Vruchtbaar overleg van tien in Brussel TOESTAND VAN NAVO MINDER BEVREDIGEND Levenslang geëist tegen Stangl WARSCHAUPACT BLEEF VAAG Apartheid is onmenselijk OPROER IN CHINA Engeland niet in Europese luehtbus Landbouw échte graan-genever die is van verhoeven! VERHOEVEN Lewenstein nv WINTERTIJD Ontvoerde jongen in Parijs weer snel gevonden RAPPORT Meer naaimachine voor uw geld. EEG DR. RAMSEY DONDERDAG 3 DECEMBER 1970 Berlijn toetssteen voor de goede wil van Oostblok In kasteel Hertoginnedal te Brus sel zijn de ministers van Buiten landse Zaken van de E.E.G. en de vier kandidaat-landen voor de E.E.G. bijeengekomen voor politiek overleg, voornamelijk zien we de ministers van de vier kandidaatsleden (v.l.n.r.) de Ier Patrick Hillery, de Noorse mi nister Sven Stray, minister Sir Alec Douglas-Home van Groot-Brittannië en de Deen Paul Hartling. LONDEN Het Engelse Lagerhuis heeft woensdagavond met grote meerderheid besloten dat Engeland weer terug zal gaan naar de Green wich Mean Time (GMT). Daarmee komt een einde aan een expe riment met de Europese tijd waarbij zomer- en wintertijd er gelijk zijn. Het Lagerhuis stemde met 366 voor en 81 tegen voor herinvoering per 31 oktober 1971 van de GMT. De verdeeldheid in het land over welke tijdrekening de voorkeur verdiende was zo groot, dat de Lagerhuisleden van hun partijen toestemming had den gekregen t« stemmen naar hun eigen inzichten De afgevaardigden van de boeren, de Schotten en de be woners van het hoge noordén stem den voor het wordt in de winter weer vroeger dag in hun kiesdistric ten. BRUSSEL De ministers van Defensie van de NAVO-landen zijn gisteren in de vergadering van het defensie-planvormingscomité in Brussel, tot de slotsom ge komen. dat de NAVO velerlei tekortkomingen vertoont. Deze tekortkomingen worden opgesomd in een door de NAVO-deskundigen uitge werkte studie, A.D.-70 genaamd, (Allied Defence-7(1). over de NAVO-strategle in de jaren-70. In dit decennium zal vooral aandacht moeten worden geschonken aan de verbete ring van de tankstrüdkrachten en het anti-tankpntentieel, aan de gehele luchtver dediging, de luchtstrijdkrachten, luchtafweer en bescherming van de toestellen op de grond (de laatste met speciale hunkers), ook aan het gehele maritieme poten tieel, met bijzondere nadruk op de onderzeebootbestrijdingsmiddelen en voorts o.a. aan de verbindingen en de mobilisatie-mogelijkheden. Ook de situatie op de flan ken van de NAVO eist bijzondere aandacht, aldus het rapport. In het algemeen wordt geconstateerd, dat de situatie, waarin de NAVO verkeert, „minder bevredigend" is. aldus een communiqué. Bezorgdheid over de te geringe con ventionele strijdmacht der NAVO-lan den werd bij de opening van de zitting van het defensieplanvormingcomité ook tot uidrukking gebracht door de voor zitter van het militaire comité van de BONN Levenslang voor Franz Paul Stangl: deze zwaarste straf eiste de officier van justitie gisteren tegen de voormalige commandant van de ver nietigingskampen Treblinka en Sobibor. Twee volle procesdagen nam het re quisitoir in beslag tegen de nu 62-jarige Stangl, onder wiens leiding op zijn minst vierhonderdduizend Joodse men sen, onder wie talrijke Nederlanders, lijn vermoord. De officier van justitie, Oberstaatsan- walt Alfred Spiess, betoogde dat Stangl, •1 bedreef hij persoonlijk geen wreed heden als perfect organisator, als „tech nicus van de dood", volledig verant woordelijk is geweest voor de gruwelen in beide kampen. Volgens onderzoekingen, die pas bij dit proces bekend zijn geworden, zijn alleen in Treblinka negenhonderddui zend mensen omgekomen, en bij de zo genaamde Aktion-Reinhard, die ook de kampen Sobibor en Belzec omvatte in totaal 1,75 miljoen mensen. Het vonnis wordt verwacht op 18 de cember. Volgens een overeenkomst met Brazi lië. dat Stangl uitleverde, moet