m m Kessler: sullen meer moeten improviseren Twente voor zware taak Clay winnaar door interventie Puntenzege Rudi Lubbers Zalai gaat PEC trainen Feijenoord blijft praten over Hans Posthumus Oscar Bonavena gaf goede tegenstand sf* 5? selectie bewaking geen bezwaar veel waarde blessures furieus tellen Clay op t.v. onverwacht ZWOLLE De Hongaar se voetbaltrainer Laszlo Zalai (46), oud-trainer van het Utrechtse DOS, is gisteren be noemd tot hoofdtrainer van de Zwolse tweede-divisieclub PEC. Wereldelftal Fischer blijft aan de leiding lang zoeken ruime zege Spaanse leiding Sparta-B. München Salavarria veroverde wereldtitel DINSDAG 8 DECEMBER iv.J sport :y.yiy. hMW ROTTERDAM Voor de tweede wedstrijd tussen Sparta en FC Bayern München voor het toernooi om de Runners Up-Cup, die morgenavond half negen in het Stadion Feijenoord begint, zijn tot nu toe dertigduizend kaartjes verkocht. FC Bayern München, dat de eerste wedstrijd veertien dagen geleden met 2-1 won, zal worden vergezeld door veertig supporters. Daarnaast zijn uit West-Duitsland nog zeshonderd aanvragen voor kaar tjes behandeld. De verwachting is, dat het stadion morgenavond zal worden bevolkt door veertigduizend toeschou wers. Dat betekent dat meteen, dat het ver lies dat Sparta heeft geleden in de eer ste twee ronden, is genivelleerd. De wedstrijden tegen het IJslandse Akraness en het Noordierse FC Cole- raine trokken zo weinig toeschouwers, dat de club van Spangen voor het op doen van internationale ervaring een geraamd tekort van vijentwimtigdui- zend gulden voor lief moest nemen. Sparta's trainer Georg Kessler heeft Intussen de selectie voor de wedstrijd al bekend gemaakt. Deze bestaat uit de doel verdedigers Doesburg en Ooster hout en uit de veldspelers Venneker, Ter Horst, Eijkenbroek, Visser, Van Staveren, Walbeek, Van de Veen, Klijnjan, Drijver, De Quant, Heijerman, Kowalik, Kristensen en Koudijzer. Dezelfde selectiegroep dus, die er dank zij de successen van de laatste maanden in is geslaagd het bezoeker saantal bij de thuiswedstrijden op Spangen met ruim dertig procent te la ten stijgen. Een percentage, dat Georg Kessler graag nog hoger zou willen zien en waartoe bijvoorbeeld het uitschakelen van Bayern München in de achtste fi nales van het toernooi om de Runners Up Cup aardig zou kunnen bijdragen. .,We zullen in ieder geval ons best ervoor doen", aldus Kessler, daarmee aangevend dat hij een zeer goede wed strijd verwacht. Kessler zal ongetwij feld voor zijn collega Udo Lattek even als veertien dagen geleden een takti- sche verrassing in petto hebben. „Het technische niveau van Bayern München is veel hoger dan van ons. Wij zullen dus meer moeten improvise ren met de individuele kwaliteiten van de spelers". Iets van dat improviseren en experimenteren was overigens zon dag in de wedstrijd tegen MW al merkbaar. Vooral in de eerste minuten, toen de straffe mandekking van MVV tegen de aanvallers van Sparta tot mislukken was genoemd door de handelwijze van het opkomende middentrio van de Rot terdammers. Zeker is ook, dat het momenteel mentaal zeer sterke Sparta juist tegen Bayern München de hoge plaats op de nationale ranglijst wil rechtvaardigen. Daartoe krijgt Gerd Müller, voor wie bij Feijenoord enige belangstelling be stond, een zeer stevige bewaking. Want Georg Kessler beschouwt de Beierse aanvalsspits nog steeds als een van de lastigste en gevaarlijkste. Gemakkelijk zal Sparta het niet krij gen. Bayern München begint namelijk met een voorsprong van 21. Boven dien heeft de ploeg de wetenschap, dat er tot eind januari