Tweede Kamer bezorgd over West-Berlijn Machinist gedood bij treinbotsing Buiten Bookmaker gewurgd in auto gevonden KAMER NEEMT HET OP VOOR GASTARBEIDER Arnhem krijgt abortuskliniek Zaak rechter R. nu in behandeling in Arnhem Dit bevat de loon maatregel Kritiek op regering Predikanten leggen werk neer na ruzie BENDER Sfeer is geïrriteerd Advies: op 2 januari geen vers brood SLM-KWESTIE VOOR RECHTER f 50,- ltoete voor lastige Zwanenburgers k KOTTER LEK OP STRAND NIEUWE RIJKSDAALDER BEGINT IN TE BURGEREN MEER DRUK GEVRAAGD OP GRIEKENLAND EN PORTUGAL Aantal aanvragen in Gelderland boven landelijk gemiddelde VERKENNEND Meteen plaat vindt iedereen z'n draai Verdwijnend gewas I Buitenkant SOCIAAL STATUI T PENSION JOHNNY PIANO PER CENTIMETER deskundig in klank Een platenbon is altijd raak Weer geen sleepboten op Schelde Een platenbon is altijd raak DONDERDAG 10 DECEMBER 1970 DEN HAAG In de Tweede Kamer is gisteren veel waardering uitgesproken over de toenaderingspolitiek van de Westduitse bondskanselier Brandt tot de Sovjet-Unie en haar bondgenoten. De socialistische oud-staatssecretaris mr. Van der Stoel vroeg bij de behan deling van de begroting van buitenlandse zaken de regering in een motie zich in te zetten voor een aanpak van de Duitse kwestie die is toegespitst op het verzekeren van de vrijheid van West-Berlijn en op het streven naar normale betrekkingen tussen de twee Duitse straten. Met name de VVD'er Berkhouwer en de CH-afgevaardigde mr. Bos zouden eerst de kwestie-Berlijn willen zien ge regeld voordat zij zich zouden uitspre ken voor een Europese veiligheidscon ferentie. Mr. Van der Stoel wilde ook dat de leden van de NAVO en het Pact van Warschau (Oostblok) verkennende besprekingen zouden beginnen over de wederzijdse vermindering van de mili taire strijdkrachten in Europa. Daar naast zou er een steeds aanwezig or gaan van overleg voor veiligheids vraagstukken in Europa moeten komen. Mr. Van der Stoel en mr. Mommer- steeg pleitten voor een doelmatiger be leid van de landen van de NAVO op het gebied van de wapenproduktie, de taakverdeling en de standaardisatie. Mr. Van der Stoel keerde zich tegen het verstrekken van NAVO-wapens aan Portugal en aan een lidmaatschap van het huidige Spanje. Minister Luns wie hij overigens het secretariaat-generaalschap van de NAVO gunde zou volgens hem met Noorwegen en Denemarken alles moe ten doen om via een gezamenlijk optre den van de bondgenoten scherpere druk op Griekenland en Portugal uit te oefenen. Met verbijstering had mr. Van der Stoel gehoord dat de volgende mi nistersconferentie van de NAVO in Lis sabon is. Alsnog zouden pogingen moe ten worden gedaan om die beslissing ongedaan te maken. ADVERTENTIE PARAMARIBO Het dagblad „Su riname" heeft gisteravond gemeld dat de regering van Suriname zich tot de Nederlandse rechter zal wenden, aan gezien zij de rechtmatigheid betwist van de beschikking van de staatssecre taris van verkeer, waarbij aan de SLM wordt verboden met een Transavia- vliegtuig van Amsterdam naar Parama ribo te vliegen. HOOFDDORP De kantonrechter in Hoofddorp, mr. J. E. Goudsmit, heeft woensdagmorgen drie inwoners van Zwanenburg in de Haarlemmermeer veroordeeld tot 50 boete en drie maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid met een proef tijd van een jaar. Eén Zwanenburger kreeg tweemaal 50 boete en drie maanden voorwaardelijke ontzegging. In het kader van de acties van de ..Lastige Zwanenburgers" tegen de ge luidshinder in de omgeving van Schip hol hadden de