Edese smelterij toch naar Ederveen Gemeente: Maar dan toch wel een HANSTEDE-NIEUWE-STIJL Romeinse namen voor straten in dorp Kesteren Koperrovers achter slot en grendel „Onze Luchtvrienden" tonen hun vliegers „Meer woningen wil van het hele volk" Actiecomité „Vechten tegen bierkaai, maar we blijven vasthouden R. v. d. Hoeven treedt toe tot SKF-directie UNIEKE SPOEDVEILING KESTEREN IN TREK io55o ""io'-'i 11070 Beroepen Kerkdiensten KNAP WERK GROEP RHENEN RIJKSPOLITIE Massale jacht op woonwagen bewoners VOORZITTER NEDERLANDSE BAKSTEENINDUSTRIE Bedrijfstak op weg naar herstel en vernieuwing RESULTATEN KNSM BETER Mist Belt u dan even a.u.b. Streektentoonstelling Veiling Zaltbommel EDERVEEN Hoewel er nog geen grondtransactie is ge sloten tussen Hanstede n.v. de smelterij van gasmeters die in verband met zijn ligging binnen een bestemmings plan uit de gemeente Ede moet verdwijnen en de ge meente, lijkt het toch onvermijdelijk dat dit bedrijf, dat bekend staat als een ernstige luchtverontreiniger, zich gaat vestigen in het dorp Ederveen. VLAKTE SCEPTISCH BLOEMEN kleuren t.v.'s; zwart-wit t.v.'s; draagbare t.v.'s, groot- en kleinbeeld; complete stereo-apparatuur; transistorradio's; cassette- en bandrecorders; gouden dames- en herenhorloges; colliers, pen dules; Zaanse klokken en al wat verder ter tafel komt. Verhoging dacht ikZcr „TREIN" RIJKSWEG 12 LEIDEN Beter parkeren hij sportterrein in Opheusden DINSDAG 8 DECEMBER 1970 (Van één onzer verslaggevers) Een speciaal in het leven geroepen actiecomité van Ederveners heeft mid dels een grote verzameling handteke ningen (ruim 600 stuks) van nagenoeg alle inwoners van het dorp ernstig ge protesteerd bij de vroede vaderen te gen vestiging van Hanstede in Eder veen. doch zelfs een aantal initiatief nemers van het comité begint al in te zien dat het in feite vechten tegen de bierkaai is. Ondanks dat wil men, aldus een woordvoerder gisteren, blijven door vechten. Maar veel kans op succes is er toch niet. Ook volgens de gemeente Ede, waarvan een functionaris desgevraagd verklaarde: „Hanstede moet absoluut uitzien naar een ander industrieterrein van de gemeente en het bedrijf heeft in eerste instantie zijn oog laten vallen op een stuk grond in Ederveen. Wanneer dat bedrijf gaat voldoen aan de hinderwetsbepalingen dan kan de gemeente natuurlijk niet zeggen dat het zich daar niet mag vestigen. Boven dien en dat is zeer important is het zeker dat Hanstede bij vestiging in Ederveen een „Hanstede-nieuwe-stijl" wordt. Dat wil zeggen dat wij in over leg met de inspecteur voor de Volksge zondheid een aantal stringente eisen aan het bedrijf gaan stellen, die ervoor garant staan dat de bevolking geen en kele last zal ondervinden van de smel terij. De inwoners van Ederveen kun nen daarop zonder meer rekenen". Hanstede NV zelf houdt zich nog wat op de vlakte. De bedrijfsleider ver klaarde gisteren desgevraagd nog niets te weten van een definitieve verhuizing naar Ederveen. „Wij hebben van de ge meente Ede nog geen officieel bericht ontvangen over een andere plaats voor ons bedrijf." Rond het actiecomité is het erg rustig geworden. De heer W. Roelofsen, één van de oprichters, deelde ons mede dat het comité pas weer actief wordt bij een volgende stap van de gemeente Ede. „Wij hebben enige tijd geleden onze standpunten duidelijk kenbaar gemaakt aan de vroede vaderen en daarbij het grote aantal handtekeningen van de in woners aan hem overhandigd. Dat pro test heeft men zeer serieus genomen en dan kon o.i. ook niet anders, want vrij wel de gehele bevolking enkele