Levend water: taal Nieuwe Konsalik: Boeiende Liefde aan de Don verhalen van een president Voor de praktijk Voor de kinderen Allerlei Boeken geschreven uit winstbejag ZEEZEILEN: heel nuttig maar te weinig informatie Essays van Camus van Visser Platenboeken Terug naar de sterren In t kort In 't kort WE ZITTEN IN HET HARTJE VAN HET LEESSEIZOEN Zorro Don Diego de la Vega is de verper soonlijking van zijn oude, dappere va ders grootste teleurstelling. In het door de Spanjaarden getuchtigde Los Ange les pleegt Jan en alleman min of meer openlijk verzet tegen de onderdrukkers, behalve de knappe zoon van de ran cher, die bij een bezoek aan Europa zijn ruggegraat schijnt te hebben ach tergelaten. De Spanjolen en met name de elkaar snel opvolgende, zeer bar-" baarse stadscommandanten blijven op hun hoede voor de autochtone bevol king, maar vrezen niets van de slappe Don Diego en zijn doofstomme knecht Bernardo. Maar diezelfde Don is in werkelijk heid de grootste tegenstander van alle bezetters, de bestrijder van het kwaad en onrecht, de beschermer van de on derdrukten. Hij is Zorro!Niemand kent de ware identiteit van de zwartge- cape'te vriend van het volk, die op de al even zwarte hengst Tornado als een wervelwind langs de wegen stuift op weg naar steeds weer nieuwe avontu ren. „Was mijn zoon maar zo", dacht de vader niet zelden, maar Diego durfde .zelfs de oude man niet in te lichten, hoe het hem ook aan het hart ging steeds voor de vredelievende boeken wurm te moeten spelen. Zorro met de zweep, die jaren gele den reeds tot ons kwam via het bios coop-scherm als de James Bond van de jaren dertig, is nu dan (eindelijk zullen velen zeggen) in Nederland terugge keerd in (voorlopig) vijf rijk geïllu streerde boeken naar de Walt Disney- films over deze legendarische figuur. Ook de vele foto's zijn zo uit de films overgenomen en passen daardoor bij zonder goed aan bij de tekst. Het zijn vijf kloeke boeken uit de serie „Gouden boeken" van de Zuidnederlandse Uitge verij te Antwerpen en de Centrale Uit geverij te Amsterdam en Harderwijk. Vooral jongens zullen heel wat uur tjes enorm veel plezier beleven aan de spannende avonturen van de onover winnelijke Zorro. Een serie om volledig te bezitten en vaker dan een keer te lezen, niet alleen om de spanning maar evenzeer om de komische situaties die erin zijn verwerkt. Zorro zal ook de jeugd anno 1970 nog aanspreken! APELDOORN - Het is weer HET SEIZOExN. Tegen t eind van het jaar beginnen de boekhandelaren 't te merken: er komt meer vraag naar romans en boekenbon- nen. De uitgevers houden er rekening mee. In de maanden oktober en november verschijnen meer irieuwe boeken tlan de rest van het jaar. De uitgevers hopen, dat Neder land deze winter veel zal lezen en daarom zorgen zij er voor, dat er bijtijds genoeg is voor iedere smaak. Keurig gerangschikt liggen ze in de winkels: detectives, liefdesverhalen, sterke verhalen, reisbeschrijvingen, psychologische romans, oorlogsromans, maar ook platenboeken en boeken om er de kleintjes *s avonds uit voor te lezen. Science liction is er ook volop, al is er in Cielderland voor dit type roman minder be langstelling dan in het westen van het land. In deze omgeving houdt men meer van romans, die een actuele gebeurtenis tot onderwerp hebben. Ook actuele theologische vraagstukken zijn in trek. Op deze pagina wordt soms meer soms minder diep ingegaan op enkele van de onlangs uitgekomen boeken. „Zomaar een huisarts" vraagt aan de kranten: speel het wereldcommunisme niet in de kaart! „Er is het wereldcom munisme alles aan gelegen om oorlo gen, rassenproblemen en allerlei wan toestanden in stand te houden, om het westelijke imperialisme aan de kaak te stellen en er voor te zorgen, dat