Voorlopig 26 Binnen 10 jaar tv en radio via kabelnet Boze dr. Polanen wil opheldering Vreemde gang van zaken rond nieuwe Surinaamse luchtvaartmaatschappij Neo-nazis in het nauw Gewurgde vrouw had alcohol in het bloed Scherpe voorwaarden van Israël Cross weer normaal levend in Londen Bij onderzoek Delftse moordzaak blijkt: PAUS TERUG 0 IN ROME PANIEK IN TILBURGS ZWEMBAD Brand in Amsterdam vermoedelijk aangestoken Schietpartij in Den Haag Incident India- Pakistan DEN HAAG Binnen tien jaar kan heel Nederland voor zien zijn van een kabelnet (waar mee zes televisie- en zestien ra diozenders kunnen worden ont vangen). PROEFNET Geruchten blijven over aftreden BAJSK Duidelijk Geland Sovjet-v loot bezoek aan Cuba Een van de 82 persoonlijkheden Van British Leyland. De eigenzinnigste auto-industrie l van Europa. MAANDAG 7 DECEMBER 1970 BRITISH De Casema. de Centrale Antenne Sy stemen Exploitatie Maatschappij, die het kabelnet zal exploiteren, ia klaar om met de aanleg te beginnen. Dit zei gisteravond dr. C. E. M. van Schelven, commissaris van de Casema en lid van de Omroepraad, in het NOS-televisieprogramma Panoramiek. In Den Haag, waar in de wijken Ma- riahoeve en Bezuidenhout al enige tijd een proefnet werkt, kan de kabelaanleg in drie jaar klaar zijn. De kosten van dit stadsnet worden op 25 miljoen gul den geschat. De totale kosten van een landelijk net bedragen ongeveer drie honderd miljoen gulden. Een abonne ment kost dan één a anderhalve gulden per week. Minister Bakker (Verkeer en Water staat) zal nog deze maand een nota over het kabelnet bij de Tweede Kamer indienen. De Tweede Kamer had daar verleden jaar om gevraagd. Zij wilde meer inzicht in de kosten en in de re geling van de auteursrechten hebben. Over deze laatste zaak wordt nog in ternationaal overleg gevoerd. Het is twijfelachtig of via het kabelnet voet balwedstrijden, Eurovisieuitzendingen en nieuwe bioscoopfilms zullen worden uitgezonden, tenzij deze uitzendingen door een Nederlandse omroepvereni ging worden verzorgd. Voorlopig komen 26 steden in aan merking voor een kabelnet. Het zijn Maastricht, Apeldoorn, Gouda, Bever wijk, Venlo, Roermond, Velsen, Sittard, Heerlen, Kerkrade, Geleen, Tilburg, ROME Paus Paulus VI is zaterdag vroeg, veilig en wel in Rome terugge keerd van zijn tiendaagse „werveld- wind-pelgrimage" naar Azië en de Pa cific. De Douglas DC 8 van Alitalia, waarmede de paus en zijn gevolg de 40.000 km lange reis hebben gemaakt, kwam om 04 uur 33 aan op de luchtha ven Fiumicino van Rome. Paus Pualus heeft zondag in een toe spraak tot rond 50.000 mensen op het Sint Pietersplein in Rome de aanslag op zijn leven in Manilla door de 35-jarige Boliviaanse kunstenaar Ben jamin Mendoza Y Amor, de „Daad van een dwaas" genoemd. Hij zei God te danken dat hij hem had beschermd. De paus sprak ook nog over de echt scheidingskwestie in Italië. Ik kan mijn smart niet verbergen, aldus de Paus, over het feit dat het Intaliaanse parle ment de vorige week zijn goedkeuring heeft gehecht aan een wetsontwerp ter invoering van de echtscheiding in Ita lië. Vlak voor hij begon te spreken, wa ren 500 voorstanders van echtscheiding op het Sint Pietersplein aangekomen. Zij hadden spandoeken bij zich waarop stond: „echtscheiding Italië is nu net als Europa vrij", en „echtscheiding de eerste zeg zege van de leken in Ita lië in 100 jaar." De paus zag er goed uit. De lange reis in totaal zestig vlieguren scheen hem totaal niet vermoeid te hebben. Toch hielden ook gisteren de geruchten aan dat Paus Paulus zou overwegen binnen een jaar af te treden. Hij zou van