Het leek op de vorige eeuw HANGENDE TREIN UIT RAILS Cross vertelt Z.-Afrika op rand geweld Echtpaar doodde drie kinderen TITO STELT ZIJN BEZOEK AAN ITALIË UIT Vuilnisberg dreigt in Duitsland Pakistan Over, de grenzen 4ntwerpeiiaren tegen Progil échte graan-genever die is van verhoeven! VERHOEVEN Temidden van de prachtige Gelderse kastelen ziet u minstens 10x meer meubelen dan waar ook rejxjrters gemolesteerd „Brandpunt""- Weer aanslag in Athene m Weekloon was te klein NAVO-geheim verraden DONDERDAG 10 DECEMBER 1970 Logisch! Want in Ruurto staat een meubelcollectie, die daar door liefst 124 oost-nederlandse woninginrichters is neergezet. Daarom staat er niet alleen zo veel, maar is ook de verscheidenheid uniek. In stijlen, in vormen en kleuren. In uitvoeringen en materialen. In prijzen. Ze staan trouwens overal op, zwart-op-wit. En wat de service betreft: ook daar staan 124 zaken achterl Kun ja doen aU Je met 124 bent Meubelshowroom Domineesteeg 14, ruurio (temidden van de gelderse kastelen) Ook op donderdagavond van 6 tot 9 uur geopend, 's Zondags gesloten. 's Zaterdags tot 5 uur geopend. Een regionale televisiezender werd overstroomd door telefoontjes toen kort voor het eind van een detectivepro gramma de stroom was uitgeschakeld, net op het ogenblik toen de speurder zei ,.de persoon die wij voor de moord willen aanhouden is De zender beloofde de laatste vijf mi nuten van het programma in de loop van de week te zullen herhalen. De vraag naar kaarsen is zo enorm gestegen dat de grootste kaarsenindu strie van het land, Price's Patent Cand le co., heeft moeten aankondigen dat de produktie niet boven de huidige één miljoen kaarsen per dag kan worden opgevoerd wegens een internationaal gebrek aan paraffine was. Vele Britten namen het ongemak ge- modelijk op. Sommige slagers hadden voor de grap hun werk voortgezet, met een mijnwerkershelm, compleet gemoe delijk lamp, op het hoofd. Het verkeer bewoog zich schuchter, vriendelijk voort op punten waar normaal ver keerslichten branden, en er ontstonden lange files. In kantoren ging gejuich op als het licht uitviel, werden zaklantaarns ont stoken en ging wederom gejuich op als de stroomtoevoer was hersteld. In de gewoonlijk goed verlichte cafés werden de ale en andere alcoholische versnape ringen in het duister genoten. LONDEN De aartsbisschop van Canterbury, dr. Michaël Ramsey, heeft het gebruik van geheime politie en be taalde verklikkers in Zuid-Afrika gehe keld. In een verslag over zijn recente bezoek aan dat land zei hij, dat „arme negers grote salarissen krijgen voor het bespioneren van hun landgenoten". Hij vergeleek Zuid-Afrika met de Sov jet-Unie, waar „kritiek op de regering wordt beschouwd als verraad". Op de eerste dag van zijn bezoek had hij op de bijeenkomst van de Angli caanse synode al gemerkt dat de Afri kanen niet werkelijk vrij waren om te zeggen wat zij dachten, omdat zij- ge vaar liepen te worden gearresteerd en ondervraagd. Een andere kwestie die de aartsbis schop had benauwd, was uit het uiteen halen van de gezinnen. Volgens dr. Ramsey zal er in Zuid-Afrika veel moeten worden veranderd, wil men ge weld voorkomen. Van een totale boycot van het land zei hij geen heil te ver wachten. De aartsbisschop zei dat hij vermoed de dat er in kamers, waar hij in Zuid-Afrika gewoond heeft, afluiste rapparatuur was geplaatst, die zijn ge sprekken moesten registreren met men sen, die wellicht tegen de regering zou den kunnen zijn. Ook had hij het ge voel gehad dat hij in de gaten werd gehouden. Maar. zo vervolgde de aartsbisschop, het aantal mensen, vooral onder de stu denten, die bereid zijn zich tegen het bewind te keren was verrassend groot. Dr. Ramsey wilde niet voorspellen welke groep zou winnen, degenen die de huidige toestand willen handhaven, of zij die een verandering willen, „maar er moet een aanzienlijke veran dering komen, als men geweld wil ver mijden". WUPPERTAL (West-DuitslandDe befaamde hangende trein in Wupper- tal is gisteren ontspoord, het eerste ongeluk met dit voertuig in 70 jaar. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Op de foto brengen brandweerlieden een kleuter uit de trein in veiligheid. HILVERSUM Een reportage- ploeg van de actualiteitenrubriek „Brandpunt" van de KRO, bestaande uit cameraman Ad Braamhorst en Brandpunt-redacteur Charles Schwietert, is in Spanje gearres teerd, toen men opnamen wilde ma ken in het kader van het proces te gen de zestien Basken in Burgos. Het tweetal werd door de politie meegenomen en op brute wijze be handeld. Na verhoor en inbeslagneming van een aantal (onbelichte) films, zijn Ad Braamhorst en Charles Schwie tert weer op vrije voelen gesteld. De opnamen, die al waren gemaakt en in de auto verborgen lagen, zijn door de politie niet gevonden. Deze beelden zijn zaterdag in „Brand punt" te zien. LYON Een fabrieksarbeider en diens vrouw zijn hier tot respectieve lijk tien en vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het doden van ten minste drie pasgeboren kinderen. De man. 45 jaar oud, en zijn vrouw, 3K jaar oud, hadden grif bekend drie kinderen kort na de geboorte te hebben gedood. Maar het kunnen er ook vier of zelfs vijf geweest zijn. Het echtpaar heeft drie levende kinderen. De reden dat men zich van de pasge boren kinderen heeft ontdaan was dat man en vrouw vonden dat het wee kloon van de man 200 frank (170,-) te klein was om veel kinderen te hebben, en als men die toch kreeg dat men dan in grote armoede zou moeten leven. De advocaat van het echtpaar wees vooral op het gebrek aan algemene op voeding en aan seksuele voorlichting van zijn cliënten. Toen de politie de wereld van dit ge zin binnendrong, dat al bijna twintig jaar in eenzaamheid leefde, zonder enig contact met de buitenwereld kwam het ROME President Tito van Zuid- Slavië heeft besloten zijn officieel be zoek aan Italië, dat heden zou ingaan, „voorlopig" uit te stellen. Het besluit is door de Zuidslavische regering geno men. Over de reden van dit uitstel is offi cieel nog niets meegedeeld, maar in Ro me gaf men te verstaan, dat er op het laatste ogenblik meningsverschillen zijn gerezen tussen beide landen over de kwestie-Triëst. Zuid-Slavië hoopte van Italië de for- FRANKFORT Een Zuidafrikaanse vrouw, Erika Melitta Ossendrijver (32), is gisteren in Frankfort tot achttien maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat ze had geprobeerd Navo-gehei- men naar Hongarije te smokkelen. Zij werd overigens onmiddellijk op vrije voeten gesteld. Dertien maanden had ze nu al in voorarrest gezeten en vijf maanden werden kwijtgescholden. De rechtbank nam de sigarettenaan steker van mejuffrouw Ossendrijver in beslag. In dat voorwerp had ze de in structies van haar Hongaarse contact man verborgen. James Cross heeft voor de eerste maal sinds zijn vrijlating een volledige persconferentie gegeven over zijn wedervaren tijdens de 60 dagen dat hij in handen van Canadese extremisten was. De 49-jarige handels attaché onthulde dat zijn ontvoerders eenmaal foto's van hem hadden genomen terwijl staven dynamiet om zijn hoofd waren ge- bond"en en op zijn rug. ,,Zij hebben die nooit durven publiceren", voegde hij eraan toe. Op uiterst koele wijze beschreef hij hoe het een man vergaat die meer dan acht weken het zonlicht niet gezien heeft en elk moment voor zijn leven moet vrezen. Zo