verdachten op zondag 24 mei met hun auto deelgenomen aan een demonstratie op de rijksweg bij de luchthaven. Een stoet van ongeveer 150 auto's blokkeerde de weg. zodat het rij- verkeer enige tijd onmogelijk was. Onder degenen, die terecht stonden, bevond zich de arts A. Hoekstra, die werd bijgestaan door verdediger H. Luyken. Zijn collega Hoyk trad op als getuige-deskundige en belichtte de noodtoestand in Zwanenburg, veroor zaakt door de geluidshinder van dalen de en stijgende vliegtuigen. De artsen worden dagelijks geconfronteerd met de gevolgen daarvan, aldus de heer Hoyk. HEFZE De 53-jarige J. Fonteyn uit Eindhoven, machinist van de inter- citytrein Maastricht - Amsterdam, is gisteren bij een botsing met een ADVERTENTIE Een platenbon is altijd raak f5,-7,50 10,-15,-20,-85,- Af roeper konden we op onze zand- gronden nogal eens zien, dat er primitieve ontginningen met be hulp van lupinen werden uitge voerd. Van een halve eeuw gele den kan ik mij nog goed herin neren, dat sommige hoeken van ons veen en diluvium zich tegen het eind van de zomer konden pre senteren met het teer-dooraderde albast van de boekweit, omgrensd door het rose brokaat der struik hei en aanpalend een gouden veld lupinen. De wereld verandert echter ver drietig snel en nooit wordt zij mooi er. Zo is de boekweit al helemaal van de kaart, de hei werd schaars en het oude ontginningsgewas schijnt door de moderne aanpak der cultuur te kunnen worden ontbeerd. Veel van de vroegere akker- poëzie werd uitgeradeerd en ik kan mijn kleinkinderen nauwelijks meer een ploegende of eggende boer-met- paard laten zien. Maar een trac tor vinden ze gewoon. Nooit was trouwens de met lupinen beteelde oppervlakte van ons land groot; men begon er pas plus minus een eeuw geleden mee te experimen teren en toch liet Frederik de Grote reeds in 1784 zaden uit Enge- land ter aanmoediging over de domeingronden verdelen. Meer succes boekte vijftig jaar later de agrarische econoom Borchardt. die ergens westwaarts van de Elbe (in Saksen) met de aankweek proeven nam, welke zó goed uitvielen, dat men alom in Noord-Duitsland zijn voorbeeld volgde. Hij had trouwens een paar ijverige propagandisten: vader en zoon Kette, die in woord en geschrift de aandacht op ,,Das Gold der Wiiste" vestigden. Intussen bracht dit nieuwe land bouwgewas weinig nieuws onder de zon; de Griekse wijsgeer Theo- phrastus, in 390 voor Christus ge boren, vermeldt het verbouwen van lupinen in zijn vaderland en nog was deze in Egypte en op Kre ta in zwang. 10-12-1970 A. B. Wigman. vrachtwagen in het Zuidlimburgse Heeze om het leven gekomen. De trein die de vrachtwagen geladen met dertig ton stenen, op een onbevei ligde overweg schepte, had op het mo ment van het ongeluk een snelheid van ongeveer honderddertig kilometer per uur. De locomotief en het eerste rijtuig ontspoorden. De chauffeur en de bijrij der van de vrachtwagen werden ernstig gewond. Een passagier raakte licht ge wond. De bovenleiding van het baan vak werd over ongeveer zevenhonderd meter vernield, waardoor tussen Eind hoven en Weert geen treinverkeer meer mogelijk was. De Spoorwegen ver wachten dat beide sporen vanmiddag weer gebruikt kunnen worden. Tot dan worden de passagiers tussen Geldrop en Weert met bussen vervoerd. GRONINGEN De Groningse politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag in een auto het. lijk van de 52-jarige Jan Johannes Ko ning gevonden. Het stoffelijk over schot van de man. die in de paar densportwereld bekend stond als Manke Jannie