werkten om principiële redenen niet mee heeft een handtekening gezet". Toch staat men zeer sceptisch tegen over een „Hanstede-nieuwe-stijl". „Op een hearing over milieuverontreiniging, die half oktober in Ede werd gehouden, werd ons namelijk ook nog eens (ten dele) bevestigd dat hoe hoog je bij voorbeeld een schoorsteen ook maakt, heffbët en Hahstede produceert nogal wat van dit goedje altijd naar beneden komt", aldus de heer Roelof sen, die samen met de dames Rutten- Verontruste inwoners van Ede hebben de schoorsteen van Han stede n.v. al voorzien van aan dui delijkheid niets te wensen overla tend schilderwerk VEENENDAAL De heer R. van den Hoeven (37) is met ingang van 1 januari benoemd tot directeur bij SKF- Veenendaal. Sinds februari 1969 was hij fabriekschef. Door zijn benoeming wordt de directie uitgebreid tot vijf le den. De heer Van den Hoeven is 13 jaar bij SKF werkzaam. De roetspuwende smelterij van Hanstede n.v. aan de Kleefse- weg in Ede, het schrikbeeld van de Ederveense bevolking. Het lijkt er veel op dat het bedrijf zich toch zal gaan vestigen in het dorp. ,,Voor nieuwe voorzieningen zul len de inwoners dan echter geen last ondervinden van het bedrijf". berg en Smeenk en de heren B. Bos en E. J. Bos het actiecomité vormt. Gelooft het comité nog in de over winning op Hanstede en de gemeente Ede? De heer Roelofsen: „Enkele van ons hebben de indruk dat het vechten tegen de bierkaai is, maar aan de andere kant willen wij toch vasthouden aan ons standpunt dat Ederveen geen vuile in dustrie binnen haar grenzen wil". Maar het lijkt niet overdreven te stellen dat hét actievoerende vijftal en overigens ook een deel van de Eder veense bevolking al een beetje ver zonken is in defaitisme. OPHEUSDEN Als de Kesterense gemeenteraad er vrijdagavond, 11 de cember, mee akkoord gaat krijgen en kele straten en een plein namen, die herinneren aan de Romeinse tijd van Kesteren. In een voorstel aan de raad noemt het college de Carvonestraat, de Silvanusstraat en het Trajanusplein. In de gemeenteraadsvergadering van 25 september bleek de raad niets voor bloemennamen te voelen. Het college van B. en W. had V: raad voorgesteld enkele straten en een plein in het plan Zuid II Dahliastraat, Tulpstraat, Cro- cusstraat en Salviaplein te noemen. Omdat de raad hier niet mee instemde nam het college contact op met de His torische Kring Kesteren en Omstreken. Deze kring adviseerde, omdat Kesteren een rijk verleden heeft, de straten Ro meinse namen te geven. In een toelich ting zegt de kring dat de meeste des kundigen van mening zijn dat Kesteren in de Romeinse tijd Carvone heette. Als ooit blijkt dat deze mening juist is dan blijft de oude naam van Keste ren in een straat- of pleinnaam be waard. Zelfs als mocht blijken dat Kes teren vroeger niet Carvone heette zou opname van deze naam in een straat naam juist zijn omdat met zekerheid ADVERTENTIE Op donderdag 10 december a.s. des avonds om 8.00 uur zullen in het gebouw EItheto aan de Fluitersstraat no. 2 te Veenendaal ten overstaan van ondergetekende publiek contant en bij opbod worden geveild: Kijken: vanaf 7.00 uur in de zaal. Alle artikelen zullen zoveel als mogelijk worden gedemonstreerd. L. RIETMAN, Gerechtsdeurwaarder Stationsweg 60, Ede, tel. 19024. bekend is dat de weg van of naar Car vone langs Kesteren liep. Silvanus is de oudst bekende inwoner van Kesteren. Hoogstwaarschijnlijk is hij begraven in het huidige plan Zuid II. Zijn naam is bekend omdat hij op zijn gebruiksvoor werpen zijn naam schreef. Van deze voorwerpen zijn er gevonden bij zijn