geen zware competi tiewedstrijden op het programma staan in verband met een winterstop in West-Duitsland. Sparta daarentegen moet zondag in eigen huis aantreden tegen ADO, dat evenals de Rotterdam mers nog ongeslagen is. „Het spelen van twee topwedstrijden in één week mag geen bezwaar zijn", aldus Kessler, die van mening is, dat de spelers dat ook conditioneel moeten kunnen. Morgen echter staat Sparta tegenover een internationaal geroutineerde ploeg, Een ploeg ook, die voor het unieke feit heeft gezorgd voor de tweede maal Westduits herfstkampioen te worden. En de traditie van de laatste jaren wil' dat de Westduitse herfstkampioen ook de uiteindelijke kampioen wordt. ENSCHEDE Voor twee weken be vrijd van de competitiezorgen vertrekt FC Twente vandaag naar Joegoslavië, teneinde te trachten in het eerste én doodzware duel met Dynamo Zagreb te trachten een redelijke uitgangspositie te verwerven voor het bereiken van een plaats in de kwartfinales van het toernooi om de Runners Up-Cup. Door MW ontdaan van de verplich ting om zondag aan te treden in de slag om de Nederlandse titel heeft het En- schedese team anderhalve week om zich compleet te concentreren op de duels met Dynamo Zagreb. Hunkerend naar volledige internatio nale erkenning zal Twente zich in deze krachtmeting volmaakt geven. Zeker onder leiding van de kleine coach Rij vers, die „de nationale competitie wel het belangrijkste acht, maar er zeer op gebrand is dat zijn spelers veel erva ring in duels met ploegen uit het bui tenland opdoen". „Nog nooit", stelt Rijvers, „is de si tuatie voor ons zo geweest. Wanneer we in de Nederlandse competitie gedu rende de komende weken niet achter raken houden wij onze kansen tot het einde". Vandaar dat Rijvers, denkend aan een verlengstuk in volgende seizoenen van Twentes buitenlandse acties, veel waarde hecht aan de slag met Dynamo Zagreb. Rijvers spoedde zich enkele weken terug reeds naar Joegoslavië teneinde zich uit eigen waarneming een beeld te vormen van Dynamo's kracht. Zijn Joe goslavische collega Caikovski achtte het niet nodig FC Twente te bestuderen. Uit Rijvers studiereis én de cijfers uit afgelopen seizoenen is duidelijk gewor den dat Twente het in Zagreb moeilijk krijgt. Dynamo, voorzien van vier in ternationals (doelman Dautbegovic, de geblesseerde verdediger Cvek, vleugel verdediger Ramljak en middenvelder Piric) deed in 1967 een geslaagde greep naar (toen nog) de Jaarbeurs beker. Onder leiding van de kleine mollige trainer Tschik Caikovski schopten de Joegoslaven dit seizoen het Portugese Barreirense en de Hamburger SV uit de slag om de Runners Up-Cup. Dyna mo verloor tegen beide teams de uit wedstrijden (2-0 en 1-0), maar sloeg zijn tegenstanders thuis zéér doeltref fend de hersens in: 6-1 en 4-0. Twente, met zestien spelers uitgerukt, worstelt nog steeds mét de afwezigheid van Achterberg (gebroken been) en Oranen, terwijl na het duel met NAC Willy van de Kerkhof wellicht met een gescheurde Jip op non-actief staat. Zijn broer René (knieblessure) kan in Za greb waarschijnlijk weer wél in de pis te komen. Rijvers, gelijk elke trainer toch al niet heet op het verschaffen van een opstelling, wenst met deze achtergron den over zijn team in Zagreb helemaal niets te zeggen. De selectie van Twente bestaat uit de doel verdedigers Schrijvers en Kendere- si, Van Iersel, Drost, De Vries, Huve, Notten, Van der Vall, Pahlplatz, Jeu- ring, Nagy, Streuer, Rooks, Ten Donke laar, Willy van de Kerkhof en René van de Kerkhof. NEW YORK Cassius Clay, de oud-wereldkampioen bokser in het