Van Swol: Wie talent heeft moet dat zeker ontwikkelen „Beroep oefen ik met veel genoegen uit Radiodebat over plan-Mansholt „Wie een bepaalde hoogte in een sport heeft bereikt, is ook in staat dat op ander terrein te doen" Tom Poes en de erf- pachter Studie Kijken naar kinderen" Drie ton voor kerstman Voorlichting Problemen Doorgeslagen Moet de boer voortploegen? programmaos Voorproefje van nieuwe serie „Please, Sir" vanavond op tv VANAVOND MORGEN MARTEN TOONDER STRIP TELEVISIE TELEVISIE RADIO UIT DE KERKEN MAANDAG 7 DcCtMBtR 19/0 1 3 BUSSUM Alles is een beetje aan de grote kant bij dr. Hans van Swol, maar toch aardig in proportie. Joviaal, hartelijk lachend en niet meterswijde armge baren vult hij zijn kamer in het Binnen-Gasthuis, waar een frisse wind door het geopende raam de temperatuur onbehagelijk houdt. De telefoonhoorn lijkt on volgroeid fn zijn niet te onderschatten vuisten. Met zichtbaar genoegen doet h{j eigenlijk steeds twee dingen tegelijk: instructies geven aan verpleegsters, telefoneren met collega's, een telexbericht doornemen en praten. Hij staart naar het tennisracket op de manchetknopen ln zijn lila overhemd: „Ik kan werkelijk niet zeggen wat voor mij het belangrijkste is geweest: tennis vind ik heerlijk, rugby zalig en mijn werk, mijn praktijk geweldig. Het hangt allemaal samen. Ik heb een beroep dat ik met veel interesse en genoegen uitoefen. Ja, toen ik stopte met tennissen heb ik wel ge dacht: wat moet ik nu gaan doen, ik val in een verschrikkelijk gat. Het gek ke is dat zo'n gat altijd wel wordt op gevuld, dat zie ik ook bij andere sport mensen die succes hadden. Er komt al tijd wat voor in de plaats. Ik geloof dat mensen die toch de eigenschap hebben een bepaalde hoogte in de sport te be reiken ook in staat zijn wat anders te zoeken na die sport". Wat doet hjj om in conditie te blijven? „Beetje gymnastiek, golf, beetje conditietraining en ik ga vaak naar de sauna, goed voor de huiscirculatie. Wandelen kan ik beslist niet. Dat wordt hollen met de honden. Wande len duurt me te lang, heb ik geen tijd voor. Tennissen beslist niet. Het klinkt gek, maar ik heb de laatste tien jaar geen racket in mijn handen gehad. Dat zou dan gezelligheidstennis moeten worden, nou daar voel ik niet meer voor. Bovendien, al mijn vrien den van toen zitten in een andere sport, zoals golf. Ik heb gewoon geen behoefte meer aan tennis. Vergeet niet dat ik ontzettend veel goed ten nis in mijn leven heb gezien. Op dat punt ben ik absoluut verzadigd". Meestal hoort men dat de studie vóór de sport dient te gaan. „Ja, daar ben ik het mee eens. Tij dens mijn opleiding was ik al kam pioen. Mijn studie heeft er al-met-al anderhalf jaar langer door geduurd, nou wat geeft dat? Mijn vader zei altijd: „Ga rustig tennissen, als ik maar zeker weet dat je afstudeert. Dat heb ik beloofd. Als iemand een talent heeft dat groter is dan een an der talent, dan moet hij daar gebruik van maken. Dat moet je ontwikkelen, en koesteren. Dan zal je tot je 26ste jaar topsport doen, dan kun je toch altijd nog gaan studeren! Bovendien kun je het dan nog van je eigen ver diende geld doen ook". „Als je zo vroeg klaar bent met je studie vind ik dat eigenlijk een na deel. De ervaringen die mensen als "Schenk nu opdoen, zo'n kans krijg je toch je hele leven niet meer. Goed, zal ie vijf jaar later masseur zijn, dat maakt toch geen verschil. Naast de geweldige ervaring die zo'n sportman opdoet, kan hij tevens zijn talent uit leven!. Dr. Van Swol heeft een druk leven, waarin vrijwel geen tijd overblijft voor hobby's omdat hij ook vaak de concerten van zijn vrouw, operazan geres Gré Brouwenstijn bijwoont. Zij bereid overigens thans haar afscheid- stoernee