Britten in hun hart niet ongelukkig met crisis Afluisteren in Bonn Nobelprijzen uitgereikt VONNIS IN BURGOS NIET SNEL VERWACHT FLORYN Economie in D.D.R. teruggelopen Over de grenzen Waarheen Noord- Vietnam onwillig in Parijs Er is genoeg kalkoen met Kerstmis Ha fijn...een borrel van floryn! Vonnissen op Cyprus Harderwijks Dolfinarium ook in België Aardbeving in Peru en Ecuador Ontspanning voor de gorilla's BESTAND CAMBODJA SOLZJENITSYN GROTE AFWEZIGE Miljoenendiefstal in Mtinchen Geen levenslang meer in Italië? Weinig boter en vlees Nederlandse dames vasten in Brussel Speaker gaat heen VRIJDAG II DECEMBER 1970 Uitwisseling gevangenen ewezen PARIJS Zuid-Vietnam en de Verenigde Staten hebben aangeboden hun Noord Vietnamese krijgsgevangenen vrij te laten in ruil voor de vrijheid van de Amerikaanse en Zuidvietnamese krijgsgevangenen in Noord-Vietnam. De Viet-Cong heeft een bestand aangeboden op voorwaarden die voor de Ame rikanen en de Zuidvietnamezen onaanvaardbaar waren. De beide voorstellen, zo werd door woordvoerders voor de verschillende dele gaties meegedeeld, werden door de delegaties tot wie zij gericht waren, verwor pen. Met andere woorden, op de 94ste plenaire zitting van de vredesbesprekin gen over Vietnam is opnieuw geen vooruitgang geboekt en de conferentie ver keert, net als te voren, in een impasse. De zitting werd door Zuid-Vietnam geopend met het voorstel tot uitwisse ling van de krijgsgevangenen. De Ame rikaanse delegatie ondersteunde het voorstel onmiddellijk. De Zuidvietna- mese ambassadeur, Pham Dang Lam, heeft echter tegenover de pers ver klaard, dat de communistische delega ties het voorstel hebben afgewezen. Het bestand dat de Viet-Cong voor stelde, zou van kracht worden zodra de Verenigde Staten zouden instemmen met terugtrekking van hun troepen voor 30 juni 1971 en de Zuidvietnamese regering de instelling van een coali tie-bewind zou hebben aanvaard. Me vrouw Ngoejen Thi Binh, de afgevaar digde van de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam, verklaarde later voor de pers, dat d*e Amerikanen en de Zuidvietnamezen niet op dit voorstel in wilden gaan. Pham Dang Lam, de Zuidvietnamese delegatieleider, zei dat een overeen komst over vrijlating van de gevange nen in geen enkel opzicht verbonden zou zijn met een regeling van het con flict en dat het krijgsgevangenenvraag- stuk „slechts een louter humanitair ka rakter" zou hebben. David Bruoe zei dat het moet slechts een eenvoudige humanitaire kwestie zou zijn maar „ook zou kunnen dienen tot verbetering van de vooruitzichten op de onderhandelingen- in het alge meen". „Het is zeer opportuun dat een eerste slap in die richting kan worden gedaan tijdens de feestdagen." Bruce zei, dat het voor wat betreft „de andere kant" om ongeveer 6.000 krijgsgevangen Noordvietnamezen zou gaan en om „veel minder van onze kant". Mevrouw Binh deelde mee dat de Viet-Oong met Kerstmis en nieuwjaar een bestand van drie dagen in acht zal nemen en nog eens vier dagen met het maannieuwjaar dat op 27 januari valt. Noardvietnams vertegenwoordiger Xoean Thoey waarschuwde dat het overleg in Parijs in gevaar zal komen, als de Verenigde Staten hun onvoor waardelijke bombardementsstop op Noord-Vietnam blijven schenden. Ver klaringen volgens welke er een stil zwijgende overeenkomst bestaat dat onbewapende Amerikaanse verken ningsvliegtuigen vluchten boven Noord-Vietnam zouden blijven uitvoe ren, noemde hij „arrogant." Later werd vernomen dat de Zuid vietnamese regering besloten had om binnenkort eenzijdig een bestand van 24 uur af te kondigen voor Kerstmis en eenzelfde bestand voor Nieuwjaar te laten gelden. Later zou een bekendmaking volgen over het bestand voor het nieuwe maanjaar, dat Tet genoemd wordt en