Vooral in Westen Bewoonsters woon wagenkamp uit stadhuis gezet „Fotograferen in het weekend? In het donker zeker!" rr\ Voorzitter GMvL INKOMEN BOER DOOR INFLATIE BEDREIGD Verhoging prijzen is enig redmiddel Kamer wenst hogere straf voor kaping Prins Bernhard geeft landgoed aan Tanzania Nederlandse piloten naar Canada Voorlopig geen besluit over 2e luchthaven DORA PAULSEN OVERLEDEN Ongerustheid over hogere trein tarieven Brazilië erkent Koningin opent „50 maal 50" TOT MAXIMUM 20 JAAR Twee doden hij autobotsing OVERLEG Maak in't weekend géén foto's U mocht er eens plezier in krijgen. DEN HAAG De maximum straffen voor het kapen en sabo teren van vliegtuigen zullen op aandrang van de Tweede Kamer hoger worden dan minister Po lak (justitie) in zijn wetsontwerp had voorgesteld. GESCHRAPT KRITIEK Zwarte v la^en op Vlaamse vrachtauto's DONDERDAG 3 DECEMBER 1970 Post wordt chaos AMSTERDAM/ROTTERDAM De stiptheidsactie van de postbestellers zal tegen het einde van deze week funeste gevolgen kragen. Weliswaar heeft de PTT in Amsterdam gisteren nog geen noemenswaardige ver traging ondervonden, in Rotterdam is dit zeker het geval. Waar nodig zal de PTT de geadresseerden adviseren zelf de post te komen afhalen. Gistermiddag om ongeveer drie uur kwamen drommen bestellers met voor driekwart gevulde tassen terug. Precies om kwart over drie keerden zij het Rotterdamse postkantoor de rug toe. Dit heeft tot gevolg, dat de mensen van de rayon-sortering die in de avonddienst zitten, plotseling bestel werk moeten doen, waardoor het sor- ieerwerk zich enorm ophoopt. De be stellers moeten 's morgens, alvorens hun normale werk te doen, eerst sorte ren. Door het terugbrengen van de post, het opstapelen van het werk en het te kort. aan personeel is een grote chaos op het Rotterdamse kantoor ontstaan. De heer J. Meijer, directeur van het postdistrict Amsterdam, zegt. dat er een gespannen sfeer op het kantoor heerst. „De onrust onder het personeel neemt iedere dag toe. Men moet er rekening mee houden, dat door de stiptheidsactie en de onrust tegen het einde van de week vertraging in de bezorging zal ontstaan". De postbestellers in de hoofdstad is gisteren meegedeeld, dat zij komende zaterdag verplicht zijn over te werken. De PTT'ers reageerden daarop met de mededeling, dat zij aan deze opdracht geen gehoor zullen geven. Directeur Meijer: „De postbestellin gen op zaterdag worden normaliter vrijwillig in overuren uitegevoerd, voornamelijk door bestellers die graag iets willen bijverdienen. Nu als gevolg van de stiptheidsactie overwerk op vrijwillig in overuren uitgevoerd, de postbestellingen op zaterdag gevaar. Het. verplichten van overwerk is het enige wapen om de zaterdagbestelling veilig te .stellen. Als het wordt gewei gerd, betekent dit een staking". Vandaag zullen de vakbonden in Den Haag met de centrale directie overleg plegen over de looneisen, die o.m. in houden 150 gulden per maand loonsver hoging. een bedrag ineens over 1970 en optrekking der jeugdlonen. Op het postkantoorin Amsterdam ontstond gisteren grote verontwaardi- DEN HAAG De kans dat volgend Jaar al een principe-beslissing valt over de aanleg van een vijfde baan op Schiphol en over de tweede nationale luchthaven, is gering. Minister Bakker (Verkeer en Water staat) zei gisteravond in de Tweede Ka mer, dat het onderzoek nog wel enige tijd in beslag zal nemen. Bij de beslissing over de uitbreiding van Schiphol zal volgens de minister ook bekeken moeten worden welk ef fect een vijfde baan heeft op de ge luidshinder. Het centrale onderzoek richt zich nu op een inventarisatie van mogelijk ves tigingsplaatsen voor de tweede luchtha ven. waarbij ook de Markerwaard be trokken wordt. Deze kabinetsperiode zijn hierover geen resultaten meer te verwachten, aldus minister Bakker. ging onder de PTT-ers toen een uitzen ding van de radionieuwsdienst plotse ling werd afgezet. „Dat is je reinste sensuur", reageerde een besteller. Volgens de heer Meijer is de radio toevallig afgezet. „Althans, dat