Veenendaals - dagblad Drs. S. C. Bakkenist rekent op inkomensverbetering tot 2 procent Buiten De echte dader verschuilt zich achter tweeling hertnocel leli iixe Fransen waren voor lekker lui m Treffer VA I „SE BRIEVEN VAN ONTVOERDERS IN BRAZILIË Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Vanavond extra tv over lonen Communisten in Cambodja slaags Amsterdamse politie over pension brand: Man onttrekt zich aan vonnis S.S.T. heeft nog kans Hindermsbaan voor Olympische Spelen Gevluchte Bask mag blijven Na lange maannacht Mini-rok terug Bucher nog spoorloos Filmcensor in Engeland gaat heen Domestificatie DEN HAAG In de loonmaatregel, die de regering waarschijnlijk vandaag of morgen bekend zal maken, wordt de mogelijkheid geopend voor een verbetering van het werkelijk besteedbaar inkomen van twee procent. Dit is de opvatting van drs. S. C. Bakkenist, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO). GEEN ADVIES BESPREKING BIOSCOOP TE VEEL SEX Overwegend droog Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, VeenendaaF, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red,), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. J Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 9 DECEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 288 REGERING PRAAT NOG OVER LOONMAATREGEL HILVERSUM In verband met de te verwachten regeringsbeslissing over de lonen zal de NOS-televisie vanavond in een extra uitzending van het programma Ter Visie ruime aandacht aan deze ontwikkeling schenken. De reportage uit Den Haag zal om 22 uur via Nederland 1 worden uitgezonden. PHNOM PENH De spanningen tussen de Cambodjaanse communisti sche guerrilleros en de Noordvietname- zen en Viet-Congsoldaten ten zuiden van Phnom Penh, hebben onlangs ge leid tot een gevecht, waarbij aan beide zijden slachtoffers vielen, zo meldt het opperbevel vandaag. In dit tweede bericht over vuurge vechten binnen de communistische ge lederen zei de woordvoerder voor het opperbevel, dat de Noordvietnamezen en de Viet-Cong tenslotte het Prey Lo- vea gebied op 50 km ten zuiden van Phnom Penh op 5 december ontruim den. Zij lieten het gebied over aan de Khmer Rouge oftewel aan de Cambod jaanse communisten. De berichten over spanningen in de communistische gelederen lijken ge loofwaardig gebaseerd op een soortge lijke stemming, die schijnt te bestaan tussen de Viet-Cong en de Noordviet namezen enerzijds en de Zuid vie tname- zen anderzijds. O e halve de huismus en de spreeuw hebben weinig vogels zich zo volledig bij de mens en zijn cultuur aangepast als de merel, die om trent de dertiger jaren van de vo rige eeuw nog bekend stond als een uitsluitend in de bossen leven de, zeer schuwe figuur. Toch schreef de beroemde Zwitserse na tuurvorser Gesner, van wiens hand in 1600 een vogelboek verscheen, dat de merel de nabijheid van on ze huizen zoekt. Men heeft wel de hypothese opgeworpen, dat deze soort evenals zijn verwanten de kramsvogel, de koperwiek en de mistellijster tegen het einde der 19e eeuw in een gering aantal exemplaren (waarschijnlijk in hoofdzaak mannetjes) probeerde te overwinteren, waarbij honger hen naar onze woningen dreef. De mensen ontfermden zich over de vreemde gasten, de intelligente die ren sloten zich wederkerig nauwer bij hun weldoeners aan en nestel den aangrenzend. De nazaten toon den zich bereids minder schuw dan ouders en grootouders en allengs zette het proces zich voort, tot thans de meeste 's winters bij ons blijven. Iedereen kent de zwarte lijster en rekent hem haast tot de huis dieren. Men spreekt zelfs van stads en buitenmerelsge moet eens op letten of de eerste vroeger met hun zang beginnen, daar ze in be tere conditie verkeren. Ze hebben minder van honger en dorst te lij den gehad dan hun familieleden van hét bos, die om dezelfde reden ook later broeden. Ik heb weieens gehoord van ultra-goede vogel vrienden, die aan een paartje tuin- merels gedurende het koude sei zoen meelwormen, miereneieren en ander krachtvoer verstrekken en door zulk een vertroeteling weten te bereiken, dat het mannetje al in de loop van januari begint te zin gen. Een analoog geval vinden we bij kooivogels. 