een eventueel levenslang worden omgezet in een tijdelijke straf. Daarna zou Stangl moeten worden uitgeleverd aan Oostenrijk, dat hem wil berechten voor zijn aandeel in de zogenaamde eutha nasie, het vermoorden van geestestes- zieken. ADVERTENTIE NAVO, admiraal Henderson Hij zette '\iteen dat er meer moet worden gedaan firt die 'conventionele strijdkrachten 'e versterken, daar een andere strategie, die zou neerkomen op verlaging van de atoomdrempel, onaanvaardbaar is. De defensieministers van de NA VO-landen (behalve Frankrijk, dat niet in het defensieplanvormingscomité zit ting heeft) bevestigden in deze verga dering, dat de strategie van de „flexible response" (het aangepaste antwoord) de enige mogelijke strategie van de NAVO is. Wat de tekortkoming van de NAVO op het gebied van tanks betreft, werd geconstateerd, dat het tankwapen van de Warschau-Pactlanden een duidelijke overmacht heeft. De Britse toezegging meer vliegtuigen voor grondsteun en helikopters beschikbaar te stellen, houdt verband met de tekortkoming op het gebied van de luchtstrijdkrachten. Wat de kwetsbaarheid van de noord flank van de NAVO betreft, werd door Noorwegen meegedeeld, dat de verdedi ging van het. noordelijkste deel van dit land, een kwetsbaar en strategisch zeer belangrijk gebied, zal worden versterkt. Wat. ook als tekortkoming wordt ge voeld is het feit, dat militaire eenheden soms niet zijn op de plaats waar zij toegezegd zijn. Dit geldt bijvoorbeeld voor Amerikaanse eenheden, die aan het commando in Duitsland zijn toege wezen, maar zich nog in Amerika be vinden. Die eenheden kunnen welis waar snel worden overgevlogen, maar, zo werd opgemerkt., hun aanwezigheid in Europa zou toch de afschrikkings kracht ervan verhogen. Kritiek was er ook op het feit dat er van de Neder landse brigades zich slechts één in Duitsland bevindt. De NAVO-ministers aanvaardden het rapport over de geallieerde strategie in de jaren tot 1980. Een uittreksel uit dit omvangrijke rapport, werd gepubli ceerd. Dit geschiedde op aandringen van minister Den Toom. die hierbij ge steund werd door de Duitsers. In dit rapport wordt onder andere gezegd, dat de bondgenootschappelijke benadering van de veiligheid in de jaren-70 zal ge baseerd blijven op het tweelingconcept defensie-ontspanning. „Bepaalde sto rende elementen in de internationale situatie" worden gesignaleerd. „De te kenen wijzen er op dat de Sovjet-Unie van plan haar politieke macht uit te breiden en de versterken, zich in haar internationale betrekkingen laat leiden door opvattingen, waarvansommige niet bevorderlijk zijn voor ontspanning. Haar opvatting van soevereiniteit in het bijzonder is duidelijk in strijd met de beginselen der Verenigde Naties. Te gelijkertijd neemt het Sovjetrussisch militair vermogen, nog voortdurend toe. „Of de Oost-West-betrekkingen in deze omstandigheden aanzienlijk kun nen worden verbeterd, zal hoofdzake lijk afhangen van de daden van de Sovjet-Unie en haar bondgenoten, als mede van de houding die zij aannemen tegenover de onderhandelingen die nu aan de gang zijn of in het verschiet liggen", zo zegt het rapport verder. „De huidige NAVO-strategie van afschrik king en verdediging, samengesteld uit het concept van het aangepaste ant woord en dat van voorwaartse verdedi ging blijft van kracht. Een passende combinatie van nucleaire en conventio nele strijdkrachten blijft benodigd", al dus het rapport. BRUSSEL Tijdens het politiek overleg tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van de EEG en de vier kandidaat-landen voor de EEG. woensdag in Brussel, is voornamelijk gesproken over ontspanning in Europa. Daarbij hebben twee punten centraal gestaan: de kwestie-Berlijn en de situatie in het Midden-Oosten. Op het stuk van de Oost-West-ontspanning is zeker vooruitgang geboekt, maar aan westelijke