Dr. GUÉPIN NEEMT AFSCHEID VAN BETUWE (MINDER) BETAALD VOETBAL -\ r r anno moooH nnnB 4O04.-„ 4396.- 501Z- FIAT Medisch centrum voldoet uitstekend Soms wil je loskomen van alle narigheid" Raad vergadert SüJüJüJ I OMMEREN Dokter J. P. Guépin gaat na ruim 32 jaar de Betuwe verlaten. Straks ruilt hij het landgoed De Eng in Ommeren, waar hij al zo vele jaren woont, voor een woning in Achterberg. Een stap. die hem lang niet gemakkelijk valt. Want de dokter is vergroeid me( de Betuwe; hij voelt zich er thuis, sterker nog. hij kan zich er maar moeilijk van losmaken. ARM NUCHTER MET STIL U denkt misschien: „Ik kén ze wel!" Maar oh, wat een spijt zult u later hebben als u nu, dus NU, toch niet even de tijd neemt voor een proefrit. Dan kent u ze pas echt! Imp. Leonard Lang N.V., Stadhouderskade 113, Amsterdam. Telefoon (020)730867. MAANDAG 7 DECEMBER 1970 „In mijn vak zit 'n stuk liefdadigheid verankerd OMMEREN Na meer dan 32 jaar de artspraktijk te hebben uit geoefend legt dr. J. P. Guépin per 1 januari 1971 zijn prakiijk neer. Hij wordt opgevolgd door de heer A. H. I. Netelenbos uit Amster dam. Het zal gepn verwondering ver wekken, dat van vele zijden uit de bevolking van de gemeente Lien-, den suggesties werden gedaan de ze arts ter gelegenheid van zijn vertrek een afscheidsgeschenk aan te bieden. Deze suggesties hebben ertoe geleid, dat zich een comité van 15 persoenn, dat dezer dagen bij de heer M. Berends te Omme ren vergaderde, heeft gevormd met uit elk der dorpen Lienden, Ommeren en Ingen vijf inwoners. Besloten werd bij alle gezinnen in de drie dorpen een intekenlijst te presenteren waarop men zijn bij drage voor het afscheidsgeschenk kan invullen. Het gemeentebestuur heeft voor deze inzameling, die ge houden wordt in de week van 7-12 december vergunning verleend. Bijdragen van m.ensen buiten de gemeente Lienden bijvoorbeeld oud-patiënten en andere sympathi- serenden. die de gemeente Lien den hebben verlaten worden gaarne ingeicacht op postrekening nr. 882376 ten name van de Raif- feisenbank te Ingen onder vermel ding Afscheid dr. Guépin". In de loop van de maand januari houden dr. en mevr. Guépin een afscheidsreceptie in café ,,De Ros kam" te Ommeren. Ter gelegen heid van deze receptie zullen de ingezamelde giften in de vorm van een cheque door drie bejaarde pa tiënten van de scheidende dokter hem worden aangeboden. Maar het moet. De dokter, die in al die jaren zo velen geholpen en bijge staan heeft, moet nu zelf zijn gezondheid in de gaten houden. Een ingrijpen de operatie, die hij onlangs moest ondergaan, heeft hem met de neus op de feiten gedrukt. De dokter moet het kalmer aan gaan doen. Vandaar zijn be sluit om rijn praktijk op 1 januari van het volgend jaar over te dragen. Even wordt hij stil. Dan overpeinst hij: „Het is een goede tijd geweest. Het geeft je voldoening als je terug kijkt op je werk en dan vindt dat je het goed hebt gedaan. Echt. danwordt je even warm van binnen Dokter Guépin zal wel wat Frans bloed 4n de aderen hebben, want z'n voorouders waren Hugenoten, die destijds uit Frankrijk werden ver dreven. Zijn vader was directeur van een bloeiende hypotheekbank en het was dan ook geen wonder dat zijn in Hilversum geboren zoon, de huidige dokter dus, eigenlijk voor bestemd was om in de handel te gaan. Maar het liep anders. De dokter vertelt: „Als 13-jarige jongen ben ik een paar keer vrese lijk ziek geweest. Ik kreeg een enor me oorontsteking en ik vond het toen al interessant om te weten waar de koorts, die ik had, vandaan kwam. Narigheid vond ik toen al erg en die instelling droeg vooral bij tot het besluit medicijnen te gaan stu deren. Achteraf was mijn vader daar blij mee. Daar doe je me een enorm plezier mee, zei hij, omdat hij zelf ook graag arts had willen wor den, maar door zijn vader de handel in was gestuurd". In 1937 kwam dokter Guépin als afgestudeerd arts naar de Betuwe en