9-12-1970 A. B. Wigman. Hij zei dit gistermiddag naar aanleiding van wat minister Roolvink (Sociale Zaken) in het overleg met de voorzitters van de werkgevers en werknemers had gezegd: „De maatregel van de regering zal zeker een reële verbetering van de welvaart in het eerste half jaar van 1971 inhouden". De minister had ook meegedeeld dat een verbetering van twee procent aan vaardbaar zou zijn. Drs. Bakkenist zei gistermiddag dat hij niet gelóófde aan een bevriezing van de lonen zonder meer. Naar zijn oordeel zou de maatregel van het kabi net dat willen beogen wat uit de onder handelingen tussen werkgevers en werknemers had moeten voortkomen: een matige stijging van de lonen, die achterblijft bij de groei van de produk- tiviteit. Het Nederlandse Katholieke Vakver bond liet gisteravond weten dat het geen gebruik zal maken van de moge lijkheid in de Stichting van de Arbeid over een te nemen loonmaatregel te ad viseren. Het vindt dat een loonmaatregel in belangrijke mate wordt uitgelokt door de onwil van de werkgevers. Het NKV verwijt hen een constructief loonbeleid voor 1971 te saboteren. Een woordvoerder van het Neder landse Verbond van Vakverenigingen (NW) achtte het gisteravond hoogst aannemelijk dat het NVV eenzelfde houding zal aannemen als het NKV en dus niet zal meewerken aan een uitvoe ring van een loonmaatregel. Het Christelijk Nationaal Vakver bond (CNV) wil afwachten hoe de be slissing van de regering zal uitvallen alvorens een standpunt zal worden be paald. De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Van Thiel deelde gistermiddag bij de aanvang van de vergadering mee dat het kabinet vandaag of morgen een brief aan de Kamer zal sturen over het te voeren loonbeleid. Vandaag zal waarschijnlijk een debat over deze brief worden gehouden. De mededeling kwam nadat de mi nisterraad gisterochtend bij elkaar was gekomen. Na afloop van het beraad werd meegedeeld dat er nog geen be slissing was genomen. De ministers wa ren op de hoogte gesteld van het resul taat van de onderhandelingen met het bedrijfsleven, die maandagavond waren gevoerd. Gisteravond om tien uur werden de fractievoorzitters van de regeringspar tijen KVP, VVD. AR en CHU door het kabinet ingelicht over de loon maatregel. Verwacht wordt dat er van daag een bespreking over de technische uitwerking ervan wordt gehouden met de lóbncommissie van de Stichting van de Arbeid. Deze looncommissie houdt om half één haar wekelijkse vergade ring. Het Werd niet uitgesloten dat dé commissie dan het verzoek zal bereiken om met minister Roolvink (sociale za ken) te praten. Het staat intussen wel vast, dat de minister van sociale zaken niet meer aan aftreden denkt. Zijn mededeling maandagavond. „Ik ga een moeilijke zaak niet uit de weg", dat houdt in dat hij van plan is aan te blijven. ROTTERDAM De kans is groot dat de 27-jarige Baskische fabrieksarbeider Claudio Valderrama, die wegens poli tieke moeilijkheden enkele weken gele den uit zijn woonplaats Bilbao vluchtte, in Nederland mag blijven. De autoritei ten in Den Haag hebben van Valder rama een verzoek voor een verblijfsver