Insinuatie stichtingsbestuur schoot bij gemeenteraad in het verkeerde keelgat Schooljeugd actief voor gehandicapten Smakeloos 99 en „laag bij de gronds99 VRC gaat klaverjassen Gereformeerden doen ook aan planning Hoge huren in Dragonder nog niet definitief hebben weer te weinig loten 0 p E L ÜHEVROLEI Wethouder: „Wederzijds zijn fouten gemaakt Dank zij f 400,- Winkeliers Trekking loterij v.v. Musketiers BURGELIJKE STAND Initiatief Jeugd-Rode Kruis Eerste kraak bii eerste mail Belt u dan even a.u.b. V"'7Ï0- 11079 Bakker houdt traditie hoog Naam Diaken Instuif Kerst Secretaris Afscheid Gemengd Gemeenteavond 3800 Notabelen Opinie Begroting Duur dak Gedenk de woensdag VAN WOUT BLAUWKOUS V.A.B. KIRPESTEIN SLAPENDE SCHERPENZEEL FOUTEN INPAKKEN RENSWOUDE VRIJDAG 4 DECEMBER 1970 Vorige week is me gebleken, dat de liefde voor de democratie voorname lijk door de portemonnee gaat. Het gemeentebestuur had er alle registers van de voorlichting voor opengetrok ken om de co-produktie van een Delftse plannenmakerij en enkele academisch gevormde verkeersagen ten uit Deventer onder het Veenen- daalse volk te brengen. Dat men uit de gespendeerde centen ook een bij komend stukje publiciteit haalde kan het gemeentebestuur niet worden aangerekend, naar mijn menning. In tegendeel. Als er geen kip was ge komen hadden de gemeenschapsgel den tenminste toch nog nut afgewor pen in de vorm van de bij half Ne derland gevestigde wetenschap dat de randstad Holland hier ophoudt en nergens anders. Er is nog nooit een minister geweest die de juiste begrenzing van dit ge bied heeft aangegeven. Het kan dan ook een veel lager overheidsorgaan als een gemeentebestuur niet kwalijk worden genomen, dat het in dit op zicht zelf het heft in handen neemt. Ik zou zelfs nog een stap verder willen gaan en het apparaat dat over ons gesteld is willen adviseren om bij Veenendaals invalswegen vanuit het westen des lands onder het plaats naambord de mededeling „Randstad Holland" te laten bevestigen en bij de uitvalswegen naar het oosten des lands „Einde Randstad Holland". Daarbij zijn leuzen als „Wemeldinge, Europese gemeente" en „Welkom in Lunteren" slechts gebrekkig ambte lijk stuntwerk. Wat zal er vooral in de doorgaande weggebruiker niet omgaan als hij op zo'n manier wordt geconfronteerd met h et randje van de randstad? Hij rijdt op de rand van twee werelden: van het met smog oversluierde over volle, maar toch blijkbaar ook aan trekkelijke westen duikt hij zo _£j,e bush-bush in. En wat ligt daar op die grens met open poorten naar die twee werelden? Juist. Veenendaal. Dat moet Nederland nu maar eens gezegd wezen. Maar dat leek toch niet in de eerste plaats de bedoeling van de wijze waarop opening van de Veenendaalse zaken werd gegeven. De publiciteit werd en passant even meegenomen, maar het hoofddoel mag niet uit het oog worden verloren: de inspraak van de burger, het op een vooruit strevende manier de gelegenheid ge ven tot het beleven van de democra tie en het opwekken van liefde daar voor. Daarin hebben mijn medeburgers mij enigszins teleurgesteld. Vandaar mijn aanhef: de liefde van de democratie ging voornamelijk door de portemon nee ofwel: de kassa. Wie zagen we namelijk in gesloten rij en ter inspraak komen? De winke liers. Op zichzelf een verblijdend ver schijnsel, want daarmee demon streerde de neringdoende klasse in het groot te willen denken... Op de avond voor Jan en Alleman Heg de tent wederom vol. Ik zou over dit succes een schaduw kunnen laten glijden door u voor te rekenen dat de 150 belangstellenden slechts een half procent van de totale bevolking uit maakten, maar dat