Poging tot wurgmoord Mini-hondje kan in damestasje KLUIS TE KRAKEN IN UTRECHTS POSTKANTOOR Verwijdering pagina uit Van Dale geëist Jongeman steekt Deventer dierenarts dood in slaapkamer 3 jongelui in auto verbrand Drs. Ed. Berg bedankt voor Tweede Kamer Opluchting bij sint NAVO- conferentie Kortgeding om omschrijvingen „jood" Wageningse matroos bij scheepsbrand omgekomen rrico MUIDEN ZAT ZONDER GAS NA EXPLOSIE Paus zendt ook boodschap aan Noord-Vietnam EUROPEES PARLEMENT VERWIERP EURATOM- BEGROTING Aandeelhouders Bischoff dagvaarden De Ruiter Verbanningen in Griekenland Stafleden volgen bevel tot hervatting colleges Zeshonderd studenten BROERTJES POGEN tot kerst uitgeschakeld Gelderland had natte herfst Boekhandelaar Claeys moet terechtstaan Kosten van auto in werkelijkheid hoger Directeur V.N.G. AFWACHTEN OVERSCHREDEN INDIVIDU 't Heerlijk avondje is gekomen. niet vergeten... Frico eten VERDENKING Deense prins huwt winke Imeisje Zeeslepers staken in Antwerpen ZATERDAG 5 DECEMBER 1970 Neerlandici procederen tegen curatoren MUIDEN Vrijdagmorgen heeft rich In Muiden een ontploffing voorgedaan in het gas-ontvangstation aan Rijksweg 1. De hoofdtoevoerbuis werd over een lengte van een meter stukgeslagen, waardoor Muiden en Muiderberg wmder gas kwamen te zitten. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Door het in gebruiknemen van een reserve-hoofdtoevoerbuis konden de beide delen van de gemeente in de loop van de avond weer gas krijgen. De grootste schade leden de bakkers van Muiden en Muiderberg die hun St.- Nicolaasprodukten niet konden bakken. HOOGEVEEN Een ongeveer 18-jarige jongen in Hoogeveen heeft donderdagavond een poging tot wurg moord gedaan op de 29-jarige school- schoonniaakster mevrouw A. Nieboer, zo is gisteren bekend geworden. Me vrouw Nieboer was alleen in een kleu terschool toen zij in de gang door de indringer werd vastgegrepen. Zij schopte terug en wist zich los te ruk ken. Twee maal probeerde hij daarna een koord, dat hij aan zijn polsen had be vestigd. haar om de hals te werpen. Beide keren slaagde mevrouw Nieboer er in om weg te duiken. Zij wist aan hem te ontkomen door een flatgebouw binnen te vluchten. De dader, die een bivakmuts en een groen militair veld- jack droeg, ging er vandoor met een handtasje met 50,-. De politie zoekt verband tussen deze wurgpoging en de vele gevallen van tassenroverij die de laatste tijd in Hoogeveen plaatsvinden. Herhaaldelijk gebeurt het dat een bromfietser hand tasjes wegrukt van dames, die alleen langs de straat wandelen, zowel over dag als bij avond. HONGKONG Op weg van Hong kong naar Colombo heeft Paus Paulus ▼rijdag vanuit het vliegtuig een bood schap aan president Doec Thang van Noord-Vietnam gezonden waarin hij de hoop uitspreekt dat in Vietnam een rechtvaardige vrede tot stand zal ko men. „Al op de terugweg naar Rome van onze reis naar Azië en Oceanië her nieuwen wij aan uwe excellentie onze gevoelens van goede wil voor het gehe le volk van Vietnam en uiten de wens dat de ernstige inspanningen van de belanghebbende partijen snel tot een rechtvaardige vrede zullen leiden waarnaar zo diep wordt verlangd". Op weg naar Manilla vorige week zond de Paus een soortgelijke bood schap aan Zuid-Vietnam. LUXEMBURG Het Europese Par lement heeft vrijdag in Luxemburg ge weigerd de begroting 1971 van Euratom goed te keuren, om zo uiting te geven aan zijn ontstemming over de crisis waarin deze organisatie reeds drie jaar verkeert. Hoewel dit besluit, gezien de huidige beperkte bevoegdheden van het parle ment, geen consequenties heeft, wenste het parlement niet het risico te