Kees Rijvers best tevreden GRANDIOOS KEEPERSWERK REDDE FC TWENTE Doelman Piet Schrijvers dwong Dinamo Zagreb gelijk spel BAYERN MÜNCHEN SCHAKELDE SPARTA UIT Gerd Muller strafte drie defensieblunders af: 1-3 Kessler praatte nederlaag weer goed FC Köln in kwartfinale Tussenstand voetbaltoto bij NEC In Zwitserland ook al hekken Krachtcentrum OPNIEUW RUST GOUDEN CORNER BESLISSEND l.EK DONDERDAG 10 DECEMBER 1970 ZAGREB Barry Hughes, de trainer van Go Ahead had in Za greb moeten zyn. Dan had hü ervaren, dat Piet Schrijvers niet het geluk van een hogere macht, zoals Hughes na de wed strijd tegen FC Twente beweerde, nodig heeft om Nederlands beste doelman te zijn. Schrij vers deed het woensdag- raiddag in Zagreb alle maal zelf zonder dat, zoals Hughes het noem de, „hij van daarboven bij hem op de lat zat". Schrijvers deed het zó geweldig, dat Tschik Cajcovski, de trainer van Zagreb, hem verre weg de beste man van het veld noemde. Een mening, die Marian Raus, de Zuidslavische scheidsrechter, die FC Twente in Eskesihir be paalde niet vriendelijk had behandeld, volledig onderschreef. „De beste doelman, die ik ooit aan het werk heb gezien. Dit Twente is goed genoeg voor de finale". Piet Schrijvers, die geen last heeft van een overdreven bescheiden heid, nam de compli menten van zijn mede spelers en nog tal van anderen, rustig in ont vangst met de betrekke lijk rustige constatering: „Vandaag heb ik 'hem' zoals Hughes het noem de niet nodig gehad. Ik heb het zelf gedaan. Het ging lekker. Ik heb graag veel spelers recht voor mijn doel, dan komt het op reacties aan, Daarvoor ben ik niet bang". In de kleedkamer van FC Twente waren'meer gelukkige mensen. In de eerste plaats Kees Rij vers, die bekende in de eerste fase verrast te zijn geweest door de speelwijze van Dinamo. „Uit de twee wedstrijden die Kohn en ik hadden gezien, concludeerden wij, dat Gucmirtl een sterke middenvelder was, die een belangrijk deel had in de opbouw van de aanvallen. Wij hadden er niet mee ge rekend, dat hij in de spits ook zo'n groot ge vaar zou zijn. Onze ach terhoede had daar in het begin geen wapens tegen en dat dwong mij Jan Jeuring steeds verder naar achteren te halen. Jeuring had het daar door zeer moeilijk. Hij moest niet alleen over schakelen van aanvaller tot verdediger, hij moest bovendien nog deelne men in de opbouw van de aanval. Ook dat kon hij aan. Vooral na de rust, toen er meer zeker heid in de ploeg was ge komen. Ik moest Jeuring wel een verdedigende taak geven. Met blessu res van Oraneri en Ach terberg kom ik soms in moeilijkheden door het ontbreken van een extra verdediger. Cajcovski heeft door aanwijzingen vanaf de kant getracht zijn voorhoede steeds anders te laten spelen. De scheidsrechter trad niet op tegen dit ingrij pen in het spel en toen ben ik me ook maar in tensief gaan bemoeien met de speelwijze. Het heeft succes gehad. En nadat Pahlplatz een doelpunt had gemaakt groeide ook zonder aan wijzingen van de kant het zelfvertrouwen in de ploeg". Cajcovski zag iets minder tevreden op de wedstrijd terug. „Twee van onze spelers zijn duidelijk beneden peil geweest: Rora, die niets heeft kunnen doen met de talrijke kansen die hij kreeg en Dautbevgo- vic, die schuld had aan de twee doelpunten. On begrijpelijk voor de kee per van het Zuidsla vische elftal. Bij Schrij vers vergeleken speelt hij als een beginneling. Van twee fouten van die doelman profiteer den Pahlplatz en de Van Kerkhof-tweeling". Pahlplatz: „Ik zag, dat hij te ver voor zijn doèl stond en toen heb ik er maar meteen gebruik van gemaakt". René van de Kerkhof: „Tegen Go Ahead heb ik met een corner iets dergelijks ge probeerd. Nu dacht ik: Willy zou best hetzelfde kunnen doen. Voordat ik de hoekschop nam, zag ik dat het doel niet goed was beschermd. Ik hoop te, dat René die bij de achterste paal stond een paar stappen naar voren zou doen. Hij deed het". ZAGREB Piet Schrijvers heeft FC Twente woensdag in Zagreb „in leven gehouden". Dinamo Zagreb, be