Wij hebben niet het recht te vergeten ENGELAND OP RAND VAN STAKING Baskenproces in Burgos uitgesteld Calley opnieuw beschuldigd Het lijkt net een sprookje Pakistani als vrachtgoed naar Londen gesmokkeld Censuur Over de grenzen Rijnvervuiler kreeg boete en straf voorwaardelijk Algerije gaat de vrijdag tot rustdag maken Niarchos breekt contract met regering Meer studenten in België staken Proces My Lai Defensietop in Amerika aangeklaagd MENING GETTO Britse politie eist per advertentie Kerstmis in het donkergeen kranten DINSDAG 8 DECEMBER 1970 Duits-Pools verdrag ondertekend WARSCHAU In Warschau hebben maandag bondskanselier Willy Brandt en premier Jozef Cyrankiewicz het verdrag tot normalisering van de Westduits- Poolse betrekkingen ondertekend. De overeenkomst was op 18 november al geparafeerd door de twee ministers van Buitenlandse Zaken, Scheel en Jedry- c hof ski. In een rede welke door alle radio- en televisiestations in de Bondsrepubliek werd uitgezonden verklaarde de bondskanselier, dat het verdrag „een streep moet zetten onder het lijden en de offers van een slecht verleden en een brug moet slaan tussen de twee staten en de twee volkeren". Volgens Brandt wordt in het verdrag niets prijs gegeven, wat al niet lang verspeeld was, „niet door ons die in de Bondsrepubliek verantwoording dragen, doch door een misdadig regime, het nationaal-socialisme". Aan de plechtigheid in het Radzi- will-paleis namen aan Poolse kant o.a. het gehele kabinet en partijleider Go- moelka deel. De twee ministers van Buitenlandse Zaken zetten ook ditmaal hun handtekening onder het stuk. Kernpunt is dat- de twee partijen vaststellen, dat de rivieren Oder en Neisse de westelijke grens van Polen vormen. Voorts zien de twee landen af van het dreigen met en het gebruik van geweld. In zijn rede tot het Westduitse volk zei Brandt verder o.a. dat men moet uitgaan van de werkelijkheid, zoals die zich heeft ontwikkeld. „Dit geldt ook voor de westgrens van Polen. Niemand heeft ons gedwongen tot deze waarheid t« komen. Wij zijn volwassen gewor den. Het gaat er om daar het bewijs van te geven en de moed te hebben de werkelijkheid te erkennen". „Wij hebben niet het recht te verge ten, wat het nationaal-socialisme na 1939 het Poolse volk heeft aangedaan, het ergste dat het in zijn geschiedenis is overkomen". Voorts merkte de bondskanselier op, dat ook het Duitse KLEEF Een rechtbank in Kleef heeft maandag de Hamburgse reder dr. Jürgen Bernhold veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk en een geldboete van 5.000 mark. wegens opzettelijke overtreding van de Wet op de waterbeheersing. Bernholds procuratiehouder Werner Kortman kreeg zeven maanden voorwaardelijk en tien medeplichtigen kregen boetes van 500 tot 5.000 mark. De kapiteins Hans Fischer en Hans-Joachim Schenk werden vrijgesproken. Reder Bernhold werd bovendien veroordeeld tot een boete van 80.000 mark welk geld zal worden gebruikt voor het zuiverhouden van open water. Procuratiehouder K. moet 15.000 mark betalen aan de maatschappij tot red ding van drenkelingen in Hamburg. De beklaagden wrden schuldig be vonden aan het opzettelijk lozen van afvalstoffen van een raffinaderij in de Rijn, waarbij zij moeten hebben gewe- tep dat zij het water verontreinigden. De in rechtbank achtte bewezen dat de „heren van de rederij" in de jarenlan ge vervuiling van de Rijn door de „Hamburger Lloyd" de hand hebben gehad. Niet de kapiteins, maar de rede rij had economische belangen bij het lozen van raffinaderij afvalstoffen in de Rijn. „Bernholds doel was winst". Volgens de rechtbank waren tussen 1965 en 1968 door schepen van Bern