en daar beschouwd werd als een wat dubieuze bookma ker, lag tussen de voor- en achter bank van zijn eigen oude Mercedes. De man bleek gewurgd. Zijn over jas lag over hem heen gespreid. Hoewel de Groninger recherche in dit stadium iedere informatie over de bookmakerspraktijken van Ko ning weigert, is het hoogst waar schijnlijk dat de moordenaar in de paardensportwereld moet worden gezocht. Dinsdagavond om zeven uur zou Manke Jannie in een café in Gro ningen nog een zeer groot bedrag hebben uitbetaald. Hij was als bookmaker bekend op Duindigt en Hilversum, wat minder op de renbaan in Groningen. Theoretisch zijn er dus twee mo gelijkheden: Manke Jannie is be roofd door iemand die wist dat hij veel geld bij ,zich had, of hij is te pakken genomen door iemand die hij had afgezet. In ieder geval bevond de porte- Een politie-ambtenaar bezig met het onderzoek van de auto, waarin de vermoorde man werd gevonden. feuille van Koning zich niet meer in zijn kleding of in zijn auto. Ook de contactsleutels van de auto zijn spoorloos. De vermoorde woonde in Groningen. Hij was vrijgezel en in de buurt waar hij woonde een wei nig opvallende figuur. Nadat de politie om tien voor twee 's nachts het lichaam in de auto had ontdekt, is de auto met zijn macabe re inhoud naar het politiebureau ge sleept. Daar heeft men het lijk in de auto laten liggen totdat gistermiddag om twee uur de anatoom-patholoog dr. Zeldenrust arriveerde. Dr. Zeldenrust stelde bij dé lijk schouwing vast dat de man door wurging om het leven was gekomen en dat die wurging met de blote handen was verricht. Daarnaast had de man twee zware slagen op het hoofd gehad, die echter op zich niet dodelijk waren. Het bloed van het slachtoffer zat ook aan de buitenkant van de auto, hetgeen erop zou kunnen wijzen dat de man na te zijn neergeslagen of gewurgd in zijn eigen auto is ge sleept en door iemand anders naar de parkeerplaats is gereden. In Gro ningen is Koning nog om een uur of drie gesignaleerd. Daarna volgens de recherche niet meer. De politie zoekt nu getuigen die nadere informaties kunnen geven over het tijdstip waarop de auto op de parkeerplaats is neergezet. Het kenteken van de Mercedes is JX 75-60. Toen de politie voor de eerste maal stopte bij de Mercedes waarin het lijk van Koning lag. stond vlak daarachter nog een tweede auto ge parkeerd. Ook die werd naar het po litiebureau gesleept. Woensdagmor gen meldde zich echter een inwoner uit Hoogezand die met de hele zaak niets te maken bleek te hebben. Hij kon zich niet herinneren of op het moment dat hij zijn auto op de parkeerplaats zette de Mercedes daar al stond. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft ernstige kritiek op het regerings beleid ten aanzien van de gastarbeiders in ons land. Dat blijkt uit een gisteren versche nen verslag van een bijzondere Kamer commissie. die de begin dit jaar uitge brachte regeringsnota over de buiten landse werknemers heeft bestudeerd. De commissie heeft twee hoorzittingen gehouden en een uitvoerig gesprek met gastarbeiders gevoerd. De kritiek richt zich vooral op: de gebrekkige voorlichting aan de gastarbeiders. de moeilijkheden met de betaling en verrekening van AOW. ziekenfonds, kinderbijslag en ziektekostenverzeke ring. de dikwijls gebrekkige en gevaarlij ke huisvesting, de problemen rondom het laten overkomen van familieleden, het onderwijs dat aan de kinderen van gastarbeiders wordt gegeven. Uit het verslag van de bijzondere Kamercommissie blijkt dat er heel wat aan het