Burgemeester opent bijkantoor van bank Gedeelte raadhuis geopend Late oogst Boek van de Maand: Dagboekvan Van Gogh. Tot 4 januari 1190 Situatie een gevaar voor volksgezondheid Wegen onbegaanbaar Achterberg is een vergeten groep WEEKENDDIENST HONDERD INWONERS RICHTTEN ZICH TOT GS Prioriteit gewenst, want Opnieuwr ongeluk in Grebbebocht Daders van winkeldiefstal aangehouden Kerstavond (daarna 24^0) van N.C.V.B. RHENEN Voor de inwoners van de buurtschap Achter berg is de maat vol. Ongeveer honderd ingezetenen heb ben zich in een request gericht tot Gedeputeerde Staten van Utrecht, waarin met klem wordt aangedrongen op verbetering van het rioleringssysteem. FAECALIËN ONBEGAANBAAR VOORZIENINGEN VERSTOKEN NIJPEND Burgerlijke Stand Hoe kon dat nou ƒ2,95 p. p. Petit Restaurant Maison Kramer Inbraak bij de instuif In Eist nog bosbessen VRIJDAG li DECEMBER 1970 Ter ondersteuning van het request is een afschrift gezonden aan de gemeente raad van Rhenen en aan het bestuur van het Waterschap „Grebbe", waarvan burgemeester Bosch v. Rosenthal watergraaf is. Beide instanties wordt dringend verzocht adhesie te betuigen met de inhoud van het schrijven. En die inhoud liegt er niet om. De briefschrijver* memoreren, dat e.r al jaren plannen bestaan bij het ge meentebestuur van Rhenen de kern van de buurtschap Achterberg te voorzien van een gesloten rioleringssysteem en de wegen in deze kern te reconstrueren. Wij citeren,: „De situatie met betrek king tot. de lozing van huishoud- en ander afvalwater en faecaliën is thans zodanig, dat dit een ernstig gevaar op levert voor de volksgezondheid en be langrijke schade toebrengt aan het mi lieu. Vele percelen lozen door middel van een eenvoudig rioleringssysteem op openbare watergangen. Deze wijze van lozing verwekt een ondraaglijke stank en het feit, dat deze watergangen hun loop vinden door de kern van de buurt schap Achterberg, bevordert een ontoe laatbare verspreiding van bacteriën. Deze watergangen worden gebruikt voor het drenken van vee. Het zal u duidelijk zijn, dat dit de gezondheid van het vee op ernstige wijze kan aan tasten. Anderen, meestal de woningen, die in later jaren door in hoofdzaak autochtone Achterbergers, in afwach ting van de komst van riolering zijn gebouwd, lozen hun afvalwater door middel van septictanks en zinkputten in de bodem. Hierdoor ontstaat ernstige verontreiniging van die bodem. Mo menteel is het zelfs zo, dat de grond volledig verzadigd schijnt, waardoor de putten niet meer kunnen functioneren. Enige van de ondergetekenden hebben hun zinkputten opengegraven, ten einde deze regelmatig te kunnen laten leeg zuigen. Deze open putten werken even min mee aan de bevordering van de volksgezondheid en een op peil houden van het leefmilieu. Leegzuigen van de putten helpt bovendien slechts voor een zeer korte tijd. Na enige uren is het probleem weer even groot. Van door spoeling van het privaat moet soms worden afgezien om waterschade in de woning te voorkomen. Afwaswater moet naar buiten worden gebracht, om dat de gootsteen vol blijft staan. Wanneer u komt buiten de kern van Achterberg, dan blijkt, dat de landwe gen belangrijk beter van profiel en constructie zijn. dan de wegen binnen de kern. Enige daarvan zijn ronduit on begaanbaar, zoals de Molenweg en de len van de Cuneraweg en Achterberg- sestraatweg. Bij hevige regenval staan deze wegen voor een belangrijk deel onder water, soms tot 30 a 40 cm hoog. De aanwezigheid van deze waterhoe - veelheden kunnen funest zijn voor een automobilist, die onverwachts in dit water rijdt. Van deze wegen moeten ook schoolkinderen gebruik maken! Dit is dan alleen een gevolg van het gebrek aan een doeltreffende waterafvoer van deze wegen. De oonstructie is op diver se plaatsen dermate slecht, dat voet gangers slechts met grote moeite van deze wegen gebruik