lopen dat goedkeuring zou worden uitgelegd als een toegeven en berusten. De af keuring dwingt de ministerraad de be groting zonder instemming van het par lement goed te keuren. De Haagse topconferentie van eind 1969 besloot het gemeenschappelijk on derzoeksbeleid uit te breiden en hier voor gelden beschikbaar te stellen. De begroting 1970 voorziet slechts in aan passing aan de kostenstijging. Zij maakt niet alleen uitbreiding onmogelijk, aldus een met algemene stemmen aangenomen resolutie, maar houdt het risico in dat de impasse voortduurt en dat structuur- besluiten uitblijven. ZAANDAM Dc minderheidsgroep van aandeelhouders in N.V. Gebr. Bi schoff Handelmaatschappij te Zaandam heeft een dagvaarding doen uitbrengen aan de heer C. M. de Ruiter omdat deze in gebreke is gebleven op 1 december de aandelen van Bischoff over te ne men; volgens contract was hij verplicht dit per 1 december te doen. De minderheidsgroep wordt voorna melijk gevormd door de heren A. C. Bischoff en diens zoon W. A. A. Bi schoff, de tegenwoordige directeur van de vennootschap. In de dagvaarding wordt gesteld dat de overeenkomst met de heer De Ruiter als ontbonden dient te worden beschouwd wegens het uit blijven van betalingen. Daarnaast wordt van de heer De Ruiter schade vergoeding geëist „nader op te maken bij staat en te vereffenen volgens de wet". AMSTERDAM De stafleden van het Instituut voor de Neerlandistiek van de Universiteit van Amsterdam gaan een civiele procedure aanspannen tegen het college van curatoren van de universiteit. Ze zullen wel gevolg geven aan de eis van het college, de maandag gestaakte lessen onmiddellijk en in volle omvang te hervatten. De civiele procedure houdt verband met- het besluit van de curatoren, de ver antwoordelijkheid voor de onderwijssituatie op het instituut op zich te nemen met uitschakeling van 600 van de 1267 studenten. Dat betekent dat die 600 echter tot Kerstmis geen onderwijs zullen krijgen. De stafleden vinden dit een onwettige gang van zaken en dagen daarom de curatoren voor het gerecht. Gistermorgen had het college van cu ratoren de directeur van het instituut, prof. dr. Garmt Stuiveling gelast het onderwijs te doen hervatten. De hoogleraar heeft gevolg gegeven aan dat bevel en zijn medewerkers op dracht gegeven hun onderwijstaak weer op te nemen. De docenten hebben gistermiddag het dienstbevel onder protest aanvaard, omdat zij zich er niet aan konden ontrekken op straffe van ontslag. Sedert maandag was het onderwijs aan de 1267 studerende opgeschort om dat minister Veringa niet voldoende was tegemoetgekomen aan de eisen ter verbetering in de personele noodsitua tie op het instituut. Een studentenver gadering kwam vrijdagochtend tot een motie waarin de wens werd te kennen gegeven dat als het onderwijs wordt hervat dit gebeurt voor alle studenten en wel volgens de daaraan te stellen kwaliteitseisen. De docenten namen de zelfde motie aan. Het besluit van de stafleden, de cura toren voor het gerecht te dagen volgde op een gesprek van prof. dr. Stuiveling met de waarnemend president-curator van de universiteit, ir. R. Dufour. In dit gesprek moest prof. Stuiveling verslag uitbrengen over het resultaat van de 's morgens hem door het college van curatoren opgedragen onmiddellijke en volledige hervatting van het onderwijs. Het college van curatoren heeft in dat gesprek de wens te kennen gegeven een organisatiebureau de substructuur van het instituut te laten onderzoeken (behuizing etc.) 