holds rederij tn totaal 8650 ton zwaar giftig afvalwater in de Rijn gelost, hoe wel de rederij zich bij verdrag had verplicht de afvalstoffen in zee te lo zen. ALGIERS Met ingang van 1 ja nuari gaat men in Algerije voor het eerst in 140 jaar, toen in dat land de Franse overheersing begon, de vrijdag weer instellen als de rustdag, zoals de Islam dat gebiedt. Toen de Fransen in Algerije landden, op 15 juli 1830, was een van de eerste dingen die zij deden het hele bestuurs systeem van het land te verfransen, en dat betekende onder meer de invoering van de christelijke zondag. Sinds Algerije een onafhankelijk land is, heeft de regering steeds vastbesloten gestreefd naar de ontwikkeling van de Islam en de Arabisering van het be stuursapparaat. ATHENE De Griekse reder Niar chos heeft zijn regering verzocht een overeenkomst van tweehonderd miljoen dollar (720 miljoen gulden) te annule ren. Niarchos zou volgens het in april ge sloten contract 32 miljoen ton ruwe olie leveren en een smeerolie- en scheeps- motorenfabriek bouwen. Verder zou hij zijn scheepswerf in Athene uitbreiden. Vorige maand heeft de grote rivaal van Niarchos, Onassis, een soortgelijk verzoek ingediend bij de Staatsraad, het hoogste administratieve gerechtshof in Griekenland, inzake een investering van zeshonderd miljoen dollar (2,16 miljard gulden) in de Griekse economie. In beide gevallen zijn moeilijkheden ontstaan door de sterke stijging van de prijs van ruwe olie en van de vrachtta rieven, terwijl Onassis bovendien pro blemen zou hebben bij het aantrekken van buitenlands kapitaal. volk en tn het bijzonder „onze landge noten uit het oosten, zwaar hebben ge leden". „Ik wijs alle legendes, zowel de Duitse als de Poolse, van de hand. De geschiedenis van de Duitse gebieden in het oosten laat- zich niet willekeurig herschrijven. Onze Poolse gesprek spartners weten dat, en ik heb tegen over hen herhaald: dit verdrag bete kent niet dat wij erkennen wat on rechtvaardig is en dat wij de geweldda den rechtvaardigen. Het betekent niet dat. wij achteraf de verdrijving wetti gen". De bondskanselier ze! dat „namen zoals Auschwitz nog- lange tijd onze volkeren zullen begeleiden en er ons aan zullen herinneren dat de hel op aarde mogelijk is". Het Oostduitse persbureau ADN maakte melding van de ondertekening van het verdrag, maar de Oostduitse televisie gaf geen direct verslag, zoals in augustus toen het Russisch-West- duitse verdrag in Moskou werd onder tekend. Onmiddellijk na de ondertekening van het verdrag in Warschau heeft het Wickert-instituut in T bingen een on derzoek ingesteld naar de meningen die de Westduitsers zich over het verdrag gevormd hebben. Daaruit blijkt dat 4 procent het verdrag schadelijk vindt, 30 procent vindt het overijld gesloten, 52 procent vindt het noodzakelijk en 14 procent overbodig. Op de vraag wat men denkt van de ernstige kritiek die de bonden van verdrevenen hebben zegt 17 procent gerechtvaardigd, 43 procent begrijpelijk, 29 procent- ver keerd en 11 procent schadelijk. Op de vraag, gelooft u dat het Duits-Pools verdrag het begin is van een verzoe ning tussen beide volken, zegt 78 pro cent ja en )2 procent nee. Bij het gedenkteken in het voormali ge getto van Warschau legde Brandt een krans van witte anjers ter nage dachtenis van de Joden die in 1943 in opstand kwamen tegen de Duitse bezet ters. Daarna knielde de kennelijk zeer ontroerde bondskanselier neer voor het hoge granieten monument, terwijl hon derden Polen, onder wie vrouwen en kinderen, zwijgend toekeken. De bondskanselier knikte zwijgend, toen burgemeester Jerzy Majefski ver telde, dat het monument staat op