oetballers van velden en kantine li trots op en blij niet nieuwe Dames Set Up '69 oppermachtig r Vijftienjarigen gaan zich roeren „Nommer tien gaot nooit verlore..." Spanning bij het loten voor militaire dienst Leeftijdsgrens voor Instuif moet omlaag Jeugdfeest in Dorpshuis Glaasje op! BURGELIJKE STAND LAAT u rijden. Kerstavond Huisvrouwen Uit de oude doos door Rik Valkenburg Met nummer op de pet de kroeg in BURGERLIJKE STAND LEERSUM KESTEREN Verlies voor heren Oni tuinbouu/hoeh KANSLOOS DAMMEN Scherpenzeel had pech VERSCHIL STILTE AFSCHEID DONDERDAG 10 DECEMBER 1970 Het nieuwe sportveldencomplex van v.v. Opheusden aan de Tolsestraat in opbouw, hoewel er nu al gevoetbald wordt omdat de competitie door moet gaan. „Tijd van varkenshokjes als kleedvertrekken is voorbij" OPHEUSDEN De voetbalvereniging Opheusden is de gemeentebestuurders maar wat dankbaar om de aanleg van een nieuw sportcomplex aan de Tolse straat. niet ver van de kom van het Rijndorp. Uit de woorden van voorzitter M. Bello, in gewone doen exploitant van hotel De Zwaan, is niet anders op te merken. „Vooral de burgemeester", zegt hij. ..heeft er zich druk mee bezigge houden. Daar zijn we erg blij om. want de tijd van varkenshokjes als kleedka mers is voorbij. Sportvoorzieningen komen de gehele gemeenschap ten goede en wij zien met het nieuwe complex tal van mogelijkheden. Korfbal bijvoor beeld. dan komen eindelijk ook eens die meisjes aan bod...". Tol$e straat Voorzitter Bello (31), afkomstig uit Amsterdam, zelf nog actief voetballer, is trots op de gemeentelijke sportvelden tegen de somma van 125.000. Het duurt niet lang voordat hij naar de Tolsestraat koerst en toont wat er alle maal al is (en waar nog stevig aan ge werkt wordt). Eén veld is al in gebruik genomen „omdat nu eenmaal de com petitie door moet gaan". Een tweede terrein, gedraineerd en al. ligt er als de maagdelijkheid zelf. Het is nog niet in gebruik genomen, maar dat zal niet zo lang meer duren, omdat de voetballers ook staan te springen om een hoofd- veld. Het terrein, dat als derde speel veld aangewend zal worden, is nog in de staat van woekerend onkruid, maar te zijner tijd zal bewezen worden dat de zegswijze „onkruid vergaat niet" in dit geval in Opheusden niet op gaat. Voor de kantine steken de leden van Opheusden zelf de handen op bewonde renswaardige manier uit de mouwen volgens de heer Bello. „Het zal mis schien 15.000 gaan kosten. Hadden we het door een aannemer laten doen. dan zouden we wellicht aan de 40.000 ge komen zijn." Aanvragen om subsidie, om nog hoge eigen kosten wat te min deren, zijn onderweg naar de gemeente. De buitenwanden van de in hout op getrokken kantine en kieedaccommoda- ties zijn van het oude veld overge bracht naar de Tolsestraat, waar ijverig met man en macht in vrije uren gewerkt wordt om 't karwei zo spoedig mogelijk af te ronden. Voorzitter Bello: „Er komen twee kleedkamers met een perfecte wasgelegenheid en ruimtes voor de scheidsrechters. Volgend jaar komen er twee kleedkamers bij." Dichtbij de kantine zal ook een ruime parkeerplaats gecreëerd worden. Terug Het. ziet er allemaal fraai uit. Een stap terug in de tijd toont minder fraaie toestanden, want de voetbalver eniging Opheusden, waarvan het aantal leden gestaag groeide, had geen accom modatie en terreinen om over naar huis te schrijven. Weliswaar vertelt voorzit ter Bello over die afgelopen jaren