tegen het einde van januari begint. Het Tet-bestand zou langer kunnen duren dan 24 uur. Dit zou afhangen van de resultaten van de twee voorgaande be standen. Bij een zelfmoord aanval op een Zuid vietnamese commandopost hebben Noordvietnamezen woensdag meer dan 70 Zuidvietnamese „Rangers" gedood of gewond, zo is donderdag door een mili taire woordvoerder in Saigon meege deeld. De aanvallers, van wie sommi gen explosieven aan hun lichaam had den gebonden en de post als levende mijnen bestormden, verloren 48 man aan doden. De aanval had plaats op 120 kilome ter ten noordoosten van de Cambod jaanse hoofdstad Phnom Penh. LONDEN In hun hart vinden de Britten het nog leuk ook, dat gescharrel met kaarsen en olie lampen. Ze zijn eigenlijk dol op een crisis. Heimelijk verlangen ze er altijd naar, hoe hartverscheu rend de ellende ook is, waarmee velen in Engeland nu worstelen. Nadat de eerste chaos voorbij was, kwam er lijn in de zaak: elke buurt in Londen wordt nu tevoren gewaarschuwd wanneer ze aan de beurt is voor haar aandeel in de misère. Zodra het koude elektrische licht uitviel daalde er een diepe stem mige rust over de gebouwen. Ie dereen doet erg vriendelijk. De Britten tonen immers niet dat er iets bijzonders aan de hand is. Op de gang lopen meisjes met kaar sen in de hand. We wanen ons in de tijd van Charles Dickens. In de drukke winkelstraat Ox ford Street: waren aan de ene kant alle winkels gesloten, het zag er zwart. De andere kant was vo lop licht. Zoals overal waar het licht uitvalt en de verkeerslichten, ontstond er een verbijsterende ver keersstremming De radio vertelt dat ook koningin Elisabeth haar thee bij kaarslicht heeft gebruikt. Schrale troost voor de artsen en verpleegsters die met zoveel moeilijkheden worstelen. Heel begrijpelijk dat er gisteren langzaam-aan-werkers van een elektrische centrale werden gemo lesteerd door ernstig gedupeerden. Ergens vloog, heel on-Brits, een steen naar binnen bij een kantoor van een energiebedrijf. In een der kranten stond een heerlijk mopje: Een tandarts die juist een elektriciteitswerker onder handen heeft, als het licht uitgaat. Hij zegt: „U begrijpt als ingewijd/' natuurlijk dat ik nu in het donker deze handboor moet gebruiken". Bij een groot warenhuis op veel toonbanken grote accu's, waaraan autolampen waren verbonden. Mooi middel meteen om diefstal len in het donker te voorkomen. Maar een kantoorbediende van 33 jaar in Londen kon de verlei ding niet weerstaan: hij ging er in een bekend warenhuis vandoor met vier enorme kerkkaarsen; vijfhonderd gulden boete of een half jaar, gelastte de politierech ter, bij kaarslicht. Men ziet en hoort de vreemdste dingen: straatlantaarns die over dag branden maar 's avonds niet, doordat de regelklokken van slag zijn. Veel alarmschellen beginnen te rinkelen zonder dat er onraad is. De spoorwegen wekken hun ei gen stroom op. Zij hebben alleen last van uitgevallen seinlichten. Zo sukkelt de trein als een enor me gloeiworm door de duistere de ra de buurten, waarachter voor men de kaarsen branden. Zwijgend sjokten de reizigers trappen af, de donkere straten in. Eigenlijk past het alles nog erg goed bij dit altijd weer zo vreemde land, dat het presteert om van de ene crisis in de andere te geraken. Maar één troost kregen de Brit ten gisteren wel: elk gezin dat dit jaar met Kerstmis een kalkoen wil hebben, zal er een kunnen kopen. Er zijn er voldoende. Gelukkig maar, al zijn de bees- Fleet Street, het krantencen trum van Londen en hart van Europese persbureaus als Reuter, Associated Press en United Press International, in het half duister. Vaag zichtbaar het spoorwegvia- duct, waaraan alle Britse journa listen zich constant ergeren en de koepel van de St. Paul's kathe draal