plan zijn zich in een benedictijner klooster te vestigen vermoedelijk dat van Monte Cassino. Breda. Arnhem. Haarlem, Helmond, Roosendaal, Deventer. Eindhoven, Zaandam, Voorburg, Vlaardingen, En schede, Zwolle, Rotterdam en Schie dam. Via het landelijk kabelnet kunnen behalve televisie en radiouitzendingen (buitenlands, binnenlands, regionaal en lokaal) ook lijnen worden gebruikt voor bank en giro, voor beeldtelefoon, voor doorzending van een krant en voor een alarmsysteem. Dr. Van Schelven erkende dat de aanleg van een kabelnet ernstige gevol gen zal hebben voor het Nederlandse omroepbestel. De omroepverenigingen hebben er nooit een geheim van ge maakt weinig of niets voor een kabel net te voelen. Zij vrezen vooral grote moeilijkheden met de berekening en betaling van auteursrechten. TILBURG Rond en in het over dekte gemeentelijke zwembad aan de ringbaanweg in Tilburg ontstond zater dagmiddag een lichte paniek, toen bui ten het gebouw spelende kinderen twee vaten gevuld met respectievelijk chloorwaterstof en zwavelzuur omgooi den. Uit de verbinding van beide vloeistoffen ontwikkelde zich een prik- kelig en giftig gas dat bovendien door de ventilatiekokers van het zwembad naar binnen werd gezogen. In korte tijd kreeg een groot aantal bezoekers ademhalingsmoeilijkheden en last van geïrriteerde ogen. 25 mensen werden naar een ziekenhuis overge bracht. Na behandeling konden zij spoedig huiswaarts keren. Het zwem bad werd enige uren na het gebeurde weer voor het publiek opengesteld. NEW YORK De Amerikaanse ver tegenwoordiger bij de Verenigde Na ties, Charles Yost, zal omstreeks medio december zijn ontslag indienen. Dit heeft het Franse persbureau AFP za terdag in goed-ingelichte kringen ver nomen. PARAMARIBO Het was gis teren in Paramaribo nog niet duide lijk of de oppositie in de Staten van Suriname het luchtvaartvraagstuk zal aangrijpen om actie te voeren voor een lossere band met Neder land. I)e heer J. Laehmon. de bedaarde leider van de Staten, liet evenwel bi j voorbaat weten: „Ik voel er niets S.L.M. een tijdbom te leggen onder het Koninkrijksstatuut. De Surinaamse regering hulde zich tijdens het weekeinde bij tropi sche temperaturen in een ijzig stil zwijgen. D.r. J. Sedney, de minis ter-president, wilde het optreden van de heer Rens als minister van economische zaken afwachten. „De luchtvaartkwestie is diens verant woordelijkheid", aldus een woord voerder van de premier. Dat de plotseling in Den Haag op gedoken heer K. de Miranda, een adviseur van minister Rens, het ini tiatief heeft overgenomen van de woedende gevolmachtigde minister dr. Polanen, wordt toegeschreven aan een misverstand. De waarheid is evenwel dat de heer De Miranda naar Nederland gestuurd werd en daar als stoor zender optrad op het moment dat dr. Polanen en minister Bakker het in grote lijnen eens waren over de manier waarop de S.L.M. door de K.L.M. geholpen kan worden. In opdracht van minister Rens ook gaf de heer De Miranda in het kabi net van de gevolmachtigde minister opening van zaken. Dr. Polanen werd tot zijn ontsteltenis eenvoudig voorbijgelopen. Hij wordt op korte termijn in Paramaribo verwacht, waar hij premier Sedney om ophel dering wil vragen. Dat de heer De Miranda in Den Haag zo plotseling de eerste viool kon spelen, wordt in Paramaribo als hoogst merkwaardig beschouwd. Hoewel hij de zoon is van 's lands eerste premier, was hij tot voor kort een figuur zonder invloed. De afgelopen dagen is echter ge bleken dat de heer De Miranda di recteur wordt van de nieuw op te richten luchtvaartmaatschappij Su rinam International. De