met Amsterdamse verve, maar hij kan de ..armoedige" voorzieningen van toen niet helemaa 1 achter woorden laten schuilgaan. Van het terrein aan de „Bokkewei" AMERONGEN De sportvereniging Amerongen organiseert voor haar jeugdleden van 6 tot 14 jaar op zater dag 12 december een feestmiddag in het Dorpshuis. Die middag worden tevens de namen bekend gemaakt van de win naars van de puzzle-wandeltocht die onlangs is gehouden. Het feest begint zaterdag om half drie. Geboren: Arend z.v. W. P. van de Geer en M. A. van der Knaap. Marre- tje, d.v. P. A. van Huigenbosch en D. van de Berg, (Overberg). Getrouwd: J. W. Henningheim, (Am sterdam) en G. S. M. Huijsmans, (Ben- nebroek). Overleden: G. J. Veldhorst, 92 jr., ge huwd met G. H. Meurs. Vertrokken: Mej. J. Kleine naar Zuidwolde. Geboren: Hermina, ti.v. P. J. Rem- merde en M. van Heenck, Kievit- straat 13, Opheusden (geb. te Tiel); Hong L., z.v. K. G. Tan en van S. A. Ferrara. P. C. Hooftstraat 5, Kesteren (geb. te Rhenen); ^unis, z.v. T. Louters en van P. van Eldik, Achterdorp 20, Kesteren (geb. te Tiel); Diana. d.v. W. van Dijken en van D. van Ingen, Dal- wagenseweg 82 te Opheusden; Martijn, z.v. P. G. Bartlema en van A. L. Marck, Const. Heuygensstraat 14 te Kesteren. Ondertrouwd: Gijsbertus W. Dee, Buitenweg 7, Maurik en Johanna van Beijnhem, v. d. Zandestraat 16. Keste ren; Johannes C. van Beugen, De Ak ker 1, Ommeren en Koosje van de Sluis, Lijsterstraat 9, Opheusden; Peter Diksen, Liniestraat 27, Ochten en Dekje J. P. G. Hofs, Rijnbandijk 147, Opheusden. Gehuwd: F. G. A. wan den Berg te Echteld en K. van Neerbos te Kesteren; G. A. van den Hatert te Heteren en W. Hendriksen te Kesteren; H. J. Stof fer te Echteld en A. M. Verwoert te Kesteren; G. Franken te Kesteren en H. G. van Holland te Kesteren. moest Opheusden noodgedwongen ver- dwijnën. Hoogspanningskabels over de velden leidden tot de afkeuring door de KNVB. Een ander noodterrein bleek ook al geen rozegeur en maneschijn. Voorzitter Bello, zoals gezegd zelf actief voetballer, weet er alles van. ,,'t Was Berg en Dal. Er tegenop liep je je rot, terug liep je je te pletter." Ook hier liet de KNVB haar stem horen: afgekeurd. Al een paar jaar is de heer Bello voorzitter van v.v. Opheusden en hij zegt dat de onderlinge verstandhouding in de vereniging goed is. Dat geldt eveneens voor het grote aantal Zuid- molukkers, dat deel uitmaakt van Op heusden en ongeveer een kwart van het totale ledental uitmaakt. „Kortgeleden zijn er twee Zuidmolukkers in het be stuur gekozen", vertelt voorzitter Bello. „En zoiets is goed een heel belangrijk voor de hele gemeenschap." Sparta Hoe zit het niet die andere voetbal club in Opheusden, Sparta? Er waren berichten over een fusie. De voorzitter van Opheusden Iaat echter merken, dat hij daarover niet graag een uitspraak doet. Het lijkt ook in Opheusden zo te zijn, dat A positief en B positief bloed niet te mengen is... SCHERPENZEEL Na vorige week de eerste nederlaag geleden te hebben tegen koploper Spirit 5, verloor het eerste herenteam van Set Up '69 deze week opnieuw tegen DOS 2. Set Up kwam niet compleet in het veld, want aanvoerder v. d. Waals en Koehein hadden het laten afweten. Zij werden vervangen door Hadderingh en Nier- meyer. Set Up miste daardoor de een heid in de ploeg en door misverstanden vielen er grote gaten in de verdediging. DOS maakte dankbaar gebruik van de geboden