op Ludgate Hill. ten een kwartje per pond duurder dan vorig jaar. BONN De Wesetduitse minister van Binnenlandse Zaken Hans Dietrich Genscher heeft een grondig onder zoek van de overheidsbureien gelast, nadat het Westduitse weekblad „Stern" had onthuld dat regerings kantoren in Bonn. waaronder de voorkamer van het bureau van kan selier Willy Brandt, onveilig worden gemaakt door verborgen zenders. Een verslaggever van het blad, Wolf gang Löhde, had op verschillende plaatsen in Bonn, met een FM- ontvanger gesprekken uit overheids bureaus opgevangen. Dit duidt er volgens hem op dat zich in die bu reaus verborgen zenders bevinden. Genscher verklaarde in. antwoord op deze berichten, dat de veiligheids diensten voortdurend naar zenders en microfoons zoeken, maar dat het be richt van Der Stern aanleiding gaf tot een extra onderzoek. Met een ontvanger die op de FM-band tot 110 megaherz gaat de meeste radio's hebben eenn bereik va 104 of ,105 megaherz had Löhde in november op 200 meter van kanselier Brandt's bureau, een gesprek kunnen volgen tussen een mannelijke bezoe ker en zijn vrouw. Daarvoor had hij zijn radio voor het open raam van een hotelkamer op de 17-de verdie ping gehouden. Van dit gesprek, en ook andere die Löhde had opgevangen, werden in Der Stern geen vertrouwelijke mede delingen afgedrukt. LIMA Als gevolg van de sterke aardschokken woendagavond opgetre den in het kustgebied van Noord-Peru en in het zuiden van Ecuador zijn in Peru 31 mensen en is in Ecuador een persoon om het leven gekomen. Donderdag is een vliegtuig van de Peruaanse luchtmacht met 2300 kilo medicamenten en 2500 kilo voedsel, ge schonken door het Peruaanse Rode Kruis naar Piura, de hoofdstad van de provincie van die naam, vertrokken. Aan boord bevonden zich onder meer de minister van Binnenlandse Zaken, Artola. Volgens berichten uit niet-officiële bron zou het aantal slachtoffers in Peru hoger zijn dan van overheidswege be kend was gemaakt, doch zeker is dat niet van een grote ramp kan worden gesproken. STOCKHOLM/OSLO In Stock holm en Oslo zijn gisteren voor de ze ventigste keer de Nobelprijzen uitge reikt. De Zweedse koning Gustaf Adolf overhandigde de medailles, getuig schriften en cheques ter waarde van 400.000 kronen (300.000 gld) aan de Ar gentijnse scheikundige Luis Leloir, de Franse natuurkundige Louis Neel, de medici Bernard Katz (Engeland), Ulf von Euler (Zweden) en Julius Exelrod (Ver. Staten) en aan de Amerikaanse econoom Paul Samuelson. De Russische schrijver Alexander Solzjenitsyn, aan wie de Nobelprijs voor literatuur is De Nobelprijs voor de vrede is dit jaar toegekend aan de Ameri kaanse geleerde Dr. Norman Ernst Borlaug. Op de foto het echtpaar Bot- laug na de prijsuitreiking. toegekend, was niet bij de plechtigheid in Stockholm aanwezig. Hij heeft geen uitreisvisum aangevraagd uit vrees dat hij bij zijn terugkeer niet meer in de Sovjet-Unie zou worden toegelaten. Het is nog niet bekend hoe de prijs aan Solzjenitsyn zal worden overhandigd. In Oslo, waar traditioneel de Nobel prijs voor de vrede wordt uitgereikt, ontving de Amerikaanse landbouwkun dige Norman Borlaug de prijs uit han den van de Noorse koning Olaf. Bor laug is de uitvinder van nieuwe graan soorten, waardoor in India, Pakistan en Mexico de graanoogst aanzienlijk ver groot is. Hij riep op tot gemeenschap pelijke inspanningen voor uitbreiding van de voedselproduktie en beperking van de bevolking in het belang van de uitbanning van honger en ondervoe ding. Het is voor het eerst dat een No belprijs voor economische wetenschap pen is uitgereikt. Deze prijs, ingesteld door de Zweedse bank. ging naar de Amerikaan Samuelson. De Amerikaan Axelrod maakte be kend, dat hij volgende week een studie zal publiceren over