voor (Fidelio) uitmondend in In de aflevering van vanavond uit de serie „Kijken naar kinderen", waarin kinderen worden geobser veerd in hun streven zelfstandig te worden, is de camera opnieuw ge richt op het jongetje Marcus. Dit maal zijn er drie kinderen tussen 1 en 2 jaar bij hem op bezoek. En omdat op deze leeftijd het recht van de sterkste absoluut heerst, blijven de moeders erbij. Onvoldoende ge leide projecten kunnen op deze leef tijd het omgekeerde effect hebben. In plaats van een beter sociaal ge voel worden de neiging om te willen overheersen en de daaruit voort vloeiende agressiviteit vergroot. MüNCHEN De hoofdkassier van een warenhuis in München kreeg zater dag bezoek van de kerstman, die zijn kantoor binnenstapte en de kas opeiste. Het personeel dacht eerst dat het een grap was, maar de kerstman trok een revolver, riep „dit is geen grap" en maakte zich uit de voeten met 300.000 mark (ongeveer 300.000 gulden). een groot concert in juni in de Nieu we Rai. De Nederlandse arts wordt vaak verweten dat hij conservatief, pater nalistisch of autoritair is. „Ja, maar dat hoort zo. Dat is een deel van zijn uitrusting. Dat moet hij zijn om overwicht en invloed te heb ben. Veel mensen, veel patiënten hebben dat nodig. Dat artsen vaak conservatief zijn, is ook logisch, want ze beginnen niet graag aan nieuwe dingen voordat bewezen is dat het voor honderd procent safe is. Dat kan ook wel eens nadelig wer ken, maar ik erken dat iedere arts het recht heeft op zijn eigen inzich ten. Het is zijn verantwoordelijkheid. Ja. als zo'n arts bijvoorbeeld de pil niet wil voorschrijven, is dat toch zijn recht. De patiënt moet dan maar de consequenties trekken en naar een andere arts gaan". Wat betreft de medische voor lichting liep hij zelf nogal voorop, met de televisieserie voor de VPRO. „Ik ben sterk voor goede voorlich ting. De medische voorlichting heeft gelukkig een sterke vlucht genomen, de weerstanden zijn verdwenen. Veel huisartsen deden zeer denigrerend toen wij in '56 begonnen met het be handelen van eenvoudige ziektege vallen voor de televisie. Later ston den ze in de rij om mee te doen. Het verandert zo snel, nu komt elke vent die wat te zeggen heeft voor het scherm". De individuele voorlichting van de behandelde arts aan zijn patiënt is vaak nog primitief. ..Met aanvaarding van een stuk piëteit, moet je de patiënt zoveel mo gelijk vertellen wat hij heeft en wat er aan te doen valt. Hoe ver dat kan gaan, hangt van de relatie met de patiënt af: wat kan en wil hij van zijn eigen ziekte weten? Dat verschilt per geval. Als die voorlichting een grote angst teweeg brengt is het ook fout". Dr. Van Swol kan in kranten en op de TV een brede algemene voorlich ting geven omdat hij bij zijn revali- datiewerk voortdurend contact heeft met verschillende specialisten. Op zijn afdelingen komen zowel polioge- vallen en hartpatiënten als mensen die hun been hebben gebroken. Wat de televisie betreft is hij in tussen overgestapt van de VPRO naar de AVRO. Van Swol: „Ja met wat de VPRO doet, ben ik het honderd procent oneens. Dat voortdurend choqueren, dat lijkt de hele opzet. Ik ben echt niet zo wel gevoeglijk hoor. maar voor mij gaan ze steeds net over de schreef. Als je dat dan wilt doen te genover een persoon of een klein groepje, oké. maar niet voor een mil joenenpubliek." Alles is doordrongen van sex en politiek bij de VPRO; onsmakelijk overgetrokken, niet prettig. Boven dien wil ik die zaken liever zelf beoordelen en niet opgedrongen krij gen." Op herhaalde vragen om daar enkele sprekende voorbeelden van te noemen, gaat hij niet in. „Neen, alles is er van doordrongen, althans als er sex en politiek aan te pas komt, wordt