de plaats In de joodse wijk, die de SS-ers bij het neerslaan van de opstand met de grond gelijk hebben gemaakt. Waar de laatste verdedigers door de dronken misdadigers die de SS-kolonne Dirle- wanger vormden, werden neergescho ten of zelfmoord pleegden. De 60.000 bewoners van het getto die in opstand waren gekomen waren de laatsten van de ongeveer een half mil joen joodse Polen die de Duitsers in een ommuurd gebied in het centrum van de hoofdstad hadden samenge bracht. Bij zijn bezoek aan het monument voor de onbekende soldaat schreef Brandt in het gedenkboek de volgende boodschap: „Ter herinnering aan de do den van de tweede wereldoorlog en de slachtoffers van geweld en onrecht - in de hoop op een duurzame vrede en so lidariteit tussen de volkeren van Euro pa". BRUSSEL De studenten aan de universiteit in Leuven in België, die vorige week in staking gingen, uit protest tegen het vreemdelingenbe leid van de minister van Justitie, Vranckx, hebben hun actie nog steeds niet opgegeven. Ook die studenten die in hongerstaking gingen zetten hun actie nog voort, hoewel een deel van hen nu ernstig verzwakt is. De studentenstaking heeft zich inmid dels uitgebreid tot Brussel, waar de studenten ook weg blijven van de colleges. Maandagmiddag heeft een honderdtal Brusselse studenten in een galerij nabij het Brusselse cen traal station een „happening" gehou den ter ondersteuning van de zaak van de buitenlandse studenten. In de daar aanwezige fontein namen ze voetbaden, scandeerden ze slogans, zongen ze en plakten er pamfletten met een opschrift „gevraagd voor België rijke en brave vreemdelin gen". De politie liet de studenten on gemoeid. De Belgische minister van Justitie. Vranckx, heeft maandagavond in een radiotoespraak gezegd dat de studen ten die momenteel in Leuven en Brussel staken in verband met hun bezwaren tegen het. vreemdelingenbe leid van de bewindsman, „het slacht offer zijn van uitgebreide agitatie". De bewindsman zei het te betreuren dat „sommige academische en kerke lijke overheden in België door hun ondoordachte verklaringen momen teel een beweging aanmoedigen, waarvan ze niet kunnen overzien waartoe ze zal leiden." LONDEN De Britse politie, die niet mag staken, heeft maandag haar eisen geformuleerd in een advertentie van een halve pagina in het dagblad Times. In de advertentie, die 11.610 zou hebben gekost, zegt zij een salarisver hoging van 35 procent nöodzakelijk te achten aangezien anders een ernstig personeelstekort dreigt. LONDEN De krachtmeting tus sen de regering-Heath en de vak bonden, eigenlijk al begonnen toen de conservatieven in juni aan de macht kwamen, is gisteren een be slissend stadium ingegaan. De rege ring moet enerzijds het hoofd bieden aan het unaniem verzet van de vak bonden tegen haar hervorming van de arbeidswetgeving en anderzijds aan ver-gaande looneisen van enke le der bonden. Maandagochtend is het personeel van de elektriciteitsbedrijven een stiptheidsactie begonnen, die niet al leen een „Kerstmis bij kaarslicht" maar ook een geleidelijke verlam ming van de industrie tot gevolg zou kunnen hebben, en voor heden heb ben enkele radicale bonden een na tionale 24-uursstaking uitgeroepen uit protest tegen het eerder genoem de hervormingsplan. De voornaamste bonden en- het vakverbond T.U.C. hebben zich, hoe wel ze ook tegen de hervorming ge kant zijn. tegen de 24-uursstaking uitgesproken en haar als „politiek" betiteld. Zij zijn van oordeel, dat de „contactgroep" die de actie organi seert, door communisten wordt be heerst. In hoeverre aan de stakings- oproep gevolg zal worden gegeven, is dan ook niet zeker. De regering heeft in