zat in de auto die hem naar de vrijheid bracht nog dynamiet. Het allerergste ogenblik was. toen hij twee weken na zijn ontvoering naar de radio mocht luisteren, en over het nieuws hoorde dat de minister van Arbeid var. Quebec, Pierre Laporte, door een andere cel van het bevrij dingsfrontvan Quebec vermoord was. Zijn gehele gevangenschap door had Cross een kap moeten dragen. Na verloop van tijd mocht hij deze afzetten voor het bekijken van televisiepro gramma's. Ook werden zijn handboeien afgedaan. De mensen die hem be waakten waren vier mannen en twee vrouwen, die allen naar Cuba zijn ver trokken. Op de vraag wat hij zou doen, als hij zijn ontvoerders weer tegenkwam, antwoordde hij lachend, „de politie roepen". BONN Alkrmerende cijfers over de stortvloed van vuilnis, die West-Duitsland bedreigt, heeft minis ter Genscher (Binnenlandse Zaken) bekendgemaakt. Op het ogenblik produceren alleen de W'estduitse huishoudens al tweehon derd miljoen kubieke meter afval per jaar, deskundigen echter vrezen dat deze massa gerekend per hoofd van de bevolking nog vijfmaal zo groot zal worden. Het aantal autowrakken (nu een mil joen per jaar) zal in tien jaar stijgen tot 1.6 miljoen; en het aantal oude autobanden van twintig tot 38 mil joen stuks. Het invoeren van de wegwerpfles bete kent dat de vuilnisdiensten veertig maal zoveel flessen als vroeger moe ten verwerken; en de hoeveelheid plastic verpakkingen, die zeer moei lijk te vernietigen zijn is in enkele jaren verachtvoudigd. Ondertussen heeft de helft van de zes tig miljoen Westduitsers nog niet eens een- regelmatige vuilnisafvoer. Een groot deel van de vijftigduizend vuilnisbelten is zo primitief, dat zij schadelijk zijn voor de milieuhygiëne. Om daaraan het allemodigste te verbe teren zouden de gemeenten minstens 3,5 miljard marls Per Jaar moeten in vesteren. Binnenkort komt minister Genscher met een reeks maatregelen om de vuilnislawine de baas te wor den. mele erkenning te krijgen van zijn soe vereiniteit over het gebied ten zuiden van Triëst dat in 1954 onder zijn be stuur kwam. De Zuidslavische regering zou geïrriteerd zijn door de verklaring die de Italiaanse minister van Buiten landse Zaken, Aldo Moro, zondag heeft afgelegd. Moro sloot toen de bespreking van deze kwestie uit tijdens het bezoek aan Italië van president Tito en voegde hieraan toe, dat Italië niet zal afzien van zijn „wettige nationale belangen". Tito zou volgens de Italiaanse pers door de verklaring van Moro in ver warring zijn gebracht, omdat er in Zuid-Slavië zelf en in het bijzonder door de Slovenen, druk op hem wordt uitgeoefend, om de besprekingen met Italië over de kwestie-Triëst te herope nen. Na de laatste wereldoorlog werd Triëst en het gebied erom heen tot ..vrij gebied" verklaard en geplaatst onder Amerikaans en Brits militair be stuur. In 1954 werd het hele gebied in tweeën verdeeld. Een deel: de stad Triëst inbegrepen, werd onder Italiaans bestuur geplaatst en het andere onder bestuur van Zuid-Slavië. Italië heeft nimmer de soevereiniteit van Zuid-Slavië over dit deel formeel erkend. Ook Zuid-Slavië is nooit tot formele erkenning van de soevereiniteit van Italië over het andere deel overgegaan. Het uitstel betekent een plotselinge verslechtering van de betrekkingen tussen beide lanlen, wier relatie vaak als voorbeeld voor betrekkingen tussen landen met een verschillend sociaal stelsel is gehouden. Hoewel de verklaring van Moro hier beschouwd wordt als een verkeerd woord op een verkeerd ogenblik, wordt gehoopt dat Italië en Zuid-Slavië na een ongetwijfeld invallende periode van bekoeling der betrekkingen eindelijk tot-een formele overeenkomst over de