maatschap pij zal worden gesticht met financië le steun van de Amerikaanse zaken man Leroy Frantz, de feitelijke ei genaar van Transavia Holland. De oude S.L.M. zou moeten verdwijnen zodra Transavia de rechten had ver kregen om te gaan opereren op de route Amsterdam-Paramaribo. Minister Rens heeft veel duidelijk te maken. Waarom bijvoorbeeld kreeg mr. F. Barend, het hoofd van de Surinaam se rijksluchtvaartdienst, vorige week op een kritiek ogenblik te horen dat hij van zijn functie zal worden ont heven? De heer Barend was tot nu toe de eerste aangewezen man voor onderhandelingen met de K.L.M. en de Nederlandse rijksluchtvaart dienst. Hij en de heer G. Veira, de direc teur van de S.L.M. werkten mee aan de totstandkoming van het tripartite protocol, waarin vorig jaar het lucht verkeer tussen de rijksdelen werd ge regeld. Voor Suriname voerden zij ook de besprekingen die leidden tot een be langrijke tariefsverlaging voor de K.L.M. Beide topfiguren zijn terzijde ge schoven. De heer Veira werd tien dagen ge leden te verstaan gegeven dat hij naar Nederland kon gaan om zijn zieke vrouw te bezoeken. Er werd bij gezegd dat hij zich in Nederland buiten de luchtvaartkwestie moest houden. Zijn functie zal nu dus in de nieuwe S.L.M. overgenomen wor den door de heer De Miranda. De naam van de heer J. Maes, de huidige onderdirecteur van de S.L.M., wordt genoemd als opvolger van mr. Barend als hoofd rijkslucht vaartdienst. Pikant detail: de heer Maes staat op het ogenblik in Den Haag de heer De Miranda ter zijde. Tijdens de onderhandelingen met Leroy Frantz en de heer Block van Transavia stuurde minister Rens de raad van commissarissen van de S.L.M. naar huis. Mr. H. Lim A Po, een zeer bekwaam jurist, werd als president-commissaris vervangen door de weinig bekende mr. D. H. Emanuels. Het bestuhr bestaat ver der slechts uit de heer Ph. Chin, een hoge ambtenaar, en de heer Block. Het maatschappelijk kapitaal van de nieuwe Surinam International zal een half miljoen dollar (1,8 miljoen gulden) bedragen. De verdeling er van is: dertig procent S.L.M. (lees: Surinaamse overheid), dertig procent Leroy Frantz en veertig procent ten name van particulieren in Suriname. Vooral de deelneming door ano nieme particulieren heeft in Para maribo de tongen in beweging ge bracht. In dit verband worden de namen genoemd van twee midden standers, de heer Gokul in Parama ribo en de heer Ganpat in Den Haag. De heer Gokul, eigenaar van het niet-erkende reisbureau Sits, is aan gesteld als generaal-agent voor Su riname. Hij had in juli vorig jaar alles te maken met de door de Ne- ladn derReesvL..D derlandse R.L.D. verboden vluchten van het Rotterdamse reisbureau Ae ro Contacts. De heer Ganpat treedt sinds kort op als generaal agent van de S.L.M. op overzee. Hij importeert uit Suri name groenten en fruit en bezit in Nederland enkele kruidenierswin kels. In Surinam International zouden beiden nauw samenwerken met de heer Block, directeur van Transavia. Op deze manier zou de Amerikaan Leroy Frantz, die volledige controle heeft over Transavia, het ook in Su rinam International voor het zeggen krijgen. In Paramaribo gelooft men dat minister Rens moeilijk zonder scha de van de Amerikaan af zal kunnen komen omdat deze alvast 25.000 dol- Na een week vol onzekerheid vertrokken zaterdagochtend van Schiphol 131 luchtreizigers naar Suriname. Per KLM-vliegtuig, om dat Transavia de vlucht niet mocht maken. lar (negentigduizend gulden) gesto ken heeft in de bestaande S.L.M. Met 131 passagiers landde zater dagmiddag tien over vier plaatselij ke tijd