zou me niet pas sen. Menig gemeentebestuur zal ja loers zijn op het onze met zo'n aantal supporters. Maar wat tussen die twee topavonden inzat was, afgaande op de berichtge ving, niet om over naar de massa media te schrijven. Enkele handenvol georganiseerde politiekbedri j vers, huisvrouwen, pastors en onderwij zers, de begeleiders van de duizend stuks voortgezet-onderwijsjeugd niet meegerekend. Voor de voorgangers en het onderwij zend personeel is altijd wel een ex cuus aan te voeren. De ene categorie zou druk kunnen zijn met het ver minderen van klachten over gebrek aan pastoraal bezoek, de andere groep moest schriften nakijken, zul len we veronderstellen. Maar voor de lokale politici gaat geen enkele vlieger op. De gemeenteraads verkiezingen zijn net achter de rug en de vier rustige jaren zijn nog maar koud begonnen. Iets om te onthouden voor de volgende stemming: Wat zeggen verkiezings programma's van mensen die helè hierings ongebruikt laten liggen? Wout Blauwkous ADVERTENTIE VEENENDAAL COT-MOTOM VEENENDAAL Het Stichtingsbestuur van de Gelderse kleuterschool heeft het verbruid bij de gemeenteraad. Tijdens de openbare raadsvergadering van gisteravond kon men weinig waardering opbrengen voor de brief met kantteke ningen (gepubliceerd in „De Vallei" van dinsdag 1 december, red.) die het Stichtingsbestuur deze week aan het gemeentebestuur heeft verzonden. Vooral de suggestie van het neutrale schoolbestuur, dat christelijke kleuterscholen de aanmeldingen van nieuwe leerlingen kennelijk uit de kerkezak toveren vond een slecht onthaal. Woorden als bijzonder smakeloos, laag bij de gronds en ondergrondse schoolstrijd vielen als pepernoten over de groene tafel en als het aan de raad ligt gaat het schoolbestuur de zak in. In de bewuste brief stelde het school bestuur dat het door de gemeente aan het lijntje is gehouden bij het stichten van een nieuwe openbare kleuterschool. Drs. H. Hiensch vertolkte de gevoe lens van AR en CH en stelde er prijs op ten aanzien van openbaar en chris telijk onderwijs zijn standpunt nog eens duidelijk uiteen te zetten. „Ieder ouderpaar beslist uiteindelijk aan wel ke school men zijn kind onderwijs wil laten volgen. Christelijk of openbaar onderwijs hangt in eerste instantie af van het voldoen aan de wettelijke ei sen. We kunnen begrijpen dat wanneer de zaken niet zo goed gaan zoals bij de Gelderse kleuterschool het geval is een bestuur van de school afwil. Als er dan zo'n grote behoefte bestaat zoals het bestuur het laat voorkomen, dan be grijp ik niet dat de school niet tot de nok toe gevuld is. Dat men nu in actie wil komen (het schoolbestuur zegde in de brief toe nu een bruisende activiteit te zullen gaan ontplooien) is alleen maar te prijzen. Dit soort opmerkingen is alleen maar een afzetten tegen el kaar en dat lijdt tot koude harten", al dus de heer Hiensch. Van de heer C. G. van Hal (PvdA) kwamen de kwalificaties „bijzonder smakeloos" en „laag bij de gronds" over de suggestie van de kerkezak. An derzijds kon hij de teleurstelling bij het schoolbestuur best begrijpen. Zijn fractiegenoot de heer T. Verkuijl sloot zich hierbij aan. „Met dit soort opmerkingen strijkt het schoolbestuur ons tegen de haren in en het maakt in feite iedere discussie onmogelijk. Dat het zo gelopen is, ligt aan het schoolbe stuur zelf; het is slapende geweest", al dus de heer Verkuijl. Mevr. H. Buddingh-De Vries Lentsch (VVD) meende dat het zwaartepunt van het hele probleem gelegen was in de vergrijzing van de wijk waar de school staat. Als de Dragonder vordert en er wonen maar eens veel jonge gezinnen, dan barst de school misschien wel