Geen akkoord in Brussel HEATH ZET GEEN MILITAIREN IN Linkse stembuszege in Pakistan HALEN BETALEN EEG niet eens over overgangsperiode REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN V.N. bevestigt rechten van Palestij nen Opstand in Zuid-Jemen Niet meer geld voor Sovjet- defensie GEWONDE BASKISCHE DEMONSTRANT OVERLEDEN Donderdag 10 december a.s. begint onze halfjaarlijkse verkoop (ledereen weet wat dit betekend) 103 man in Geen V.N.-man voor mensen rechten kever9 Neger uit het kabinet-Nixon Ontvoering Ook Buckingham Paleis in donker Betogingen tegen VS in Vietnam Onmiddellijke verlichting van Produktieplannen in Rusland Defecte schoolbus reed meisjes dood Zesling in Nigeria Mevrouw Beihl wil praten met E.T.A. NEE REI HL WOENSDAG 9 DECEMBER 1970 m Drie collega's in een geanimeerd gesprek voor aanvang van de EEG- besprekingen in Brussel. Op de joto v.l.n.r. de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel, zijn Belgische collega Pierre Harmel en minister Luns. LONDEN Hoewel Engeland gisteren nog veel meer last had van de onderbre kingen in de stroomlevering dan de dag tevoren, heeft de regering besloten geen militairen in te setten om de centrales te bemannen. Dat zou door de arbeiders van de oentrales, die nu een stiptheidsactie voeren, als een provocatie worden be schouwd waardoor de toestand alleen maar ernstiger zou worden. Bovendien wordt betwijfeld of militairen wel in staat zijn de moderne centrales te be dienen. De regering deed een beroep op de gebruikers zuinig te zijn. Er was gisteren 31 procent minder stroom dan normaal. In Londen en Manchester- verschenen in het geheel geen kranten. Hele gebieden van Enge land en grote delen van Londen en an dere steden zaten gisteren urenlang ■ander elektriciteit. Scotland Yard had er last van, net zo goed als koningin Elizabeth. Haar pa leis moest het, net als duizenden andere woningen, stellen zonder stroom. Men redde zich met kaarsen en petroleum- lamtaarns. De industrie had gisteren ook veel minder stroom tot haar beschikking dan maandag, toen de langzaam-aan- NEW YORK Met 47 stemmen voor, 22 tegen en 50 onthoudingen heeft de algemene vergadering van de VN dinsdag een resolutie aangenomen waarin wordt gezegd dat de Palestijnse vluchtelingen recht hebben op „gelijke rechten en zelfbeschikking". De Verenigde Staten waren hier zeer tegen gekant. De gedelegeerde van dat land, Richard Gimer zei dat de resolu tie het grondbeginsel van het handvest der VN ten aanzien van het zelfbe schikkingsrecht verwrong, namelijk omdat het nu niet zou worden toege past op een gebied dat zichzelf regeert maar op een of meer souvereine leden van de VN. Als het grondbeginsel op die manier werd toegepast, aldus Gi mer, „dan zou het voortaan kunnen gelden ten aanzien van andere volken die geen souvereine status hebben maar daar al lange tijd aanspraak op ma ken." De Amerikaanse minister van Defen sie, Melvyn Laird, heeft er bij de com missie van toewijzingen van de Senaat op aangedrongen, met spoed een ver zoek van de regering goed te keuren inzake militaire hulp aan Israël, Jorda nië, Libanon en verscheidene Aziatische landen, voornamelijk Cambodja. SAIGON In de Zuidvietnamese havenstad Qui Nhon zijn anti-Ameri kaanse betogingen gehouden, nadat een Vietnamese schooljongen door een Amerikaanse militair per ongeluk was neergeschoten. Dit is door de politie meegedeeld. ADVERTENTIE "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balaem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of Irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn nitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig i6 de pijn te verlichten» ALGESAL bij alle apoth. en