grenskwestie zullen komen, waar toe nu toe elke Italiaanse regering omheen is gelopen. drama aan het licht. René (45) en Marie (38), die elkaar al vanaf hun kindertijd kenden, trouwden toen Marie zeventien jaar was. René werkte in een kaasfabriek te Grigny, op twintig kilometer afstand van Lyon. Een tweekamerwoning en een salaris van enkele honderden francs werd hun bestaan. Tweemaal in hun leven kwamen zij in een bioscoop, nooit zette René een voet in een café. Hun eerste kind, Ga- briël werd geboren in 1953, vier jaar na hun huwelijk. Het tweede Marie-Clau- de. kwam twee jaar later. En toen moesten zij elkaar op zekere avond bekennen: „Als wij nog meer kinderen krijgen dan zullen zij veroor deeld worden om in dezelfde misère te leven als wij. En toen het derde kind ziëh aandien de. weigerde Marie alle medische hulp. Zij beviel moederziel alleen en René legde het pasgeboren kind in een teil met water. Na zekerheid te hebben dat het dood was, begroef hij het in de tuin. Dat was het lot van alle verdere kin deren. Behalve het zevende, nu een blozende baby van 22 maanden. Het ontsnapte omdat de financiële toestand iets verbeterd was. ANTWERPEN Tientallen inwoners van Antwerpen hebben woensdagavond (opnieuw) laten blijken, dat zij de ves tiging van de Franse zwavelkoolstoffa- briek ..Progil" op de linker-Scheldeoe- ver nabij het plaatsje Kallo volstrekt afwijzen. Op een, in het gebouw van de Antwerpse Kamer van Koophandel ge houden forumbijeenkomst klonk een langdurig applaus, nadat vanuit de zaal gezegd was, dat kapitalistische krach ten nooit de menselijke samenleving eerbiedigen. „Progil" komt in een ruim 6.000 ha groot, nog aan te leggen industriege bied. „Wij willen dat niet, wij willen daar de ruimte om te ademen behouden", al dus een vragensteller aan het forum, dat gevormd wordt door de heren R. J. Lhonneux. voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Antwerpen, W. Prove, assistent aan de Rijksuniversi teit te Gent, prof. M. Willems, voorzit ter van de werkgroep industriële ecolo gie bij de staatssecretaris voor Vlaamse streekeconomie en P. J. G. Molthoff, burgemeester van de Nederlandse ge meente Hulst in Zeeuws-Vlaanderen. Het was voor Antwerpen de eerste maal, dat voor- en tegenstanders van de vestiging van „Progil" met elkaar In discussie traden. Maar de tegenstelling bleek alleen in het panel aanwezig te zijn. Nadat vanuit de zaal kritische vragen gesteld waren, was er daar nie mand die voldeed aan de oproep van de voorzitter van de bijeenkomst om zich vóór „Progil" uit te spreken. ATHENE De Griekse ondergrond se beweging „Het nationale strijdende verzet' heeft de verantwoordelijkheid opgeëist voor een bomontploffing in het gebouw van de staatscvoetbaltoto in Athene. Bij deze explosie vielen geen slachtoffers. Volgens welingelichte kringen in de Griekse hoofdstad zijn de laatste tijd zeker zeventig mensen, onder wie enige voormalige parlementsleden en advoca ten aangehouden in verband met een reeks aanslagen en andere acties tegen het huidige bewind. ADVERTENTIE n zuiver natuurprodukt zacht smaakvol exclusief Als u iets goeds wilt onder de kurk, vraag uw slijter dan Verhoeven- jonge dübbele graan-genever. v. mKiSfé MSaSSmKHm ANNO 1792 "Pakistan, zoveel genoemd met de kortgeleden plaatsgehad hebben de ramp, is na vele jaren van dicta tuur toe aan de eerste verkiezingen sinds dictator Ajoeb Khan de macht liet vallen. Als in zovele staten na een dictatuur van rechts, is ook in Pakistan de stemming sterk naar links gezwaaid onder leiding van twee figuren: Bhoetto en Moejib. Zo sterk dat er gevaar dreigt voor de nog in te stel len democratie. Voor iemand die gezegd heeft