gunning ontvangen. De Rotterdamse vreemdelingendienst, bij wie de Bask zich enkele dagen geleden meldde, heeft Den Haag geadviseerd de verblijfsver gunning te verstrekken. AMSTERDAM Met de arrestatie van de tweelingbroers Adrie en Wie- gert W. (15) meent de Amsterdamse re cherche licht te kunnen brengen in de achtergronden van de brand in het pension „Johnny" in Amsterdam. Bij de brand in de nacht van vrij dag op zaterdag verloren negen bui tenlanders het leven. Politie- en brand weerdeskundigen stelden gisteren defi nitief vast dat de brand moet zijn aan gestoken. De tweelingbroers, die gisternacht zijn gearresteerd worden ervan ver dacht „iets" met de brandstichting te maken te hebben. Tijdens urenlange verhoren is evenwel niet komen vast te staan dat de jongens zelf de daders zijn. De politie houdt e£ rekening mee dat de werkelijke dader zich achter hen schuil houdt. Eén van de arrestanten werd aanvan kelijk als getuige gehoord. Hij was vrijdagavond met zijn broer in de bar van pension „Johnny" geweest. De jon gen maakte zichzelf en zijn broer, die later is gearresteerd, verdacht door te genstrijdige verklaringen af te leggen. Wiegert W. vertelde de rechercheurs dat hij vrijdagavond om half elf an derhalf uur voor het uitbreken van de brand met zijn broer naar een nachtvoorstelling in de bioscoop is ge- ADVERTENT1E 'n luxe matras voor ret lelijke prijs. gaan. De kaartjes die hij als bewijs liet zien, bleken echter zaterdag te zijn af gegeven. Sommige getuigen verklaren dat zij de tweelingbroers vlak voor het uitbreken van de brand nog in de buurt van het pension hebben gezien. De broers ontkennen iets met de brand te maken te hebben. „Wij wilden juist die nacht een kraak gaan zetten", verklaarde één van hen, „maar toen we van de brand hoorden, zijn we gaan kijken". Maankarretje weer actief BOCHUM Het observatorium te Bochum in West-Duitsland heeft van daag voor het eerst na 14 dagen (lees maannachten) signalen opgevangen van de Loenokhod 1, het maankarretje dat daar door een onbemand Sovjet-ruim teschip is neergezet. De signalen werden tussen 22.01 en 22.07 onze tijd opgevangen. De ontvangst was zeer bijzonder ge weest en er was uit gebleken dat het apparaat de enorme koude van -120 tot -140 graden Celsius, goed had door staan. Aangenomen wordt dat de Loenok hod 1 thans zijn onderzoeking van het maanoppervlak zal gaan voortzetten, na dit eerste heldere levensteken. Ook in Moskou is meegedeeld, dat de Loenokhod 1, het achtwielige maanwa- gentje, vandaag vermoedelijk weer aan het werk gaat nu de batterijen weer door de stralen van de zon zullen wor den gevoed. Die batterijen leveren de stroom die nodig is om het voertuigje voort te be wegen en de instrumenten te laten functioneren. Na een „zachte landing" op de maan, op 17 november, heeft de Loenokhod 1 ruim 200 meter afgelegd over krater achtig terrein, gedurende vijf dagen, en daarbij foto's genomen van de „zee der regens", die naar de aarde gestuurd en monsters van het maanoppervlakte ont leed, nadat deze met behulp van een mechanische boor naar boven waren gehaald. Waarnemers van het Britse Jodrell Park zijn van mening dat het twee da gen zal duren voordat de batterijen van de Loenokhod 1 weer voldoende zijn bijgeladen om stroom te kunnen afge ven. Sommige geleerden op aarde geloven, dat de Loenokhod 1 zijn werk „eeuwig" zal kunnen doen in de „zee der regens", alles uiteraard op bevel van de Sov jet-wetenschapsmensen in hun labora toria die bewegingen van het voertuigre nauwkeurig kunnen nagaan. SAIGON De Fransen Jean Pierre Debris (links) en Marcel Menoras verlaten, de polsen aan elkaar ge boeid, een