Commentaar vakbeweging op regeringsbesluit: Te weinig kader in Gelderse tuinbouw ALDUS MEENT TIELSE CONSULENT VELLEKOOP VERTROUWENS CRISIS In VS staakt half miljoen spoorweg arbeiders Doodstraf geëist tegen 6 Basken na al die zoetigheid nu lekker biefstuk met peper en zout AARDBEVING IN PERU Grensverkeer in Benelux vrijer VUURZEE VERWOEST DERTIG BUSSEN Ir. Manusama steunt honger stakers Veenendaals dagblad Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Kerstsfeer voor Britten Italië vraagt matiging PTT-bestellers in Deventer werken stipt MET INGANG VAN 1 JANUARI Brazilië zou willen toegeven Groot verlies gratis rijden DEN HAAG De vakbeweging heeft de gisteren door de regering openbaar gemaakte loonmaatregel in krachtige termen afgewezen. Van werkgeverszijde had men overwegend begrip voor de pogingen om de economie van ons land in de hand te houden. Politici spraken zich gisteravond nog niet duidelijk uit. PRIJSSTIJGINGEN Ondanks sneltreinwet IN TEMPO GEEN REDEN goed idee Grootste brand in Gouda sinds jaren Plaatselijk mist Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25: Abonnement 1,13 p.w., 4,35 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 10 DECEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 289 Loonmaatregel is klap in gezicht De loonmaatregel van de regering houdt een beperking van de loonstijging ge durende een half jaar in. Drie maanden lang na vervallen van een contract mag er 3 procent bij, na die eerste drie maanden nog eens 2 procent. (Van een onzer verslaggevers) CULEMBORG Volgens de Tiel-. se rijkstuinbouwconsulent ir. L. Vel- lekoop beschikt de provincie Gelder land over te weinig kader in de tuinbouw. „Juist in Gelderland mis ik het provinciale tuinbouwkader, laten we dat maar eens eerlijk tegen elkaar zeggen", aldus de heer Velle- koop, gisteren op een bijeenkomst van de streekverbeteringscommissie Lek en Linge in Culemborg. Later verklaarde zijn collega, ir. J. Luijendijk, rijkslandbouwconsulent te Tiel, desgevraagd, dat er in de nabije toekomst veel meer kader uit de jonge boeren zal moeten voortko men. Hij pleitte daarom voor twee- mansbedrijven, waar twee boeren samenwerken. Deze bedrijven, vond hij, zijn verre te prefereren boven de gezinsbedrijven. „Op een twee- mansbedrijf is veel beter werkver deling mogelijk en is .er voor de boeren tenminste een vrije dag per week". Ir. Luijendijk stelde dat de agra riërs van nu te weinig hebben om bijvoorbeeld op vergaderingen mee te praten en mee te denken over hun eigen problematiek. „Uit de jonge generatie moeten onze toekomstige landbouwvoor- manmen komen. De situatie is nu nog zo, dat een boer moet wachten tot bijvoorbeeld zijn zoon van school af is, om zelf wat tijd te kunnen vrijmaken om ook eens naar een voorlichtingsdag of iets dergelijks te kunnen gaan Het kabinet heeft door het nemen van dit loonmatigingsbesluit het sociale klimaat in ons land ernstig verslech terd, liet het Nederlands Katholiek Vakverbond gisteravond weten. Naar de mening van het NKV is hiermee de basis gelegd voor een ondergrondse toonbeweging (zwart loon). De heer P. G. van der Weele, voorzit ter van het Koninklijk Verbond van Ondernemers, centrale van onderne mers in het kleine en middelgrote be drijf, was ronduit blij met de rege ringsmaatregelen. „Eindelijk worden er maatregelen genomen om de inflatie te beteugelen", zei hij. Volgens het NKV zal de gemiddelde loonstijging in het eerste halfjaar van 1971 uitkomen op ongeveer vier pro cent. De prijsstijgingen door verhoging van de BTW, de verwerking van „de vierhonderd gulden" in de prijzen, de huurverhoging per 1 april, en andere factoren, zal ongeveer vijf procent zijn. Daar komen volgens het NKV dan nog bij