kansen en won de eerste set gemakkelijk met 15-4. Set Up herstelde zich in de tweede set, nam een voorsprong, maar moest uiteindelijk toch de set aan de Utrech tenaren laten. In de derde set raakten de Scherpenzelers beter op elkaar inge speeld. De smashes van W. Schimmel en J. H. de Groot sneden door de DOS-defensie en Set Up bouwde aan een voorsprong. Even kwam de span ning terug, toen DOS naast Set Up op 12-12 kwam, maar de winst ging naar Allereerst wil ik de binnengekomen vragen beantwoorden: abonnee J. H. te Tiel heeft een elfjarige Pyra- cantha (vuurdoorn) die in afmeting te groot is geworden. Daar de vuur doorn behoort tot de bes-dragende heesters worden deze weinig of niet gesnoeid. Is echter uw vuurdoorn al te groot van omvang geworden, dan kunt u deze in het voorjaar wel fat soeneren. U kunt er enige takken uitsnoeien, waardoor het geheel luchtiger wordt. Neem die takken tot op hun basis weg. Zijn er takken die uit de rug van een hoofdtak zijn gegroeid en dus te ver van de muur afstaan (zogenaamde rugtakken). snoei deze weg tot op de hoofdtak. Zijn de takken te hoog opgeschoten, snoei deze dan terug tot op een la ger zittend zijtakje. Uw klimstruik zal dan na deze bewerking er luch tig uitzien en de afmeting heel wat gekleineerd. Abonnee mevr. W. H. v.d. B.-v. A. te Zoelen: Uw Bilbergia behoort tot de grote familie der Bromeliaceeën Deze had in de zomer in de scha duw moeten staan, wel in het licht. Tegen de felle zon is zij niet be stand. 's Winters minder water, wel een plaats in 't volle licht, 's Win ters niet gieten in de holte van het hart der plant. Zij verlangt in de winter een warme omgeving. In het voorjaar kunt u de Bilbergia scheueren. Succes zij u toegewenst'. Bij reeds aangelegde tuinen komt het vaak voor, dat zij de eigenaar na verloop van jaren niet geheel en al meer voldoen. Wanneer de tuin te vlak is, zodat alles in één oogop slag kan worden overzien, zal een bank, die overschaduwd wordt door groen en bloemen, de gewenste ver betering aanbrengen. Ook een ro zenboog zal meer diepte aan de tuin geven. Wanneer de ligging koud is, kan Prunus Laurocerasus en Evo- nymus worden gebruikt om de tere bloemplanten te beschermen. Spi rea en Deutzia geven ook een aardi ge attractie. Willen in een schaduwrijk hoekje sommige planten niet groeien, pro beer dan daarvoor in de plaats eens Hypericum Calycinum en Mahonia Aquifolium met Digitales (Vinger hoedskruid). Staat de tuin te vol met struiken en vaste planten, dan is dit, helaas, een kwaad, dat niet anders kan worden hersteld, dan door ze onbarmhartig uit te roeien. Beter dat één plant welig kan tie ren. dan dat een half dozijn planten verkwijnt. Vaak ziet men ook, dat de tuin te kleurloos is, te wit of te groen. Het is dan het best zoveel mogelijk gebruik te maken van heesters en planten met roodbruine bladeren, bij voorkeur dié, welke in de herfst prachtige rode en gouden tinten hebben. Klimplanten langs de muur en hekwerk, rode rozen, purperen Clematis, roze Phloxen, Chrysanthemums, Helenium en Rudbeckia werken heel voordelig op de kleurschakering Is de tuin misschien al te kleurig, dan moet er opruiming worden ge houden. De planten die dan het eerst verwijderd worden zijn die met rode, rose en donkerrode bloe men, daar dit de kleuren zijn, die het meeste opvallen. Verwijder ze liever, dan dat ze de harmonie van het geheel bederven. Overblijvende