DE vaiifi assistent personeelsbureau Gelderse boeren willen minstens vijf procent prijsverhoging Raad beslist 11 december Gemeentelijke belastingen in Resteren omhoog 1333311 W Agrariërs zijn het lange wachten moe Burgemeester Pott te gast bij Turken Zelfstandige jongelui voor onze centrale administratie. KUKGRUP WATERDICHThaken HARDEVELD |>onimenL CHAUFFEUR FLINKE JONGEMAN WATERSCHAP GREBBE f 1,- ANNE VAN MANEN ZAANSE KLOKKEN voor extra lage prijzen Horlogerie A. H. Brands VEEMARKT UTRECHT Ook zaterdag zangavond in Herv. kerk Sint bezoekt voetbaljeugd Feestmaand voor NYYH Kamercommissie ziet weinig in belastingrente Korte nieuwtjes uit de Betuwe Jan van Beek Gerarda Gerritje Hardeman N.V. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN KOGELLAGERS VEENENDAAL WAGENINGSELAAN 2 TEL. 08385 - 19010 VERENIGDE VERGADERING DROOGTROMMEL Bendix Stereo platenspeler f698,- SAMEN: f699,- N.V. Het dagblad voor ieder gezin BETER KAN HET NIET MAATKLEDING DE TIJD IN OUDE STIJL 115.— 225.— gouden 5-je voor 5, Iedere zaterdag op de markt te Veenendaal. Fa. J. VAN REE Graanhandel Fa. G.G.v.d. GRIFT Eierhandel zoekt die zal worden ingeschakeld bij alle voorkomende werkzaamheden op het gebied van salaris berekening, sociale- en andere verzekeringen, pensioen e.d. Vereist is ULO/MAVO opleiding grote accuratesse taktvol kunnen optreden leeftijd ca. 18 jaar. Hebt u interesse neem dan kontakt op met onze afdeling Personeelszaken, waar men u gaarne nader zal inlichten. OPHEUSDEN In de gemeenteraadsvergadering, die vrijdagavond 11 december in Opheusden gehouden wordt, zal het college van B. en W. voorstellen tot verho ging van enkele gemeentelijke belastingen ter tafel bren gen. Deze betreffen de tarieven van de rioolbelasting, de straatbelasting en de personele belasting. Opcenten Riool EEJSHEID MARKTEN VRIJDAG 4 DECEMBER 1970 en hebben de eer u, mede namens weder zijdse ouders, kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de vol trekking zal plaatsvinden op woensdag 16 december a.s. om 14.30 uur in „De Bergpoort" te Ede. Kerkelijke bevestiging om 15.30 uur in de Ned. Herv. Bethelkerk, J. Th. Toorop- laan 133 te Ede, door de Weleerwaarde Heer Ds. R. C. Cuperus December 1970. Bennekom, Maanderdijk 23. Ede, Frankeneng 1. Receptie van 18.00 - 20.00 uur in hotel Hinde", Stationsweg 132, Ede. .De Witte Toekomstig adres: Valleistraat 16, Veenendaal. wr&x&x*- Het bestuur van het waterschap Grebbe maakt bekend 1. dat op vrijdag 18 december 1970, des namiddags 8.00 uur een zal worden gehouden in Hotel .Paviljoen De Grebbeberg", Grebbeweg 103 -105 te Rhenen 2. dat ten kantore van de secretaris, Cuneraweg 203 te Achterberg van 2 december 1970 tot en met 16 december 1970 ter inzage liggen a. het concept van de rekening voor het dienst jaar 1969 b. het concept van de tweede wijziging van de begroting voor het dienstjaar 1970 c. het concept van de begroting voor het dienst jaar 1971. Rhenen, 1 december 1970. Het bestuur van het waterschap Grebbe, De secretaris, W. Silfhout. De watergraaf, L. Bosch v. Rosenthal. Inderdaad zelfstandig, want je krijgt direct een eigen taak. Daarvoor ben je verantwoordelijk. Daarbij zit je niet °P een eindeloos kantoor, maar op een kleine gezellige afdeling. Daardoor werk je samen ,in een team' met andere jongelui. Wij hebben werk aangepast aan je schoolopleiding. Hierbij denken we aan huishoudschool of enkele jaren MAVO of ULO. We betalen graag een goed salaris. Tevens hebben wij een uitstekende studiekostenvergoeding. Ben je geïnteresseerd, schrijf dan even een briefje naar Groenwoudt's Supermarkt N.V., afdeling personeelszaken of tel. nr. 08387-1755. nijajaS Kan el-tegen./ mP*'- -"*■ dmK tgK/emen e/i POON 5T0MERU Beotrixstr. 