een eztra belastingstijging en een verhoging van de premies voor so ciale verzekeringen. Het NKV noemt het regeringsbesluit een klap in het ge zicht van de vakbeweging „die herhaal delijk de bereidheid heeft uitgesproken te willen meewerken aan een mati- gingsbeleid in 1971". Ook NW-voorzitter A. Kloos was van mening dat de werknemer door de loonmaatregel erop achteruit gaat. Hij verwachtte arbeidsonrust. „Het lijkt Na gisteren is duidelijk geworden dat we in Nederland in een ernstige cri sissituatie verkeren. Niet om die loon maatregel van de regering: die drie en twee procent, die late doorberekening van de befaamde vierhonderd gulden heel die nogal ingewikkelde in greep in onze economie, waarvan nu nog niet te voorspellen is of het zal uitdraaien op een wat langzamer groei van de loontrend, dan wel op een be stedingsbeperking. Ook niet omdat dit kabinet (weer) geen kans heeft ge zien dit ingrijpende stuk beleid op een behoorlijke manier aan het volk te presenteren misschien ook moet men de NOS daarvoor aansprakelijk stellen, die op de drie ministers die voor het interview beschikbaar wa ren, twee verslaggevers had afge stuurd wier gebrek aan kennis van zaken slechts werd overtroffen door hun gebrek aan beleefdheid. De crisissituatie is deze: dat noch de regering noch de werkgevers vol doende vertrouwen meer hebben in de vakbeweging. Dat wil zeggen dat twee van de drie partners die geza menlijk het sociaal-economische be leid plegen te voeren, hun vertrou wen in de derde partner hebben ver loren. De leiding van de vakcentra les had als inbreng in de besprekin gen van de laatste weken steeds de belofte gedaan, dat zij de bij haar aangesloten bonden om matiging zou vragen bij het stellen van looneisen. Die belofte vonden de werkgevers niet voldoende en gisteren is geble ken dat ook de regering dat een te vaag uitgangspunt heeft gevonden. En het is spijtig genoeg het te moeten constateren: de ervaringen van het afgelopen jaar wijzen in een rich ting die het gebrek aan vertrouwen in de vakcentrales rechtvaardigt. Men denke slechts aan de vreemde gang van zaken met de vierhonderd gulden, die als koppelbazen-compen satie in de wereld zijn gekomen! Men kon de teleurstelling hierover proeven in de bijzonder felle reacties die de vakbondsleiders gisteren de wereld inslingerden men kan hun dat niet al te kwalijk nemen. Maar als secundaire reactie mag men van hen verwachten dat zij de feiten on der ogen zien: feit is dat zij het ver trouwen verloren hebben. Feit is dat het voor een goede gang van zaken onmisbaar is dat zij dat vertrouwen terugwinnen. Dat zal niet lukken door straks, als mogelijk kwaadwil lende elementen de gelegenheid aan grijpen om arbeidsonrust te kweken, zich op de borst te slaan met „Zie je wel maar wij nemen er geen ver antwoordelijkheid voor!" Laten zij er blijk van geven dat zij niet alleen het goede willen maar ook in staat zijn hun bijdrage te leveren tot een verwerkelijking daarvan. Het gaat om de daden, niet om de woorden. mij dat minister Roolvink (Sociale Za ken) in het kabinet onder de voet is gelopen door minister Witte veen (Fi nanciën). De regering is duidelijk voor de werkgevers door de knieën gegaan. Het is schandelijk dat alles op de rug van de werknemers wordt afgewenteld". WASHINGTON Om middernacht zijn in de Verenigde Staten ongeveer 500.000 spoorwegarbeiders in staking gegaan. Op dat moment was de staking, die kracht aan looneisen moet bijzetten, nog wettig. Het Congres was er toen nog niet in geslaagd door middel van een noodwet de staking tijdens een af koelingsperiode voor zestig dagen uit te stellen. Wel was het Congres akkoord gegaan met een loonsverhoging van 13,5 procent. Een uur na het begin