kreeg daar een praktijk in Eek en Wiel, waar dokter Benders het toen aleen niet meer aan kon. Niet lang daarna vestigde hij zich op De Eng in Ommeren als opvolger van dokter Kors. „Aan dat kapitale huis moesten we eerst wel wennen. Het hele ding heeft een inhoud van 4300 m3, waar van wij ongeveer 2500 m3 kregen. In et andere deel woont de rentmees ter..." In het genoemde jaar trof hij de Betuwe aan als een arm, schilder- achtig land, waar de crisistijd in sterke mate vat op had. Mensen, die zich moesten behelpen met gebrek kige huisvesting, die sliepen in veel te kleine bedsteden en die ternau wernood in staat waren een daalder voor een visite van de dokter neer te tellen. Een ziekenfonds was toen nog maar op beperkte schaal in werking. Dokter Guépin: „Voor een verlos sing rekende ik toen een gulden of vijftien. Voor die tijd geen hoog be drag, maar velen konden het niet opbrengen. Daarom vergat ik het geld zo nu en dan... want, de men sen, moesten toch geholpen worden, nietwaar?" In die dagen vervulde de plattelandsdokter eigenlijk een dub belfunctie; naast het medische deel van zijn praktijk werd zijn aandacht opgeëist door allerlei sociale proble men die de mensen kwelden. Dokter Guépin ging die nooit uit de weg, ook al was hij vaak te druk met zijn medische zorg om die dubbelrol goed te kunnen spelen. In zijn hart heeft de Betuwnaar een grote plaats ingenomen. „De mensen zijn hier vriendelijk en hulpvaardig, ze zijn stoer, niet kleinzerig dus, en kunnen tegen een DR. J. P. GUÉPIN sociaal bewogen stootje. Er zij* hier ook goede tijden geweest, tijden Van goede oogsten bijvoorbeeld. Naast het feit dat de medische wetenschap snel vooruit is gegaan, hebben ook de mensen hier gedeeld in een snelle ontwikkeling. We halen de achterstand van vroe ger in. Vooral de jongelui willen vooruit en de import, de mensen van elders die zich hier vestigen, geven de streek nieuw leven. Het valt me op dat die nieuwelingen zich snel bij die gezellige saamhorigheid aanpas sen. Ze leven naar het dorpse toe..." De mensen in de Betuwe zijn, zo heeft de dokter ondervonden, nogal nuchter. Ze zien de huisarts niet als de alleswetende genezer, omdat ze vaak zelf ook een zekere kijk heb ben op ziekteverschijnselen. „Dat houdt verband", aldus de dokter, „met het agrarische karakter van de streek. De mensen kennen hun vee, ze weten wat goed en wat niet goed is voor levende wezens. Ze weten ook dat je als dokter tenslotte ook maar een gewoon mens bent. Als je maar hart hebt, als je maar voor hen sjouwt, dan win je hun vertrouwen..." Dokter Guépin, hij zegt het zelf. is ook maar een mens. Vandaar dat hij „om van alles los te komen" zo nu en dan in zijn Volkswagen stapt om er eens een paar dagen tussenuit te zijn. Weg van alle narigheid, weg van de ongelukken, weg van het menselijk leed. dat hem vaak zo in tens beroert. Hij is boven alles een gevoelsmens. Een man, die zich de ellende van een ander dubbel en dwars aantrekt. Vanuit die instelling is het ook te verklaren, dat hij zich al jarenlang op zijn manier inzet voor de wereldvrede. Hij zou het wel van de daken willen schreeu wen, dat de mensheid zich nooit meer in de oorlog moet storten, dat het vredesideaal in ieders hart de grootste plaats in zal moeten nemen. Hij heeft zijn theorieën hierover al over de hele wereld uitgedragen. Hij heeft ze ter kennis gebracht van de grote kopstukken van deze wereld... hij zal er mee door gaan tot hij niet meer kan. Dokter Guépin zal na zijn ietwat vervroegde pensionering niet stil gaan zitten. Hij heeft mede de basis gelegd voor de ontwikkeling van een nieuw middel tegen virusziekten, een praktische methode om griep te voorkomen en te verhelpen. Van dat middel heeft hij 'tal van nieuwe in dicaties gevonden: hij heeft er vele ziekten bij dieren mee onder de knie gekregen. Dat bijzonder goedkope mid del zal volgens hem de mensheid nog eens