NA REEKS MISLUKKINGEN NU NIEUWE BEDRIJFSARTS AANGESTELD DIENST GAAT VOLGEND JAAR WEER VOLOP DRAAIEN Soefi-eredienst zonder voorganger Nog negen bedrijven aangesloten VERLOVINGSRINGEN CHEVROLET Horlogerie v. Manen Mist Belt 0 P E L Kinderzegels op stand in postkantoor Kerstviering van Leger des Heils voor bejaarden Hele gemeente dacht ik Z& Oud-papieractie in Overberg Opnieuw actie voor openbare kleuterschool Wijziging vuilnis ophaaldienst 10550 11070 Resultaten van woon-enquête bijna binnen Bibliotheek registreert leeshonger Kosters Nachtmis Communie Tekort Benoeming Uitvlucht Grote letter Maaltijd Snert Kerstfeest Notabelen Kerstwijding Een offer VAM WOUT BLAUWKOUS. V.A.B. VEENENDAAL - Ondanks allerhande pessimistische voorspellingen van het hui dige (niet geheel complete) bestuur is de Bedrijfsge neeskundige Dienst (BGD) in Veenendaal toch geen langzame dood gestorven. OPTIMISME OPZEGGERS NIET COMPLEET VRIJDAG II DECEMBER 1970 BGDvoor de dood weggehaald Soms vraag ik me wel 'es al „Is de jeugd gek of zijin de ouderen hard- stikke gek?" £k neig naar het laatste als ik lees van het „rode boekje voor scholieren" dat onlangs aan ons Vaderlandse cultuur bezit is toegevoegd. Niet geschreven door een aantal leerlingen, die aardig met de pen overweg kunnen dan had ik het misschien nog enigszins kunnen waarderen maar door le raren van het middelbaar onderwijs. Een miskraam verwekt door mensen, ■die naar mijn mening niet helemaal bij hun positieven geweest zijn, toen zij de daad stelden. Of mogelijk zijn ze nog nooit helemaal bij hun positie ven geweest, maar in dat geval moet er toch weer iets schorten aan het benoemingsbeleid van vaklieden bdj het middelbaar onderwijs. Zelfs als geintje kan ik het bewuste boekje niet plaatsen, hoewel dat geenszins de bedoeling van het wan gedrocht schijnt te zijn. Het is een als ernstig bedoelde dosis opruierij. Een beetje weldenkend mens houdt het niet voor mogelijk, dat tien kwe kelingen zoiets voor elkaar zouden krijgen, zelfs al waren ze volslagen laveloos. Maar de realiteit is anders. Het kan wel. Door enkel schoolmees ters van superieure klasse. De toe stand waarin de heren verkeerden toen ze aan het manuscript werkten dient buiten beschouwing tf, worden gelaten want daar is niets over be kend. Het zou echter wel voor hen pleiten als ze op dat moment aardig in de olie waren geweest, want het volkomen bij de mogelijk nog be schikbare zinnen schrijven van zoiets maakt de zaak alleen maar er ger. Ik heb het rode geschrift niet gelezen. „Waar praat je dan over?" zult u scherp opmerken. Wel, ik heb voldoende aan hetgeen ik uit een beoordeling door een ander van het flodder heb opgepikt. Ik wens het niet te lezen al kreeg ik het morgen cadeau bij de boodschappen. De inhoud komt hierop neer dat ieder een door z'n eigen zin een beetje na te volgen op een plezierige manier de middelbare onderwijsinstelling door- fladdert. Aan de mening van de leer lingen moet men zich meer gelegen laten liggen dan aan die van de le raar, want het is uiteindelijk de eer ste die gevormd moet worden en niet de tweede. En vormen betekent niet erin heien en een stelsel van geboden en verboden en cijfers en strafwerk en meer van die concentratie kamp-methoden aanhouden, maar de leerling zelf z'n weg laten zoeken. Door scha en schande heen. De accessoires daarvoor moet de leer ling dicht bij de hand hebben: voor behoedsmiddelen, verdovende artike len en dergelijke. Daarvoor dient binnen de schoolmuren een ruimte te worden gecreëerd. Een lokaal voor li chamelijke opvoeding is vandaag ook geen luxe meer, nietwaar? Ik vraag me nogmaals af: zijn leraren die