Veenendaals dagblad Niet overal zijn de gevolgen van de stiptheidsactie te merken Vrouwen vroegen luxe Lau van Ravens belaagd in Maastricht Stakers pogen warm te blijven Buiten Brandt en Scheel in Warschau Vanavond overleg over- lonen Blindop brommer Man doodgeschoten na ruzie om pistool Verdachten in Burgos: we zijn gemarteld Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Vannacht vorst SABOTAGE BIJ BRAND IN OLIERAFFINADERIJ? Man wilde vrouw onder stroom zetten Advocaat zoek bij proces-Tate Lot ontvoerde consul aan vonnis Basken gekoppeld Vogels aan de wand I Zware schade bij de ESSO MEER GELD KLEREIS Zonnige perioden Bur. voor redactie en administratie: Prina Bernhardlaan 28. Vaenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (rod.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w, 4,85 pjw^ 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1928. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.e. J Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 7 DECEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 286 N AMSTERDAM HOOPT POST ZICH OP AMSTERDAM Op het verlanglijstje voor Sinterklaar van de Nederlandse vrouw kwam dit jaar een groeiend verlangen naar sier tot uiting. Waar de vrouw in 1966 nog maar nauwelijks aan durfde te denken (slechts één procent had graag een sieraad), is nu een vrij normale vraag: acht procent had een sieraad bovenaan het lijstje geplaatst. Dit blijkt uit een steekproef die het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie half vorige maand onder de Nederlandse huisvrouwen heeft gehouden. De nieuwe mode was voor eveneens acht procent van de vrouwen een zeer gewild artikel. De laatste snufjes op huishoudelijk terrein waren ook in trek: eveneens acht procent. Ook gisteren kwam er in de Neder landse voetbalcompetitie een scheids rechter In het nauw. Lau van Ravens gaf in Maastricht het bezoekende Sparta een strafschop, na een overtreding van MVV-doelman Körver. MW zag de Rotterdammers langszij komen, want de strafschop werd benut. De supporters van de thuisclub na men het niet, maar politie en enkele MVV-spelers (onder wie Körver!) brachten Van Ravens na afloop heel huids in veiligheid. (Van een onzer verslaggevers) APELDOORN Terwijl in Amsterdam de bergen onbezorgde poststukken zich ophopen, is elders in Nederland nog weinig te merken van de stiptheidsac tie. De directie van het postdistrict Arnhem verklaarde hedenmorgen, dat de vakorganisaties wel actie hebben aangekondigd, maar zij wist nog niet waar uit die zal bestaan. De directie zei vertrouwen te hebben in dc taakopvatting van de Gelderse PTT- ers, al zal ongetwijfeld het laatste woord in deze kwestie nog niet gezegd zyn. Voorzover by het postdistrict bekend was, verliepen de bestellingen in Gelderland hedenochtend normaal. In Amsterdam liggen bij de niet be zorgde poststukken nog heel wat Sinter klaaspakketten en vandaag wordt de chaos nog groter, omdat ook die achter stand nog moet worden verwerkt. Een onvolkomen avondbestelling zal met na me het bedrijfsleven nog verder dupe ren en dat werkt ook buiten de stad nog enigszins door. In Groningen was de situatie enigszins verward en in Rotterdam spraken direc tie en bestellers elkaar tegen. De direc tie verklaarde dat alle Sinterklaaspak ketten vrijdag bezorgd zijn en dat van de overige post maar tien procent is blijven liggen. De bestellers zeggen evenwel dat de helft is blijven liggen, plus een aantal feestpakketten. Veel directeuren van postkantoren, o.m. in Zeeland, hebben inmiddels maatregelen genomen en in het district Den Bosch zijn enkele aanwijzingen, die het begin van stiptheidsacties doen vermoeden. Het district zit echter goed in zijn personeel en men verwacht geen directe moeilijkheden. Wel zou de si tuatie precair kunnen worden als de zaak tegen Kerst en Nieuwjaar niet is opgelost. Nergens in het postdistrict Utrecht dat behalve hele provincie ook grote delen van Brabant en Gelderland om- \Tolgens de goede gewoonte van al een