een grote dient kunnen be wijzen, met name in de ontwikke lingslanden. Die gedachte laat hem voorlopig niet los. Zijn praktijk mag dan straks, wat hem betreft, leeg zijn, zijn geest blijft immer gevuld. Gevuld met idealen. De idealen van een sociaal bewogen man, die op wil komen voor de zwakkeren. ..Een stuk liefdadigheid zit eigenlijk in mijn werk verankerd", zegt hij ten slotte. WAGENINGEN-HVC: 1-3 WAGENINGEN De thuisnederlaag (13) van Wageningen tegen het op pa pier zo zwak geachte HVC mocht dan voor insiders een levensgrote verras sing zijn, de wijze waarop de Amers- foorters de strijd in hun voordeel be slisten, getuigden van een geslepen spe linzicht. Wageningen was weliswaar de meest aanvallende partij, maar het strandde herhaaldelijk op de massieve verdediging van HVC. Bovendien ver stonden de gasten de kunst om met le vensgevaarlijke uitvallen paniek te zaaien in de achterste stellingen van de gastheren. Daarbij onderscheidde zich vooral de beweeglijke aanvalsspits Veenendaal, die met twee treffers een belangrijk aandeel had m het succes van HVC. Wageningen voerde al in de eerste helft zijn offensieve bewegingen te doorzichtig uit. Bovendien werden er enkele kansen om van te watertanden achteloos naar de historie verwezen. HVC, loerend op uitvallen, kreeg in de 41e minuut zijn zin. Veenendaal gleed knap langs een paar verdedigers om vervolgens ook doelman Drost kansloos te laten. Twintig minuten na de pauze opnieuw een snelle HVC-uitval. En nu rondde Middelkoop de ontstane vrije kans beheerst af. Door een door Tonnie van de Weerd benutte strafschop bracht Wageningen de achterstand tot 12 terug, maar twee minuten voor het einde brak de spanning met een treffer van Middelkoop. FC DE1\ BOSCH-F SC: 4-0 s-HERTOGENBOSCH Door een 40 overwinning op FSC is FC Den Bosch weer een stap dichter bij de ere divisie gekomen Voor 7500 toeschou wers domineerden de in hoog tempo RH EN EN Tijdens de ledenvergade ring van de vereniging „Ziekenzorg", die vrijdagavond in het Wjjkgebouw aan de Nieuwe Veenendaalseweg werd gehou den onder voorzitterschap van de heer B. Stegeman, heeft de heer G. v. d. Steeg, die vanaf 1952 als lid van het bestuur op velerlei gebied zijn mede werking heeft verleend, als zodanig be dankt. In deze vacature werd niet voor zien bij gebrek aan een opvolgend kan didaat. De heer v. d. Steeg heeft zich bereid verklaard zitting te blijven ne men totdat in zijn opvolging zal zijn voorzien. Dit zal vermoedelijk in de eerstvolgende ledenvergadering het ge val zijn. Voorzitter dokter Stegeman sprak zeer waarderende woorden aan de schei dende functionaris, die de vereniging vooral bij technische problemen steeds met raad en daad terzijde heeft ge staan. De heer Van de Steeg maakte onder meer de verbouwing van het wijk- gebouw mee en uiteraard de bouw van het medisch centrum. Over dit medisch centrum heeft „Ziekenzorg" van buiten af bijzonder veel complimenten gekregen. Volgens de voorzitter loopt de zaak op rolletjes. Het centrum is praktisch en ruim van op zet. Het beantwoordt volkomen aan de vraag. Volgens de voorzitter is het de inge zetenen toegestaan óók telefonisch con tact met het centrum op te nemen, wan neer dat in bepaalde gevallen noodzake lijk is. Normaal is en blijft het zo, dat men eerst aan het centrum een zoge naamd „bespreekkaartje" moet afhalen in de hal. Daar de secretaris-penningmeester van „Ziekenzorg", de heer J. Hovestad, in 't ziekenhuis verblijft, nam vrijdag avond tandarts J. J. Th. Visscher het se cretariaat waar. Alle huishoudelijke zaken gingen vlot onder de voorzitters hamer door. spelende Bosschenaren ruim driekwart van het levendige, aantrekkelijke duel, waarbij de produktie overigens pas laat op gang kwam. Aanvankelijk probeerde FSC met vertragende acties op het middenveld zijn tegenstander te „be vriezen", hetgeen in het eerste kwartier aardig lukte. Zelfs nadat