VERDA G1NGSBESL UIT VAN Ouwehands Dierenpark en Candia nog niet uitgebreid Broekjevan Deen Leerzame discussie «ver onderwijs Ook G.S. willen geen tweede uit rij weg Rioolwaterzuivering en vuilverbranding vergen een ferme belastingverhoging )ntwikkelingspUtn voor Achterberg niet goedgekeurd Raad gierde om Eer voor S.V.B. Gemeentehuis wordt geopend met expositie H. Bunt was gewaarschuwd Kerstwijding in Oude Kerk B. EIS W. OP VRAGEN VAN RAAD EN RIRGERIJ: Eist krijgt zijn openbare sehool Trekking loterij ACHTING VERKEER BINNENSTAD WOONWAGENKAMP VLILSTORTLNG BOUWVALLEN WOENSDAG 9 DECEMBER 1970 RHENEN De CHU-afgevaardigde J. van Donselaar wilde tijdens de gister avond gehouden gemeenteraadsvergadering wel eens weten waarom Gedepu teerde Staten van Utrecht de goedkeuring op de uitbreiding van Ouwehands Dierenpark en het gemeentelijk sportcomplex „Candia" tot 6 mei 1971 hebben verdaagd. „Waarom, meneer de voorzitter, moet dit zo lang gaan duren?" „Och. meneer Van Donselaar", aldus burgemeester Bosch, „dat hebt u in het betreffende stuk kunnen lezen. Omdat het onderzoek nog niet is voltooid". „Dat is een dooddoener, meneer de voorzitter, die ik niet kan waarderen", aldus de CHU'er. „Ik zou de ware redenen wel eens willen weten". „Die ken ik ook niet", zei burgemeester Bosch, „het is in elk geval geen finan ciële aangelegenheid waarop de zaak vast zit". En daarmee werd het verda- gingsbesluit van Gedeputeerde Staten voor kennisgeving aangenomen met een namopperende heer Van Donselaar, die zoiets van „openheid" in z'n baard mompelde. Hoewel de agenda niet minder dan 23 punten bevatte kwam er gisteravond weinig uit. Niet minder dan een half uur werd nagepraat over reeds in de vorige ver gadering genomen besluiten met be trekking tot het containervraagstuk bij flatgebouwen, waarop de onafhankelij ke afgevaardigde me vrouw Clous te rugkwam, die eveneens inhaakte op in de laatste vergadering gevoerde debat ten over terinzagelegging van begro tingsstukken in het medisch centrum. Zij noemde mr. Deen (PvdA) een er varen politicus, maar verweet hem dat hij er een lachertje van maakte, als zij met voorstellen kwam over meer open heid hetgeen zij kwalificeerde als een stap vooruit. Mr. Deen vond dat, wanneer zoals is geschied, de begroting in hoofdzaken in de krant heeft gestaan, waarbij is ver meld dat zij, die meerdere gegevens willen hebben zich kunnen vervoegen op het gemeentehuis of in de openbare leeszaal, aan de door mevrouw Clous verlangde openheid volledig is tegemoet gekomen. Wethouder Glasbergen vond het onzin begrotingsstukken in het me disch centrum te deponeren, waar de doktoren voor iedere patiënt 7 minuten ter beschikking hebben. „In 7 minuten kan men van de uitgebreide materie geen kennis nemen," aldus de wethou der. „Dat kan men wel in de openbare J. VAN DONSELAAR (CHU) dooddoener leeszaal, waar men de hele avond te recht kan." Dodenkruising De heer W. E. van Laar (SGP) kwam terug op het destijds genomen besluit om een krediet beschikbaar te stellen voor het verleggen van de kruising in de Achterbergse Meent. De reconstruc tie van dfze „dodenkruising" zal nu worden uitgevoerd door de NV v/h P. Henzen H. J. zn. te Eist voor de prijs vat) 28.700,-. „Het komt er nu op neer, meneer de voorzitter, dat hier geld van de belas tingbetaler wordt ne ergelegd voor en kele roekeloze rijders." Burgemeester Bosch beaamde dit ten volle. „Maar het Is nu eenmaal zo in onze samenleving, dat wij roekeloze mensen tegen zichzelf moeten bescher men. Dat is in het „gemeentegezin" zo en dat is ook het geval in Uw eigen gezin", aldus de burgemeester. „Want U zet thuis Uw kind ook in een box." De heer Van Laar vroeg zich af of de kosten niet voor een deel zouden kun nen worden vergoed