Veenendaals dagblad BEWAKER ZWAAR GEWOND CVSt IS IH MHtOcht Koekoek: Ik verwacht ons DEEL BENFICA- EUROPA OP TV Buiten Tweeling van 15 jaar verdacht van brand- EEG tot ministerraad Nederland moet zijn uitgaven fors beperken Gesprek was ove Loonmaatregel blijft voorlopig uit Burgerzin- leningen onmogelijk Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei niet tem» in de Kamer Auto botst op trein VEG kan niet naar Renkum verhuizen BISCHOT Uhoudtvan boerenbruinen rog? Maar dan weet Uzekertoch dat U beslist hetdwarsgebakken natuurproductvan Bums moet pakken! Vogels aan de wand II RIO DE JANEIRO De Zwitserse ambassadeur in Brazilië Enrica Bucher, is maandagmorgen vroeg ontvoerd. De Brazi liaanse politieman, die met de bescherming van Bucher was be last, is door schoten ernstig gewond. De diplomaat is dicht bij zijn woning in Rio de Janeiro ont voerd op slechts 500 meter afstand van het paleis van de Brazi liaanse president. De Zwitserse ambassade werd maandag om 9.15 uur plaatselijke tijd over de ontvoering ingelicht, maar beschikt niet over nadere bijzonderheden. Welke kleding kiest u voor de Kerst? RAZZIA'S PROTEST GEEN INGREEP Twee gewonden Vierhonderd miljoen voor gemeenten Uitspraak GS afwijzend Weinig wind Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10560 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 8 DECEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 287 Zwitserse gezant in Rio uit auto GIOVANNI ENRICO BUCHER nog geen spoor HILVERSUM De KRO heeft met de Portugese voetbalclub Benfica over eenstemming bereikt over het uitzen den van een samenvatting van de voet balwedstrijd tussen Benfica en het Eu ropees elftal (met o.a. Cruyff van Ajax). Deze wedstrijd wordt vanmiddag gespeeld. De KRO zal om 20.20 uur een 45 mi nuten durende samenvatting van de wedstrijd geven. „Mod Squad" zal daardoor komen te vervallen. ADVERTENTIE DWARSGEBAKKEN l^en echte vogel-aan-de-wand op de Olveh-kalender van 1971 is de huiszwaluw der tweede helft van juli. Ko Zweeres vermeldt er als aardige bijzonderheid bij, dat de achteruitgang van dit vrien delijke huisbewonertje te wijten zou zijn aan de gewoonte om wegen en erven in toenemende mate te asfal teren. zodat het de Zwaluwen moeilijk valt voldoende klei voor hun nest-bouw te vinden, Men heeft dit in Zwitserland aan het Thur.er- meer trachten te ondervangen, door min of meer klare kunstnesten op te hangen, wat tot opmerkelijke successen mocht leiden. Helaas toonden Nederlandse zwaluwtjes zich minder dankbaar voor die hulp. Ze hebben veel last van con currentie door mussen, doch stij gen in aantal, wanneer er muggen plagen optreden (IJsselmeer). Zo staan de kalenderbladen vol aardige, vaak onbekende zaken en moeten we niet volstaan met het bekijken der 25 foto's, al zijn deze het nog zo de moeite waard. Zo wijst Zweeres ook op het vermin deren van de grauwe klauwier, wat vooral komt door de verontrusting der duinvalleien, waar deze vogel graag broedt. Op plaatsen, waa r hij vroeger geregeld huisde, staat 't nu vol tenten en caravans, waardoor de dieren het veld ruimen. Voorts neemt de grauwe vliegevanger af en heeft de ijsvogel een zeer zware dobber. Prachtig is de foto van een blau we reiger, die aan de bovensnavel een vis ran flink formaat heeft ge spietst. De tekst noemt deze op name de boeiendste van de reeks, zulks mede, omdat zij iets onthult over het gedrag van deze geveder de visser. Tenslotte werd ik ge frappeerd door de natuurgetrouwe pose en omgeving van de notekra- ker, al zal een ander misschien aan het charmante staartmeesje de voorkeur geven. 8-12-1970 A. B. Wigman. gesleurd Revolutionaire groeperingen in Brazilië ontvoerden eerder al de Amerikaanse ambassadeur Carles Burke Elbrick, de Japanse consul in Sao Paulo en de West- duitse ambassadeur Ehrenfried von Holleben. Allen werden in goede gezondheid vrijgelaten nadat de Braziliaanse regering een aantal politieke gevangenen in vrij heid had gesteld. Volgens ooggetuigen was de ambas sadeur met zijn auto op weg naar de ambassade, toen hem de weg werd ver sperd door twee auto's van de ontvoer ders. De met pistolen gewapende ont voerders dwongen de chauffeur uit te stappen en op de grond te gaan liggen. De politieman, die Bucher vergezelde, wilde tussenbeide komen, maar werd gewond door drie schoten van de ont