het bepaald onzindelijk is om tegen Rus land, Noord-Vietnam en zijn saboteurs in Parijs en het wreed geweld van het communisme te protesteren". Zo waarschuwt dokter J. A. Hen driks, „zomaar een Nederlandse huis arts" maar uiteraard niet in die kwaliteit de Nederlandse kranten en andere publiciteitsmedia. En hij stelt: „Het zou veel beter zijn, om in plaats van steeds meer verwarring stichtende berichten over met borden lopende de monstranten ergens in de wereld en over allerlei sensationele inbraken, overvallen en gewelddaden, die steeds anderen aanmoedigen om dat ook te gaan doen. veel meer berichten op te nemen over de vele activiteiten die de hoop op vrede kunnen verlevendigen en anderen aanmoedigen om op diezelf de weg voort te gaan". Het is duidelijk taal die deze dokter Hendriks neerschrijft in zijn bij Kok NV te Kampen uitgegeven boekje: „Le vend water Op weg naar een nieuwe wereld". Zijn diagnose dat de wereld ziek is. is niet opzienbarend, maar zijn motivering zet wel aan het denken. Hij keert zich volstrekt tegen hen die gaar ne „bie het olde blieven" omdat het hen De Franse auteur Alberl Camus schreef zijn eerste essays in de jaren 1936 '37. Onder de titel „Bruiloft" heeft Uitgeverij Paul Brand ze nu laten herverschijnen. In dit vijftal bespiegelingen ge tuigt Camus opgegroeid in Alge- rië vdn zijn liefde voor de aarde, het leven, of letterlijk het aardse leven, zoals hij dat ziet en verwerkt tegen de achtergrond en onder de invloed van het vaak uit bundige maar soms ook dorre Noord- afrikaanse landschap waarin de halftinten, de nuances lijken te ont breken. Camus schildert de diepe vreug den van het zich één voelen met en zich onderdeel weten van deze con trastrijke natuur, die geen plaats laat voor wankelmoedigheid, hoop of wijfels. De toewijding, waarmee Ton van der Stap deze overpeinzingen van Camus heeft vertaald maakt het le zen ervan tot een klein literair avontuur. (Camus: „Bruiloft", uitg. P. Brand, serie Parabolen, 6,90). In dezelfde serie verscheen van dezelfde schrijver ook „De zomer", een reeks essays uit de jaren 1939 tot '53. Essays, waarin de zwarte ja ren van de Tweede Wereldoorlog duidelijk hun neerslag vonden, maar ook, waarin Camus opnieuw getuigt van zijn allerminst kritiekloze liefde voor het land van zijn jeugd, Algerië, waar hij, bij terugkeer uit het wondgeslagen Europa nieuwe stimulansen opdoet. «^WWWWWVWWWWWW»A^V^A<\^^V»A/ Men zegt, en er zal wel veel waars inzitten, dat de Amerikanen in staat zijn alles te verkopen. Wanneer men dan van tijd tot tijd leest, hoe mannen, die eerst om maar eens een voorbeeld te noemen, koekjes verkoch ten, nu met dezelfde ijver auto's aan de man brengen, dan kijkt de niet inge wijde wel eens vreemd op. En naar de reclame die daarmee ge paard gaat, kijkt men met evenveel verwondering. De overdrijving die er Praktische boeken zijn het die uitge verij Kosmos het licht heeft doen zien: Kalender voor de tuin door Bernatz- ky/Galjaard en Minituinen door J. W. Voskuil-van Daarle. De titels geven al aan, wat men ervan kan verwachten. Handige raadgevers zijn ook Lekker gek filmen door Jan A. Kleyn, Help. ik heb een camera gekregen van Mia Robé en Blits kieken, fotograferen voor jonge mensen van Marlies Bosch. Deze boeken zijn verschenen in de camera- reeks van Uitgeversmaatschappij L, J. Veen in Amsterdam. Vrouwen die een baan buitenshuis hebben zullen veel plezier bleven aan Anne Masons Kook vast voor morgen, een bij Kosmos in Amsterdam versche nen receptenboek. Bij deze uitgever is ook een nieuw boekje met Oosterse ge rechten verschenen. Het werd samen gesteld door E. Nakken-Rövekamp. Wie zijn kinderen soms bij het huis werk moet helpen kan baat vinden bij het zojuist verschene