planten met fijn groen gebladerte, in het bijzonder die witte bloemen brengen, kunnen er voor in de plaats worden gezet. Goede soorten zijn: Thalictrum, Spirea, Polygonum, Eupatorium ageratoides, Cimicifuga. Crambe Cordifolia, Gypsophila en Acanthus mollis. De hoeken van grasperken kunnen soms te recht zijn en dan is er altijd iets nodig, dat de regelma tigheid wegneemt, waardoor de scherpte dan veel minder opvalt. Met een eenvoudige beplanting is hierin verandering te brengen. Een losse groepering met een golvende rand van vaste planten of heester tjes brengt, meestal in voldoende mate de nodige afwisseling Bij het beplanten van voortuintjes moet men niet meer planten ge bruiken dan nodig is. De planten groeien steeds uit en heeft men er te veel ingebracht, dan krijgt het geheel een verwilderd aanzien, wat moeilijk netjes te houden is. Plant niet meer dan wat zich ruim ont wikkelen kan en in het bijzonder al le planten, welke een grote omvang krijgen, uit het voortuintje houden, want zij verbreken het evenwicht Vergeet niet, de grond flink los te maken en te bemesten. Zorgt dat de paden zeer smal zijn en alleen dienst doen om gemakkelijk de bloemen en planten te kunnen ver zorgen. In tuintjes waar weinig zon komt, is de keuze van plantenmaleriaal na tuur lijk veel kleiner, dan in zonnige tuintjes. Toch zijn er voldoende planten, die in de schaduw groeien en bloeien en een mooi effect ge ven. In een tuintje, dat alleen s morgens of 's middags een beetje zon krijgt, plant men bijvoorbeeld Ajuga reptans atropurpurea. Cam panula Carpathica, Hepatica trilo- ba, Hypweixum moserianum, La- vendula officinalis. Oenothera fruti- cosa. Trollius Cultorum Earliest, Dicentra spectabilis, Campanula per sic ae folia, Malva moschata, Phlox pahuculata, Sedum spectabi- le. Varens, Hosta sieboldiana, Tia- rella Cordifolia. In een tuintje, waar het warm en droog is en waar dus vele andere planten zouden wegkwijnen, plant men Korenbloemen, Alyssum, Ver bena's, Tagetus pimula, Linum ru- brum, Salpiglosis, Viscaria, Por'jx- laca. Agrostemma, Hibiscus. He- lianthum, Omphalodes verna, Oost-Indische Kers. Zoals ik reeds in mijn vorig ..praat je" heb te kennen gegeven is het de bedoeling geweest, het een en an der te vertellen, dat behulpzaam kan zijn bij het zelf tuinieren. Moge hel planten en verzorgen van al die dankbare plantjes de liefhebbers een grote voldoening schenken. E. J. Grijsen-Rhenen de Scherpenzeelse ploeg met 15-13. Het eerste damesteam van Set Up speelde in de Amersfoortse sporthal de wedstrijd tegen VIOS 8. In de eerste set waren de Scherpenzeelse dames op permachtig en VIOS zag die eerste set kansloos met 15-0 verloren gaan. In de tweede set werd mevr. Onderlinden vervangen door mevr. Sarton. VIOS probeerde Set Up te overbluffen, maar nadat mevr. Onderlinden weer was ge wisseld. Deze maal tegen mevr. De Man, werd de set snel door de Set Up dames gewonnen (15-2). VIOS zette in de laatste set een paar wisselspele sr in, maar met groot machtsvertoon (goede smashes van mevr. Schimmel en aanvoerdster mevr. Donselaar) werd ook de derde set ge wonnen (15-4). Set Up neemt op de ranglijst de tweede plaats in met 14 punten achter Spirit, dat met 16 punten en een wed strijd meer gespeeld de eerste plaats bezet. Het tweede herenteam van Set Up '69 verloor in een goede wedstrijd van een beter en geroutineerde WA 6. Set Up miste