het conflict gekozen voor de lijn. Het afgelopen weekeinde verklaarden premier Heath en minister van financiën Barber, dat zij niet zullen zwichten voor „chantage" en de inflatie zullen bestrijden door de loonontwikkeling in toom te houden. In politieke kringen vraagt men zich af, of Heath misschien rekent op toenemende ontevredenheid van het publiek over de vakbondsagita tie en in de huidige krachtmeting een mooie gelegenheid ziet om bin nen afzienbare tijd het parlement te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven, in de overtuiging dat deze hem in het parlement een veel grotere meerderheid zullen be zorgen dan nu het geval is. Allesbe halve vreemd is het, onder deze om standigheden dat de Labouroppositie en de bonden de regering ervan be schuldigen. dat zij de arbeiders „provoceert". Geen van de tien landelijke dag bladen in Engeland kan heden ver schijnen. De vakverenigingen van drukkers en elektriciens hebben hun leden verzocht te staken „uit sympa thie met de betogers tegen de door de regering voorgestelde wettelijke maatregelen", waarbij onder meer wilde stakingen verboden worden. Door de stiptheidsactie van het personeel der Britse elektriciteits maatschappijen zat gisteravond reeds tweevijfde van Engeland en Wales in het duister. Veel forensentreinen hebben grote vertragingen opgelopen- en miljoe nen gezinnen zitten geheel zonder licht of verwarming. De Duitse Bondskanselier Willy Brandt knielt in Warschau bij het monu ment van het voormalige getto. Op deze plaats vielen de laatste verde digers in de beroemde Joodse opstand in 1943. tegen de maandenlang durende aanvallen van de S.S.-misdadigers. Ook plaatste hij een krans. BURGOS De hervatting van het proces in de Spaanse stad Burgos tegen 16 Baskische nationalisten is wegens ziekte van kapitein Troncoso, juridisch expert van de krijgsraad, uitgesteld tot heden. Het begin van de zitting was maandag al van de ochtend naar de middag verschoven. De president van de krijgsraad deelde het nieuwe uitstel persoonlijk aan dc verdedigers van de 16 mee in hun hotel. Kapitein Troncoso zou maagklachten hebben, maar waarnemers sluiten de mogelijkheid niet uit. dat er sprake is van een „politieke ziekte". Misschien overwegen de autoriteiten in Madrid wel een voortzetting van het proces achter gesloten deuren, na de medede lingen van twee der verdachten, over martelingen door de politie, zo zegt men. Zou Troncoso niet. spoedig terug keren, dan kan zelfs het proces worden afgebroken en een nieuw worden ge last. Hij mag volgens het militaire strafprocesrecht niet vervangen wor den. In Bilbao hebben in de meeste be drijven de arbeiders het werk hervat, maar vijf-a-zesduizend arbeiders beslo ten maandagochtend, de staking uit. protest tegen de berechting der Basken voort te zetten. Vrijwel alle universitai re instellingen zijn open. maar bijna alle studenten blijven weg. Uit welin gelichte kringen is vernomen dat zeker honderd politieke gevangenen in Spaanse gevangenissen in hongersta king zijn gegaan, en hun actie willen voortzetten tot het einde van het pro ces. In Barcelona heeft de politie uit het kantoor van de „vereniging van vrienden van de Verenigde Naties" zes tien personen verwijderd, die daar woensdagavond eveneens een honger staking waren begonnen. Twee vrou wen werden per ambulance naar een ziekenhuis gebracht, maar zijn daar in middels uit ontslagen. In het stadje Du- rango, waar een der verdachten in het proces, de priester Julien Calzada. de leiding had over een parochie, hebben zich zondagavond tijdens een betoging van ongeveer 500 mensen tamelijk hef tige botsingen met de