ter, sterker en meer aanvallend, kwam door de geweldige reddingen van de Twentse doelman niet verder dan twee treffers. Een voorsprong van 2-0 werd voor de rust nog teruggebracht tot 2-1 en in de laatste minuut van de wedstrijd zorgde René van de Kerkhof ervoor, dat de uitgangspositie voor de tweede wedstrijd optimaal werd (2-2). FC Twente werd daarmee rijk, maar niet onredelijk, beloond. De veldspe- lers van Twente konden er tenslotte ook niets aan doen, dat Dinamo slechts twee keer scoorde. Piet Schrijvers deed er echter alles aan, dat het bij die twee doelpunten bleef. In de periode, dat zijn ploeg werd overspoeld door een vloedgolf van Zuidslavische aanvallen, bleef hij overeind. Hij redde wat ver keerd leek te gaan in het eerste half uur, toen zijn ongeorganiseerde verde diging fout op fout maakte. Hij bleef ook staande in het laatste kwart van de wedstrijd, waarin Dinamo onge remd naar voren stormde 0111 de zui nige voorsprong van 2-1 verder uit te bouwen. Hel eerste duel in de derde ronde van het toernooi om de Runners Up- Cup werd in feite beslist door de twee doelverdedigers. Zo goed als Schrijvers het bij FC Twente deed, zo slecht was Varudin Dautbevgovic van Dinamo. Hij blunderde twee keer en gaf FC Twente zijn doelpunten cadeau. Daar tegenover stond slechts één opmerkelij ke redding. René van de Kerkhof pro beerde een kwartier voor tijd een blun der van Miljkovic af te straffen, maar in zijn ren naar een doelpunt werd hij gestuit door Dautbevgovic. Tschik Cajkovski, de coach van Dina mo, plaatste FC Twente in het begin van de wedstrijd voor onoverkomelijke moeilijkheden. Hij gebruikte Gucmirtl als opkomende aanvalsspits en daarop had FC Twente niet gerekend. Drost en De Vries hielden in het centrum van de verdediging de aandacht geconcen treerd op Rora en de flankverdedigers Huve (niet opgewassen tegen Cercek) en Van Ierssel deden weinig meer dan de hoekpunten van de Twentse verde digingslijn te beschermen. Het gebeur de overigens lang niet altijd met suc ces. Tussen Huve aan de ene, Van Iers sel aan de andere kant en de twee cen trale verdedigers vielen met pijnlijke regelmaat grote gaten. Gucmirtl, en in mindere mate de middenvelders Italic en Piric, toonden zich graag bereid die gaten op te vullen. Het gevolg was een voortdurende race van moeilijke situa ties voor Piet Schrijvers. De Twentse doelman, die een kwar tier stand hield, had in de 17e minuut geen wapen tegen een geweldige kopbal van Gucmirtl, die door niemand gehin derd werd toen hij uit een voorzet van Miljkovic inkopte: 1-0. Het doelpunt was een logisch gevolg van het overwicht, dat FC Twente niet kon breken doordat Notten niet in staat bleek Gucmirtl af te stoppen. Rijvers zag het gevaar en haalde Jeuring uit de aanvalsspits terug. Zelfs de aanwezig heid van Jeuring op het middenveld hielp niet voldoende. De spitsspeler moest nog verder naar achteren en aan de zijde van Drost en De Vries groeide hij uit tot op een na de beste speler in het Twentse elftal. Met Jeuring in de verdediging slaag de de afweer van FC Twente iets beter, maar toen „verdronk" de ploeg volledig op het middenveld. Van der Vall en Pahlplatz en incidenteel ook Jeuring kregen geen gelegenheid de twee over gebleven aanvallers Nagy en Van de Kerkhof te bereiken, die zich te gemak kelijk lieten insluiten door de beweeg lijker Zuidslavische verdedigers. FC Twente kwam niet los uit de „do delijke" omhelzing van de Zuidslaviërs en slechts Schrijvers zorgde ervoor, dat na het openingsdoelpunt verdere gevol gen 20 minuten uitbleven. Kort voor de rust werd hij echter opnieuw verslagen, weer door een kopbal van Gucmirtl, uit een hoekschop van Cercek. In de tijd, dat de Twentse doelman de meest onwaarschijnlijke prestaties leverde, had Dautbevgovic bijna abso lute rust aan de andere kant van het veld. FC Twente was na die twee doel punten aangeslagen en de knock out leek een kwestie van tijd. .Volkomen onverwacht echter, geen honderd tellen na het tweede doelpunt