Nota voorloper van recreatiebasisplan Eenzijdig Pleidooi in studie van Nederlandse Heide Maatschappij Edese monteur gebruikte weg als crossterrein Eén gast bij Double Trouble' Jubilerende ijselub Rhenen' laat jeugd rolschaatsen BURGELIJKE STAND tswlykgeaeyd dacht ik Z& Kantongerecht Wageningen Bromfietser gewond .,D/T IS IDIOOT DIT IS HOPELOOS Tweede gasbuis in IJsselmeer Inbraak-golf bij winkeliers Alarmnummer alleen in noodgevallen SLAGVAARDIG CONCENTRATIE Geslaagd feest GVVV-jeugd VERWACHTINGSVOL MAANDAG 7 DECEMBER 1970 VEENENDAAL Bij de stedenvierhoek Veenendaal-Ede-Wageningen-Rhe- nen en bij de agglomeratie Amersfoort zijn zones gedacht met grootstedelijke recreatieve groenvoorzieningen. In de resterende open gebieden langs de rand van het Veluwemassief en de Utrechtse Heuvelrug is een randzone gepland met voorzieningen bedoeld voor een meer extensieve vorm van dagrecreatie. Dat staat te lezen in een studie die de Nederlandse Heidemaatschappij heeft ver richt in opdracht van het provinciaal bestuur van Utrecht en de recreatiege meenschap Veluwe. Onderwerp van de studie was de recreatieve ontwikkeling in het gebied van Vallei en Eemland. De opdrachtgevers wensen een duidelijke structuur van dit gebied. Voorkomen moet worden dat tussen de opdringende verstedelijking uit het westen en het te sparen Veluwemassief Vallei en Eem land als restgebieden worden beschouwd. RHENEN Het bestuur van de IJs club „Rhenen" heeft bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van deze vereni ging rolschaatswedstrijden voor de jeugd uitgeschreven, die worden gehouden op zaterdag 12 december nabij de gemeen telijke loswal aan de Rijn. Zijn de weersomstandigheden minder gunstig dan wordt geschaatst in de grote hal, die de gemeente Rhenen onlangs aan de Veerweg heeft aangekocht en die is voorzien van een betonnen vloer. Ale deelnemers krijgen door het ijs- clubbestuur een verrassing aangeboden. Het programma ziet er als volgt uit: 50 meter: meisjes en jongens van res pectievelijk 6 t/m 8 jaar en 9 t/m 10 jaar. 75 meter: meisjes van 11 t/m 12 jaar, jongens in dezelfde leeftijdsgroep. 100 meter: meisjes en jongens van 13 t/m 15 jaar. Rondom dit zilveren jubileum is ook een programma opgesteld dat wordt af gewerkt tijdens het eerstkomende echte schaatsweekeinde. Dan zullen er op vrij dagmiddag schoolwedstrijden plaatsvin den. Vrijdagavond staat er een draaior gel op het ijs en zaterdagmiddag wor den afvalwedstrijden gehouden. Op za terdagavond is een gekostumeerd bal ge organiseerd met medewerking van Ti- rolerkapel van „Ons Genoegen". Op zon dagmiddag wordt ringsteken op de schaats gegeven met priksledewedstrij den, terwijl er zondagavond vrij schaat sen is. Op het ijs zal een grote con sumptietent aanwezig zijn. Receptie Het bestuur van de vereniging houdt bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan op 12 december van 15.3017.00 uur een receptie in restaurant „De Koningstafel", terwijl op 19 december in hotel „De Stichtse Oever" leden en genodigden een feestavond wordt aangeboden. Elk lid mag één genodigde meebrengen. In het comité van aanbeveling heb ben zitting burgemeester mr. L. Bosch ridder van Rosenthal, mevrouw I. Lec- cius de Ridder, gemeentesecretaris W. C. Pieters, notaris S. J. Vleer, wethou der J. P. Glasbergen, directeur van ge meentewerken J. Meijer, de artsen F. Almekinders en