moet wel het geval zijn geweest. Dat gebeurt meer. Ik kan me deze reactie wel voor stellen. Ik zei al, de sfeer is zeer ge spannen". De stiptheidsactie is uitgebreid tot de gemeenten Schiedam, Maassluis, Dor drecht. Vlaardingen, Krimpen aan den IJssel en Capelle aan den IJssel. BRUSSEL Minister Den Toom van defensie en zijn Canadese ambtgenoot MacDonald hebben' gisteren in de mar ge van de NAVO-confcrentie te Brussel in principe overeenstemming bereikt over opleiding van Nederlandse piloten in Canada. Voorlopig geldt de overeenkomst voor twee jaar. In die tijd zullen ongeveer 60 piloten per jaar in Canada worden opgeleid op de Northrop F 5 straaltrai- ner. Verlenging van deze opleidingsover eenkomst is mogelijk. Over de exacte hoogte der kosten zal no gworden on derhandeld. Deze opleiding komt in de plaats van de al tien jaar bestaande gezamenlijke Belgische-Nederlandse opleiding, waar aan öp 1 nov. 1971 een eind komt. De Belgen zijn overgegaan op de Mirage en hebben daardoor personeel aan de opleiding moeten onttrekken. Aan Nederland is nu verzocht 50 technici voor de gezamenlijke opleiding beschikbaar te stellen, aan welk ver zoek Nederland niet heeft kunnen vol doen. Voortzetting van de opleiding met het verminderde technische personeel zou zijn neergekomen op halvering van het aantal op te leiden piloten. Wanneer de opleiding in Canada zal beginnen, staat nog niet vast, maar dit zal zijn op 1 november 1971 of eerder. Al eerder zijn Nederlandse piloten in Canada opgeleid. In de jaren vijftig ontvingen vijftig piloten en tien waar nemers hun opleiding in Canada. AMSTERDAM De Berlijnse cabe- retière Dora Paulsen die sinds het be gin van de Tweede Wereldoorlog in ons land woont, is thuis op 72-jarige leef tijd overleden. In de jaren dertig kreeg zij grote be kendheid en trad dikwijls op met Ru- dolf Nelson. Zij was kort geleden nog op de televisie in een uitzending van Wim lbo. Tijdens de oorlog heeft zij een be langrijke rol In het. verzet gespeeld en was haar huis een soort hoofdkwartier. UTRECHT De Utrerhtse politie heeft gistermiddag tien woedende be woonsters van het regionale woonwa gencentrum De Huppel in Utrecht uit het stadhuis verwijderd. De vrouwen wilden het stadhuis be zetten uit protest tegen de weigering van het college van burgemeester en wethouders hun gezinnen een periodie ke uitkering volgens de bijstandswet te geven. UTRECHT Onder do ruim 100.000 bejaarden, die met. hun 65 plus-abonne- ment van de Nederlandse Spoorwegen goedkope treinreizen kunnen maken, is grote onrust ontstaan over de aange kondigde tariefsverhoging. Dit blijkt uit tientallen telefoontjes bij de spoorwe gen. De NS hebben verduidelijkt, dat de tariefsverhoging voor enkele reizen en retours, afhankelijk van de afstand, neerkomt op 20, 40 of 60 cent. Voor de 65 plussers, die voor half geld reizen, betekent dit dus een verhoging van tien, 20 of maximaal 30 cent. De prijs van de 65+ kaart wordt niet duurder. UTRECHT De 77-jarige mevrouw C. J. Veldhuizen uit Doorn is woens dagavond om het leven gekomen bij een verkeersongeluk in haar woonplaats. Zij stak plotseling de oude rijksweg Utrecht-Arnhem over en werd gegrepen door een personenauto uit Zeist. Dinsdag hadden B. en W. de woon wagenbewoonsters schriftelijk gezegd, dat. hun inkomsten gelijk waren aan het minimumloon en dat ze bovendien al twee keer een uitkering hadden ge kregen. Gistermorgen zetten de vrouwen de dienst sociale zaken op stelten. Het liep daar met een sisser af dank zij de tus senkomst van de politie. Omdat, ook de commissaris van de koningin afwijzend op hun verzoek om een uitkering had gereageerd trokken de vrouwen daarop naar de provinciale griffie. Ook daar kwam het niet tot in cidenten. 