Loongrens wordt in 1971 f 17.050.- ESTEC LOOPT LEEG TWIJFELS OVER DODELIJK SCHOT BIJ CAFÉRUZIE Eerste Kamer akkoord met inkomen van Kroon vp ien mille voor een idee Brits week uit naar ons land TV-journaal door staking Samen op deplanken Tilburg sluit: 100 man ontslag RECHTBANK WIL ONDERZOEK CHANTAGEVERHAAL Handelaar haalde zonder betaling vee weg uit schuren en markten VERDUBBELING AANTAL GASTARBEIDERS IN ONS LAND verlaat Wereldbank Bijenkorf begint snelrestaurants Minder moe onderweg door melk onderweg Kamermeerderheid voor wetsontwerp Moment niet gelukkig Fouten bij onderzoek Lieftinck V. en I). in begrafenissen Nederlandse hulp voor Russische koude voeten Hilv ersum krijgt wethouder voor milieubeheer Rijdt veilig met melk DEN HAAG Minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) zal zijn wets ontwerp over de wijziging van de loongrens voor het zieken fonds en het maximumpremie dagloon wel door de Tweede Kamer krijgen, maar dan zon der de steun van de liberalen. De woordvoerder van de V.V.D.. mr. Rietkerk, noemde het wetsontwerp van de anti revolutionaire minister ..hoogst ongelukkig eenzijdig en innerlijk tegenstrijdig". Zwaardpr Verlies Tegenstrijdig lil Alcohol Over enkele jaren WERKLOOSHEID POLISSEN PARTICULIER WOENSDAG 9 DECEMBER IV/ü Minister RooivinJcs geestverwante mej. Van Leeuwen vond het moment van Indiening niet gelukkig gekozen. De Sociaal-Economische Raad is nog steeds bezig met een advies over de opbouw van de sociale verzekering. Waarom zo vroegen vele Kamerle den zich af dan tussentijds met een vrij ingrijpend wetsontwerp voor de dag gekomen? Waar gaat het bij cHt wetsontwerp om? Kortweg om twee dingen: 1. De loongrens voor het ziekenfonds heneden welke e.lke werknemer ver plicht is verzekerd wordt op 1 ja nuari van 14.850 tot 1T.050 gulden ver hoogd. 2. De premiedagktongrens wordt ver hoogd van 48 tot 55 gulden. Wie ver plicht is verzekerd en meer dan 55 per dag verdient moet over 55 gulden pre mie betalen. De verhoging van de loongrens bete kent ondermeer, dat ongeveer 130.000 personen gedwongen zullen worden, «teh bij een ziekenfonds aan te sluiten. De soctaÜst mr. Van Lier was vrijwel de enige van de grote fracties die het d« minister niet zo moeilijk maakte, hoewel hij wei degelijk zag dat de al leenstaanden het financieel zwaarder zullen krijgen. De KVP'er Maenen zei dat een aantal leden van zijn fractie waarschijnlijk tegen het wetsontwerp zou stemmen. De D'66'er drs. Nypels diende twee amendementen in. Hij wilde degenen, die door de extra verhoging van de loongrens tegen hun wens verplicht zullen worden verze kerd volgens de ziekenfondswet dispen satie verlenen als zij een particuliere verzekering hebben afgesloten die aan bepaalde voorwaarden voldoet. Met het wetsontwerp had hij verder grote moeite. De liberaal mr. Rietkerk meende dat de.alleenstaanden en de kleinere gezin nen bij aanvaarding van dit wetsont werp het gelag moeten betalen. Boven dien zullen de assurantietussenpersonen tien procent van hun portefeuille ver liezen. Hij stond ook na de beantwoording van de minister afwijzend tegenover de regeringsvoorstellen en diende een mo tie in met het voorstel de assurantiebe middelaars schadeloosstelling te geven. Minister Roolvink ging uitvoerig in op deze kritiek, waarbij hij er op wees. dat de tussentijdse verhoging van de loongrens niet alleen geoorloofd is, maar dat bovendien bij deze verhoging een goede afweging van belangen heeft plaats gevonden. Hij noemde de wijzi ging „een incidentele herziening, die licht overhelt naar een structurele her ziening". De minister zei niet te geloven in een premiestijging als gevolg van deze ver hoging. De uittocht is daarvoor van te geringe aard. zo zei hij. De schade voor de groep van schade-verzekeraars als gevolg van de verhoging zal z.i. beperkt zijn. Er is. aldus minister Roolvink, slechts sprake van een betrekkelijk ge ringe