behoorlijk aantal jaren, verscheen ook voor 1971 de Vogel kalender van de Vereniging van Vogelbescherming te Amsterdam" Steeds bleef het een uitgave van de Olveh, die haast spreekwoordelijk werd, en het was een prachtig ge baar van deze verzekeringsmaat schappij dat zij het hele bedrag van de opbrengst in de pot van de Vogelbescherming" deponeerde. Dit werd een belangrijk fonds, maar het mooie is, dat er ook na de fusie met de Algem. Friese en Groot-Noordhollandse niets veran derde. We spreken nu echter van de AGO-vogelkalender, maar voor de ouderen ligt de Olveh-kalender wat makkelijker in de mond. Zij bevat 25 exclusieve opnamen van vogels, geselecteerd door een jury onder voorzitterschap van prof. dr. K. H. Voous; er werden drie prij zen toegekend: C. Scholtz, A. H. de Weijer en W. H. van Schieveen te Apeldoorn (3e prijs), die in 1969 met de eerste prijs werd bekroond. Indien ge wilt proberen alsnog een exemplaar te bemachtigen, kunt ge dit doen door overschrijving van slechts ƒ1,50 op postgiro-rekening 486000 van Olveh, Den Haag (on der vermelding van Vogelkalen der 1971"). Misschien verdient het aanbeveling even te informeren, of men niet is uitverkocht, want er blijkt veel vraag naar te wezen. Wanneer ik het paar dozijn bla den vluchtig op hun merites bekijk, stuit ik al meteen op de kostelijke jonge koolmees van het frontis piece en vervolgens op veld- en ransuil, beide van hoge kwaliteit, maar toch niet zo indrukwekkend als het zeer artistieke velduiltje van Van Schieveen, waarop de laatste helft van november 1970 telkens mijn oog viel. Door Ko Zweeres werden ook nu alle foto's van vlotte onderschriften en kun dige aantekeningen voorzien. 7-12-1970 A. B. Wigman. NEW YORK In de bijna vrieskou trachten stakende taxichauffeurs de handen boven een vuurtje warm te houden. Zij posten bij een grote taxi parkeerplaats in Manhattan. LINDEN (VS) De politie en de fe deral e recherche is zondag een onder zoek begonnen naar de mogelijkheid van sabotage by de hevige explosie, die zaterdagavond zware schade aanrichtte op de olieraffinaderij van Esso in Lin den, in de Amerikaanse staat New Jersey. Aanvankelijk werd gevreesd dat bij de explosie en de felle brand die erop volgde doden waren gevallen, doch de brandweer meldde zondagavond dat 42 mensen verwondingen hadden opge lopen, doch dat haar niets bekend was van dodelijke slachtoffers. De ontploffing veroorzaakte voor miljoenen dollars schade aan de raffi naderij en in de omgeving. In een om trek van kilometers bleef geen ruit heel. Volgens de politie had zij twee uur voor de explosie een telefonische waar schuwing gekregen dat op de raffina derij een aanslag zou worden gepleegd. Zij arresteerde in de omgeving een 21- jarige man, tegen wie na ondervraging WARSCHAU Bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland is zondag in Warschau aangekomen voor de on dertekening heden van het verdrag ter normalisering van de betrekkingen tus sen de Bondsrepubliek en Polen. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Walter Scheel, was een half uur eerder in de Poolse hoofdstad gearri veerd. echter geen beschuldigingen konden worden ingebracht. Een radiostation in New York zou iemand aan de telefoon hebben gehad, die zei de aanslag te zullen plegen. Hij noemde zich lid van het „verenigde so- cialistisch-revolutionaire front" en eiste de vrijlating uit de gevangenis van de militante neger Bobby Seale en Angela Davis. vat geeft de stipheidsactde van de PTT-ambtenaren aanleiding tot vertra ging in de bestelling. De directeur van het district mr. H. Stel verklaarde van morgen: „tijdens de nachtdienst van zondag op maandag is alle inkomende en uitgaande post normaal geruimd". De directeur verwacht voor de eerstko mende dagen ook geen vertraging in de bestelling. „De dagen na Sint Nicolaas zijn voor ons vrij rustig. Ook al omdat vrijwel alle kantoren, voldoende zijn bezet be hoeven we geen beroep te doen op be reidheid tot overwerk. De piek rond de kerstdagen en de