kant /.al een bevredigende regeling van het Berlijnse probleem als een duidelijke proeve van de goede wil van het oosten gezien worden, aldus de Duitse minister Scheel tijdens een persconferentie aan het slot van de bespre kingen. Alle tien ministers hebben de sfeer van dit politiek overleg goed genoemd en de betekenis ervan als zeer belangrijk ervaren. De Britse minister Home. karakteriseerde bet als volgt: „Het heeft een nieuwe dimensie gegeven aan de politieke discussie in Europa". ADVERTENTIE Minister Scheel noemde het een be langrijke stap op weg van de politieke eenmaking in Europa en hij zei dat de verwachting verwezenlijkt is, dat voor de steeds nauwere samenwerking de aanwezigheid van de ministers van de vier kandidaat-landen een extra-impuls geweest is. Volgend voorjaar zullen de ministers opnieuw bijeen komen in Parijs, naar alle waarschijnlijkheid eerst de zes op 13 mei en dan de tien op 18 mei. Tijdens deze „vergaande gedachten- wisseling over de buitenlandse politiek van Europa" (Scheel), zijn de ministers het erover eens geworden, dat de vier- mogendhedenoverleg over Berlijn eerst moet slagen, wil de multilaterale voor bereiding van een Europese veiligheids- conferentie succesvol zijn. Is dat niet het geval, dan zal er tijdens dat overleg toch nog te veel spanning bestaan. De Franse minister Schumann, die om een interpretatie van de Russische houding inzake het vraagstukbeleid ge vraagd werd. zei beslist niet te willen zeggen, dat de Sovjets geen akkoord ADVERTENTIE reeds vanèf 285,- DÏaleVlijft op aanvraag: POSTBUS 9045 AMSTERDAM BONN De grootste wapendiefstal in West-Duitsland sinds vele jaren is gisteren gepleegd in Ehrlangen hij Neurenberg. Inbrekers maakten 252 pi stolen buit uit het magazijn van een wapenhandel. De pistolen, die gereed lagen voor .export, moeten met een vrachtauto zijn weggevoerd. Kortgeleden werd in Starning bij München, de wapenkamer van een ka zerne leeggeroofd. Daar verdwenen twee machinegeweren, zeventien ma chinepistolen en 47 pistolen. De West- duitse federale recherche zoekt tot nu toe vergeefs, naar de daders. wensen. De Sovjet-Unie weet ook dat een aanvaardbaar akkoord voor ons niet onaanvaardbaar is, zo zei hij. De ministers zijn het er ook duidelijk over eens geworden, dat als de gesprekken tussen de twee Duitslanden een betere richting uitgaan, de sfeer ook een eind zou opklaren. Voor wat de situatie in het Mid den-Oosten betreft, was men eenparig van mening, dat de wederzijdse con frontatie in dat gebied afgebroken dient te worden en dat er een geleidelijke ontspanning bereikt dient te worden volgens de formule van de resolutie van de Verenigde Naties. In de wandelgangen van Hertoginne dal, het kasteeltje, waar de ministers bijeen waren, verluidde dat de speciale werkgroep voor het Midden-Oosten van de directeuren-generaal politieke zaken van de departementen van Buitenland se Zaken van de zes, die in München in het leven is geroepen, voor 15 januari een rapport gereed moeten hebben. In dat rapport zouden vier zaken aan de orde moeten komen: de vrijheid van scheepvaart door het Suez-kanaal, het instellen van een gedemilitariseerde zo ne, een statuut voor Jeruzalem en het vraagstuk van de Palestijnse vluchte lingen. In antwoord op vragen heeft minister Scheel meegedeeld, dat de ministers niet gesproken hebben over de topcon ferentie van de Warschaupactlanden in Oost-Berlijn. Ook zei hij .dat het over leg van woensdag geen enkel direct verband heeft met de besprekingen die heden in de NAVO-raad gehouden zul len worden en die zoals bekend, ook voornamelijk over een eventuele Euro pese veiligheidsconferentie zullen gaan. Scheel legde er verder de nadruk op. dat gesprekken als deze. die hij ook nog als „zeer vrij" karakteriseerde, vertrouwelijk dienen te blijven en door de regeringen gedekt