regeringsbeleid schort. De samenstellers van de nota, de mi nisters Roolvink (Sociale Zaken), Klompé (Cultuur. Recreatie en Maat schappelijk Werk). Polak (Justitie) en Nelissen (Economische Zaken) zijn overstelpt met kritische vragen. De meeste fracties willen een nauw keurige berekening van de kosten die worden gemaakt om de gastarbeiders hier naar toe te halen onder te bren gen, afgewogen tegen de baten die hun arbeid ons- land oplevert. De confessionele partijen vragen de regering dringend om een sociaal sta tuut op- te stellen waarin de positie, rechten en plichten van de buitenland se werknemers worden geregeld. Vrijwel alle fracties dringen aan op een uniforme provinciale of gemeente lijke verordering waarin wordt be schreven aan welke eisen de huisves ting voor de gastarbeiders moet vol doen. In Amsterdam wordt, volgens burge meester I. Samkalden, een strengere verordening overwogen voor logemen ten en kamerverhuurbedrijven. Er wordt een speciale stichting voor huis vesting voor buitenlandse arbeiders op gericht. De burgemeester maakte dit gisteren bekend tijdens een verklaring naar aanleiding van de brand in het pension Johnny, die negen gastarbeiders het le ven kostte. Over het pension Johnny zei de bur gemeester dat het niet voldeed aan de eisen die aan een logement zijn gesteld. De exploitante van het pension had ook geen logementsvergunning. Het gebouw voldeed wel voor een belangrijk deel aan de veiligheidseisen van de brand weer, aldus de Amsterdamse burge meester. HAARLEM De beide predikanten van de Evangelisch Lutherse Gemeente van Haarlem en omstreken, ds. L. G. C. Grabant en ds. G. Groes, vullen hun werk. neerleggen y.olgeng. de kerker a ad bestaat er reeds geruime tijd een conflict tussen de predikanten. Daardoor wordt schade berokkend aan het gemeenteleven, al dus de kerkeraad. Tijdens een vergadering van het da gelijks bestuur van de kerkeraad over deze kwestie ontstond een zo hooglo pende woordenwisseling dat de verga dering moest worden geschorst. Door de ongunstige financiële positie acht. de Haarlemse gemeente het niet mogelijk twee predikanten te handha ven. Daarom zal één nieuwe predikant worden beroepen. ADVERTENTIE Muzikale flatbewoner 'of concertpia nist. Wij streven naar maatwerk in onze adviezen. Daarom nemen wij de tijd ons in Uw problemen te ver diepen.- En daarom hanteren wij naast de stemvork ook de duimstok. Uw woonrtffmte, budget Of extreme eisen prikkelen ons tot het vinden van een passende oplossing. Neem bij Beno'er de tijd om dit zelf te ervaren. ADVERTENTIE 15.- 7.50 ÏO,-15,- 20,- 25,- Arnhem, Steenstraat 54 - tel. 25408 Amsterdam - Breda Leiden - Rotterdam ARNHEM Zodra bet benodigde geld voor de inrichting een ton er is gaat ook in Arnhem een speciale abortuskliniek van start. Dat is het re sultaat van een dit voorjaar door ver schillende verenigingen genomen initia tief. De stichting voor hulpverlening bij zwangerschapsonderbreking in Arnhem heeft de medewerking gekregen van vier artsen, die zich speciaal in het ver richten van abortus zullen bekwamen In deze totaal vermorzelde treincabine kwam de Eindho- vense machinist om het leven. CASTRICUM De kotter ZK 10 van schipper Sloot uit Zoutkamp is gisteren bij Castricum gestrand. De reddingboot Johanna Louisa uit IJmuiden heeft hem en de vissersknecht Kopinga van het lek geslagen garnalenschip gered. Schipper Sloot zei dat hij een wrak had geraakt tijdens het vissen. De bo dem van zijn schip werd openge scheurd. waardoor de machinekamer volliep. De