woning, die eens gestaan moet hebben op de hoek Nederemdsestraat-Joóst v.d. Vondelstraat. Trajanus, Romeins keizer, regeerde van 98-117 na Christus en staat bekend als een der voortreffelijkste regenten van de geschiedenis. Zonder de discipli ne te schaden nam hij deel aan het dagelijks leven en de lichaamsoefenin gen van de gewone soldaten, liep met hen te voet en kende daardoor zelf de genen die zich door dapperheid onder scheidden. Trajanus verlichtte de belas tingdruk, verlaagde de korenprijzen, hielp arme kinderen, beperkte de uitga ven van het hof en volgde in zijn rechtspraak de regel dat hij liever hon derd schuldigen vrij sprak dan één on schuldige te straffen. Hoewel hij biblio theken oprichtte, openbare gebouwen stichtte en veel wegen liet aanleggen was de staatskas, dank zij zijn uitste kend beheer, altijd gevuld. Algemeen was keizer Trajanus zeer geliefd, aldus de Historische Kring. Uitgaande van de historische per- ceelsnaam Eibersnest (perceel Erven J. N. Scholten) zou ook nog gebruik ge maakt kunnen worden van de namen van dieren, die in historische en prae- historische tijden in de omgeving va Kesteren geleefd hebben (eiber, eland, bever, rendier, wisent, mammoet enz). Vandaar het voorstel van B. en W. de naam Eiberstraat (zijstraat van de Ne- dereindsestraat) vst te stellen. KESTEREN De kopers van de woningen, die momenteel in aanbouw zijn in plan Zuid II te Kesteren, blij ken van overal afkomstig te zijn. Zo zijn er huizen gekocht door mensen die nu wonen in Hellevoetsluis, Arn hem, Etten-Leur, Bussum, Amster dam, 's-Gravenhage en Hooghalen. Als woongemeente heeft Kesteren, zo blijkt dus, een aantrekkingskracht, die niet alleen tot de Betuwe beperkt blijft. Zoals bekend garandeert de ge meente de tijdige betaling van rente en aflossing van de hypotheken die door de kopers worden aangegaan. voor Veenendaal 'i Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 VEENENDAAL De Hervormde kerkeraad van de wijkgemeente 2 (mid den) heeft voor de vervulling van de vacature ds. S. P. van Assenbergh een beroep uitgebracht op ds. J. Smi1 te Putten. VEENENDAAL Predikbeurten. Woensdag 9 december worden in Vee nendaal twee kerkdiensten gehouden. Voor de Geref. Gemeente (Synodaal) preekt 's avonds om half acht ds. Van Haren uit Amersfoort en in het Her vormde kerkgebouw aan het Veeneind gaat eveneens om half acht voor de heer Van Oostende uit Opheusden. teetlykgetoeyd Toen onlangs vierhonderd gulden moesten worden uitbetaald, stond heel Holland haast op stelten. Waar moest dat vandaan gehaald? Het was toch verbazingwekkend. Het ging zo maar één, twee drie. 't Zou wel blijken dat 't funest was voor onze economie. Maar als onze vroede vaderen gesteld werden voor de keus het presentiegeld verhogen, toen was „geef maar op" de leus. En ze deden het heel drastisch, 't Ging zelfs tot vijftig procent, Nim mer werd er zulk een opslag, door Jan Boezeroen gekend. En het bleek alle partijen, waren 't eens op dat gebied. Behalve drie flinke kerels. Die daar zeiden „Het hoeft niet!" Zullen wij 't hen kwalijk nemen? Ook als 't gaat om 't aardse slijk. Zijn wij, enkelen uitgezonderd, allemaal precies gelijk. J. VERHOEF Duiven wal 65. Veenendaal RHENEN Dank zij krachtdadig optreden van de ge hele groep Rhenen van de rijkspolitie, onder aanvoering van waarnemend groepscommandant opperwachtmeester Eickenhout, zitten alle koperrovers opgesloten in het huis van bewaring in Utrecht. Het betreft hier de roof van 127 zakken koper afkomstig van de fabriek „Sanajo" te Ame- rongen. In elke zak zat 80 kg