dienen te worden, willen ze succes blijven hebben. De sfeer tijdens de besprekingen van woensdag is kennelijk zo goed geweest, dat zowel minister Schumann (Frank rijk), als de Britse minister Home en minister Luns verklaren konden, dat de bijeenkomst ook van groot belang was geweest voor de Britse toetreding tot de EEG. In de wandelgangen kon men verne men, dat van Britse zijde is aangedron gen op een zodanige versnelling van de toetredingsonderhandelingen van de EEG met het Verenigd Koninkrijk, dat voor de volgende zomer een principe akkoord bereikt kan worden. Hierop en op de goede sfeer van het overleg zin speelde minister Scheel tijdens de pers conferentie, toen hij veadat. na een der de bijeenkomst van de zes ministers van Buitenlandse Zaken, de tien reeds volledig achter een tafel konen gaan zitten. BERLIJN De topconferentie van de zeven landen van het Warschau- Part. die voor de eerste maal In Oost-Berlijn werd gehouden, is gister avond reeds beëindigd. Het officiële Oostduitse persbureau ADN publiceerde een „communiqué" betreffende de vergadering van de poli tieke adviesraad van de lidstaten van het Warschau-Pact", waarin opnieuw alle namen van de leden der verschil lende delegaties werden genoemd, die aan de geheime topconferentie hebben deelgenomen. Het persbureau deelde mee dat de PARIJS Een zevenjarige jongen, die maandag voor zijn school in Parijs werd gekidnapt, is gezond en wel door de politie teruggevonden. Ook de volledige loskoopsom van 50.000 franc 35.000) werd teruggevon den en een van de ontvoerders een Tu nesiër werd gearresteerd, zo heeft de politie meegedeeld. Een aantal Franse kranten bracht het nieuws over de ontvoering van de 7-jarige Alain Lebard, ondanks het feit, dat men de pers gevraagd had het stil zwijgen over deze gebeurtenis te bewa ren om de politie te helpen bij de op sporing van het kind en zijn ontvoer ders. De ontvoering geschiedde op de zelfde wijze als het kidnap van Carole Benainous, die op 8 april van dit jaar buiten dezelfde school werd ontvoerd en later na betaling van een loskoop som van 30.000 franc ongedeerd werd teruggevonden. De politie vermoedt dat de ontvoerders dezelfden waren. volgende kwesties besproken waren De versterking van de veiligheid en de ontwikkeling van de vreedzame samenwerking in Europa, de verscher ping van de situatie in Indo-China, de toestand in het Nabije Oosten en de „agressie van de kolonialisten tegen de republiek Guinee". De over deze kwesties aangenomen stukken zullen afzonderlijk gepubli ceerd worden, aldu/5 ADN. Voor het begin van de conferentie had men algemeen verwacht dat de voornaamste gesprekspunten de Euro pese conferentie, de houding van de Warschau-Pactlanden tegenover de Westduitse ..Ostpolitik" en de netelige kwestie-Berlijn zouden zijn. Het doel van de conferentie is blijk baar geweest, steun en sympathie te demonstreren voor het Oostduitse be wind en Walter Ulbricht. De 77-jarige Oostduitse leider was de gastheer en fungeerde, zoals uit een foto kon wor den afgeleid, als voorzitter van de con ferentie. Uit West-Berlijn is bericht dat onge veer tegelijkertijd met het einde van de topconferentie in Oost-Berlijn, de be lemmeringen voor het verkeer tussen West-Duitsland en West-Berlijn zijn opgeheven. 1) Hartig hapje: Toastje met stukje gemarineerde haring of rolmops. Garneren met tomaat. 2) Kippers: Zó op 't brood öf even bakken met mes puntje boter óf kort koxen in bodempje water. 3) Bokking: Gefileerd of gesneden Garneren met dun schijfje augurk. 