jaarwisseling ligt wel in het verschiet maar dan zullen de moeilijkheden misschien wel zijn opge lost". In het ressort Tiel, zo zegt directeur B. P. Wateier, is de stiptheidsactie zoals die in enkele grotere steden wordt ge voerd nog geen reden geweest om van het normale werkpatroon af te wijken. „In mijn ressort doen zich eigenlijk geen problemen voor. Ook niet wat be treft het overwerk. Bezwaren tegen overwerk heb ik hier niet gehoord, in tegendeel, de mensen zijn bereid direct bij te springen als dat nodig is. Vorige week vielen plotseling twee mensen uit door familieomstandigheT den. De collega's waren direct bereid dit door overwerk op te vangen". De heer Wateier is van mening dat er in zijn ressort stipt wordt gewerkt: „Van een eventuele stiptheidsactie zou dan ook maar moeilijk sprake kunnen zijn", DEN HAAG Vanavond om negen uur doet het kabinet een allerlaatste poging om met het bedrijfsleven over eenstemming te bereiken over de loons verhogingen voor het volgend jaar. Een delegatie uit het kabinet heeft dan een gesprek met de voorzitters van de organisaties van werkgevers en werknemers. AMSTERDAM Wegens poging tot moord is in Amsterdam aangehouden de 30-jarige fotograaf G. P. uit de hoofdstad. De politie verdenkt hem er van dat hij zijn ex-echtgenote Yvonne de Mooy (24) door middel van elektrici teit heeft willen doden. Verdachte zelf verklaarde dat hij haar alleen maar schrik heeft willen aanjagen. Aan de deurknop waren met koper draad t\yee kettingen bevestigd die via de brievenbus naar een plankje met contacten in de gang liepen. Aan de binnenkant van de deur was een schakelaar bevestigd waarmee de stroom kon worden ingeschakeld. De installatie werd onklaar gemaakt door enkele politiemannen die zich via de achterzijde toegang tot de woning ver schaften. Het echtpaar was op 19 no vember gescheiden maar woonde nog steeds samen. De woning was aan de vrouw toege wezen. LOS ANGELES In het proces te gen de verdachten van de moord op de filmster Sharon Tate heeft zich een nieuwe ontwikkeling voorgedaan: een van de verdedigers van de v(jf ver dachten is spoorloos verdwenen en ver moedelijk vermoord. De politie zoekt een ontsnapte misda diger die het laatst is gezien in de buurt waar de advocaat, Ronald Hughes, is verdwenen. De politie is ervan over tuigd dat Hughes is vermoord. Zijn auto is gevonden in een verlaten streek Papieren die betrekking hadden op het proces-Tate lagen op de achterbank. Het proces is al een week lang ge schorst vanwege de verdwijning van Hughes, die de verdediger was van de 21-jarige Leslie van Houten, de jongste van de verdachten. LEEUWARDEN Een ruzie bij een klandestiene wapenhandel in een huis 1n Leeuwarden Is de 27-jarige Amsterdamse ijzervlechter Arie Erken zaterdagavond noodlottig geworden. De 39-jarige monteur-handelaar Arie G. G. uit Leeuwarden schoot de Amsterdammer dood na een onenig heid over een transactie die was be paald op 750 gulden. Na zijn daad vluchtte de Fries, die zich beroept op noodweer, naar Am sterdam waar hij gistermorgen door de politie werd gearresteerd. Arie G. was.Arie Erken zaterdagmid dag in een Amsterdams café tegengeko men. Het gesprek kwam op wapens, en de Amsterdammer bood een pistool te koop aan met veel patronen voor de prijs van 750 gulden. G. wilde het pi stool hebben omdat hij er zelfmoord mee wilde plegen. Hij had huwelijks moeilijkheden en moeilijkheden met zijn werk. Arie G. had echter niet genoeg geld bij zich en de Amsterdammer stelde voor het met zijn auto bij Arie G. thuis in Leeuwarden op te halen. Buren van Arie G. zagen de auto met de twee mannen tegen halfvier voorrij den. Kort daarna hoorde men schieten, maar er werd aanvankelijk geen aan dacht aan besteed. Volgens G. ontstond de ruzie omdat Erken na de 750 gulden te hebben ge kregen meer geld wilde hebben. Hij stopte het geld in zijn zak en hield het wapen in de hand. Toen G. het pistool wilde afpakken ontstond er, volgens G. een worsteling waarbij G. een schot in het been