's Middags tegen half vier installeer den de vrouwen zich in de hal van het stadhuis. Ondanks sommaties van com missaris H. C. Maat bleven zij daar zit ten tot, half zes. Toen werden ze luid schreeuwend en heftig tegenstribbelend via een achter deur in een arrestantenwagen gesleurd. Nadat op het. politiebureau proces-ver- baal wegens lokaalvredebreuk was op gemaakt. mochten de vrouwen naar huis. SAO PAULO De Braziliaanse mi nister van Onderwijs heeft toegegeven, dat in de Braziliaanse gevangenissen politieke gevangenen worden gemar teld. Maar hij ontkende dat er sprake zou zijn van systematisch martelen. „Te beweren dat er niet gemarteld wordt zou betekenen dat men de waar heid uit de weg gaat," aldus zei minis ter Jarbas Passarinho in een vraagge sprek voor de televisie in Sao Paulo. „Maar te beweren dat marteling een systematisch door de regering toegepas te methode is, zou betekenen niet al leen dat men de waarheid uit de weg gaat, maar zelfs dat men lastert". ADVERTENTIE Bent ti ook zo iemand die alleen in de vakantie foto's maakt? En dan nog alleen vóór zonsondergang. Zo is dat, roept u enthousiast, kijk maar. En daar zijn ze weer. De zonover goten vakantiekiekjes. Aardig hoor. Maar als uw kinderen later naar ..vroeger"informeren, krijgen ze wel 'n erg eenzijdig beeld van hun verleden. Altijd vakantie. En altijd overdag. Zo'n moeite is het toch niet om ook in uw mini-vakantietje uw camera paraat te houden. Of wilde u soms tegenwerpen dat er in uw weekends nooit iets gebeurde? Als u eventjes nadenkt, weet u wel beter. Zorg het hele jaar voor een schietklare camera. Kompleet met filmpje. Kompleet met flits. Trekt u nu niet meteen een afwijzend gezicht. Uw gezin heeft recht op een fotografisch nachtleven. Waarbij nog komt: flitsen is heus geen heksentoer. Ieder fototoestel kan het. Te inspannend? Kom kom, er staat heel wat tegenover. Want voortaan legt u alle mooie en malle gebeurtenissen van het hele jaar voor eeuwig vast. Overdag en 's avonds. Buiten en thuis. Zorg dus het hele weekend voor 'n geladen fototoestel. Want eigenlijk is filmen uw enige excuus om in 't weekend geen foto's te maken. Ga snel uw licht opsteken bij de vakman, uw fotohandelaar. Een van de vrouwen wordt met man en macht naar de arrestanten- wagen overgebracht. STADSKANAAL Koningin Juliana heeft gisteravond de manifestatie „50 maal 50, prentenshow in veelvoud" in het „Geert Teiscentrum" in Stadskanaal officieel geopend. Deze manifestatie is op touw gezet door de Stichting Openbaar Kunstbe zit. De bedoeling van deze prentenshow, omvattende 50 prenten van 50 Neder landse kunstenaars, is de hedendaagse grafische kunst in haar verscheidenheid ruimer bekend en toegankelijk te maken. ADVERTENTIE ARNHEM Een reële verbetering van de inkomens van de agrarische onder nemer kan op dit moment alleen worden bereikt door het op korte termijn ver beteren van de produktenprijzen. Dat is dan ook hard nodig want het algemene economische beeld van de land- en tuinbouw is thans ongunstiger dan in 1969. Dat is volgens de voorzitter van de Gelderse Maatschappij van Landbouw, de heer W. J. Lokhorst, veroorzaakt door de aanhoudende slechte afzet en de slechte prijsvorming van het fruit, de lagere varkensprijzen, daling van prijzen van slachtpluimvee. prijsinzinking van de eieren, sterk gestegen kosten van stookolie voor kassen en ook door de ernstige schade die door hoge rivierstan den in de afgelopen zomer werden geleden. Daarbij komt nog de algemene kostenstijging die niet voldoende meer kan worden opgevangen. Dat stelde de voorzitter van de GMvL vanmorgen in zijn openingsrede tot de ledenraadsvergadering van zijn organisatie, die vanmorgen in hotel Haarhuis in Arnhem onder grote be langstelling is begonnen. Hij weet. de slechte prijzen voor landboüwproduk- ten aan het beleid van de Europese Ge meenschap dat dreigt veel vertrouwen van de boeren te verspelen. Aangezien er geen sprake is dat op korte termijn maatregelen in het structurele en socia le vlak tot uitvoering kunnen komen die een directe invloed op de kostprijs of het inkomen van de boer hebben, blijft er volgens de heer Lokhorst geen andere mogelijkheid over dan het com penseren van de inflatoire stijgingen van de kosten in de landbouw door een drastische