nanciele notities KRITIEK OP I1ADEN VAN COMMIS SARISSEN WERKINGSSFEER VAN EXPORTBEVORDERING AAN GRENS GEBONDEN Britse kritiek op handels- bescherming van de Ver. Staten beurs van amsterdam Verslechtering handelsbalans beurs overzicht) Dr. Zijlstra over chartaal en jnraal geld Soerabaja liquideert Weinig handel; stille beurs Zwakke punten in kwaliteit en de organisatie ZOEKLICHT OP SCHOEN INDUSTRIE Record-omzet Hunter Douglas Samenwerking Dunlop/Pirelli CONJUNCTUUR IN DE E.E.G. PILOOT STORM TEKKO TAKS Contant geld voordeel OVERWEGING SUBSIDIE REGERING Nederland uitzondering Pagina 2 ZATERDAG 5 DECEMBER 1970 Hi 101 Helen droeg nog een kap en de kleding die zij in de operatiekamer gebruik! had. onder haar schort. Zij stond bij een tafel de instrumenten uit te pakken en legde ze op een blad met een handdoek. Tot Davids verrassing was dokter Perkins er ook, hij stond tegenover de tafel en keek met belangstelling toe. David zag hem de laatste tijd alleen maar gespannen, gehaast en nerveus, want zijn positie was als het ware onzeker Hij zag met een oogopslag dat Perkins zich nu geheel van zijn waardigheid bewust was. In zo'n stemming was hij lang niet geweest. Perkins wees op de glimmende instrumenten op het blad. ..Aardige dingetjes, dokter." ..Zon der die instrumenten wilde ik de ope ratie niet op me nemen." Perkins pakte een slagaderklem. sterk maar teer als een werktuig van een juwelier. Hij opende en sloot hem verschillende keren en legde hem weer terug op het blad. „De onze zijn er gebrekkig bij." Helen die een klos vaatzijde bekeek, legde die neer en begon het pakpapier te verzamelen. Perkins stond met zijn handen in de zakken te lachen. Hij wiebelde een beetje en keek David rechtstreeks aan, geamuseerd, dwin gend en aandachtig, alsof hij een grap had gemaakt ten koste van David. „Je zult de operatieuitrusting van dit ziekenhuis helemaal moeten moderni seren dokter, als dit ziekenhuis het overleeft. Misschien zouden we samen een lijst kunnen maken van wat er nodig is, als jij en May tenminste hier willen blijven." Helen hield op met het verzamelen van het pakpapier en keek naar hem en Perkins, handen in de zakken, wie belde nog steeds en grijnsde naar haar. Daarna grijnsde hij even breed naar David. Zijn lach was brutaal en zelfvoldaan, daarna vertrok hij zonder iets te zeggen. Zij keken hem na tot hij de deur achter zich had dichtge daan. Toen zei Helen: ..Betekent dit dat hij zijn betrekking in Warwick in de zak heeft?" „Hoe ben jij daarvan op de hoogte? Ik dacht dat het een geheim was." „In een klein ziekenhuis of een kleine stad bestaan geen gehei men, dokter." „Stil, daar komt hij terug." De deur ging open en Perkins liep op de tafel toe. „Dat vergat ik je te vragen, Dave. Wie zal er assisteren?" „Dat weet ik niet. Dat houdt me nog bezig. Iemand uit Warwick ver moed ik. ofschoon de gedachte me niet aantrekt, met een vreemde te moeten werken." „Zal ik het doen?" Verbaasd keek David hem aan. Per kins lachte, maar het was niet die zware ruwe lach die David van hem kende. David voelde dat die beroerde blos weer op zijn wangen verscheen en hij zei haastig: „Natuurlijk. Graag. Ik durfde het niet te vragen, maar ik ben bijzonder vereerd." Even keken de twee mannen elkaar bijna wezen loos aan, alsof zij elk zo hun gedach ten hadden, waarin ze elkaar weer gingen waarderen. Perkins was de eerste die wat zei: „Ik weet