37 - Tel. 12415 VEENENDAAL 3,5 kg met afvoer. Verk. adv.prijs Aristona, Hi-Fi nr. 8530. Verk. adv.prijs ƒ35.9, \)l// Fabr. importeur van elektr. huish. art. AEG - Bosch - Blaupunkt - Aristona - Dual enz. Amerongen - Industrieweg 24 - Tel. 03484- 1944* draagt prettiger zit beter wordt naar wens gemaakt, maar dan vervaardigd door: PR. BERNHARDLAAN 17-TELEFOON 12074 VEENENDAAL. Massief notenhouten kast, koperen gewichten, kettingen en sierstukken. Bijv.: model nr. 1431 met 1-daags uurwerk Model nr. 1437, grootste model met 8-daags uurwerk Als extra t.e.m. 4 december bij al uw aankopen van minimaal 200,een Parkweg 22 EDE-Zuid Tel. 08380- 15388 Amerongen vraagt: U kunt dagelijks aanmelden: Burg. v. d. Boschstraat 94, telefoon 03434 - 1223. Eist (Utrecht) - Rijksstraatweg 20 telefoon 08377 - 229. vraagt met spoed: voor de functie van INPAKKER - BIJRIJDER. l'k' Totale aanvoer 3716. weekaanvoer 4225; runderen 1255; vette kalveren 11; graskalveren 149; nuchtere kalveren 738; schapen 963; varkens boven 100 kg 587; bokken en geiten 13. PRIJZEN (in guldens): melk- en kalf- koeien, per stuk 1225-1480; kalfvaarzen, per stuk 1025-1275; vare koeien, per stuk 825-1025; pinken, per stuk 640-880; stieren, per stuk 825-1575; graskalveren, per stuk 450-680; nuchtere kalveren, per stuk 40-80; fokkalveren, per stuk 130- 375; schapen, per stuk 85-120; lammeren, per stuk 100-160; bokken en geiten, per st. 16-76; vette koeien le kwal. per kg gesl. gew, 4.55-4,90, 2e kwal. per kg gesl. gew. 3,95-4,55, 3e kwal. per kg gesl. gew. 3,65-3,95; vette kalveren le kwal. per kg lev. gew. 4.00-4,25, 2e kwal. per kg lev. gew. 3,70-4,00, 3e kwal. per kg lev. gew. 3,40-3,70; nuchtere kalveren, per kg lev. gew. 1,40-1,80; slachtzeugen, per kg lev. gew. 1,60-1,70; jonge slachtzeu gen, per kg lev. gew. 1,75-1,90. OVERZICHT (resp. handel en prijzen) melk- en kalfkoeien redelijk, ruim, prijshoudend; vette koeien vlotter, even hoger; vare koeien matig, prijshoudend; vette kalveren matig, hoger; graskalve ren redelijk, prijshoudend; nuchtere kalveren rustig, vast; fokkalveren rus tig, hoger; schapen lui, prijshoudend; lammeren idem; varkens stug, nauw prijshoudend. RENSWOUDE De zangbijeenkom sten, die op 24 oktober in de Hervorm de kerk zijn gestart, blijken aan te slaan bij het publiek. Deze diensten, die niet langer dan een half uur duren hebben van meet af aan ruime belangstelling gehad, zodat de commissie meent, dat de proef ge slaagd genoemd mag worden. De sa menzang wordt begeleid door de Vee- nendaalse organist de heer H. Pomp, die tevens in iedere dienst een orgelsolo ten gehore brengt. De commissieleden belasten zich afwisselend met het lezen van korte Bij bed teksten en gebed. Daar de opkomst in stijgende lijn is had de commissie de moed aan de aan wezigen te vragen of men bereid was op 5 december (St.-Nicolaasavond) te komen zingen. Dit bleek bij velen het geval te zijn. Besloten werd daarom de zangdienst ook op die avond door te laten gaan. ELST Sint-Nicolaas zal tijdens het weekeinde aan twee voetbalverenigin gen een bezoek brengen. De jeugdcommissie van v.v. Muske tiers heeft voor vanavond een St.-Nico- laasfeest georganiseerd, dat plaats vindt in het clubhuis hotel „De Stuyvenberg", terwijl de jeugdcommissie van v.v. Oranje Wit in café De Morgenster op zaterdagmiddag een kinderfeest organi seert. Behalve dat St.