zwaargewicht, heeft gisteravond in New York het gevecht tegen de Ar gentijn Oscar Bonavena gewonnen door interventie van de scheidsrechter in de vijftiende en laatste ronde. Voor dat de arbiter ingreep was Bonavena kort achter elkaar tweemaal neer ge weest. Door de overwinning op Bonavena is Clay opnieuw een stap dichter ge komen bij een gevecht om de wereld titel. De 28-jarige Clay, die in de een endertig gevechten welke hij als be roepsbokser leverde nog nooit verloor, werd ruim drie jaar geleden van zijn wereldtitel vervallen verklaard wegens dienstweigering. Op 26 oktober maakte Clay zijn come-back door een overwinning op zijn landgenoot Jerry Quarry. Cassius Clay heeft in het gevecht met de ijzersterke Oscar „Ringo" Bonavena, die enkele weken geleden van de Ar gentijnse boksbond een verbod kreeg om in eigen 1and uit te komen wegens zijn lange haardracht, waarschijnlijk meer moeten incasseren dan in zijn dertig voorgaande partijen. Clay had zich het gevecht tegen Bo navena, dat voor de oud-wereld-kam pioen de weg moest openen naar een duel om de titel met Joe Frazier, waar schijnlijk heel wat gemakkelijker voor gesteld. Maar na de eerste ronden moet „Mohammed Ali" gemerkt hebben dat hij in de Madison Square Garden van New York voor de zwaarste partij tot nu toe uit zijn loopbaan stond Zes weken na de overwinning op Jerry Quarry, die na drie ronden uit de strijd werd gehaald, moest Clay alles geven o mde gevaarlijke Argentijn voor het eind van de laatste ronde te ver slaan. Op het moment dat scheidsrech ter Mark Conn, nadat Bonavena twee maal was neer geweest en vrijwel zon der verdediging in de ring stond, de partij stopte, moest er nog zevenenvijf tig seconden gebokst worden. Voor Clay was het de zesentwintigste overwinning voor de limiet in eenendertig gevech ten. Clay, die enkele dagen voor het ge vecht met Bonavena al had aangekon digd dat hij zijn tegenstander in de ne gende ronde zou vellen, herhaalde zijn gebruikelijke grootspraak enkele uren voor de wedstrijd bij de weging. „Ik zal dit keer wat meer tijd nodig hebben dan normaal maar in de negende ronde is het toch wel gebeurd", had Clay zijn 92,5 kilogram wegende en 3,7 kilo lich tere tegenstander bij de weging toege voegd. Bonavena, bekend om zijn grote kracht, was weinig onder de indruk van Clay's grootspraak, getuige zijn: „Clay ging nog nooit knock out maar dit maal zal het in de elfde ronde ge beuren". De ruim 19.000 toeschouwers in de Madison Square Garden zagen Bonave na vanaf de eerste gongslag furieus aanvallen. De Argentijn, die twee maal op punten verloren heeft van wereld kampioen Joe Frazier, kreeg al na de eerste slagwisseling een waarschuwing wegens een te lange stoot. Clay leek verbaasd door de strijdwijze van zijn tegenstander en bepaalde zich er toe op afstand te blijven. Toch moest Bonave na al in de eerste ronde rust nemen toen Clay hem met een linkse hoek op de kin trof. De treffer scheen de Zuid- amerikaan nauwelijks «te deren want onmiddellijk nadat hij weer overeind was, zette hij zijn aanvallen voorname lijk met linkse swings voort. De tactiek van Bonavena irriteerde Clay, gewoon tegetrouw zijn dekking nagenoeg ver waarlozend, duidelijk. De oud-wereld kampioen maakte voordurend opmer kingen en in de pauze tussen de derde en vierde ronde kreeg Clay van een official van de New York State Athletic Commissie opdracht te stoppen met het maken van opmerkingen. Het publiek merkte, dat Clay het duidelijk moeilijk had met zijn tegenstander en in de vijfde ronde werden beide boksers her haaldelijk