helemaal niets van die vaatchirurgie af. Het bestond nog niet toen ik studeerde. Ik vind het interessant." Helen legde zenuwachtig de nieuwe instrumenten op het blad, zij deed het nauwkeurig, alsof zij een operatie voorbereidde. Tussen de twee dokto ren was een ongedwongen sfeer ont staan die er nooit geweest was. Per kins zei: „Ik zou nog graag wat vra gen. Laten we eens gaan kijken of die verpleegsters nog koffie overgelaten hebben" Helen keek hen na, daarna streek zij met de rug van haar hand over haar voorhoofd, alsof die onge bruikelijke atmosfeer van vriend schap haar een beetje duizelig maak te. Toen David en Perkins in de eetzaal van de verpleegsters zaten met koffie en wat gevulde koekjes die Perkins over de tafel schoof, zei David: „Ik geloof dat de operatie niet gecompli ceerd is. Vaatchirurgie is niet moei lijk, het is alleen anders. Het zal je gemakkelijk afgaan te assisteren en ik vind het heel geschikt van je. Ik zal je de arteriogrammen laten zien en zeggen wat ik ga doen. De trombo se is op het ogenblik vezelachtig, ik snijd hem eruit en dan repareer ik de slagader weer. Je moet er, zoals je weet, alleen maar voor zorgen dat je de binnenkant van de slagader niet dermate beschadigt, dat er weer een trombose kan ontstaan." „Wat voor een narcose?" „Zij is zenuwachtig, en ik wil haar niet te zeer belasten, ik zal dus een algehele narcose gebruiken. Ik heb er met dokter Moore over gepraat en hij is ervoor nog meer eigenlijk dan ik." „Ed is er goed in. Hij heeft een spe ciaal gevoel voor de patiënt, een beter zou ik zeggen dan heel wat beter geoefende anaesthesisten Soms is hij de reactie in het lichaam een stap voor. Het is bepaald talent, maar in de moderne inrichtingen met ademha lingsapparaten en oscilloscopen is het niet meer nodig. Maar als je afhanke lijk bent van alleen een bloeddrukme ter en de uiterlijke kenmerken, dan is hij perfect." „Ik geloof dat hij me eens verteld heeft, dat hij bijna helemaal geen op leiding op dit terrein had, maar ik ben het met je eens dat hij goed is." Perkins lachte. „Hij heeft het zichzelf als het ware geleerd, oefening en stu die. Een paar jaar geleden heeft hij een korte cursus in Warwick gevolgd, sepciaal voor ons arme plattelandsdok toren." .Perkins nam het laatste koek je en zei met volle mond: „Hij kent alleen maar ether, lachgas, rugge- graatsverdoving en wat versterkingen als pentothal waar hij erg voor zichtig mee is. Je kunt geen cylopro- paan gebruiken in een gebouw dat niet brandvrij is. Zullen we weer aan ons werk gaan?" Zij stonden op en brachten hun lege koffiekopjes naar de gootsteen. Dat hadden ze van Edna Judson geleerd. De avond voor de vergadering wa ren er maar weinig "patiënten, minder dan Moore zich ooit herinnerde. Dege nen die kwamen waren bijna verle gen, en niemand maakte een toespe ling op de komende vergadering. Zij gedroegen zich, constateerde hij knor rig, alsof het oude medische regime al dood was. Toen de laatste weg was, vertrok Moore ook, vlug, zonder enkele woorden met David te wisselen, zoals toch zijn gewoonte was. Hij ging di rect naar het huis van, Ianthe. Zij zat bij 't vuur in de studeerkamer, hoor de aan zijn stem in de keuken dat hij haar nodig had. Zij stond op en ver zamelde al haar krachten. wordt vervolgd) 4597. „Jawel, alleen Slynn kan ons helpen en hij zal ons te juister tijd de Hamer verschaffen om de Vikongs