door verzekerings maatschappijen. Burgemeester Bosch had daarvan nog niet gehoord. Wel was het hem bekend, dat brandverzeke ringsmaatschappijen wel eens geld uit trekken, wanneer brandweerkorpsen snel hebben ingegrepen en daarmee grote schade hebben weten te voorko men of geld beschikbaar stellen in het kader van de brandpreventie. Wethouder Glasbergen vroeg aan de heer Van Laar hoe het dan moet met de mensen die principieel niet verze kerd zijn. „Daarvoor hebben die men sen een waarborgfonds," aldus de heer Van Laar. „Ik zit zelf met een geval", zei de wethouder, „maar ik heb van zo'n waarborgfonds nog steeds niets ge merkt." Wethouder T. van Lienden (CHU) deed ook een duit in het zakje „Eén mensenleven is mij altijd nog méér waard dan f 35000,-," riep hij uit. „Hier moeten maatregelen worden genomen en waar het geld vandaan komt kan me niks schelen!" Er zal nu op zéér korte termijn met de reconstructie van het gevaarlijke kruispunt, waar al minstens vier doden zijn gevallen, worden begonnen. Postkantoor Mevrouw Clous haakte vervolgens in op een door de PvdA-afgevaardigde C. Hensen al eens eerder gemaakte op merking dat er in Eist een hulpsecreta rie moet komen. Zij wilde daarvoor het postkantoor in het dorp inschakelen, zoals ook elders al geschiedt. Burgemeester Bosch vond hel geen eenvoudige zaak. Er wordt studie ge maakt van de mogelijkheid om het postkantoor in te schakelen voor incas so. Verder zouden er visakten kunnen worden uitgereikt maar verder voorzag •hij grote moeilijkheden, omdat men een bevolkingsregister niet onder de arm RHENEN Aanvankelijk werd er gisteravond door de gemeente raad langdurig en met de nodige ernst gesproken over het voorstel van burgemeester en wethouders om de stichting Creatief Centrum ,,De Werkwinkel" in Wageningen een subsidie te verstrekken van ruim duizend gulden om daarmee de poging te steunen te gaan*star ten met cursussen voor ingezete nen vanaf zes jaar en ouder op het gebied van creatieve vrijetijdsbe steding, van boetseren tot het beoefenen van vrij toneel. De hele zaak rvas al bijna in kannen en kruiken, toen de SGP-afgevaardig- de W. E. van Laar wilde weten hoe de lestijden waren geregeld. Wethouder Glasbergen (PvdA) maakte bijzonder veel werk van het antwoord door alle roosters in extenso te gaan voorlezen, totdat burgemeester Bosch hem onder brak met de opmerking: Waar schijnlijk wil de heer Van Laar weten of er ook op zondagen les wordt gegeven", hetgeen door de heer Van Laar werd bevestigd. Wethouder Glasbergen beaamde dat wel te hebben begrepen, maar dat hij met zijn antwoord duidelijk wilde laten uitkomen dat men op maandag begon en op zaterdag eindigde. Vermoedelijk zou de heer Van Laar hierna niet meer op de zaak zijn teruggekomen, ware het niet dat mr. J. Deen (PvdA) onder gro te hilariteit de humoristische op merking plaatste: ,,Maar ik wil wel als voorwaarde stellen, me neer de voorzitter, dat de naaktfi guren een broekje aan krijgen". Kennelijk begon er bij de heer Van Laar plotseling een lampje te branden. ..Meneer de voorzitter" riep de SGP'er, ,,mijn fractie wil geacht worden te hebben tegen ge stemd". Burgemeester Bosch zei eerbied te hebben voor hen, die tegen de zondagsontheiliging zijn. ,.Maar, meneer Van Laar, dat punt is hier helemaal niét in het geding. Kunt u mij een verklaring geven van uw standpunt". Daaraan kwam de SGP-afge- vaardigde niet meer toe. De stich ting Creatief Centrum kreeg de ge vraagde subsidie en het protest van de heer Van Laar en diens MR. J. DEEN (PvdA) fractie werd overstemd door een gierende gemeenteraad. De slotopmerking van de heer E. P. van Dijk Vrije Partij): „Deen heeft roet in het eten ge gooid met z'n broekje voor de naaktfiguren"vormde feitelijk de afsluiting