boekje van A. Reezigt: Hoe help ik met huiswerk? In dit boekje wordt een overzicht geboden van de stof der hoogste klassen van het basisonderwijs, voorzien van commen taar en nuttige wenken (Uitg. C. A. J. van Dishoeck - f 8,90). Een boek, dat het waard is te bezit ten, al is het alleen al door zijn fraaie verzorging is: Darwin en de Beagle door Alan Moorehead. Het met schitte rende platen verluchte boek heeft als ondertitel meegekregen: Een scheeps reis naar de oertijd. Het is uitgegeven door NV Perscombinatie in Amsterdam 29,50). Hetzelfde geldt voor het uiterst infor matieve boek Leven in de Dierentuin van Vitus B. Dröscher. Het Wereldven ster in Baarn heeft het boek goed ver zorgd. De platen verdienen een extra goede vermelding. Bij L. J. Veen in Amsterdam is ver schenen Jacht in bos en veld door Jac ques Brouwers en Leo Smelt Woodland. Het is een uiterst boeiend boek voor allen die verzot zijn op jagen. Bij de- zelfde uitgever kwam nog een boek uit, dat-met de natuur verband houdt: Het waarnemen van vogels door R. M. Lok- kley. Uiterst leerzaam. nu eenmaal bijhoort. blijkt dan niet al tijd de verkoopbaarheid te ondersteu nen. Nu is dat niet zo erg, als het om wasmiddelen of schuurmiddelen' gaat. Reclame wordt echter een zeer serieuze zaak, als deze moet gaan dienen om een president te „verkopen." Volgens se rieuze, misschien ouderwetse opvattin gen, verkoop je geen president aan de massa. Maar de nieuwe tijd, met nieuwe op vattingen en vooral met nieuwe media die de massa bereiken, als daar is de tv, doet dat wel en volgens serieuze, men mag haast zeggen, wetenschappe lijke richtlijnen. In Hilversum zeggen de radio-techni ci, dat zij op de band van een stotte raar de vlotste spreker van het land kunnen maken. TV heeft er de dimen sie bij en verkoopt op een andere wijze. Joe McGinniss, geeft in zijn boek: „De verkoop van een president", een beeld, hoe men voor de beeldbuis het verkoopbare portret van de huidige Amerikaanse president Richard Nixon, heeft gemaakt. Het is een onthullend geschrift hoever de macht van dit nieu we nieuwsmedium kan gaan. Het is niet altijd een prettige lectuur, in die zin, dat men het er benauwd van kan krijgen. Als men op deze wijze de lei der van de Westerse wereld kan ma ken, waar blijft men dan. Een wasmid del dat men op deze wijze aangesmeerd krijgt, kan men als het niet deugt, weg gooien. Maar een president...! Het is de verdienste van McGinniss boek. dat het „de verkoop" van een president laat zien, met alles wat daar bij hoort. De kiezers kunnen er van leren dat men achter het scherm moet kijken, alvorens hun keuze te doen. Ie der die iets van de politiek en deszelfs verkoopbaarheid wil weten, late het boek niet ongelezen. Joe McGinniss: De „verkoop" van een president. Uitgave: Van Holkema en Warendorf. Bussum. Nu de kerstvakantie al weer dichtbij is, is het goed te weten, dat er twee nieuwe deeltjes zijn verschenen van de avonturen van Bulletje en Bonestaak, verhalen, waarmee de kinderen zich uren niet zullen vervelen (Uitg. De Ar beiderspers in Amsterdam). Om voor te lezen is Wizzewaz en de rekentafels van John Bakkenhoven (Uitg. De Arbeiderspers-Amsterdam). Eveneens praktisch voor de kerstva kantie is Wat kinderhanden kunnen maken van Michael Brix (Uitg. Zomer en Keuning in Wageningen). Er staan tal van praktische tips in om kinderen bezig te houden. Opgroeiende meisjes zullen smullen van Irmgard schrijft door van Irmgard Smits (Uitg. Westfriesland in Hoorn). En als het dan Kerstmis is: Het Kerstboek van Jaap ter Haar en Rien Poortvliet zal met zijn verhalen en lie deren extra sfeer in de huiselijke kring brengen (Uitg. Unieboek NV-Bussura). wellicht nog aardig goed gaat, maar even fel zet hij