van de staking aanvaardden Senaat en Huis van Afge vaardigden in „sneltrein-tempo" de noodwetgeving. De wet is naar presi dent Nixon voor ondertekening gezon den. Als Nixon de wet bekrachtigd heeft, zal gedurende zestig dagen niet mogen worden gestaakt. In deze afkoe lingsperiode zullen de onderhandelin gen tussen de werkgevers en vakbon den met regeringsbemiddeling worden voortgezet. De staking is uitgeroepen door de 200.000 leden tellende broederschap van spoorweg- en luchtvaartbeambten, de Brac. De voorzitter van deze bond, C. L. Dennis, zei niet onder de indruk te zijn van de goedgekeurde loonsverho ging van 13,5 procent. Hij zag hierin in ieder geval geen reden om de staking af te gelasten. Volgens hem was het verschil in salariëring met de andere vervoerssectoren nog niet opgeheven. Hoewel de staking waarschijnlijk van korte duur zal zijn, wordt toch ge vreesd dat het treinverkeer in de Ver enigde Staten donderdag geheel in de war zal zijn. President Nixon heeft vanmorgen om 08.10 de noodwet ondertekend. Hiermee is de staking onwettig geworden. De spoorwegarbeiders zijn opgeroepen het werk te hervatten en zich te houden aan de dienstroosters. In de meeste oostelijke staten heeft het spoorwegpersoneel het werk al in de steek gelaten. In New York, Wa shington, Baltimore en Boston heeft men al veel treinen moeten laten uit vallen. Sommige stations zijn gesloten. De senaat heeft de noodwet met 32-23 stemmen goedgekeurd. De.afkoe lingsperiode zal tachtig dagen duren (tot 1 maart). BURGOS Het lel omstreden militaire proces in de Spaanse stad Burgos te gen 16 BaskLsche nationalisten is woensdagmiddag voortijdig achter gesloten deuren geëindigd, nadat de verdachten in de rechtszaal in opstand waren ge komen en hadden getracht de leden van de krijgsraad aan te vallen. De zitting werd gesloten na het requisitoir van de aanklager, waarin hij tegen zes der verdachten de doodstraf eiste en in totaal 724 jaar gevangenisstraf vor derde. Volgens militaire kringen zullen er vijf rechters over twee of drie dagen vonnis wijzen. Het tumult barstte los toen als laatste verdachte Mario Onaindia werd onder vraagd. Hij sprong plotseling op, hief zijn vuist en deed onder de kreet ..leve de vrije Baskische natie" een uitval naar de krijgsraad. Een politieman sprong op zijn nek voor hij de tafel kon bereiken, terwijl de andere verdachten nationalistische leuzen en een marslied uit de burge roorlog aanhieven. Nog een Bask probeerde de tafel van de krijgsraad te bereiken, waarna een heftige worsteling ontstond waarbij een officier zijn sabel trok en een politiea gent met een pistool zwaaide. Onder het publiek, slechts door een laag hekje van de zaal gescheiden, brak paniek uit. Na enige minuten was de orde her steld en de zaal ontruimd. De verdach ten werden geboeid weggevoerd, en pas na het requisitoir teruggebracht voor de rechters. Toen de president van de krijgsraad vroeg of ze nog iets te zeggen hadden, antwoordden ze in de Baskische taal (verboden in de rechtszaal) met natio nalistische leuzen. De verdedigers, die na de ontruiming van de zaal hadden afgezien van hun recht om getuigen op te roepen, wei gerden ook na het requisitoir hun standpunt uiteen te zetten. Zij dienden de tekst van hun plei dooien op schrift in, waarbij zij er te gen protesteerden, dat zij niet voldoen de mogelijkheden hadden gekregen om de belangen van hun cliënten te behar tigen. Later deelden ze mee dat ze tegen hun wil in de rechtszaal waren gehou den. De verdachten hadden na het inci- advertentil: Doe mee met de kerstprijsvraag van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees. Vleeswaren en Vleesconserven in uw Radio-TV blad van 26 27 dec. a s dent de krijgsraad