op de Surinaamse luchthaven Zanderij het toestel van de K.L.M. dat ingeschakeld werd toen de S.L.M. door een verbod van de R.L.D. die vlucht niet met de Boeing 707 van Transavia kon uitvoeren. Voor het verschuldigde reisgeld van de passagiers zal de K.L.M. een rekening sturen naar de S.L.M. De vliegbiljetten werden via een reis bureau verkocht. De K.L.M. laat zich niet uit over de nieuwe maatschappij Surinam International. Een woordvoerder zei: „De S.L.M. kan zonder enige rugge spraak optreden. Misschien hebben we l^ter wel te maken met de nieu we maatschappij, zodat we wel geïnteresseerd zijn in de ontwikke lingen". Meer dan 300 jongelieden heb ben met stenen en flessen auto's bekogeld van leden van de uiterst rechtse Nationaal Democra tische Partij, tijdens een betoging van de NPD tegen het Pools- Westduitèe normaliseringsverdrag dat maandag ondertekend wordt. DELFT De Delftse politie heeft een aanwijzing, dat de vermoedelijke moordenaar van de 21-jarige Ada Lansbergen-Hölscher vorige week bij Vroom en Dreesmann in Delft een prentbriefkaart heeft gekocht. Een verkoopster van hel warenhuis meldde zich bij de politie nadat bekend was geworden dat de onbekende die zegt Adrie Lansbergen te hebben ge wurgd, een ansichtkaart van de Fabelt jeskrant naar de Delftsche Courant had gestuurd. De winkeljuffrouw herinnerde zich. dat ze woensdag, de dag waarop de kaart werd gepost, iemand een prent briefkaart van de Fabeltjeskrant met dezelfde afbeelding had verkocht. De verkoopster heeft de politie een vaag signalement opgegeven, zonder dat ze daarbij opvallende kenmerken kon noemen. De politie vreest dan ook met het signalement nauwelijks te kun nen werken. Het is zeer waarschijnlijk dat het de moordenaar van Adrie Lansbergen is geweest, die bij V en D de ansichtkaart heeft gekocht. Achterop de kaart stond een codenummer van de uitgever, dat alleen voorkomt op kaarten van de Fa beltjeskrant die in warenhuizen worden verkocht. Ondertussen is bekend geworden dat Ada Lansbergen voordat ze werd ver moord, tenminste drie glazen jenever heeft gedronken. Dat is gebleken uit het maagonderzoek, dat de patho loog-anatoom dr. J. Zeldenrust bij de sectie op het lijk van de jonge vrouw heeft uitgevoerd. Daarbij werd een alcoholpromillage aangetroffen van 0,6, de grens die bij dronkenschap wordt aangehouden. Van Ada Lansbergen werd alom beweerd, dat ze vrijwel nooit dronk. Alleen af en toe een glas sherry. Dat ze nu op haar nuchtere maag drie glazen jenever moet hebben ge dronken, komt de politie raadselachtig voor. Er is bij het onderzoek uitvoerig op ingegaan. Ook de echtgenoot van de vermoorde vrouw is gehoord, maar nie mand heeft er een verklaring voor kunnen geven. Het detail uit het sectierapport heeft het aannemelijker gemaakt dat de man die zich via de telefoontjes tot de Delft sche Courant wendde, de werkelijke moordenaar van Ada Lansbergen is. Het was onduidelijk waar „Mijnheer X" over sprak, toen hij in zijn tweede telefonade vertelde, dat hij mevrouw Lansbergen in een „coma" had aange troffen. Die opmerking is nu in een heel an der licht komen te staan. Ada Lansber gen moet onder invloed van de jenever versuft zijn geweest en het is denkbaar, dat ze de moordenaar voor haar man heeft aangezien. MOSKOU Een Russich vlootkader zal nog deze maand een officieel bezoek brengen aan Cuba. Het is het derde Russische bezoek in 1970. Het eskader zgl bestaan uit een schip van de bestrijding van onderzeeboten, een onderzeeboot en een bevoorra dingsschip. AMSTERDAM Het onderzoek naar de oorzaak van de brand in de Amster damse