het effect van ma rihuana op het menselijk lichaam. In een lezing over het werk van Solzjenit syn legde de secretaris van de Zweedse academie van wetenschappen de na druk op de verbondenheid van de schrijver met zijn geboorteland. „Hij spreekt tot ons over dingen waar we nu meer dan ooit over moeten horen, over de onverwoestbare waardigheid van het individu". Voor het eerst sinds tien jaar zond de Zweedse televisie geen rechtstreeks verslag van de plechtigheid uit, naar wordt aangenomen omdat de bijeen komst te lang duurt en de redevoerin gen te technisch zijn voor een groot publiek. Anderen zien in het achterwe ge blijven van de uitzending een „ver linksing" van de Zweedse televisie die de ceremonie ouderwets en overleefd, kortom „bourgeois" zou vinden. Alexander Solzjenitsyn heeft in een boodschap aan de Zweedse academie gezegd, te hopen dat „mijn onvrijwilli ge afwezigheid geen schaduw zal wer pen op de plechtigheid". Ook zou ik niet willen dat het feest door deze boodschap zou worden beïnvloed. Maar ik wil wel wijzen op de merkwaardige coincidentie. dat de dag van de uitrei king der Nobelprijzen, tevens de ver jaardag van de mensenrechten is. De prijswinnaars zullen de verantwoorde lijkheid die dit samenvallen oplegt wel opmerken. In het stadhuis van Stock holm moet iedereen dat als een sym bool opvatten", aldus de boodschap. In Stockholm zijn beschuldigingen gehoord dat de regering, onder Russi sche druk, de academie van weten schappen niet in de ambassade in Mos kou toe zal laten om daar de Nobelprijs aan Solzjenitsyn uit te reiken. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft alle in menging in de aangelegenheden van de academie tegengesproken. MüNCHEN In München is een be drag groot 3,5 miljoen, in de vorm van schuldbekentenissen en baar geld, ver dwenen. De schuldbekentenissen, ter waarde van 3 miljoen mark, hadden zich be vonden in een tas die uit een auto werd gestolen welke gisteravond voor het centraal-station geparkeerd stond. Het geld, 553.000 mark was verdwe nen uit een bankkluis waarin het gedu rende het afgelopen weekeinde was ge deponeerd. De verdwijning van dit geld, dat in een metalen doos had gezeten, kwam jongstleden maandag aan het licht. Er was niets geforceerd. De politie heeft al het personeel van de bank, 240 mensen, ondervraagd. Zij heeft het publiek gewaarschuwd geen schuldbekentenissen te kopen van dubieuze herkomst. ROME De rechtskundige commis sie van de Italiaanse Senaat heeft voor gesteld de levenslange gevangenisstraf af te schaffen. De doodstraf was afgeschaft na de fascistische heerschappij. De langste straf, aldus de commissie, zou 30 jaar moeten zijn en in zeer be paalde gevallen zoals oudermoord 40 jaar. Het voorstel zal door het hele parle ment, bestaande uit de Senaat en het Huis van Afgevaardigden, moeten wor den goedgekeurd om kracht van wet te krijgen. Hiermee zijn enige maanden gemoeid. BURGOS Zestien Baskische natio nalisten wachten in hun zwaarbewaak te gevangenis vijf kilometer buiten de stad Burgos op de vonnissen, waarover een militaire rechtbank zich op het ogenblik beraadt. De openbare aanklager heeft tegen zes beklaagden de doodstraf geëist. De vijf rechters allen legerofficie ren zijn op het militaire hoofdkwar tier in Burgos achter gesloten deuren bijeen. Het is niet uitgesloten dat hun beraad vijf tot zes dagen zal duren. Niet alleen de beklaagden wachten in spanning op hun vonnis, ook de echtge note van de ontvoerde Westduitse con sul Eugen Beihl, wiens lot door de ont voerders aan dat van de beklaagden is gekoppeld. Mevrouw Bonificia Beihl en haar dochter Lucia hebben een beroep gedaan op paus Paulus. Zij vroegen hem zijn invloed aan te wenden om de vrijlating van hun man en vader te