drog. actie begon. Vandaag zal het nog veel epger zijn. Een ding viel gisteren mee: aan de eendagsstakingen uit protest te gen het wetsontwerp van de regering ter beknotting van de macht van de vakbeweging namen veel minder arbei ders deel dan het miljoen waarop de communistische agitatoren hadden ge hoopt. Dat nam niet weg dat het werk in bijvoorbeeld de haven van Landen gro tendeels stil lag, net als in andere ha vens en in tal van industrieën. Een aantal voetbalwedstrijden, die gisteravond zouden worden gespeeld, moesten worden afgelast en de kerst verlichting in Londen werd uitgescha keld om stroom te sparen voor belang rijker zaken. De provinciale regering van Noord-Ierland heeft de noodtoe stand afgekondigd en het gebruik van elektriciteit voor niet noodzakelijke dingen verboden. Voor het parlement in Westminster is het dinsdagavond tot botsingen tussen politie en stakers gekomen, terwijl in het Lagerhuis premier Edward Heath en oppositieleider Harold Wilson elkaar in de haren vlogen. Meer dan 300 politiemannen waren voor het Lagerhuis samengetrokken, toen ongeveer 1500 betogers hier waren samen gekomen om met hun Kamerle den te spreken. Er ontstonden bijna on middellijk opstootjes. Een aantal sta kers werd afgevoerd in politiewagens, maar het werd niet bekend of zij gear resteerd waren. In het Lagerhuis kwam het tot een fel debat tussen Heath en Wilson toen de premier de beschuldiging uitte dat de actie van de arbeiders in de elektri citeitscentrales „de industrie in moei lijkheden brengt, de burgers narigheid bezorgt en gevaar oplevert voor de volksgezondheid in de ziekenhuizen". MOSKOU De industriële produktie in de Sovjet-Unie zal het komende jaar met 6,9 procent toenemen, zo heeft de directeur van het planbureau en vi ce-premier van de Sovjet-Unie, Nikolai Baibakof, dinsdag medegedeeld in een vergadering van de twee kamers van het Sovjet-parlement. Voor dit jaar voorzag het plan in een uitbreiding met 6,3 procent. Het nationale inkomen zal in 1971 met 6,1 procent stijgen. De agrarische produktie moet vol gend jaar 5,5 procent groter worden. Voor het lopende jaar was een toene ming van 8,5 procent geprojecteerd maar de feitelijke groei zal op slechts 6,5 procent uitkomen. De agrarische produktie heeft dit jaar een waarde van 84 miljard roebel. Blijkens de gegevens van Baibakof, zal de staat het komende jaar 75 mil joen ton graan, 77,8 miljoen ton suiker bieten, 6,2 miljoen ton katoen, 13,4 mil joen ton rundvee en pluimvee en 48,3 miljoen ton melk opkopen. BRUSSEL De Europese minis ters hebben gisteren in onderhandelin gen niet de Britse minister voor Euro pese Zaken Geoffrey Rippon geen overeenstemming kunnen bereiken over een gemeenschappelijk standpunt ten aanzien van een overgangsperiode als Engeland tot de EEG toetreedt. De EEG-commissie had vijf jaar voorgesteld, wat gesteund werd door Frankrijk, maar de Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken Luns had mei enige .steun van West-Duitsland, Italië, België en Luxemburg gepleit voor een overgangsperiode van acht jaar. Dit zou overeenkomstig de wens van Rippon zijn, die echter na het verstrij ken van die termijn voor zijn land het recht op wijziging van de zaak wil ver zekeren, als het Britse aandeel te groot mocht uitvallen. Aangezien de Franse minister van Buitenlandse Zaken Maurice Schumann niet anders dan een gemeenschappelijk standpunt wilde aanvaarden, werd be sloten de kwesties van de Britse kandi datuur later nog eens globaal te bekij ken. Dat zal vermoedelijk maandag ge beuren, als de ministers van Buiten landse Zaken weer vergaderen. Dan moeten de bewindvoerders ook een beslissing nemen over het doorgaan van de eerste fase