verschuiving in het verzeker den-bestand. een verschuiving, die ove rigens na enkele jaren geheel zal kun nen zijn hersteld. Aanvaarding van de motie-Rietkerk om de assurantie-tussenpersonen een redelijke schadeloosstelling toe te ken- UTRECHT Russen die op het Rode Plein in Moskou naar parades en sportevenementen kijken, willen geen last meer hebben van koude voeten De Nederlandse Export Combina tie is gevraagd als bemiddelaar op te treden bij de Nederlandse indus trie voor levering van aardgas-in frarood brander s Deze moeten dienen voor verwar ming van toeschouwersplaatsen op het Rode Plein. Verder heeft de Export Combinatie aanvragen in portefeuille o.m. voor een installatie voor intern transport in Bulgarije en voor drankautoma ten in de Moskous» ondergrondse. NOORDWI.TK Het Europese cen trum voor ruimteonderzoek en -tech niek (Estec) in Noordwijk dreigt leeg te lopen. De oorzaak daarvan ligt bij de onzekere toekomst van de Europese or ganisatie voor ruimte-onderzoek (Esro), waarvan Estec het belangrijkste cen trum is. De verwarring is ontstaan na de mis lukte conferentie over Europese ruim tevaartzaken in Brussel op 4 november. Tijdens een bezoek van 25 parlements leden uit Esro-landen, verklaarde de directeur van Estec, prof. dr. W. Kleen, onlangs: „Wij schijnen nu zover te zijn gekomen dat de hele gedachte van Eu ropese samenwerking in de ruimtevaart gevaar loopt. Wij hebben niet langer het vertrouwen dat deze samenwerking nog een redelijke toekomst heeft". Ook zei hij: „Wij naderen het punt waarop een eerlijke baas in antwoord op vragen van leden van zijn staf niet langer de raad kan geven te blijven en te wachten tot de politici een besluit hebben genomen". Bij Estec werken een paar honderd wetenschappelijke onderzoekers, inge nieurs en technici. Prof. Kleen zelf gaat al heen, want per advertentie wordt een nieuwe directeur voor Estec ge vraagd. Ook de directeur-generaal van Esro. prof. dr. H. Bondi, heeft onlangs ontslaig genomen. ALMELO De Almelose rechtbank heeft gisteren de zaak tegen do 27-jarige koopman Toon M. uit Dieren verwezen naar de rechter-commissaris. Dit gebeurde op verzoek van de verde diger, mr. G. ter Laan, die meende dat er teveel fouten zijn gemaakt in het onderzoek. Toon M. maakte deel uit van de ben de „de plofkrakers" die ir; september door de Zutphense rechtbank Wérd ver oordeeld. Enkele dagen, voor dit procea kreeg Toon M. met enkele kornuiten In een café in het Overijsselse Saaaveld ruzie met een kelner. Toén dexe dé politie wilde bellen richtte Toon fcijn pistool op hem. Hel eprste ethot wai mis. Het tweede dodelijk. Volgens de verdediger spreken de verklaringen van de getuigen tegenover de politie elkaar tegen. Zo bleek niet of het dodelijk schot is afgevuurd of dat het afging toen het slachtoffer het pi stool afweerde. De raadsman meende dat de politie foto's onnauwkeurig zijn en niet over eenstemmen met de werkelijkheid. De reconstructie was zo snel gehouden dat de verdachte niet kon worden bijge staan door zijn raadsman. In het sectie rapport ontbreken tijden en data, zo stelde mr. Ter Laan. vinden. Dan gaat Toon M. namelijk voor observatie naar een psychiatrische kliniek in Utrecht. nen werd door de minister ontraden. Een dergelijke toekenning gaat naar zijn mening te ver en bovendien is er geen sprake van een dringende nood zaak daarvoor. Van de overheid kan niet gevraagd worden om hier met compensatie-maatregelen te komen, al dus de bewindsman. DEN HAAG De Eerste Kamer heeft zich dinsdagmiddag unaniem ach ter de twee wetsontwerpen geplaatst waarin een wijziging van de uitkerin gen aan, belastingvrijdom voor de ko ningin en andere leden van het konink lijk huis en een herziening van het fi nanciële statuut voor het koninklijk huis worden voorgesteld. De regering stelt zich voor over de jaren 1971 en 1972 de koningin, naast de uitkering van 4 3/4 miljoen gulden, een