politie voorge daan. Een dozijn demonstranten werd gearresteerd. Een der advocaten in het proces. José Antonio Echevarrieta. is de afgelopen dagen door een onbekende viermaal te lefonisch met de dood bedreigd. Twee andere advocaten ontvingen brieven waarin gedreigd werd met eventuele represaillemaatregelen tegen hun fami lieleden of eigendommen. De Westduitse consul in San Sebas tian, Eugen Beihl. die aan de voor avond van het proces is ontvoerd, wordt volgens het Spaanse persbureau Efe vastgehouden door de mannen van Juan Echave, de voormalige leider van de „militaire" afdeling van de onder grondse afscheidingsbeweging ETA. Echave zou in augustus uit de ETA zijn gestapt omdat zij volgens hem niet ac tief genoeg meer was. Hij zou nu zijn hoofdkwartier hebben in Frankrijk. FORT BENMNG In het proces rond de moordzaak My Lai tegen luite nant William Calley heeft voor de tweede keer een getuige verklaard dat hij heeft gezien dat de verdachte bur gers doodde. De getuige, de 23-jarige Charles Sledge, zei dat hij zich vooral goed herinnerde dat Calley een monnik en een kind van ongeveer 3 jaar neer schoot. „Hij (Calley) sloeg de priester neer en hakte hem zijn hoofd af. Later riep een onbekende, dat een kind naar het centrum van het dorp liep. Calley greep het bij de arm. gooide het in een sloot en schoot het neer". Sledge voegde er aan toe, dat Calley ook opdrachten gaf om burgers te do den en dat hij de executies vaak zelf voor zijn rekening nam. In het betoog van Sledge kwamen overigens wel enkele tegenspraken voor met wat de andere kroongetuige ln het proces, Dennis Conti, al heeft ver klaard. Later kwam tot grote verrassing van d verdediging de 24-jarige korporaal Thomas Turner als getuige met de gru welijkste en meest belastende verkla ring voor Calley. Turner zei dat hij de verdachte tijdens een ongeveer 90 mi nuten durende periode systematisch verscheidene kleine groepjes Zuidviet- namese burgers had zien beschieten. De slachtoffers vielen allen in een nabijge legen sloot en toen Turner goed keek, zag hij al een groep lijken liggen, voor namelijk van vrouwen, kinderen en ou de mannen. Luitenant Calley bleef vu ren, ook toen een andere groep burgers bij de slachtoffers in de sloot neerk nielde. Toen ik langs hem heen liep vuurde hij ook op de tweede groep. Hij bleef vuren en moest zijn geweer vaak opnieuw laden. Hij stond nauwelijks anderhalve meter van hen vandaan". Turner schatte het aantal doden op 90 tot 100. LONDEN Een huis in Amsterdam, een Nederlandse vrachtwagen en twee Rotterdammers die in Londen waren gearresteerd, maar die zijn ontkomen. Dit zijn de voornaamste bestanddelen van een proces wegens mensensmokkel dat gisteren begon in de vermaarde Old Bailey. Herhaaldelijk werden de namen genoemd van de Rotterdamse koopman B. S. en de chauffeur J. van B. die de smokkelwaar naar Engeland brachten: acht of negen Pakistanen zonder ver blijfsvergunning. De twee Rotterdammers hadden in de beklaagdenbank moeten zitten, samen met de Indiër Gurmit Singh die zich ook heeft onttrokken aan de berechting. De twee Rotterdammers ontkwamen ln september naar Nederland. Het drietal was tegen borgsom vrijgelaten. De twee Britten die borg stonden voor de Rot terdammers verspeelden de helft van de borgsom: tweeduizend pond voor ie der. De omstandige uiteenzetting van de openbare aanklager was kleurrijk en dramatisch alsof het een toneelstuk was. De naam van een derde Nederlan der die misschien ook de belangrijkste rol in dit drama speelde, noemde hij nog niet: Leendert van der S„ de Rot terdamse koopman die zegt drie jaren lang illegale immigranten naar Enge land te