van het plan tot vorming van een monetaire unie. NEW YORK Nederland is van oor deel dat de 25ste verjaardag van de Verenigde Naties een uitnemende ge legenheid zou zijn geweest een Hoge Commissaris voor de mensenrechten te benoemen. Het heeft dan ook tegen een door Ceylon ingediende resolutie gestemd, die beoogde deze benoeming een jaar uit te stellen. De resolutie werd overigens door de sociale com missie van de VN met. 54 stemmen voor en 38 tegen aanvaard. Sinds de oprichting van de Volkerenor ganisatie is de benoeming van een Hoge Commissaris vrijwel elk jaar ter sprake gekomen, doch mede door verziet van staten die inbreuk op hun soevereiniteit vreesden, nog nooit in stemming geweest. Het voorstel omvat zo veel garanties tegen het aantasten van de nationale soevereiniteit, dat toekomstige gene raties z'ich er over zullen verwonde ren dat het ooit tot zoveel misver standen heeft geleid, aldus de Neder landse vertegenwoordiger bij de VN, mr. R. Fock. De Hoge Commissaris dient onafhanke lijk te zijn en aanzien te genieten, hetgeen politiek belang en vooroor deel uitsluit. Het welslagen van zijn werk zal afhangen van de mate van wederzijds vertrouwen en vertrouwe lijkheid tussen hem en de betrokken regeringen. De Hoge Commissaris dient niet als een internationale om budsman te worden beschouwd. BEIROET Volgens het Beiroetse blad Al Hayat worden er op het ogen blik in Zuid-Jemen al geruime tijd ge vechten geleverd tussen rebellen en of ficiële strijdkrachten van dat land. De rebellen, die zich verenigd hebben tot een „Nationaal Heilsleger", wensen het marxistische regime omver te wer pen en het communisme uit te bannen. De strijd zou zijn begonnen in okto ber. Volgens de regering van de staat Aden zouden Groot-Brittannië en Saoe- di-Arabië achter de opstand zitten, en zouden Britse vliegtuigen, gestationeerd op bases in het sultanaat Oman, aan vallen hebben gedaan op dorpen in Zuid-Jemen die zich in handen der re geringstroepen bevinden. In Londen is een en ander ontkend, maar Riaad (de hoofdstad van Saoe- di-Arabië) heeft er nog geen commen taar op geleverd. Volgens de Hayat is de rebellie even eens gericht op het omverwerpen van de regering van Aden, waar ook de communisten aan de macht zijn en dat men zou «willen maken tot een demo cratische staat. Aden geniet veel steun van de Sov jet-Unie en ook van communistisch China en de Sovjets zouden, volgens het blad, langs de kust van Zuid-Jemen een aantal marinebases hebben ge bouwd, zogenaamde- vissershavens, en wel op grond van de overeenkomst met Aden van 1969. Deze bases dragen ertoe bij dat de positie van de Sovjet-marine in de In dische Oceaan, de Perzische Golf en de Rode Zee sterker wordt, aldus het Bei roetse blad dat ook meldt dat de rebel len van het „Heilsleger" thans de baas zijn in delen van Hadramaut., de groot ste provincie van Zuid-Jemen, en een gebied dat aan Saoedi-Arabië grenst. KARATSJI In Ooat-Pakistan zet de Awami Liga van Sjeik Moejiboer Rahman haar verpletterende verkie zingsopmars voort. Op twee na heeft de liga in alle 132 kiesdistricten waar de uitslag officieel vaststaat, de overwinning behaald, al dus radio-Pakistan, en in 21 andere staten is zij aan de leiding. In het westelijk landsdeel, waar de uitslag nog evenmin volledig is, is de socialistische volkspartij van ex-minis ter Zoelfiqar Alt Bhoetto zeker van de absolute meerderheid, met overwinnin gen in 81 van de 135 bekende districten. In 19 districten gaat de volkspartij voorop in de stemtelling. Hadiz Pirzada, hoofd van de organi satie van de Volkspartij, heeft in Ka- ratsji het naar voren treden van twee sterke partijen toegejuitht, en gezegd dat. zo geen energie verloren