zich af tegen de ver nieuwers die eerst vernielers willen zijn, die „ludiek" en brutaal de noodza kelijke spelregels voor de samenleving negeren. In zijn eerste hoofdstuk „Voorspel" geeft hij de achtergrond aan van waar uit hij schrijft. Hij noemt wat hij de lezer aanbiedt: „enkele vrijmoedige ge dachten en voorstellen van een kerklid, ter overweging aangeboden". Hij spreekt het drama der geschiedenis, schrijft over hoogmoed en discrimina tie, over naastenliefde en wereldvrede, over seksualiteit en huwelijk, over de kerk, over ideologieën en wereldgods diensten en dokter Hendriks besluit met een krachtig getuigenis van zijn geloof: „Ja, wij zullen eenmaal komen daar, waar de levensstroom ontspringt, waar aan de eeuwig-groene zomen Christus's Kerk het heil Hem zingt". „Levend water" is een paperback en kost 5,90. Het vaste geloof dat type rend is voor het boekje „Levend water" van dokter J. A. Hendriks is ook de grondtoon van Paul Sohütz' „Waarom ik nog christen ben" uitgave Boe kencentrum, Den Haag een paper back van ƒ12,90. Een boeiende bundel brieven, een ge- dachtenwisseling tussen de schrijver en een jonge vriend die kritische vragen stelt. Brieven die vele jaren overspan nen en tenslotte van kanttekeningen voorzien werden, die het stempel dra gen van de laatste 25 jaar. Ook Paul Schütz rekent af met de stelling van velen dat het oerchristelijke historisch is: „Verleden en toekomst komen in het geloof op één hoop. Het christendom van Christus „komt van voren op mij toe". Eveneens een uitgave van Het Boe kencentrum is een door de kortgeleden gestorven ds. G. J. Borghart vertaald werk van de Duitse theoloog Hanns Lil je: „Terwijl Hij onderweg tot ons sprak". Lilje wil de ogen openen voor de christelijke realiteit en dat is nodig, zegt hij, want het gaat vaak als de Em maüsgangers die te laat begrepen dat het Jezus was met Wie zij onderweg waren. Het boek bespreekt Gods han delen met vele figuren in Oude en Nieuwe Testament en uit dat handelen blijkt aldus Hanns Lilje, dat God in het normale alledaagse leven een plaats wil innemen. „Terwijl Hij onderweg tot ons sprak'^paperback) kost ƒ12,90. VERLAMMEND In „De gevaren van het relativisme" uit drs. J. van Gennep, arts-psycholoog pan de VU te Amsterdam, zijn grote ongerustheid over „het onrijpe en ver lammende relativisme dat in de prak tijk van het leven doorgaans uitgroeit tot negativisme en defaitisme". Met de dooddoener dat alles maar betrekkelijk, betrekkelijk zeker, betrekkelijk waar en betrekkelijk goed is, zo schrijft de auteur, „zet men alles bij zich op losse schroeven." Een paperbackuitgave van J. H. !&>k, Kampen, voor de prijs van 12,50. Men hoeft maar „Kuitert" te zeggen of de verontrusten in de gereformeerde kerken zetten hun stekels op: Schrift-kritiek, geloofsondermijnend oordelen zij. Het bijzonder boeiende „Kamper Cahier": Heilig woord en hei lige schrift in de religies, kan voor hun oordeelvorming van grote betekenis zijn. Een boekje van dr. D. C. Mulder, dat een (populair)godsdienstweten- schappelijke behandeling geeft over de diverse wereldreligies. Hun ontstaan, hun betekenis. Een „neutrale" studie van religie en religieuze verschijnselen als een bepaald aspect van de menselij ke cultuur. Islam, boeddhisme en hin doeïsme verschillen onderling en alle drie verschillen zij van de christelijke religie, maar er .zijn ook veel overeen komsten, Voor een goed verstaan ls het noodzakelijk ze te bestuderen, ook de oorsprong van heilig woord en heilige schrift in de christelijke religie. Een Kok-uitgave, zeer onderhoudend, voor 7 5.75. Heinz Konsalik is niet alleen een boeiend, maar vooral ook een ontroe rend verteller. Dat bewees hij in „Man nen zonder Gezicht" het aangrijpende