voerders. Daarna dwongen zij de am bassadeur in een van hun auto's te stappen. Volgens de ooggetuigen was tegen Bucher geen geweld gebruikt. Op de plaats van de ontvoering lieten de mannen pamfletten achter van het De negen doden in het gastarbeiderspensioen AMSTERDAM Hel onderzoek naar de oorzaak van de brand in het gastarbeiderspension op de hoek Ani- stelstraat-Paardenstraat in Amsterdam heeft geleid tot de arrestatie van de 15-jarige tweelingbroers W. W. en A. W. De jongens, beide schildersgezel, worden ervan verdacht de brand die acht Marokkanen en één Tanza- niaan het leven kostte te hebben gesticht. Volgens hoofdinspecteur J. Peetsma werden de broertjes in eerste instantie als getuigen gehoord. Het tweetal legde echter zulke tegenstrijdige verklaringen af, dat zij thans als verdachten worden beschouwd. Zij verklaarden onder meer vrijdag avond omstreeks half elf anderhalf uur voordat de brand uitbrak uit de bar van het pension te zijn vertrokken en daarna een nachtvoorstelling in een bioscoop te hebben bijgewoond. Volgens de heer Peetsma zijn de ver dachten echter even voor de brand uit brak nog in de Amstelstraat gesigna leerd. ADVERTENTIE Mede namens Cardin en St Laurent wensen wij .u een ..Joyeux Noël". Onze kerstkollek- tie werd door hen geïnspireerd. Maxirokken met bijpassende jum pers. Maxi- en midi-japonnen. Midivesten zonder mouwen (de echte chasubles) met pantalon. En broekpakken. ook zonder mouw. leuk te kombineren met een blou se. Loop nü bij ons binnen. Want feestelijke mode - dat hóórt toch gewoon bij uw kerstinkopen. Deventerstraat 1Apeldoorn Vredenburg 6 Utrecht „ALN", het front voor de nationale be vrijding, een van 'de stedelijke guerril la-groeperingen in Brazilië. Giovanni Enrico Bucher, een 57-jarige vrijgezel, is sinds 1966 ambas sadeur in Brazilië. Waarnemers menen dat de keuze van een Zwitser als slachtoffer mogelijk samenhangt met de uitwijzing uit Zwitserland van drie Brazilianen. De drie die behoorden tot een groep van 40 politieke gevangen, die in ruil voor Von 'Holleben waren vrijgelaten, moesten Zwitserland verla ten, omdat zij zich voor het gebruik van geweld als politiek middel hadden uitgesproken. De Braziliaanse politieman die de Zwitserse ambassadeur moest bewaken en die bij diens ontvoering door scho ten werd getroffen, is er zeer ernstig aan toe. Het slachtoffer. Helio Carvalho De Araujo, werd door drie kogels in de rug geraakt. Als hij het overleeft zal hij aan beide armen en benen verlamd blijven. De Braziliaanse regering laat op het ogenblik in de hoofdstad huiszoekingen verrichtingen op zeer grote schaal. Er wordt door naar schatting 15.000 mili tairen aan deelgenomen. Het feit dat de ontvoerders de Zwit serse ambassadeur voor hun actie had den uitgezocht kan ook een gevolg zijn van het feit dat de 24-jarige Zwitser Jean-Marc von der Weid onder de poli tieke gevangenen in Brazilië een zeer bekende man is, althans in naam. Von der Weid staat in Rio terecht wegens het voeren van „ondergrondse actie". Dat proces duurt al vele maanden. In augustus werd hij berispt wegen „bele diging van het hof" toen hij er op stond de namen bekend te maken van zijn bewakers die hem hadden gemarteld. De Zwitser was, toen hij gearresteerd werd, landelijk voorzitter van de UNE, de bij de wet verboden unie van Brazi liaanse studenten. Ambassadeur Bucher deed niets voor hulp aan de jonge Zwitser. Het nieuws van de ontvoering werd in Bern bekendgemaakt op de gewone zitting van de Zwitserse Bondsraad. Voorzitter dr. Alfred Weber sprak zijn verontwaardiging uit over de geweld daad. Hij deelde mee, dat zaakgelastig de William Rock onmiddellijk bij de Braziliaanse autoriteiten een protest had ingediend en geëist had dat al het mogelijke gedaan zal worden om de vrijlating van Bucher te bewerkstelli gen. Een overzicht van de kunstmati ge verkeersknoop die leidde tot de ontvoering van de Zwitserse ambas sadeur in Brazilië, te Rio de Janeiro. De ontvoerders versperden met de witte auto in het midden en de ke ver" (achterstuk rechts zichtbaarde weg voor de ambassadeur. AMSTERDAM Het pakpapier van de St. Nicolaas-surprises ligt nog in de straten, maar de verkopers van dennegroen zijn de markt al aan het verkennen, Hier, in Amsterdam worden de eerste takken dennegroen en hulst al weer verkocht BARNEVELD „Nu zijn wij er nog, maar