verzekeren. Echtgenote en dochter heb- ADVERTENTIE ben soortgelijke oproepen gericht tot de Westduitse bondskanselier Brandt en het Spaanse staatshoofd, generaal Franco. Men houdt er rekening mee dat de rechters in Burgos geen doodstraf zul len vellen wegens gebrek aan bewijs in de zaak van de moord op politie- inspecteur Manzanas in 1968 te San Se bastian. Als er wel doodstraffen wor den uitgesproken moeten deze worden bevestigd door luitenant-generaal To- mas Garcia Rebull. de militaire com mandant van het gebied. Generaal Franco heeft als staatshoofd het recht de doodvonnissen om te zet ten in levenslange gevangenisstraf. In Madrid hebben gisteren ongeveer driehonderd betogers gedemonstreerd tegen het proces in Burgos. Winkelrui ten werden ingegooid en het verkeer werd belemmerd. Tijdens gevechten met de politie werd een politie-auto omgegooid waarbij een agent ernstig werd gewond. Ook in Granada en Bilbao zijn inci denten gemeld. In Burgos zelf bleef al les rustig. In Barcelona, de op een na grootste stad van Spanje, is in het centrum ge demonstreerd door ongeveer 2.000 per sonen, die protesteerden tegen het pro ces te Burgos. De demonstranten gooi den stenen naar de politie, en die ge bruikte knuppels om de menigte te ver drijven. Ook in Napels, Rome en Parijs waren pro-Baskische demonstraties. De Italiaanse havenarbeiders zullen van zaterdagmiddag 12 december tot en met 19 december geen Spaanse schepen behandelen. Hiertoe is donderdag door de drie grote vakbonden van het land besloten. Zij verzoeken hun zusterorga nisaties in heel Europa dit voorbeeld te volgen. BERLIJN Het communistische partijblad in de DDR, Neues Deutsch- land, schreef gisteren dat men in dat land thans een tekort heeft aan boter en vlees. Het Politburo zou aan het centrale partijcomité, dat thans in Oost-Berlijn vergadert, een rapport hebben gestuurd waarin staat dat, met uitzondering van boter en vlees, de le vensmiddelenvoorziening in het alge meen goed is op het ogenblik. De boterconsumptie was in de DDR in de eerste negen maanden van dit jaar veel sneller gestegen dan de rege ring had verwacht, aldus het blad. Het somde ook een lijst op van ande re tekorten: warme onderkleding, BRUSSEL Twee Nederlandse da mes, beiden Quakers, zijn gisteren, op de dag van de rechten van de mens, in Brussel een vastentijd van een week begonnen tegen de NAVO. Deze organi satie, zeggen zij, steunt dictatoriale, ko loniale en racistische regimes. De dames zijn de 45-jarige mevrouw Lia Boetes uit Heilo, en mevrouw Lin de Lijftogt, die 53 jaar telt en uit Utrecht komt. Zij zijn lid van een actiegroep van de Quakers, en van oordeel dat de NAVO, opgericht als schild tegen het opkomen de communisme, thans een werktuig is geworden van het kolonialisme eerst samen met Frankrijk en Indo-China en Algerije, en nu met Portugal. NICOSIA In Nicosia zijn donder dag 21 Griekse Cyprioten tot gevange nisstraffen veroordeeld wegens hun aandeel in een overval op een politie bureau in Limassol op 23 mei jl. Mi- chaelakis Rossides, die volgens presi dent Makarios leider is van het verbo den Nationale Front, en drie medever dachten kregen vijf jaar, terwijl de overige zeventien tot vier jaar werden veroordeeld. Bij de overval werden wapens en munitie ter waarde van ongeveer 140.000 gulden buit gemaakt, maar het merendeel kon spoedig worden achter haald. De verdachten gaven toe lid te zijn van het Nationale Front, dat in augus tus vorig jaar werd verboden, omdat het zich aan terroristische activiteit zou schuldig maken. Nadien duurden de overvallen echter voort tot de actie te gen het politiebureau in Limassol. Het Nationale Front streeft naar aansluiting bij Griekenland. LONDEN Dr. Horace King, die de afgelopen vijf