op een dergelijke manier hun jeugd begeleiden niet hardstikke gek? Of moeten we ze zielig vinden. Het zijn misschien mannen die te veel naar het tee-vee-programma „Please Sir" hebben gekeken en zelf nooit maar een fractie van de populariteit hebben kunnen verwerven die de tee-vee-docenten bij hun tee-vee- leerlingen bezitten, tot en met de knorrige Porter, de congierge toe. Het kan wis en waarachtig aan je gaan vreten als je als leraar probeert om de bink van de jongens en de meiden te worden en het lukt je maar niet. Maar het is nog vervelender als je denkt dat je de vlotte peer bent, die je tracht uit te hangen en het jonge volk heeft je in de peiling. Dan ga je af. Als een gieter. Zelfs met een boekje dat nog rooier is dan Mao zelf. E komt een tijd dat de jeugd genoeg krijgt van die gewild-jongharige ou we zakken, die alsmaar op de loer liggen of ze ergens aan de jeugd een revolutionairevolutionair idee kwijt kunnen. Nog fietsen ze d'r bij bosjes in, de jongelui, maar in hun hart hebben ze toch meer op met de vent die hun léraar is al was het alleen maar om een object te hebben om onder mekaar tegen aan te schoppen. De figuur die het heeft omdat ie zichzelf is. Wie het op een andere manier probeert is vooral in jonge ogen een kwiebus. En in mijn ogen nog een hals op de koop toe. Wout Blauwkous ADVERTENTIE KIRPESTEIN ▼KINKNDAAL CITY-MOTORS - BDE (Van een onzer verslaggevers) In een vergadering die het bestuur gistermorgen heeft belegd met werkne mers-vertegenwoordigers uit het oude bestuur en vakbondsbestuurders werd besloten per 1 februari van het volgend jaar een nieuwe bedrijfsarts aan te stel len, die hi samenwerking met de „staf weer vol enthousiasme gaat bouwen aan een nieuwe BGD. Als nieuwe arts werd aangetrokken dr. H. Vervoort die momenteel nog assisteert als huisarts in Den Helder. Voordien heeft de heer Vervoort zes jaar als gezondheidsdeskundige in de tropen gewerkt. Met de benoeming van de nieuwe be drijfsarts is een einde gekomen aan een forse reeks mislukte pogingen om een arts aan te stellen voor de in moeilijk heden verkerende Bedrijfsgeneeskundi ge Dienst in Veenendaal. Het bestuur van de BGD adverteerde tot enkele malen toe en ook een poging om het via Kogeliagcrmaatschappij SKF te spelen mislukte. Men is er ver heugd over dat men eindelijk in de ge legenheid is alles in het werk te stellen om de dienst nieuw leven in te blazen. Volgens de penningmeester van de Stichting Bedrijfsgeneeskundige Dienst, drs. G. J. Koomen, verkeert men weer in een stadium van optimisme. „De benoeming van dr. Vervoort moet worden gezien als het weer op gang brengen van de BGD-motor. Wij DRS. G. J. KOOMEN nieuwe aanmeldingen VEENENDAAL De stand in het postkantoor voor de verkoop van kin derzegels is deze maand nog op de vol gende data voor het publiekgeopend:n 14 tot en met 16 december en 21 tot en met 31 december (uitgezonderd beide kerstdagen, en op zondagen). Zoals elk jaar zal het Leger des Heils, van de afdeling Veenendaal op 21 december a.s .in Hotel „de Korenbeurs" weer een bejaarden-kerstfeest houden. Iedereen vanaf 60 jaar komt hiervoor in aanmerking. Kaarten zijn verkrijg baar aan de volgende adressen: Officieren Leger des Heils KI. Ka- terstr. 