„Generale"van schaatsers horseboete voor vertrek naar Ilamar De Noren verwachten dit jaar veel van Jan Bols Vissers: ,Ik ben nog aan 't onderhandelen' Jacobs overleden KERNPLOEG DINSDAG NAAR NOOR WEGEN Jo de Roo At je Keulen zegevierde Verrassend gelijk spel AMVJ-dames Posthumus niet naar Feijenoord Runners Up Tuk breekt ai Fiseher neemt leiding over Zege Flamingo's HERKANSING VOORZICHTIG 65-plussers gratis naar biljarten ROTTERDAM „Het is erg voorbarig nieuws. Ik ben nog steeds aan het onderhandelen". Die woorden sprak Ton Vissers gisteravond nadat in het NOS- journaal bekend was gemaakt dat Vissers weer met een prof- wielerformatie zou starten. SANDERMAN MET GEK RIJP SUPERSNEL ZAAK VERRASSING NIET DRUK VRIJDAG 4 DECEMBER 1970 AMSTERDAM Met twaalf schaatsenrijders vertrekt coach Leen Pfrommer dinsdag van Schiphol naar Noorwegen, waar in Hamer het trainingskamp wordt opgeslagen. Het zjjn de kernploegleden Schenk, Verkerk, Bols. Nottet, Verheven, Van Dijk, Nooitgedagt en Vink, alsmede de sprinters Bazen. Hoekstra, Bleeker en De Boer. Van de vier sprinters zullen na nog een selectiewedstrijd in Kongsberg (12 en 13 december) er twee worden gekozen in de landenploeg, die op 19 en 20 december tegen Noorwegen rijdt. De andere twee worden na de landenwedstrijd doorge stuurd naar Inzeil, waar op 2 en 3 januari een wedstrijd voor sprintspecialisten is. De „Noorwegen-ploeg" rijdt op 27 december een wedstrijd in Tönsberg en (mis schien) op 4 en 5 januari een Nieuwjaarswedstrijd in Oslo. Daarna keert men terug voor de Nederlandse kampioenschappen op 9 en 10 januari in Amsterdam. CLERMONT-FERRAND De Ne derlandse damesbasketballkampioen AMVJ uit Amsterdam heeft donderdag in de tweede ronde van de Europa Cup in Clermont-Ferrand op verrassende wijze gelijk gespeeld tegen de Franse titelHouder Clermont Ferrand (43-43). Bij de rust stonden de Amsterdamsen voor met 2621. AMVJ heeft een voortreffelijke wed strijd gespeeld en de Franse dames, die beslist hadden verwacht met een forse xeige in de thuiswedstrijd te starten, xijn wil opgelegd. Alleen in de beginpe riode was Clermont-Ferrand iets ster ker. ADVERTENTIE OLIFANT REDT MENSENLEVEN. Nicht Cor schrok van een muis. Piep, zei de muis. Uuuuh, zei nicht Cor en daarna niets meer. De bons dreunde door het huis. Vlugzout! Hielp niet. O de kologne! Ook niet. Natte dweil! Evenmin.Toen...Olifant. De kelk met Olifant Vieux onder haar neus... ogen open... lippen vaneen... Slokje... gered! „Echte franse?" vroeg nicht Cor. „Nee, Olifant Vieux" zeiden wij. De ijshockeyclub Den Bosch heeft donderdagavond voor eigen publiek (1200) de wedstrijd tegen Chamonix, meetellend voor de „Coupe Internatio nale" met 72 gewonnen. De tussen standen waren 11, 20, 41. AMSTERDAM „Als selectiewed strijd kun je hier natuurlijk geen enke le waarde aan hechten, maar het was een goede oefenwedstrijd". Dat was in een paar woorden het oordeel van coach Pfrommer over de laatste schaatswedstrijden, die hij met zijn kernploeg in Nederland reed, voor het vertrek naar het Noorse Ha mar. Regen en wind maakten ook deze wedstrijden op de Jaap Edenbaan tot een heel zware opgave. Zo zwaar dat Cees Verkerk, beducht voor een ver koudheid, telefonisch om dispensatie vroeg aan zijn coach. Omdat Verkerk al twee keer een 5000 meter had gereden, 'werd hem die dispensatie vlot verleentf. Geselecteerd werd er overigens toch: aan de kernploeg van acht moeten voor de landenwedstrijd nog twee sprinters worden toegevoegd. Jan Bazen, die zo wel de 500 (42,3) als de 1500 meter (2.20,7) won en Martin Hoekstra, die beide malen tweede werd (42,8 en 