nog stootkracht in de aanval, maar omdat de verdediging goed was georganiseerd werd slechts met een klein puntenverschil verloren. Eind stand 3-0 voor WA 6. SCHERPENZEEL De Scherpen zeelse damvereniging speelde deze week in de bondscompetitie van de eer ste klas van de Gelderse dambond te gen Tiel. Ook ditmaal had men bepaald pech. Scherpenzeel verloor met 8-12. J. Visser en G. Pul verloren hun par tij door een grove blunder. D. J. Ipren- burg was de enige die zijn partij in winst wist om te zetten na een goed gespeeld eindspel. De persoonlijke uit slagen waren: J. Ph. Sopar -W. van Dee 1-1; J. Vis ser - J. van Meteren 0-2; L. van de Burgt - G. Engelman 0-2, J. van de Vliert - A. Voorthuizen 1 - 1; M. van Raay - A. Binsbergen 1-1; B. Valken burg - P. J. Cevaal 1-1; D. J. Iprenburg - J. van Oostrum 2-0; G. Pul - S. van Alfen 0-2; J. van Dijk - H. Heyzelaar 1-1; H. B. Wels - P. van Seben 1-1. De uitslagen van de onderlinge com petitie waren deze week: J. van Dijk - J. Ph. Sopar 2-0; J. Visser - J. v.d. Vliert 2-0; J. Jansen - B. Valkenburg 0-2; T. H. Kamphorst - G. Pul 0-2. RHENEN Geboren: Gerritje Jaco bs Sophia, d.v. P. van Kruistum en S. Scholtus, Veenendaal; Hendrik Jan, z.v. C. A. Dorrestijn en W. Beverloo, Ame rongen; Everdina Klazina, d.v. B. H. van den Brink en A. J. Buitenhuis; Teunis Cornelis, z.v. T. C'. van den Hoofdakker en J. H. van Eldik; Maria Janna, d.v. J. Veldhuizen en N. E. Veenbrink, Veenendaal; Gijsbertus Hermanus. z.v. R. van Burken en N. M. Barten. Renswoude; Johan Hendrik, z.v. J. H. Lokhorst en A. C. van Laar. Oendertrouwd: T. de Wit, 31 jr. en F. Wortman, 28 jr., te Rhenen; G. van Lent, 21 jr. en A. Terschegget, 17 jr., te Rhenen; B. C. Rense, 22 jr., te Rhenen en E. Munnik. 21 jr. te Rhenen; T. A. van Laar, 19 jr., te Rhenen en D. A. van Doorn, 18 jr.. te Rhenen; A. van Tngen, 22 j., te Rhenen en G. van Vie- gen 20 j., te Rhenen; A. G. Lammers, 21 j., te Rhenen en D. van de Waal, 22 j., te Rhenen; C. Reede. 23 j.. te Ameron gen en G. van de Haar, 23 j., te Rhe nen. Gehuwd: V. Bouwman. Wageningen en J. M. A. Verhaar, te Rhenen; F. W. Rosbag te Rhenen en H. A. ten Braak, te Rhenen; A. W. Houtriet, te Renkum en A. J. C. Brok. te Renkum; Rh. J. Meurs, te Wageningen en I. H. van Laar, te Rhenen. Overleden: J. van Harn, 85 j., geh. gew. m. A. A. van de Scheur; A. Aarts, 72 j., echtg. v. A. Valk. Elders Overleden: te Wageningen: A. J. Cornelissen, 68 j., geh. gew. m. Chr. J. Slieker. AMERONGEN De vijltrenjarigen in Amerongen gaan zich roeren. Ze gaan kracht bijzetten aan hun verlangen om te worden toegelaten tot de instuif die op zaterdagavonden in De Uithof worden georganiseerd voor de jeugd. Dat is althans de bedoeling van een verontwaardigde Rini Rense. De 15-jarige Rini wil zijn plaatselijke leeftijdgenoten mobiliseren. Hij heeft een oproep verspreid om handtekenin gen te zetten op een lijst, die bij wijze van protest zal worden aangeboden aan de Jeugdraad, die heeft gedecreteerd dat de instuifavonden alleen toeganke lijk zijn voor de jeugd vanaf 16 jaar. Rini Hense vindt het in de eerste plaats onredelijk, en in de tweede plaats onverstandig van die jeugdraad. Enerzijds worden de buitengesloten jongeren gedwongen elders in de ge meente hun heil te zoeken wat volgens Rini ten enen male onmogelijk is, an derzijds heeft hij nauwelijks begrip voor het argument van de jeugdraad om de jongsten