P. Rienstra, het erelid A. J. Bovenschen en de heer G. v. d. Steeg, oud-wethouder van de gemeente Rhenen. De Heidemaatschappij komt in de heden gepubliceerde nota tot de conclu sie dat het gebied in 1985 meer dan1 150.000 dagrecreanten en 46.000 vakan tiegangers moet kunnen opvangen. De behoefte aan buitenverblijven in de vorm van tweede woningen wordt voor Vallei en Eemland geschat op 2.600. De resultaten van de studie zijn door de Heidemaatschappij samengevat in een „Nota van uitgangspunten", die door gedeputeerde staten van Utrecht aan alle betrokken gemeentebesturen is aangeboden. De nota bevat een globale analyse van recreatieve mogelijkheden, gebaseerd op een behoefteraming en de afweging van alternatieve oplossingen. De nota zal moeten worden uitge werkt tot een recreatiebasisplan. Hier voor zal echter eenstemmigheid over de VEENENDAAL Geboren: Adriana, d.v. G. J. v.d. Haar en A. Roseboom; Maria Jacoba, d.v. T. Lagerweij en M. M. Kastelijn; Elisabeth Lidia Maria. d.v. W. J. G. van Ojik en M. A. van Luik; Maria Cornelia Jacoba,' d.v. J. Scheer- rneijer en M. A. E. van Gooi; Louise Manuela Gerarda, d.v. L. M. Versteeg en G. M. Barbillion; Albertus, z.v. A. van Hardeveld en H. S. G. van Essen; Jolanda Annette Miranda, d.v. A. B. Put en A. M. J. Vuik; Wouter, z.v. D. G. Waaijenberg en J. J. van Drempt; Wil li Maria, d.v. J. A. J. Leppers en M. van Veldhuisen; Serge Arthur, z.v. A. Rui- zendafal en A. W. Wink. Ondertrouwd: J. van Nieuwameron- gen en W. Haalboom: C. J. Hardeman en H. van Walsem; C. Schouten en M. G. Erdbrink; J. A. M. van Rooijen en G. W. Odijk; A. Leewis en A. de Jong; G. C. Hensen en ït. R. Hardeman; P. van de Haar en J. H. Roodbeen; J. de Kaste en B. Leppers; W. Baardman en H. J. A. van Schaik; G. J. Hilbert en J. M. Lub bers; T. M. van Hunnik en J. A. van Appeldoorn; T. C. Wiersema en A. J. Jakobsen. Getrouwd: A. M. van Kleef (Ochten) en S. A. de Haan; W. van Esseveld en D. Diepeveen; M. Hardeman (Utrecht) en E. J. Valkenburg; C. Roks (Ameron- gen) en M. A. van Dorland; W. Bouw meester en R. Beijer; H. van den Heu vel en T. G. Hiensch; D. van Wijk en L. Paskalj; B. Groenevelt (Amsterdam) en J. W. van de Wal; H. Rondeau en M. Reesink (Arnhem); J. Sanderse (Eindhoven) en N. C. Melse; E. C. de Gooijer en H. Sukkel. Overleden: Aartje van Dijk, 73 jr. echtg. van H. J. Kennedij; Jannetje Kreeft, 84 jr. echtg. van W. Hendriks; Teuntje Kooijman, 77 jr. wed. van J. Ke- man; (te Ede) Hendrikus Hei wegen, 65 jr. echtg. G. van Londen. ik wil ook graag schrijven over het artikel in de Vallei van vrijdag j.l., maar in hoofdzaak op het antwoord van de heer J. van Dolderen, Buurt- aan-0 27. Hij schrijft er zijn 6 kerkera-, den, waarvan de middenwijk een gelaat vertoont, zoals zij dat zouden willen; dus de andere 5 hebben het meeste te vertellen. Maar wat ik zo vreselijk jammer vind, wij zijn allemaal Christenen en men denkt dat de bezorgden dat niet zijn. Maar de bezorgden zoeken naar daadwerkelijk geloof, zoals de jeugd dat ook wil begrijpen. Wat heeft een kerk er aan als hij vol zit met mensen, ouderen en jongeren, en men wordt niet met zijn neus op de fouten gezet, wat men die week misdaan heeft, en dat God Zijn grote genade wil geven aan hen die daar weet van hebben; wij komen allemaal met onze zonden en moeilijkheden in de kerk. maar laat men het de jongeren begrijpelijk ma ken, hoe men leven moet