't Bestuur van de univer siteit zegt erop te vertrouwen dat de fa culteit der letteren op korte termijn een commissie zal instellen, die prof. Stui veling zal adviseren over de organisatie van het onderwijs na de kerstvakantie. Naar het oordeel van de curatoren zal dan moeten worden gestreefd naar een ratio van 1 docent op 17 1/2 studenten. Hierbij denkt het college aan een wis selsysteem. KAPELLE Drie jongelui van 18 tot 20 jaar zijn donderdagavond op de Rijksweg Schiedam-Korteven in het Zeeuwse Kapelle verbrand in een per sonenauto, die in brand geraakt was bij een botsing met een andere personen auto. De drie inzittenden van deze wa gen werden zwaar gewond opgenomen in het Sint Johannaziekenhuis te Goes. De omgekomennen zijn de 20-jarige A. Nuijten en de 18-jarige C. Nuijten uit Bergen op Zoom en de 19-jarige A. van Iwaarden uit Rilland Bath. Vam een onzer redacteuren DEN HAAG Drs. E. L. Berg uit Ede gaat de Tweede Kamer begin 1971 verlaten; hij is per 1 januari benoemd tot directeur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in Den Haag en volgt daar mr. G. W. Toebes op die onlangs met pensioen gegaan Is. In de Kamer wordt het vertrek van de heer Berg (PvdA) als een groot ver lies beschouwd; hij staat bekend als een uitstekend financieel deskundige en zijn discussies in het parlement met zijn oud-leermeester minister Witte- veen stonden steeds op hoog niveau. Ook in Gelderland wordt het bedanken van deze „Gelderse" afgevaardigde be treurd. Drs. Berg werd in 1932 in Deventer geboren; na zijn studie aan de NEH in Rotterdam werd hij wetenschappelijk ambtenaar aan deze hogeschool. Ver volgens was hij als hoofd van de hoofdafdeling algemene economische aangelegenheden verbonden aan het ministerie van sociale zaken en volks gezondheid. In 1966 deed hij zijn intre de in de Tweede Kamer. Bekend was al dat hij na de verkiezingen de Kamer wilde verlaten. De heer Berg is o.m. voorzitter van de Stichting Nieuwe Woonvormen te Amersfoort. UTRECHT Doordat zij begin de cember op heterdaad werden be trapt bij een winkeldiefstal heeft de politie de daders gevonden van een inbraak in een Utrechts postkan toor. die alle kenmerken van vol leerd vakmanschap op het gebied van een „kraakje" vertoonde. Het zijn twee broertjes van 12 en 13 jaar uit Utrecht. De politie stond al voor een groot raad sel omdat bij de inbraak in het post kantoor als enige aanwijzing was ge vonden de afdruk van de hak van een kinderschoen. Die afdruk bleek overeen te stemmen met de schoen van een van de jongens, waarna zij bekenden. Bij de inbraak was het de jongens niet gelukt de kluis te forceren, maar dat was dan ook het enige wat eraan ontbrak. Verder hadden ze de zaak uiterst geraffineerd voor elkaar. De jongen van 12 ging op vrijdag 20 no vember eerst poolshoogte nemen in het postkantoor. Vervolgens haalde hij zijn broer over samen te pogen het geld uit de kluis te halen. De dag daarop gingen zij via het achterter rein nog eens kijken. Zij gooiden met een steen een ruitje in om er op die manier achter te komen of er nog mensen in het kantoor waren. Ver volgens zochten zij op het aangren zende terrein van de diergeneeskun dige faculteit naar gereedschap, met name een snijbrander. Die vonden zij niet, tot hun spijt, maar een hamer, een beitel en nog ander gereedschap werden in dank meegenomen. Rustig afwachten tot de volgende dag was nu het parool, om erachter te komen of iemand het kapotte ruitje had opgemerkt. Dat bleek zondags niet het geval, dus de kust leek vei- BRUSSEL In een stemming van opluchting, die volgens minister Luns te danken was aan de vaste verklaring van president Nixon, dat de Ameri kaanse troepen in Europa niet zullen worden verminderd, zolang niet de te