van Dinamo, gaf Theo Pahlplatz de op de rand van het ravijn wankelende ploeg weer zelf vertrouwen. Van de V: Dautbevgovic, vleugel zag hij, dat Dautbegovic, net als iedereen op het veld en de 9000 toeschouwers op de tribunes, een voor zet verwachtte. De doelman van het Zuidslavische elftal was alvast een paar pasjes uit zijn doel gestapt. Pahl platz strafte die onvoorzichtigheid ge nadeloos af en scoorde beheerst uit een kleine hoek. Na 38 minuten had de eer ste serieuze Twentse tegenaanval met een het volledige rendement opgele verd. Het resultaat was niet alleen, dat de achterstand was teruggebracht. Het ge volg was ook, dat er rust in de ploeg kwam. Die rustiger lijn werd in de tweede helft doorgetrokken. De verde digers gingen feller ingrijpen. Jeuring durfde van tijd tot tijd zijn centrale punt in de achterhoede te verlaten om een daadwerkelijke bijdrage aan de op bouw van de aanvallen te leveren. Het hielp iets. maar niet voldoende. De Twentse uitvallen bleven slechts onder brekingen van het dreigende Zuidslavi sche overwicht. Het lukte beter dan voor de rust, maar het beeld van de wedstrijd bleef beheerst door de strijd van de aanvalsmacht van Dinamo en de om de foutloze Schrijvers gegroe peerde Twentse afweer. Dinamo Zagreb kreeg voortreffelijke kansen om de marge te vergroten, maar de schutterij liet het afweten. Zelfs op momenten, dat Schrijvers na een geslaagde poging een hinderlijke voorzet van zijn gif te ontdoen hele maal uit positie was gespeeld. Cercek, Lalic, Rora en Piric zagen altijd een medespeler van wie zij dachten, dat hij er nog beter voor stond en schoven de bal door. Dit uitstel en de razende reacties van Schrijvers voorkwamen een grotere achterstand. Een kwartier voor tijd verving Kees Rijvers de passieve Antal Nagy door ROTTERDAM Sparta's coach Georg Kessler was na afloop wei nig onder de indruk van de neder laag. „Ik moet mijn elftal prijzen voor de ongelooflijke inzet. Dat eerste doelpunt viel voor ons uiter aard op een ongelukkig moment. Grote pech had Sparta natuurlijk bij die terugspeelbal van Roth. Gaat dat schot niet tegen de paal, dan komen wij weer in een gunsti ge positie. We hebben i\u driemaal verloren dit seizoen. Twee keer te gen Bayern München en een keer tegen Anderlecht. Tegen ploegen, die internationaal hoog gewaar deerd worden, is. dat bepaald geen schande". Udo Lattek, de coach van Bayern München, vond dat zijn ploeg ver diend had gewonnen. „In München moesten wij komen, hier was het de beurt van Sparta. Ik vind, dat de Rotterdammers vooral voor de rust goed speelden. In de tweede helft waren onze tegenstanders veel minder. Sparta viel weliswaar meer aan, maar echt gevaarlijk is het voor ons vrijwel nooit ge weest". Lattek verheelde niet, dat hij bang is geweest voor de Deen Kristensen. „Het is een technisch voortreffelijke speler. Zijn veelvul dig dribbelen haalt echter alle ver rassing uit het spel en die verras sing is toch nodig om te scoren". ROTTERDAM Sparta heeft de slag tegen Bayern München in het toernooi om de Runners Up-Cup verloren. Het optimisme, dat er na de kleine nederlaag (1-2) in München in het Rotterdamse kamp bestond, is ongegrond gebleken. Wederom wonnen-de Duitsers nu met 3-1 na een enerverend duel, dat vooral in de eerste helft ongetwijfeld niveau had. Toen Kristensen in de 33e minuut de tien minuten eerder door Gerd Müller opgelopen achterstand van 0-1 wegwerkte (1-1) waren er zelfs nog perspectieven voor de Spartanen, die in het veld geenszins de minderen waren en voor het Duitse doel zelfs gevaarlij ker leken. Müllers tweede doelpunt, vijf minuten voor de rust, deed echter alle hoop vervagen. Inmiddels was namelijk ook duidelijk geworden, dat Sparta een „killer" miste van het formaat Müller, die in de tweede helft met zijn der de doelpunt de eindstand op 1-3 bepaalde. Ondanks de voortdurende druk op het doel van Sepp Maier, die aanzienlijk meer werk te verzetten heeft gekregen dan Pim Doesburg en de gelegenheid ten volle