kunnen maken. Het is de ondergetekenden bekend, dat het gemeentebestuur van Rhenen plannen gereed heeft voor de ontwik keling van Achterberg, welke plannen voorzien in de aanleg van een gesloten rioleringssysteem met persleiding naar Rhenen, t.b.v. lozing op de Rijn en in de toekomst t.b.v. transport naar de rioolwaterzuiveringsinstallatie te Eist (U), in de reconstructie van wegen en in woningbouw op bescheiden schaal. De ondergetekenden menen, dat lozing van het afvalwater van de buurtschap Achterberg op de Rijn, relatief minder gevaar betekent dan lozing op de wa tergangen. zoals dit thans geschiedt en daarbij het aspect „volksgezondheid'' als uitgangspunt wordt genomen. Uiter aard hebben de ondergetekenden het meeste belang bij de aanleg van riole ring en de reconstructie van wegen. De bouw van woningen wordt eveneens toegejuicht, aangezien daardoor de leef baarheid van de gehele Achterbergse gemeenschap verhoogd wordt. Overi gens is het hun volledig bekend .en zijn zij zioh ervan bewust, dat zonder wo ningbouw op bescheiden schaal de te treffen voorzieningen economisch niet haalbaar zullen zijn. De ondergetekenden slaat de schrik om het hart, wanneer wordt gedacht aan de ophanden zijnde winter met gladde wegen, sneeuwval en dergelijke. De door en door verzadigde grond zal het sneeuwwater niet kunnen ontvan gen. De wegen en daardoor de percelen van de ondergetekenden worden daar door onbereikbaar. meest elementaire en uit een oogpunt, van volksgezondheid en milieubeheer direct nodige werken geen geld be schikbaar blijkt te zijn. De ondergete kenden menen, dat aan de ontwikkeling van Achterberg, zoals bovenomschre ven, de hoogst mogelijke prioriteit moet worden toegekend. De buurtschap Achterberg is tot op heden verstoken gebleven van alle openbare voorzieningen, terwijl toch in de vorm van belastingbetaling in de kosten van de gehele gemeenschap wordt bijgedragen. De straatverlichting b.v, buiten de kern is optimaal, verge leken met die binnen de kern. De laatste jaren zijn in Achterberg nogal particuliere woningen gebouwd. De rustige ligging van Achterberg noodde de aspirant-bouwers daartoe. Een stimulans van betekenis is daarbij zeker geweest de plannen van het ge meentebestuur voor de ontwikkeling van Achterberg, welke ontwikkeling niet is te zien als het maken van een stadswijk van deze buurtschap, doch is gericht op het scheppen van een gun stig woon- en leefklimaat. Naar de me ning van de ondergetekenden is het daarbij vooral van belang te weten, dat deze woningen in hoofdzaak zijn ge bouwd door autochtone Achterbergers, die wel elders hun werkkring vinden (bij gebrek aan ontplooiingsmogelijkhe den in de agrarische sector), doch voor wie het specifieke karakter van Ach terberg aanleiding was toch hun wo ning in deze omgeving te bouwen. De ondergetekenden zijn van mening, dat voor de plannen van het gemeentebe stuur, die slechts van bescheiden om vang zijn, dit karakter niet verloren behoeft te gaan. Aan de hand van het bovenstaande hopen de ondergetekenden u te hebben aangetoond, dat de buurtschap Achter berg elke dag opnieuw wordt gecon fronteerd met een nijpend probleem, waar uw college een oplossing voor kan bevorderen, door aan de minister van Binnenlandse Zaken c.q. de minister van Financiën te verzoeken voor dit doel op zeer korte termijn financie ringsmiddelen beschikbaar te stellen. De ondergetekenden doen bij dezen een dringend, doch noodzakelijk beroep op u, een jarenlang vergeten groep in woners van de gemeente Rhenen en van de provincie Utrecht, uit hun elke dag groter wordende problemen te red den en zodoende de bevolking van Ach terberg het vertrouwen in de recht vaardigheid van de overheid terug te geven. Ter ondersteuning van dit verzoek is een afschrift van dit schrijven gezon den aan de gemeenteraad van Rhenen en