dat overtrokken. Dat is erg vaak, want waar komt tegen woordig nou geen sex en politiek aan te pas. Als het me niet zint, kijk ik niet. Zodoende kijk ik eigenlijk niet meer naar de VPRO. Ik heb trouwens ook geen tijd." Hans van Swol (geboren 22-8-1914) nestelde zich in 1930 vrijwel defini tief in de Nederlandse krantenkolommen door nationaal tenniskampioen te worden. Ruim twintig jaar draaide hij mee in de vaderlandse tennis- top, wat hem zestien nationale titels in dubbel- en enkelspel opleverde. In 1941 deed hij zijn artsenexamen, waarna hij zich ging specialiseren in revalidatie en physische therapie. Als specialist is hij thans verbonden aan het Binnen-Gasthuis en het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam, het Goois Kinderziekenhuis en de Hemofilie-kliniek bij Bussum. Speelde verdienstelijk voetbal in het tweede elftal van AFC en rugby in studententeams. In 1952 speelde hij zijn laatste Wimbledon-wedstrijd, waar hij in 1939 bijna de halve finale dubbel haalde. Aan het begin van de oorlog werd Hans van Swol door de Duitsers levenslang geschorst, omdat hij weigerde nog langer met Hughan in de dubbel uit te komen, toen deze lid van de NSB was geworden. Toen zijn successen op de tennisbaan ten einde liepen, begon hij de televisieserie „Ziek zijn. beter worden", voor de VPRO. De serie bleef tien jaar een groot succes. Dr. A. C. van Swol is getrouwd met operazangeres Gré Brouwenstijn. Hij was en is zeer actief op het gebied van de medische voorlichting Wat ziet hij als de grote, actuele medische problemen? „Een van de grote punten is de re latie tussen virus en kanker. De op lossing staat te gebeuren. Het is net als met de kinderverlamming: ineens zal men de oplossing hebben". „De vele kanker-onderzoekingen hebben enorm veel gegevens opgele verd. Dan komt er plotseling een mo ment dat de puzzel klopt, en dat de gegevens elkaar aanvullen en de op lossing wordt gevonden. Het zal er daarna vooral om gaan hoeveel soor ten kanker er zijn". „Een ander groot probleem is het bloed en de bloedreactie. Hier ligt de sleutel voor immuniteit en de afsto ting bij transplantaties. Zolang dat niet is opgelost, blijven harttrans plantaties niet goed uitvoerbaar". Hoe denkt u over actuele zaken als drugs, sex en abortus, waarmee de medische wereld (indirect) voort durend wordt geconfronteerd? „Drugs vind ik een verschrikkelijk probleem waar ik te weinig van weet om een medisch oordeel over te ge ven. Naar de schijn te oordelen, komt men echter gemakkelijk van de soft op de hard drugs. Ik weet er te wei nig van, maar voor mij hoeft het niet. Het doet in ieder geval geen goed". „Dat men wat vrijer over sex is geworden, mocht wel eens, maar ja, de balans is wat doorgeslagen. Die pornografiewinkeltjes vind ik walge lijk. Er komt natuurlijk wel weer een evenwicht op den duur. Goede sek suele voorlichting, daar ben ik uiter aard voor". „Die „abortuskliniek, voor mij hoeft het niet, maar ik heb er geen bezwaar tegen als er een komt. Uit menselijke overwegingen ben ik er voor. De medische noodzaak kan ik niet helemaal overzien. Weet u, ik krijg hier ontzettend veel mensen en eerlijk gezegd zie ik nooit zwangere vrouwen, maar ik weet heel goed dat ze er zijn..." Het plan-Mansholt voor de sane ring van de Europese landbouw is het onderwerp van een radiopro gramma, dat de NOS vanavond van 21.10 tot 22.10 uur via Hilversum 2 uitzendt onder de titel „En de boer- móét hij wel voortploegen?" Behalve dr. S. L. Mansholt zelf, de vice-voorzitter van de Europese Commissie van landbouw ir. P. J. Lardinois, ir. G. J. A. Bouma van de Friese Maatschappij voor- Land bouw, het Tweede-Kamerlid van de Boerenpartij H. Koekoek en