genpartij tot troepenvermindering overgaat, hebben de ministers van bui tenlandse zaken van de NAVO-landen vrijdagmiddag- de conferentie in Brus sel beëindigd. In hun slot communiqué zeggen zij weliswaar enige vooruitgang te hebben geconstateerd in de bilaterale verken nende contacten tussen NAVO-landen en landen van het Warschau-pact, maar te hebben gehoopt, dat de resul taten substantiëler zouden zijn geweest. Zodra de besprekingen over Berlijn, die naar in de conferentie door de be trokken landen was medegedeeld, een uiterst stroef verloop hebben een be vredigende afsluiting hebben gekregen en voorzover de interduitse contacten en de onderhandelingen van West- Duitsland met Tsjecho-Slowakije een gunstig verloop hebben, is de NAVO echter bereid, de contacten tussen Oost en West te multilateraliseren en te on derzoeken of het mogelijk zal zijn een Europese veiligheidsconferentie te hou den. Is dat het geval, dan zal de NA- VO-raad in speciale zitting bijeenko men en niet wachten tot de eerstvol gende routinebijeenkomst, die in Lissa bon zal worden gehouden. De NAVO-landen zijn van plan waakzaam te zijn in de Middellandse Zee, waar in toenemende mate strijd krachten van de Sovjet-Unie worden gestationeerd. BRISBANE (Australië) In de kennel van mevrouw Beatrice Wehher is een mini-hondje gejokt, oftewel een Australische Silky terrier op verklein de schaal. Het hondje is speciaal ge schikt voor flatbewoners, die van die ren houden. Volledig uitgegroeid, is de hond niet hoger dan 8 centimeter en kan gemakkelijk in een damestasje worden meegenomen. (Van onze weerkundige medewerker) Het heeft de afgelopen herfst in geheel Gelderland meer geregend dan normaal te verwachten is. Zoals vaker in het verleden werd Hoog- Soeren kampioen met 316 mm. Een post in Apeldoorn (Toermalijnstraat) benaderde deze seizoenhoeveelheid zeer dicht met 313 mm, de overige drie stations bleven tussen de 250 en 300 mm. Normaal is 195 mm. Slechts één andere post slaagde er in boven de 300 mm-grens uit te ko men: Arnhem met 302 mm. Op vrij grote afstand volgen Almelo (259), Nunspeet (258), Nijmegen (256), De venter (243), Zutphen (236), Doetin- chem (224), Rheden (205). Swifterband „nog op 30 novem ber koeien in 't land was de enige waarnemingsplaats in ons rayon, die onder de 200 mm-grens bleef (197). Landelijk bezien viel er de afgelopen meteorologische herfst 260 mm te gen 216 mm normaal. Twee jaar geleden beleefden we een nog nat tere herfst met in Renkum 389 mm en Nunspeet 381 /hm. De tussenlig gende herfst was veel droger met in Doetinchem slechts 63 mm water. De vrij grote hoeveelheid neerslag dit najaar vloeide voor een belang rijk deel voort uit de westelijke cir culatie met over de Noordzee pas serende depressies. Deze was ster ker dan in ettelijke jaren het geval was geweest. DEN HAAG In de komende herdruk van het Groot Nederlands Woorden boek „Van Dale" zal bij de denigrerende betekenissen achter het woord „Jood" worden gezegd, dat het hier gaat om verwerpelijk taalgebruik. Ge bleken is namelijk dat er mensen zijn die zich door de gemaakte termen ge griefd voelen. Dit verklaarde gisteren de advocaat mr. P. J. W. de Brauw namens de uitgeverij Martinus Nijhoff tijdens een kort geding voor de president van de Haagse rechtbank, dat was aangespannen door de heer H. Boekdrukker uit Sassen- heim tegen de uitgeversmaatschappij en de samensteller dr. C. Kruiskamp. De heer Boekdrukker vqelde zich in eer en goede naam aangetast, omdat in de jongste uitgave de negende herdruk van het woordenboek bij het woord „jood" en afleidingen daarvan verklaringen worden gege