op boe-geroep onthaald om dat er weinig actie in het gevecht was. Door de agressieve wijze van boksen had Bonavena, die door zijn fans met „Ringo, Ringo" werd aangemoedigd licht voordeel. Na een zeer langzame en weinig opwindende zesde ronde wijzig de Bonavena zijn tactiek. Hij ging niet meer wild in de aanval en scheen zich zelf ook meer onder controle te hebben. Toch moest Bonavena in die ronde en kele treffers incasseren. Eerst werd hij gecounterd met een rechtse directe en direct daarop scoorde Clay met een links/rechtse combinatie. Bonavena nam die treffers echter ge makkelijk. Herhaaldelijk kreeg de Ar gentijn uit zijn hoek de opdracht meer gebruik te maken van zijn linkse. Clay leek zijn moeilijkheden echter te heb ben overwonnen en de oud-wereldkam pioen lachte zelfs enkele malen bij het lijf aan lijf gevecht. In de negende ronde moest Clay met een knie op het canvas na een linkse op de maag. Het leek echter meer het ge volg van het uitglijden op een natte plek op het canvas. Scheidsrechter Conn telde dan ook niet. Dat deed de arbiter wel toen Bonavena na een link se hoek op de kin half door de ringtou- wen viel. Bij de vierde tel was de Ar gentijn echter weer overeind. Vanaf de tiende ronde ging de ver moeidheid beide boksers duidelijk par ten spelen. Clay, die licht bloedde uit de mond, leek echter nog over de mees te krachten te beschikken. Beide bok sers weigerden echter het initiatief te nemen. De oud-wereldkampioen ge bruikte voornamelijk zijn linkse directe en hoewel hij de meeste van Bonave- na's stoten ontweek, moest Clay in het laatste gedeelte van de partij toch en kele linkse en rechtse hoeken op hoofd en lichaam nemen. In de veertiende ronde hingen de boksers na een slag- wisseling zeker tien seconden tegen el kaar zonder een stoot te plaatsen, waarop het publiek weer zijn misnoe- CASSIUS CLAY: op naar de volgende.... HILVERSUM De AVRO-televisle zal vanavond in Televizier-Magazine een samenvatting uitzenden van de bokswedstrijd tussen Cassius Clay en Oscar Bonavena, die vannacht in de Madison Square Garden in New York is gehouden. De NOS-radio zal woensdagmiddag de laatste tien minuten van de voetbal wedstrijd Dynamo Zagreb FC Twen te rechtstreeks uitzenden. Dat gebeurt tussen 16.40 en 16.50 uur via Nederland 2, verslaggever is Joop Niezen. Zoals bekend zal ook het laatste kwartier van de wedstrij Sparta Bayern München via de radio worden uitgezonden, van 22.00 tot 22.15 uur via Hilversum 1. Over eventuele televisieuitzendingen of zelfs over flitsen is nog niets te zeggen. gen uitte door te fluiten en „boeh" te roepen. Omdat vrijwel iedereen er van over tuigd was dat de partij de volle vijftien ronde zou duren kwam in de laatste ronde het einde toch nog zeer onver wacht. Bonavena probeerde het weer met zijn linkse swing, eenmaal miste hij en kwam daardoor half tussen de ringtouwen te hangen. Clay greep zijn kans en met een rechtse op de kin vloerde hij zijn tegenstander voor acht tellen. Duidelijk aangeslagen kwam Bo navena bij de achtste tel overeind en Clay liet zich de overwinning toen niet meer uit handen nemen. Hij stapte di rect weer in en na een links/rechtse combinatie vond Bonavena zich languit liggend op het canvas terug. De Argen tijn was weliswaar bij de achtste tel weer overeind maar toen hij vrijwel zonder dekking door Clay tegen de tou wen werd gezet, stopte arbiter Conn het gevecht. Er moest op dat moment nog zevennvijftig seconden worden gebokst. Zalai volgt de 34-jarige Pim van der Meent op, die door het bestuur terzijde is geschoven. De