Veenendaals dagblad Onrust op werven en in de bouw Brood weer cent duurder Buiten Tweede mr. X belt op Mevrouw Meir bereid Sadat te ontmoeten e gasten op KRIJGT ONS LAND OOK MANHATTAN VERGOED? ENGELAND NOG IN DONKER W aar schuwing van Nixon aan Hanoi Stipte PTT'ers missen in Utrecht tientallen treinen TREINEN IN V.S. RIJDEN WEER Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Weinig winter Schietpartij in Amman c£e% J&e Met hervatting van bomaanvallen gedreigd Treinongeluk bij Lissabon ROTTERDAM Het regeringsvoorstel tot beperking van loonsverhogingen gedurende een half jaar, heeft spanningen opgeroepen. Bij enkele werven in het gebied van de Nieuwe Waterweg is gisteren niet gewerkt. Het personeel was bang dat eerder gemaakte afspraken over verwerking van de 400 gulden in de c.a.o. per 1 januari nu op losse schroeven was ko men te staan. BOUW Verdwijnend gewas II ONONTKOOMBAAR De moord in Delft HOEDEN M.-OOSTEN SOEPEL m VEERTIEN BESTELLERS Droog Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Te lef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. jf Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 11 DECEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 290 Loonrem roept al spanningen op Later op de dag werden directies en personeel het evenwel eens, dat de verwer king van de f 400,- in de cao's niet zal worden beïnvloed door de loonmaatre gel. Dit probleem lijkt intussen opgelost. Van vakbondszijde wordt de voorge stelde loonmaatregel onverdeeld fel aangevallen. Met name in de bouw dreigen moeilijkheden. Dinsdag gaat de Tweede Kamer zich bezighouden tnet de loonmaatregel. Veel zal afhangen van de houding van de confessionele regeringspartijen (A.R., CHU en KVP) zij staan onder zware druk van de confessionele vakcentrales (NKV en CNV) om het regeringsvoor stel af te stemmen. Ernstige moeilijkheden dreigen in de bouw, waar de bestaande c.a.o. op 31 december afloopt. Dit betreft ongeveer een kwart miljoen werknemers. De samenwerkende bonden in de bouwnijverheid zullen niet meewerken aan de uitvoering van de loonmaatre gel. De voorgestelde matiging van de loonsverhogingen gaat te ver en moet worden beantwoord met langzaam- aan-acties aldus de bonden. Binnenkort zullen de bouwbonden aan hun leden bekend maken welke looneisen zij voor de nieuwe c.a.o. in gedachten hadden. „Als onze leden die lonen aan hun DEN HAAG Met ingang van maandag 14 december zal de broodprijs omhoog gaan met een cent per 800 gram. Voor broden van 400 gram blijft de prijs onveranderd. Minister Nelissen van Economische Zaken had ook per 9 november jongst leden al een verhoging met een cent toegestaan, toen ter compensatie van de uitkering van 400 gulden aan de werk nemers. De toestemming voor de nieu we verhoging is gegeven op grond van verdere kostenstijgingen; verhoging van het minimumloon, werktijdverkor ting, hogere externe kosten. W/ie in oude folianten en kronie ken snuffelt, stuit nogal eens op landbouwgewassen uit een ver verleden. Zo blijkt uit de geschrif ten der Romeinen hun bekendheid met de lupinen. Zij kweekten de witte variëteit voor zaad, groen voer en bemesting. Bij opgravingen in Pompeji vond men de zaden van deze plant en het spreekt vanzelf, dat de geleerde en staats man Plinius er in zijn 37-delige ,,Historia naturalis" van ge waagt, terwijl ook zijn niet minder beroemde voorganger Cato in zijn boek over de landbouw (,,De re rustica") op de hoogte bleek te zijn. Het was toen een cultuurgewas, doch dat is het in onze noordelijke streken eigenlijk nooit geworden. Niettemin behoren de gele lupinen tot de weinige planten, die op nau welijks ontgonnen zandbodem nog een behoorlijk gewas schenken en die na de oogst (evenals klavers en andere vlinderbloemigen) in wortels, bladeren en stengels een vrij grote hoeveelheid organische stof in de grond achterlaten, welke na de vertering zeer tot vrucht- baarmaking voor een volgend ge was bijdraagt. Ik wist dit in mijn jongensjaren al, want vader, die