militair gerechtshof. De mannen werden tot respectievelijk vier en drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens het onlvouwèn van de Vietcongvlag en hei verspreiden van pamfletten, die tegen de Zuid- vietnamese regering waren gericht. Tijdens hun actie werden de Fransen destijds bijna gelyncht door Zuidviet- namese burgers. MONTREAL De stewardessen van de „Canadian Pacific Airlines" zullen spoedig weer in „mini" gekleed gaan, in plaats van in de „maxi"-mode die ze sedert september dragen. Dit is het resultaat van een onder zoek dat de maatschappij heeft inge steld, nadat het klachten was gaan re genen toen de maxi-mode was inge voerd. De maatschappij maakte dinsdag be kend, dat 86 procent van de 35.2000 on dervraagde passagiers zich voor de mi ni-rok had uitgesproken. Kunstmatige riffen en hinder nissen, die snelle en verrader lijke draaikolken veroorzaken, ste ken boven de bedding van het IJs- kanaal in Augsburg uit, waarmee de angstige dromen van varens gezellen tot werkelijkheid geworden zijn. De grote bulten, verspreid over een afstand van 670 meter, met aanzienlijk verval, vormen de lastigste kano-slalombaan ter we reld. Bij de Olympische Spelen van 1972 zal de kanobaan gebruikt wor den. ADVERTENTIE lakens en slopen RIO DE JANEIRO Over het lot en de verblijfplaats van de ontvoerde Zwitserse ambassadeur in Brazilië, Bu cher, heerst grote verwarring. In een kerk in het centrum van Rio de Janeiro is dinsdagavond een brief gevonden naar zeggen van de ontvoer de Zwitserse ambassadeur in Brazilië, Giovanni Bucher, waarin deze zegt in goede gezondheid te verkeren. Op de zelfde plaats lag ook een schrijven van zijn ontvoerders, het commando „Jua rez Guimaraes de Brito". Het eist dat de politie haar naspeuringen staakt. Er zijn nog vier andere brieven met eisen gedeponeerd. De Braziliaanse autoriteiten gaven dinsdagavond een communiqué uit, waarin zij de ontvangst van een bood schap van de ontvoerders bevestigen. Volgens onofficiële berichten, zouden de ontvoerders behalve een staking van de activiteit van de politie, de vrijla ting van 70 gevangenen en de publi- katie van politieke manifesten eisen. De brief van ambassadeur Bucher was in het Frans gesteld. In een postbus in Curitiba (Zuid-Bra- zilië) is ook een brief gevonden, gericht aan de president van Brazilië, generaal Medici, waarin voor zover bekend is de eisen staan tegen welk de ontvoerder Zwitserse ambassadeur Bucher zal worden vrijgelaten. Eerst had het blad Estado do Parana een telefoontje gehad van iemand die zich niet bekendmaakte en die vertelde waar de brief te vindep was en ook dat ambassadeur Bucher zich bevond in Parana, een van de zuidelijke staten van Brazilië. Iets dergelijks werd telefonisch mee gedeeld aan het Zwitserse consultaat te Curitiba. In de brief zouden vier voor waarden genoemd zijn, waaronder een betreffende het vrijlaten van politieke gevhngenen, en een over de publikatie van een manifest van de guerilla's in de kranten van woensdag. De brief werd opgehaald door iemand van het Zwitserse consulaat en die gaf het document over aan de SNI, de Bra ziliaanse federale recherche. De man op het bureau van de Estado do Parana, die het anonieme telefoontje aannam, zei dat de opbeller beweerde lid te zijn van de terroristische organi satie die onder leiding stond van Carlos Lamarc, oud-legerkapitein. In het (eenzijdige) gesprek werd ge zegd waar de brief was en ook dat am bassadeur Bucher in Parana was, en het goed maakte. De brief was geadres seerd: aan de Zwitserse consul, af te leveren aan de president van de repu bliek. Hij is met de grootste spoed doorge zonden naar het