te verpletteren", mengde nu ook Fanticar, de opper priester zich in het gesprek. „Maar dat is geen geheim vor de Vikongs en zij zullen alles in het werk stellen om dat te verijdelen. Het is niet onmogelijk, dat zij ons een spion op het dak sturen, die moet voorgeven de Hamer te zijn!" Hij trok zijn zware oogleden opeens ver om hoog en wees beschuldigend naar Piloot Storm. „Wie weet, is hij die spion. Ik vertrouw zijn voorgewende onwetendheid niet, noch zijn onleesbaar brein. Hij is een creatie van de Vikongs, een soort organische robot, hier op Durna geplaatst om onze weerstand verder te onder mijnen, door zich uit te geven voor de Hamer". Fanticar nam zelfs de moeite om op te staan om met veel mis baar zijn fanatieke conclusie te trekken. „Het is mijn oordeel, dat hij onmoddellijk vernietigd moet worden!" De andere leden van de Hoge Raad zwegen even, over rompeld door het ultimatum van hun geestelijke leider. Jubala, de amazone, liet als eerste een protest horen. „Ik kan mij niet voorstellen, dat de Vikongs op de manier de legende zouden propageren op Durna, waarmee zij alleen maar grotere weerstand tegen zichzelf verwek ken. Het zou hun doel niet dienen". 71. Tekko kon de herinnering aan zijn vermiste mak ker maar niet kwijtraken. En terwijl professor Starre- veld met het filmpje in de tent verdween, bleef onze vriend in diep gepeins verzonken staan. Hoe lang hij daar zo stond, is moeilijk te zeggen, maar plotseling kwam zijn geleerde vriend opgewonden weer naar bui ten rennen. „Prachtige foto's!" schreeuwde hij, terwijl hij Tekko enthousiast een grote afdruk van een orang-pendek onder de neus duwde. „Een schitterende prestatie! En ik dacht nog wel dat je niets ontdekt had. Jammer dat jullie geen levende orang...!!!" En dan ver volgde hij met zachtere stem: „O ja, natuurlijk! Maar onze Terry is in ieder geval toch niet voor niets veron gelukt!" Tekko kan dat echter in het geheel niet inzien. De volgende morgen ging de expeditie weer huis toe. Het motorbootje gleed zonder ongelukken mee stroomaf waarts en onze vrienden vonden prompt een stomer die hen weer naar het vaderland brengen zou. „Daar blijft een goed vriend achter!" mompelde Tekko toen de kust van Sumatra uit het gezicht verdween. DORDRECHT De meeste ra den van commissarissen zijn niet in staat een crisis-situatiein het bedrijf tijdig te onderkennen. De heer .1. B. van den Berg, mana ging director van het organisatie bureau McKinsey, zei dit tijdens een forum op de nationale con ventie van de Federatie van .Ju niorkamers in Nederland. Hij vindt dat het hele stelsel van commissariaten opnieuw moet worden bekeken, en deed een scherpe aanval op hen die teveel commissariaten op zich nemen. Als zij een nuttige rol willen spe len, dan moet er z.i. een andere opzet komen van de raden van commissarissen. Mr. J. Mijnen, oud president- director van de AKU en commis saris van een aantal ondernemin gen, stelde dat de commissarissen wel degelijk een controlerende functie vervullen, fnaar dat voor de juiste uitvoering ervan de lei ding van de onderneming moet zorgen voor een juiste en tijdige informatie. Tevoren had de heer Van den Berg een lezing gehouden over „Het bedrijf in een crisis, een uitdaging' In het forum hadden behalve de heren Van den Berg en mr. Mijnen zitting: de heer ,J. I.anser van het CNV en jhr. R. O. J. Sickinge, lid van de raad van bestuur van