aan het bestuur van het waterschap Grebbe, met het dringende verzoek bij uw college adhesie te betuigen met de inhoud van dit schrijven". SCHERPENZEEL De vroegere Wilhelmina-ziekenverpleging aan de Dorps straat in Scherpenzeel, thans volledig gerestaureerd nadat het op de Monumen tenlijst was geplaatst, wordt maandagmiddag 14 december als bijkantoor van de Coöperatieve Raiffeisenbank Woudenberg officieel door burgemeester J. Heft ge opend. Na het bezichtigen van het nieuwe gebouw worden alle genodigden om vijf uur ontvangen in ,,De Witte Holevoet", waar men de gelegenheid krijgt direc tie. het bestuur en de raad van toezicht geluk te wensen met deze aanwinst. De Raiffeisenbank had reeds een bij kantoor in Scherpenzeel, doch dat vol deed niet meer aan de eisen. Een tiental mensen was slechts be trokken bij de oprichting van de bank in 1909, terwijl het aantal inleggers nu reeds 9400 bedraagt. De bank is mo menteel gevestigd aan het station Wou- denberg-Scherpenzeel en heeft 'bijkan toren in Woudenberg, Maarn en Scher penzeel. Men is tevens actief in Maars- bergen en "V alkenheide. VEENENDAAL De dienst voor de artsen G. Annot, S. T. Heij, J. H. Kets, H. E. G. Pilon en W. Remme wordt waargenomen op zaterdag 12 dec.: W. Remme, Markt 10, telefoon 12061; zondag 13 dec.: G. Annot, Kerkewijk 56, telefoon 10198. De dienst voor de artsen N. Rijlaars dam, J. Schilperoort en G. J. Verschoor wordt waargenomen door: N. Rijlaarsdam, Boompjesgoed 221, tel. 10885. Apotheek: Zuiderapotheek, Slotenmaker de Bruïneplein 7, telefoon 10714. Wijkverpleging, zr. F. Hoogendijk, F. Bolstraat 18, tel. 10217. WOUDENBERG EN SCHERPENZEEL Arts: M. Pon, Holevoetsplein 291, Scher penzeel, tel. 03497-1250. EDERVEEN, RENSWOUDE EN DE KLOMP Arts: J. .H Rademakers .Hoofdweg 50, Ederveen, tel. 08387-1201. RHENEN Artsen: zaterdag: dr. Stegeman, Heren straat 69. tel. 2315; zondag dr. Rien- stra, Herenstraat 63, tel. 2577. AMERONGEN, ELST en LEERSUM Arts: Th. C. Bakker, Rijksstraatweg 172a, Leersum, tel. 03434-1495. Wijkverpleging: Amerongen. zr. A. Schreuders, Kon. Wilhelminaweg 63, Amerongen, tel. 03434-1576. Leersum, zr. J. Rijlaarsdam, Mr. Bosweg 9, Leersum, tel. 03434-1423. (tot maandag 8 uur). Zr. Schreuder heeft dienst tot zaterdag 12 uur. TANDARTSEN: Veenendaal en Rhenen: voor spoedge vallen bellen 08385-19049. OPHEUSDEN Arts: de praktijken van de artsen Bud- dingh, v. Silfhout en Tromp worden waargenomen door dr. Jonker te Op- heusden, tel .08887-201. Wijkverpleging: zr. H. Buddingh, Do- dewaard, tel. 08885-1218. RESTEREN Arts: de praktijken van de artsen Gue- pin, Keur en v.d. Veen worden waar genomen door dr. Eikelenboom te Ochten, tel. 03444-220. Wijkverpleging: zr. C. de Jong, Molen dam, Ochten, teL. 03444-257. EDE Geboren: Jan, z.v. D. H. Gijsberts en W. G. J. Dijkhuizen; Frans, z.v. E. Adriaanse en H. J. Schulze; Jacob, z.v. W. van Veldhuisen en A. L. Rebel; Wil lem J., z.v. J. Heij en J. A. van de Bospoort; Cornelis, z.v. P. Minderhoud en A. Bedet; Henriëtte A. W<( d.v. E. van Roekei en W. van Breeschoten; Arie, z.v. A. Willemsen en T. Geurtsen; Hendrika G., d.v. L. G. J. van Ree en G. C. T. Mahler; Marcel L. E., z.v. J. A. T Vissinga en E. A. M. Polman; Davy R., z.v. E. R. Reijneke en N. Kooymans; Irma, d.v. T. Meerveld en W. van Ba tenburg; Edwin, z.v. W. Tjeertes en M. H. Venema; Gerda, d.v. F. Roseboom en W. H. van Dijk; Christina A., d.v. G. Braafhart en C. van Ravenhorst; Ger- rit, z.v. D. van Bruxvoort en G. A. Vos- sers; Marie-Thérèse. d.v. J. Kuijkhoven en M. T. van Gijzel; Eric C., z.v. E. Jacobsz en S. Vlaming; Maaike, d.v. J. E. van den Brandhof en M. H. Schim mel; Erwin, z.v. G. Donker en A. van der Oest; Hendrik, z.v. R. van Raven horst en C. G. Westeneng; Cornelia, d.v. H. van Veldhuisen en M. E. A. van den Bergh; Helena C., d.v. A. J. Ederveen en