binnenstad vrijdagnacht heeft sterke aanwijzingen opgeleverd dat de brand is aangestoken. Bij de brand kwamen negen Marok kaanse arbeiders om, zes werden zwaar gewond. „Een reconstructie van de mogelijk heden heeft oorzaken als kortsluiting en het weggeworpen peukje uitgesloten. Er moet meer achter zitten", aldus hoofdinspecteur J. Valken, die het on derzoek leidt. De consul van Marokko. Hassan F. Fahari, heeft zondagavond op een bij eenkomst van circa 500 Marokkaanse arbeiders in Amsterdam zijn landgeno ten de raad gegeven vooral goede woonruimte te zoeken en toe te zien op de veiligheid van hun huisvesting. De bijeenkomst een initiatief van de stichting Buitenlandse Werknemers werd gehouden naar aanleiding van de pensionbrand in de hoofdstad. „Een dergelijke ramp mag Amster dam in de toekomst niet meer treffen. Daarom moeten snel afdoende maatre gelen voor een betere huisvesting van buitenlandse arbeidskrachten worden getroffen". Dit zei op deze bijeenkomst wethouder Th. B. van Rossen van Am sterdam. Twee oorzaken maken het, volgens wethouder Van grossen, voor de over heid bijzonder moeilijk om een over zicht over de pensions te krijgen: De werkgevers zorgen doorgaans voor de huisvesting. Het aantal gastarbeiders dat illegaal in de hoofdstad verblijft is zeer groot. Zij zijn niet gebaat bij een goede loge- mentsverordening, omdat zij dan snel door de oand zouden vallen, en zouden worden uitgewezen. TEL AVIV Op een zondagavond gehouden bijeenkomst van de nationale religieuze partij, die deel uitmaakt van de Israëlische coalitieregering, heeft het Israëlische parlementslid Jitzhak Ra- phaël die zitting heeft in de parlemen taire commissie voor buitenlandse za ken en defensie, de voorwaarden ont huld die de Israëlische regering Wa shington zou hebben voorgelegd en die vervuld zouden moeten worden wil Is raël weer deelnemen aan de onderhan delingen onder auspiciën van VN- bemiddelaar Gunnar Jarring. Deze voorwaarden zijn: De door de algemene vergadering der V.N. aangenomen „Afrikaans-Azia tische" resolutie mag niet worden uit gevoerd. Alleen de resolutie 'van de Veiligheidsraad van november 1967 blijft geldig. De Amerikanen moeten het plan-Rogers opgeven, dat voorziet in de vrijwel volledige terugtrekking van de Israëlische troepen uit de bezette Ara bische gebieden. De Amerikaanse wapenleveranties aan Israël moeten minstens tot na 1971 worden voortgezet. De Amerikanen moeten zich ver plichten Israël te steunen in de Veilig heidsraad en hun veto uitspreken over elk besluit dat Israël wil treffen als de onderhandelingen mochten mislukken. De Amerikanen moeten tussenbei de komen, opdat het bestand met Egyp te verlengd wordt. Dit bestand moet net zolang duren, als de onderhandelin gen. Een patrouille van het Israëlische le ger is zaterdagmorgen gestoten op een groep Egyptenaren die het Suez-Kanaal waren overgestoken in de zuidelijke sector. Bij het vuurgevecht dat volgde werd een Egyptenaar gedood, aldus heeft een militaire woordvoerder in Tel Aviv bekendgemaakt. Israël heeft een krachtig protest bij de VN-bestandscommissie ingediend te gen de schending van het bestand. Sinds het bestand op 7 augustus van kracht werd is eerder nog geen melding ADVERTENTIE LONDEN James Cross, voor het eerst sinds zijn gevangenschap van twee maanden in Canada verenigd met vrouw en dochter, genoot het afgelopen weekeinde van de rust en beslotenheid op een Engels landhuis. Zij logeerden op het officiële buiten huis van de Britse minister van Buiten landse Zaken, bij Slough, ten westen van Londen. Dat was hun ter beschikking