hebben gesmokkeld. In de beklaagdenbank staan alleen de Engelsman Leslie Ashton en de Indiër Nimmal Virdee, wiens Londense wo ning als doorgangshuis fungeerde. Ash ton reed de auto met de enige Pakista nen die werden gearresteerd. De Pakis tanen vertrokken op zeven maart per autobus uit hun land. Ze reisden zo naar West-Duitsland waar zij eind mei. begin juni arriveerden. Daar kregen zij een adres in Amsterdam en de naam van een man die ze verder kon helpen: Gurmit Singh. „In Amsterdam hebben zij die ont moet met een blanke man", aldus de aanklager. „Men bracht ze naar een huis. Daar moesten zij enige^ dagen wachten tot de groep compleet was. Zo gezegd een pakket, klaar voor verzen ding. Heel vroeg in de ochtend van Het lijkt een beetje op het sprook je van de Prins en het ganzen* hoedstertje, maar het is een moderne versie. Het Deense verkoopstertje in een warenhuis te Kopenhagen Dorthe Maltoft-Nielsen (23) dat verloofd is met prins Christiaan van Denemar ken, een neef van koning Frederik IX. De vader van prins Christiaan, prins Knud, was overigens zelf ook ol met een meisje zonder adelijke titel ge trouwd. woensdag tien juni kwam een man met een bril naar het huis". „Dat was S., die bekeek ze. hun leng te, hun lichaamsbouw. Hij nam de maat op". Waarom bleek onmiddelijk erna. De Pakistanen werden voor de deur in een kleine verhuiswagen geladen. In de wagen stonden 78 tweedehands tele visietoestellen, tv-onderdelen en twee grammofoons. Maar daartussen was met planken een uiterst kleine ruimte uitgespaard die zorgvuldig was geca moufleerd, voor de smokkelwaar. „Alsof het een verborgen grot was van Aladin", zo noemde aanklager Du Cann de schuilplaats waar de Pakista nen om drie uur 's ochtends in klauter den. In Engeland, na de overtocht wer den zij ontdekt. T"ke benauwende censuur, die Portugal de laatste 40 jaren heeft gekend, wordt verzacht. De regering van premier Marcello Caë- tano staat op het punt haar lang ge leden gegeven belofte te vervullen, dat zij de censuur zal afschaffen en een vrijzinnige perswet zal invoeren die bijna vrijheid van drukpers zal toestaan. Deze radicale afwijking van de strenge politiek van wijlen dictator Antonio de Oliveira Salazar zal waarschijnlijk een breuk tussen Caëtano en de in dit kleine, achterlijke land het enige Westeuropese land dat de cen suur nog handhaaft nog werkzame conservatieve elementen veroorzaken. Toen de nieuwe premier twee jaar ge leden aan de macht kwam was een van zijn eerste beloften een perswet, die paal en perk zou stellen aan de enorme invloed van de censoren. De 64-jarige premier had onder Sala zar. toen hij minister van Staat was, reeds geprobeerd een soepeler pers wet door te drukken, maar deze werd door de autoritaire heerser in de ijs kast gezet. Salazar, die in juli van dit jaar is over leden, heeft nooit een geheim ge maakt van zijn afkeer van een vrije pers. Eens zou hij hebben gezegd, dat censuur een goede strekking had, aangezien zij het volk kennis Het ne men van wat geschikt was om te we ten en voorkwam dat het werd ver ontrust door onaangenaam nieuws. T^nt dusverre hebben de scharen van de censoren het laatste en onbe twistbare woord gehad over alles wat in welk Portugees blad of tijdschrift ook in druk verscheen. Van alle arti kelen, ook berichten uit het buiten land, gedistribueerd door de persbu reaus en onderschriften van foto's, moeten eerste drukproeven worden gestuurd naar het bureau van de censor, een organisatie zonder ge zicht, welker uitspraak niet kan wor den aangevochten. De artikelen worden teruggezonden met velerlei opmerkingen: vrij, besnoeid, goedgekeurd met