aangreep zijn onmiskenbare ta lenten te etaleren, kon Sparta niet meer tot score komen. De talrijke kansen ten spijt. Gerd 'Müller en Sepp Maier de voorpost en het sluitstuk van de Mün- chener ploeg hebben Sparta de strop om de hals gelegd. Met zijn drie doel punten was de kleine, zwartharige Müller, ongrijpbaar voor de Sparta- verdediging, matchwinner en met zijn talrijke reddingen was doelman Maier degene, die de Spartaanse aanval tot wanhoop bracht. Slechts eenmaal moest hij capituleren en wel toen Kristensen door de Duitse verdediging wervelde en met scherp zijn actie besloot. Op dat moment echter speelde Sparta toch reeds tegen een verhoogde achterstand, want in combinatie met Höness had Müller in de 23e minuut de Sparta-defensie volledig uit haar verband gespeeld. Doordat Venneker op de rechterflank ver was achtergebleven, behoefden de Duitsers geen buitenspel te vrezen en het achttienkaraats schot van Müller be tekende een voltreffer: 01. Daarvoor hadden Kristensen en Kowalik in de Gerd Müller. geheel rechts, scoort het eerste doelpunt van Bayern München in de wedstrijd tegen Spar ta. Willy van de Kerkhof. De aanvals- kracht van FC Twente groeide nauwe lijks, want vrijwel alle mankracht was in de defensie nodig. Vier minuten voor tijd, bij een hoekschop, hadden alle elf Twentenaren zich in het strafschopge bied verzameld om tenminste de ach terstand tot één doelpunt beperkt te houden. Die bundeling van defensieve krachten had succes. Nadat de achter hoede het gevaar van de hoekschop had bezworen flitste de snelle tweeling Van de Kerkhof uit de omsingelde stelling. Hun gezamenlijke actie leverde in eer ste instantie niet meer op dan een hoekschop. Het werd een gouden cor ner. Willy van de Kerkhof nam de bal op rechts en zette laag en hard voor. Dautbevgovic rekende erop, dat een van zijn verdedigers de bal zou weg werken, maar niemand deed er iets aan. De enige, die reageerde was René van de Kerkhof; die van de verste naar de eerste paal liep en en passant de bal in het niet beschermde doel tikte: 22. Twee fouten van Varudin Dautbevgo vic en zeker tien keer zo veel opmerke lijke reddingen van Piet Schrijvers hebben ervoor gezorgd, dat FC Twente voor de wedstrijd van volgende week woensdag nog alle hoop mag koesteren. FC Twente: Schrijvers; Van Ierssel, De Vries, Drost en Huve; Van der Vall en Natten (Rooks); Pahlplatz, Nagy (Willy v.d. Kerkhof), Jeuring en René van de Kerkhof. beginfase reeds dreigend voor Maier gestaan en had Doesburg door tijdig uitlopen de tandem Müller-Beckenbauer de pas afgesneden. Het waren boeiende acties in een aantrekkelijk duel, waarin in de negentiende, minuut een combi natie Klijnjan-Kristensen grote verwar ring stichtte in de Münchener verdedi ging. Het schot van Walbeek stuitte evenwel af op de in nood samengetrok ken mensenmassa voor het doel van Maier. De aanvallen van Sparta leken ge vaarlijker dan die van de veel in de breedte spelende Duitsers. De gevaar lijkste speler stond echter in de ploeg van Bayern: Gerd Müller. En dat zou beslissend zijn, ofschoon zijn goe^e werk in de 34e minuut bijna teniet werd ge daan door Roth, die het grapje uithaalde van zo'n 30 meter terug te spelen op zijn keeper. Maier stond ver voor zijn doel en bevond zich op dat moment in geslagen positie. Tot geluk van de Duit sers, maar vooral voor Roth, die overi gens toch in de rust zijn plaats moest afstaan aan Brenninger, stuitte de bal af op de paal... De zelfverzekerd spelende Duitse ploeg was door dit „geintje" toch even van haar stuk gebracht. Sparta pro beerde hiervan te profiteren en bracht zijn tegenstander in het nauw. De goed sluitende defensie van Bayern, bekwaam geleid door de besnorde Beckenbauer, bleef evenwel op de been en toen vijf minuten voor de rust de geheel vrij ge laten Müller op eenvoudige wijze een voorzet van Mrosko met een tweede Jan Klijnjan in duel met de Duit se doelman Sepp Maier, die ook hier als overwinnaar uit de strijd kwam. doelpunt afrondde, was