H. M. A. Ververgaert; Hella P., d.v. G. A. M. Hendriks en A. J. Hoefnagels. Ondertrouwd: J. Goor en F. M. de Groot; G. E. Brons en E. Brons; G. van Roekei en G. Groeneveld; J. W. Ilbrink en J. van Veldhuizen; J. C. ten Ham en G. Vermeer; A. van Nieuw amerongen en W. van Ginkel; J. Bel en J. G. M. van Steenbergen, A. vari Veelen eri H. van Hell; C. Bïankesftijn en A. van de Heg; A. S. Pousa en S. H. R. Steenhuis; R. W. Hoogkamer en J. E. Caspers; P. A. Siderius en H. Kra jen brink; J. C. Lindhoud en P. C. Vree; P. A. Wijnber gen en B. van den Brink; J. Snel en M. Nijhof; P. N. van der Ben en M. M. Dies veld. Getrouwd: W. van den Top en H. B. van Roekei; L. A. de Haan en B. TheU- nissen; F. Moes en J. Blankestijn; J. W. Stormbroek en T. Huisman; J. Methorst en W. Bos; J. H. Ditewig en M. C. M. Brouwer; J. E. Meisner en E. van Leus den; G. Beumer en C. G. Wijnstekers; R. van Es en G. Pitlo; N. A. C. Spek en E. van den Hoeven; J. van Bruxvoort en W. Raval; G. E. P. Kroon en F. Smits; P. H. J. van Dam en J. B. van Peursem; C. A. M. Geurtsen en L. A. T. van Lith. Overleden: Jacoba Roosenboom, geh. gew. met J. de Gijt, geb. 15 mrt. '87; Jenneke van den Brink, geb. 21 aug. '89; Nicole J. E. Westra, geb. 2 dec. 1970; Jozias A. van de Velde, geb. 29 sept. '04; Jan van Zellingen, geb. 6 sept. '84; Hendrik W. Nap, geb. 29 okt. '13; Hendrik van Laar, geb. 24 nov. '03; Ni- colaas van den Brandhof, geb. 7 apr. '09; Jan de Knijf, geb. 25 mrt. '90: Ger- rit Boer, geb. 22 nov. '08; Margrieta J. van Kooten, e/v J. Lammerts, geb. 13 dec. '22: Jacoba H. van Diermen, e/v W. van de Kleut, geb. 29 aug. '07. De laatste tien jaar is de Raiffeisen- bank-Woudenberg enorm gegroeid (van negen miljoen in '60 naar 32 miljoen in '70). Als beheerder van het bijkantoor in Scherpenzeel, dat op een prachtige plaats is gelegen met veel parkeerruim te, treedt op de heer A. Doornebal. Het nieuwe kantoor is geheel aangepast aan de eisen van deze tijd en beschikt over een nachtkluis en safeloketten. ADVERTENTIE BAMI of NASI SPECIAAL Ook meenemen RHENEN De gevaarlijke bocht op de steile helling van de Grebbeberg heeft opnieuw enkele slachtoffers ge- eist. Een BMW 1600 met drie mannen als inzittenden, vloog voor hotel De Grebbe bij een veel te hoge snelheid uit de S-bocht. De wagen vloog rakelings langs een boom, vernielde een serie betonnen pa len en kwam tot stilstand vlak voor de kiosk. De auto was zodanig beschadigd dat deze moest worden weggesleept door een takelwagen. Eén van de inzittenden moest met hersenletsel en een wond achter het oor per ambulance worden overge bracht naar het ziekenhuis in Wage- ningen. De beide andere inzittenden werden gewond aan de handen en had den rugklachten. VEENENDAAL Een pick-up en een verbandtrommeltje vormden de buit van een inbraakje in het gebouw van De In stuif aan de Sandbrinkstraat, in de nacht van woensdag op donderdag. De dader(s) drong(en) binnen door aan de achterzijde een ruit in te slaan. Om in het kantoor te komen werd ook een andere ruit weggenomen. De recherche heeft het geval in onderzoek. SCHERPENZEEL Dank zij de oplettendheid van mevrouw Mander sloot. eigenares van een zaak in elek trische artikelen in Scherpenzeel, kon de rijkspolitie van die gemeente gister morgen een viertal personen uit Dui ven, Arnhem en Velp aanhouden, die op het dievenpad waren in Renswoude en Scherpenzeel. Mevrouw Mandersloot betrapte het viertal erop dat men een scheerappa- raat wilde ontvreemdèn. Toen de „klanten" dat merkten wensten zij te betalen, maar de eigenares belde on middellijk de politie. Het viertal ging er meteen vandoor, doch mevr. Mandersloot had het num mer van de auto genoteerd zodat de politie de wagen in Leusden kon aan houden. De boosdoeners bleken de 31-jarige F, H. M. uit Duiven, zijn twee zusters van 35 en 45 jaar uit respectie velijk