisondernemers toegelaten. Ook alle politieke godsdienstige en ideologische reclamte wordt afgekeurd". Dr. Meinsma is in beroep gegaan bij de Reclameraad. BRUSfcSEL De Europese Commissie in Brussel heeft zich bereid verklaard de Nedbrlandse plannen voor aanleg van „de smeerpijp" in Groningen te gaan onderzoeken en te bezien of die in overeenstemming zijn met het Verdrag van Rome. Zij heeft dat meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van de Duitse so cialist Gerlag. die lid is van het Europees parlement. De commissie gaat speciaal bezien of de smeerpijp-plannen geen concurren tievervalsend element inhouden. Dat zou het .geval kunnen zijn, omdat spuien van ongereinigd afvalwater aan zienlijk minyier kost dan het spuien van gereinigd afvalwater, waartoe Duitse industrieën verplicht zijn. UTRECHT Etón aantal vooraan staande leden van de Partij van de D'66 d'66 en de Politieke Partij Radikalen heeft elkaar na enige besprekingen ge vonden op een aantal programmapun ten, die naar hun mening een basis kunnen vormen voor een gesprek op het hoogste niveau over een stembu sakkoord bij de komenide verkiezingen. De programmapunten $het zijn er 14) zijn maandag voorgelegd aan de voor zitters van de partijbestusren en Tweede Kamerfracties van drie partijen. Ge vraagd is spoedig een gemeenschappe lijke bijeenkomst van drie partijbestu ren te beleggen en een schaduwkabinet te vormen De initiatiefnemers zijnAndré van der Louw, Marcel van Daria, Hans van den Doel en Jan Nagel namens de Par tij van de Arbeid, Hans Gruyters, Ad Redeker en mr. Van Lookeren Campag ne namens D'66 en Henri Faas en Eric Jurgens namens de PPR. De .14 programmapunten zijm: optrek king van de sociale uitkeringen tot het netto minimumloon., het minimumloon zal sneller moeten stijgen dan het ge middeld loon., verplichte investeringen door de institutionele beleggers, zoals pensioenfondsen, verzekeringsmaat schappijen en spaarbanken in de wo ningbouw om extra middelen lé ver krijgen tot opvoering van de woning bouw tot 140.000 per jaar., eenvoudige onteigeninsprocedures van gronden te gen gebruikswaarde ten behoeve van de woningbouw., de helft van het aan tal commissarissen te verkiezen door de gekozen leden van ondernemingsraden, een parlementaire enquête naar econo mische machtsconcentraties. onder meer door fusies en op basis van deze gegevens instelling van een permanent college met enquêtebevoegdheden., aan wijzing van een kabinetsformateur door de kiezers te zamen met invoering van een districtenstelsel, zoals in een initia tiefvoorstel in de tweede kamer is voorgesteld door de PvdA., D'66 en de PPR. De Duitse socialist stélt dat de vuil- persleiding naar de Eems, waarin onder druk industrieel en huishoudelijk af valwater afgevoerd zal worden, één van de grootste ter wereld zal worden. Ze krijgt een capaciteit van 24 miljoen in woner-equivalent, dat wil zeggen een hoeveelheid afvalwater, die door de ge zamenlijke inwoners van Tokio en New York wordt veroorzaakt. Dat afvalwa ter gaat, aldus nog steeds de heer Ger lag, naar een van de grootste, nog on gerepte gebieden van Europa. De Duitser stelt verder, dat dit afval water aanzienlijke schade kan toebren gen aan de flora en fauna van de Wad denzee. Hij baseert zich daarbij op een rapport van prof. dr. P. Kórringa van het Nederlands Instituut voor Visse rij-onderzoek in IJmuiden. SYDNEY Paus Paulus is vanmor gen na een bezoek van drie dagen aan Australië, naar Djakarta vertrokken. Op het vliegveld van Sydney, waar bij zijn vertrek bijna tienduizend mensen aanwezig waren, verklaarde hij dat de ontvangst hem had bewogen en dank baar gestemd. Hij vond dat er in Au stralië „in opmerkelijk korte tijd grote stappen zijn gedaan in de richting Van beter begrip tussen gelovigen van ver schillende godsdiensten". Hij was ge troffen door „de sl'eer van vrijheid en wederzijds respect". Wijzend op Au- stralië's verantwoordelijkheden binnen en buiten zijn grenzen, verklaarde hij. dat isolering „niet langer mogelijk of toelaatbaar" is. Men moest nu naar een broederlijke wereldgemeenschap toe. Een tiental fanatieke protestanten heeft na afloop van een oecumenische dienst in het stadhuis tegen Paus Pau lus gedemonstreerd. Verloren in de gro te menigte die de Paus toejuichte, zwaaiden zij met geschilderde borden waarop om te lezen stond: „Jezus redt. Rome knecht", „Christus is hel hoofd van de kerk, niet de Paus", „de Paus is de anti-christ, de duivel, satan, lucifer". De menigte negeerde de demonstranten. Weersverwachting van het KNMI tot vrijdagavond: Vrjj koude nacht met opklaringen en meest zwakke wind. Morgen overdag veel bewolking, tijdelijk regen en iets lagere temperaturen. Tot krachtig of hard toenemende zuidwestelijke wind. Morgen: zon op 08.29, onder 16.31: maan op 12.48, onder 22.56 uur. DEN HAAG Men moet niet denken dat „Verkeer en Waterstaat" er ^)p uit is om klakkeloos elk plekje groen te doorkruisen met wegen. Dit moeet minister drs. J. A. Bakker van Verkeer en Waterstaat woensdagavond van het hart bij zijn beantwoording van de Kamer tijdens het begrotingsdebat van zijn departement. Niet zonder trots verklaarde de bewindsman dat binnenkort in Flevoland de dertig miljoenste boom zal worden geplant. De Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders bebost daar jaarlijks 400 a 500 ha, meer dan welke instantie ook. Dan wordt er een weidevogelgebied van 100 ha, een ganzenreservaat en een zang vogel reservaat aangelegd. Minister Bakker wilde deze cijfers eens stellen tegenover de soms nogal sombere geluiden over de groensituatie in ons land.

De Vallei | 1970 | | pagina 1