spelers van PEC, voor wie het nieuws als een volslagen verrassing kwam, zijn gis teravond van het besluit op de hoogte gesteld. „Onder Van der Meent," zo lichtte secretaris De Rijke toe, „is er gezien het materiaal niet genoeg uitgeko men. Ook al hebben we uit de laat ste wedstrijden vijf punten gehaald. We hopen dat Zalai de zaken krach tiger zal aanpakken en dat hij erin zal slagen om PEC bij de eerste drie te laten eindigen." PEC's aanvoerder Puck van der Horst was verbijsterd over die com mandowisseling. „Ik snap er niets van," zei hij. „Ik vond dat Pim van der Meent het goed deed en ik ben ervan overtuigd dat de andere jon gens er ook zo over denken. Maar goed, wanneer de directie van een bedrijf een beslissing neemt heb je je daar maar bij neer te leggen". Van der Meent zelf, wiens con tract pas 1 juli 1971 afloopt en die misschien nog als hulptrainer zal aanblijven, toonde zich zeer teleur gesteld over de gang van zaken. „Het ging juist net zo goed de laat ste tijd. Maar wat moet je er verder aan doen? Ik geloof niet dat het verstandig is om er in dit stadium veel van te zeggen. Alleen ben ik er wel van overtuigd dat ik niet heb gefaald." LISSABON Het wereldelftal, dat vandaag tegen Benfica uitkomt, zal er volgens coach Ladislao Kibala als volgt uitzien: Iribar; Suare, Gallego, Gemmerl, Pir- ri, Moore, Cruyff, Seller, Hurst, Osgood en Dzajic. Invallers zijn Garate, Rodilla, Hen derson en Hunt. PALMA DE MALLORCA De Amerikaan Reshevsky heeft in de ne gentiende ronde van het interzonale schaaktoernooi in Palma de Mallorca een overwinning behaald op de Rus Po- goelajevski. Aan de kop van het veld ontstonden weinig wijzigingen. De Amerikaan Fischer blijft eerste, zij het dat hij een concrete voorsprong op de Rus Geiler zal moeten halen uit zijn twee afgebroken partijen. Beide schakers hebben evenveel punten. AMSTERDAM In Amsterdam wordt naarstig gezocht naar een ge schikte zaal voor het profboksen. Giste ren stond Carré weer eens in de volle belangstelling, nadat het achttien jaar van de pugillistiek verstoken was ge bleven. De zaal evenals het programma bleek er wel in te vallen bij de Am sterdammers: het was tegen uitver kocht aan. Met entreeprijzen Van tien oplopend tot veertig gulden kan dan ook wel gezegd worden dat het boksen in Amsterdam bepaald nog niet dood is. En sfeer was er, veel sfeer. Carr is veel gemoedelijker dan de prachtige Toon Hermans was ook bij het internationale boksgala aanwezig. En zo te zien leefde hij erg met de boksers mee. Na twee beslissingswedstrijden te gen Robin Hood is Transvaal voor de tweede achtereenvolgende keer voet balkampioen van Suriname geworden. De eerste wedstrijd won Transvaal met 5-1 en de zondag gespeelde wed strijd verloor het met 0-2. zaal in het Haagse Congrescentrum en veel gezelliger dan de Rotterdamse Ri- vièréahal. Amsterdams boks-troetelkind Rudi Lubbers had deze avond een tegenstan der met wel enige naam bij de Europe se halfzwaargewichten: Lloyd Walford. Lubbers' techniek bleek het grootst en de winst kwam op punten binnen. Lang moest Lubbers echter weer zoe ken voordat hij voor zichzelf had uitge maakt hoe hij de Engelsman aan zou pakken. Hij zorgde er heel bekwaam voor geen schade op te lopen, plaatste zijn stoten zuiver, maar het wachten was op de grote aanvallen. En in de vierde ronde kwamen die, zij het niet beslissend. Een knal teister de Walfords kaak en Lubbers ging door. Maar de donkere man kon veel verstouwen en had in de keisarde En gelse school wel geleerd van geven en nemen. Als het gevaarlijk werd