Bedrijven nemen afwachtende houding aan Verkoop van gronden aan industrie onder verwachting Bier gaf inspiratie tot nachtelijke safari PISTOOLSCHOTEN IN DONKER DIERENPARK VALLEIPOP Patrimonium gaf 160.000 gulden huur terug €&ilijkyezegd Collecte E.H.B. O. Wandelende dames aangereden P luimveehouder s vergaderen Dief viste in kofferruimte Dame reed onder invloed van kalmerings middel Surprise voor gezinnen J)e Engelenburg in NBM-tarieven gaan omhoog Jonge imkers krijgen gratis bijenvolk Volkskerstzang voorgoed verleden tijd V erdraagzaam dacht ikZ& VERLIES HUIZEN FEITEN OPWINDEND SPEURTOCHT BOETE WOENSDAG 9 DECEMBER 1970 (Van een onzer verslaggevers) VEENENDAAL Het zit Veenen- daal niet mee bij de verkoop van grond aan nieuwe industrieën. Zag het er tot voor kort naar uit dat de terreinen langs de Wageningseiaan vlot van de hand zouden gaan, onlangs trokken en kele van de „grootste" vestigingskan didaten zich uit de onderhandelingen terug. Oorzaak: de ondernemers ne men met het uitzicht op hoge investe- ringsbelasting liever nog even een af wachtende houding aan. Bijna 35 hectare beslaat de eerste fase van het Industrieterrein-II tussen de Wageningseiaan en de Smalle Zijde. Vier daarvan zijn gereserveerd voor de Kon. V.S.W.. en D. S. v. Schuppen heeft er al een flink opper vlak in eigendom. Camira heeft er mo menteel als enige mensen aan het werk. „We zijn ervan uitgegaan dat we bin- ■en vijf jaar helemaal uitverkocht zou den zijn, maar door de investeringspoli tiek en ook de regering en de situatie op de geldmarkt zullen we er inderdaad langer over gaan doen", al dus wethouder M. Bastmeijer, als hij de zaak toelicht. „Een belangrijk punt Is natuurlijk ook, dat wij op de vraag van bedrijven, of hier voldoende ar beidskrachten aanwezig zijn, niet posi tief kunnen antwoorden". Dat laatste houdt op zijn beurt weer verband met de beschikbare woning voorraad. Veenendaal gaat nu wel veel huizen bouwen, maar die zijn nauwe lijks geschikt voor de gemiddelde werknemer bij een fabriek: niet ieder een kan nu eenmaal 300 gulden huur op tafel leggen. Tot 1985 moet Veenendaal, volgens streekplan en structuurplan, ruim tweeduizend nieuwe arbeidsplaatsen creëren. Industrievestiging dient dus op een of andere manier aantrekkelijk te zijn in deze uithoek van Utrecht. Hoe doet Veenendaal dat? Eigenlijk alleen door de grondprijs aan de gunstige kant te houden. Die bedraagt momen teel 30,- voor de eerste vijftig meter van een perceel, en }7,50 voor de rest, meer op het binnenterrein. Ten opzich te van de prijzen elders in ons land is dat niet hoog. Als de industrie echter nog blijft aar- velen om van dit aanbod gebruik te maken, wordt de grond steeds duurder, want het renteverlies moet ergens van daan komen. Vandaar ook dat bij het SCHERPENZEEL-WOUDENBERG In de nacht van 2 augustus klonken schoten in het Amersfoortse Dierenpark aan de Barchman Wuvtierslaan. Zij werden gelost door dierenpark-directeur en eigenaar, de heer F. H. Vis, die door zijn schoonmoeder was gewaarschuwd, dat er onraad was: zij had een paar mannen zien lopen bij het terras van de theeschenkerij. Met zijn assistent Mario Hoedemaker ging de directeur er op af. Inmiddels werd ook de politie gewaarschuwd; na een korte klopjacht konden worden gearresteerd de 23-jarige chauffeur Ferdinand J. V. uit Scherpenzeel, de 21-jarige lasser Jan van L„ de 27-jarige chauffeur Willem van de W. en de 24-jarige metselaar Gerrit-Jan V., allen uit Woudenberg. Zij moesten zich wegens