van het debat. De moraal: wat door mr. Deen als grap was bedoeld greep de SGP-fractie aan om tegen te stem men. Burgem. Bosch Ridder van Rosenthal box kan nemen. In het kader van de bescherming be volking deelde de burgemeester de raad mede, dat binnenkort in Nederland op nieuw een enquête wordt gehouden met betrekking tot schuilgelegenheden inge val van fall-out. Rhenen had destijds onder andere als proefgemeente gefun geerd. Dit wil niet zeggen dat de ge meente nu wordt overgeslagen. Uit de ingekomen stukken bleek, dat het ontwikkelingsplan voor Achterberg door Gedeputeerde Staten niet was goedgekeurd, omdat de nodige financie ringsmiddelen ontbreken. „We hebben een ijzer in het vuur voor een burger zinlening," aldus de burgemeester, „maar toevallig kwam vanavond door de radio, dat de minister geen goedkeu ring meer zal geven aan dergelijke le ningen. Toch zullen we alsnog trachten een andere oplossing te vinden." Mevrouw Clous merkte nog op, dat via een begrotingswijziging de post voor de „Boomplantdag" werd ver hoogd met 100,-. „Ik vind dat voor de kinderen helemaal geen feestdag. Het is een symbolische zaak. Wanneer de kin deren komen zijn de gaatjes al gegra ven. Ze krijgen niet eens een schop in hun hand." Burgemeester Bosch bestreed dit. „Het is wel degelijk zo, dat de kinderen zelf de schop hanteren en het is inder daad een feestelijk gebeuren voor de jeugd". Hij betreurde het dat mevrouw Clous niet op de hoogte was. „Het is een aardige zaak..." aldus de burge meester. VEENENDAAL Het succes van de pakjesavond in het LONAS-tehuis kot niet zoals wij abusievelijk in onze maandag-editie - meldden op naam van leerlingen van de Talma- school maar op die van pupillen van de Stichting Vorming Bedrijfsjeugd. LEERSUM Het representatieve ge deelte van het gemeentehuis in Leer- sum zal op vrijdag 11 december a.s. of ficieel in gebruik worden genomen. Een ieder is die dag tussen 18.15 en 19.30 uur van harte welkom om het nieuwe gebouw te bezichtigen. Tevens maakt hel gemeentebestuur van Leersum van de gelegenheid ge bruik mede te delen dat gedurende het tijdvak 11 tot en met 18 december in het gemeentehuis een tentoonstelling wordt gehouden „Het Dorp Leersum in de loop der tijden". De tentoonstelling is dagelijks ge opend van 9 tot 12.00 uur, van 14.30 uur tot 17.00 uur en van 19.00 uur tot 21.00 uur met uitzondering van zaterdag en zondag, 's Avonds is er ook gelegenheid het nieuwe gedeelte van het gemeente huis te bezichtigen. Bij het gemeentehuis kan nit wor den geparkeerd. Men moet hiervoor ge bruik maken van het parkeerterrein achter de Ned. Herv. Kerk aan de Scherpenzeelseweg. SCHERPENZEEL Onder leiding van voonritter J. H. Valkenburg hield de Ver eniging voor Openbaar Onderwas een ledenvergadering in hotel „Boszicht". Na de vergadering had men een interessante discussie-avond gepland. Deze avond was openbaar en er waren dan ook verschillende niet-leden aanwezig om aan de discussie deel te nemen. Voordat men overging tot de openba re vergadering werd eerst het huishou delijk gedeelte afgewerkt. Uit de jaar verslagen bleek dat het bestuur van de vereniging veel contacten had onder houden. De heer Van den Hoeff had zich nogal beijverd om in Renswoude ook een openbare school te stichten. Een aanvraag ligt reeds bij het ge meentebestuur. De vergadering was de heer Van den Hoeff hier zeer dankbaar voor en men hoopte dat de school zeer spoedig zal worden gesticht in het kas teeldorp. Het ledental bleef behoorlijk op peil. In de vacature van A. Vonk werd met algemene stem gekozen mevr. Hadde- rtmg. Ook kwam nog ter sprake of het niet mogeflljk is om te komen tot het op richten van een openbare mavo. Het bestuur zegde toe de zaak te willen on derzoeken. Hierna