kotter dreef toen stuurloos naar het strand. ARNHEM Het Arnhemse gerechts hof is gisteren begonnen aan de slotfase van de zaak: de Haarlemse rechter die 21 februari 1968 op de zeer gevaarlijke! en bovendien besneeuwde Zuiderhout- laan in Haarlem met zijn slippende au to de 18-,jarige Henk Lammers uit Hil- legom dood reed. De affaire kreeg vooral bekendheid omdat de rechter de Haarlemse politie ervan beschuldigde met zijn gladde banden te hebben ge knoeid. Het duurde meer dan een jaar voor de Haagse rechtbank aan de behande ling toe kwam, een vertraging die voor namelijk was te wijten aan een be zwaarschrift dat de rechter indiende te gen de dagvaarding én het onderzoek dat de rijksrecherche moest instellen na de beschuldigingen tegen de politie. De officier van justitie eiste drie maanden gevangenisstraf en twee jaar ontzegging, de rechtbank sprak de rechter vrij van zowel het veroorzaken van de dood van de jeugdige bromfiet ser als van het rijden onder invloed. Hij werd veroordeeld tot duizend gulden boete en een jaar ontzegging omdat hij door op banden zonder vol doende profiel te rijden het verkeer in gevaar had gebracht. Het gerechtshof in Den Haag, waar procureur-generaal mr. Van Voorst tot Voorst zich in striemende bewoordin gen uitliet over de manier waarop mr. R. zich aan vervolging trachtte te ont trekken, veroordeelde hem evenwel tot twee maanden gevangenisstraf en twee jaar ontzegging. Ook het hof achtte het dronken rijden mr. R. beweerde een cocktail van tomatensap met wodka te hehben gedronken niet bewezen. De hoge raad vernietigde dat vonnis weer. waarop gisteren in Arnhem de nu al twee jaar slepende affaire opnieuw moest worden behandeld. In een uiterst geïrriteerde atmosfeer zelfs de anders zo zachtmoedige pro cureur generaal mr. J. van IJsendoorn maande de rechter op een gegeven mo ment niet steeds in de rede te vallen passeerde alles wat er tijdens en na het ongeval gebeurde uiterst uitvoerig de revue. Vooral de politiebeambten die als getuigen waren opgeroepen werd daarbij het vuur na aan de schenen gelegd, wat mede te wijten was aan het ook naar oordeel van president mr. J. Croockwit zeer onyoldoende Onderzoek. Voor beide raadslieden, mr. dr. B. Stokvis en mr. C. van Empel, was dat laatste aanleiding tot minutieuze na- pluizerij, die zelfs ver ging dat op een gegeven moment een kwartier over een volkomen niet ter zake doende typefout werd gediscussieerd. Een andere fout was voor mr. Stokvis aanleiding op te merken dat „een of andere voortreffe lijke ondergeschikte" van de op dat moment x als getuige voor het hekje staande hoofdinspecteur J. Endlich daaraan wel schuldig zou zijn. Mr. Croockewit moest daarop voor de zo veelste maal vragen de zaak niet te veel in de emotionele sfeer te trekken. Onmiddellijk daarop viel mr. R. uit dat de Haarlemse politie nu al drie jaar iedere keer zomaar wat zegt. Dan was er nog de verklaring van hoofdagent P. Weemans: ..Hij was niet in staat te rijden. Hij was suf. had wa terige oogjes, sprak met een dikke tong. Wel waren die symptonen snel verdwe nen toen hij anderhalf uur later op het bureau zat." Inspecteur Endlich: „Toen ik binnen kwam zei hij tegen me: dag dokter. Ik maakte me bekend, nadat ik even later terugkwam zei hij weer: dag dokter." Over de autobanden werd al even lang gepraat: nog steeds blijft mr. R. bij de veronderstelling dat er banden zijn verwisseld, hoewel hij van meet af heeft toegegeven dat juist een week la ter zijn banden, duidelijk aan vervan ging toe