niet te geloven in de parlementaire demo cratie, heeft Zoelfiqar Ali Bhoetto verwonderlijk veel succes binnen dat systeem behaald. Zijn op het socialisme geënte Pakis taanse Volkspartij heeft in de eerste algemene verkiezingen in Pakistan genoeg stemmen gewonnen om Bhoetto tot de leider van de grootste partij in West-Pakistan te maken. Hierdoor zal hij een belangrijke rol gaan spelen in het opstellen van een grondwet voor een burgerregering gebaseerd op het parlementaire sy steem. In zijn verkiezingscampagne heeft Bhoetto zich een voorstander ver klaard van een volledige economische verandering onder het „Islamitische socialisme". Verder wil Bhoetto nau were betrekkingen met communis tisch China en een krachtiger hou ding tegenover India, Pakistan# grootste vijand. Bhoetto heeft verklaard dat Pakistaan op den duur een krachtig presiden tieel systeem moet krijgen en hij maakt er geen geheim van dat hij die president wil worden. Bhoetto heeft een voorbeeld kunnen nemen aan veldmaarschalk Moham med Ajoeb Khan, tijdens wiens presi dentschap hij acht jaar minister is geweest. Daarna stond Bhoetto aan het hoofd van de beweging die Ajoeb Khan in maart 1969 ten val bracht. De overwinning van Bhoetto's partij, die drie jaar geleden werd opgericht, zal hem tegenover de opvolger van Ajoeb Khan stellen, generaal Agha Mohammed Jahja Khan, de president van het militaire bewind dat. op het ogenblik de macht in handen heeft. Liet militaire bewind heeft in de laatste drie maanden van de 11 maanden durende felle verkiezings campagne tenminste 30 van de naaste medewerkers van Bhoetto gearres teerd. Bhoetto heeft nu al bekendge maakt dat hij zich niets zal a antrfle ken van het bevel van Jahja Khan dat de nationale vergadering binnen 120 dagen een nieuwe grondwet zal moeten produceren. Jahja Khan heeft gedreigd om nieuwe verkiezingen uit te schrijven als de vergadering hier niet binnen de vastgestelde termijn in slaagt. De uitslag van de verkiezingen bete kent een persoonlijke triomf voor Bhoetto, die zijn opleiding heeft ge kregen aan de universiteit van Cali fornia in Berkeley en die docent is geweest aan de juridische faculteit van de universiteit van Southampton in Engeland. TAe 48-jarige sjeik Moejibur Rah- man, leider van de Awami liga, is een centrale figuur in de Pakistaanse politiek geworden. Zijn partij, die bijna al zijn aanhangers vindt in het Bengaals sprekende Oost-Pakistan, heeft een politieke aardverschuiving bewerkstelligd onder de 70 miljoen inwoners van de dicht bevolkte pro vincie. Moejib, zoals hij door zijn aanhangers wordt genoemd zal aan het hoofd komen te staan van de grootste partij in de nieuwe nationale vergadering van het land. Moejib heeft zonder ophouden gepleit voor een nieuwe regeling waarbij zijn provincie volledige autonomie moet krijgen en de centrale Pakis taanse regering slechts zeggenschap zal hebben op het gebied van Defen sie, Buitenlandse Zaken en van valu ta. Moejib wil zelfs het recht behou den op een provinciaal leger voor Oost-Pakistan. Terwijl Bhoetto een voorstander is van een krachtiger houding tegenover In dia en Moejib juist de betrekkingen met dat land wil verbeteren, heeft Bhoetto verklaard dat hij een „flexi bele" houding zal aannemen tegen over Moejibs belangrijkste program mapunt, een regionale autonomie voor Oost-Pakistan. lytoejib en zijn naaste medewerken hebben al gezegd dat zij er wel licht mee akkoord zullen gaan dat de centrale regering het recht krijgt de belastingwetten uit te vaardigen, iets wat hij in zijn oorspronkelijke plan door de autonome provincies had wil len laten doen. Ook hebben zij hun eis tot een twee-statenstructuur