de Verenigde Machi nefabrieken Werkspoor NV. Het forum stond onder voorzitter schap van drs. M. W. Dekker, lid van de raad van bestuur van Gebr. Broere NV te Dordrecht. Op de vraag hoe de vakbewe ging zich opstelt als een bedrijf in moeilijkheden komt en men door bezuiniging, personeelsin krimping e.d. verbetering in de situatie kan brengen, antwoordde de heer Lanser dat de vakbond zich hier tegenover positief heeft op te stellen. De heer Mijnen was het hiermee eens. Hij vindt het van het grootste belang dat bij moeilijkheden de hele bemanning van het schip van het begin af aan op de hoogte moet worden gesteld. De heer Sickinge stelde dat het bij een incidentele terug slag niet nodig is het personeel ongerust te maken. Ook hij was echter van mening dat bij een ernstige situatie het personeel tijdig op de hoogte moet worden gebracht. De heer Lanser wilde in dergelijke situaties een zekere geheimhouding accepteren, maar dan alleen als het bedrijf ermee gediend is. O ZWOLLE I)at de verschuiving van de hoeveelheid chartaal naar giraal geld in de toekomst relatief zal toene men, staat vrijwel vast. Daarbij zullen ook de girale betaalmethoden zelf nog kunnen veranderen. In Amerika b.v. is de credit-card" ingeburgerd, terwijl zij hier nauwelijks bekend is en als zij gebruikt wordt, nog veelal een vrij exclusief karakter draagt, aldus dr. J. Zijlstra. president van de Nederlandsche Bank bij de ope ning van het nieuwe gebouw van het Zwolse agentschap. Een echte, verge lijkbare hoge vlucht als in de VS van de credit-card in Nederland ziet dr. Zijlstra echter niet. Voor sommigen zal bovendien juist in een steeds meer re gisterend betalingsverkeer het contante geld zijn eigen voordeel hebben. Ik wil niet direct zeggen waarom. aldus de president. Absoluut gezien blijft het chartale geld in omvang toenemen. Zelfs in de z.g. cashless-checkless socie ty (electronische geldtransfers)zullen bankbiljetten een rol in het geldverkeer blijven spelen. DEN HAAG De werkingssfeer van de exportbevordering is weliswaar aan dui delijke grenzen gebonden, maar de instellingen die zich er mee bezighouden zor gen toch voor een nuttige begeleiding en in zekere mate werken zij ook stimule rend. Er zijn evenwel zwakke punten op 't gebied van de kwaliteit van de dienst verlening en van de organisatie. Zo luidt de totaalindruk van een in terdepartementale werkgroep die op basis van een instructie van de minister van Economische Zaken de opdracht had zich een ooixleel te vormen over de activiteiten op hei gebied van de ex portbevordering. Daarbij vormde de ef fectiviteit van de taakuitvoering van de verschillende organisaties het centrale onderzoekthema. De conclusies van de werkgroep zijn dezer dagen door minis ter mr. R. J. Nelissen van Economische Zaken aan de Kamer aangeboden. In het rapport wordt geconcludeerd dat de marktinformatie van de econo mische voorlichtingsdienst ongetwijfeld waardevol is. Wel verdient het aanbe veling betreffende de industriële landen mindere aandacht aan macro-economi sche gegevens en meer aandacht aan geselecteerde markt- en branchegege- vens te besteden. Met het oog op de selectie van effec tiviteiten van de Ned. Kamers van Koophandel voor 't buitenland verdient 't naar de mening van de werkgroep overweging de handelsbemiddeling ge leidelijk kostendekkend te maken. Aan de handelsbemiddeling door de buiten landse