verhoging van de prijzen der produkten. De georganiseerde landbouw wijst er op dat de produktenprijzen in de land bouw de laatste drie jaar niet zijn ver hoogd. dat daarentegen de kosten met circa 5 pet. zijn gestegen, de overschot ten in de landbouw sterk verminderen, zelfs goed geleide bedrijven niet meer renderen en dat de boer ook moet kun nen profiteren van de omstandigheid, dat stijgende kosten van levensonder houd en vergrote arbeidsproduktiviteit voor andere bevolkingsgroepen wel hebben geleid tot inkomensverbetering. De voorzitter van het Koninklijk Land bouw 'Comité, ir. C. Knottnerus heeft zelfs gesteld dat de agrariërs de enige groep vormen die zich niet meer tegen de inflatie teweer kan stellen en waar op alles wordt afgewenteld. Door de in flatie immer worden de produktiekos- ten voortdurend verhoogd en wordt de reële waarde van het inkomen van de boer ernstig aangetast.. Waar andere landen. met name Frankrijk en West-Duitsland al jaren een positief beleid voeren ter verbetering van de landbouwstructuur stelt men zich hier de vraag of het wel zin heeft dat Ne derland nog steeds wacht op EEG- maatregelen voor het structuurbeleid. Dat dient dan ook op nationaal ni veau een zwaarder accent te krijgen, De minister werd het er gisteren met de KVP-er mr. Boot, die namens de regeringspartijen en de PvdA een amendement had ingediend, over eens dat de maximumstraffen gebracht zul len worden op twaalf tot twintig jaar, in plaats van negen tot vijftien jaar. Op verzoek van minister Polak werd levenslang als maximumstraf uit het amendement geschrapt. Tegen verho ging van de straffen verzetten zich D'66 en PSP. Ook minister Polak was aan vankelijk afwijzend. Hij zei in het al gemeen te twijfelen aan het nut van lange gevangenisstraffen. Het wetsontwerp, dat de luchtpirate- rij voor het eerst strafbaar stelt, kreeg steun van de hele Kamer. De Kamer was unaniem van oordeel dat krachtig moet worden opgetreden tegen kaping en sabotage, temeer daar het aantal de licten de laatste tijd snel toeneemt. De strafbepalingen gelden voor het Nederlands grondgebied of het luch truim daarboven, voor inzittenden van Nederlandse vliegtuigen en voor een Nederlander die een buitenlands vlieg tuig kaapt. Kaping of een poging daartoe kan ie mand op ten hoogste twaalf jaar ge vangenisstraf komen te staan. Wanneer door geweld zwaar lichamelijk letsel wordt toegediend, eventueel met dode lijke afloop, lopen de straffen op tot ten hoogste vijftien respectievelijk twintig jaar. De Kamer had kritiek op het feit dat de nieuwe strafbepalingen niet gelden voor kaping van een buitenlands vlieg tuig, door een niet-Nederlander in het buitenland gepleegd. Mej. Haars (CHU), mr. Boot en mr. Berkhouwer (VVD) meenden dat de dader moet kunnen worden berecht als hij in ons land komt. Minister Polak zei dat deze kwestie alleen internationaal geregeld kan wor den. Op de conferentie, die deze week in Den Haag wordt gehouden, zal Ne derland in elk geval pleiten voor ver ruiming van de mogelijkheden tot uit levering, aldus de minister. Wat de controle op vliegvelden be treft, zei minister Polak dat Nederland onmiddellijk de methoden waarmee in het buitenland (vooral in de VS) wordt geëxperimenteerd, zal toepassen als ze succesrijk blijken te zijn. aldus de heer Lokhorst die aandrong op een verbetering van het saneringsbeleid en de instelling van een grondbank zag als een middel om de moeilijkheden van financiering bij bedrijfsovername of -vergroting de baas te kunnen wor den. De heer Lokhorst wees erop dat de structurele ontwikkeling van de land en tuinbouw zich al manifesteert door vermindering van de agrarische be roepsbevolking, vermindering van het aantal bedrijven en vergroting van de produktie-eenheden. In Gelderland liep het aantal bedrijven tussen 1950 en 1970 al terug van 40.000 tot 25.000. De situatie wordt bovendien ongunstiger omdat op vele bedrijven het hoofd ou der is dan 50 jaar. In Gelderland zijn er dat .ruim 7000. Moeilijkheden op financieel gebied zullen zich ook gaan voordoen als de wet op de verontreiniging van opper vlaktewateren in werking treedt. Dat gaat de boeren flink geld kosten. Des kundigen hebben berekend dat de kos ten van zuivering, exclusief transport kosten, de boer op 4,- per mestkalf. 