erfvredebreuk verantwoorden voor de Utrechtse politierechter, mr. C. Laan. bouwrijp maken van het terrein een fasering is gebruikt. Zouden alle 68 hectare direct aangeboden zijn, dan zou de laatst verkochte grond al te duur zijn geworden. De grootste kosten voor de gemeente liggen nu eenmaal in de aanleg van wegen en riolering. Onder de huidige omstandigheden doet het gemeentebestuur niets extra om de industrie op de mogelijkheden tot vestiging in Veenendaal attent te maken. „De laatste tijd hebben we dat in elk geval niet meer gedaan", zegt de heer Bastmeijer. „De arbeidsmarkt is verzadigd, en we meenden toch wel vrij gauw van onze grond af te zijn. Dat is tegengevallen, maar het kan bij wijze van spreken morgen plotseling veran deren. Met propaganda moeten we boven dien voorzichtig zijn, want er moet re kening worden gehouden met de be staande plaatselijke industrie. Het zou niet best zijn als we die op zo'n manier het personeel zouden aftroggelen." Opnieuw loopt ip feite de zaak mede vast op de afwezigheid van goedkope huizen. „We doen er alles voor wat we künnërï, maar je kan tegenwoordig geen huis meer aanbieden van 25 gul den in de week. Het is een kwestie die de industrieën ook zelf moeten regelen: willen ze er wat geld bij leggen, of willen ze zelf iets gaan bouwen? Er zijn dergelijke mogelijkheden, maar die behoren niet tot ónze competentie", VEENENDAAL Van de heer Cat Stevens is er een plaat verschenen getiteld „Tea for the Tillerman". De heer Stevens loopt al een aardig tijd je mee, en schijnt zijn wilde haren een beetje te zijn kwijt geraakt. Zijn nieuwe langspeelplaat is een erg rus tig werkje geworden, waarin de tek sten meer op de voorgrond treden dan de muziek. Deze teksten zijn dan ook volledig afgedrukt op de achter kant van de hoes, met alle Oh's en Ah's, die Cat Stevens verzucht, wan neer hij mijmert over allerhande za ken. Het is een fijne plaat geworden en Ste vens slaagt erin om de bedoelde sfeer goed over te laten komen. Hij is soms dromerig, meestal weemoedig en in sommige nummers ook geëngageerd, zoals bijvoorbeeld in „Where do the children play", waarin hij zingt over de voortschrijdende techniek, die zijn wereld verscheurt. Interessant is de originele versie te horen van „Wild World", een nummer dat door ande ren tot een wereldhit werd gezongen. Een ander nummer van deze L.P. maakt ook een kans om als single hoog te reiken, nl. „Father and Son", het op een na laatste nummer van de tweede kant. Een van de leden van het kwartet Crosby, Stills, Nash en Young is na gaan. Het album heet eenvoudig Ste phen Stills maar wie had verwacht een aantal revolutionaire muzikale ideeën aan te treffen komt ietwat be drogen uit. De L.P. is opgedragen aan de overleden Jimi Hendrix, die in één voor zijn rekening neemt, maar die ver in de schaduw wordt gesteld door een andere gitaarvirtuoos, nl. Eric Clapton. De laatste jaren heeft Clapton niet zo'n goede bijdrage geleverd als hij nu doet in het nummer „Go back home". Alleen voor dat gitaarwerk is deze plaat het aanschaffen waard. Ook an dere gerenommeerde artiesten leve ren hun bijdrage op de plaat, bij voorbeeld John Sebastian, David Crosby en Graham Nash (inder daad...), Booker T. Jones en „Mama" Cass Eliott. In ieder geval is de plaat niet zo'n klapstuk geworden en af en toe schiet de stem van Stills zelf wat te kort, wanneer hij probeert boven het koor uit te komen, dat in sommi ge gospelachtige nummers te horen is. Een plaat, die ik eigenlijk gewoon ver velend