2.20,8), namen daarbij duidelijk afstand van Bleeker en De Boer. In Noorwegen krijgen de twee verliezers echter r.og een herkansing in een tweedaagse wed strijd te Kongsberg waar tweemaal een 100Ö meter wordt gereden. De 500 meter der allrounders leverde een gedeelde zege op voor Jan Bols en Piet Meijer (43,5), met Valentijn (43,7) als goede derde. Poel, Klos, Olof, Giling en Kleine kwamen ook redelijk voor de dag, doch tot een echte confrontatie met de kemploegleden kwam het niet. Schenk ging in bijzonder laag tempo heel voorzichtig naar een 21ste plaats in 45,2 sec. en ook Verheijen (45,6) for ceerde zich bepaald niet. Op de 5000 meter reed Peter Nottet (die op de sprint niet was gestart) naar een in het hondenweer zeer sterke tijd van 8.13.9, waarmee hij 2,3 sec. voor bleef op Van Dijk en Nooitgedr| (8.16.2). De ook zeer knap rijdende Jac. de Koning kwam tot 8.19.0, welke tijd goed was voor een vierde plaats. Sterke stayer Bols ging na zijn sprintzege een beetje stroef over de 5000 meter. Hij werd in zijn rit geklopt door Eddy Verheijen. Ook op deze af stand reed Ard Schenk opvallend rus tig- Zoals Pfrommer echter zei: „Tijden waren deze keer niet belangrijk. Er zijn over de conditie geen klachten; alles is tip top in orde. Misschien dat we glo baal genomen een beetje achter liggen op ons werkschema tengevolge van het slechte weer. Maar dat hopen we in Hamar snel in te halen". De resultaten waren: Allroundklasse heren 500 meter: 1/2 Jan Bols en Piet Meijer 43,5 sec.; 3. Jos Valentijn 43.7; 4. Jan Werner Poel 43,9; 5. Amed Klos 44.0; 6. Johnnie Olof 44.1; 7. Ko Giling 44,2; 8 t/m 12 Piet Kleine. Ab Krook, Marcel Pennings, Henk Waanders en Piet den Dunnen; 44.3; 17/18 Ronnie Nooitgedagt en Jappie van Dijk 44.8; 21. Ard Schenk; 45.2; 26/27 Eddie Verheijen en Piet Vink 45.6. MIDDELBURG De ex-wielrenner Jo de Roo uit Goes is door de politie rechter van Middelburg veroordeeld tot duizend gulden boete wetens het ver handelen en in bezit hebben van stimu lerende middelen. De Roo zou enige tijd geleden aan enkele Belgische soigneurs restanten van zijn wekaminenvoorraad, die nog uit zijn wielertijd dateerde, hebben verstrekt. De zaak kwam aan het licht toen een Belg in het café van de Belgi sche ex-wielrenner Rik van Steenber gen bewusteloos raakte. De politie kwam toen op het spoor van De Roo, die tegenwoordig in Goes een handel in kunstnijverheidsartikelen drijft. Hij zou ook in het bezit zijn geweest van Italiaanse preparaten, die in Nederland niet mogen worden ingevoerd. ARNHEM Het district Am- hem van de Koninklijke Neder landse Biljartbond heeft de 65-hers niet vergeten. Zij kunnen donder dag 17 december gratis de partijen voor de eerste ronde van het toer nooi om het Nederlands kampioen schap ereklasse driebanden, dat in hotel Haarhuis wordt gehouden, bijwonen. Zowel donderdag-, vrij dag- als zaterdagavond krijgen zij voorts 50 procent reductie op de toegangsprijs. Mr. Pieter van Vollenhoven woon de gisteren de wedstrijden op de Jaap Edenbaan bij en maakte er onder andere een praatje met Eddy Verheyen. 5000 meter: 1. Peter Nottet 8 min. 13,9 sec.; 2/3 Van Dijk en Nooitgedagt 8.16.2; 4. Jacques de Koning 8.19.0; 5. Kleine 8.19.5; 6. Giling 8.20.7; 7. Waanders 8.24.0; 8. Verheijen 8.24.7; 9. Klos 8.27.3; 10. Hans van Helden 8.27.4; 11. Bols 8.27.8; 17. Schenk 8.34.7; 27. Vink 8.44.5. Puntenklassement: 1. Kleine 94.250 pnt.; 2. Giling 94.270; 3. Bols 94.280; 4. De Koning 94.300; 5/6 Van Dijk en Nooitgedagt 94.420; 7. Waanders 94.700; 8. Klos 94.730; 9. Pennings 95.450; 10. Poel 95.650; 14. Verheijen 95.070; 18. Schenk 96.670. Sprinterklasse 500 meter: 1. Jan Ba zen 42,3; 2. Martin Hoekstra 42.8; 3. Ep- pie Bleeker 43,7; 4. Piet de Boer 44.3. 