verhaal van de zich voor de oorlog zwaar verminkten opofferende dokteres en in „Strafbataljon 999" waarin een paar soldaten, lijkenruimers, ieder uur van de dag op de meest afgrijselijke manier met de dood worden geconfron teerd. Dat was hij ook weer in het romanti sche en sfeervolle werk „Liefdesnach ten in de Taiga" en dat is hij ook in zijn laatste werk, „Liefde aah de Don". In deze roman vertelt hij de belevenis sen van een jonge Duitse journalist, Eberhard Bodmar, die als een hommage aan zijn in de strijd gevallen vader in zijn eentje, na ruim 25 jaar, de tragi sche tocht aflegt die het zesde Duitse leger naar de vernietiging in Stalingrad voerde. Hij wil over zijn ervaringen schrijven zonder wrok, in een sfeer van verbeterde relaties tussen de volkeren, maar hij blijft midden in zijn avontuur steken, hij wordt als het ware opge slokt door het immens wijde land rond de rivier de Don. Bodmar beleeft daar zijn liefdesavonturen, eerst met de tolk Jelena, later met de Kozakkendochter Njusja, avonturen die sommigen in het land van de dictatuur noodlottig wor den. Voordat Bodmar uit het land van de Don, dat hij lief heeft gekregen, voorgoed verdwijnt en voordat hij zich voorgoed los kan maken uit de armen van het kozakkenmeisje is er heel wat gebeurd, tot een contact met de Russi sche geheime dienst doe, dat Konsalik op een intrigerende manier vertelt. „Liefde aan de Don" verscheen in de Nederlandse vertaling van Piet Gras- hoff bij De Boekerij n.v. te Baarn. Mogelijkheden van het onwaarschijn lijke noemt Erich von Daniken de theo rieën die hij in „Terug naar de sterren" opwerpt. Velen zullen na het lezen van zijn fantastische bespiegelingen meer voelen voor waarschijnlijke mogelijk heden. Von Duniken noemt zichzelf een zondagonderzoeker, zonder geestelijke „belasting" van deskundigheid. Hij laat zijn fantasie de vrije loop maar is zich er terdege van bewust dat hij veel mensen met zijn gevolgtrekkingen de stuipen op het lijf jaagt. Een voorbeeld: het komt hem niet onmogelijk voor dat in de niet verre toekomst ingevroren astronauten inter stellaire reizen zullen maken om bij de terugkomst ontdooid te worden. Dat zou kunnen in een ruimte vaartuig al de kyborg: een volledig elektronisch wezen met geprogrammeerde hersenen van een ongeboren kind. Hij doet alle moeite om aannemelijk te maken dat in een grijs verleden wezens onze planeet bezochten die een veel hoger i.q. had den dan wie ook op deze aard. Het lijkt ons voor een groot deel uto pisch. Van Daniken denkt dat we in de toekomst door snelheid en energie met aardse tijd kunnen manipuleren. Dat zal nooit zo snel gebeuren dat hij gelegenheid krijgt ons uit te lachen omdat die „andere" tijd hem in het ge lijk stelde. Voor ƒ15,90 mag men van uitgeverij Kluwer N.V. met Von Dani ken „fantaseren in de ruimte". Een opmerkelijk boekje is „Vanuit de keuken gezien, herrinneringen aan een dienend leven" door Margaret Powell, uitgekomen in Bruna, vijf gulden serie. Margaret PoweL belicht in haar boek het leven van de groten en rijken in Engeland vanuit haar plaats als keu kenmeisje en kokkin. Een halve eeuw heeft zij verschillende „diensten" gehad in grote, deftige huizen en daar weet ze bijzonder boeiend en soms zeer smake lijk over te vertellen. Hollandia in Baarn brengt de „Rijn kroniek der vaderlandse historie" van Cor Steentjes op de markt, een met grappige tekeningen verlichte vader landse geschiedenis op rijm. Erg serieus is het natuurlijk allemaal niet, maar liefhebbers zullen er hun plezier aan beleven. (4,90). In de Kattengat 5 gulden reeks van de Arbeiderspers verscheen van Poggio de Florentijn. „Moet een grijsaard trou wen", een verzameling lange en zeer korte vrijmoedige verhalen en anecdo- ten