kostendekking toe te kennen van 3/4 miljoen gulden voor o.m. het ophou den van een zekere levensstijl. De uit kering aan prins Bernhard blijft 475.000 gulden, prinses Beatrix zal 450.000 gul den gaan ontvangen (was 3 ton), terwijl het inkomen van prins Claus stijgt van 3 ton tot 375.000 gulden. Over drie jaar zullen deze uitkerin gen automatisch worden verhoogd via de indexering. De heer A. Rullens, werkzaam hij Koewacht Textiel, dochteronderneming van F.nka Breda, heeft voor een idee een netto-bedrag van 15.000 gulden gekregen. De heer Rullens, die in het bedrijf is aangesteld als trouble shooter" om technische moeilijkheden op te lossen, heeft op intensieve wijze de eigenschappen van polyester garen uitgeplozen met als uiteindelijk resultaat dat een wikkel twintig procent meer garen kan dragen. Uierdoor ontstaat een belangrijke besparing van de arbeidskosten. De heer Rullens heeft al twee keer eerder 'een idee beloond gekregen. De directeur van F.nka Breda. ir. Jde Boer, overhandigde de heer Rullens (rechts) gisteren een wikkel garen omwonden met bankbiljetten. De 24-jarige gasfitter A. L. Bijkerk i uit Numansdorp is dinsdag ernstig ge wond geraakt bij een gasexplosie in hel trapportaal van een huis aan de Cool- sestraat in Rotterdam. De ontploffing deed zich voor terwijl de gasfitter bezig was met het repareren van een gaslei ding. Er ontstond een steekvlam, die de gasfitter trof. HILVERSUM Het televisie-jour naalfilmbedrijf „Visnews" uit Londen is een dag naar Nederland uitgeweken. Maandag arriveerden journaalredacteu ren en technici om dinsdag in ons land een volledige produktie te maken voor de 140 stations in 85 landen over de gehele wereld waaraan het bedrijf tele- visiejoumaalfilms levert. De operatie is ondernomen, omdat een staking dreigde door het personeel van de Londense luchthaven Heathrow. „Visnews" had dinsdag met vier mensen onderdak gekregen bij het NOS-joumaal in Hilversum, waar van de faciliteiten voor internationaal ver keer per telex, Eurovisie, e.d. gebruik gemaakt kon worden. Voor de verzen ding van journaalfilms waren twee man op Schiphol gestationeerd. Een mannetje had zich genstalleerd in een Amsterdams filmlaboratorium, dat van de ongeveer tien „onderwerpen", die Leen Jongewaard en Adèle Bloemendaal gaan volgend jaar samen op pad met een heel nieuw theaterprogramma, waarvan Rob Touber achter de tweede regie voert. H TILBURG De Textielweverij Mut- saerts en Van Poppel (wollens tof f en) in Tilburg gaat binnenkort sluiten. De on geveer honderd personeelsleden is gis termiddag ontslag aangezegd. Het ontwerpen en de verkoap blijft het bedrijf, dat de produktie zelf stop zet, in eigen beheer houden. De orders, die daaruit voortkomen, zullen door de wollenstoffenfabrieken A. en N. Mut- saerts in Tilbur g worden uitgevoerd. De lopende orders worden zoveel mogelijk afgewerkt. Gistermorgen zijn de vakbonden en het gewestelijk arbeidsbureau over de sluiting ingelicht, 's Middags is het personeel meegedeeld dat het op korte termijn zal worden ontslagen. Er is nog geen overeenstemming over een afvloeiingsregeling met de vakbon den. Die weigeren vooralsnog de vrij wel -minimale regeling te aanvaarden, die de directie van het bedrijf heeft voorgesteld. Met de samenwerking, die nu ont staat tussen Mutsaerts en Van Poppel en A. en N. Mutsaerts. wordt beoogd door schaalvergroting de marktpositie te verstevigen. De sectie, die pas enkele dagen later werd gehouden wees bovendien aan dat het slachtoffer 2.55 promille alcohol in het bloed had, hetgeen uitzonderlijk hoog is. JJet nieuwe onderzoek door de rech- ter-commissari* en de reconstructie zullen vóór 15 januari moeten plaats- dinsdag uit de gehele wereld binnen kwamen gemiddeld 75 kopieën moest produceren. Naar de vertegenwoordiger van „Vis news" in Nederland, de heer J. de Gier, meedeelde, verliep de operatie soepel. Ze moesten volgens hem worden