1500 meter: 1. Bazen 2.20,7; 2. Hoek stra 89.733; 3. Bleeker 91.467; 4. De Boer 94.233. WAGENINGEN Hans Posthumus, de Harderwijkse voetballer die vorig seizoen schitterde bij Wageningen, zal niet naar Feijenoord gaan. Besprekin gen tussen het bestuur van Wageningen en Feijenoords manager Brox hebben niet tot resultaat geleid. Wat een transfer in de weg heeft ge staan, wilde manager Brox niet zeggen. ..De NOS heeft mij gebeld. Ik weet niet hoe zij er achter zijn gekomen. Ik heb ook gezegd dat de zaak nog niet definitief was. Ik ben steeds aan het onderhandelen met de firma Verbunt in Tilburg. Ik weet ook niet hoe de grote baas op dit nieuws zal reageren. Hij is op het ogenblik onbereikbaar. Jagen in Drente". Vissers zou een wielerformatie op de been brengen voor het sherry merk Sandeman. „Misschien wordt het ook wel Sandeman-Gazelle. Als het door gaat levert Gazelle in ieder geval de fietsen". De oud-ploegleider van de vroegere Willem II-Gazelle-formatie wil, evenals Pellenaars, in eerste instantie een Ne derlandse ploeg van zo'n twaalf tot vijftien renners contracteren. De moge lijkheid is niet uitgesloten dat er even tueel een paar buitenlanders worden aangetrokken. Overigens staat de zaak nog geheel op losse schroeven. Vissers bekende, dat hij nog tot het einde van 1972 in dienst is bij Willem II. „Ik moet dan eventueel vrij zien te krijgen. Lukt dat niet, dan gaat de zaak niet door. Bij Willem II is men er niet op gebrand dat ik weg ga. Misschien gaan ze in 1973 weer beginnen. Dan hebben ze mij nodig. Ik verwacht wel, dat binnen een paar dagen de beslissing zal vallen". PECSI Juventus uit Turijn heeft donderdag in Pecsi (Hong) met 1-0 (rust 1-0) van Pecsi Dosza gewonnen. Het was de eerste wedstrijd van de achtste finales van het toernooi om de Runners Up-cup. Ton Vissers: nieuwe formatie VRNJACKA BANJA In de tweed® ronde van het internationale schaak toernooi in Vmjaca Ban ja (Joegoslavië) werd de partij van de Nederlandse In- grid Tuk tegen de Poolse Pitel afgebro ken. De Roemeense Nicolau bleef aan de leiding door een zege op de Zwitser se Nepfer. PALMA De Amerikaan Fischer heeft in de zeventiende ronde van het interzone-schaaktoernooi in Palma de leiding van de Oostduitser Uhlmann overgenomen. Fischer versloeg de Ar gentijn Rubinetti. De partij tussen Uhl mann en de Canadees Suttles werd af gebroken. De uitslagen luiden: Fischer (VS)— Rubinetti (Arg.) 1-0; Filip (Tsj.)Ujt-u- men (Mong.) 1-0; Hort (Tsj.)—Jiminez (Cuba) Vi-Vi; Hübner (O-Dld.)Minic (Jsl.) 1-0;; Adisson (VS)—Geiler (Rusl.) Vi-Vt; Gligoric (Jsl.)—Poloegajevskl (Rusl.) !/«-V«; Panno Gelier (Rusl.) Vt-Vt; Gligoric (Jsl.) alle overige partijen werden afgebroken. De stand aan de kop luidt: 1. Fischer 11+2 af; 2. Uhlmann en Geiler 10'/* 1 af; 4. Gligoric en Taimanof 10 1 af; 6. Hübner en Larsen 9J/i 1 HOOGEVEEN Jan Bols is 26 jaar. Een schaatser van groot kaliber, een vechter bij uitstek en een fenomenaal stayer. Maar géén sprinter en dat is sneu. Want juist op die 500 meter worden in de nerveuze gevechten om de Europese en wereldtitel de eerste klappen uitgedeeld. Genadeloze klappen vaak. Toch verwachten de Noren dit jaar veel van Bols. Een verwachting die ze voornamelijk baseren op de spectaculaire vooruit gang die hij halverwege het vorige sei zoen juist op die sprint heeft geboekt. In één seizoen drukte Jan Bols zijn persoonlijke record met 0,8 seconde omlaag en hoewel hij ook nog op we reldniveau wordt gekwalificeerd als een