van de 15e eeuwse secretaris van acht pausen en het „Zelfportret van Salvador Dali, bijeengebracht en ver taald door Gerrit Krom. Ab Vissef, die van zich Het spreken met zijn hoogaangeslagen misdaadro man „Het kind van de rekening" heeft zeven korte misdaadverhalen gebun deld in een paperback die de naam „De chanteur" meekreeg. L. J. Veen's Uitge versmaatschappij NV te Amsterdam maakte er een goed verzorgde Amstel- paperback van. Wat in de thrillers van Visser vooral boeit is naast de spannende beschrij ving van de misdaad met name de mens achter die daad. Zijn gedachten, gevoelens en relaties zijn zo diep men selijk getekend dat zij een grote span ning scheppen rond de misdaad zelf. De zeven thrillers, over zeer verschillende onderwerpen, zijn stuk voor stuk boeiend en fascinerend. Flanagan of het einde van een beest door Tim Krabbé (Uitg. Skarabee in Laren) is een verhaal dat als een ver slag de activiteiten behandelt van Fla nagan. de man die voor de wraak leef de. Het is een psychologische thriller, die zich voornamelijk in Amsterdam afspeelt. Bij Bruna verscheen Zeg dat je van me houdt. Junie Moon door Marjorie Kellogg. Het is het verhaal van drie patiënten, die samen gaan wonen om dat zij nergens terecht kunnen. Vol hu mor beschrijft Majorie Kellogg, hoe de drie mensen erin slagen elkaar staande te houden. Bij Kosmos in Amsterdam is een Clare Lennart-omnibus verschenen. Deze bevat Malleuolen, Avontuur en Huisjes van kaarten. Pearl Buck heeft een nieuwe roman aan haar indrukwekkende oeuvre toe gevoegd: De drie dochters van madame Liang. Het is een roman over het he dendaagse China, die werd uitgegeven bij Bruna in Utrecht. Interviews op de vrouw af werd de ondertitel van Aya Zikkens Het grote taboe. Het is uitgegeven door De Arbei derspers in Amsterdam. Daar verscheen ook Het gele huis op de Pinnasberg door Bengta Bischoff. Het verhaal heeft een mannenbordeel tot onderwerp. Bij Hollandia N.V. te Éaarn zijn twee romans van Leon Uris opnieuw uitge geven. Het zijn Mila 18 en Exodus 6.50). Dezelfde uitgevers heeft ook het boek Zijn wij wel alleen in de kos mos? verzorgd. Elf geleerden uit ver schillende landen geven er hun mening in over het onderwerp.dat juist de mens van tegenwoordig zo hevig inte resseert. 9,50). Tenslotte is bij De Arbeiderspers in Amsterdam Omzien in verwondering verschenen. Het zijn herinneringen van Annie Romein-Verschoor. Het is het eerste deel dat de lezer een spiegel voorhoudt, van wat er een halve eeuw geleden in Nederland op sociaal en cul tureel gebied gebeurde. Het tweede deel komt in 1971 uit 16,50). De robot en andere verhalen, uitge geven door Bruna en Zoon, bevat 23 verhalen van Albert Moravia, die geen van allen eerder in Nederland werden gepubliceerd. Ieder van de verhalen van de bundel, die door de schrijver zelf werd samengesteld, toont het meesterschap an deze bekende schrij ver. 5,—). Eveneens bij Bruna kwam uit in de zelfde „vijf gulden serie" „Figuranten- jaar" van Margaret Drabble, het ver haal over een jaar uit het leven van een jonge, pasgetrouwde vrouw, dit met haar man. een beginnend acteur, naar de provincie trekt omdat hij daar beter carrière kan maken. „Aan" is „uit", zei Toon Hermans en „uft" is „in". Veel auteurs, die hopen hun bankrekening te kunnen spekken gaan over sex schrijven. En zo krijg je de meest vreemde boeken. Het bij De Arbeiderspers in Amsterdam uitgegeven Lexicon van de wreedheid is daar een voorbeeld van. Ofschoon het ogenschijnlijk niets met sex heeft te maken raakt het wel aan alle kanten de laagste lusten van de mens: het nauw keurig beschrijven wat voor vreselijke dingen de ene mens de andere kan aan doen. Het boek had beter niet kunnen verschijnen in deze tijd, die