jaar „speaker" (voorzit ter) van het Lagerhuis is geweest, treedt aan het eind van dit jaar af. Dr. King is twintig jaar lid van het parlement geweest en is thans 69. Aan genomen wordt dat hij zal worden op gevolgd door de voormalige conserva tieve minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd. werkkledij, winterschoeisel, pantoffels, batterijen, gereedschappen, elektrische strijkijzers, vulpennen, ballpoints, ka chels en bepaalde soorten meubilair. Op de vergadering van de Oostduitse communistische partij in Oost-Berlijn heeft de premier van de DDR, Willi Stoph, meegedeeld, dat het programma voor de industrie en de huizenbouw dit jaar een verlies heeft opgeleverd van drie en een half miljoen mark. De hui zenbouw was o-ngunstig beïnvloed door twee slechte winters en een zeer warme zomer. Als men de huidige levensstandaard in de DDR wilde handhaven moest men doorgaan voedsel uit de kapitalistische landen te blijven invoeren. Hij kondigde voorts loonsverhogingen aan voor 1,5 miljoen arbeiders, en be lastingverlagingen voor mensen die niet in vaste dienst werkten. BRUSSEL Het Nederlandse Dolfi narium te Harderwijk heeft, na overleg met de Westvlaamse economische raad in België, besloten een dolfinarium te gaan vestigen bij Brugge. In de komen de twee jaar zal de Harderwijkse on derneming op een terrein van acht hec taren vaste constructies, speelterreinen, permanente expositiezalen en een par keerterrein realiseren waarvoor een be drag van bijna vijf miljoen geïnves teerd zal moeten worsen. In het uiteindelijk te realiseren pro ject zullen 50 mensen werk kunnen vinden. Het zal verrijzen in St. Mi- chiels, vlak bij Brugge. Binnen enkele weken al wordt er een begin gemaakt met de bouw van een bassin voor de dolfijnenshow. Als de bouw snel vor dert kunnen er volgend voorjaar al shows gegeven worden. BONN De zeven gorilla's in de dierentuin van Frankfort heb ben televisie gekregen. Op die manier wil de directeur, prof. Grzimek (ook in ons land be kend van het beeldscherm) de go rilla's wat afleiding bezorgen op de rvinternamiddagen, whnneer zij weinig mensen hebben om naar te kijken. Korte t.v.-experimenten met chimpansees en luipaarden waren hoopgevend, maar met de zwar tharige mensapen wil het nog niet erg lukken. De gorilla's hebben al leen kortstondige belangstelling voor wilde en lawaaiige program ma's zoals motorraces en wild westfilms. Daarna vallen zij al gauw in slaap. Dit. gedrag stemt overigens aardig overeen met dat van men selijke kijkers. '"Pheoretici van de communistische partij in Praag bereiden op ver zoek van het presidium een analyse voor van de hervormingsperiode in 1968. Deze analyse zal, zo schrijft het tweemaandelijks tijdschrift van het centrale comité „Zivot Strany" on derwerp van bespreking vormen op de plenaire bijeenkomst van het co mité die voor gisteren op de agenda stond. Volgens waarnemers is de kans groot dat de analyse als conclusie be vat. dat de door Alexander Dubcek geleide beweging, toch haar goede kanten had. Er zal dan een bitter ge vecht tussen conservatieven en gema tigden ontstaan waarvan de uitslag vooralsnog niet te voorspellen is. IVaast de opsomming van de pro's en contro's van 1968 moet de analyse ook een oplossing geven voor de brandende kwestie die de laatste tijd in Tsjecho-Slowakije speelt: waar ligt de schuld van de opkomst van de hervormingsbeweging, bij de hervor mers zelf, in de bureaucratische praktijken van het verleden of bij een „zionistische samenzwering". Westerse waarnemers geloven dat de toekomstige koers van Tsjecho-Slo wakije afhangt van de afloop van ge noemd gevecht. Alexander Dubcek en zijn aanhanger® zijn de afgelopen twee jaar bijna da gelijks gebrandmerkt als: „Revisio nisten, rechtse