vond om naar te luisteren, was een nieuwe van Colosseum- „Daugther of time". Het zou mis schien een aversie kunnen zijn tegen het onechte stemgeluid van zanger Chris Farlowe, maar ook de muzikale grapjasserij van de groep deed mij wat nutteloos aan. Pretentieuze titels en teksten, groot gedrukt op de bin nenkant van de hoes, die nergens op slaan, nee, voor mij hoeft het niet allemaal zo. Op de binnenkant van de hoes staat ten overvloede: „The Daugther of time is truth", maar voor mij is die „daugther of time" een vervelende trut. Een Nederlands muzikaal gezelschap „Casey and the pressure group" heeft maar weer eens de stoute schoenen aangetrokken en speelde de L.P. „La zybones" bij elkaar. Een produktie van Red Bullet (Peter Koelewijn), waarop voornamelijk instrumentaal werk valt te beluisteren. Het plaatje zit goed in elkaar, dat wel, maar soms had ik het idee, dat ik naar de pop groep van James Last luisterde („Ve nus" van „Schocking Blue"). Het ge heel is weinig oorspronkelijk, dat is waarschijnlijk ook niet de bedoeling, maar uitermate geschikt om te dienen als pretentieloos muziekje op een dansavondje, wanneer toch niemand er serieus naar luistert. Het enige wat er aan ontbreekt in sommige num mers is het Avro-kinderkoor (in Stockmobile). De Engelse groep Affinity maakte een plaat met goede muziek, waar het vakmanschap op te horen is.. De groep zwerft ergens in het randge bied van de pop en de jazz, maar weet behalve een goede synthese te bewerkstelligen tussen die richtingen er ook een geheel eigen gezicht aan te geven. De zangeres van de groep, Linda Hoyle, heeft een prachtig stemgeluid en weet een ongrijpbare ijle sfeer aan het album te geven. Door Engelse critici werd zij zelfs vergeleken met Bessie Smith een van de heel groten uit vroeger tijden. Landelijke toptien: 1. Where have I been wrong, Cats 2. She likes weeds, Tee-Set 3. See me, Feel me, The Who 4. To my father's house, Les Humphries Singers 5. Memo from Turnem, Mick Jagger 6. Hello Darkness, Shocking Blue 7. Over and over, George Baker Selec tion 8. Love is all around, Sandra and An- dress 9. Paranoid, Black Sabbath 10. Stop, I wanna* hear it It anymore, Melanie Veenendaalsc toptien: 1. Where have I been wrong, Cats 2. See me, Feel me, The Who 3. She Likes weeds. Tee-Set (verboden in Amerika: thema drugs) 4. Memo from Turner, Mick Jagger 5. Over and over, George Baker Selec tion 6. Love is all around, Sandra and An- dress 7. Stop. I don't wanna' hear it anymore, Melanie 8. Victoria, Liesbeth List 9. Voodoo Chile, The Jimi Hendrix Ex perience 10. Wacht op mij Mona Lisa, Radi En semble Best verkochte L.P.'s in Veenendaal: 1. Corrie en de Rekels, 2e L.P. 2. John Woodhouse Festival. 3. Corrie en de Rekels, le L.P. R. FELDER vindt de wethouder. Bij nader inzien ziet hij de „dure huizen" ook weer niet al te somber: „Neem nou de flats van Eurowoningen in het Prins Willem Alexanderpark. In het begin was er niet één Veenendaler die daar ging of kon gaan wonen, 't was allemaal import. Die situatie is he lemaal aan het veranderen: wat op dit moment nog duur is, is bij wijze van spreken het volgende jaar voor meer mensen betaalbaar. Zo zal het ook wel gaan met de huizen in Dragonder". Concreet is de toestand van vandaag: Veenendaal heeft industriegrond in overvloed, en kan goed aan de vraag voldoen. Er wordt echter geen reclame voor gemaakt. Wethouder Bastmeijer zegt het zo: „We behandelen iedere aanvraag se rieus. Er komt ook koopmanschap bij kijken: we proberen