dienst bestaat met name op ver afgelegen markten een vrij grote be hoefte, zo luidt een volgende conclusie. Hierin voorzien de posten soms op be kwame manier, maar soms ook op min- TILBURG Het ministerie van Eco nomische Zaken subsidieert het in sep tember begonnen structuuronderzoek voor de Nederlandse schoenindustrie met 350.000,-. Het onderzoek, dat is opgedragen aan een bureau in Rotter dam, zal een half miljoen gulden kos ten. Het onderzoek bevat drie onderde len: 1. Een enquête naar de financiële posi tie. de resultaten, de collectie, de pro- dukten in de verkooporganisaties., 2. Een onderzoek naar de verwachte ontwikkelingen in toegepaste materia len en procédés in de komende jaren., 3. Een onderzoek naar de marktontwik kelingen. met name naar de betekenis van de import van de artikelen, groe pen en prijsklasse. Het adviesbureau zal uit de resulta ten van de inmiddels gehouden enquête en van het marktontwikkelingsonder- zoek een model van de schoenindustrie opbouwen. Daarin zullen maatstaven worden verwerkt waaraan de levens vatbaarheid van een onderneming kan worden getoetst. De ondernemers die aan die enquête hebben meegedaan, zullen via dat model hun positie zelf kunnen beoordelen. Het is de bedoeling dat de overheid inzicht krijgt in de maatregelen die op korte termijn nodig zijn om ondernemingen die overle vingskansen hebben, steun te bieden. Het technisch onderzoek heeft een internationaal karakter, waarbij niet alleen het centrum voor de schoenindu strie TNO in Waalwijk is ingeschakeld doch ook het Engelse bureau Satra. Het onderzoek beoogt enerzijds vast te stel len welke gevolgen er zijn te verwach ten van de nieuwe materialen en procédés, anderzijds gaat het om verder in het verschiet liggende vragen zoals: welke materialen zullen worden ge bruikt in de schoenindustrie en welke eisen stellen procédés nieuwe procédés aan de omvang van de onderneming en de financiële structuur. De vraag is of de schoenindustrie minder arbeids en meer kapitaal-intensief gaat worden. Over de eerste fase van het onderzoek zal ongeveer in mei 1971 een rapport worden uitgebracht. In het tweede deel van het onderzoek dat daarna zal plaats hebben, zullen op grond van het technische onderzoek en op grond van verdergaande verkenning van markt- tendenties en bedrijfseconomische ont wikkelingen aanbevelingen worden ge daan over de wenselijke herstructure ring van de bedrijfstak. der overtuigende wijze. Van de algeme ne diensten, die door de Centrale Ka- meer voor Handelsbevordering worden verleend, maken de missies een over tuigende indruk. Ook. de exploratierei- zen voorzien in een behoefte. In verband met de organisatie vraagt volgens de werkgroep vooral de ver houding tussen enerzijds de particuliere instellingen onderling en anderzijds de EVD en de CHK de aandacht. De be langrijkste posten op de door de werk groep aangegeven lijst van bezuinigin gen betreffen bepaalde Holland Promo tion activiteiten van de EVD, het kos tendekkend maken van de handelsbe middeling door de particuliere instel lingen cn de beperking van subsidies voor collectieve jaarbeursdeelnemingen. LONDEN De directeur- generaal vap de British National Export Council, Peter Tennant, heeft als voornaamste woord voerder voor de Britse exportin dustrie gewezen op het gevaar voor maatregelen door andere landen indien de protectionisti sche handelswet in de