coupures of verbo den. Redenen worden niet opgegeven. Het resultaat is een algemene kleur loosheid van Portugese kranten die zich tevreden stellen met het publice ren van officiële kennisgevingen be treffende daden van de regering, wel ke zelden vergezeld gaan van artike len van de redactie. De censuur werd oorspronkelijk Inge voerd toen Salazar bezig was uit de chaos van een door revolutie en poli tieke tegenstellingen verscheurd land een corporatieve staat te scheppen. De strenge controle duurde voort tij dens de tweede wereldoorlog toen Portugal de zogenaamde welwillende neutraliteit afkondigde. Na 1961, toen in de drie Afrikaanse be zittingen Angola, Mozambique en Guinee een guerrilla-oorlog om de onafhankelijkheid uitgebroken was, gingen de scharen zelfs nog harder aan het werk. Caëtano zelf legde uit, dat de een of andere controle noodzakelijk was, aangezien Portugal technisch in staat van oorlog verkeerde. „Wij moeten de openbare mening behoeden voor verwrongen nieuws", zei hij. De berichten, die de pers geeft over do militaire acties op de drie fronten, zijn geheel ontleend aan door het mi nisterie van Landsverdediging ver strekte communiqués. Bijna dagelijks bevatten de kranten korte bulletins met de name.i van in Afrika gesneuvelde soldaten en offi cieren. In geen ervan wordt vermeld hoe. wanneer of waar zij zijn gesneu veld. In de bekendmakingen staat al leen dat zij „gevallen zijn voor het vaderland". T~ke censuur strekt zich ook uit tot allo vormen van publieke uitingen. Buitenlandse films moeten door de cen sor zijn goedgekeurd voor zij kunnen worden vertoond. Buitenlandse en binnenlandse boeken, waarin anti- Portugese passages voorkomen, wor den vaak in beslag genomen voor zij in circulatie komen. Communistische kranten worden in Portugal niet ver kocht. „De verandering zal enorm zijn en met moeilijkheden gepaard gaan", zei een uitgever, die ongenoemd wilde blij ven. „De gemiddelde journalist had geen problemen. Hij schreef zijn ver haal, de censor hield het tegen en dat was dat. In de toekomst zullen alle journalisten verantwoordelijk worden geacht voor wat zij schrijven. Ik voorzie dat ve len van hen zichzelf beperkingen zul len opleggen uit vrees voor vervol ging" - Volgens verschillende zegslieden zal de nieuwe perswet gebaseerd zijn op het toestaan van de publikatie van nieuws, mits dit niet schadelijk is voor de integriteit of de veiligheid van de staat, met andere woorden, de gevechten in Afrika zullen een ver boden onderwerp van bespreking en debat blijven. Hetzelfde zal gelden voor de activiteiten van verschillende 'linkse oppositiegroepen. SAIGON De Advocaat van een der beklaagden in het My-Lai-proces heeft in Saigon verklaard, dat hij de Ameri kaanse minister van Defensie Meivin Laird wil aanklagen voor pogingen, om het doden van Vietnamese burgers af te wentelen op de schouders van gewone soldaten. De advocaat, George Davis, verdedigt de 21-jarige specialist Robert Tsouvas, en wil de klacht indienen bij het di strictsgerechtshof van San Francisco, Naast Laird wil hij ook de chef van de Amerikaanse general staf, admiraal Thomas Moorer, en de Amerikaanse bevelhebber in Vietnam, generaal Creighton Abrams, in de verdachten - bank zien. Het drietal heeft volgens Davis ge tracht Tsouvas zijn „grondwettelijk recht op een normaal proces en be scherming" te benemen. Laird en het Pentagon wisten dat wat hij in My Lai had gedaan, de stan daard-operatieprocedure in de Vietna mese oorlog was", aldus Davis, „maar zij doen alsof het in strijd met de wet was. en verdoezelen wat zich aar wer kelijk afspeelt".

De Vallei | 1970 | | pagina 4