sukkelaar op de 500 meter, eindigde hij tijdens het Europese kampioenschap in Innsbruck op die afstand toch als achtste. En dat is toch niet zo beroerd. Zijn 40.5 is op het ogenblik goed voor een vijfenveertigste plaats op de we reldranglijst. Dat is ook lang niet gek. Want daarmee is hij na sprintspecialist Jan Bazen (39.6) en wereldkampioen Ard Schenk (40.1) toch wel de beste Nederlander. De achterdocht van de Noren, samen met de Zweed Göran Claesson straks weer de voornaamste tegenspeler van Nederland lijkt dan ook wel gerecht vaardigd. Jan Bols haalde verleden jaar trou wens al een rijke oogst binnen. Hij ein digde zowel op het Europees als op het wereldkampioenschap als vierde en hij vestigde wereldrecords op de 3000 me ter, de kleine vierkamp en de grote vierkamp. Bovendien zal hij zich, nu hij een sportzaak in Hoogeveen bestiert, ook uit commerciële overwegingen zo na drukkelijk mogelijk willen manifeste ren- De tijd lijkt dus rijp voor Bols. Do zelfde Bols, die aan het begin vanhet vorige seizoen somber concludeerde „Met zo'n sprint zit er voor mij gewoon nooit een Europese of wereldtitel in". Die opvatting heeft hij nu gewijzigd maar nog steeds kan niemand hem vai een overdreven optimisme beschuldi gen. Dat kun je trouwens niet één Neder landse schaatser verwijten. Iedereei ziet zichzelf nog niet zo een, twee dri< op het erepodium belanden, iedereei wijst zorgelijk op een aanzienlijk aan tal buitenlanders die stuk voor stut niet voor de poes zijn en iedereen re kent onvermoeibaar voor hoe vreselijk geflatteerd zijn eigen tijden eigenlijk wel zijn. Zo ook Bols. „Je moet niet vergeten", zo redeneert hij „dat ik die tijden toen heb gereden op supersnelle banen en onder ideale omstandigheden. Bovendien gebeurde dat tijdens onbelangrijke wedstrijdjes en dan zijn de groten vaak nog te be roerd om hun schaatsen te slijpen, ter wijl ik zo hard mogelijk probeer te gaan. Wanneer de omstandigheden redelijk zijn probeer ik dat altijd. Zeker wan neer ik denk dat er voor mij een per soonlijk record in zit. Daarom geloof ik dat je je niet te veel op die tijden mag blind staren." Toch heeft het vorige seizoen ook bij Jan Bols nieuwe hoop gewekt. Dat wil hij uiteindelijk ook wel toegeven. „Er gens ben ik er zelf ook wel een beetje in gaan geloven dat het voor mij toch mogelijk moet zijn Europees of wereld kampioen te worden", zegt hij aarze lend. „Maar dan moet ik bijvoorbeeld een 500 en een 1500 meter rijden die Jan Bols: hjoog gestemde ver wachtingen abnormaal goed zijn voor mijn doen. Misschien dat ik dan eens uit de bus zou kunnen schieten. Waarom eigenlijk niet." Jan Bols heeft aan zelfvertrouwen gewonnen- Dat is duidelijk. Maar er is één ding dat tegen hem pleit. Zijn voorbereiding op het seizoen, waarin de beslissende doorbraak heel misschien een feit zou kunnen worden, is verre van ideaal geweest. Vanwege zijn sportzaak, die veel tijd en aandacht heeft gevraagd. Bols: „Die zaak houdt je ook geeste lijk bezig. Ik heb er 's nachts wel wak ker van gelegen. Tenslotte is dit iets nieuws voor mij en je moet er toch maar voor zorgen dat het allemaal van de grond komt. Er zijn genoeg mensen die me geweldig hebben geholpen, maar je zit nu toch met allerlei kleine probleempjes die je aandacht van het schaatsen afleiden." „In ieder geval heb ik voor mezelf het gevoel dat ik op het ogenblik een achterstand heb op de andere jongens. Wat de conditie betreft zal het wel meevallen. Tenslotte heb ik altijd erg serieus geleefd. Ik ben nooit echt aan de zwier geweest of zo en ik heb er altijd hard voor getraind. Natuurlijk ben ik nu wel