vanuit de Bij bel, maar niet onder de wet, maar vanuit de wet, uit de vergevende Liefde van Christus en Zijn genade. Het lijkt wel of wij weer in de tijd van Christus leven. Hoe moeilijk heeft Hij het niet gehad voor het evangelie dat Hij bracht, en de anderen die Hem gekruisigd hebben, omdat zij moeilijk Liefde niet kenden. En daarom hebben de bezorgden het ook moeilijk, zij wil len ook liefde en verdraagzaamheid on der de jeugd en onder de ouderen. Wat moet er van de kerk van Vee- nendaal terecht komen, nu bijna alle dominees weggaan? O, ik zou alle ver antwoordelijken, kerkeraden toe willen roepen, kom in Gods wil bij elkaar, en verdraagt elkander in liefde, maar laat beter weten als de an-der, aéetétneeh niet de één het beter weten als de an der, anders zitten wij misschien over een paar jaar met lege kerken en dat kan toch niet. Mijnheer Van Dolderen is tegen ver nieuwing, dat moet hij zelf weten, maar dan blijft hij in de verstarring van het geloof, maar de mensen uit wijk Zuid (niet allen) willen die verstarring door breken, het de mensen duide lijk maken wat bekering is. Hoeveel zijn er niet verstarring dat woord be kering horen, maar het niet begrijpen. Zoals in HET gebed staat, Vergeef ons onze schulden, gelijk ook wij vergeven onze schuldenaren zij bidden het wel, maar begrijpen het niet? Daar moet toch ernst mee gemaakt worden, want als wij onze naasten niet vergeven, vergeeft God ons ook niet, want dat bidden wij toch? Ik ben geen lichtgelovige, maar probeer serieus uit de Bijbel te leven, en laten wij dat toch allen doen en met ernst, dan wordt men van binnen een blij mens, dan krijgen wij in Veenendaal een echte Cristengemeenschap, Ik hoop, dat ik die tijd nog mee mag maken, dat wij allen broeders en zusters in de liefde zijn naar Gods wil. Een echte bezorgde Mevr. B. Nietz- man Eekhuis. Dr. de Visserstraat 24. INTERGEMEENTELIJKE SAMENWERKING EIS VOOR REALISERING VAN GROENVOORZIENINGEN WAGENINGEN Een Edese monteur is vrijdag door de Wageningse kanton rechter tot f 150,- boete veroordeeld omdat hq dit jaar september nabij de Ginkel geen onderscheid meer zag tussen crossterrein en openbare weg, terwijl hij daar naast in de stellige overtuiging verkeerde dat rijden zonder rijbewijs de gewoon ste zaak van de wereld is. De monteur, de 18-jarige Hermanus van D., bleek ter zitting een fervent beoefenaar van de motorcross-sport. Daar crossterreinen in de omgeving van Ede moeilijk anders dan via de openbare weg te bereiken zijn resul teerde dat in maart van dit jaar in zijn eerste proces-verbaal. Bij het opmaken van het tweede zou de verbalisant volgens de lezing van verdachte „verbeurdverklaring" van de motor hebben voorgesteld. Dat leek zowel mr. A. C. van den i Brand (kantonrechter) en mr. J. Rein- ders (officier van Justitie) nogal sterk, want van „inbeslagname" was in het proces-verbaal niets gebleken. Na een samenhangend betoog van de monteur kwam naar voren, dat de be treffende verbalisant deze indertijd zou VEENENDAAL 1 Zondagavond raakte de bromfietser J. H. K. gewond bij een ongeval op de Valleistraat. Waarschijnlijk door het slechte weer botste hij tegen een rechts van de weg geparkeerde auto van M. v. d. V. De bromfietser moest met o.a. verwondin gen aan de rechter knie per ambulance naar het Julianaziekenhuis worden ver voerd. VEENENDAAL „Laat de men sen alstublieftniet het alarmnum