Verenigde Staten wordt aanvaard. Hij zei dit op een bijeenkomst van de Amerikaanse Kamer van Koop handel in Londen. „Men is ge neigd te geloven dat er niet veel zal gebeuren als deze wet wordt aanvaard, mits de Verenigde Sta ten ons maar de verzekering ge ven dat deze niet is gericht tegen Engeland. Maar dat is onzin", zo /.ei Tennant. „We zijn veel te lang beleefd geweest. De wereld handel is een ondeelbaar iets en er bestaat geen twijfel over dal de handelswet ons allemaal zal treffen. Het behoorde tot de in ternationale goede manieren om het woord vergelding niet te ge bruiken. Maar dat wil niet zeg gen dat er van vergeldingsmaat regelen geen sprake zal zijn als deze wet wordt aangenomen", al dus Tennant. ROTTERDAM De Hunter Douglas groep bereikte gedurende het derde kwartaal van 1970 een netto omzet van US dlrs 25,301,000. waardoor de omzet over de eerste 9 maanden van 1970 steeg tot US dlrs 82,920.000. De heer Ralph Sonnenberg, president van Hun- Ier Douglas Limited, heeft meegedeeld dat de omzetten over de eerste 9 maan den van het lopende jaar de hoogste zijn in de geschiedenis van de groep. De heer Sonnenberg zei dat veel af zetgebieden van de groep de invloed hebben ondergaan van de huidige on gunstige economische verhoudingen. Hoewel de groep ondanks deze nadelige omstandigheden in de betrokken gebie den haar omzet volume heeft gehand haafd, hebben omzetstructuur en renta biliteit onder druk gestaan. Als gevolg hiervan en door de toegenomen kosten van grondstoffen, lonen en salarissen en interest en van bepaalde eenmalige marktontwikkelingskosten zullen de winsten van het lopende jaar enigszins achterblijven bij eerdere verwachtin gen. Hunter Douglas Limited, de moeder maatschappij van de groep, heeft on langs haar hoofdkantoor gevestigd in Rotterdam. De aandelen van de moe dermaatschappij worden genoteerd -op de beurzen van Amsterdam, Toronto en Montral. (Slotkoersen van gisteren Fonds A.K.Z.O. Alg. Bank Ned. Amrobank Amsterdam Rubber Deli Mij eert. Dordtse Petrol. Heineken's Bier H.A.L. Hoogovens nr. c.v.a. H.V.A.-mijen ver. K.L.M. Kon. Petroleum K.N.S.M. nat. bez. Nat. Ned. cert. Phs. v. Ommeren eva Philips gem. bez. Robeco Rolinco Scheepvaart Unie Unilever c.v.a. Ned. 25 j. '69 8 Ned. 25 j. '70 8 Ned. '70 15 j. 8 Vorifr* late Knftr» not 70.4 70.6 244 244.5 53.1 53.1 40 40.5 57.6 58 886 888 199.5 202 92.5 90.5 74.2 73 59 58 157.5 153.5 144.6 143.8 84 83.8 70.1 71.2 282 281 48.9 48.6 217.3 218.2 169.8 170 82 82.2 84.9 84.1 101.1 101.2 101 101.2 100.65 100.65 Ned. 7 j. Ned. 7 j. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. '69 8 '70 8 '69 7i '66-1 7 1966-2 7 '69 7 '68-1 6è '68-2 64 '68-4 64 '68-3 64 '66 61 '67 61 '67 6 '65-1 53 1965-2 5Ü '64-1 51 '64 5 '58 44 44 41 41 '64 '59 1961 1963-1 41 Staffell '47 34 '51 34 '53 1-2 34 '50 1-2 31 '54 1-2 31 grootb. '46 3 103.9 102.6 96.3 92.95 92.95 92 88 87.8 87.8 87.8 88.9 86 85.2 86.6 86.1 84.1 81 84.7 97 82.5 77.5 76.5 66.9 93.1 80.2 68.8 71 83.4 103.7 102.7 96.3 92.2 93.2 93.2 88.1 88 88 88 89.1 86.2 85.4 86.8 86.5 84.2 81 84.6 97 82.4 77.5 76.6 66.9 93 80'/ 68.8 70.9 83.4 Ned. dollarl. '47 3 "BNG '67-1-2 6S BNG '68-1-2 6Ï BNG '67-1-2-3 64 BNG won bl '57 6 BNG *65-1 6 BNG '58-1-2-3 43 id. 30-jar. '58/'59 44 Bk. mid. kred. '66 7 Nat. Inv.b. '65 53 Fr. Gron. h.b. dw. 6 Alb. Heijn '55 4 Brit. Petrol. '66 7i% Bijenkorf Beheer 6 Co-op r.spaarbr. Ned. Gasunie '69 74 Ned. Gasunie '66 71 Ned. Gasunie '66 64 Philips dir. '51 4 Pegem 1-2 1957 6 Pegem 1958 54 Rott. Rijn Pij pi 51% K.L.M. 1968 7 K.L.M. 15-jarig 5 Ned. Sp.w. '57-1 -2-4if A.K.Z.O. 43 Bergh Papier 4 4 Gelder Zonen v. 43 89.2 89.3 Grasso 53" 81.4 91.4 89.95 90 K.L.M. 53 84 83 88.85 88.9 Meteoor beton 53% 133 87.3 87.4 Ned. Middenst. B. 6è 92.3 92.3 91.8 91.8 Rolinco f 1000 6è 88 87.1 87.3 Stokvis 43" 90.2 91 80.6 80.8 Ned. cred.b. aand. b. 36.8 37 78.4 78.4 Ned. Midd.bank a 95.5 95.5 99' 99' 4 Slavenburg's a. 207 207.5 89' 89% Albert Heijn 144 i 144.5 85.5 85 Arnh. Scheepsb. eert. 131 132 Befo „b" 136 135 90 96.2 Bergh/Jurg. 250-1000 186 100 101 Blijd.st. f 1000 nreva 50 49 180.5 \80.5 Bols Lucas 129 134.5 95 95.2 Brakke Grond 94.6 94.5 Bredero 176 180 90.' 90.8 Bredero n.r. eert. 174 137.5 79 79 Bredero ver. bedr. 393 400.7 88 85 5 87.8 85.7 Bührm.-Tetterode f. 70 71 Bijenk. beh. n.r. c.v.a. 355 360 P3.r 93.4 Bijenk. beh. 6% pref. 79 r 79.2 89 89 Calvé D. 93 92.8 Calvé D. n.r. c.v.a 603 604 86 5 86.5 Calvé pr. wo. r. eert 123 75 75.5 Drents-Ov. houth. 131.5 131 97.3 D.R.U. 87.5 88 Elsevier f. 420 418 Erdal Mij wasverw. Europe ('1) Hotel Fokker Gazelle Gelder (van) Gelder (van) pref. Gist-Broc. Grasso Gruyter 6 pet c. pr. A Gruyter 6 pet c. pr. B Hellingman Holec Internatio-Mueller Kluwer f. Kon. Ned. Papier Kon. Ned. Text. cert. Krasnapolsky f. K.V.T. Leidse Wol Lips en Gispen cert. Meteoor Naarden Chem. Naeff gebr. Nedap Nelle, wed. van Nijma n.r. c.v.a. Nijverdal-ten Cate Ov.z.gas nat.bez.v.a. f Pakhoed Paltne Parkhotel Pont hout Reesink en co. a. Schev. expl. mij. f.a. Schokbeton aand. b. Scholten cart, pap a.. Schuppen sajetf. a. DEN HAAG Volgens de door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek samengestelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in oktober 1970 4238 min. gld. (v.m. 3904 min. gld.) werd uitgevoerd. De uitvoer bedroeg 89 pet. van de invoer (v.m. 86 pet.). De invoer in oktober 1970 is ten opzichte van de overeenkomstige maand van het voorafgaande jaar veel sterker gestegen dan de uitvoer, nl. de invoer met 430 min. gld. of 11 pet. en d^ uitvoer met 126 min. gld. of 3 pet. Dit had tot gevolg dat het dekkingspercentage met 7 punten is teruggelopen. Houdt men enerzijds rekening met de omstandigheid dat oktober 1970 een werkdag minder telt dan ok tober 1969 en laat men anderzijds schepen en vliegtuigen waarvan de in- en uitvoer aan sterke fluc tuaties onderhevig zijn, buiten beschouwing, dan worden deze percentages bij de invoer 18 en bij de uitvoer 8. Het invoersaldo bedroeg sedert het begin van het jaar 4590 min. gld. of 1/32 min. meer dan in de overeenkomstige periode van het voorafgaande jaar. 160 160 Sim. de Wit aand. b. 265 262- 400 400 Technische Unie a. 306 307 353 53.9 Tw. Kabelfabriek a. 433 435 21 213 Ubbink-Davo a. 107 105 121 123 Unil 1000 cert 7cpr a. 91.5 91.5 Ver. Machinef. a. 65 65 80 91 Ver. Nd. Uitg.bedr. a. 131 135 24.". 162 Ver. Ned. Uitg. f. 18% 18.8 Ver. Touw c.v.a. 126 127 Vredestein c.v.a. 222 221 Vulcaansoord 97 101 141) 136 Wegener n.r.c. 75 76 5? 