iets teruggelopen, maar na al die jaren kan het nooit ineens allemaal weg zijn." Die achterstand moet Jan Bols dan ook wel goed kunnen maken en wan neer hij de grote vorm straks tijdig te pakken heeft, is hij in principe inder daad best in staat om voor een verras sing te zorgen. In principe, want de schaatssport barst van de onberekenbare factoren. Griep bijvoorbeeld een vrij onschuldi ge, maar voor topatleten fatale ziekte, waarvan Bols twee jaar geleden het slachtoffer werd. /i\ ELKAAR KLAPPEN Bols: „Je hebt het zo te pakken. Wanneer je zo bent afgetraind als wij oen je verschrikkelijk vatbaar. Ik kreeg het toen vlak voor het Europese kampioenschap en op de tien kilometer klapte ik finaal in elkaar- Dat is iets vreselijks. Ik heb toen gehuild, ik kon me gewoon niet meer beheersen. Daar heb je dan acht maanden lang keihard voor gewerkt. Je moet altijd nog maar afwachten of je er wel bent, wanneer de grote toernooien worden gehouden." Ook daarom wuift Jan Bols wanneer hij wordt geconfronteerd met die bru tale Noorse prognose, alle optimisme wrevelig weg. Wanneer je alles zo bekijkt," zegt hij „zou je zeggen dat het wel moet kun nen. Maar je moet het ook nog eerst een keertje doen, dat is zo beroerd." Pellenaars ploegleider van Gouds- mit-Hoff-Balamundi, had al vernomen dat Vissers weer in de slag was. Pelle naars: „Nou heb je het theater weer. Eerst ligt alles op zijn achterwerk, dan komt ..de Pel" terug en nu Vissers. Het schenkt mij alleen maar voldoening. Het brengt weer wat tekening in de zaak. Het doet mij aan 1964 denken toen ik bij Televisier begon. Ik maak mij er trouwens niet druk over. Mijn financiële basis is gezond genoeg. Ik kan alle kanten uit. Ook over de grens". Pellenaars heeft inmiddels al drie renners gecontracteerd. Het zijn Jan van Katwijk, Harrie Steevens en Leo Duyndam. HAARLEM De Haarlemse basket ballclub Flamingo's heeft in het toer nooi om de Europa Cup voor bekerwin naars donderdagavond in Haarlem in de eerste wedstrijd met 92-58 (45-30) gewonnen van Dukla Olomouch (Tsj-Sl). Scoorders: Flamingo's: Ombre 3-4. Franke 6-6, Schappert 12-12, Scheuer 6-19, More 12-6, Kales 6-0. HEERENVEEN De selectiewed strijden schaatsen voor dames in Heer enveen zijn gisteren gewonnen door At- je Keulen-Deelstra. 1000 meter: 1. Ans Schut 1 min. 41,7 sec.; 2. Sijtje van der Lende 1.42,3; 3. Stien Kaiser 1.43,2; 4. Atje Keulen- Deelstra 1.43,4; 5. Willie Burgmeijer 1.44,0; 6. Rieneke Demming 1.45,2... 7. Trijnie Rep 1.46,4; 8. Akke Falkena 1.46,8; 9/10. Beppie Geijssen en Annie van Dalsen 1.47,7; 16. Carrie Geijssen 1.51,5. 1500 meter: 1. Keulen-Deelstra 2.31,0; 2/3. Schut en Kaiser 2.34,3; 4. Rep 2.34,4; 5. Falkena 2.36,3; 6. Van der Lende 2.36,4 ;7. Demming 2.37,1; 8. C. Geijs sen 2.37.4; 9. Burgmeijer 2.37,9; 10. B. Geijssen 2.38,3. Puntenklassement: 1. Keulen-Deel stra 102.033 pnt.; 2 .Schut 102.283; 3. Kaiser 103.033; 4. Van der Lende 103.533; 5. Burgmeijer 104.633; 6. Rep 104.767; 7. Demming 104.967; 8. Falkena 105 500; 9. B. Geijssen 106.617; 10. Marie Wil- lems 107.283; 11. C. Geijssen 108.217. AMSTERDAM In Amsterdam is gisteren (na een hartaanval) de beken de Nederlandse biljarter Janus Jacobs overleden. Jacobs, die 59 jaar werd, was in de jaren na de tweede wereldoorlog een vaste deelnemer bij de kampioenschap pen in de hoogste klasse in het libre, bandstoten en kaderspelen. In 1961 ver overde hij in Medemblik de nationale titel in het libre. De laatste jaren verloor Jacobs, die niet meer bestand was tegen de inspan ningen van het wedstrijdbiljarten, het contact met de top.

De Vallei | 1970 | | pagina 11