sloot de voorzitter het huishoudelijke gedeelte en ging over tot de openbare vergadering. Er werd een aantal stellingen geponeerd, waarover de aanwezigen in een bijzon der leuke sfeer hun meningen naar vo ren brachten. Belangrijke vraagstukken kwamen aan de orde onder meer de schelding van de taak van de ouders en de onderwijzer ten opzichte van het kind en er ontstond daarbij vaak een zeer leerzame discussie. RHENEN Het college van Gedepu teerde Staten van Utrecht staat afwij zend tegenover het beroep dat de heren H. Bunt en R. van Dijk hebben inge diend tegen de weigering vergunning te verlenen voor het maken van een rij- uitweg naar de Cunerawe. Het tweetal had hierom gevraagd in verband met de bouw van een tweede bedrijfswo ning, waarvoor een tweede rij-uitweg noodzakelijk werd geacht zodat een splitsing van het bedrijf met bijbeho rende bebouwing en een eigendomsver deling van de betrokken percelen tus sen H. Bunt en R. van Dijk kon ont staan. De verkeersveiligheid op de Cunera- weg staat niet toe dat er meer uitwegen worden aangelegd schrijven GS in de mémorie van afwijzing. Het in- en uit- voegen verstoort het verkeerspatroon en daarom moet het aantal uitrijwegen zoveel mogelijk beperkt worden. De appellanten Bunt en Van Dijk meenden dat zo'n 'tweede uitrit geen bezwaren opleverde omdat de verkeersintensiteit niet toenam. De waardedaling die beide landbouwers vreesden vond het college geen argument dat pleitte voor ge- grondverklaring van het beroepschrift. EnaLs er een waardedaling ontstond, menen GS. dan hebben beide heren dat aan zichzelf te danken omdat, met na me de heer Bunt, gewaarschuwd was dat het magen van een tweede uitrit op bezwaren zou stuiten. De heren Bunt en Van Dijk beriepen er zich ook op dat de zandwinning uit de afgraving „Van der Tak" wel toe stemming kreeg een uitrit voor zandau to's te maken. Het college van Gedepu teerde Staten voert daarentegen aan, dat het bedrijf kostbare voorzieningen heeft getroffen en voorts dat deze uitrit slechts van tijdelijke aard is. Het aan leggen van een voetpaduitweg stuit op geen enkel bezwaar. VEENENDAAL Op initiatief van de Ned. Hervormde evangelisatiecom missie wordt zaterdagavond 19 decem ber een kerstwijdingsavond gehouden in de Oude Kerk op de Markt. Medewerking wordt verleend door het bejaardenkoor „de Engelenburgh" onder leiding van de heer C. Budding, het Ned. Hervormd Evangelisatiekoor „Con Amore" en het meisjeskoor van de zondagsschool onder leiding van de heer A. Okker. Organist is de heer Jan Hessels Mulder en liturg ds. A. Vroe- gindeweij. RHENEN Het vooronderzoek van de gemeentebegroting voor 1971 is af gesloten. Burgemeester en wethouders van Rhenen hebben precies een week voor de behandeling in de #ergadering van maandag 14 december a.s. om half acht (en dus niet zoals gebruikelijk om 8 uur) op 68 vragen en opmerkingen antwoorden gegeven. Deze zijn vastgelegd in een 18 pagi na's tellend stuk. dat inmiddels is rond gezonden aan alle raadsleden. Het gaat om 28 vragen die zijn gesteld in de twee afdelingsvergaderingen van de raad zelf en 42 vragen die zijn gesteld tijdens de openbare hoorzitting van de gezamenlijke fracties. In één van de dit jaar gehouden raadsvergaderingen is gesproken over een voorlichtingsorgaan, uit te geven door de gemeente. De uitgifte van een eigen voorlichtingsorgaan, dat bijvoor beeld vijfmaal per jaar zou moeten verschijnen, gaat volgens B. en W. plm. 25.000,- kosten. Daarbij zijn nog niet gerekend de vele uren die door het per soneel aan dit werk zullen moeten wor den besteed. Een dergelijke grote uit gaaf laat volgens het college de begro ting 1971 niet toe. Overigens zijn zij van mening, dat in de plaatselijke pers voldoende aandacht kan worden be