57; Dhr. Van Essen, P. W. Alexanderpark 452; mevr. v.d. Weerd- hof, Schrijverspark 124; dhr. T. Vos kamp. Zonnebloemstraat 10; dhr. J. Veenhuis, Molenstraat 40. Nu wil ik toch ook graag even inha ken op het stukje dat de heer v. Dolde- ren meende te moeten schrijven n.a.v. het schrijven van mevr. Nietzman-Eek- huis. Hij schrijft: „We moeten onze blik over de gehele gemeente laten gaan". Nu, als we dat doen komen we m.i. tot de volgende ontdekking: dat het in de gehele Herv. Gemeente op het ogenblik goed „scheef" zit. En dat komt omdat een bepaalde groep de lakens uitdeelt en de andere groepering absoluut geen ruimte laat. Mijnh. v. Dolderen schrijft: „Laten we toch aan de oude beginselen vast houden". Nu, dan moet hij de eerste zijn die ritmisch gaat zingen, want dat is pas goed ouderwets. Zo zongen de mensen vroeger de psalmen ook. We moeten inderdaad het jonge ge slacht in de ware leer onderwijzen. Maar dan ook werkelijk „onderwijzen" en niet de kerkdiensten alleen maar aanpassen aan de oude mensen. Want wanneer wordt er nu eens echt voor de jeugd gepreekt? Dat is een streep aan de balk! Een kerkdienst moet per se 1 1/2 uur duren en óf je dan het laatste half uur steeds hetzelfde hoort, dat doet niet terzake. Die dienst moet 1 1/2 uur du ren. Dan gaat de jeugd op zijn horloge zitten kijken en duimen zitten draaien en moet er zonodig achter in de kerk op hen gepast worden. Ofze blijven thuis. Het is in de praktijk nog altijd zo dat je de jeugd nog wel kan winnen, maar dat je ze heel moeilijk terug wint. In feite wensen de progressieven niets ab normaals. Ze willen: a. Een gepaste orde van dienst (niet zoals in de oude Kerk, dat de organist ritmisch speelt en 3/4 van de gemeente zich daarbij aanpast en 1/4 expres de lijn zit te trekken). b. Een prediking die niet alleen op het gemoed, maar ook op het verstand mikt. c. Een prediking waar de jeugd zich ook door aangesproken voelt. d. En ze wensen dat de kerkelijke tucht gehandhaafd wordt; dat men niet alleen „vroom" praat maar ook „vroom" leeft. Er zijn in het afgelopen jaar dingen getolereerd die het daglicht niet konden zien en dan verkijkt men zich op een beetje vlugger zingen. Men kan elkaar zó niet in de haren zitten, maar het Avondmaal moet gevierd worden. Laat men het formulier dan maar eens goed lezen. Als we nu eens zover konden komen dat het in Veenendaal „fifty-fifty" werd, dan was er ook van „eenzijdig" geen sprake meer. Dan kon de heer v. Dolderen zijn dominees uitzoeken waar hij kerken wilde en de z.g. „progressie ven" hadden ook meer leefruimte. Dan hoefden ze niet meer naar andere ker ken te „trekken", zoals dat nu gebeurt. Want het is tenslotte zó, „Je kunt wel eens ergens anders gaan eten, maar je hoort „thuis". R. Rappoldt-v.d. Sluis, Ferd. Bolstr. 7, Veenendaal, O VERBERG Zaterdag 12 december wordt er in Overberg weer oud-papier opgehaald. Verzocht wordt schriften, kranten, tijdschriften enz. weer gebun deld aan de straat te zetten. gaan weer opbouwen en willen trach ten in de naaste toekomst ook weer een part-time kracht aan te trekken. De BGD gaat dus met ingang van 1 fe bruari nog niet draaien, maar de voor bereidingen hiertoe worden getroffen." Over de nieuwe Veenendaalse be drijfsarts: „De heer Vervoort heeft het specialisme bedrijfsgeneeskunde nog niet-verworven. Hij moet hiervoor nog gaan studeren, maar tijdens zijn werk zaamheden in Veenendaal treedt dr. Lettftihk, directeur van de Bedrijfsge neeskundige Dienst Oostelijk Gelder land in Doetinchem, als zijn mentor op. Welke bedrijven zijn er momenteel nog aangesloten bij de BGD? Drs. Koomen: „Als actieve leden heb ben wij momenteel negen bedrijven ge registreerd staan. Dat zijn Ritmeester, Carolan, de Veenendaalse Waterlei dingmaatschappij, Van Schuppen-Che- mie, SKF, Mopavi. Stenman. Panter en Firet. Bij de moeilijkheden in het ver leden is er een aantal opzeggers ge weest, waarvan wij de terugkeer naar de BGD volstrekt niet meer zien. Deze bedrijven hebben tot en met 31 december van dit jaar nog slechts sta tutaire verplichtingen. Naast