de zaken zo aan trekkelijk mogelijk te stellen, maar we kunnen bepaalde feiten niet onder de tafel duwen". De gemeente wil de grond uiteraard zo vlot mogelijk van de hand doen, maar anderzijds voelt zij niets voor een forcering van het vestigingsproces. Ze zou zich dat trouwens niet eens kunnen veroorloven^. Bastmeijer stelt het sim pel: „De mensen die bij ons aankloppen kunnen we helpen". Wat (nog) geen rol speelt is de aard van de werkzaamheden die een geïnte resseerd bedrijf op het nieuwe terrein zou willen uitoefenen. Het structuur plan streeft naar een diversificatie, LEERSUM Op de splitsing Utrechtsestraat/Kersweg, op de grens van de gemeenten Lecrsum en Ame- rongen, raakten gistermiddag twee da mes gewond toen zij werden aangere den door een vrachtauto, bestuurd door de heer Van O. uit Eist. De dames, mevr. F. en T., maakten een wandeling aan de rechterzijde van de weg en werden van achteren gegre pen door de wagen, waarvan de be stuurder werd verblind door de zon en daardoor het tweetal te laat zag. Nadat de dames geneeskundige hulp hadden gekregen konden zij weer te rugkeren naar huis. SCHERPENZEEL In Bameveld houdt de afdeling West-Veluwe van de Nederlandse Pluimveehouders Organi satie op donderdag 10 december een openbare vergadering in „De Bonte Koe". Spreker is de heer J. van de Laan uit Uithoorn met het onderwerp: Hoe ziet men de integratie. De aanvang is 7.30 uur en de toegang is vrij. Alle pluimveehouders uit de Gelderse Vallei zijn welkom. VEENENDAAL De heer H. aan de Parallelweg deed bij de politie aangifte dat tussen vorige week donderdag en gisteren wat voorwerpen uit de koffer ruimte van zijn auto waren verdwenen. Hij miste visgerei, een paar rubber laarzen en een boormachine met hulp stukken. De diefstal moet zijn gepleegd terwijl de wagen voor de woning van H. stond geparkeerd. VEENENDAAL Mevr. B. botste dinsdagmorgen op de Kerkewijk par does tegen de stilstaande auto van G. L. uit Arnhem, die op zijn beurt tegen de wagen van K. B. van B. uit Soest reed. De automobiliste bleek bij onderzoek onder invloed te verkeren van kalme ringsmiddelen die haar door de dokter waren voorgeschreven» 0 Een gedeelte van het Industrie terrein II tussen de Wageningse iaan en de Smalle Zijde. d.w.z. naar bedrijven die op verschil lende markten zijn aangewezen, met een voorkeur voor de metaal- en che mische sector. Op dit moment is iedereen welkom. De gemeente heeft geen voorkeur, noch voor bedrijven die al in Veenendaal staan en willen uitbreiden en noch voor degene die van buiten de plaats komen. De aanvragen die behandeld worden houden elkaar in die opzichten aardig in evenwicht. Het nachtelijke bezoek heeft bijna dramatische gevolgen gehad voor enke le dieren in het park. Een kraanvo gel-echtpaar had namelijk tien dagen oude jongen. Na zeven jaar was het de heer Vis eindelijk gelukt, dat Saris kraanvogels unieke exemplaren in de vogelwereld zich gingen voort planten in gevangenschap. Vader kraanvogel was zo geschrokken van het vreemde en nogal luidruchtige nachte lijke bezoek, dat hij kans zag over een twee meter hoge afrastering te komen. Het dier was ernstig van streek en aangezien ook hij een rol speelde bij de verzorging van de jongen, werd even het ergste gevreesd. En eenzelfde vrees was er voor de verdere voorspoedige groei van een antilopen-jong en zijn moeder, die eveneens nachtelijke hun nachtelijk rust werden gestoord. Ach teraf is het na overigens een paar spannende dagen voor directeur Vis toch