mer van de politie bellen als het niet nodig is". Een hartekreet van Veenendaals hoofdinspecteur K. Huiskamp. Bijna tachtig procent van de telefoontjes die de politie hier te verwerken krijgt loopt via dat alarmnummer (12345), dat eigenlijk gereserveerd moet blijven voor de werkelijke noodgevallen. Wie de politie nodig heeft voor in lichtingen, zoals bijvoorbeeld in ver- bapd met vergunningen, moet ge bruik maken van het nummer 19019. Wie in zo'n geval toch het alarm nummer draait zal toch meestal het advies krijgen het Andere te bellen, want doorverbinden met een ander toestel is dan niet mogelijk. Het alarmnummer moet vrij blij ven voor spoedeisende gevallen. Een voorbeeld: het ziekenhuis kan assis tentie vragen voor het ophalen van een bloeddonor, of iemand vraagt onmiddellijke hulpverlening in ver band met een grote vechtpartij. hebben toegevoegd: 't Is riiaar het bes te, dat dit ding regelrecht haar de sloop gaat". Daarheen had de monteur het voertuig voor 15,- ook inderdaad geëxpedieerd. Reden voor mr. van den Brand om op te merken: „dan is het blijkbaar niet veel zaaks geweest". De officier van Justitie eiste 150.- boete, mr. Van den Brand vonniste conform. ,,'t Wordt, langzamerhand schering en inslag", zei mr. van den Brand, doelend op de vele snelheidsovertredingen waaraan bromfietsers zich schuldig ma ken, tegen de 18-jarige Wageningse landbouwstudent Bernard Petrus C. Deze had op J8 oktober van dit jaar in de Renkumse Dorpsstraat de maxi mumsnelheid met 15 kilometer overtre den. ,,'t Was guur weer, ik wilde zo snel mogelijk in Wageningen zijn", voerde de verdachte ter verdediging aan. „Dat neemt niet weg dat ieder zich aan de wet dient te houden", repliceerde mr. van den Brand. Omdat het zo'n alge meen verschijnsel was vond hij dat men hier niet streng genoeg tegen op kon treden. De student, die zich niet graag tot slachtoffer van die algemeenheid zag veroordeeld, brak het angstzweet uit. ,,'t Was de eerste keer edelachtbare, terwijl ik toch al zo'n twee jaar op een bromfiets rijdt". Mr. van den Brand, die het duidelijk niet op de gemotori seerde twee wieiers begrepen heeft, stelde daarentegen: „Alhoewel dit de eerste bekeuring is, is het toch wel waarschijnlijk dat dit niet de eerste keer is dat u te hard rijdt". Geen enkele bromfietser trok zich volgens hem wat van de wettelijke voorschriften aan en het leek hem vreemd als de student hier een gunstige uitzondering op zou maken Na een flink pakket vermaningen dienaangaande te hebben geïncasseerd gooide de Wageninger het over een an dere boeg. Het schikkingsvoorstel van 45.- zou zijn financiële draagkracht te boveh zijn gegaan en daarom had hij ook maar niet betaald. Na enige vragen over-en-weer bleek het laatste inder daad op waarheid te berusten. Wellicht de reden waarom mr. Rea ders persisteerde bij het eerder aange boden schikkingsbedrag en mr. van den Brand conform vonniste. VEENENDAAL Een truck met oplegger van de Recticel uit Resteren kwam vrijdagavond op de Kerkewijk na een slippartij in een voortuin te recht. De chauffeur van de combina tie verklaarde plotseling (te hebben moeten remmen voor een zwarte per sonenauto die zonder voorrang te verlenen de Bergweg was uit gere den. De truck raakte bij de schaarbe weging een personenauto van mej. M. B., directrice van het ziekenhuis te Tiel. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. uitgangspunten moeten worden bereikt. Samenwerking tussen de gemeenten in het bestudeerde gebied is daarom nood zakelijk. Alhoewel door de beperkte kennis een prognose dient te worden gerelati- van het recreatiegedrag, de waarde veerd, maakt de nota toch wel duidelijk dat van alle betrokken instanties een slagvaardig beleid wordt vereist. Pro vincie-, noch gemeentegrenzen mogen daarbij een belemmerende factor vor men. De nota bevat drie modellen voor de recreatieve indeling van Vallei en Eem land. De gedachte gaat uit naar voor zieningen voor dag- en verblijfsrecrea- tie, loodrecht gelegen ten opzichte van Veluwe en Utrechtse Heuvelrug en del- tavormig op die natuurgebieden aan sluitend. De Veluwe en Heuvelrug lopen hier door uit tot bij de gebieden voor ver- blijfsrecreatie, terwijl de voorzieningen ten behpeve van de dagrecreatie ook door de plaatselijke, stedelijke bevol king gebruikt kunnen worden. Langs de rand van het Veluwemas sief en de Utrechtse Heuvelrug is een randzone gepland met voorzieningen bedoeld voor een meer extensieve vorm van dagrecreatie. Kernzones met intensieve vormen van verblijfsrecreatie zijn in het oosten en westen van de Vallei opgenomen. Langs het Veluwemassief, ten zuiden van rijksweg 1 - een landbouwgebied met beperkte mogelijkheden denkt men tenslotte weer aan zones voor ver blijfsrecreatie in extensieve vorm. De indeling in zones maat eenk vloeiende overgang mogelijk van stedelijk milieu naar agrarisch gebied en van daar uit naar het centrale deel van de Vallei. Gestreefd is naar een zo groot moge lijke concentratie avn ovorzieningen. Versnippering van ruimte wordt hier door voorkomen. Bovendien blijven aantrekkelijke gedeelten van de Vallei zo gespaard en kunnen milieuhygiëni sche vraagstukken beter worden aange pakt. In de nota wordt er van uitgegaan dat de capaciteit van de bestaande voorzieningen rond de Randmeren kan worden uitgebreid. De Milieugygiëne zal daar echter nadere studie vereisen. De Nota van uitgangspunten w;ijst duidelijk op de noodzaak van verder onderzoek. Met name het kostenvraagstuk, de bestuurlijke organisatie, het beheer en onderhoud en de verkeerstechnische problemen vergen een nadere studie. Daarnaast zullen gedetailleerde studies over de diverse recreatieve zones moe ten worden verricht. In welk tempo aan dit alles gestalte wordt gegeven, is in belangrijke mate afhankelijk van de wijze waarop de bij het plan betrokken gemeenten zich zul len opstellen. VEENENDAAL St. Nicolaaa en twee zwarte Pieten hebben vrijdagavond ook hun opwachting gemaakt bij LONAS, het tehuis voor geestelijk gehandicap ten aan de Dr. Colijnstraat. De Sint roemde de nog nieuwe accommodatie en er kwam voor iedere bewoner wel iets uit de zak. Het succes van de pak jesavond kwam voor het overgrote deel op rekening van leerlingen van de chr. technische „Talmaschool", die eigenhan dig tal van artikelen hadden vervaar digd voor de bewoners van het tehuis. VEENENDAAL Het Sinterklaas feest van GVW voor de jeugdleden is bijzonder geslaagd. Veel ouders bege leidden hun spruiten naar het feest en de volle zaal kon genieten van een leuk gezelschap, dat een boeiende voor stelling op de planken bracht. Na afloop van het feestje bleek, dat de GVVV- jèugdelftallen weer volledig in de com petitie kunnen aantreden, want geen van de pupillen en adspiranten had zich zo misdragen, dat