de actieve hebben we echter ook nog enkele „sla pende" leden. In deze sector zien wij in RENSWOUDE De voorstanders van openbaar kleuteronderwijs in Renswou- de geven de moed niet op. Opnieuw willen ze proberen voldoende handteke ningen bjj elkaar te krijgen om aan te tonen dat het doTp behoefte heeft aan zo'n school. Het initiatief stamt oorspronkelijk uit de gelederen van de partij „Visie". De gemeenteraad heeft indertijd geen goed keuring kunnen hechten aan de plannen, omdat er 18 handtekeningen te weinig verzameld waren. Het was de bedoeling dat in 1971 met de bouw van de school kon worden begonnen. De voorstanders blijven optimistisch: ze hebben nog maar 4 handtekeningen nodig om de lijst volledig te krijgen. Die moeten komen van ouders wier kinderen zijn geboren tussen 1 juli 1967 en 31 december 1968. Gaan dezen met de ini tiatiefnemers in zee, dan kan de school alsnog naar verwachting in 1973 worden gerealiseerd. Het contactadres van de actie is: de heer Van Berkel, Duyst van Voorthoutweg 22, tel. 1931. VEENENDAAL In verband met de a.s. feestdagen (le Kerstdag en Nieuw jaarsdag) kan het huisvuil, waar dit ge woonlijk op de vrijdag wordt afge haald, worden aangeboden op resp. donderdag 24 en 31 december. De ove rige diensten blijven ongewijzigd. ADVERTENTIE VOOR Op graveren kan gewacht worden. Hoogstraat 28, Veenendaal de naaste toekomst vooral als de dienst weer op volle toeren draait wel weer nieuwe aanmeldingen ko men." Op de vergadering van gistermorgen, waarin de benoeming van dr. Vervoort werd vastgesteld, waren naast, het. hui dige, nog niet complete bestuur aanwe zig de heren H. W. Hunnink, districts bestuurder van „De Eendracht" en de heer G. Diepeveen, oud-hoofdbestuurs lid van de christelijke bond voor werk nemers in de sigaren industrie en tevens ex-werknemersbestuurslid van de toen malige BGD. De Stichting Bedrijfsgeneeskundige Dienst had destijds een bestuur, waarin Het gebouw van de BGD aan de Kanaalweg in Veenendaal, dat al gevaarlijk dicht bij een ver koop is geweest. Het gaat nu echter in de naaste toekomst weer dienst doen als be drijfsgeneeskundig centrum. vijf werkgeversvertegenwoordigers en drié:werknemersvertegenwoordigers zitlihg hadden. Mcnüènteel zijn uit'de werkgevers sector reeds vier nieuwe bestuursleden benoemd, terwijl van de werknemers nog drie kandidaten naar voren moeten worden gebracht. Namens deze groep zijn de drie bestuursleden van de „vroegere" BGD nog vertegenwoordigd, officieel als adviseurs. u dan even a.u.b. voor Veenendaal Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 VEENENDAAL Eind deze week hoopt het gemeentebestuur de gegevens binnen te hebben voor een rapport over de gewenste differentiatie in de toe komstige woningbouw in het plan Dra gonder-Noord. Ruim 850 gezinnen, om de tien ge prikt uit het bevolkingsregister, heb ben een enquêteformulier ontvangen, waarop ze kunnen invullen welk type woning ze zouden prefereren. De vra gen hebben ook betrekking op wensen aangaande kwaliteit van de huizen die moeten worden gebouwd, de woonom geving, en op de prijs die men voor een koop- of huurhuis wil neertellen. De zo verkregen informatie wordt met hulp van een computer verwerkt. De namen van de geënquêteerden blij ven geheim. De gegevens worden „ano niem verwerkt". VEENENDAAL De openbare bi- brotheek telt sinds de opening van het nieuwe gebouw meer dan 3000 lezers. Sinds 19 oktober meldden zich ruim 580 nieuwe lezers! Van de nieuwe leesgelegénheid met een keur van tijdschriften wordt een druk gebruik gemaakt. Ook de jeugd begint zich goed thuis te voelen in de eigen hoek. Het Soefi-centrum Veenendaal