er voor de Duit se herfstkampioen geen vuiltje meer aan de lucht: 12. Zeker van zijn zaak begon Bayern aan de tweede helft. Het accent werd nog meer gelegd op de verdediging, maar niettemin slaagde de schier on grijpbare Müller erin na een kwartier toch weer alleen voor Doesburg op te duiken. Dank zij een snelle reactie keer de Doesburg het schot met het rechter been. Wederom was echter gebleken, hoe groot het lek wel was in de Rot terdamse defensie, die in de 21e minuut nog eenmaal door de knieën moest, we derom door Müller en weer in combina tie met Höness: 13. Doordat Bayern steeds meer mankracht in en rond het eigen strafschopgebied samentrok, kreeg Sparta volop gelegenheid tot aanvallen. Het resultaat was evenwel nihil, on danks de talrijke hoekschoppen. De Spartanen wisten zich nauwelijks kan sen te scheppen en die er nog kwamen werden óf onbenut gelaten, óf vonden een roemloos einde in de handen van de gretig plukkende handen van Sepp Maier. Sparta bleef weliswaar met grote ijver vechten voor een beter resultaat, maar het zat er niet meer in. De ne derlaag was onafwendbaar. De sterkste had gezegevierd. Sparta kan zich er slechts op beroemen met ere te zijn uit geschakeld. Tegen deze harde kopbal van Guc mirtl had doelman Schrijvers toch geen verweer en dat betekende 10 voor Dinamo Zagreb. KEULEN FC Köln heeft zich woensdagavond voor de kwartfinales van de Runners Up-Cup geplaatst door een overwinning in de tweede wedstrijd tegen Spartak Trnava: 3-0. De rust ging in met de stand 1-0 door een strafschop in de 32e minuut. Na de hervatting scoorden Hemmersbach (60e minuut) en Rupp (74e minuut). FC Köln had de eerste ontmoeting al met 0-1 gewonnen. Er waren 9.000 toeschouwers. BRÜSSEL Anderlecht heeft de eerste wedstrijd voor de derde ronde tegen Vitoria Setubal in Brussel met 2-1 gewonnen. Bij de rust was de Stand 1-1. Het scoreverloop was: 9e minuut Ejderstedt 1-0, 31e minuut Vagner 1-1, 66e minuut Jan Mulder 2-1. Er waren 25.000 toeschouwers. PRAAG Door woensdag in Praag met 2-3 (rust 0-3) te winnen van Spar tak heeft ook Leeds United zich ge plaatst voor de kwartfinales van het toernooi om de Runners Up-Cup. Leeds- had de eerste wedstrijd met 6-0 gewon nen. De doelpunten in de 2e wedstrijd, welke werd bijgewoond door 38.000 toe schouwers, werden gemaakt door Barton en Urban (beiden Spartak) en Gray, Clarke en Belfitt (Leeds). EDINBURGH Liverpool heeft de eerste wedstrijd in de derde ronde tegen Hibernian Edinburgh in de Schotse hoofdstad met 0-1 gewonnen. De rust ging in met 00. In de tweede helft scoorde Toshack. DEN HAAG De tussenstand van sporttoto nummer 21 is: eerste prijs: nog geen melding; tweede prijs: zeven meldingen; derde prijs 127 meldingen; extra prijs: 181 meldingen. BERN De Zwitserse club Bellin- zona, uitkomend in de hoogste klasse, zal rond het speelveld een hoog hek moeten aanbrengen. Dit gebeurt op be vel van de nationale voetbalbond naar aanleiding van ongeregeldheden tijdens de wedstrijd tegen FC Zürich op 27 september. Toeschouwers vielen toen de scheidsrechter en de grensrechters aan. Het is voor de eerste maal in de his torie van het Zwitserse voetbal, dat een hek rond het speelterrein verplicht wordt gesteld. In het vervolg zal Bellinzona voor de veiligheid van het arbitrale trio ver antwoordelijk zijn. Ook moet Bellin zona 1000 franc (ongeveer 850 gulden) boete betalen en zowel aan de betrok ken scheidsrechter als aan een van de grensrechters 100 franc (ongeveer 85 gulden) schadeloosstelling uitkeren. NIJMEGEN De Nijmeegse eredivisieclub NEC heeft woensdag een krachtcentrum in gebruik ge nomen. Dit krachtcentrum, dat op initiatief van trainer Wiel Cörver tot stand is gekomen, bestaat uit een gebouw waar aan de wand di verse instrumenten zijn aange bracht, die het uitvoeren van krachtoefeningen mogelijk maken, Cörver hoopt hiermee het zelfver trouwen van zijn spelers te verster ken en het risico voor blessures kleiner te maken.

De Vallei | 1970 | | pagina 13