een enkele reis naar Spanje in de zak noodzakelijk was. Ie'dereen keerde dan ook opgelucht en tevreden huiswaarts. \Er was vrijdagavond bij Double Trouble" ruimte genoeg aan de bar. VEENENDAAL „Nee, dit is bepaald geen afgang voor ons, maar wel voor de Veenendaalse jeugd. Jarenlang heeft zij gescholden en getierd omdat er in het Veen niets te doen is in de weekends en nu is er wat en dan laat men op een krankzinnige manier verstek gaan. Dit is idioot, dit is hopeloos. Een enorme sof...". UTRECHT De NV Nederlandse Gasunie gaat in 1971 van Hindelopen naar Medemblik een tweede, 30 km. lange, gaszinker leggen door het IJssel meer, als onderdeel van het hoofdtrans portnet tussen het Groninger aardgas veld en de randstad Holland. De opdracht voor het bekleden van deze tweede leiding is evenals de eer ste, verleend aan Bredero Price NV in Tiel. De s talen zinker met een doorsnee van ruim 1 meter zal, eenmaal gereed, 55.650 ton wegen. Emotioneel commentaar dat Henri de Graaf, samen met Joop van Zon en Mense van Maanen oprichter van de nieuwe club „Double Trouble", vrijdag avond leverde op de laatste open-avond van hun sociëteit in het fraai verbouwde „De Ruif'. Het drietal had deze avond een grote toeloop verwacht, omdat de Veenendaal se jongeren de laatste kans kregen om zich als lid aan te melden van „Doublé Trouble", doch het werd voor de initia tiefnemers één grote deceptie. Volstrekt niet verwonderlijk want er kwam vrijdagavond ook maar één gast naar de nieuwe sociëteit. De oprichters met hun dames zaten verwachtingsvol de „stroom" jongeren af te wachten, maar het bleef bij één jeugdige dans- lustige. Joop van Zon: „Op de eerste twee ex perimentele avonden kwamen ongeveer 50 tot 60 mensen, maar dit is <te gek. We hebben al gedacht aan het feit, dat het een sof is geworden in verband met de viering van het Sinterklaasfeest, maar ook dat lijkt onwaarschijnlijk. Nee, we zijn niet teleurgesteld of ont moedigd. Dat zijn niet de juiste woor den. We zijn eerder boos. Boos op de Veenendaalse jeugd met haar grote mond. Ze heeft tot vervelends toe ge schreeuwd over het gebrek aan ont spanningsmogelijkheden, en als het een keer zover is dat er een nieuwe tent open gaat, laten ze je barsten. Onbe grijpelijk De initiatiefnemers willen nu binnen kort extra open-avonden organiseren, want zij geven het niet op. Voorlopig vertonen de resultaten van j hun dansavonden echter een verbazing wekkend grote gelijkenis met de naam die zij voor hun sociëteit kozen: „Doublé Trouble" VEENENDAAL Inbrekers hebben het in de nacht van vrijdag op zaterdag gemunt op de Sinterklaas-omzet van vijf zakenmensen. Aan de Patrimo niumlaan sloegen zij hun beste slag. Bij een slijterij verdween een bedrag van vijfhonderdvijftig gulden en bij een slagerij uit een bergmeubel een bedrag van tweehonderd vijf tig gulden. Onge wenst bezoek kregen achtereenvolgens Van de H. aan de Pr. Bernhardlaan, B. aan de Kerkewijk, slager Van R., Mu ziekhandel Van H., en slijterij H. aan de Patrimoniumlaan. De inbrekers zijn 1 bij vrijwel alle panden ongeveer op ge lijke wijze te werk gegaan nl. door met een breekvoorwerp deuren of ramen te forceren. Aan de Pr. Bernhardlaan stonden enkele dozen met rookwaar klaar om mee te nemen, maar daar is men kennelijk gestoord. De recherche had zaterdag een drukke dag om de sporen na te gaan.

De Vallei | 1970 | | pagina 3