dat om de twee maanden een universele eredienst belegd in het gebouw van de Ned. Protestantenbond aan de Kerke- wijk houdt a.s. zondag een kerkdienst zonder voorganger. Of eigenlek is het geen kerkdienst, want het is een vrije religieuze beleving, niet dogma tisch of sectarisch en nauwelijks georganiseerd. Het is de bedoeling dat in de dienst van a.s. zondag alle aanwezi gen in een kring gaan zitten. De kring is het symbool van de broe- derschapm De deelnemers aan de dienst, een twaalftal mensen, die zich hiervoor hebben opgegeven, krijgen elk een taak. Ze zeggen een gebed of lezen een korte tekst uit één van de heilige geschriften der wereld; de Veda's der Hindoes, de woorden van Boeddha en van Zara- thoestra, het Oude en het Nieuwe Testament en de Koran. Ook kunnen ze een korte toespraak houden. De bijeenkomst, waarbij iedereen welkom is, begint een om half vijf. Daarna is er gelegenheid om een broodje te eten (koffie en een brood je worden aangeboden, maar men mag ook de meegebrachte boterham opeten) en om zes uur begint een grammofoon platenconcert, ook al Aan de nachtmis op kerstavond in de r.k. Salvatorkerk te Veenendaal zullen het jongenskoor en een band meewerken. Het dames- r.-k. Salva torkerk herenkoor zingt in de nacht mis in de Willibrordkerk. Tien kinderen uit h et woonwagen kamp aan de Middelbuurtseweg zul len zondag a.s. in de rk-Salvator- kerk in Veenendaal hun eerste com munie doen. Alle kinderen zijn leer lingen van r.-k. Salvatorkerk kamp- school (een dependance van de Vee nendaalse rk-Salvatorschool). r.-k. Salvatorkerk LETTER van bijzondere samenstelling, name lijk van Westerse en Oosterse Medi tatieve muziek. Het zijn platen uit de interessante collecttie van de heer C. W. van Gils te Rotterdam. Gedraaid zal worden muziek van o.m. Pink Floyd, Villa Lobos, Edgar, het Krishnalied, een bamboefluit en Indiase Rega's. Eredienst en concert zijn vrij toegankelijk. Verre van bemoedigend is de h er- ziene begroting die de kerkvoogdij van de hervormde gemeente „Sola Fide" aan de hand van de over de eerste negen maanden van dit jaar geschikbare cijfers heeft opgesteld. De uitgaven van de kerkvoogdij waren begroot op 144.700 gulden en die van de diaconie op 16.000 gulden, een uitga ventotaal dus van 160.700 gulden. Men dacht dit bedrag te dekken met 45.000 gulden uit de col lecten en 115.700 gulden uit de vrij willige bijdragen, maar zowel het een als het ander viel tegen. Aan de vrijwillige bijdragen komt met nog 12.700 tekort en de collecten hebben van januari t/m september 28.178 gulden opgebracht. Het is optimistisch te veronderstel len dat de resterende 17.000 gulden in drie maanden zonder meer binnen komen. Daarom vraagt de kerkvooog- dij een verdubbeling van de collecte giften en een extra bijdrage van iedereen tussen 10 en 25 gulden. Tot evangelisatie-ouderling van de hervormde gemeente (middenwijk) te Veenendaal is benoemd de heer K. Schaap. Tot kosteres van het hervormde wijkcentrum „De Ontmoeting" te Veenendaal werd benoemd mevr. Van Manen. Tot koster van de Ou- dekerk op de Markt en het wijkcen trum „De Hoeksteen" resp. de heren J. van Kooten en B. van Viegen. Op de kerkdiensten die in het ka der van het winterwerk o.a. in de hervormde kerk „Sola Fide" te Vee nendaal over het onderwerp „Vrede" werden gehouden is een aantal be zwaren gekomen. Zelfs werd er schriftelijk geprotesteerd bij de ker- keraad. Volgens de bezwaarden wa ren de preken te links, terwijl men verder kerkdiensten voor dergelijke onderwerpen minder geschikt vond. Als ze op een gemeeente-avond aan de orde waren gesteld zou er minder op tegen zijn geweest. Vooral drs. Veelenturf