opportunisten en blin den ten aanzien van de contra-revo lutie", die met opzet en nonchalance het communisme in Tsjecho-Slowa kije in gevaar brachten. De laatste tijd zijn er echter steeds dui delijker tekenen dat gematigde par tijleden, inclusief de partijleiding, be seffen dat niet alles wat de hervor mers deden waardeloos was. /"kldrich Svestka, hoofdredacteur van het weekblad van de partij, „Tri- buna", herinnerde er onlangs bijna met heimwee aan dat allerlei hogere en lagere partijbijeenkomsten in 1968 goed werden bezocht, en dat de leden vrijuit durfden spreken. Sinds de zui veringen bijna 300.000 leden uit de partij-rangen deden verdwijnen, kla gen vele leden erover dat de bijeen komsten opnieuw formele gebeurte nissen zijn geworden waar de toe hoorders passief naar de toespraken van hun van bovenaf benoemde lei ders luisteren en dan unaniem hun instemming betuigen met de gelan ceerde voorstellen. XYoewel de economische hervormingen van de „Praagse lente" regelma tig zijn verworpen als een poginge te rug te vallen op het kapitalisme, er kennen partij-ideologen nu weer dat er grote behoefte bestaat aan moder niserende hervormingen. Waarnemers vermoeden dat de voor naamste controverse die uit de analy se naar voren komt, de vraag betreft ALEXANDER DUBCEK toch niet zo slecht wie verantwoordelijk was voor de opkomst van de hervormingsbewe ging. Svestka, een gematigd commu nist, wiens voorlopige analyse van 1968 in „Tribuna" een blauwdruk kan worden voor het slotdocument van de bijeenkomst, heeft zonder schromen de schuld gezocht in de strenge dog matische stalinistische praktijken van de jaren zestig, onder het leiderschap van Antonin Novotny". De hervor mingsbeweging, zei hij, was een reac tie op de „ontvorming". Hij vindt ze tenminste begrijpelijk in het licht van de stalinistische jaren die eraan voorafgingen. Door de schuld op de Novotny-periode te schuiven, raakt Svestka wel de ve le aanhangers van deze stalinist die sinds de invasie van de Warschau- Pact-troepen in augustus 1968 weer aan de macht zijn teruggekomen. Men wijst erop dat deze conservatieven zelf twee lijnen aanhouden in hun verklaringen voor 1968. De ene is dat Dubcek door een „staatsgreep" aan de leiding kwam. De tweede dat de hervormingsbeweging ontstond, omdat Novotny te ver draagzaam was ten aanzien van de eerste uitingen van revisionisme en opportunisme, die zich al deden gel den terwijl hij nog aan de macht was. Liberalen in Praag zeggen, dat zij nog twee andere stromingen hebben waargenomen die als onheilspellend moeten worden beschouwd. In de eerste plaats de stroming die zegt dat het „Dubcekisme" eeen produkt was van de verwarring in de commu nistische wereld, nadat de Russische ex-premier Nikita Kroestsjef in 1956 Stalin van zijn voetstuk had gestoten. In de tweede plaats de stroming die het spoor van de hervormingen laat beginnen bij een beweerde „zionisti sche literaire conferentie" over de schrijver Franz Kafka, die in 1963 in Praag werd gehouden. De poging om de schuld te geven aan ..zionisten" zoals de vroegere voorzit ter van de schrijversbond Edouard Goldstücker en ex-lid van het presi dium Frantisek Kriegel werd gelan ceerd door professor Jaromir Lang, een partij-veteraan van de „harde lijn", die in juli nog in het partijblad Rude Pravo werd aangevallen om zijn dogmatische ideeën. Als een van deze stromingen tijdens de plenaire bijeenkomst de boventoon gaat voeren, zo argumenteren gema tigden, betekent het dat de lessen van het verleden nog niet zijn geleerd. De conservatieven hebben dan bewezen dat zij sterk genoeg zijn om plannen voor een modernere economie en een grotere democratische vrijheid in Tsjecho-Slowakije te blokkeren.

De Vallei | 1970 | | pagina 6