-Nicolaas en zijn knecht persoonlijk een bezoek komen brengen aan de jongste telgen van de twee voetbalverenigingen, zullen ze de gebruikelijke versnaperingen krijgen terwijl er tevens een serie gezellige kinder- en tekenfilms wordt vertoond. B. en W. overwegen bij het ophalen van het huisvuil binnenkort over te schakelen op het systeem van de plastic zakken. Dit maakt herziening van de tarieven van de reinigingsrechten noodzakelijk. Deze rechten bedragen sedert 1 januari van dit jaar 23;- per jaar voor de eerste twee emmers; voor elk twee tal meer is dat bedrag opnieuw verschuldigd. Deze tarieven leveren een verschil op van 7875 met de door de minister aangegeven norm. Een concreet voor stel voor herziening van de genoemde tarieven heeft het collega van B. en W. nog niet, wel wat betreft de personele, de straat- en de rioolbelasting. Het aantal opcenten- op de personele belasting bedraagt momenteel nog 250. Het college stelt hier een verhoging tot 275 voor. Dit zal een jaarlijkse meerop brengst van 5500,- opleveren. Omdat de uitgaven voor onderhoud, verlichting en riolering jaarlijks stijgen ziet het college zich genoodzaakt ook de tarieven van de straatbelasting te ver hogen. De door de minister toegelaten maximale heffing werd tot dusver niet door de gemeente bereikt. Destijds ging men er vanuit, dat de grens van de billijkheid werd overschreden als de belastingopbrengst meer dan 75 pet. van de uitgaven betrof. De minister is van dat standpunt inmiddels afgestapt. Hij noemt in dit verband recentelijk 85 pet. Voor B. en W. een reden om met een gerust hart een voorstel tot verho ging van de straatbelasting te doen. Wat de rioolbelasting betreft, geLdt hetzelfde. Ook hier geeft de minister een ruimere marge aan, waardoor ver hoging mogelijk wordt. B. en W. willen het rioolbelasting-tarief vaststellen op 25 pet. van de belastbare opbrengst met een minimum van 40.- per aansluit- baar perceel en het tarief voor de per celen, die geen zuiver huishoudelijk af valwater lozen op 55 pet. van de belast bare opbrengst van de gebouwde eigen dommen. Dit betekent een verhoging van 7 pet. VEENENDAAL De Ned. Ver. van Huisvrouwen afdeling Veenendaal heeft voor december weer enkele feestelijke avonden gepland. Allereerst op woensdagavond 9 dec. in het NVV-gebouw aan de Tuinstraat de Sinterklaasavond. Voor deze avond wordt iedereen verzocht een pakje met gedicht mee te brengen. De kerstavond wordt gehouden in hotel „La Montag- ne". De avond wordt opgeluisterd door muziek en zang van de heer en me vrouw Van der Putte en declamatie van de heer H. J. van Maanen. ARNHEM De Gelderse boeren wil len op korte termijn verbetering zien inmun financiële positie, die al sinds lang niet meer zo rooskleurig is als de minister van landbouw en zijn ambtenaren wel willen doen geloven. De agrarische ondernemers zijn het wachten moe en ondanks alle toe zeggingen verlangen zij met name naar een verhoging van de prijs van hun produkten met zeker vijf pro cent. „Dat is het minste wat wij als basis voor onderhandelingen op tafel wil len leggen", heeft ook de voorzitter van deze organisatie, de heer W. J. Lokhorst, donderdagmorgen tijdens de Iedenraadsvergadering in hotel Haarhuis in Arnhem gehouden, ver klaard. „Als dat niet gebeurt, dan zullen wij ons als boeren anders op DEN HAAG De vaste Kamercom missie voor financiën is niet enthou siast over het voorstel van de regering om rente te betalen over te veel betaal de belasting en te vorederen over ver schuldigde belasting. Verscheidene leden van de commissie vonden dat het voorstel te eenzijdig ten gunste van de fiscus werkt, waardoor onbillijkheden kunnen ontstaan. Ande ren achten de renteberekening te oms lachtig ten opzichte van het nut, aldus het verslag van de commissie over de belastingrente. LIENDEN De jeugdleden van de chr. wandelsportvereniging De Beuk- trekkers genoten van een gezellig