gesteld om wat op verhaal te komen na de verschrikkingen in Montreal, waar de Britse handelsattaché James Cross ge vangene was van de FLQ een terroris tenorganisatie die zelfstandigheid eist cross genoot vooral van de gewone voor de Franssprekende Canadezen, dingen van alle dag die hij had moeten ontberen na zijn ontvoering. ..In de eerste plaats wil ik zeggen dat het ge weldig is weer terug te zijn in de we reld", aldus de dodelijk vermoeide di plomaat. „Ik had niet gedacht dat ik ooit weer een pint (bier) zou drinken", zei hij met trillende stem. Naar verluidt was Cross tijdens zijn gevangenschap voortdurend geblind doekt. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft hem voor onbe paalde tijd verlof gegeven. O. De auto die slechts bereikbaar is voor mensen die het reeds bereikt 3eloof ook de overdreven verhalen over deze lenige tank. Bij de prijs inbe grepen de technische know-hew die British Leyland in al z'n auto's stopt - van Jaguar tot Rover, van Triumph tot MG. British Leyland Nederland, Gouda ISzl Auetin-Jaguar-TriumplvUyJand-MG-Morris-Rover gemaakt van het oversteken van het kanaal door een der partijen. Egypte zegt dat het smokkelaars be treft en geen geregelde Egyptische strijdkrachten. Jordaanse legereenheden en Pales tijnse guerrillastrijders zijn zondagmid dag opnieuw slaags geraakt in de stad Jarash ten noorden van de hoofdstad Amman. Beide zijden hebben elkaar beschuldigd te zijn begonnen met vu ren. In een officiële verklaring heeft Ra dio-Amman bekendgemaakt dat grote groepen guerrilla „infanteristen" een hoofdkwartier van de veiligheidspolitie in Jarash hebben aangevallen en inge nomen. Het gebouw werd verwoest en de aanwezigen gevangen genomen. DEN HAAG Een vete tussen twee families uit het Schilderskwartier heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag tot een schietpartij geleid. De politie heeft vier personen aangehouden. Twee van hen hadden een vuurwapen schietklaar bij zich. Er deden zich geen persoonlij ke ongelukken voor. Wel werd een aantal auto's door kogels doorboord. Aan de schietpartij rond drie uur was te middernacht een soort overval voorafgegaan op de 25-jarige steiger- maker M. V. In een café verschenen drie mannen, die M. V. „wilden spre ken". Deze voelde daar niet voor. Het trio trok pistolen. Het publiek zocht overal dekking. In deze consternatie kon de caféhouder het pand verlaten en de politie te hulp roepen. De drie man nen waren inmiddels verdwenen, toen de politie arriveerde. De politie werd drie uur later naar de Rembrandtstraat gedirigeerd waar hevig werd geschoten. Gearresteerd werden daar de 29-jarige metselaar J, J. van K„ die een geladen cylinderre- volver in zijn hand had, de eerder be dreigde steigermaker en diens 27-jarige broer, de koopman W. V. Later verschenen op het politiebu reau de 42-jarige M. L. en zijn 34-jarige broer F. L. Zij deden aangifte van bedreiging door leden van de fa milie V. De oudste kon meteen op het politiebureau blijven. Hij had een pi stool schietklaar op zak. RAWALPINDI De Pakistaanse re gering heeft zondag een krachtig pro test ingedien dbijdelnsregeiaedi rng, test ingediend bij de Indiase regering, tegen de overval door Indische politie en burgers op de Pakistaanse enclave Batrigach, die woensdag zou hebben plaatsgehad en waarbij 300 p ersonen zouden zijn gedood, 700 gewond en Pa kistaanse vrouwen zouuen zijn ont voerd. In een nota verlangt Pakistan dat de ontvoerde Pakistani's zullen worden te ruggebracht en dat de schuldigen aan de overval zullen worden bestraft.

De Vallei | 1970 | | pagina 5