hoofdkwartier van de federale recherche te Brasilia. Het is een van de vijf brieven die als authen tiek zijn achtergelaten. Of het document deel vormt van een „afleidingsmanoeuvre" van de ontvoer ders, een al meer toegepaste tactiek, kan nog niet worden geconstateerd. De Zwitserse regering heeft besloten een waarnemer naar Brazilië te zenden. Het is de ambassadeur in Luxemburg, Max Feller. Hij zal zich op de hoogte stellen van de maatregelen die geno men worden om de ontvoerde Zwitserse ambassadeur G. E. Bucher terug te vin den. ALKMAAR De in het Huis van Bewaring te Alkmaar gedetineerde H. A., die dinsdagmiddag Voor de Alk- maarse rechtbank terecht zou staan wegens moord, heeft zich in de nacht van maandag op dinsdag in zijn cel door ophanging van het leven beroofd. A. zou terecht staan, omdat hij op eerste pinksterdag van dit jaar een vrouw, met wie hij al jaren samen leefde, heeft gewurgd. Jaloezie was zijn motief. Na zijn daad probeerde hij zelf moord te plegen doch de politie vond hem in de keuken in het huis van de vrouw in bewusteloze toestand. Het bleek, dat hij teveel slaapmiddelen had ingenomen. LONDEN De officiële Britse filmcensor gaat heen, omdat hij schoon geoeg heeft van sexfilms. Volgens de Daily Sketch heeft Sir John Trevelyan verklaard: „Ik heb tabak van de Amerikaanse, Duitse, Scandinavische en Italiaanse sex films. Sex is een prachtige menselij ke bezigheid maar om daar ande re mensen mee bezig te zien is niet het soort vermaak waar ik van houd. Ik geloof, dat de mensen gek van sex zijn. Misschien moeten zij een achterstand inhalen". Trevelyan, de 67 jaar oude vader van elfjarige tweelingzoons, werd 12 jaar geleden hoofd van de Britse filmcensuurcommissie. „Tegenwoordig kan hier en daar op de wereld alles", zei Trevelyan. „Aldous Huxley definieerde een in tellectueel eens, als iemand, die van tijd tot tijd belangstelling heeft voor andere dingen dan sex. Te oordelen naar de films die ik de laatste tijd heb gezien moeten er niet al te veel intellectuelen in Eu ropa zijn. Een deel van da rommel, die in Londen wordt vertoond, is bar en boos. Maar het is hier nog niet zo erg als in New York, Ik hoop dat het hier nooit zo wordt, het is daar een jungle", ver klaarde hij. Hij zei te vrezen, dat sexfilms de filmindustrie uiteindelijk zouden vernietigen. WASHINGTON Het doodvonnis is nog niet uitgesproken over het Ameri kaanse plan voor de bouw van een su- persoon verkeersvliegtuig, de SST. Het Huis van Afgevaardigden wei gerde zich dinsdag aan te sluiten bij de afwijzing door de Senaat van rege ringssubsidie voor dit project. Met 213 tegen 174 stemmen verwierp het huis een motie van die strekking, die was ingediend door de democraat Sidney Yates. De kwestie zal nu worden be handeld door een gemengde commissie van Huis en Senaat, die een compromis moet zien te bereiken. President Nixon heeft de uitspraak van de Senaat een „rampzalige vergis sing" genoemd en voorspeld dat Ameri ka zo zijn concurrentiepositie met Rus land, Engeland en Frankrijk, die wel SST's bouwen zal verliezen. In de senaat was het SST-fonds, van de begroting voor transport met zo gro te meerderheid 52 tegen 41 stemmen afgewezen, dat de senaatsvertegen woordigers in de gezamenlijke commis sie vermoedelijk wel verplicht zullen zijn wederom tegen SST-gelden te Stemmen. Weersverwachting van het KNMI van woensdagavond tot donderdagavond: In het algemeen veel bewolking, maar overwegend droog weer. Weinig wind. In het binnenland minder koude nacht. Overigens weinig verandering in tem peratuur. Zon op 8.35 u., onder 16.29 u. Maan op 13.58 u., onder 4.37 u.

De Vallei | 1970 | | pagina 1