Sint-Nicolaasfeest in zaal Torenzicht Voor de komst van Sint en Piet werden amusante films vertoond. Sint riep eni ge kinderen bij zich en liet ook nog een paar ouderen op het matje komen. Nie mand hoefde de zak in, integendeel, Sinterklaas liet zich hoofdzakelijk prij zend uit. LIENDEN Burgemeester en wet houders hebben met ingang van 1 maart 1971 benoemd tot commies ter gemeentesecretarie, afd. sociale zaken, de heer H. F. M. M. van den Hoogen, adjunct-commies sociale zaken ter se cretarie van Mill en St. Hubert. LIENDEN De in Lienden gehouden cpllecte voor het Nederlandse Oorlogs graven Stichting heeft 129,05 opge bracht. LIENDEN Voor de komende feest dagen kunnen landbouw-vakantiebon- nen worden ingeleverd op maandag 14 december, 's avonds van 7-9 uur bij de heren C. van Beusichem, Jan Steen straat 16 te Lienden en C. G. van Baar- en. Luchten burg 70 te Ingen. Iedere werknemer mag voor 200,- inleveren, zowel bonnen als cheques van ziekte wet enz. Alles wordt direct verzilverd. Losse bonnen worden niet aangenomen- Opplakboekjes zijn bij bovengenoemde adressen verkrijgbaar. moeten stellen", voegde hij daaraan toe, de emotionele stemming onder zo'n tweehonderd agrariërs in een krachtige stroom leidende. Van de zijde van het hoofdbestuur van de Gelderse Maatschappij van Land bouw werd op de druk bezochte ver gadering medegedeeld dat reeds met ingang van januari betere regelingen van kracht zullen worden betreffende het Ontwikkelings- en Sanerings fonds voor de landbouw. Dat wordt hoog tijd, want de boeren willen niet langer meer afhankelijk zijn van de Algemene Bijstandswet. Dat geldt ook voor wat de regeling van de wa terschade betreft. Trouwens, daar zijn met het ministerie nog bespre kingen over gaande, zo werd donder dagmorgen in Arnhem aan veel ge dupeerde boeren medegedeeld. Maar van de stichting van een algemeen schade- of rampenfonds, waaruit ge dupeerde boeren schadeloos kunnen worden gesteld, een zaak die ook al door de Groninger Maatschappij van Landbouw aanhangig is gemaakt, zal wel niets kunnen komen. Kenmerkend voor de sfeer op de le denraadsvergadering van de Gelderse Maatschappij van Landbouw was dat door vele vertegenwoordigers van plaatselijke afdelingen de wens werd geuit tot samengaan van de drie cen trale landbouworganisaties. De al ver doorgevoerde samenwerking, waar naar men de laatste jaren al is toege groeid, is vele boeren al niet meer voldoende in de wetenschap dat een machtige boerenorganisatie meer in de melk te brokken kan krijgen dan drie afzonderlijke. Het hoofdbestuur van de GMvL, dat zelf in meerder heid ook niet afkerig van eenwording is, beloofde aan deze zaak op korte termijn een ernstige studie te zullen wijden. In de rede van voorzitter Lokhorst kwam donderdagmorgen in Arnhem verder nog duidelijk tot uitdrukking dat de georganiseerde landbouw er geen genoegen mee neemt om in het kader van de regelingen in verband met de ruimtelijke ordening te zeer aan banden te worden gelegd. Met name zullen de boeren meer inspraak moeten krijgen bij het vaststellen van gemeentelijke bestemmingsplan nen. Men heeft er vooral bezwaar tegen dat in bepaalde agrarische streken de nieuwe vestiging of uitbreiding van agrarische gebouwencomplexen sterk aan banden kan worden gelegd. Men heeft overigens sterk de indruk dat de planologen zich de financiële kant van de zaak wel eens wat te simpel voorstellen en dat de boer wel eens het kind van de rekening kan worden bij allerlei op zich fraaie regelingen ten behoeve van de bescherming van het natuurschoon en het landschap. Dat de boer meer en meer het nut van concentratie en samenwerking in gaat zien blijkt