elke bevoegdheid ontzegd en hun advocaten verzocht, er verder maar mee op te houden. Toen de verdedigers te kennen gaven dat ze de zaal wilden verlaten, had de rechter hun echter gelast te blijven. Zij hadden in het procesverslag laten aan tekenen, dat de verdachten vanaf dat moment niet meer verdedigd werden en dat de advocaten nog slechts lijfelijk aanwezig waren. In Madrid zijn woensdagavond hevi ge gevechten uitgebroken tussen groe pen betogers die leuzen tegen de rege ring riepen en de politie. Zij protesteer den tegen het proces in Burgos. Ver scheidene politie-auto's werden omver geworpen en andere auto's werden met stenen bekogeld, winkelruiten sneuvel den. Er zijn minstens twaalf arrestaties verricht en verscheidene personen raakten gewond. In Rome betoogden woensdag drie duizend jongeren tegen de regering- Franco en het proces tegen de zestien Basken. Incidenten deden zich daarbij niet voor. Ondanks de staking in de elektri sche centrales gaat het leven in Londen gewoon verder. Op de foto, in een Londense pub, drinken de bezoe kers hun biertje bij kaarslicht. Het lijkt net Kerstmis, maar het is wel te vroeg DEVENTER De PTT-bestellers van Deventer zijn met ingang van gis teravond eveneens een stipheidsactie begonnen. Hiertoe werd reeds besloten in een vergadering die dinsdagavond werd gehouden. Omdat de verhouding tot de directeur van het postkantoor zeer goed is, von den de PTT'ers het correct niet meteen met de actie te beginnen, doch eerst de directeur van hun besluit op de hoogte te stellen. WASHINGTON In het grensgebied van Peru en Ecuador heeft zich een zware aardbeving voorgedaan. Dit heeft het aardbevingsinstituut in Washington bekendgemaakt. De aardbeving heeft op de zogenaam de open schaal van Richter een sterkte van 7,6. Volgens het instituut is deze beving te vergelijken met die welke Peru op 31 mei heeft getroffen en waarbij tienduizenden mensen om het leven kwamen. De aardbeving van mei had een sterkte van 7,8 op de schaal van Richter. BRUSSEL Ministers van Benelux besloten gisteren tot verdere eenmaking van hun landen. Het grensoponthoud voor het wegtransport kan daardoor van 1 januari af korter worden. Het netelig onderwerp het gelijktrek ken van de accijns-tarieven bleef ech ter liggen. Pas komend voorjaar zal een nieuwe poging worden gewaagd. In Brussel werden België, Nederland en Luxemburg het gisteren eens over de volgende maatregelen: De „aangifte" van goederen aan de binnengrens vervalt per 1 februari, tenminste als het Luxemburgse parle ment nog deze maand instemt met een verdrag, dat Benelux tot één douanege bied maakt. Het betalen van de belasting op toegevoegde waarde (BTW) aan de grens verdwijnt op 1 januari. Chauf feurs moeten tot uiterlijk 1 januari 1972 nog een kopie-factuur van hun goederen aan het grenskantoor afgeven. De betaling van de BTW gebeurt door de koper in zijn eigen land. Allerlei controles en vergunningen verdwijnen in de eerste maanden van het komend jaar: bijvoorbeeld de con trole op kwaliteit en gezondheid van dieren en plantaardige produkten. Het grensverkeer binnen Benelux wordt dus een stuk eenvoudiger. Maar hindernissen blijven er, o.a.: Controle is nog nodig wegens ver schil in accijns tussen de landen. Particulieren en kleine onderne mers zullen invoer van goederen boven een bepaald bedrag nog BTW aan de douane moeten bijpassen. België zal uiterlijk 1 januari 1972 nog Nederlandse varkens op hun ge- GOUDA Een enorme brand heeft gisteravond laat de carrosseriefabriek van Leyland-Britisch Motor Corpora tion bij de Gouwebrug in Gouda in de as gelegd. Leyland-British dertig auto bussen en tientallen personenauto's die in de montagehallen stonden zijn uitge brand. Omstreeks