kreeg. Daarna moet G. de Amsterdammer zijn pistool hebben ontfutseld. Het schot dat toen viel ging recht door het hart van Arie Erken. G. heeft voor hij zijn huis verliet, zijn slachtoffer naar de achterkamer gesleept, en de 750 gulden weer uit zijn zak gehaald. Daarna nam hij een taxi naar het station. Daar ontdekte hij dat hij het geld thuis had laten liggen. Hij nam weer een taxi naar huis om het geld op te halen. Met dezelfde taxi ging hij daar na weer naar het station waar hij de trein naar Amsterdam nam. In Amster dam bezocht G. op de Zeedijk diverse cafés. Hij werd in een hotel gearres teerd. De politie die zaterdagavond pas door de buren was opgebeld, vond in het huis van G. behalve een lijk ook nog met bloed doordrenkte kleren van G. Men dacht aanvankelijk dat de man zelf ook ernstig gewond was. Maar dat bleek achteraf erg mee te vallen. In de taxi's heeft men geen spoor van bloed gevonden. De politie staat voor de vraag wie het eerst heeft geschoten. De muur in de hal van de woning is beschadigd door kogelinslag. Er is ook een huls gevon den. Ook in de woonkamer moet een schot zijn gelost, waarvan de kogel niet is gevonden, alleen de huls. De fatale kogel is ook nog niet terug gevonden. De politie, voor wie G. een onbeken de is, staat ongelovig tegenover zijn verklaring. BURGOS - Wederom heeft een beklaagde in 't proces tegen zestien Baskische nationalisten in Burgos verklaard mishandeld te zijn. Zondagmiddag zei de 21-jarige Jesus Abrizqueta Corta, die toegaf actief lid te zijn geweest van de Baskische nationalistische beweging E.T.A., dat hij „systematisch" was gefolterd. Abrisqueta zei dat de foltering op het hoofdbu reau van politie in Bilbao begonnen was met een afranseling door 30 politie mannen. Op dit moment greep de rechter luitenant-kolonel Ordovas, in. Hij richtte zich tot de verdediging met de woorden: „ln dit proces onderzoeken wij niet het wangedrag waaraan de politie zich schuldig zou hebben gemaakt". Toen 's avonds avonds Itziar Aizou- rua Egana, een van de drie vrouwelijke beklaagden, werd gehoord verklaarde ook zij te zijn mishandeld. De 27-jarige muziekonderwijzeres, wier echtgenoot eveneens in dit proces terechtstaat, zei dat ze bij haar arrestatie in maart vo rig jaar dusdanig was geslagen dat een van haar ribben was gebroken. Na de arrestatie was zij geestelijk gekweld door de politie die haar een bekentenis wilde afdwingen. Zo had men gezegd dat haar man zou worden opgehangen of uit een raam zou worden gegooid. Op een vraag van een der advocaten zei de beklaagde, tegen wie vijftien jaar gevangenisstraf is geëist, dat ze tot de ETA was toegetreden, wegens de fascistische aard van het Spaanse be- ZUTPHEN Onder het oog van duizenden toeschouwers vol bracht de zeventienjarige scholier Ton Verfuuren uit Warnsveld zaterdagmid dag een drieste bromfietsrit door de Zutphense binnenstad. Ton reed stevig geblinddoekt door diverse straten. Een half jaar van voorbereiding was met succes bekroond. Ton Verfuuren maakte de rit zonder kleerscheuren, „maar ik kon een auto nog net ontwijken", vertelde hij na af loop. Met zijn blinde rit door de stad evenaarde Ton de prestatie van de Britse illusionist David Berglass, die geruime tijd geleden geblinddoekt in een auto door Amsterdam reed maar met een passagier naast zich. Ton deed het helemaal alleen op zijn brommertje, waardoor niemand hem van hulp van buiten af kan verdenken. Tons blinddoek was van een gewoon stukje zwarte stof voor twee gulden een en twintig in een winkel gekocht en iedereen mocht zich ervan overtui gen, dat hij ook niet werkte met kleine ontvangertjes of andere hulpmiddelen. Om half drie verscheen Ton tussen de dicht samengepakte menigte op de Markt met aan zijn zijde pastoor Jon- gerius van de Emmanuël Parochie. De pastoor controleerde de blinddoek, waarna de rit kon beginnen. Na afloop zei Ton: „Ik had al gelezen dat ik volgens de politie nog geen vij fentwintig meter zou komen, maar ik heb op het laatste ogenblik toestem ming