ter waarde van f 2,- per kg. Een klein rekensommetje maakt duidelijk dat er ter waard# van ongeveer ruim f 20.000,- was „gepikt". Van de aan vankelijk 127 vermiste zakken zijn er momenteel alweer ongeveer 84 terug. Naar de overige exemplaren wordt nog gezocht. Alle vier de rovers bleken afkomstig te zijn uit een woon wagenkamp bij Eindhoven. In eerste instantie werden 40 zakken geroofd. De gealarmeerde politieman nen van de groep Rhenen, waaronder ook Eist, Achterberg en Amerongen ressorteren, slaagden er al gauw in de daders op heterdaad te betrappen, na dat zij in tweede instantie nog eens 55 zakken hadden weggehaald. Op het moment dat het politiekordon (bijna het voltallig personeel van de groep), dat rond de fabriek was gelegen, zou toeslaan, begon er een hond te blaffen. De inbrekers kregen argwaan, en drie wisten te ontkomen door de bossen richting Leersum, terwijl er één werd gegrepen. Even later pakte de landelijk gealarmeerde politie bij toeval in Til burg dader nummer twee. Beide man nen, woonwagenbewoners, werden in het politiebureau te Rhenen opgesloten en later overgebracht naar Utrecht. Er waren toen nog twee man spoorloos. Plotseling verschenen er op het bu reau in Rhenen twee vrouwen, die kwamen vragen of zij een bezoek mochten brengen aan hun opgesloten eega's. De politie moest de dames naar het huis van bewaring in Utrecht ver wijzen, maar vroeg langs de neus weg hoe de vrouwen in Rhenen waren ge komen. Het antwoord luidde: „Met de trein". Afgezien vanvde vraag of het al of niet1 een verdacht antwoord was, om dat er geen personentreinen naar Rhe nen lopen, nam de politie het zekere voor het onzekere en besloot de ver trekkende dames te schaduwen. Na het bezoek aan het politiebureau bleken ze koffie te zijn gaan drinken in hotel „Sonvilier". De in de buurt van het hotel postende politiemannen ont dekten dat in het hotel de dames intus sen vergezeld werden door twee man nen. Na de koffie stapte het viertal in een voor het hotel geparkeerde auto, die vertrok in de richting Amerongen. Nadat men het gehele politie-appa- raat via radio, mobilofoon en porto foons had gewaarschuwd werd aanvan kelijk met twee politie-auto's de ach- tervolging ingezet. Maar bij Doorn was men het spoor bijster. Kennelijk had het gezelschap een zijweg genomen. Dat kon zijn óf over Veenendaal óf over Leersum om op die manier rijks weg 12 te kunnen bereiken. In allerijl begaf één van de politiewagens van de groep Rhenen zich naar de oprit in Maarsbergen. Na enkele minuten kwam de auto met het bekende gezelschap in derdaad langs snorren. De politiewagen zette de achtervolging in en waar schuwde via de mobilofoon alle andere rijdende posten, de inmiddels gealar meerde wagens van Leersum, Doorn en de Porschegroep uit Driebergen inbe grepen. Er zat een mogelijkheid in dat de achtervolgde wagen bij Driebergen zou afslaan, dus werden er via de auto radio boodschappen uitgewisseld om patrouillewagens naar dat punt te diri geren. De veronderstelling was juist want bij Driebergen aangekomen sloeg de wagen met de vier inzittenden rechtsaf richting Zeist. Bij het spoorwegstation Driebergen zaten de spoorbomen dicht, waardoor de politiewagen van de groep Rhenen pal achter de gezochte auto kwam te staan. Na hiervan door de radio mel ding te hebben gemaakt kreeg de be manning van de politiewagen de op dracht de auto met de vier inzittenden tot stoppen te dwingen en de inzitten den aan te houden. Nog vóór de spoorwegovergang werd de politieauto vóór de gezochte wagen gezet en de inzittenden gesommeerd uit