uit zijn voegen", zo profeteerde zij. Wethouder R. Koppenberg noemde uitstel van het plan-Dragonder een van de voornaamste oorzaken dat een en T. Verkuyl VEENENDAAL De algemene vreugde in de raad dat binnenkort in plan Dragonder-Zuid begonnen zal worden met de bouw van 94 eengezins woningen en 164 etagewoningen in de woningwetsector werd wat getemperd door de huurprijzen. Voor de eenge zinswoningen komen die inclusief de bijkomende kosten op circa 325,- en voor de flats op 274,-. Wethouder E. C. Diepeveen, die ver schillende complimentjes in ontvangst mocht nemen, hield wat de prijzen be treft en zeker die voor de eengezinswo ningen een slag om de arm. „De hoogte van het uiteindelijke bedrag hangt af van de individuele bewoning," zo stelde hij. Van verschillende zijden gingen er wel stemmen op de uniformiteit in de woningbouw nu eindelijk eens te door breken. „Kan' er niet met een andere aannemer en met een andere architect worden gewerkt", zo werd gevraagd. Ook vonden verschillende raadsleden dat er te weinig differentiatie in de nu in aanbouw te nemen woningen aanwe zig is. De wethouder van volkshuisvesting vertelde dat er al contacten bestaan met andere aannemers en architecten, ook al om de uniformiteit te doorbre ken. Een vraag van de KVP'er de heer Hendriks wat Patrimoniums Bouwver eniging eigenlijk doet met de rente van de waarborgsommen bleef onbeant woord. Hetzelfde lot onderging de sug gestie' van Leo Coini (D'66) toen hij vroeg wat het college voelt voor een alternatieve bouwvereniging. Wethouder E. C. Diepeveen complimenten VEENENDAAL De meeste loten In de Sint Nicolaasactie van de Veenen daalse winkeliers waren woensdag al weer uitgegeven. De banken, waarvan de winkeliers de bonnetjes betrokken, zijn door hun voorraad heen. Dat bete kent dat een aantal kooplustigen die het cadeautjes inslaan tot het laatst hebben uitgesteld, nïet meer mee kun nen doen aan de verloting van een aan tal aantrekkelijke prijzen. De voorzitter van de winkeliersver eniging, de heer J. H. van Schuppen geeft toe dat er ook dit jaar weer te weinig loten beschikbaar zijn. Zeven maanden geleden werd de actie op touw gezet en toen besloot men tien procent meer loten te laten maken dan verleden jaar. De winkeliersvereniging hield zo ongeveer in april dus rekening met een omzetstijging van tien procent. De heer Van Schuppen schrijft de sterkere stijging aan de vierhonderd gulden-golf toe, waardoor de mensen meer konden besteden. De winkeliers vereniging is vanzelfsprekend tevreden over de omzet. Ook is het, zegt de voor zitter, voor de afwikkeling van de ver loting beter dat er iets te weinig loten zijn, dan teveel. ELST Vanavond om zeven uur zal de trekking van de verloting plaatsvin den, die de financiële commissie van v.v. Musketiers in het najaar organi seerde, ten bate van het jeugdwerk in de vereniging. De trekking wordt verricht door poli- tlewachtmeester J. Abrahamse, in het clubhuis - hotel De Stuyvenberg. De hoofdprijs bestaat uit een groot beeld t.v., tweede prijs een heren- of damesrijwiel en derde prijs een elektri sche deken. Verder zijn er nog tal van aantrekkelijke prijzen. Geboren: Johanna, d.v. A. van Setten en J. Robbertsen, (Oosteinde 81); Mari- nus, z.v. P. Overvest en R. Ploeg, (Groot Wolfswinkel 1). Ondertrouwd: R. Methorst en J, Ha- zeleger. Drs. H. Hiensch (AR) koude harten ander wat langer heeft geduurd dan misschien wenselijk was geweest. Wethouder G. v. d. Berg gaf toe dat er ook van de kant van de gemeente in deze affaire fouten zijn gemaakt. „Met dit voorstel tonen we in ieder geval onze goede wil". De raad was het er trouwens