gekregen. Per slot van rekening zou ik pas fout hebben gezeten als het mis was gegaan. Maar het ging alle maal goed". wind en de onderdrukking die dit op het Baskische volk uitoefent. De 35-jarige priester Julen Calzada Ugalda, tegen wie zes jaar gevangenis straf is geëist, zei dat de ETA in dienst staat van het volk en dat zij van alle organisaties het meest doet om dit van onderdrukking te bevrijden. Calzada zei dat hij nimmer actief lid van de ETA is geweest en zich slechts met zijn herderlijke taak had beziggehouden. Ik wist niet, zo verklaarde hij, dat de per sonen die mijn woning gebruikten tot de ETA behoorden, maar al zou ik dit hebben geweten dan zou mijn houding niet anders zijn geweest. Een volgende beklaagde, Victor Ara na, zei dat de politie hem had onder vraagd tervMjl hij krimpend van pijn door een schot in de buik op de grond lag. Toen hij met een kameraad, die eveneens terechtstaat, hun woning in Bilbao betrad, opende de politie zonder waarschuwing van een zijkamer uit het vuur op hen. Volgens Arana was hij daarna ge marteld. Tot in het ziekenhuis, waar hij een spoedoperatie onderging, bleef d« politie hem ondervragen. Zij verwijder de een slangetje, dat de artsen tussen zijn neus en maag hadden aangebracht, om hem te laten spreken. Arana's verdediger vroeg de recht bank dit te noteren, zodat tegen de po litie in Bilbao gerechtelijke stappen zouden kunnen worden genomen Tegen Victor Arana, een 27-jarig» monteur, is ruim zeventig jaar gevan genisstraf geëist. De ETA heeft intussen laten weten, dat het lot van de ontvoerde consul Beihl nauw gekoppeld blijft aan dat van de zestien Basken die sinds don derdag in Burgos terechtstaan. Uit protest tegen het proces zijn in Baskenland naar schatting 70.000 arbei ders in staking. Vrijdag kondigde de regering van Franco voor de provincie Guipuzcoa met de hoofdstad San Se bastian de noodtoestand af. Volgens welingelichte kringen zijn in Guipuzcoa sinds het begin van het proces onge veer 170 arrestaties verricht. Westduitse consulaire functionarissen in Bilbao hebben zaterdag verklaard een brief te hebben ontvangen van de ontvoerde Beihl, waarin stond dat hij het goed maakt. Beihl was ontvoerd, omdat de Duitsers in de burgeroorlog de stad Guernica hadden verwoest. Het was de eerste maal dat recht streeks van Beihl werd gehoord sinds hij dinsdagavond verdween uit de ga rage van zijn huis in San Sebastian. Op de brief zat een Spaanse postze gel, wat er op wijst dat Beihl in Spanje wordt vastgehouden. Julius Döpfner, kardinaal, aartsbis schop van München en Freising en voorzitter van de Westduitse bisschop pen-conferentie, heeft de Spaanse auto riteiten gewaarschuwd niet de dood straf uit te spreken tegen de zestien Baskische seperatisten. (Van onze weerkundige medewerker) We krijgen een koude nacht. Van maandag op dinsdag zal de tempe ratuur in Gelderland tot min 1 a min 2 graden Celsius kunnen da len (vlak bij de grond zelfs nog iets lager) onder een rug van hoge luchtdruk, die van de Britse eilan den naderbij komt. De te verwach ten temperatuurdaling is evenwel geen aanloop tot een volwassen winterperiode. Een uitdiepende depressie bij Zuid-Groenland geeft later op de dag en ook woensdag weer kans op storing. De weerkundigen in West-Euro pa blijven rekening houden met de mogelijkheid van een koude win- ter, die zich in de tweede helft van december zou kunnen ontplooien De Engelse meteorologen hebben overeenkomsten vastgesteld tussen de luchtcirculatie in november 1970 met onder meer die in november 1946 voor de strenge winter van 1947. Weersverwachting van het KNMI van maandagavond tot dinsdagavond: Vanavond en vannacht in de kustpro vincies nog een enkele bui, in het bin nenland plaatselijk mist en temperatu ren om het vriespunt. Morgen overwe gend droog weer met wolkenvelden, af gewisseld door zonnige perioden en on geveer dezelfde temperaturen als van daag. Tot matig of zwak afnemende wind tussen zuidwest en noordwest.

De Vallei | 1970 | | pagina 1