land bouwers uit Friesland, de Noord- Oost-Polder en de Krimpenerwaard. Het plan-Mansholt is een tienja renplan, waarvoor in april van dit jaar een aantal voorstellen bij het Europese parlement is ingediend. Volgens dr. Mansholt kunnen deze voorstellen in februari van het vol gend jaar worden behandeld. Het plan behelst onder meer het af vloeien van de helft van de 11 mil joenen mensen, die in de EEG-lan- den in de landbouw werkzaam zijn, het uit de produktie nemen van 5 miljoen van de 70 miljoen hectare landbouw- en veeteeltgronden in deze landen en het afslachten van 5 miljoen van de 17 miljoen koeien. Deze maatregelen zijn volgens het plan-Mansholt noodzakelijk, wil de landbouw in de EEG een redelijk peil bereiken. De Nederlandse minister van Landbouw, ir. Lardinois, zegt in het programma dat in de komende 10 jaar het agrarische aandeel in de Nederlandse beroepsbevolking zal dalen van 7 8 procent tot 5 pro cent. 150.000 hectare landbouwgrond zal iii deze periode aan zijn bestem ming worden onttrokken ten behoe ve van woning- en wegenbouw en recreatie, terwijl er door landaan- 7049 Het begon ook tot heer Ollie door te dringen, dat er iets vreemds aan de hand was. „Het is niet normaal, dat de port en de dahlia's in mijn fundamenten zakken", sprak hij tot zichzelf. „E kijk nu eens aan! Daar zit een lelijke barst in de bui tenmuur en de grond is ook al ge spleten. Ondergrondse krachten, zei de metselaar. Hm, zou het iets met de erf pacht te maken hebben, waar ik niets over horen wil? Hoe vreselijk is dit alles voor een heer van mijn stand..." Op dat moment werd hij gestoord door Tom Poes, die hem vanaf de weg nader de. „Ik ben bij Dorknoper geweest," zei die. „Dat was heel interessant .want de erfpacht staat in zijn boeken. Elke 99 jaar moet er huur voor de grond betaald wor den aan Grit van de Gorregrot. Hij weet niet waar die woont, en het kost tijd en geld om dat op te laten zoeken. Maar omdat we nog maar een paar dagen heb ben...." Heer Ollie liet hem niet uitpraten. „Het kan me niet schelen, waar Grit woont." zei hij koeltjes. „En ik heb je al vaak genoeg gezegd, dat ik er niets meer over horen wil. Wie betaalt er nu huur voor land dat zijn voorvaderlijk eigendom is?" Hij zakte wat in en zijn stem stierf weg tot gemompel, toen hij er aan toevoegde: „Als je begrijpt wat ik bedoel." „Nee," zei Tom Poes een beetje boos. „Dat begrijp ik niet. Ik wilde alleen maar helpen, maar als U niet luisteren wilt moet U het zelf maar weten". Met die woorder liep hij schouderop halend weg, en heer Bommel keek hem broedend na. winning 40.000 hectare bij zal ko men. Uit de in het programma opgeno men vraaggesprekken met Neder landse boeren blijkt, dat het meren deel van hen het plan-Mansholt noodzakelijk vindt. Leden van de Boerenpartij daarentegen zijn een tegengestelde mening toegedaan. Het programma is samengesteld en wordt geregisseerd door Dick Verkijk. Adviezen: Henk Manders, hoofdredacteur van de Landbode en voorzitter van de Nederlandse Ver eniging van Landbouwjournalisten. NEDERLAND I 18.45 NOS (K) De Woefs en de Lamaars. 18.55 (K) Journaal. 19.04 VARA: Coronation Street, TV-feuilleton. 20.00 NOS (K) Journaal. 20.10 VARA: Metropole Orkest met zangsolisten: amusementsmu ziek. 21.10 Achter het Nieuws. 21.35 De Gouddieven: Geen goud zonder schuim, TV-serie. 22.25 Radiofilharmonisch orkest en solisten: moderne muziek. 23.05 NOS: (K) Journaal. 23.10-23.40 TELEAC: Nascholing huisartsen - les 4. 1BNEDERLAND II 18.45 NOS (K) De Woefs en de Lamaars. 18.55 (K) Journaal. 19.04 Kijken naar kinderen, weten schappelijke TV-serie. 19.30 NCRV(K) De avonturen van Tom Sawyer, TV-serie. 20.00 NOS: (K) Journaal. 