4) Maatjesharing: In mootjes op toast (met stukje tomaat). Cocktail: 1 dl. room, 2 dl. tomatenketchup, 4 dl. mayonaise en naar .smaak sherry of cognac. NAIROBI Dr. Michael Ramsey, de Anglicaanse aartsbisschop van Can terbury, ig' in Nairobi (Kenia) aange komen na zijn bezoek van 20 dagen aan Zuid-Afrika. Hij is op weg naar Oeganda waar hij vijf dagen zal blij ven. Hij verklaarde dat hij tegen de apart heid in al haar vormen is en dat hij, als christen, vond dat apartheid iets onmenselijks is. Maar, eveneens als christen, geloofde hij dat de tegenstanders van de apartheid niet het geweld moesten toepassen als enige manier om de val van de regering-Vorster te bewerk stelligen. Hij verwierp het feit dat men Afrika nen bij elkaar en in aparte gebieden liet wonen en riep alle Zuidafrikaan- se christenen op hun uiterste best te doen om de onderdrukten te helpen. De voorgenomen verkoop van wapens door Groot-Brittannië aan Zuid-Afri ka zal door de zwarte bevolking vol gens dr. Ramsey worden gezien als oen symbolische steun van Groot- Brittannië tot het in stand houden van de apartheid, en het zou de Afri kanen ertoe kunnen doen besluiten het christendom de rug toe te keren. Wat betreft de financiële steun die de Wereldraad van Kerken geeft aan Afrikaanse guerrilla-bewegingen vond dr. Ramsey dat, ofschoon hij sympathie had voor het filantropische dat de raad in Afrika doet., hij niet vond dat de kerken als zodanig mili taire organisaties in het werelddeel Afrika moesten steunen. HONGKONG Mijnwerkers in de communistisch Chinese provincie Kwangtoeng zijn op 23 november om onbekende redenen in opstand geko men. Volgens de anti-communistische Hongkong Times hebben zij een radar- po^ van het leger opgeblazen. Volgens vissers, die juist zijn terug gekeerd uit het. district Jang-Tsjiang werden veel anti-communistische pam fletten bij de radarpost aangetroffen. De radarpost en de mijn, waar de opstand uitbrak, zijn gelegen op een ei land bij het dorp Toeng Ping in het district Jang-Tsjiang, aldus de Hong kong Times. Soldaten spoedden zich uit de omlig gende gebieden naar het eiland om de opstand te onderdrukken. Zij doorzoch ten de gehele streek en arresteerden tientallen mensen. LONDEN De Britse regering heeft besloten niet deel te nemen aan het luchtbusproject. van Nederland, Frank rijk en West-Duitsland. Dit heeft mi nister van Vliegtuigbouw Frederick Corfield woensdag in het Lagerhuis meegedeeld. Het gaat om het plan voor de bouw van een vliegtuig dat ongeveer 300 passagiers moeten kunnen vervoe ren over korte afstanden. Minister Corfield zei dat de BEA niettemin vrij blijft in haar keuze van een vliegtuig voor korte afstanden, de Europese luehtbus 300b of zijn Ameri kaanse concurrent, de Lockeed Tristar. Deze machine wordt uitgerust met Rolls Royce-motoren. De regering geeft de voorkeur aan een geheel Britse luehtbus, de BAC 3-11 van de British Aircraft Corpora tion. waarvan de ontwikkeling vermoe delijk 114 miljoen pond sterling gaat kosten, aldus minister Corfield. T")e landbouw in de Europese gemeen schap verkeert ln een zeer kritieke fase. In alle lid-staten heerst een gevoel van teleurstelling over de gemeenschap pelijke landbouwpolitiek en als er in het voorjaar niet een duidelijk pakket van prijs- en structuurvoorstellen wordt aanvaard, dan zou de gemeenschappe lijke landbouwpolitiek in een zeer ern stige crisis komen te verkeren, die on getwijfeld een terugval tot nationale maatregelen met zich mee zal brengen. Dit was dinsdag in Brussel, aldus de Nederlandse minister Lardinois het al gemene gevoelen van de zes landbouw- minsters die, met landbouwcommissaris Mansholt in een strikt besloten bijeen komsten de prijzen- en structuursitu aties hebben doorgepraat. Deze onofficiële besprekingen tussen de zes landbouwministers (het was geen landbouwraad) en commissaris Mans- holt, zullen op 15 december nog een keer worden herhaald. Als men uit de impasse geraakt, zal de commissie in de loop van deze maand met prijsvoorstellen en andere initiatie ven kunnen komen, maar de Neder landse bewindsman verwacht niet dat er voor maart volgend jaar een besluit