steed aan gemeentelijke zaken. De voorlichting ten aanzien van de begro ting heeft wel succes opgeleverd. B. en W. zijn bereid een dergelijke publikatie in een volgend jaar te herhalen. Boven dien zullen wij, indien daartoe een bij zondere aanleiding aanwezig is, bij voorbeeld bestemmingsplannen, voor extra publikaties een krediet aan de raad te vragen. Naar aanleiding van een vraag over toenemende verkeersdrukte op de zuid zijde van het Fred. v.d. Paltshof, met Zolang de beslissing van de Kroon v uitblijft is het niet zeker wat er met de bouwvallen rond de Vismarkt gaat gebeuren. name om daar éénrichtingverkeer in te voeren, merken B. en W. op dat hier over reeds enige malen advies is ge vraagd aan de verkeerscommissie, die unaniem tot de conclusie is gekomen, dat de verkeerssituatie op het Fred. v.d. Paltshof niet zodanig is, dat daar één richtingverkeer dient te worden inge steld of bijzondere parkeervoorschrif- ten of -aanduidingen moeten worden tot stand gebracht. Zij hebben geen aanleiding kunnen vinden van dit ad vies af te wijken. De sanitaire voorzieningen op het woonwagenkamp zouden absoluut on voldoende zijn. Ter verbetering hiervan zou een krediet moeten worden uitge trokken op de kapitaaldienst van 36.000,-, terwijl op de gewone dienst éen post zou moeten worden geraamd van 6000,- voor het aantrekken van een toezichthouder. B. on W. antAvoorden hierop, dat een plan in voorbereiding is tot verbetering van de situatie, met name de verbete ring van de sanitaire voorzieningen in het kamp. Onderdeel van het plan Is de paardenstal op het kamp, die is vrijge komen, ie gaan inrichten met zoge naamde toilet-units. De gedachten gaan uit naar het aanbrengen van één unit per drie wagaens. In een dergelijke unit is ook een douche-gelegenheid opgeno men. Een kostenrming is nog niet be schikbaar. Bovendien zullen de aan de gemeenschappelijke woonwagenkamp voorziening deelnemende gemeenten hiermee moeten instemmen. Op de vraag of het niet gewenst wordt geacht de restant-schuld wegens verstrekte renteloze voorschotten aan plaatselijke verenigingen kwijt te schelden, antwoorden B. en W. dat tot op heden nog van geen enkele vereni ging een verzoek werd ontvangen tot kwijtschelding van de restant-schuld wegens financiële moeilijkheden. In het kader van de vuilstorting en de rattenbestrijding werden vragen ge steld in de openbare hoorzitting. Wat de rattenbestrijding betreft merken B. en W. op, dat in nauw overleg met de betreffende dienst van de Landbouwho geschool te Wageningen momenteel een nieuwe actie wordt gevoerd bij de rat- tenverdelging. Speciaal voor de riole ring, de haard van de rattenplaag, wordt een verdelgingsmethode ontwik keld waarvan men hoopt, dat ze gron dig zal zijn. Het wordt op prijs gesteld wanneer de burgerij zeer concreet mel ding doet van de aanwezigheid A an rat ten. Hieraan wordt steeds veel aan dacht besteed. Wat het vuüstorten in de Rijn be treft, op de gemeentelijke vuilnisbelt, delen B. en W. mee, dat onlangs over deze stortplaats door een lid van de Provinciale Staten van Gelderland nog vragen zijn gesteld. Bij een onderzoek is gebleken, dat deze stortplaats tot de best verzorgde van de gehele provincie behoort. Op deze stortplaats zouden praktisch geen ratten voorkomen. Ove rigens wijzen B. en W. erop, dat de vervuiling van de Rijn, die ontstaat tengevolge van de aanwezigheid van deze stortplaats, niet in verhouding staat tot de vervuiling die optreedt ten gevolge van de lozing van industrie en huishoudafvalwater. Toch vinden B. en W. dat dit niet wegneemt, dat de over heid alle middelen moet aanwenden om verdere vervuiling van het openbare water te voorkomen. Er zullen dan al ternatieve mogelijkheden voor de vuil verwerking moeten