20.20 NCRV: Memorandum van een dokter, TV-feuilleton. 21.10 (K) Please Sir!, TV-serie. 21.25 (K) Peter Alexander presen teert...: muzikale show.' 22.15 Hier en Nu: actualiteitenru briek. 22.40 Avondsluiting. 22.50 O.v.V.: Gesprekken met Vrij metselaren. 23.35-23.40 NOS: (K) Journaal. DUITSLAND I (Regionaal programma: NDR: 18.00 Polizeifunk ruft..., TV-serie. 18.30 (K) Actualiteiten. 18.45 (K) Zandmannetje. 18.55 (K) Sportjour naal. 19.26 (K) Julia. TV-serie. 19.59 Programma-overzicht. WDR: 8.20-8.45 (K), 10.20-10.45 en 12.10-12.35 Schooltelevisie. 18.00 (K) Programma-overzicht. Aansluitend: (K) Der schwarze Graf, TV-serie. 18.30 (K) Voor de kleuters. 18.40 (K) Hier und Heute, met nieuws. 19.25 (K) Amusementspr.) 20.00 (K) Jour naal en weerbericht. 20.15 (K) Ac tualiteiten. 21.00 (K) Quizprogram ma. 21.45 (K) Industrielandschaft mit Einzelhandlern, TV-film. 23.35 (K) Journaal, commentaar en weerbe richt. DUITSLAND II 18.05 (K) Actualiteiten en muziek. 18.40 (K) Sind Sie frei, mademoisel le?, TV-serie. 19.10 (K) Der Kurier der Kaiserin, TV-serie. 19.45 (K) Nieuws, actualiteiten en weerbe richt. 20.15 Filmreportage. Aanslui tend: Nieuws. 21.00 M - Eine Stadt sucht einen Mörder, Duitse speel film. Aansluitend: Filmkritiek. 22.40 (K) Nieuws en weerbericht. 22.50-23.40 Filmforum. NEDERLAND I 10.45-12.00 en 14.00-14.50 NOS NOT: Schooltelevisie. DUITSLAND I 10.00 Nieuws. 10.05 Journaal van gisteravond. 10.30 Amusementspro gramma. 11.15 Filmreportage. 12.00 Actualiteiten. 12.50 Internationaal persoverzicht. 13.00-13.30 Journaal. 16.35 (K) Nieuws. 16.40 (K) Geva rieerd kinderprogramma. 17.05 (K) Poppenfilm. 17.20 (K) Jeugd-magazi- ne. 17.55-18.00 (K) Nieuws. DUITSLAND II 17.30 (K) Nieuws en weerbericht. 17.35 Lassie, jeugdserie. HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nieuws. 7.11 Het le vende woord. 7.16 (S) Op het eerste gehoor: klassieke muziek (gr). (7.25 Horen en zien; 7.30 Nieuws; 7.32-7.50 Hier en Nu: actualiteiten). 8.00 Nieuws. 8.11 Te Deum laudamus: geestelijke liederen. 8.30 Nieuws. 8.32 (S) Voor de huisvrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw). 9.40 Schoolradio. 10.00 Bijbelse verken ningen. 10.15 Gouden stemmen uit een voorbije tijd: opera-aria's (gr). 11.00 Nieuws. 11.03 Het wassende water, vervolghoorspel. 11.33 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 (S) Van twaalf tot twee: geva rieerd programma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Actualiteiten; 13.00 Raden maar...; 14.05 Schoolradio. 14.30 (S) Pizzicato: muzikaal middag-magazi ne. (16.00-16.02 Nieuws). Overheids voorlichting: 17.00 Het vakbondswe zen in de Nederlandse Antillen. Vraaggesprek van Raymundo Debrot met de heer H. Spencer. KRO: 17.10 Voor de kinderen. 17.15 Hai!: jeugd programma. Politieke Partijen: 18.19 Uitzending van de Politieke Partij Radikalen. 18.30 Nieuws. KRO: 18.41 Actualiteiten. 19.00 Licht ensemble en solisten. 19.45 Evangelie zonder masker, lezing. 20.00 (S) Mixtuur: moderne muziek (opn). 20.45 Ons kind - onze school, pedagogische kroniek. 21.00 Klassieke kamermu ziek. 21.30 Babel: kunstkroniek. 22.25 Overweging. 22.30 Nieuws. 22.40 Den Haag vandaag. 22.50 Kontekst: mu ziekprogramma. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM IJ AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 (S) Dag met een plaatje: lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 (S) Dag met een plaatje (vervolg) (8.30-8.33 De groenteman.) 8.50 Mor genwijding. NOS: 9.00 Uitgebreide reportage of NOS-programma-her- haling. 9.35 Waterstanden. 