wel uit de fusies die zich, al of niet in coöperatief ver band, gaan voltrekken. Met name is dat het geval in de zuivelbranche. waar zich langzamerhand grote licha men gaan vormen. Maar er is zeker nog geen sprake van de oprichting van een „zuivelgigant" door samens melting van DOMO, CMC, Coberco en NCZ, zoals dezer dagen is gesug gereerd. Wel voltrekt zich in het Gelders-Ove rijssels gebied een belangrijke keten van fusies tussen coöperatieve bedrij ven, zoals de heer H. P. Prangsma, voorzitter van Coberco (Comego, Ber- kelstroom en Condensfabriek Deven ter) tijdens de ledenraadsvergadering van de GMvL, mededeelde. Dat is een belangrijke zaak omdat ongeveer een vierde van alle Nederlandse bo«- renmelk uit Gelderland en Overijssel afkomstig is. Begin volgend jaar zul len in Coberco-verband optreden de fabrieken in Terwolde, Apeldoorn, Aalten, Lochem, Deventer, Wierden. Olst, Hellendoorn, Goor, Varsseveld en Holten, om de voornaamste te noemen. Men zal overigens in dit ge bied ook gaan proberen een grotere greep te krijgen op de consumptie- ijsmarkt en in de frisdrankenindu strie. Het is voor de boer, ondanks alle te genslagen en afzetmoeilijkheden, een geruststellende zaak te weten dat de voorlichting op het gebied van land en tuinbouw en het vakmanschap van de Nederlandse boer zich op een bijzonder hoog niveau beweegt. Daarop wees ir. J. Achterstraat, hoof dingenieur-directeur van de bedrijfs ontwikkeling in Gelderland tijdens een causerie over het praktijkonder zoek in land- en tuinbouw. Dat wordt verricht in wetenschappelijke institu ten waarvan er vele in Wageningen zijn gevestigd. Die leggen zich in de nieuwe opzet vooral toe op onderzoek op vaktechnisch terrein. De proefsta tions richten hun activiteiten meer op een afgeronde produktietak alhoewel de resultaten niet altijd direct toe passelijk zijn in alle bedrijven o.a. door verschillen in klimaat, grond soort en bedrijfsstructuur. De schakel tussen deze instellingen en de prak tijk wordt gevormd door de proeftui nen en proefbedrijven die de resulta ten en conclusies van het onderzoek pasklaar moeten maken voor het be drijfsleven. y KESTEREN De Turkse gastarbei ders van het Tielse bedrijf Bredero Price NV vieren vanavond in het ge heel gerestaureerde stationskoffiehuis in Resteren de afsluiting van hun vas tenmaand, de Ramadan. Dat gebeurt met een diner, waarvoor ook burge meester D. J. Pott van Resteren is uit genodigd, alsmede een directielid van het Bredero-concern uit Utrecht en de bedrijfsleider van Bredero Price Tiel. Voorts heeft dr. Reur uit Resteren een uitnodiging ontvangen. Elk jaar organiseren de Turken een dergelijk feestelijk diner, zij het dat het dit jaar wat grootser van opzet is. Er nemen nu ook meer personen aan deel. In het stationskoffiehuis in Resteren zijn zeventig Turken ondergebracht, die- bij Bredero Price werken. Dit begrijf heeft er nu ongeveer negentig in dienst. Pluimveemarkt Barneveld (Prij zen in guldens per kg). Aanvoer circa 8500 stuks. Handel matig. Slachtkippen lichte 0,70-0,90; zware 1,00-1,45. Marktbericht Barneveld Coöpera tieve Veluwse Eierveiling Barneveld. Aanvoer 1.255.680 stuks. Stemming flauw. Prijzen (in guldens per 100 stuks) eieren van 47-52 g 9,21-9,87; 52-57 g 10,08-10,88; 57-62 g 11,11-11,20; 62-67 11,19-11,38. Dit is geen testopstelling van straalmotoren, maar sneeuwkanonnen in gebruik genomen in de wintersport plaats Piding, liggend aan de hoofdweg tussen München en Salzburg. Als bij helder zonnig weer de tem peratuur onder 0 graden Celsius komt, kan men met deze sneeuwkanonnen vocht blazen, dat dan in de vorv van sneeuw neerkomt.

De Vallei | 1970 | | pagina 4