tus sen Oost- en West-Pakistan laten va ren. Hoewel de naaste medewerkers van Moejib jonge economen en juristen zijn, die in Engeland zijn opgeleid en Oost-Paki9tan tot een socialistische staat willen maken, krijgt hij toch de steun van mensen als de jute-koning G. M. Adamjee en Joesef Haroen, het hoofd van een van de rijkste families van Pakistan. ]ytoejib is zijn hele leven in de poli tiek geweest. Hij werd zelfs van de juridische faculteit in Dacca ge stuurd omdat hij zich met de studen- tenpolitiek bezig hield. Hij is twee maal minister geweest in vroegere provinciale regeringen. Tussen 1948 en 1966 heeft hij zeven maal in de gevangenis gezeten. De laatste maal werd hij onder het be wind van veldmaarschalk Ajoeb Khan gevangen gezet, omdat men hem ervan beschuldigde dat hij trachtte om met Indiase hulp de re gering omver te werpen. TAe tegenstanders van Moejib, di# vooral te vinden zijn onder de oerdoe sprekende bevolking van West-Pakistan, beschuldigen hem er van dat hij de eenheid van het land teniet wil doen door het centraal ge zag te verzwakken. Er is echter nie mand die beter de verlangens be grijpt en vertegenwoordigt van wat Moejib ,,Bangladesh"(Bengalen) noemt. Reeds een generatie lang kla gen de Oostpakistani's dat de central# regering de Oostpakistaanse verdien sten van de jute-produktie gebruikt om West-Pakistan, waar zij zetelt, te ontwikkelen. LOONARBITRAGE ENGELAND AFGEWEZEN LONDEN De leiders van de on geveer 125.000 werknemers bij de Brit se elektriciteitsbedrijven hebben woensdagavond een voorstel van mi nister van Arbeid Robert Carr hun looneisen aan een onafhankelijke arbi tragecommissie voor te leggen, van de band gewezen. Het was de eerste maal dat de re gering een initiatief nam in het ar beidsconflict dat al drie dagen duurt. Een woordvoerder van de actieleiders *ei dat men het voorstel van de minis ter had afgewezen, omdat naar hun mening een arbitragecommissie meteen al beïnvloed zal worden door hetgeen de regering over de loonsituatie heeft gezegd. Volgens haar kunnen de lonen in de genationaliseerde energiebedrij ven met niet meer dan 15,- per week worden verhoogd. De werknemers eisen 52,- om hun weekloon op het gemid delde van 250,- te brengen. De gevolgen van de langzaam-aan- actie worden steeds meer voelbaar. Woensdag zat ongeveer een derde van alle Engelsen in het donker en me nigeen zonder verwarming. Als volgen de week 26.000 man technisch personeel ADVERTENTIE zich bij de actie aansluit zal de situatie nog benarder worden. Verscheidene dagbladen voorspelden het ingrijpen van de regering als een zeer reële mogelijkheid. Zij zou dan militairen kunnen inschakelen, doch men ziet niet hoe deze zonder hulp van de arbeiders de elektriciteitsbedrijven op gang kunnen houden. In gehele districten van Londen viel woensdag de stroom uit. Onder andere Fleet Street, waar veel kranten zijn ge vestigd, was hiervan het slachtoffer. In het parlementsgebouw zaten de volksvertegenwoordigers knus bijeen in het licht van kaarsen die zij op hun banken hadden gezet. De zaalwachters liepen met ouderwetse stallantaarns rond. zodat men zich een parlements vergadering in de vorige eeuw waande. In Noord-Ierland verzochten ambte naren de scholen, de industrie en het zakenleven het werk te staken om stroom voor de huizen en noodvoorzie ningen te sparen. De Britse hospitalen troffen nood maatregelen voor patiënten met kunst matige nieren en longen, waarvoor het leger en de marine meer dan 100 aggre gaten beschikbaar stelden. Toch moest in sommige ziekenhuizen de behande ling van routinegevallen gestaakt wor den en werden de operaties uitgesteld.

De Vallei | 1970 | | pagina 7