2,- per afgeleverd varken en 0,15 per kip zullen komen te staan. Ook daarvoor zal een compensatie moeten komen. OUD ALBLAS Doordat een trek ker met oplegger woensdagavond op de onverlichte kruising van de provinciale weg met de oprit naar rijksweg 15 in Oud Alblas geen voorrang verleende, is een personenauto met, twee inzitten den met volle vaart tegen de oplegger gereden. Door deze botsing kwamen de bestuurder van de personenauto, de 26-jarige heer ,1. Harthoorn uit Bles- kensgraaf en de mede-inzittende 54- jarige heer J. van de Panne uit dezelfde plaats, om het leven. Het wrak van de personehauto moest eerst door een kraanwagen worden weg gesleept, waarna het veel moeite heeft gekost de slachtoffers er uit los te za gen. De bestuurder van de trekkercombi natie bleef ongedeerd. BRLTSSEL De beroepsvereniging van de Westvlaamse transportonderne mers heeft tijdens haar jaarvergadering in Kortrijk haar leden opgedragen, de gehele maand december zwarte vlaggen op hun vrachtwagens mee te voeren. Deze zwarte-vlaggenactie dient om dui delijk te maken dat de vereniging be zwaren heeft tegen bepaalde situaties in de wetgeving en reglementering be treffende het personen- en goederen vervoer over de weg. De transportondernemers zijn vooral niet te spreken over het verplicht voor geschreven gebruik van hét „groene boekje", dat dient om de rij- en rusttij den van de chauffeurs te controleren en dat, aldus de ondernemers, er geko men is zonder dat de kleine en middel grote transportbedrijven gelegenheid gekregen hebben daar hun zegje over te doen. UTRECHT Uit het voorlopig rap port van de commissie in 't Veld over het kiesstelsel voor de universi teitsraad, blijkt dat de universiteit van Utrecht het grootst aantal kiesgerechtig den heeft, nl. 20.936, enkele tientallen meer dan Amsterdam. Utrecht, heeft weliswaar minder sty- denten dan Amsterdam, maar het telt ruim 2000 wetenschappelijke- en niet- wetenschappelijke medewerkers meer, waarschijnlijk door de grote bethafa- culteiten. DEN HAAG Prins Bernhard is zijn uitgebreide landgoed in de Afri kaanse staat Tanzania kwijt. De Prins heeft de boerderij en het ongeveer dui zend hectare grote terrein er omheen aan de Tanzaniaanse regering geschon ken. Als voorwaarde stelde de Prins dat het landgoed gebruikt wordt als oplei dingscentrum voor jonge landbouwdes kundigen en boeren. President Nyerere van Tanzania heeft het aanbod in dankbaarheid aanvaard. De Prins heeft de laatste jaren het landgoed regelmatig bezocht. Hij lo geerde dan op de boerderij op het ter rein. De verbouwing van het landgoed tot landbouwschool zal de komende maanden haar beslag krijgen. Onder zocht wordt in hoeverre hiervoor ont wikkelingsgeld gebruikt kan worden. De Rijksvoorlichtingsdienst ontkent berichten als zou president Nyerere de Prins hebben meegedeeld dat het land goed binnenkort zou worden genationa liseerd. In Tanzania is een wet in voor bereiding om alle grond in handen van niet-ingezetenen tot nationaal eigendom te verklaren. Het landgoed van Prins Bernhard kan, volgens de RVD, niet worden ge nationaliseerd, omdat, het officieel ei gendom is van een NV die in Tanzania staat geregistreerd. De Prins is een van de aandeelhouders van de NV. Op een enkele weken geleden gehou den vergadering van aandeelhouders is besloten het landgoed aan de regering van Tanzania te schenken. De Prins ls het volledig eens met deze beslissing. De betrekkingen tussen Prins Bern hard en president Nyerere zijn uiterst vriendschappelijk. Volgens de RVD be zoeken zij elkaar regelmatig als di Prins een bezoek aan zijn boerderij brengt. Tijdens i.,, van deze bijeen komsten heeft de Prins de president het landgoed aangeboden.

De Vallei | 1970 | | pagina 7