ven, die een ongunstige betekenis hebben. Het had volgens mr. De Brauw zeker niet in de bedoeling van uitgeverij of samensteller gelegen om eiser of ie mand anders te beledigen. De betref fende uitlatingen in het woordenboek zijn volgens de advocaat zeker niet beledigend. Op dit punt stond hij lijnrecht tegen over de opvatting van mr. D. Huis man, die optrad namens de heer Boekdrukker. Mr. Huisman was van oordeel dat de in „Van Dale" gehan teerde betekenissen niet gebruikt dienden te worden. Hij trok boven dien de wetenschappelijke waarde van het woordenboek in twijfel. Ook het argument dat het hier zou gaan om betekenissen in figuurlijke vorm gaan volgens de advocaat niet op. Een uitdrukking als „boer" in de zin van lomperd wordt niet speciaal te gen een boer gebezigd, zo betoogde de pleiter van de heer Boekdrukker. Naar zijn mening had de uitgeverij de normen van zorgvuldigheid over schreden. In het buitenland had men of gelijksoortige uitdrukkingen uit de woordenboeken weggelaten of er bij verteld dat het door antisemieten ge bezigde termen betreft. Namens zijn cliënt eiste hij dat de pa gina waarop de genoemde betekenis sen voorkomen uit de exemplaren worden genomen, die nog bij de uit geverij voorradig zijn. Deze pagina dient dan te worden vervangen door een pagina waarop de omstreden pas sage niet meer voorkomt of waarbij wordt vermeld dat het om verwerpe lijke uitdrukkingen gaat. De pagina's van reeds bij de boekhandel aanwezi ge exemplaren moeten worden over- plakt. Tevens eiste mr. Huisman een symbolische schadevergoeding van de samensteller dr. Kruyskamp als een vorm van afkeuring van de bedoelde passage in het woordenboek. Beide partijen waren het ook oneens over de omvang en inhoud van de protesten tegen de passage in de „Van Dale". Volgens mr. De Brauw viel het met de protesten nog wel mee. Hij wees er daarbij op dat de door de heer Boekdrukker aangeval len betekenissen in dezelfde vorm ook al voorkomen in de in 1961 ver schenen achtste herdruk van het woordenboek. De uitgever en de sa mensteller. zo voerde hij aan, hadden geen enkel vermoeden dat er tegen het gebruik ernstige bezwaren zouden bestaan. Bij een woordenboek gaat het erom, aldus de advocaat van de uitgeverij, alle woorden in het taal gebruik in een woordenboek op te nemen. Daarbij moet naar volledig heid gestreefd worden. Volgens mr. De Brauw konden de eisen van de tegenpartij niet toegewezen worden omdat de heer Boekdrukker optreedt als individu. Er kan dus geen sprake zijn van een veroorde ling op grond van „belediging van een volksgroep". Eveneens keerde mr. De Brauw zich tegen de volgens hem door de tegenpartij verlangde „cen suur". Dit zou ingaan tegen de grond wettelijk gegarandeerde persvrijheid. De door de heer Boekdrukker geëiste vervanging van pagina's zou alleen al vanwege de zeer kostbare ingreep niet te verwezenlijken zijn, zo meen de de pleiter van de uitgeverij. Op dinsdag 15 december zal de president van de Haagse rechtbank uitspraak doen. lig. Het gereedschap werd via de ach terzijde het postkantoor binnenge bracht. Nadat eerst handschoenen waren aan gedaan en de glasscherven zorgvuldig uit de sponningen waren verwijderd. Na een uurtje werken waren de pinnen uit de scharnieren van de kluis, was de afdekplaat van het slot verwij derd, dat slot geforceerd, de kluisdeur echter nog wel dicht en de jongens zo moe van hun ingespannen arbeid dat ze het maar opgaven. Wel braken ze nog een geldla en een stalen bureau open, maar daar von den ze geen geld. Het gereedschap lieten zij achter. De politie tekent hierbij aan dat ook dat zeer slim