kwart voor negen werd de brandweer gewaarschuwd voor wat de grootste brand in Gouda sinds jaren zou worden. Direct bleek assistentie no dig. Een uur na het uitbreken breidde de brand zich nog steeds uit, door explo derende vaten synthetische stoffen die in de hal van de fabriek lagen opgesla gen. Enorme rookwolken dreven toen over de rijkswegen in de richting Utrecht, Den Haag en Rotterdam. Beeld van de grote brand in de carrosseriefabriek van de firma Verheul in Gouda, nabij Waddinx- veen. zondheid onderzoeken. Pas als minister Lardinois (Landbouw) deze dieren van een bepaald oormerk heeft laten voor zien, zal ook die belemmering verval len. Zo is er nog een aantal tijdelijk» uitzonderingen. DEN HAAG De president van de „Vrije Zuidmolukse Republiek" in Ne derland, ir. J. A. Manusama, heeft woensdag de vier allen uit Tiel afkom stige Zuidmolukse jongeren bezocht die op het Binnenhof in Den Haag voor on bepaalde tijd in hongerstaking zijn ge gaan. Ir. Manusama wenste de jongeren veel succes en verklaarde achter hun actie te staan. De vier Zuidmolukse jongeren gingen gisteren op het Binnenhof zitten om de aandacht te vestigen op wat zij vonden het volkomen mislukte gesprek tussen de regering en ir. Manusama over een Republiek der Zuidmolukken. RIO DE JANEIRO In kringen van het militaire bewind van Brazilië gaan steeds meer stemmen op tegen het doen van concessies aan de ontvoerders van de Zwitserse ambassadeur Giovanni Bucher. Van welingelichte zijde werd verno men dat er zich een steeds groter wor dende groep binnen de regering heeft gevormd, die van mening is dat conces sies van de regering bij politieke ont voeringen zullen leiden tot nog meer kidnappingen. Brazilië heeft in de afgelopen twee jaar de vrijlating van drie ontvoerde diplomaten bereikt door toe te geven aan de eis van de terroristen tot vrijla ting van politieke gevangenen. In Tzummarum, gemeente Barra- deel, is woensdagmiddag de 25-jarige G. Brouwer uit Beetgummermolen met zijn personenauto, na het inhalen van een fietser, in de berm terecht gekomen en over de kop geslagen. De man is in een ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. ROME Het gemeentelijke ver voerbedrijf van de stad Rome heeft een enorm tekort en het hoofd van de organisatie beweert nu een goed idee te hebben om op dat verlies te zijner tijd weer te kunnen gaan in lopen. Niet door de prijzen te verhogen, maar door „gratis-uren" in te stel len. Hij stelt voor dat de gemeente bussen, althans op bepaalde routes, tussen 9 en 12 uur voor niets passa giers zullen meenemen, dus tussen twee drukke perioden in. Maar de voornaamste bedbeling van het plan is het publiek weer voor het openbare vervoer te gaan winnen en dit ervan te overtuigen dat het gemakkelijker en plezieriger is zich per in bus de stad te laten rijden dan dit te doen in de eigen auto, temidden van rijen, stank en lawaai en met tenslotte nog de el lende een parkeerplaatsje te vinden. Het plan van de directeur zal eerst nog eens door de financiële af deling van het vervoerbedrijf wor den bestudeerd. Eerder was al eens door commu nistische raadsleden voorgesteld dat de stadsbussen gratis, van 6 tot 8 uur 's morgens, arbeiders, studenten en schooljongens moesten vervoeren. Maar dit voorstel heeft het niet gehaald in de raad. Weersverwachtingvan het KNMI van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Plaatselijk mist, maar overigens droog weer met verspreide opklaringen. De zelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Meest zwakke wind draaiend naar richtingen tussen zuid en oost. Morgen: Zon op: 08.38 uur; onder: 16.29 uur. Maan op: 14.50 uur; onder: 07.28 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1