zijn. Voor wat de verwerking van het vaste vuil betreft is dit alternatief er nog niet. omdat de gemeenschappelijke stortplaats in Maarn daarvoor onvoldoende capaciteit heeft. Daarom wordt door een provin ciale werkgroep gewerkt aan het pro ject voor vuilverbranding op een cen traal punt in de provincie Utrecht. Overschakeling op vuilverbranding zal jaarlijks een hogere last geven van 85.000,-, gerekend naar het prijsni veau 1969. Deze hogere kosten zullen door een belastingverhoging moeten worden opgevangen. De zuivering van het afvalwater zal in tegenstelling tot de verwijdering van het vaste huisvuil op kortere termijn aan de orde komen. De kosten hiervan zijn aanzienlijk. Voor de drie deelnemende gemeenten (Rhenen. Amerongen, Leersum) vergt het een investering van ongeveer ƒ10.000.000,-. De hieruit na aftrek van de rijksbijdragen vonrtAdoeiende lasten 9 De sanering van Oud-Vreewijk kan nog wel eens lang op zich la ten wachten. kunnen nog niet nauAvkeurig worden aangegeven. Een belastingverhoging zal echter op dit punt niet kunnen uitblij ven. Tezamen met de vuilverbranding zal de oirolwaterzuiverlng in de nabije en verdere toekomst een belastingver hoging met zich meebrengen, die neer zal komen op plm. 90,- per hui saansluiting per jaar. De klacht over de vervuiling van de stadsbossen noemen B. en W. overdre ven. Waar incidentele vervuiling op treedt ter gelegenheid van éénmalige gebeurtenissen ruimt de reinigings dienst het afval op. De ijsventers vol doen behoorlijk aan de aan hun ver gunning verbonden voorwaarden. De surveillance die regelmatig plaatsvindt, alsmede de regeling voor het ophalen van grof vuil werken in dit opzicht preventief. Naar aanleiding van aandringende vragen tot opruiming van het in verre gaande staat van verval verkerende complex Markt, Rijnstraat en Kruis straat merken B. en W. op, dat de Kroon nog geen beslissing heeft geno men op het besluit van de raad in be roep te gaan tegen de beslissing dit complex op de monumentenlijst te plaatsen. Zolang deze beslissing uit blijft is afbraak niet mogelijk. Uit de stukken blijkt dat intussen wel wegen worden gezocht naar een nieuwe be stemming van dit complex, teneinde dit in de binnenstad een functie te geven. De gedane pogingen hebben echter nog niet tot resultaat geleid. De sanering van het zogenaamde Oud-Vreewijk zal tussen 5 en 10 jaar na heden aan de orde komen. Wanneer de situatie op de bouw- en woning markt hiertoe aanleiding geeft Is er'alle reden om binnen 5 jaar tot afbraak over te gaan. Voorshands zijn B. en W. echter niet optimistisch ten aanzien van de mogelijkheden om op korte termijn tot sanering te komen. Er zijn ook sa neringsplannen in voorbereiding ten aanzien van de percelen in de Wevers straat nabij de Steilestraat. De Cuneratoren zal nu de steiger» grotendeels zijn verwijderd op de hoog ste delen binnenkort weer in flood light worden gezet. Opdracht daartoe is al aan de PUEM gegeven. Mot er inderdaad rioolbelasting wor den betaald in Achterberg voordat de rioolinstallatie gereed is? Neen, de hef fing van een baatbelasting vindt pas plaats nadat het werk is uitgevoerd. Uit de antwoorden blijkt verder, dat hard wordt gewerkt aan de voorberei dingen voor de bouw van een nieuwe openbare school in Eist. Het besluit tot stichting werd door Gedeputeerde Sta ten goedgekeurd. Bij de inspecteur van het lager onderwijs Is urgentie aange vraagd. SCHERPENZEEL De eerste trek king van de grote leuter ij van muziek vereniging Ceacilia heeft plaatsgehad. De eerste 50,- viel op lot nr. 1535. De trekking werd verricht door de opper wachtmeester van de rijkspolitie, de heer Sieperda. Winnaar van de prijs werd de heer E. Barten, Leusbroefcer- WGg 14 êm

De Vallei | 1970 | | pagina 5