op Veluwse winter avondscholen land- bouwles aan jonge boeren gaf, nam hier en daar op zijn manier proe ven en zo hadden wij achterin de grote schoolmeesterstuin doorgaans een veldje lupinen staan, ook blaur we, witte en de overblijvende sier plant, die feitelijk uit Noord- Amerika komt. Voor de latere groenbemesting zagen wij, dat de gele 's voorjaars in de rogge werd gezaaid en nadat de bekranste planten, met toren- tjesbloemen aan de top van de stengel zich na de oogst van het graan sterk ontwikkeld hadden, werd hutje-met-mutje (bloem, blad en roggestoppel) ondergeploegd, waarna men opnieuw rogge inzaai de. 11-12-1970 A. B. Wigman. baas vragen en niet krijgen, is de con sequentie dat wij onze mensen niet in de kou laten staan", aldus de heer A. Buijs, voorzitter van de bouwbond NVV. „Het zou ook kunnen zijn dat we onze leden adviseren overwerk te wei geren". De Twee Kamer-fractie van de KVP vindt een loonmaatregel onontkoom baar nu geen overeenstemming over een matiging van de loonstijging tussen werkgevers en werknemers kon worden bereikt. Wel zal een reële loonsverbete ring over 1971 mogelijk moeten blijven, zo meent de fractie. Of het concrete DELFT De raad sels rond de Delftse wurgmoord lijken met de dag groter te worden. Een on bekende heeft vrijdag de redactie van de Delftsche Courant een brief ge stuurd waarin hij zegt dat hij de moord op de 21-jarige Ada Lansbergen ge pleegd heeft samen met een vriend. Deze vriend zou uit De Lier komen. In de zeven kantjes tellende brief die uit Schiedam kwam en gedateerd was op 9-12-70 werden door de geheimzin nige onbekende onthullingen gedaan over de moord. Op de redactie meende men de stem positief te herkennen als die van de onbekende die zich eerder in anonieme telefoongesprekken als x. aandiende. Hoofdinspecteur J. van de Ven van de Delftse politie deelt die mening niet. Bij het beluisteren van de stem, die evenals vorige keren op een bandje was opgenomen, had hij sterk de indruk ge kregen dat degene die nu sprak de stem van meneer „X" die via de televi sie ten gehore gebracht was, probeerde na te bootsen. De politie staat sceptisch tegenover deze nieuwe ontwikkeling rond de wurgmoord. TEL AVIV De Israëlische premier mevrouw Meir heeft donderdag in een toespraak tot de socialistische partij ge zegd dat Israël niet aan de vredesbe sprekingen zal gaan deelnemen als de dreiging van het heropenen van de strijd door de Arabieren blijft bestaan. Als president Sadat van Egypte blijk gaf van zijn bereidheid tot een gesprek, zei mevrouw Mier, dan zou zij hem wanneer dan ook en waar dan ook hiertoe willen ontmoeten. Zij eindigde met te zeggen dat de Sovjets zich thans overal in het Egypti sche leger hebben ingedrongen en dat de opbouw van het raketsysteem bij het Suez-Kanaal „zuiver Russisch werk" was. AMMAN Vannacht is gedurende enige uren met automatische wapens geschoten in de oude binnenstad van Amman en in de wijk Djebel Amman, waar de meeste ministeries en ambas sades zijn gevestigd. Over de aanleiding van deze nieuwe schietpartij en over eventuele slachtoffers is nog niets be kend. ADVERTENTIE De grootste collectie -,.a. Borsalino en Stetson Hoofdstraat 75 - VEENENDAAL HERENMODE voorstel van de regering zoals dat nu ter tafel ligt, aan deze eis voldoet, moet nog worden bekeken. SCHIPHOLPrins Claus heeft donderdagmiddag vier gasten van Schiphol afgehaald voor een ontvangst op kasteel Drakensteyn. Om drie uur arriveerden uit Hamburg prins en prinses Von Hessen, twintig mi nuten later gevolgd door de Griekse koning Constantijn met zijn gema lin, de Deense prinses Annemarie. Prins Von Hessen arriveerde op Schiphol met twee jachtgeweren in fourdraal. Onder de andpre gasten van prinses Beatrix en prins Claus, die later nog arriveerden, bevonden zich prins Har aid en prinses Sonja van Noorwegen. Alle vorstelijke invitées zullen zaterdag naar huis te rugkeren. Voor de aankomst van de tegenwoordig in Rome wonende koning Constantijn was zoals gebruikelijk