is bekeken: hadden ze het gereedschap mee naar huis geno men. dan had dat later als bewijs middel kunnen worden gebruikt. CJ O DORDRECHT De 18-jarige bin- nenvaartmaatroos E. van Santen uit Wageningen is vrijdagochtend door verstikking om het leven gekomen bij een brand op het in het Volkerak voor anker liggende motorschip „Madeleine" van de Rotterdamse rederij Verschoor. De brand woedde in de dekhut van de Madeleine, waar de matroos sliep. De schipper trachtte het vuur te blussen en de jongeman uit de dekhut te halen. Toen hij daar niet in slaagde voer hij met het schip naar de haven van Dintelsas waar het vuur door de brandweer geblust kon worden. De jon geman, die vergeefse pogingen in het werk gesteld moet hebben zich door de vuurzee een weg naar buiten te banen werd onder in hét schip teruggevonden. Hij bleek aan zuurstofgebrek te zijn overleden. BRUSSEL De Brusselse auteur en boekhandelaar Herman Claeys, in wiens „Free Press Bookshop" aan de Brusselse Spoormakersstraat dit jaar al talloze malen de politie invallen heeft gedaan en die verscheidene malen in voorarrest heeft gezeten, heeft nu een dagvaarding gekregen om op 22 januari volgend jaar terecht te staan, wegens het vervoer, in bezit hebben en ver spreiden van tijdschriften en boeken die de Belgische justitie een doorn in het vlees zijn. Het gaat voornamelijk om exempla ren van de tijdschriften „Gandalf" en „Sunck" en de fotoserie „Homofiele houdingen", maar Claeys wordt er ook van beschuldigd het nummer van 30 mei 1970 van het weekblad „Vrij Ne derland" verspreid te hebben, waarin op pagina 17 een foto was afgedrukt die volgens de dagvaarding gerekend wordt tot „oneerbare prenten, afbeeldingen of voorwerpen die de verbeelding van minderjarigen beneden 18 jaar kunnen prikkelen". Op die foto is een groep naakte Haagse kabouters afgebeeld. UTRECHT Het is bijzonder nuttig dat de autobezitter zich meer bewust wordt van de werkelijke kosten van zijn auto, zo heeft mr. J. van Andel, voorzitter van de commissie vervoers- vergunningen, verklaard in een open bare zitting van de commissie in Utrecht. De directe kosten van het rij den de zgn. „out-of-pockets costs" zijn z.i. voor een zeer groot deel van de autogebruikers de enige kosten waar mee zij rekenen. Het zou overweging verdienen eens uit te zoeken of de wegenbelasting en de WA-verzekering in de voor de ben zine betaalde prijs kunnen worden op genomen, zo meent mr. Van Andel. Er zou dan een directe verhouding ont staan met het weggebruik en de risico factor. In de benzineprijs zou dan ook de kosten van wrakvernietiging en au tokeuring van Rijksweg verdisconteerd kunnen worden. De voorzitter van de commissie ver- voersvergunningen staat ook niet af wijzend tegenover een heffing op auto bezitters, die voor de ^stalling van hun wagen van de openbare weg gebruik maken. ADVERTENTIE DEVENTER De 31-jarige die renarts H. A. Kraneveld Ls gisternacht om kwart over drie in rijn wo ning aan de Brinkpoortstraat met twee steken van een dolkmes om het leven gebracht. De 18-jarige fabrieksarbeider H. D. uit Deventer heeft vanmorgen bekend de dodelijke steken te hebben toegebracht. D. had verkering met een meisje dat als hulp in de huishouding werkte bij het gezin Kraneveld. De verkering raakte uit en naar D. tegenover de po litie verklaarde zag hij de dierenarts en zijn vrouw als de boosdoeners. Hij was van stonde af van wrok ver vuld en zinde op wraak. Eerder deze week stal hij bij een nachtelijk bezoek een geldkistje uit de woning van de familie. Dit feit was nog onopgemerkt gebleven toen hij vannacht tussen drie uur en half vier