wel over eens, dat de huisvesting van de kleuters in de Gelderse school misera bel is. Rancuneus over de gewraakte brief had men echter niet, want een paar agendapunten verder kreeg het Stichtingsbestuur ruim 600,- voor de aanschaf van ontwikkelingsmateriaal. Bij het verlenen van medewerking tot stichting van een chr. kleuterschool in de Dragonder-zuid werd er bij na vraag door de heer C. G. van Hal op gewezen, dat samenwerking op dit punt door de samenwerkende chr. schoolbe sturen nog in de overlegsfeer is. VEENENDAAL Door scholieren van 't lager en voortgezet onderwijs in Veenen daal worden vandaag b(j gehandicapte en chronisch zieke kinderen tot 21 jaar een sinterklaassuprise thuisbezorgd. Dat is het resultaat van de jaarlijkse actie die het Jeugd-Rode Kruis in Veenen daal in samenwerking met de hoofden van lagere, havo- mavo-, huishoud- en technische scholen op touw zet om de ongeveer 75 a 80 gehandicapten te verrassen met het sinterklaasfeest. Voor de tiende achtereenvolgende maal is de actie gehouden. Het bestuur van het Jeugd-Rode Kruis kondigt door een stencil aan de schoolhoofden de geschenkenactie aan en het stelt daarbij tevens de vraag of leraren en scholieren inmiddels nieuwe adresseh hebben verzameld van kinde ren die gehandicapt zijn. De school jeugd zorgt vervolgens voor het geld. Gisteravond was een groot aantal Veenendaalse scholieren naar de huis houdschool aan de Stationssingel geko men om daar de door het Jeugd-Rode Kruis gekochte cadeaus in te pakken. Het bestuur van het Jeugd-Rode Kruis is verheugd over het feit dat elk jaar weer zoveel scholieren hun mede- VEENENDAAL De ontspannings commissie van de voetbalvereniging VRC gaat weer klaverjassen in de kan tine aan de Brinkersteeg. Het gebeuren vangt aan a.s. zaterdagmiddag om dri uur. Iedereen is welkom om een van de leuke prijzen in de wacht te slepen. werking verlenen; De heer Van Benthem: „Het is leuk dat dit al voor de tiende maal verwe zenlijkt kan worden. Het gaat overi gens niet om het cadeautje, maar om de gezonde kinderen erop te wijzen, dat er nog veel narigheid is ook in Veenendaal. nendaal." VEENENDAAL Donderdagmorgen is ontdekt dat inbrekers, 's nachts hun slag hadden geslagen bij de fotohandel Rob Strik aan het Raadhuisplein. Deze eerste kraak in het nieuwe winkelcen trum (waar Strik zich bovendien als eerste vestigde), leverde een buit op van tegen de tienduizend gulden. Film en fotocamera's werden meegenomen, nadat de dader(s) zich toegang hadden verschaft via een der grote ruiten, die met een glassnijder was bewerkt. Geboren: Ada Sophia, d.v. A. Koppe- jan en J. W. van Rumpt, (Van Reede- weg 4); Jan Arie, z.v. B. Vink en J. Brussaard, (Eikenlaan 1). Ondertrouwd: H. J. van Batenburg en Chr. de Roos (Veenendaal); C. T. van der Linden (Rhenen) en G. van Ginkel. voor Veenendaal 17.30 uur 10550 19.30 uur 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 RENSWOUDE Bakker P. Overeem gaat zaterdagavond een traditie in ere houden. Hij organiseert in zijn bakkerij de traditionele sjoel- en schietavond met als hoofdprijs een een meter lang kren tenbrood, waarvan het gewicht moet worden geraden. Dit soort wedstrijden werd vroeger door vrijwel alle bakkers op touw gezet. De dorpsklepperman kondigde deze evenementen toen dagen van tevoren aan. Met het sjoelen en schieten zijn zoals gebruikelijk weer allerlei zoete lekkernijen te winnen. Dat het gemeentebestuur van Veenendaal met het ontvouwen van de plannen voor de komende vyftien jaar in een structuurnota ook het een en ander heeft losgemaakt in kerkelijke kring blijkt uit een artikel van de hand van de ge