goed met de dieren afgelopen, „Daar hebt U geluk mee", sprak de po litierechter tot de vier verdachten, „er had anders wel eens een flinke schade post kunnen ontstaan. Waarom hebt U eigenlijk die gekke streek uitgehaald?" Het was een eenvoudig verhaal. De officier van justitie, mr. F. G. Wüsten- berg, sprak van een „afvloeisel van de verveling van sommige jongelui tegen woordig en tevens de invloed van drank". Op die tweede augustus was het vier tal vanaf 's middags al op pad geweest. Diverse cafés werden bezocht. Zij be- VEENENDAAL Patrimoniums bouwvereniging heeft vlak voor Sint-Nico- laas hard gewerkt aan een aardige verrassing voor de vijfhonderdenveertig be woners van de Engelenburg. De onlangs door het ministerie van volkshuisves ting definitief vastgestelde huren, kwamen ongeveer een gulden per week lager uit dan de calculatie van de bouwvereniging, ruim vier jaar geleden. Patrimo nium moest daardoor honderdzestigduizend gulden terugbetalen. Het verschil in de voorlopige bereke ning van de bouwvereniging en het mi nisteriële definitieve huurbedrag werd veroorzaakt door de snelle afbouw van de woningen, zegt de secretaris de heer Kroesbergen. De vereniging leed een geringer renteverlies dan was voorzien. Patrimonium stelde in tegenstelling tot het ministerie voor alle woningen gelij ke huren vast. De minister was van mening dat de plaats van de woning in de huur tot uitdrukking moest komen; Dat betekende dat de mensen met meer uitzicht, minder terugkregen. En kele huurders, zij die midden in het plan Engelenburg wonen, konden vlak voor het Sinterklaasfeest maar liefst 538,- in ontvangst nemen. De bedra gen varieerden verder van ongeveer tweehonderd tot ruim vijfhonderd gul den. De bouwvereniging moest nog be hoorlijk aan het rekenen slaan omdat iedereen die kortere of langere tijd ih de Engelenburg woonde recht had op een teruggaaf. Dus ook die mensen die bijvoorbeeld al drie jaar geleden ver trokken waren. Zij moesten alle wor den opgespoordongeveer honderd ge zinnen. ZEIST Met ingang van 1 januari 1971 zal by de N.B.M. op de Interlokale lgnen een tariefswijziging worden in gevoerd voor alle soorten plaatsbewij zen, met uitzondering van de maand abonnementen en het Algemeen-abon nement. Tevens wordt ingaande 1 januari a.s. de afgifte van de 6 retourenkaarten ge staakt. Hiervoor in de plaats worden ingaande de zelfde datum 10-rittenkaar- ten ingevoerd. Hiermede wordt aan vele verzoeken van reizigers tegemoet geko men. De 10-rittenkaarten zijn niet persoon lijk, en dus kunnen meer personen tegelijk van deze kaart gebruik maken. De geldigheidsduur is onbeperkt tot nadere aankondiging. De tarieven van de enkelereis-plaats- bewijzen worden op de onderstaande reisafstanden als volgt verhoogd, reisafstand tot 6 km 9 tot 18 km 18 tot 30 km 30 tot 42 km 42 tot 54 km 54 km en meer geen verhoging 5 cent 15 cent 15 cent 20 cent 25 cent De gewijzigde prijzen van de retours, de nieuw in te voeren 10-rittenkaarten en Streek-dagabonnementen zijn ver houdingsgewijs afgeleid van de nieuwe enkelereis-prijzen. Het is niet de eerste keer dat Patri monium met een dergelijke teruggaaf te maken heeft. Vorig jaar bleken de huren in het Jan Roeckplantsoen ook iets te hoog uitgevallen. Toch probeert de bouwvereniging de bedragen zo nauwkeurig mogelijk vast te stellen, want het berekenen van de teruggaven vergt veel tijd. Aan het totaalbedrag tilt Patrimo nium niet zwaar. In het licht van de geldsommen die binnenkomen aan huur, is die