opnieuw de woning van de arts binnensloop. Hij dwaalde enige tijd door de huiskamer en drong daarna het slaapvertrek binnen. Me vrouw K. schrok wakker van het ru moer en schrok klaarwakker toen er een jeugdige, gecamoufleerde figuur, voor haar opdook met een groot dolk mes in de hand. Zij wekte haar man, die zodra hij opstond met het mes in de borst werd gestoken. Er ontstond daar na. een vechtpartij waarbij D. voor de tweede keer toestak. Direct daarna zak te de dierenarts levenloos in elkaar. Mevrouw Kranenburg, die de dader niet herkende, kon de politie wel zoveel gegevens verstrekken dat de verden king al snel op D. kwam te rusten. Hij werd in de vroege ochtend van zijn bed gelicht. D. gaf bij verhoor op het bureau toe de steken te hebben toe gebracht, maar trok wit weg toen de politie hem vertelde dat de steken do delijk waren. Bij een onderzoek in de ouderlijke woning werd in een kast het dolkmes gevonden. D. werd ingesloten in het politiebureau. Hij zal volgende week worden voorgeleid. O ATHENE Drie personen die be trokken geweest zouden zijn bij de bo maanslag bij de ambtswoning van de premier op 3 oktober jl. zijn voor een jaar verbannen naar afgelegen dorpen. De ontploffing deed zich voor toen pre mier George Papadopoelos een onder houd had met de Amerikaanse minister van Defensie, Meivin Laird. Niemand werd gewond. De drie verbannen zijn Andreas Frangias, een oud-monteur, Gregory Kasimatis, een advocaat en Panajiotis Koronaios, een scheepsbouwer. Zij zou- den leden zijn van de pan-Helleense bevrijdingsbeweging. De in Amerika geboren advocaat Ioannis Kornaios (54) zal voor het mili taire tribunaal moeten terechtstaan omdat hij verantwoordelijk wordt ge steld voor de ontploffing. KOPENHAGEN Prins Christian, een 28-jarige neef van koning Frede- rik van Denemarken, is verloofd en gaat trouwen met Ann-Dorthe Mal- toft-Nielssen, die tot voor kort in een Kopenhaags warenhuis werkte. Een en ander is aangekondigd door prins Knud. een jongere broer van koning Frederik, wiens oudste zoon Ingolf, die 30 jaar oud is, destijds ook met een niet-adellijke dame was ge trouwd. Prins Christian, die dient als offi cier bij de Koninklijke Garde, heeft van koning Frederik toestemming voor het huwelijk gekregen. Christian en Ann-Dorth zullen in het begin van het volgende jaar in het huwelijk gaan treden en gaan wonen in een niet al te groot thuis ten noor den van Kopenhagen, dat thans ge bouwd wordt. BRUSSEL De scheepvaart op de Schelde heeft donderdag een geweldige vertraging opgelopen als gevolg van een plotselinge staking van ruim 80 procent van de kapiteins van de Schel- desleepdiensten. De staking wordt door de landelijke beambtenorganisatie er kend en deze centrale heeft zich er so lidair mee verklaard. De kapiteins zijn allen in dienst bij de URS, de Unie van Reddings- en Sleepdiensten, welke organisatie het recht heeft van het verslepen van zee schepen op de Schelde en het loodsen van die schepen naar de dokken en ha vens. Al geruime tijd hebben de kapi teins er bij de directie van hun maat schappij op aangedrongen het statuut voor beambten op hen van toepassing te laten zijn. Een laatste verzoek daar toe, woensdag, werd door de directie afgewezen. Daarop besloten de kapiteins donder dag in staking te gaan. Deze staking heeft het zeevaartverkeer van Antwer pen geweldig ontredderd. DEN HAAG Mr. dr. C. Berkhou wer, voorzitter van de liberale fractie van het Europese Parlement en lid van de Tweede Kamer voor de WD, is be noemd tot grootofficier in de orde van verdienste van de Italiaanse republiek.

De Vallei | 1970 | | pagina 5