buiten de deur te hou den, nl. dat het anders te vol zou wor den, waardoor men de zaak niet meer onder controle kan houden. „Dat slaat nergens op", vindt Rini, „als je er nu gaat kijken is het er even goed af en toe een rotzooi. Soms liggen ze er op de grond te vrijen. Daar kan het dus niet aan liggen." Hij gelooft dat, als de vijftien jarigen 1 worden toegelaten, de sfeer van de in- I stuif prettiger zal worden, en hij ver klaart het aldus: „Er is een heel groot verschil tussen 15- en 16-jarigen, ook al scheelt het in tijd maar een jaar. Als wij er ook toegelaten zouden worden, verwachten we dat die ouderen hun ge drag wijzigen, door zich een beetje aan o.is aan te passen". Belangrijkste grief blijft echter, dat de jeugd tot en met vijftien jaar 's zaterdagsavonds niets te doen heeft. Op drie adressen liggen lij sten voor de protest handtekeningen klaar. Behalve bij Rini (Burg. v.d. Boschstraat 78) ook bij R. Hoogendoorn (Pr. Irenestraat 14) en B. v.d. Poel (Korv. Julianalaan). AMERONGEN De plaatselijke af deling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt donderdag avond 17 december haar Kerstavond in De Uithof. Het programma wordt ge heel door eigen leden verzorgd, en om vat zang, samenzang, lezing van een kerstverhaal en de opvoering van een kerstspel. De avond begint om acht uur. Over soldaten zijn reeds hele boeken vol geschreven. Altijd een dankbaar onderwerp. In de vaderlandse geschiedenis leerden we soldaten kennen die eigenlijk bestonden uit een samenraapsel uit de onderste lagen van de maat schappij, harde, getrainde jongens die voor duvel noch dood bang waren en die, als het moest, of liever gezegd als zij meenden dat het moest, er niet tegenop zagen in het vijandelijke land of zelfs ook wel in eigen land. brand stichtend en moordend en vrouwenschendend voort te trekken, tot schrik en schade van de geplaagde bewoners. Vroeger was dan ook voor een „fat soenlijke jongen", zoon van fatsoenlijke ouders, het leger een afschrik en, als men er geld voor had nam men het gebruikelijke middel te baat om er onderuit te komen. Wat was dat middel? Jan Verhoef weet dat wel te ver tellen: De Veenendaalse omstreeks 1910. Hoofdstraat iiMnNaaNaaaaiiimiiaiNiaNi „Wel, men kocht een „remplagant of, zoals dat op z'n Veens heette „een rampelezant". Dat was een plaatsvervanger, die voor een zekere som geld het „dienen" van de per soon in kwestie overnam. Gelukkig is daar door de wet een einde aan gemaakt, en komt nu een iedere jongeling voor dienstplicht in aan merking. Men kon er vroeger aan ontkomen als men „broederdienst" had, dat wil zeggen als er een zoon uit een gezin soldaat was, of geweest was. dan was de daaropvolgende broer vrij. De derde moest dan evenwel weer dienen. Dan was er nog een middel om vrij van dienst te komen, als men werd afgekeurd of vrijlootte. Na de eerste wereldoorlog werd er dan in 1919 voor het eerst weer „geloot". In de oorlogsjaren 1914-1918 werd men alleen maar gekeurd, en goed gekeurd zijnde moest men onverbid delijk in dienst. Vroeger moest men eerst loten en werd bij het in dienst gaan gekeurd. Had men nu geloot, b.v. met 50 jongens en er moesten door de gemeente waarin de loting plaats had, zeg maar 35 soldaten worden „geleverd", dan waren er 15 vrijgeloot. Maar gesteld dat er van de 35 vijf werden' afgekeurd, dan waren die jongens die b.v. nr. 36, 37, 38, 39, 40 en 41 getrokken