te stappen. Het gezelschap werd over gebracht naar het bureau in Rhenen, waar de beide heren in eerste instantie ontkenden ook maar iets met de koper- roof uit te staan te hebben, maar al gauw vielen ze door de mand. Zij ble ken het restant te zijn van het kwartet dat enkele weken geleden op heterdaad werd betrapt. Eén van de beide man nen uit de gezochte auto bleek tevens de leider van de bende te zijn. Ook zij zijn overgebracht naar het huis van be waring in Utrecht. Hun auto werd met een uit het verkeer genomen, want er deugde letterlijk niets aan. Alle politiemannen uit Rhenen, Eist, Achterberg en Amerongen, alsmede de ter assistentie opgeroepen eenheden, komt een woord van lof toe voor dit knappe staaltje recherchewerk. TIEL Evenals vorig jaar organi seert PV „Onze Luchtvrienden" weer een streektentoonstelling van postdui- ARNHEM „Het gehele Nederlandse volk wenst opvoering van de woning- produktie. Hoe ook de uitslag van de komende verkiezingen zal zijn: een nieu we regering zal rekening moeten houden met deze duidelijke volkswil". Deze woorden sprak de voorzitter van de vereniging Nederlandse Baksteen Indus trie. de heer L. E. Ariëns in zijn jaarrede, die hij vandaag in de Nijmeegse Schouwburg hield ter gelegenheid van de jaarlijkse „Baksteendag". Financiële offers, mankracht, machines en materialen zijn nodig om tot het gewenste aan tal van 140.000 woningen per jaar te kunnen komen. Wat betreft het materiaal, zag de heer Ariëns voor de baksteen in de toekomst nog goede mogelijkheden. Voor 1971 zal er voor in dat jaar beoogde woningproduktie voldoende metsel steen ter beschikking komen. In het afgelopen jaar is de produktie, ca. 2 miljard stenen, gelijkgebleven met die van vorig jaar. Wel is Ariëns een uitbreiding van de investeringen te zien. De heer Ariëns vroeg zich af of er in de toekomst genoeg vaklieden zullen zijn om de opvoering van de woning produktie te realiseren. Op het moment is er zelfs sprake van het „München- effect"; bouwvakkers die naar München pendelen, om daar te werken aan de bouw van het olympisch sta dion. „De tendens gaat echter al vele jaren in de richting van mechanisatie", vervolgde hij. Twee fabrieken leveren nu panelen van kant-en-klare muren, desnoods compleet met raam- en deur kozijnen, geverfd en van glas voorzien. Deze elementen worden door deskundi ge monteurs van de fabriek in het bouwwerk geplaatst. Ook wordt ge werkt aan een machine die volautoma tisch muren maakt. Dit geschiedt hori zontaal, op rijdende wagens. Na het volstorten van de voegen, wordt de wa gen met muur door een oven gereden. Als de specie verhard is, wordt de muur gekanteld en naar het betreffen de bouwwerk vervoerd. Deze ontwikke ling zag de voorzitter als een van de alternatieven voor de traditionele toe passing van de baksteen. Research bleef hij zien als een noodzaak om de structurele positie in de bouw te ver sterken. Ook bestaat het voornemen een structuuronderzoek in te stellen. Samenvattend stelde de heer Ariëns, dat. de bedrijfstak op weg is naar her stel, versterking en vernieuwing. Hier na volgde nog een causerie van de En gelse architect mr. Kenneth Campbell getiteld: „Twintig jaar woningbouw in Engeland", waarin hij de na-oorlogse situatie belichtte. Op dit moment ont dekken vele jonge ontwerpers in Enge land de baksteen opnieuw. Ze komen terug van het grauwe beton. Zijn in druk was dat de bouwnijverheid meer eigentijdse methoden zal moeten ont wikkelen om mee te gaan draaier, in de industrieële revolutie, die voor andere bedrijfstakken al een eeuw geleden be