als de nieuwe kieswet wordt aangenomen en het aantal te behalen stemmen bij een landelijke stemming voor een partij 2 procent moet worden (dat is drie zetels in de Kamer) en het Nederlandse volk zou laks zijn, dan zouden wij die drie zetejs wel eens niet halen kunnen", aldus de heer H. Koekoek gister avond op een goed bezochte bijeen komst van de Boerenpartij te Bar- neveld in de zaal van café Ruiten beek. De heer Koekoek had felle kritiek op het beleid van de regeringspartij en. „De Boerenpartij heeft steeds te gen alle mogelijke consequenties ge waarschuwd, maar men heeft niet willen toegeven en geen advies wil len aannemen. Nu echter ziet men dat het niet meer gaat. In de Kamer hebben wij geen tegenspraak meer; ook op openbare vergaderingen wor den wij niet meer beschimpt." Als het kan, zullen de grote par tijen ons wegwerken uit de Kamer. Wij doen aan duidelijkheid, zij niet", zo betoogde de Boerenleider. BRUSSEL Nederland moet zyn overheidsuitgaven rigoureuzer beperken. Da regering moet ook meer de hand houden aan haar programma tot het in even wicht brengen van de economie en de kredietverleningen bemoeilijken. De Europese Commissie zegt dit in een vertrouwelijk stuk tat de minister raad van de Europese Gemeenschap volgende week zal behandelen. Zij beveelt de regeringen van de Zes aan de inflatie op vier fronten te be strijden nl. door de geldhoeveelheid schaars te houden, de overheidsuitga ven te beperken, tempering van de loonstijging door een gemeenschappe lijk optreden van werkgevers en werk nemers, bestrijding van de werkloos heid o.a. door herscholing. De ministers van Financiën en de centrale Bankpresidenten (de Zijlstra's) moeten voorkomen dat de rente gaat DEN HAAG In politiek Den Haag is gisteravond de spanning over de eventuele maatregelen op het gebied van de lonen nog blijven bestaan. Het gesprek tussen de ministers Roolvink (Sociale Zaken), Witteveen (Financiën), Nelissen (Economische Za ken) en Lardinois (Landbouw) en staatssecretaris Van Son (Economische Zaken) en zeven voorzitters van de or ganisaties van werkgevers en werkne mers over het loonbeleid voor 1971 hebben gisteravond geen zoden aan de dijk gezet. Men noemde het na afloop zelfs een overbodig gesprek. Om ongeveer negen uur begon het gesprek, dat een allerlaatste poging wilde zijn om alsnog overeenstemming in het bedrijfsleven te bereiken over de mogelijkheid om paal en perk te stellen aan de loonsverhogingen voor het vol gend jaar. Het gesprek kon pas zo laat op de avond worden gevoerd, omdat minister Witteveen om half negen uit Londen terugkeerde. Intussen heeft de voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond, mr. Van Boven, voor het orgaan van zijn verbond „De Werkgever" een artikel geschreven, waarin staat dat niemand naar een ingreep in de lonen hunkert. .,De vakbeweging wil", aldus mr. Van Boven, „per se geen loonmaatregel, maar zij wil ook niet zeggen op welke manier zij loonsverhogingen wil inper ken. Misschien kan ze niet anders, mis schien' is haar positie daarvoor niet sterk genoeg''. Mr. Van Boven hoopte dat de rege ring gisteravond duidelijk haar stand punt zou kenbaar maken. Er moet, al- GRONINGEN Op een onbewaakte overweg aan de Kooiweg, aan de zui drand van de stad Groningen, is van morgen omstreeks half acht een perso nenauto tegen een goederentrein ge botst. Twee personen personen werden zwaar gewond. Op de overweg, die zich bevindt na bij een losplaats van de spoorwegen, is een automatische knipperlichteninstal latie in aanleg. dus de voorzitter van het NCW, in elk geval een snelle beslissing worden ge nomen. Deze wens is overigens geen pleidooi voor een loonmaatregel, aldus mr. Van Boven. Van een onzer redacteuren ARNHEM Minister mr. H. K. J. Beernink (binnenlandse zaken) heeft gisteren aan het slot van de in Arnhem gehouden vergadering van de afdeling Gelderland van de Vereniging Van Ne derlandse Gemeenten meegedeeld dat de regering besloten heeft voor 1970 ten behoeve van consolidatie van gemeen telijke schulden alsnog 400 miljoen beschikbaar te stellen. Dit bedrag is af komstig uit de voorinschrijfrekening van het Algemeen Burgerlijk Persioen- fonds (en wordt nu voor de centrale fi nanciering vrijgegeven. Nader is gisteren in Den Haag mee gedeeld dat de centrale financiering van de gemeenten opnieuw met een jaar