Hans Verha gen met een meesterlijk genomen vrije trap FSC-doelman Vogels het nakijken had gegeven bleven de Limburgers in hun speelwijze volharden. Kort na hel begin van de tweede helft sloeg FC Den Bosch opnieuw toe. Na een diepte pass van Ad Graaumans verscheen Kreekels alleen voor de Limburgse goalie, die meteen kansloos was op het harde schot. FSC gaf zich nog niet ge wonnen en kwam zowaar tot een wan hoopsoffensief. Van Barneveld en Plum zochten het Bossche doel echter op de verkeerde plaats. In de slotfase op nieuw een sterk dominerend FC Den Bosch, dat door twee treffers van Ou- wens aan zijn verdiende 40 overwin ning kwam. HERACLES-VITESSE6-2 De wedstrijd tussen Vitesse en Hera cles heeft een sensationeel slot opgele verd. Een kwartier voor het einde leek het erop, alsof Vitesse bij een 2-2 gelij ke stand de beste kansen had. Maar een onverwachte uitval van Heracles leverde een derde treffer voor de Al- meloërs op en daarna zakte Vitesse vol komen ineen. Nog driemaal moest de falende Bals de gang naar het net ma ken. Hoewel de cijfers niet geheel met het spelbeeld in overeenstemming zijn was de zege van Heracles toch wel ver diend. Heracles demonstreerde een be tere spelopvatting en was veel agressie ver dan de Arnhemmers. Na negen minuten opende Veneberg de score en kort daarna bracht Grob- ben, na een misverstand in de Arnhem se verdediging, de stand op 2-0. Vitesse kwam sterk terug en Van Kerkhof zorgde met doelpunten vlak voor en vlak na de rust voor een 2-2 stand. Toen Hoevenberg er 2-3 van maakte was de weerstand van Vitesse gebroken en konden Hulshorst (2x) en Hoevenberg het halve dozijn vol schie ten. DE GRAAFSCHAP- GVAV: 0.2 DOETINCHEM GVAV heeft zich in Doetinchem niet ten volle gegeven. De technisch superieure Groningers vlochten tegen het dappere, maar on machtige De Graafschap hele reeksen breedtecombinaties aan elkaar, goo chelden vaak aardig met de bal en ver genoegden zich met twee doelpunten. De 0-2-eindstand mocht onder de gege ven omstandigheden voor De Graaf schap eervol heten. Het was echter de enige (schrale) troost voor de Doetin- chemmers, wier positie aan de staart van de ranglijst er niet beter op werd. Ofschoon De Graafschap, mede door nonchalant optreden van de soms te zelfbewuste Groningse defensie, nogal eens gelegenheid kreeg door te stoten, bleek de aanvalskracht te gering om tegen een klasse-doelman als Tonnie van Leeuwen succes te boeken. Af standsschoten van Geutjes en Overgoor hield hij moeiteloos buiten de palen. Na de in de 18e minuut door Bos met een kopbal gescoorde openingstreffer viel er niet zo veel meer te beleven. En toen een kwartier voor afloop good old Piet Fransen uit een voorzet van de Deen Jensen doelman Wiegmink voor de tweede maal het nakijken gaf was het pleit beslecht. cJ RHENEN De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat de gemeenteraad maandag 14 december 1970 des namiddags om 7.30 uur ten gemeentehuize in openbare zitting bij eenkomt. Hij maakt de ingezetenen erop attent, dat de op deze vergadering betrekking hebbende stukken voor een ieder ter inzage liggen in de openbare leeszaal/ bibliotheek aan de Groeneweg op vrijdag 11 december 1970 van 13.00-17.00 uur en van 18.30-20.30 uur. De zuinigste Fiat, maar met open roldak standaard, met 18 pk, 95 km/u, 4 versnellingen plus achteruit, luchtkoeling, vier zit plaatsen, kunstlederen bekleding. Toch maar: 4004.— De populaire Fiat: 767 cc, 29 pk, 110 km/u, centrifugaal oliefilter, autokachel met defrosters, neerklapbare achterbank,kunst leren bekleding. Kost maar:4396.— De grotekleine Fiat4 cyl., 37 pk, 125 km/u, gesloten koelsysteem, snelle acceleratie, onafhankelijke wielvering, korte draaicirkel, zelfdr. carrosserie, vier zitplaatsen, dubbele circulatie van uitlaat gassen tegen luchtvervuiling, kunstleren bekleding. En niet duurder dan: 5012.- J

De Vallei | 1970 | | pagina 8