210 51 214 Wes'sanen 66.5 66 Geld. Tramw. Mij a. 151 22.6 150.5 27.5 H.B.B. bel. dep. f. 770 775 Interbond lpb f. 604 605 Vastg. bel.f. part. f. 483 482 53 135.5 5 **8 137 I.K.A. bel. mij. f. 159 157.5 Unitas f 50 a. 75 74.5 184.5 Can. pac. railw. cert. 69 70.4 303 303 Int. nickel cert. 49.55 49.3 284 282 Shell Oil Can. cert. 33 33 83 85 Am.tel/tel. cert. 49 49 180 175 Anaconda cert. 20:| 21.25 174 174.9 Bethlehem steel cert. 21.5 21 287 292 Chesap a Ohio cert. 30.6 31.8 Cities ser cert 45V4 44.25 63 64.5 Dupont d. N. cert. 124.5 127 82.5 81.6 Gen. Electric cert. 88.8 87.5 65* 66 Gen. Motors cert. 77.2 77.4 83.5 83 Kennecott cop. cert. 35.1 34.85 500 500 Phil petroleum cert. 30 29.5 163.5 164 Radio Corp. Am cert. 25 26.5 154 158 Republic steel cert. 27.1 27.5 17.1 17 Shell oil cert. 46.5 47 158 155.5 Standard br 10 a cert. 45.35 46.2 164.5 Un. St. steel (10) cert. 29.3 29.5 190 Woolworth cert. 35.5 36.2 LONDEN Na maanden onderhan delingen hebben de bandenfabrieken van Dunlop en Pirelli gisteren de ter men van een nauwe samenwerking be kendgemaakt. Dunlop neemt voor 49 pet deel in de activiteiten van Pirelli op de Italiaanse en EEG-markt, voor 40 pet in de activi teiten elders in de wereld. Pirelli neemt voor een gelijkwaardig deel belangen in de operaties van Dun lop. De twee bedrijven hebben samen een jaaromzet van bijna 2,16 miljard dollar. In combinatie komen zij in om vang overeen met Firestone, dat tot nu toe alleen recht had op de tweed* plaats, na 's werelds grootste bandenfa briek Goodyear. AMSTERDAM Aandeelhouder» van de NV Droogdokmaatschappij „Soerabaja" hebben besloten tot liqui datie van de vennootschap over t» gaan, nu de vaststelling van de schade claim op Indonesië is geschied. Op de laatste aandeelhoudersvergadering van de 60 jaar werkzaam geweest zijnde maatschappij, werd besloten de Centra le Trust Compagny NV tot liquidatric» te benoemen. Het van Indonesië te claimen bedrag bedraagt 1.67 min. BRUSSEL In de afgelopen zomer maanden is in de meeste lidstaten van de EEG een duidelijke vertraging van de stijging van de consumptieprijzen ingetreden. Nederland vormt daarop echter een uitzondering. De forse prijs stijgingen in ons land worden door de Europese Commissie in haar maande lijks conjunctuuroverzicht toegeschre ven aan de verhoging van de gecontro leerde huren vanaf 1 juli en aan een soepeler prijsbeleid van de regering. In de afgelopen twaalf maanden zijn in Nederland de prijzen met 5,6 procent gestegen. Voor Frankrijk bedroeg dit percentage 5,8 voor Luxemburg 5 voor Italië 4.5 voor Duitsland 3,8 en voor België 3,3. In de uitbreiding van de economische bedrijvigheid is in de afgelopen maan den een aanmerkelijke vertraging op getreden. AMSTERDAM De beurs heeft op de laatste dag van deze week weinig acti viteiten te zien gegeven. Ondanks een opnieuw zeer vast Wall Street waren voor de internationale fondsen kleine verliezen weggelegd, die varieerden van dertig tot tachtig cent. Alleen AKZO begon een paar dub beltjes beter, maar brokkelde later weer wat af. Het ziet er naar uit. dat de Amsterdamse beurs zich weinig aan trekt van de opmars in New York. Daar schijnt het dieptepunt van de re cessie voorbij te zijn, terwijl Nederland juist nog aan de vooravond van een economische inzinking staat. KLM moest ruim 2,50 afstaan op 155 en Heineken was op precies 200 vier dub beltjes beter. In de cultuurhoek was HVA 1 punt lager op 58. HAL was in een afbrokkelende scheepvaartmarkt ruim 2 punten in reactie op 90.5. Nat.-Nederlanden maakte een uitzon dering door 1,50 te stijgen tot 71,60. terwijl ABN nog iets aantrok tot 245. De staatsfondsen waren overwegend hoger.

De Vallei | 1970 | | pagina 2