honderdzestigduizend gul den een schijntje zegt de heer Kroes- bergen. gonnen in „De Poort" te Woudenberg en zetten later hun bier-trip voort in Amersfoort. Tegen middernacht beslo ten zij nog even af te zakken naar het Dierenpark, waarbij ook een groot res taurant is, dat echter op dat tijdstip al was gesloten. Zij kwamen toen op het idee om eens een keer omstreeks mid dernacht een dierenpark te bezoeken; dat leek hun een opinderde zaak. „Om de hokken open te zetten?" in formeerde de officier, maar dat ontken de het viertal pertinent; ze wilden al leen maar eens rondneuzen. Dicht bij de theeschenkerij woonde de schoonmoeder van de eigenaar, me vrouw Tertoolen, die wakker werd van het gerucht, dat de vier ongenode be zoekers maakten. Zij belde onmiddel lijk haar schoonzoon, de heer Vis, die gewapend met een pistool en in gezel schap van zijn assistent Mario hij had een grote stok bij zich op onder zoek uitging. Via de Parkietenlaan kwam hij in de buurt van het verblijf van de kraanvogels; hij zag één van .de EDERVEEN Jongens en meisjes niet ouder dan 20 jaar die met de bij- ensport willen beginnen krijgen van de imkersvereniging „ANI" gratis een bij envolk. De leden van de imkersvereni ging besloten hiertoe op de deze week gehouden jaarvergadering. De schen king is bedoeld om onder de jongelui liefhebbers te kweken voor deze leerza me en interessante hobby. De jeugdige liefhebbers moeten wel over een horf of een kas beschikken en een goede gelegenheid hebben die te plaatsen. Het jaarverslag van secretaris de heer A. van Voorthuizen noemde het afgelopen jaar een schraal bijenjaar. In de lente is er in vële delen van het land door de langdurige winter 1969/1970 veel sterfte onder de dieren opgetreden, alhoewel de schade in dit district nogal meeviel. Dit jaar ken merkte zich verder door veel helde, waarin zich echter maar weinig honing bevond. Het was dan ook een schrale oogst die de imkers aan het einde van het seizoen mee naar huis konden ne men. Een en ander bleek geen terugslag te hebben gegeven op de financiële positie van de imkersvereniging. Pennnigmees- ter D. van de Heetkamp kon tenminste zijn boeken met een batig saldo afslui ten. Tijdens de bestuursverkiezing stelde de heer A. Gaasbeek zich niet meer herkiesbaar. Hij werd opgevolgd door de heer J. van de Heetkamp. Secretaris A. van Voorthuizen werd herkozen. Tijdens deze geanimeerde jaarverga dering vertoonde bijenexpert de heer Laban een interessante film, waarin de gedragingen van bijen in een glazen korf op film waren vastgelegd. Behalve voor de jeugd bestaat er ook voor ouderen nog gelegenheid zich als lid van de ANI afdeling Ederveen aan te melden. Men kan zich opgeven bij de heren C. van Hunnen, Schras 26, Eder veen, A. Jonkers, Zandkampweg 4, Lunteren, C. van Holland, Ruisseveen 4, Veenendaal en G. Vermeulen, Dorps straat 98, Renswoude. Aan het eind van de jaarvergadering werd de traditionele verloting gehou den. dieren rondlopen en begreep toen, dat er iets mis moest zijn. Plotseling zag hij iemand achter een boom staan; dichterbij gekomen zag hij ook nog twee mannen in het gras lig gen. De heer Vis loste een paar schoten in de lucht, waarvan de „gasten" bij zonder schrokken. Op één na, Ferdi nand V., gaven zij zich in eerste instan tie direct over. Ferdinand slaagde erin door over een hek te klimmen te ont komen. Kort nadien deden zijn kornui ten ook een vluchtpoging. Maar inmid dels was er politie-assistentie gekomen en na een korte speurtocht door het