verlengd wordt; dit houdt verband met de nog steeds voortdurende schaar ste op de kapitaalmarkt. Een belangrijke mededeling van de ministers Beernink en Witteveen is ook dat in het nieuwe centrale finan cieringsjaar geen ontheffing meer zal worden verleend voor het aangaan van burgerzinleningen met professio nele geldgevers (bijv. banken). De onvoorziene omvang van het aan tal en van de bedragen van deze bur gerzinleningen die als uitzondering bedoeld waren blijken een billijke regionale spreiding van de voor ge meentelijke kapitaaluitgaven beschik baar komende middelen ernstig in de weg te staan. Door financiering van nieuwe gemeentelijke kapitaaluitgaven met dergelijke leningen komt boven dien'de urgentie-afweging door GS niet tot haar recht. Daarnaast blijken ze soms te leiden tot een minder juiste verdeling van middelen voor consolida tie. Als overgangsmaatregel zal de ver lening van ontheffing voor deze lenin gen nog in overweging genomen wor den als een verzoek om ontheffing ook al is nog geen raadbesluit genomen blijkens het datumstempel uiterlijk 7 december 1970 bij GS is binnengeko men. Voor de door GS goed te keuren ge meentelijke garanties is opnieuw een madimum vastgesteld: in totaal 330 miljoen. Ook voor de provincies is nu een garantie-plafond ingesteld en wel van in totaal 235 miljoen. dalen, want dit zou tot een verruiming van de geldhoeveelheid leiden. Vooral Nederland en Italië moeten zwaardere normen aanleggen, omdat het verbro ken evenwicht tussen vraag en aanbod daar meer problemen geeft. Gepleit wordt voor een gezamenlijke aanpak van het inflatievraagstuk door regeringen, werkgevers en werknemers: „Indien de inkomensgroei niet beter in overeenstemming met de groei van de produktiviteit wordt gebracht, zal het vroeg of laat moeilijk worden pijnlijke aanpassingen op het economische en sociale vlak te vermijden", aldus de commissie. Van een onzer redacteuren ARNHEM Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben maandag hun goedkeuring onthouden aan het vorige week woensdag door de gemeenteraad van Renkum genomen besluit tot wijzi ging van het bestemmingsplan waarin het terrein van het hotel Hoog-Door- werth gelegen is. Door dit besluit is het plan van het Gasinstituut van de Ver eniging van Exploitanten van Gasbe drijven (VEG) dat nu in Rijswijk (ZH) gevestigd is, om naar Doorwerth te verhuizen geheel op lossen schroeven komen te staan. Nadat de VEG (deze zomer) in con tacten met verschillende gemeenten te kennen had gegeven uit Rijswijk naar een andere gemeente te willen verhui zen' en de voorkeur voor Renkum- Doorwerth gebleken was is door het gemeentebestuur van Renkum alles ge daan om een spoedige vestiging moge lijk te maken. Een ontwerpwijzigingbe- stemmingsplan werd ter visie gelegd, omdat het voormalige hotel Hoog- Doorwerth volgens het gemeentebe stuur een voortreffelijke vestigings plaats voor het Gasinstituut (tweehon derd personeelsleden) zou kunnen wor den. Twee bezwaarschriften werden hiertegen ingediend: door de Werk groep voor natuurbehoud en milieube heer Zuidwest-Veluwe te Oosterbeek en de Contactcommissie voor natuurbe houd en landschapsbescherming te Am sterdam. De gemeenteraad van Renkurh gaf vorige week woensdagavond unaniem zijn goedkeuring aan de wijziging van het bestemmingsplan. Renkum was erg blij met deze mogelijke aanwinst. Om dat de VEG woensdag in een vergade ring te Utrecht over de verhuizing een uitspraak wil doen werd aan GS ge vraagd snel over de planwijziging te beslissen. Deze beslissing is gisteren negatief uitgevallen. Natuurlijk is beroep op de Kroon mogelijk maar dat neemt nogal wat tijd in beslag en het is onwaarschijnlijk dat de VEG zo lang wil wachten. Door de VEG zijn deze zomer nog meer contac ten gelegd, o.a. met Apeldoorn, maar met deze (en een enkele andere) ge meente zouden nog nadere besprekin gen gevoerd moeten worden. Het is daarom niet onmogelijk dat de VEG zal besluiten de verhuizing voorlopig uit te stellen. Weersverwachting van het KNMI tot woensdagavond: Licht tot half bewolkt en overwegend droog weer met in de nacht en ochtend plaatselijk mist. In het algemeen weinig wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Morgen: Zon op: 8.35 uur; onder: 16.29 uur. Maan op: 13.58 uur; onder: 4.37 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1