gaat aan splintergroepen, Berichten dat de Volkspartij een ak koord zou sluiten met de Awami Liga noemde hij echter voorbarig. Bhoetto had zich in zes districten kandidaat gesteld en behaalde in vijf de zege. Pakistaanse kandidaten mogen zich in zoveel districten kandidaat stel len als zij willen, maar hebben maar recht op één zetel in het parlement. Een tweede kandidaat die een grote persoonlijke zege behaalde in West- Pakistan was Khan Abdoel Qayjoen Khan van de Pakistaanse Moslimliga, die in drie districten won. Hij versloeg onder anderen Bahadoer Khan, broer van de afgezette president Mohammed Ajoeb Khan. Verwacht wordt dat de Moslimliga op een dozijn zetels zal ein digen, waarvan de meeste in het noord westen liggen. Een ander familielid van Ajoeb Khan, zijn schoonzoon Miangoel Aurangzeb, won wel in zijn district. BOURNEMOUTH Studenten te Bournemouth menen een nieuw we reldrecord te hebben gevestigd in de categorie: Hoeveel mensen kan je in een auto duwen. Dat werden er 103, en de auto was een Volkswagen Kever waarvan ban ken, zittingen en ramen waren ver wijderd. Toen reed het geval een meter of vijf, in een televisiestudio, want de bedoeling is dat zo'n wagen inder daad nog een stukje kan rijden ook. Zelden heeft men een auto zo zwaar door de veren zien gaan. Eerder dit jaar had men in Austra lië ook iets aardigs uitgehaald, door 46 lieden in een mini-minor te stou wen, en daarmee een eindje voort te zeulen. MOSKOU De Sovjetrussische be groting voor Defensie voor 1971 is net zo groot als die voor 1970, namelijk 17,9 miljard roebel (ruim 71 miljard gulden), zo heeft de Russische minister van Fi nanciën, Wasili Garboezof, dinsdag be kendgemaakt op de zitting van de Op perste Sovjet, die in Moskou wordt ge houden. Westelijke diplomatieke waarnemers hebben er echter op gewezen dat er onder andere begrotingsposten militaire uitgaven verborgen kunnen zijn. Het is voor het eerst sinds 1965 dat de begroting voor defensie niet ver hoogd is. De uitgaven voor defensie in 1971 be lopen 11.14 procent van de totale begro tingsuitgaven. In Moskou ziet men in het besluit om de begroting voor Defensie niet te wij zigen een belangrijk politiek gebaar. Men wees in dit verband op de verbe terde betrekkingen met China na de grensgevechten van het vorig jaar en de besprekingen met de V.S. over de beperking van de strategische bewape ning. BRUSSEL Drie meisjes zijn dins dag in België in Voneche, nabij Beau- raing, op slag gedood, toen ze overre den werden door de bus die hen naar school moest brengen. De kinderen be hoorden tot een groepje van vijftien scholieren die aan de linkerkant van de weg, schuilend voor de regen onder een afdak, wachtten op de bus. Toen de bus er aan kwam, staken de kinderen de weg over om in te stappen. De remmen van de bus weigerden ech ter en het gevaarte reed recht op het groepje in. De drie meisjes, een van 17 jaar, een van 13 en een van 12 jaar werden tientallen meters meegesleurd en overleden ter plaatse. LAGOS, (Nigeria) Een Nigeriaanse vrouw, Malama Jeroe Kwadije, heeft zondag een zesling ter wereld gebracht, aldus radio-Nigeria. Twee van de zes kinderen vier meisjes en twee jongens stierven kort na de geboorte, maar de overige vier en de moeder maken het goed. Volgens de radio heeft mevrouw Kwadije al viermaal eerder tweelingen ter wereld gebracht. EIBAR Eén van de vier Baskische demonstranten die vorige week vrijdag tijdens een protestmars door de Spaan se stad Eibar gewond raakte ls overle den. Het betreft Roberto Perez. Jaure- gui, die tijdens een felle botsing met de zwaar bewapende nationale garde een kogel in de longen kreeg. De familie van het slachtoffer wil niet dat van de