gezien als een proef voor „Visnews" om onder alle omstandigheden dag en nacht te kunnen doorwerken. Niet meer dan het strikt nodige eigen personeel is uit Londen overgevlogen. Behalve de NOS in Hilversum, en het filmlaboratorium in Amsterdam, werden nog andere be drijven ingeschakeld zoals luchtvracht- bedrijven, terwijl nog twee filmlabora toria in reserve werden gehouden. HILVERSUM De gemeente Hilver sum krijgt met ingang van 1 januari a.s. een wethouder voor milieubeheer (en verkeer). B. en W. hebben besloten, deze portefeuille te geven aan de VVD-wethouder H. Machielsen, mo menteel wethouder van publieke wer ken en verkeer. Deze portefeuilles zal hij behouden. Daarnaast vallen onder zijn beheer met ingang van het nieuwe jaar onder meer de toepassing van de hinderwet, hel ophalen en verwerken van afval stoffen. de zuivering van rioolwater, de bestrijding van bodem-, water- en luchtverontreiniging en de geluidshin der. B. en W. van Hilversum achten een aparte raadscommissie voor milieube heer echter niet noodzakelijk. DEN HAAG Dc heer K. Lewin, hoofdinspecteur-directeur voor de arbeidsvoorziening in Zuid-Holland, heelt gisteren op een persconferentie in Den Haag als zijn verwachting uitgesproken, dat het aantal buiten landse arbeidskrachten in Nederland in de komende jaren zal worden verdubbeld. Op het ogenblik telt ons land ongeveer 90.000 gastarbeiders. We zijn bij ons nog lang niet op het Europese peil, wat buitenlandse ar beidskrachten betreft, aangekomen. Onze arbeidsmarkt is, ondanks de pes simistische geluiden uit het bedrijfsle ven, nog gunstig te noemen. Een pro bleem met onze gastarbeiders is nog wel de huisvesting, maar gelukkig wordt hieraan steeds meer aandacht besteed. In enkele steden bestaan al zogenaamde logeerverordeningen, aldus de heer Lewin. Volgens hem zijn er op de arbeids markt nog nergens aanwijzingen, die op een grotere werkloosheid zouden duiden. De huidige arbeidsmarkt in de provincie Zuid-Holland telt thans on geveer 7.000 werklozen en dat is naar zijn mening maar een heel klein per centage (0,93). Wel gelooft de heer Lewin, dat d« ondernemers in 1971 de loonkosten zul len gaan drukken. Indien er een grotere werkloosheid zou komen, dan zal dat in de eerste plaats voor het midden- en administratieve kader merkbaar zijn* zo zei hij, omdat in de produktiesector nog volop werk voorhanden is. DEN HAAG Oud-minister dr. P. Lieftinck zal begin volgend jaar zijn functie neerleggen van lid van het col lege van bewindvoerders van de We reldbank. Als zijn opvolger wordt voorgedragen mr. A. Rinnooy Kan. plaatsvervangend thesaurier-generaal bij het ministerie van Financiën. Als diens benoeming doorgaat, wordt mr. Rinnooy Kan opge volgd door mr. E. A. Liefrinck, direc teur binnenlands geldwezen bij het mi nisterie van Financiën. Dr. Lieftinck blijft lid van het college van bewind voerders van het Internationale Mone taire Fonds. ARNHEM Voor de rechtbank te Arnhem stond gisteren de 40-jarige veehandelaar E. van B. uit Ede te recht, die ervan wordt verdacht van 1968 tot begin 1970 ruim 90 stuks vee van markten en uit schuren in Gel derland, Overijssel en Friesland te hebben gestolen voor een waarde van meer dan honderdduizend gulden.-Hij zou voorts nog een ton hebben ver duisterd ten nadele van veehouders die hem vee voor de verkoop hadden toevertrouwd, maar waarvan hij na liet de opbrengst te verrekenen. In 1968 was Van B. failliet verklaard met een schuld van 83.000 gulden. Toen tijdens de zitting de vraag werd opgeworpen waar de ongetrouwde Van B. die sober leefde, niet rookte en niet dronk al het geld had gelaten, gaf hij een niet eerder door hem af gelegde verklaring. Hij zou namelijk door een inwoner van Nunspeet een voormalige compagnon, zijn gechan teerd. De officier van justitie, mr. J. H. C. Pieters, verrast door deze en andere afwijkende verklaringen, vroeg de rechtbank de zaak \*or een