toch al niet uit munt in „het de naaste liefhebben als zichzelf". Het boek is typisch anti- Amerikaans. Er zijn gezondere manieren te bedenken om de f 12,50 te besteden, die het boel^ kost. Veel aantrekkelijker maar toch ook duidelijker samengesteld omdat problemen de sex betreffende in de mode zijn, is het door David Reuben geschreven en bij Bruna in Utrecht uitgegeven boek Alles wat u over sex wou weten. Het wil voorlichting geven op een andere manier dan het tot dusver is gedaan De nadruk op de erotiek legt ook Kama Soetra 19-nu van Vatsjayana Wolinski en Anzmann (uitg. De Arbeiderspers in Amsterdam). Het biedt u voor f 9,50 „de hogeschool van de Indische erotiek". Wie filosofisch over sex wil nadenken kan dat doen aan de hand van Afscheid van de seksualiteit door dr. J. M. W. van Ussel (uitg. Bert Bakker Boom-NVSH Den Haag). Blijkens de flaptekst is het de bedoe ling geweest van „Zeezeilen en het zei len op stroom en wad" (L. J. Veen's Uitgeversmij Amsterdam) om een weg wijzer te zijn voor degenen, die langza merhand wat uitgekeken raken op plas, kanaal of rivier en daarom weieens wat wijder water willen opzoeken. Deze categorie van redelijk ervaren watersporters, die het terrein van hun bedrijvigheid willen verleggen naar het IJsselmeer, de Zeeuwse stromen dan wel het Waddengebied, neemt de laat ste jaren duidelijk toe en het is dus zonder meer een loffelijk streven hen voor te bereiden op de andere eisen, die zij bij het varen op open water aan zichzelf en aan hun schip gesteld zullen zien. In feite is het zeilen op groot water nauwelijks anders dan het zeilen op een plas, maar het grote water vraagt wel in alle opzichten meer van schipper en schip: meer bekwaamheid om onder alle omstandigheden het schip baas te blijven, meer verdacht zijn op en ge voel voor zich wijzigende weersomstan digheden, meer kennis omtrent naviga tie. omtrent het samenspel tussen stroom en wind en meer bereidheid om de voorzichtigste kant te kiezen en tij dig juiste maatregelen te nemen. Want zee en ook IJsselmeer en Wad staan heel wat genadelozer tegenover fouten en vergissingen dan het binnenwater. In deze gedachtengang verdient elke lectuur, die er toe kan bijdragen de be nodigde kennis uit te breiden en bij te slijpen, een welkom, ook dit „Zeezei len". Maar het is in dit geval bepaald geen uitbundig welkom. Daarvoor heeft de samensteller zich te weinig gereali seerd op welke punten de „redelijk er varen zeiler" (en voor hem is het boek toch bedoeld) met praktische raadge vingen bijgeschoold dient te worden. In feite geeft het boek voor de begin nende groot-water-zeiler op de essen tiële punten, waar hij in verband met de veiligheid van bemanning en schip onmiddellijk mee te maken krijgt, veel te weinig informatie, terwijl hij op an dere onderdelen gebombardeerd wordt met een hoeveelheid wetenschap, die hij als nutteloze ballast voorlopig zon der bezwaar aan wal kan laten. Die nutteloze ballast draagt de schrijver aan in zijn uitvoerige uiteen zetting omtrent soorten kaarten, en zijn even uitvoerige belangstelling voor RORC-meting en -bepalingen, terwijl hij op andere punten vervalt in een simpelheid, die zelfs in het „eerste boekje voor beginners" nog irriterend zou werken. Zelfs onjuistheden en lachwekkende verschrijvingen (lamenteertechniek in plaats van lemelleertechniek) ontbre ken niet. Zijn beschijving van de ma noeuvre bijliggen is fout, In zijn man-over-boor-man oeuvre ontbreken twee essentiële details, en zijn stelling omtrent de zeewaardigheid van knik- spantjachten is bepaald in de praktijk niet houdbaar. Kortom, we hebben aan dit boek weinig wegwijzerigs kunnen ontdekken, hoe graag we het ook zou den willen.

De Vallei | 1970 | | pagina 11