begrafenis een protest demonstratie wordt gemaakt. Een katholieke priester heeft gister avond bij de leden van de krijgsraad te Burgos verbaasd doen staan met de be kentenis, dat hij lid was van de gehei me Baskische guerrilla-organisatie de E.T.A. en dat hij in de zes maanden voor dat hij was gearresteerd, een pi stool in zijn bezit zou hebben gehad. De 37-jarige Juan Echave Garicache- laya was begonnen met tot de president van de krijgsraad te zeggen, dat hij de hele strafzaak „een openbare ramp" vond. De geestelijke, in een gewoon pak ge kleed maar het priesterboord dragend, kreeg toen te horen, „dat hij zijn mond moest houden." Hij was, op de vijfde dag van het proces, de zesde beklaagde die werd gehoord. De priester, een van de 16 beklaagden, wordt beschuldigd van „banditisme, terrorisme" en het in bezit hebben van wapens. Het pistool, zei hij, had hij bij zich gehad om zich tegen de politie te kunnen verdedigen. Hij was lid van de ETA geworden „omdat het onmogelijk is vandaag de dag een priester tezijn, zonder een plicht jegens de mensen te hebben". Toen men hem vroeg of hij gemarteld was geworden antwoordde hij: „Ja, he lemaal". Francisco Javier Izco de la Iglesia, de voornaamste beklaagde in het proces voor de krijgsraad in Burgos, heeft dinsdagmorgen ontkend dat hij Meliton Manzanas, het hoofd van de politieke politie in de provincie Guipuzcoa, heeft vermoord. Izco die de doodstraf kan krijgen, gaf dit ontkennend antwoord op een vraag van zijn verdediger Echevarrieta. Kolo nel Manuel Ordovas de voorzitter van de krijgsraad, onderbrak op een gege ven ogenblik het verhoor van Echevar rieta met de mededeling, dat het groot ste deel van de door hem aan zijn cliënt gestelde vragen ongegrond was. De verdediger protesteerde hiertegen en verklaarde dat de krijgsraad hier mee een ernstige inbreuk maakte op het recht van de advocaten hun cliën ten volledig te verdedigen. De vijftien collega's van Eclv varrieta schaarden zich achter dit pro si. Twee verdedi gers vroegen om schorsing van de zit ting. Dit werd door kolonel Ordovas geweigerd. Izco gaf toe dat hij tot de kernleden van de verboden organisatie ETA be hoorde. Hij verklaarde na zijn arresta tie door de politie gemarteld te zijn, maar kon hier niet verder op ingaan omdat het verhoor door het ingrijpen van kolonel Ordovas werd afgebroken. De ondervraging duurde maar tien mi nuten. Een beklaagde, de 24-jarige Gregorio Vicente Lopez, weigerde vragen van de aanklager of verdedigers te beantwoor den, omdat hij naar zijn zeggen krijgs gevangene was. Mevrouw Beihl. echtgenote van de ontvoerde Westduitse consul, heeft in een brief aan haar man. de Baskisrhe nationalistische organisatie voorgesteld, rechtstreeks met haar te onderhandelen over de vrijlating van de grijzelaar. Beihl wordt door de ETA vastgehou den in afwachting van de vonnissen die in Burgos uitgesproken zullen worden. Wordt tegen een of meer van hen de doodstraf uitgesproken, dan zal Beihl hetzelfde lot treffen, zo hebben de ont voerders laten weten. WASHINGTON James Farmer, de hoogst geplaatste neger in de Ameri kaanse regering, heeft president Nixon zijn ontslag aangeboden als ondermi nister van Volksgezondheid, Onderwijs en Welzijnszorg. Hij verklaarde dat zijn pogingen om een einde te maken aan de discrimina tie bij de uitvoering van regeringspro gramma's waren vastgelopen in de bu reaucratie. BRUSSEL De 21-jarige Anita de Weerdt uit het Belgische Lier is ont voerd door twee mannen in een auto toen zij met haar moeder het huis van een dokter wilde binnengaan. tykficPcm Hoofdstraat VeeoeruisAl Vrijdags tot 9 uur 's avonds *s Woensdags de gehele dag geopend

De Vallei | 1970 | | pagina 6