waren, zouden worden ver nieuwd. In de. verwarring, voorname lijk over de vraag of de helemaal kaal- geslelen linkerachterband zich wel bij de stapel banden in de rechtzaal be vond wisten de betrokken politieman nen precies de juiste aan te wijzen. Ze ontkenden dat er sprake zou kunnen zijn van een „ondergeschoven" band. Het slechte onderzoek („We dachten aanvankelijk dat de zaak zo duidelijk was als het maar kon") kwam ook hier om de hoek kijken. De auto. al enkele malen doorverkocht, moest later wor den doorverkocht omdat er maar een band in beslag was genomen. Een verf- sporenonderzoek moest ok pas latei- worden verricht. Vandaag wordt de behandeling voort gezet; er moeten nog drie getuigen worden gehoord, waarna de procureur en de beide raadslieden het woord zul len krijgen. middels een bijscholingscursus. Er wordt onderhandeld over de huur van een pand. De Arnhemse stichting zal deel uit maken van Stimezo Nederland, die on der meer ook in Rotterdam een kliniek voorbereidt, Er zal ook voor Arnhem en omgeving een actie worden gestart om het benodigde geld bijeen te krijgen. Daarvoor het het speciale gironummer 2206507 bestemd De stichting heeft door een enquête uitgevonden dat in Gelderland het aan tal aanvragen voor abortus dat bij huisartsen binnenkomt boven het lan delijk gemiddelde ligt: 2,4 tegen 2.3 per jaar. Bij de Rutgersstichting is dat getal nog hoger; besprekingen om in Gelder land abortus te laten verrichten in be staande ziekenhuizen leverde geen re sultaat op omdat de gynaecologen geen verantwoordelijkheid op zich willen ne men; uit de enquête bleek evenwel dat drie-vijfde van de Arnhemse huisartsen instemt met de plannen. BRUSSEL De sleepbootkapiteins van de unie van reddings- en sleep diensten en van het Schelde sleepvaart- bedrijf te Antwerpen die het sleep- en loodswerk verrichten voor do zeevaart op Antwerpen, zijn woensdagavond op nieuw in staking gegaan. De nachtploeg, bestaande uit 40 man, is niet aan het werk gegaan en de zg „overlappingsploeg", die de dag- en nachtdienst overlapt, staakt ook. De dagploeg zal heden eveneens staken. Dit alles gebeurt ondanks het feit dat de kapiteins vorige week vrijdag, nadat ze de dag tevoren gestaakt hadden, door de minister van Economische Za ken. Leburton, gevorderd waren. Hun staking veroorzaakte vorige week een chaos in het scheepvaartver keer. DEN HAAG De lang ver wachte loonmaatregel, die het kabi net gisteravond bekend heeft ge maakt. komt neer op: er wordt voor een periode van een half jaar paal en perk gesteld aan de stijging van de lonen. in de c.a.o.'s, die op 1 januari moeten worden vernieuwd, mag een loonsverhoging van drie procent worden opgenomen als tegemoetko ming in de stijging van de prijzen. op 1 april mag dit percentage worden verhoogd tot vijf. De toene ming van twee procent betekent een verhoging van het werkelijk be steedbaar inkomen. de loongolf van vierhonderd gulden mag na 30 juni in de c.a.o.'s worden opgenomen. Deze bepaling geldt niet voor contracten, die voor 11 december de dag waarop de loonmaatregel ingaat in werking zijn getreden. Ditzelfde geldt ook voor de indexeringsclausulus de aanpassing van de lonen aan de ge stegen prijzen: niet voor 1 juli, ten zij ze zijn opgenomen in reeds ver nieuwde c.a.o.'s. voor c.a.o.'s die na ,1 januari moeten worden vernieuwd gaat de loonmaatregel in op de dag, waarop de oude c.a.o. afloopt. Dat kan dus bijvoorbeeld 1 maart of 1 april zijn. Deze c.a.o.'s worden dan een half jaar na de dag van afloop