had het bij verscheide- nen verbruid. De heer J. H. van Schuppen, in het officiële orgaan van „Sola Fide" schrijvend, kennelijk namens de commissie winterwerk, geeft toe dat dig was: felle kritiek op de westerse maatschappij, het maken van nieu we afgoden (consumptie, vermaak, sex) en niet bereid tot het helpen van de zwakken. Volgens de scribent was de preek van Jona dat ook. „Over 40 dagen wordt Ninevé ver woest" en geen woord over een op roep tot bekering en genade. Natuurlijk zijn er mensen die dit te horizontaal vinden, maar men dient dan volgens de heer Van Schuppen wel te bedenken, dat de verticale relatie moeilijker is dan men denkt. Die begint namelijk met zonde en schuld, die horizontaal tot stand komen. Mogelijg 'spreekt de mens als uitvlucht liever over de verticale verhouding dan over de verhouding tot de ander. Voor zieken en bejaarden, die slecht kunnen zien, wil de diaconie, van de hervormde gemeente „Sola Fide" te Veenendaal zorgen voor boeken die gedrukt zijn met een grote letter. Er zijn namelijk een veertiental boeken met dit lettertype op de markt verschenen. De Sola Fidie-diaconie wil ze of zelf aanschaffen of de boeken via een uitleenbibliotheek betrekken voor de gemeenteleden, die daarvoor in aanmerking wensen te komen. De nieuwe jeugdvereniging van de hervormde wijkgemeente uost te Veenendaal wil goed gefundamen- teerd van start gaan. A.s. woensdag gaat de club in verenigingsverband erwtensoep eten. Het etentje wordt gelardeerd met gezellige „stukjes", voordrachten en soortgelijk werk om van de diverse gangen enigszins te kunnen bekomen. Het damescomité en ds. A. Wis- gerhof van de hervormde west wijk te Veenendaal gaan maandag 21 de cember a.s. kerstfeest vieren met de bejaarden van de wijk in het wijk centrum „De Ontmoeting". 75 be jaarden hebben zich al opgegeven. Gezamenlijk zal men een brood maaltijd gebruiken. Voor de bejaarde gemeenteleden en degenen voor wie het bezwaarlijk is om de normale kerkdiensten bij te wonen richt de hervormde vrouwen dienst van „Sola Fide" te Veenen daal volgende week zaterdag een kerstmaaltijd aan in het jeugdge- bouw „De Geut" in Veenendaal- zuid. Onder het gezamenlijk brood eten zal de kerstboodschap centraal worden gesteld. Tot notabelen van resp. de wijk- gemeenten „De Engelenburg" en west van de hervormde gemeente te Veenendaal werden benoemd de he ren C. van Ekris en J. de Ruiter. Onder auspiciën van de evangeli satiecommissie wordt volgende week zaterdagavond een kerstwijding ge geven in de Oudekerk op de Markt te Veenendaal. Medewerking verle nen het bejaardenkoor, het gemeng de zangkoor en het meisjeskoor „Con Amore". Ds. A. Vroegindeweij zal de meditatie houden. De colleges van kerkvoogden en diakenen van de hervormde ge meente te Veenendaal die bij wijze van proef (voor een half jaar) met ingang van het volgend jaar gaan overschakelen op het ene offer ge ven een vriendelijke richtlijn aan de gemeenteleden om alle bijdragen die men gewoon is te geven sterk naar boven af te ronden. Op dit moment komt er gemiddeld 18 cent per persoon per collecte bin nen. Er worden per dienst drie col lecten gehouden, twee voor de kerk voogdij en één voor de diaconie (en de extra deurcollecte die overigens gehandhaafd blijft). Volgens een telling heeft men in 1970 tot nu toe 260.000 kerkgangers gehad, die het volgende in de zak deden: 3 pet. ofwel 7800 mensen ga ven 1 gulden, per collecte; 43 pet. (111.800 mensen) een kwartje; 51 pet. (132.600 mensen) een dubbeltje; 2 pet. (5200 mensen) een stuiver en één procent (2600) mensen deden het nog met de vooroorlogse cent af.

De Vallei | 1970 | | pagina 3