park konden de „nachtelijke dierenlief hebbers" worden gegrepen. Later zagen zij wel in, dat zij hele maal fout waren geweest. Eén hunner was ook nog eens komen informeren hoe het met de dieren was; allen had den inmiddels hun excuus aangeboden, hetgeen de politierechter tot zijn ge noegen vernam. Al met al vond de offi cier van justitie het toch maar een ver zwarende omstandigheid, dat het risico voor enkele bijzondere diersoorten zo groot was geweest door die ondoor dachte daad van het viertal. De officier vroeg tegen Ferdinand V., die al meermalen was veroordeeld, een geldboete van 125,- subs. 25 dagen; tegen de drie anderen eiste hij 80,- boete subs, acht dagen. Als raadsman van het viertal trad op mr. F. Luyckx uit Amersfoort, die het optreden van zijn cliënten een ongepast bravourstukje noemde, waartoe zij voornamelijk onder invloed van drank waren gekomen. „Zij hebben al tijdens dat schieten de schrik behoorlijk te pakken gekregen. En die angst is nog lange tijd gebleven. Zij dachten o.a. ook aan de schade, die mogelijk zou zijn toegebracht aan de dieren en daar had den zij eventueel voor moeten op draaien. En daar kwam ook nog bij de angst voor hetgeen op de zitting zou gebeuren." Met de officier was de raadsman van mening, dat in dit geval een vrijheids straf niet op zijn plaats zou zijn. Ook zijn oordeel was, dat een geldboete de juiste straf zou zijn; daarom had hij na het horen van het requisitoir van de officier aan zijn pleidooi weinig toe te voegen. De officier deelde nog mee niet voor nemens te zijn de voorwaardelijk ge vangenisstraf van twee maanden, waaraan Ferdinand V. ingevolge een vorige veroordeling nog „vast zat", om te zetten in de onvoorwaardelijke straf; hij zou althans dat niet vragen. Mr. Laan zag ook geen reden om het viertal tot vrijheidsstraffen te veroor delen. Ferdinand kreeg van hem een boete van 100,- subs, tien dagen en de drie anderen werden veroordeeld tot een boete van 75,- subs, zeven dagen. Wüstenberg Wustenberg had geen re den om in hoger beroep te gaan; uiter aard lag zulks evenmin in het voorne men van de „dierenpark-bezoekers", die al lang blij waren, dat ze er zo „genadig" afkwamen. VEENENDAAL Tenzij er een wonder gebeurt, zal de volkskerst zang voorgoed tot het verleden be horen. Vorig jaar werd besloten een keertje over te slaan, maar de be langstelling voor de voorheen tradi tionele massale bijeenkomst in de grote garage van De Haas, blijkt nu zo ver gedaald dat zelfs leden van het voormalig comité dat zich met de organisatie belastte, nergens meer over praten. „Wat mij betreft", zei de heer Slijderink, één van de organisatoren, „is het afgelopen. De volkskerstzang in Veenendaal is ter ziele. Praat er maar niet meer over...". Graag wil ik reageren op het schrij ven van mevr. Nietzman-Eekhuis in „de Vallei" van maandag jl. U hebt niet begrepen wat ik bedoelde. Over de middenwijk werd niet gesproken door de bezorgden alhoewel daar de zaak ook scheef zat. Over de zuid wijk sprak men wel omdat daar niet lukte wat men voorgenomen had. Men moet zijn blik over de gehele gemeente laten gaan. Dan komt men tot de ontdekking dat er van beide kanten geijverd wordt. Ik heb niet geschreven dat de mensen in de zuidwijk heidenen zijn maar dat ik het met hun zienswijze niet eens ben. U spreekt er over het geloof begrijpbaar te maken voor de jeugd. Het gaat om het waarachtig ge loof en de natuurlijke mens verstaat het niet. We zijn toch in het paradijs door onze diepe val alles kwijt