Arnhem en Velp en een zwager van M. In de auto vond men nog een casset te-recorder met ingebouwde transistor, gestolen bij H. Mandersloot, en een transistor die was ontvreemd bij Van Manen in Renswoude. Na te zijn verhoord werden de fami lieleden weer in vrijheid gesteld. Eén der zusters van M. bleek nog 14 dagen hechtenis te goed hebben wegens een winkeldiefstal. ELST Dat bosbessen zelfs nog in de maand december kunnen groeien, is dezer dagen bewezen door de heer J. Kroesbergen uit Eist. De heer Kroesbergn maeakte een wandeling in het bos ÏJnitas en ontdekte daar nog bosbessen. Hij kon zijn ogen niet geloven, maar nadat hij het bos verder had ver kend, bleken er nog meer volle struiken te staan. Gewapend met een emmer trok hij die middag ten tweede male naar het bos, bang dat een ander hem voor zou zijn. Hij wist zeker nog enkele kilo's van de smakelij ke, bijzonder mooie blauwe bessen te vergaren. Toen hij dit, enige tijd na zijn thuiskomst, aan enkele kennissen meedeelde, wilden dezen hem niet geloven voordat zij de bessen met eigen ogen konden aanschouwen. Bij navraag aan op dit gebied ter zake kundige dorpsgenoten, bleek het een grote zeldzaamheid te zijn, dat er na oktober nog bos bessen groeien. Het is zo langzamerhand een traditie geworden, dat Elstenaren er jaarlijks in de maanden juli en augustus op uittrekken om bosbes sen te vergaren. In september is die toeloop drastisch verminderd. In de maand oktober kan men slechts hier en daar nog (reeds verschrompelde) bessen vinden. ADVERTENTIm Dit is het verhaal van Vincent van Gogh. Zoals u 't nooit eerder hebt gezien. Met 250 foto's, kleurenreprodukties en facsimile's. Dit is het verhaal van Vincent van Gogh zoals u het nooit eerder hebt gelezen. Met de belangrijkste passages uit de talloze brieven die hij schreef aan zijn broer Theo, zijn zuster Willemien en zijn vrienden Bernard en Van Rappard. Dit is het boek van de schilder èn de schrijver. Een scherpgestoken zelfportret waarin niets is geromantiseerd, niets is verdoezeld. Koop het Dagboek' van Van Gogh. Voor uzelf. Of voor iemand die 't waard is. Dagboek van Van Gogh De maat is vol in 'Achterberg ELST De NCVB afdeling Eist be legt haar maandelijkse bijeenkomst op 15 december a.s. in het gebouw Pniël. Aanvang 19.45 uur. Deze laatste avond van het jaar staat geheel in het teken van de naderende kerstdagen. LEERSUM In Leersum verrichtte vanmiddag de echt genote van de Utrechtse commissaris van de Koningin, mevrouw Verdam, de officiële opening van het nieuw gebouwde representatieve gedeelte van het raadhuis. Het belangrijkste deel daarvan is de raadzaal (zie foto)* Gisteren werd de laatste hand gelegd aan het interieur, en buiten moest de entree worden afgewerkt. Ook de inrich ting van de tentoonstelling die vanaf vandaag in het raad huis geopend is moest nog in ijltempo worden voltooid. Zie voor het verslag van de officiële opening de Vallei editie van zaterdag. Het gemeentebestuur van Rhenen heeft ten behoeve van de uit deze voor zieningen voortvloeiende jaarlijkse las ten per I januari 1971 een aantal belas tingmaatregelen vastgesteld. De onder getekenden zijn gaarne bereid hun aan deel daarin bij te dragen. Deze bereid heid is echter wel afhankelijk van het treffen van de voorzieningen. Bij informatie bij het gemeentebe stuur van Rhenen is thans gebleken dat de plannen voor uitvoering gereed zijn, doch dat het ontbreekt aan de nodige financieringsmiddelen voor dit project. Een verzoek daartoe van het gemeente bestuur aan uw college heeft tot nog toe niet het gewenste resultaat opgele verd. De ondergetekenden betreuren deze gang van zaken ten zeerste, als wordt geconstateerd, dat allerwegen fi nancieringsmiddelen beschikbaar wor den gesteld voor de bouw van sporthal len, zwembaden e.d., doch dat voor de

De Vallei | 1970 | | pagina 5