ook de Griekse ambassadeur, Constantin Himarios, met echtgenote op de luchthaven aanwezig. LONDEN De schadeloosstelling die aan de Seminole-Indianen is be taald voor het verlies van Florida aan Spanje zal wellicht voor Neder land de weg banen om schadeloos stelling te eisen voor het verlies van het eiland Manhattan, zo oppert de Guardian vandaag. Het blad vraagt, nu de Ameri kaanse Senaat besloten heeft de In dianen 12,4 miljoen dollar voor Flo rida te betalen: „hoeveel .kan Neder land verwachten voor Manhattan?" In een lichtvoetig hoofdartikel be toogt de Guardian: „De Senaat er kent of schijnt te erkennen dat de Spaanse verovering van Florida voor de Seminoles een zware slag vormde. Dit houdt in, dat hoewel re geringen een land als Florida kun nen kopen en behouden, het hun niet toegestaan moet worden het te veroveren en te behouden. Hierdoor ontstaan grote problemen". „Het is bijvoorbeeld slecht nieuws voor de Alonquins die Manhattan in 1626 voor 24 dollar aan de Nederlan ders verkochten. Het is daarentegen wellicht goed nieuws voor de Neder landers". „Vanuit het standpunt der Alon quins gezien staan de eigendoms rechten van de Nederlanders op Manhattan vast. Maar hoe staat het met de Engelsen die het de Neder landers met geweld afnamen en met de Amerikanen die het weer op de Engelsen veroverden?" „Ten gevolge van de uitgesproken pro-Indiaanse gevoelens van de re gering-Nixon", wordt in een Ameri kaanse regeringsverklaring gezegd, „dat sommige Indiaanse aanspraken na jaren van onenigheid worden ge regeld". Indien de Nederlanders na 300 jaar nog steeds van gevoelens zijn dat zij uit Manhattan zijn ver'- dreven, zouden zij wellicht hun aan spraken kunnen doen gelden". De Guardian voegt hieraan toe: „Misschien heeft de regering-Nixon ook wel pro-Nederlandse gevoelens". LONDEN De Britten gaan steeds meer lijden onder de stiptheidsactie van de 125.000 arbeiders van de elektri citeitsbedrijven, die om een loonsverho ging van 25 procent te krijgen lang zaam zijn gaan werken. De vrees be staat dat door hete koude weer vooral oudere mensen het slachtoffer van de staking zullen worden. De „Electricity Board" heeft op het publiek een beroep gedaan zuinig met elektriciteit te zijn: „Iedere keer dat u onnodig het licht aandoet, kan betekenen dat een spoedo peratie in een ziekenhuis daarvan last ondervindt". Bij veel industrieën heeft men de produktie geheel of gedeeltelijk moeten staken. In Noord-Ierland zijn door het sluiten van fabrieken naar schatting 200.000 mensen zonder werk gekomen. De vakbonden hebben woensdag avond een aanbod van de regering om te bemiddelen vam de hand gewezen. De bonden willen weer aan de onder handelingstafel gaan zitten, als de door de staat gecontroleerde elektriciteitsbe drijven hun aanbod tot salarisverho ging van 1,- verhogen. WASHINGTON President Nixon heeft gisteravond Hanoi in krachtige bewoor dingen gewaarschuwd, dat hy de bombardementen op militaire doelen en aanvoer lijnen in Noord-Vietnam zal laten hervatten, als een militaire opbouw van de com. munisten de terugtrekking van Amerikaanse troepen uit het zuiden in gevaar zou brengen. Tqdens zijn eerste persconferentie in het Witte Huis sinds zeven maanden her haalde de Amerikaanse president met grote nadruk eerder gedane waarschuwin gen. dat de Noordvietnamezen zelf krachtige tegenacties uitlokken als zy blgven doorgaan ongewapende Amerikaanse verkenningsvliegtuigen ten noorden van de gedemilitariseerde zone aan te vallen. Nixon kondigde aan dat hij bereid is een beperkt „staakt-het-vuren" in acht te nemen tijdens Kerstmis, Nieuwjaar en het Tet-nieuwjaar aan het eind van januari. Hij verwierp echter het idee van een uitgebreid eenzijdig bestand door de Verenigde Staten vanaf Kerst mis tot eind januari, omdat Noord- Vietnam een dergelijk voorstel op voorhand al had afgewezen. Terugkerend naar de eventuele her vatting van de bombardementen zei Niron onder meer: „Indien de Noord- vietnamese infiltratie en gevechts-acti