kan vallen. LJet is een niet weg te cijferen feit dat de bevriezing van de landbouw prijzen gedurende drie jaar spanningen heeft opgeroepen, vooral in die sectoren in de lid-staten waar men zwak staat. Dinsdag heeft zich echter al afgetekend hoe de posities ten aanzien van de prij zen liggen. Italië wil helemaal geen prijsverho gingen (de landbouwprijzen liggen daar overigens al zo'n 25 procent boven bij voorbeeld de prijzen in Nederland en minister Lardinois heeft commissaris Mansholt gesuggereerd, daar eens een onderzoek naar te laten instellen) en voor Nederland en West-Duitsland is het absoluut niet acceptabel dat de melk- en rundveeprijzen stijgen als er ook niet wat voor de akkerbouw ge daan wordt. Kortom, de kwestie van de prijzen ligt „uitzonderlijk moeilijk". Een van de weinig positieve punten van het Brusselse beraad is dat duide lijk geworden is dat de Europese Com missie wel bereid is de nationale steun maatregelen aan te pakken. Commis saris Mansholt zal vermoedelijk volgend jaar een richtlijn voorstellen die be paalt dat de nationale maatregelen niet mogen worden toegepast, zonder aan melding en verkregen toestemming van de commissie. „Dat klonk als muziek in de oren" aldus de Nederlandse land bouwminister. IJet. komende, eveneens onofficiële overleg op 15 december zal ook aan de Europese landbouwstructuur ge wijd zijn. Misschien dat de ministers het over bepaalde zaken zo eens kunnen worden, dat voor de Europese commis sie de weg open zal liggen voorstellen te doen voor richtlijnen die gaan in de richting van omscholingsbepalingen met ruime marges voor bepaalde landen of bepaalde regio's op basis van een fifty- fifty-financiering, dat wil zeggen dat de helft voor rekening van de lid-staten komt en de andere helft voor rekening van de gemeenschap. Als dat niet lukt, zit er misschien een compromis in, in die zin, dat het percentage dat door de gemeenschap betaald moet worden, lager ligt. of dat de lid-staten alles zelf betalen behalve voor uitgesproken zwakke regio's. Lloewel de ministers dinsdag op de 1 structurele problemen niet diep zijn ingegaan, is toch wel duidelijk gewor den dat zij het allen een onbehaaglijk gevoel vinden, dat de gemeenschap op bepaalde terreinen nog weinig vorde ringen heeft gemaakt. De problematiek van de landbouwstructuurhervorming blijft draaien om het kunnen geven van alternatieven en op dat punt doet zich bijvoorbeeld pijnlijk het. gemis aan een gemeenschappelijk regionale industria- üsatiepolitiek gevoelen. \7oor de sociale politiek geldt hetzelf de. Nederland bijvoorbeeld heeft geen specifieke sociale politiek voor de landbouw, maar een vel meer algemene sociale politiek. In andere lid-staten daarentegen kent men wel sociale maat regelen die specifiek op de landbouw zijn gericht. Zolang de sociale politiek in de lid staten nog zover uiteenloopt, zijn de meeste landen niet bereid alleen voor de landbouw gemeenschappelijke soci ale maatregelen te nemen en ook hier wreekt zich dus weer het feit dat de EEG op het stuk van de sociale politiek nog weinig vorderingen heeft gemaakt. Het Europees Sociaal Fonds zal ook bij het treffen van structuurmaatregelen in de landbouw een grotere rol moeten gaan spelen. Bij structuurmaatregelen, zo té dui delijk geworden, moet ook gedacht wor den aan het bestemmen van landbouw gronden voor de recreatie. De West duitse minister van Landbouw gaf daar een voorbeeld van. „Mijn nieuwe koeien in Beieren zijn de Pruisen", zo zei hij op een gegeven moment tijdens het overleg, doelende op voormalige land bouwgebieden in zijn land die nu ten dienste van de toeristen staan. ADVERTENTIE inAedlditi// n zuiver natuurprodukt zacht smaakvol exclusief Als u iets goeds wilt onder de kurk vraag uw slijter dan Verhoeven- jonge dubbele graan-genever.

De Vallei | 1970 | | pagina 6