door de ingreep in de lonen getroffen. Dit betekent dat bijvoorbeeld voor een c.a.o., die op 1 maart ingaat, aan vankelijk drie procent loonsverhor ging is toegestaan en op 1 juni nog maals twee procent. Voor zeer lang lopende contracten gaat de loon maatregel uiterlijk op 1 januari 1971 werken, los van de vraag of de c.a.o. al dan niet moet worden vernieuwd. Minister Roolvink (sociale zaken) zei gisteravond in Den Haag, dat de ingreep in de lonen op 1 .januari c.a.o.'s betreft, waaronder zeshon derdduizend werknemers vallen. Hij verwacht dat als gevolg van de maatregel de stijging van de loon som zal kunnen worden beperkt tot ongeveer tien procent. ADVERTENTIE f5,- 7,50 10,-15,- 20,-25,- DEN HAAG Het gezamenlijk overleg van werkgevers en werknemers van de Nederlandse bakkerij heeft de bakkersbedrijven geadviseerd op 2 ja nuari a.s. (de dag tussen Nieuwjaarsdag en zondag) geen brood te bakken. Dit in verband met het probleem dat na deze feestdag weinig brood wordt gege ten, terwijl wordt verondersteld dat het bakkerij personeel dan wel aan een ex tra vrije dag toe is, vooral na de drukte van de maand december. DEN HAAG Minister Witteveen (financiën) voelt er niets voor de rijksdaalder te doorboren, zoals het Tweede-Kamerlid ir. C. N. van Dis (SGP) aan de minister heeft voorge steld. Hij gelooft ook niet dat een vierkante rijksdaalder bij de gemid delde Nederlander volledig in de smaak zal vallen. We! is hij bereid de nieuwe rijks daalder in hoog tempo te laten pro duceren door de Rijksmunt en de zilveren schijf zo snel mogelijk is terug te voeren in de schatkist. De minister is ervan overtuigd dat de verwarring rond de nikkelen gul den en rijksdaalder binnenkort zal zijn verdwenen. Internationaal bestaan geen af spraken over omvang en gewicht van muntstukken. Wel zorgt de Rijksmunt dat zoveel mogelijk wordt voorkomen dat me* de Neder landse munten in het buitenland kan worden gefraudeerd. In de Muntwet, het laatst in 1967 gewijzigd, staan de maten van de Nederlandse muntjes nauwkeurig omschreven. Heel vroeger was een zilveren rijksdaalder van niet min der dan 38 millimeter doorsnee mo gelijk. In 1954, toen werd begonnen met aanmaak van de zilveren gul den van 25 millimeter en de zilveren rijksdaalder, werd de „knaak" be paald op een doorsnee van 33 milli meter. In 1967 werd in de Tweede en Eerste Kamer besloten de nikkelen rijksdaalder op de markt te brengen. Op allerlei niveaus werd overleg ge pleegd over de maat van de nikke len rijksdaalder en algemeen werd duidelijk dat 33 millimeter te groot werd gevonden. Zonder veel zorg gingen de ka merleden akkoord met een nikkelen rijksdaalder en zonder morren werd de maat vastgesteld op 29 millime ter. Als er dus bij het publiek sprake is van verwarring tussen gulaen en rijksdaalder, ligt de schuld bij de volksvertegenwoordiging en niet bij de minister van financiën. Hij heeft inmiddels voor tien mil joen gulden aan nikkelen rijksdaal ders laten maken en hij heeft toege zegd voor meer dan honderd miljoen gulden aan zilveren schijven te zul len innemen. Het probleem is echter dat gerui me tijd verloren gaat door het inne men van de versmade rijksdaalder voordat een nieuwe op het publiek kan worden losgelaten. Drie soorten rijksdaalders (want de zilveren is nog geldig) is natuurlij)- te gek. Er zit hoogstwaarschijnlijk niets anders op dan wennen aan het nieu we muntstuk en de tastzin zo te ont wikkelen dat u geen, anderhalve gul den door de neus wordt geboord.

De Vallei | 1970 | | pagina 6