geraakt, t Geloof is toch een gave Gods, ons verstand is toch verduisterd. Wij den ken met ons verstand de zaak on te lossen, maar wat we nodig hebben is dat ons verstand wordt bestraald met Goddelijk licht van boven. Het is een zaak van de ouderen om ons jongere geslacht in de ware leer te doen onderwijzen. Dan kon het nog wel eens meevallen, dat ook de jongeren er meer van begrijpen dan wij denken. Laten we toch aan de oude beginse len vasthouden, niet omdat 't oud is maar genoegzaam is in leven en ster ven beide. Laat ons wakende zijn voor de gevaren die ons bedreigen. Het is deonker in de kerk van Neder land. Laat men dan voorzichtig zijn in het onderzoek dat zich bij de kerk aan meldt. Tot geen vreemde leer worden voorgesteld. De ambtsdragers zijn ge roepen om daar op toe te zien. Waar het Woord nog zo verkondigd wordt zijn gelukkig nog veel jongeren en ou deren in de kerk aanwezig. Er moet liefde zijn onder elkaar en verdraagzaamheid, maar niet ten koste van de Waarheid. Ik ben tegen ver nieuwing, wat betreft ritmisch zingen, nieuwe psalmberijming, nieuwe verta ling en tegen een oppervlakkige, voor- we rpelijke eigentijdse prediking. God is niet verouderd en Zijn Woord ook niet. De kerk moet wel vernieuwd worden maar dan door de Heilige Geest in de weg van wedergeboorte. U schrijft dat u geen licht-gelovige bent. Daarover oordeel ik niet, dat weet de Heere. Wij moeten allen het Woord onderzoeken, zegt u. Daar ben ik het goed mee eens. Maar dan worden we eerst bedroefd, want zalig die treuren, zij zullen vertroost worden. Zo komen we weer tot de drie stukken, niet alleen de dankbaarheid maar ook ellende en verlossing. Ik hoop dat we op deze be lijdenis nog eens geliefden in de Heere Jezus Christus mogen worden. Jan van Dol deren, Buurtlaan-Oost 27, Veenendaal Menigeen, die bovenstaande aankon diging leest, zal opmerken, dat er al te veel collectes gehouden worden tegen woordig, en heeft daarin nog gelijk ook. Maar van de andere kant bekeken: de instellingen, die geld vragen, doen dit niet om er zelf beter van te worden, maar uit noodzaak, omdat zij het doel, dat zij nastreven, zo belangrijk vinden en tot nut van de hele gemeenschap, dat zij daarvoor een beroep durven doen op de belangstelling én de beurs van de hele bevolking van Veenendaal. Zo is het ook met onze plaatselijke EHBO-afdeling. Veel mensen zegt het werk van de EHBO niet zo erg veel. Wellicht is dit toch ten onrechte. In veel gevallen is het werk van de EH- BO-er niet spectaculair, maar daarom gebeurt er wel veel. Per week worden tientallen mensen in de Veenendaalse bedrijven door de bedrijfs-EHBO-ers geholpen. Uiteraard zijn dit in de mees te gevallen maar kleine ongevalletjes. Dit is maar één facet van de hulpver lening. Eerste hulp wordt bijvoorbeeld ook verleend op straat, op de sportvel den en tijdens wandeltochten. De hulp verlening op zichzelf brengt nauwelijks kosten met zich mee, hoogstens wat verbandmateriaal. De kosten komen voort uit het ex ploiteren van het nieuwe gebouw aan de Sterke Arm (samen met de afdeling Veenendaal van het Nederlandse Roode Kruis), waar de cursussen worden ge geven voor beginners en gevorderden. Zonder cursussen is een goede eerste2 24 6 V: korf hulpverlening ondenkbaar. Vandaar dat de afdeling Veenendaal van de Koninklijke Nederlandse Ver eniging Eerste Hulp Bij Ongelukken een beroep doet op de bekende vrijge vigheid van de Veenendaalse bevolking van 14 tot 24 december! EHBO-bestuur

De Vallei | 1970 | | pagina 3