gonnen is. Hij zag meer de toekomst weggelegd voor flexibele constructies van metaal met kunststof, waaraan zo nodig nog iets te wijzigen is. Dit in tegenstelling met het logge en starre beton. Coöperatieve Veilingsvereniging Zalt bommel en Omstreken, Zaltbommel Prüsbericht D.D.D. 7-12-70. Boerenkool: I 16-25 per kg Knolselderij: A 28-32 B 19-25 per stuk. Uien: 1 22-28 II 14-25 per kg. Spruiten: A 53-68 B 29-36 D 52-93 per kg. Witlof: A 97-107 B 79-100 afw. 38-87 per kg. FRUIT EXPORT: Cox's Or .P.: I 75/80 47-58 I 70/75 39-48 I 65/70 35-40 60/65 28-31 II 75/80 44-47 II 70/75 37-45 per kg. Golden Delicious: I 75/80 27-30 I 65/70 70/75 18-22 II 65/70 15-18 per kg. Goudreinette: II 75 85 35-39 II 65/75 20-22 I 60/65 15-17 II 75/80 18-27 II 27-32 per kg. Doyenne du Cornice: I 70/80 64-71 I 60/70 62-65 per kg. Legipont: I 75/80 44-50 I 65/75 35-45 per kg. GROENTEN: Andijvie: I 62-79 II 24-73 per kg. Bospeen: 73 per bos. Bloemkool: -6 II 104-110 -8 II 78-87 per stuk. Rode kool: A 12-16 B 6-9 per kg. Savoye kool: A 19-25 B 14-18 per kg. Sla: 18-24 per stuk. Tomaten: A 44-73 B 44-76 per kg. Koolraap: I 7-12 II 3-10 per kg. Prei: AI 21-40 All 17-29 BII 16-32 per kg. HEMMEN Het kleine Overbetuwse Hemmen heeft diep in de beurs getast voor de restauratie van het orgel in het historische kerkje. Vanaf april van het vorig jaar werd voor dit doel 20.000,- bijeen gebracht. De orgelbouwer zal nu opdracht gegeven kunnen worden met dt restauratie een begin te maken. ven, die zaterdag en zondag in het ver enigingslokaal aan de Molenstraat in Tiel zal worden gehouden. Beide dagen zijn er honderden oude duiven te bewonderen, die in diverse klassen zijn onderverdeeld Het pro gramma is als olgt; zaterdagavond om 19.00 uur opening, om 20.00 uur zullen de prijzen aan de kampioenen van het afgelopen seizoen (onder het genot van een stukje muziek) worden uitgereikt. Zondagmorgen gaat de zaal om 10.00 uur weer open. Om drie uur 's middags zal worden begonnen met de verkoop van de diverse geschonken bonnen voor eieren en jonge duiven. Er zijn onder meer schenkingen van: Gebr. Rijken, Breda; H. Modderkolk, Eefde; Pol Pois- mans, Maastricht; dr. P. Linssen, Hel mond; Jac. Wolff, Wezep en vele ande ren, onder wie natuurlijk de vereni gingskampioenen. Onmiddellijk na deze verkoping, waarvoor zeker weer grote belangstelling zal bestaan, volgt de prijsuitreiking en teruggave van de duiven. OPHEUSDEN Om de Tolsesstraat te ontlasten van d» auto's, die daar tij dens de sportwedstrijden worden ge parkeerd, heeft het gemeentebestuur het plan opgevat bij het sportvelden complex een parkeerplaats aan te leg gen, waartoe B. en W. inmiddels prijs opgaaf gevraagd hebben bij de Konink lijke Nederlandsche Heidemaatschappij. De werkzaamheden zullen in fasen worden uitgevoerd. Voor de eerste fase, die nu ter hand zal worden genomen, is volgens de Heidemaatschappij een be drag van 24,987,- nodig. Het college van B. en W. heeft het voorstel om dit krediet te verlenen geplaatst op de agenda van de gemeenteraadsvergade ring, die op vrijdagavond 11 december zal worden gehouden. AMSTERDAM De tot nu toe be kende resultaten over 1970 van de Ko ninklijke Nederlandsce Stoomboot Maatschappij NV rechtvaardigden de verwachtingen dat 1970 beter afgesloten zal worden dan 1069, aldus het bestuur in een tussentijdse mededeling. Met een bescheiden verhoging van het dividend mag rekening worden gehouden. Over 1969 werd 7,- dividend uitgekeerd per aandeel van 100,- De jaarvergadering zal plaatsvinden op 29 april 1971.

De Vallei | 1970 | | pagina 7