kronkelde hij zich als een octopus om Lubbers heen, tijd winnend en weer op krachten ko mend. Dat bracht in ieder geval mee dat Lubbers hem niet al te volledig kon slopen en zich met een overigens ruime zege op punten tevredebtevreden moest stellen. Jan van Ispelen werd door de Duitse middengewicht Peter Tombers aanvan kelijk meegesleurd in een temposlag. Tombers bleek een type tank, een on verschillige rammer die twee knallen wilde geven in de hoop er dan maar een terug te hoeven nemen. Tot mooi werk komt dan een stijlbokser als Van Ispelen is, ook niet zo makkelijk. Als er wat te bewonderen viel, was dit echter wel definitief aan de kant van de Haarlemmer. Toen hij het tem po er bij de rechts voorstaande Duitser wat uitgehaald had, leek hij redelijk gemakkelijk naar een zege op punten door te drukken. Maar daarvoor was de Duitser toch weer te veel echte vechtersbaas. En an derzijds had Van Ispelen toch nog moeite tegen zijn natuur in te gaan; hij is een typische puntenbokser en staat raar te kijken als hij door k.o. kan gaan winnen. Dus werd het een over winning op punten. ROTTERDAM De tweede wed strijd voor de achtste finales in het toernooi om de Runners Up-Cup tussen Sparta en Bayern München, die woens dagavond in het Feijenoordstadion wordt gespeeld, zal geleid worden door de Spaanse scheidsrechter Antonio Ji menez. Twee landgenoten assisteren hem. Rudi Lubbers in actie tegen de Brit Walford. Het werd een ruime puntenoverwinning BANGKOK De 24-jarige Filippijn se bokser Erbito Salavarria heeft maandagavond in Bangkok de wereld titel in het vlieggewicht veroverd. Hij versloeg de titelhouder, de Thailander Chartchai Chionoi, door interventie van de arbiter in de tweede ronde. De 28-jarige Chartchai ging in de tweede ronde neer; nadat de arbiter driemaal tot acht had geteld, staakte hij het ge vecht, ofschoon Chartchai weer gereed stond om de strijd te vervolgen. De wereldtitel van Salavarria wordt niet erkend door de World Boxing As sociation (WBA). Het gevecht vond plaats op initiatief van de World Boxing Council (WBC). ROTTERDAM Feijenoord, dat gis termorgen naar Spanje is vertrokken, waar het vanavond een vriendschappe lijke wedstrijd speelt tegen Barcelona, zal na zijn terugkeer in Nederland de onderhandelingen met de tweede-divi sieclub Wageningen over spitsspeler Hans Posthumus heropenen. Posthumus scoorde verleden jaar een indrukwekkend aantal doelpunten, maar aan het begin van dit seizoen kon hij niet tot overeenstemming komen met zijn club, waarna hij besloot niet meer te voetballen. De eerste onder handelingen tussen de Rotterdamse club en Wageningen liepen stuk op de vraagprijs van Wageningen. „Ze vroegen veel te veel", aldus Feij- enoords bestuurslid Gerard Kerkum, „en daarom hebben wij dat afgekapt. Alleen wanneer de prijs zakt heeft het voor ons zin om nog te praten". Gisteravond sprak Wageningens se cretaris betaald voetbal Boekhorst de overtuiging uit dat beide clubs nog wel tot overeenstemming zouden kunnen komen, hoewel hij niet wilde toegeven dat Wageningen bereid is zijn prijs te verlagen. „We worden het wel eens", zo verzekerde hij. „Alleen weet ik niet of Posthumus zelf wel wil". Aan Hans Posthumus, afkomstig van de zaterdagclub VVOG uit Harderwijk, zal het echter in geen geval liggen. Hij wil zich graag aan Feijenoord binden en gisteravond ontkende Kerkum dat de zaak tot nu toe is afgesprongen op de persoonlijke eisen van Posthumus. Volgens Boekhorst zal er donderdag definitief over het lot van Posthumus worden beslist.

De Vallei | 1970 | | pagina 11