hadden, niet gerust, want er konden er soms nog een paar moeten dienen in de plaats van de afgekeurden. Boven, de „veertig" had men meer zekerheid. Daarom werd er van die jongens die een nummer getrokken hadden, erg dicht bij die 35, gezegd: „ja, hij is eigenlijk wel vrij, maar het staat nog te bezien, want hij heeft een „hangnummer". de invloed der genoten slokjes of biertjes wel gelden. Het gebeurde zelfs dat er wel in de „kast" terecht kwamen. Als de dag van „loten" was aange broken dan zag men 's morgens zo tegen 9 uur een groep „lotelingen" het „sikketrie", het gemeentehuis gaan. Ze werden in een der kamers bijeengebracht en daar zat dan een „hoge" uit dienst, geflankeerd door nog een „bevelhebber", meest een sergeant, en één der wethouders der gemeente. Op de tafel stond een soort goud vissenkom, waarin de „loten" zaten en ieder op zijn beurt, volgens het alfabet werd afgeroepen en moest een „lot" uit die kom halen, het aan de officier overhandigen, die dan het nummer afriep. Toen ik lootte, wa ren we met 53 jongens. Er waren er onder die onderling wat smoesden en grapjes verkochten, tot opeens die „hoge" met een vervaarlijke stem ons toebrulde: „Stilte, want denk er om. vanaf dit ogenblik staan jullie onder de krijgstucht". Herin neringen uit de schooljaren kwamen er bij ons dan op. Wanneer het „lot" getrokken was, werd door velen het briefje met het nummer met behulp van een speld op de pet bevestigd en in rijen zon gen de lotelingen de „straat" door: ..Nommer tien (of zeuven, of een an der getal) dat gaot nooit verlore, fal- deralderiere" enz. Ook gingen ze er wel „eentje nemen" bij Van de Lustgraaf in het kroegje naast het gemeentehuis of bij Veenendaal aan de Markt. De vrijgelotenen trakteer den de kameraden en die er „inge loot" waren trakteerden elkaar of omdat men het wel fijn vond om in dienst te gaan. of uit balorigheid. Vanzelf deed zich bij deze en gene Na enige tijd kwam de „oproep" om in dienst te gaan en moest er afscheid genomen worden van thuis en ook vaak van het meisje. Dat laatste was meestal van bijzonder tedere aard. Gewoonlijk gaf dan het meisje haar jongen een klein ca deautje. Zo stonden eens op een ze kere zondagavond in een gang tus sen twee huizenblokken in de „Meu- lesteeg" een jongen en een meisje afscheid te nemen. In de bovenmuur van een der huizen, grenzend aan die gang zat een houten luikje. Op die zolder sliep een oudere vrijgezel die van humor hield. Daar dat luikje openstond, legde hij zijn oor te luisteren en kon alles horen. „Wat zal ik je nou geven?" zo vroeg het meisje. „Ja, dat weet ik nou ook niet", antwoordde de jon gen. „Als ik je eens een kistje siga ren gaf?" zo vroeg zij weer. „Ja, dat is goed", zei hij. Nu waren er in die dagen sigaren in de handel, die op een speciale wijze gemaakt waren. Bij het „opdekken" vouwde men de rand van die „dekker" telkens iets om, zodat er over de gehele, nogal donkere sigaar, een bruine lichtere rand liep. Ze waren goed van kwali teit en van smaak en droegen de naam „Planteurs." „Wat denk je dan" vroeg het meisje, „als ik je eens een kissie „monteurs" gaf?" „Afgesproken!" zei de jongen en de belofte werd verzegeld met een of ander smakkend geluid. Tegenwoor dig gaat alles een beetje anders, al leen meen ik dat die laatste geluiden bij een afscheidnemend soldaat nog wel voorkomenaldus Jan Ver hoef.

De Vallei | 1970 | | pagina 5