reformeerde ds. Th. Ferwerda in Centraal Weekblad. De voltallige gerefor meerde kerkeraad van Veenendaal heeft zich gebogen over de „burgerlijke planning" om te trachten aan de hand daarvan een gereformeerde dito te ont werpen. Een vast-omlynd plan is er nog niet uitgekomen. voogdij van dë hervormde ge meente te Leersum besloten het college van notabelen op te heffen. Na de aanpassing van de kerkvoog dij aan de nieuwe kerkorde ver viel de belangrijkste taak van de notabelen namelijk het houden van toezicht op de kerkvoogdij, een taak die werd overgenomen door de kerkeraad en het provin ciaal college van toezicht. De notabelen kwamen daardoor in de onbevredigende situatie te ver keren, dat ze wel mochtA advise ren en collecteren, maar niet meer mee mochten beslissen over de be stemming van de gelden. In de loop van de tijd ontstonden er drie vacatures in het zeven leden tel lende college, die niet meer wer den vervuld. De collecten zullen in het vervolg worden verzorgd door een groep jongeren. met de neus op de nuchtere maar te schamele cijfers gedrukt. Van het geraamde bedrag aan vrij willige bijdragen over 1970 (90.000 gulden) moet op dit moment nog 30.000 gulden binnenkomen. Reden voor de penningmeestér van de kerkvoogdij, de heer Ph. de Roder, om de bijdragen voor het volgende jaar alvast maar 10.000 gulden la ger te begroten en het verder dui delijk en recht op het gemeentelid af te zeggen. Als er geen gunstige wending komt in de offervaardigheid van de ge meente zal binnen enkele jaren de tweede predikantsplaats moeten worden opgeheven, om nog maar niet -tespreken van bouwplannen voor een kerkelijk centrum in Rhenen-hoog die dan niet meer nodig zijn. Dat was op zo korte termijn ook nog niet te verwachten, maar wel heeft de kerkeraad besloten dat men het er in de nieuwe woonwij ken niet „op aan zal laten komen" maar er als kerk bij zal zijn. De kerkeraad zal zich in de komende tijd gaan bezinnen hoe men dit zal verwezenlijken. Ds. Ferwerda voegt er nog een en kele persoonlijke kanttekening aan toe, o.a. dat hij neigt naar de mening, dat zich in Nieuw-Vee nendaal wel eens een aanzienlijk aantal gereformeerden zou kunnen vestigen nu de uittocht vanuit de randstad Holland in de richting van het oosten zo duidelijk waar te nemen is. De huidige gang van zaken in de instuif heeft in de raad van de gereformeerde kerk in Leersum de tongen losgemaakt. Er waren nog al wat bezwaren, met name tegen de overmatige produktie van ge luid en de grote belangstelling die in een te kleine ruimte moet wor den opgevangen, met alle gevaren daaraan verbonden. De opzet alleen voor de jeugd van Leersum is in de loop van de tijd ook enigszins uit de hand gelopen, omdat veel jongeren uit de omgeving de instuif bezoeken. De situatie is hierdoor onduidelijk geworden. In eerste instantie be sloot men iets te doen aan de (brand)veiligheid en vooral de nooduitgangen onder de loep te nemen. Voor de bejaarden van de hervorm de wijkgemeente oost te Veenen daal wordt op maandag 21 decem ber a.s. een kerstbijeenkomst ge houden in de Ichtus Mavo aan de Westersingel. Aan de bijeenkomst is een broodmaaltijd verbonden. Tot secretaris van de commissie van beheer van de gereformeerde kerk in Rhenen is benoemd de heer R. van Zwieten. De predikant van de hervormde wijkgemeente noord te Veenen daal, ds. S. P. van Assenbergh, zal op 10 januari a.s. afscheid nemen van de Veenendaalse hervormde gemeente. Op 17 januari doet hij zijn entree in Nijkerk na bevesti ging door ds. J. Koele te Nijkerk. De laatste traditionele jongelings- en meisjesverenigingen van de hervormde gemeente te