9.40 Mu ziek uit de Middeleeuwen en Re naissance. AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen: populair verzoekplatenprogramma. Op 25 december hoopt de NCRV te beginnen met het uitzenden van een nieuwe serie Please Sir". Een NCRV-filmteam bezocht in Engeland de studio's van London Weekend Television, waar de serie wordt geproduceerd. Het resultaat van dit bezoek kan men vanavond om 21.10 uur in kleur op het scherm zien. Men kan dan opnieuw kennisma ken met verschillende medespelen den alsook met regisseur Mark Stuart en de twee verschillende schrijvers John Esmonde en Bob Larbey. (11.00 Nieuws.) 11.30 Rondom 12: programma voor de vrouw. (Om 11.55 Beursberichten.) 12.30 Over heidsvoorlichting: Uitzending voor de landbouw. 12.40 Knipperlicht: ra- dioverkeersmagazine. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. NOS: 13.30 Spiegel van België: muziek en nieuws van onze zuiderburen. 14.00 Bopthema's en swingsessions: jazz uit de jaren 1935-1955. 14.25 Rostrum of Composers 1970: hedendaagse muziek uit Oostenrijk. 15.00 Van Ta-ta tot totale taal: rubriek over het leven in de taal. AVRO: 15.10 Muziekmiddag. met om 16.00 Nieuws. 17.30 Trefpunt: discussie rubriek voor actuele zaken. 17.55 Mededelingen. 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 18.25 (S) Licht en semble en zangsoliste. 18.55 (S) Big Band Beat: moderne lichte muziek. 19.25 Paris vous parle. 19.30 Nieuws. 19.35 Vanavond, gevarieerd pro gramma. 22.30 Nieuws. 22.38 Mede delingen. 22.43 Radiojournaal. NOS: 22.55 (S) Signaal, muziek van eigen tijd (opn.). 23.30 Horizon: muziek uit India. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nieuws.) 11.00 Nieuws. 11.03 Een opvallend vrolijke gevarieerde visite: licht platenpro- gramma. (12.00 Nieuws.) 13.00 Nieuws. 13.03 Ekspres: licht platen- programma. 14.00 Nieuws. 14.03 De Eddy Becker Show. 15.00 Nieuws. 15.03 Drie-draai. 16.00 Nieuws. 16.03-18.00 Mix: 120 minuten rijp en groen op alle toeren. (17.00 Nieuws.) NED. HERV. KERK Aangenomen naar Leusden W. Si- rag te Rotterdam-Zuid; de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Se- rooskerke L. Jansen, Schoonhoven, emerituspredikant te Warns. Bedankt voor Kesteren en Rouveen J. C. Schuurman te Putten; voor Zegveld C. J. van den Broek te Weesp. ,rnn GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Urk en Nagele B. de Vos te Ten Boer. GEREF. KERKEN VRIJGEM. (b.v.) Aangenomen naar Wormer A. Koers te Gorinchem; naar Heerde (voor het verlenen van hulpdiensten) H. Veltman, emerituspredikant te Zeist. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Lutten W. de Joode te Rotterdam-Oost; voor Noordsche- schut kand. drs. W. C. Moerdijk te Apeldoorn. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Wolphaartsdijk Chr. v. d. Poel te Ierseke; te Haarlem P. Honkoop te Kampen. NED. HERV. KERK Beroepen te Kruiningen (toez.) H. Bossenbroek te Bussum; te Weesp J. Breeuwsma te Hoogeveen; te Sit- tard G. Verschragen te 's-Graven- z.ande (buitengew. wijkgem. in wol ding). Aangenomen naar Delfzijl J. Pan- nekoek, kand. te Bergharen; naar Doorwerth-Heelsum J. G. N. Cupédo te Pijnacker; naar Arnhem als pred. met bep. opdracht( pastoraat diaco- nessenhuis) M. H. Knijff te Arnhem. Bedankt voor Urk J. L. Ravesloot te Veen. GEREF. KERKEN Beroepen te Meppel H. J. Bruning te Metslawier. Aangenomen naar Smilde D. J. Suurmond te Purmerend; naar Baarn H. Peper te Rotterdam-Pendrecht, die bedankte voor Gouda. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Zuidhoorn A. Kooij te Emmen. Aangenomen naar Hattem M. v. Dooren te Vlaardingen. Bedankt voor Harderwijk D. van Houdt te IJithuizermeeden. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Gorkum Chr. v. d. Poel te Ierseke. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Papendrecht J. van Amstel.

De Vallei | 1970 | | pagina 7