viteit ondanks de terugtrekking van Amerikaanse troepen gaat toenemen, zodanig dat de achterblijvende troepen in gevaar komen, dan zal ik opdracht geven de bombardementen op militaire doelen in Noord-Vietnam, op aanvoer lijnen vanuit het noorden naar het zui den en op militaire complexen te her vatten". En met grote nadruk: „Dat zal mijn reactie zijn". Nixon verwierp de mening van „dui ven" en andere Amerikanen, dat Hanoi nooit toestemming heeft gegeven tot vluchten met ongewapende verken ningsvliegtuigen boven Noord-Vietnam als een voorwaarde voor het beëindigen van de luchtoorlog boven het noorden in november 1968. Hij zei dat er vol gens de vroegere president Johnson wel degelijk een dergelijke overeenkomst was en dat ook andere leden van de regering-Johnson van het bestaan er van afwisten. Nixon liet er vervolgens geen twijfel over bestaan dat de verkenningsvluch ten kost wat kost worden voortgezet. Op de vraag of de waarschuwing over mogelijke nieuwe bombardementen be tekende dat hij alle hoop op de Parijse vredesbesprekingen had opgegeven zei Nixon: „zeer zeker niet". „Zolang er hoop is op vooruitgang bijvoorbeeld ten aanzien van de krijgsgevangenen, zul len de besprekingen worden voortge zet". Nixon deed tijdens de persconferentie een nieuwe oproep voor voortzetting van het bestand langs het Suez-Kanaal en wees er nogmaals op dat de Ameri kaanse politiek betreffende het Mid den-Oosten gebaseerd is op de resolutie van de Veiligheidsraad van 1967, die zegt dat Israël zich uit de bezette Ara bische gebieden moet terugtrekken en LISSABON Door een treinongeluk bij Lissabon zijn hedenmorgen vroeg tenminste 16 personen om het leven ge komen en 40 gewond. Van officiële zijde is in Lissabon meegedeeld, dat na de treinbotsing bij de opruimingswerkzaamheden nog steeds nieuwe slachtoffers worden ge vonden. UTRECHT Een verscherping van de stiptheidactie bij de PTT i; duide lijk voelbaar op het station in Utrecht. Het stipt werkende PTT-personeel mist met tientallen postzakken tegelijk de treinen. Het effect van de opeensta peling van post in Utrecht is in het gehele land merkbaar, bijvoorbeeld in den nachtelijke expeditie van kranten. Het aantal perronwagens, volgeladen met post, dat op de perrons in Utrecht achterblijft loopt snel op. Maandag .wa ren het er 15, dinsdag 35, woensdag 65 en vannacht zouden het er naar schat ting wel 75 wagens worden (dat bete kent ver over de 2000 postzakken!) Inmiddels worden door de vakbonden pogingen gedaan om de actie ook elders in het land te verscherpen. De Rotterdamse loketbeambten en posttechnici hebben zich solidair ver klaard met de actie van de bestellers. Zij weigeren rond de feestdagen bestel lingen uit te voeren, zoals in de voor gaande jaren het geval was. In Amsterdam zullen zaterdagmiddag de richtlijnen van de verscherpte actie worden meegedeeld. In Rotterdam zal dat volgende week dinsdag geschieden. De Amsterdamse bestellers hebben de directie gedreigd met onlusten, indien zij scholieren en studenten met bestel werk blijft belasten. „Tot nu toe werd door de PTT een vrij grote mate van soepelheid betracht. Hieraan moet een einde komen omdat de leiding in Amsterdam op niets ge grond mededelingen doet, dat er geen stagnatie is ontstaan", aldus vakbonds leider in Amsterdam. De bonden zijn van mening, dat de stiptheidsactie in Rotterdam te weinig effect heeft. De achterstand in Utrecht was gister avond nauwelijks weggewerkt of nieu- Daar staan de karretjes met post zakken. Ze waren te laat voor de trein. we stagnaties dienden zich aan. De oor zaak ligt bij het overladen van de post in de verschillende treinen. De postbe- stellers doen dat nu stipt volgens de regels. De overweg, die de bestellers moeten passeren, is nog nooit zo voor zichtig overgestoken als nu het geval is. De lorries rijden met niet meer dan één karretje met postzakken. „Haast ver oorzaakt ongelukken", zeggen de be stellers. De heer H. F. de Winter, hoofd expe ditie en bestellingen op het