nader onderzoek door de rechtercommissa ris aan te houden. Verdachte had enkele jaren geleden de veehandel van zijn goed bekend staande vader voortgezet. Daardoor bleef hij ondanks vertraging in de af rekeningen lang het vertrouwen be houden van de veehouders, die hem hun vee lieten verkopen. Nadat begin dit jaar bij verdachte de zaken uit de hand liepen ging hij over tot het stelen van vee uit afgele gen schuren en markten- in Zwolle, Leeuwarden en elders, waar vee on beheerd stond. Wegens toenemende druk van zijn schuldeisers week hij daarna uit naar Canada. Daar kreeg hij ook financiële moei lijkheden, hij gaf er toen de voorkeur aan naar zijn schuldeisende landge noten terug te keren. De gecompliceerde zaak werd voor de chantage ter sprake kwam al zeer verward, doordat verdachte ontkende in de diefstal van negentien koeien uit een schuur te Azewijn (gemeente Bergh) rechtstreeks te zijn betrok ken Wel had hij opdracht gegeven tot de diefstal, maar hij zou persoon lijk niet hebben meegedaan. Zo brutaal was het tweetal al spoedig dat ze op 2 maart in Zwolle van de markt vier dieren bij klaarhelder daglicht oppikten en in hun veewa gen laadden. Uit de talloze oplichtingen, waarbij het voornamelijk ging om goede relaties die nog met zijn vader hadden zaken gedaan, werd genoemd de verkoop van koeien voor A. Hutink in Beek bergen en voor C. Verhoeven in Put ten. Beide mannen schoten er ettelijke tienduizenden guldens bij in. Voor de politie zei hij meer schuld op zich te hebben genomen dan zijn fei telijk aandeel. Hij deed dit om zijn mededader de 30-jarige chauffeur H. J. van A., die een gezin heeft te spa ren. Deze diefstal was gekozen uit veel gevallen, naar nu klopte formeel de dagvaarding niet meer. De Nunspeetse figuur had verdachte volgens diens verklaring in een nood situatie gebracht nadat deze te we ten was gekomen dat hij vier onge dekte cheques voor totaal 43.000 had afgegeven. De Nunspeter droeg later ook kennis van de diefstallen. Zijn eisen zouden toen harder zijn geworden. Ook zou den zijn schulden met name die wel ke tot zijn faillissement hadden bij gedragen. mede zijn veroorzaakt doordat hij voor zijn zuster, die in financiële moeilijkheden was geraakt, in de bres was gesprongen. De zaak tegen Van A werd ook aange houden. gezien de samenhang met de veediefstallen, waarbij Van B. was betrokken. Van A. zou acht- a negen duizend gulden voor zijn medeplich tigheid bestaande uit het laden en vervoeren van het gestolen vee, heb ben ontvangen. AMSTERDAM De Bijenkorf en Vroom Dreesmann gaan hun activitei ten aanzienlijk uitbreiden. De Bijenkorf zal in ons land in sa menwerking met de Amerikaanse Uni- world 25 „Orange Julius-snelrestau- rants" vestigen. Vroom Dreesmann gaat in begrafenissen en crematie doen. De Bijenkorf opent vrijdag op het Damrak in Amsterdam zijn eerste snel restaurant. De komende 24 andere ves tigingen zullen in vier vijf jaar tot I stand komen. De Bijenkorf werkt meer met Uni- I world, dochteronderneming van de Amerikaanse International industries, samen. De restaurants krijgen een par ticulier als eigenaar, maar ze hebben nauwe verbindingen met Uniworld. Verder heeft 'de bijenkorf plannen om in samenwerking met Uniworld een serie De Bijenkorf en kopieerinrichtin gen in ons land te openen. Vroom en Dreesman die al activitei ten heeft op verzekeringsgebied, gaat nu ook begrafenis- en crematiepolissen verkopen. Voorlopig zullen in acht ves tigingen van het concern polissen wor den verkocht van de Dela. coöperatieve vereniging voor het verzekeren van be grafenissen en crematies. De Dela telt ruim een miljoen verze kerden. Zij verzorgt ook uitvaarten. De uitbreiding van het assortiment „arti kelen" dat de grootwinkelbedrijven hun publiek aanbiedt past geheel ln het streven van de directies naar een steeds bredere basis in en buiten hun bedrij ven. ADVERTENTIE

De Vallei | 1970 | | pagina 7