Veenen daal zijn opgegaan in een jeugd vereniging. De jongens en meisjes van de hervormde oostwijk gaan in het vervolg gemengd vergade ren onder voorzitterschap van de heer M. Terlouw. Dinsdag a.s. wordt in Renswoude een gemeenteavond voor de her vormden gehouden. Het gesprek zal gaan over het onderwerp „Wat is de gemeente van Christus?" Ruim 3800 gulden hebben de ver koopdagen die de hervormde kerkkrans Wees een Zegen in Eist organiseerde, opgebracht. Met instemming van de nog zitting hebbende leden heeft de kerk- Volgend jaar september hoopt men het hervormde gemeentecentrum in Leersum in gebruik te kunnen nemen. De gemeenteleden is ver zocht om een naam voor dit ge bouw te bedenken. De inzender van de naam die zal worden geko zen krijgt, al naar gelang van zijn of haar geslacht, een kistje sigaren of een doos bonbons. Tijdens een gemeente-avond van de hervormden in Rhenen is een opi niepeiling gehouden over o.a. ge zinskerkbezoek, avondmaal en avonddiensten. Negentig gemeen teleden gaven hun mening prijs op een enquêteformulier. Voor het regelmatig houden van g'ezinsdien- sten was verreweg de meerderheid evenals voor het betrekken van kinderen in deze diensten. Het voor en tegen met betrekking tot het houden van acht avond maalsdiensten in de avonduren ging ongeveer gelijk op. Een klei ne meerderheid was tegen hei openstellen van het avondmaal voor gedoopten. Vrijwel iedereen was voor meer orde bij het aan tafel gaan. Discussie-kerkdiensten in diverse vormen haalden het bij lange niet, evenals het laten voorbereiden van kerkdiensten door gemeente leden al waren de tegenstemmers op dit punt niet zo sterk in de meerderheid. Instrumentale medewerking in de avonddiensten had de instemming van de meesten. Nog meer waren er voor gemeenschappelijke avonddiensten met de gerefor meerden. Als het aan de stemmers ligt wordt de geloofsbelijdenis zin gend of sprekend afgelegd. Voor schriftlezing door ambtsdragers of gemeenteleden voelden de meesten niets. Onder de noodkreet „De kerkvoogdij vraagt advies aan de leden van de hervormde gemeente van Rhenen over de begroting 1971" worden de Rhenense hervormden nog eens Tot diaken van de hervormde gr- meente te Rhenen is benoemd de heer D. Burlale. Het dak van de toren van de her vormde kerk in Maurik is hard aan vernieuwing toe. De leien dakbedekking dateert van 1920 en kostte toen al 60.000 gulden. De hervormde vrouwengroep wil al vast een bazaar gaan organiseren om een „leitje" bij te dragen aan de dreigende kapitale uitgaaf. Veel moed geven de gemeenteleden de dominee (W. J. A. van 't Einde) tot nu toe niet. Al een half jaar is de pastoor bezig om geld bij elkaar te scharrelen voor drie lichtkronen. Ze komen op 3500 gulden per stuk. Er is nog maar 1300 gulden bin nen. „Gedenk de woensdagavond, dat gij die heiligt. Dan zult gij geen werk doen, noch u op pad bege ven. Dan zult gij geen vergade ringen bijeenroepen, op huisbe zoek gaan of ander kerkcwerk verrichten. Dan zullen de koren zwijgen, de catechisaties stil staan. Want gij zult gedenken hoe sport lieden in de heilige arena om uwenwil in 't zweet huns gansen lichaams werken, geblesseerd worden, wisselend aangebeden en uitgefloten. En een tweede gebod, hier haast aan gelijk, is: En op vrijdag avond zult gij evenmin verrich ten wat hiervoor genoemd werd. Want op deze Heilige Koop avond zult gij met uw vrouw, uw dochters en zonen op pad gaan en lokkende etalages be zichtigen. Dan zult gij uw beurs ledigen en u beladen met het geen gij nodig hebt voor uw di vertissement in het eveneens Heilige Weekend. (Deventer Kerkbode)

De Vallei | 1970 | | pagina 3