Utrechtse station, ziet het allemaal gelaten aan. „De mensen worden zich hier langzaam bewust van hun sleutelpositie. Als ze zouden willen, leggen ze het hele post verkeer lam. Ik geloof echter niet, dat ze zover zullen gaan. Er zou dan ook geen sprake meer zijn van een stipt heidsactie en binnen die grenzen willen de vakbonden het toch wel houden, dacht ik zo". Dat de chaos de komende dagen nog wel groter zal worden, vreest ook de heer De Winter. „De kerstdrukte, die we juist nu beginnen te merken, gaat een belangrijke rol spelen". De vertragingen worden voorname lijk veroorzaakt door een groepje van slechts veertien bestellers. Zij rijden 's avonds en 's nachts met lorries de post naar de treinen. „Die mensen ken nen de dienstregeling van binnen en van buiten. Als er normaal iets fout gaat een vertraging of zo dan weten ze precies wat ze kunnen doen. Nu niet; improviseren staat immers niet in hun boekje", zegt de heer De Winter. De door de regering aangekondigde loonmatigingsperiode blijkt in de actie van de PTT-ers een grote rol te gaan spelen. „Eerst weigert de regering ons een loonsverhoging van 150 gulden per maand, nu hoor je opeens, dat het vol gend jaar zal neerkomen op een loons verlaging. Dat nemen we niet en dat zullen we ze laten voelen", zeggen de bestellers. dat de Arabieren het recht van Israël moeten erkennen een soevereine staat te zijn. Een nieuw punt in de verkla ring van Nixon was echter dat hij nu duidelijk zei dat bij de besprekingen over het Midden-Oosten de grootte van de Israëlische terugtrekking een punt van onderhandeling moet zijn. Hij steunt hiermee het standpunt van de regering-Meir die de hoogten van Go lan, geheel Jeruzalem en enkele delen van de Sinaï wil behouden. Nixon sprak niet over het onderhoud dat hij en zijn medewerkers deze week hebben gehad met koning Hoessein van Jorda nië, noch over het bezoek dat de Israë lische minister van Defensie, Mosje Da- jan, enige uren later aan hem zou brengen. Hij deed tenslotte op het Amerikaan se congres een beroep, de protectionis tische ondertoon van de handelswet die daar momenteel in behandeling is een weinig te verzachten, met name wat de import van textiel betreft. WASHINGTON De leider der spoorwegstaking in de VS, Dennis, heeft gisteravond alle 500.000 stakende leden van het personeel der spoorwe gen opgeroepen, het werk te hervatten. Eerder op de dag had een federale rechter gezegd dat de vakbond van het spoorwegpersoneel een boete van 200.000 dollar zou kunnen krijgen, voor elke dag dat de staking voortduurde, omdat deze een schending betekende van een noodwet van president Nixon, die donderdag door de president was getekend. (Van onze weerkundige medewerker) Het is opvallend, hoe zacht het weer in grote delen van Europa is. Zelfs uit Scandinavië en West- Rusland worden nauwelijks lage re temperaturen gemeten dan om het vriespunt. In Midden-Nederland zit men nog steeds uit te kijken naar de eerste vorstdag van dit naseizoen. Vorig jaar hadden Apeldoorn en Doetinchem er op dit moment al elf waargenomen. De laagste tem peratuur tot nu toe was plus 1It graad Celsius op 8 november. Het hogedrukgebied van de Noordzee neemt in betekenis af en verplaatst zich langzaam naar het zuidoosten. Tegelijkertijd dringt een depressie ten westen van Portugal in noordelijke richting op. Daar door neemt de wind nog verder toe uit zuidoostelijke richtingen en ondergaat het temperatuurniveau een kleine verlaging. Zondag wordt vanuit zuidelijke richtingen opnieuw zachtere lucht aangevoerd, begeleid door een wat toenemende kans op regen. Weersverwachting van het KNMI van vrydagavond tot zaterdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Droog en nevelig weer met veel laag hangende bewolking. Merendeels matige wind uit zuidoost tot zuid. In het zuiden van het land dezelfde, elders lagere temperaturen dan van daag. Morgen: Zon op: 08.39 uur; onder: 16.29 uur. Maan op: 15.32 uur; onder: 08.45 uur. r

De Vallei | 1970 | | pagina 1