Heidemij niet naar Bilderberg Universiteitsonderzoek wijst uit: NIEUW SOORTWASSENAAR BESLIST NIET ONMOGELIJK wj-gjbv/t Slachtoffer liet briefje na met naam moordenaar PvdA Gelderland wenst te gaan reorganiseren Geen bezwaar tegen gesprek in Lissabon Zaak was gekenmerkt door groot gebrek aan ruiterlijkheid f50,- boete voor hasjiesj rokende raadsleden Wurgmoord Groningen Boete voor schieten de hoofdagent Procureur-generaal proces rechter R. Mr. Luns in Tweede Kamer: Basken krijgen hulp van Luns Zuid-Molukkers rekenen op lichte straf voor de '33' GEDISKftlMINffSD Kabouter - bonnen op auto\s ZENDTIJD VOOR DS '70 Soeharto naar de Molukken „Opstand der referendarissen stormpje in vingerhoed" O, mieuiv maan» en ontzegging geëist ONDERZOEK NA FATALE TRANSFUSIE GS maken algemene beleidslijn bekend Ka merka n dida ten Waardering NIET RUITERLIJK VRIJSPRAAK Vakhond wil over EEG volksstemming VRIJDAG II DECEMBER 1970 Van een onzer redacteuren) ARNHEM Gedeputeerde Staten hebben besloten een afwijzend stand punt in te nemen ten aanzien van een door B. en W. van Renkum gevraagd principebesluit over de bestemmings wijziging van De Bilderberg in Ooster beek in verband met plannen van de Koninklijke Nederlandse Heidemaat schappij om er een kantorencomplex te vestigen. Dit is de tweede maal in één week dat GS afwijzend beschikken op een in de gemeente Renkum geënta meerde wijziging van een bestem mingsplan in verband met de sluiting van een horecabedrijf dat niet binnen de stads- of dorpsbebouwing is gelegen. Maandag kregen B. en W. van Renkum een „nee" uit Arnhem te horen met be trekking tot een bestemmingswijziging voor Hoog-Doorwerth. waar het VEG-Gasinstituut te Rijswijk (Z.-H.) zich had willen vestigen. GS hebben naar aanleiding van deze beslissingen nu een algemeen standpunt ten aanzien van dergelijke gevallen be kendgemaakt. „Een algemene beleids lijn is van groot belang omdat naar verwachting zich in de toekomst nog diverse andere gevallen zullen aandie nen. Wanneer bedoelde bestemmings wijzigingen zuiver planologisch bezien minder gewenst zijn kan slechts mede werking worden verleend wanneer deze de minst mogelijke wijziging brengen in de bestaande toestand. Voor de aan vaardbaarheid is met name van belang of de nieuwe bestemming in dat gebied planologisch thuis hoort". „Bij de toetsing worden ook aspecten als b.v. het belang van de werkgelegen heid en de streekontwikkeling betrok ken. Het economisch belang van de ei genaar van een gesloten horecabedrijf wordt niet uit het oog verloren, maar mag niet bepalend zijn voor een plano logische beleidslijn". „Het nu prijsgeven van horeca be stemmingen zou er in verband met de onzekerheid over de ontwikkelingen in de horecasector op langere termijn toe kunnen leiden dat in de toe komst wordt verzocht andere terreinen in het buitengebied een horecabestem- ming te geven", aldus GS in hun prin cipiële stellingname. DEN HAAG Minister Luns is be reid zich in te zetten voor het Bas- ken-probleem in Noord-Spanje. Dat zei hij gisteren het Tweede-Kamerlid mr. Bos (CHU) toe, die daarom in een motie had gevraagd. „Ik zal niet nalaten mijn invloed aan te wenden", beloofde de minister. AMSTERDAM Wegens bezit van de geringe hoeveelheid hasjiesj die zich bevond in het „stickie" dat de Amster damse kaboutergemeenteraadsleden Frans van Bommel (31) en zijn fractie genote Connie Bos (23) in de hoofdste delijke raadzaal rookten, heeft de Am sterdamse rechtbank hen donderda gochtend veroordeeld tot elk vijftig gulden boete subsidiair vijf dagen hechtenis. De eis luidde 100 boete of tien dagen. De kabouterraadsleden hadden de aandacht van hun mederaadsleden wil len vestigen op de problemen rond de soft drugs en willen aansturen op een directe confrontatie met de stadsbe stuurders. De president merkte in zijn vonnis op dat het opzettelijk overtreden van de opiumwet niet noodzakelijk was om het zogenaamde drugprobleem aan de orde te stellen. AMSTERDAM Een nieuw .Wassenaar" behoort tot de moge lijkheden. De bezetting van de wo ning van de Indonesische ambas sadeur op 31 augustus heeft waar schijnlijk een radicaliserende in vloed op de Zuidmolukkers gehad. De groep is door de nasleep van deze gebeurtenis zeker niet ,tot in keer" gekomen. Tot die mening kwamen leden van de onderzoekgroep crisissituaties van de Universiteit van Amsterdam die gistermiddag een voorlopig ver slag aanbood van een onderzoek naar de problematiek van de Zuid-Molukkers in ons land. De onderzoekers kwamen tot de conclusie, dat vrijwel de gehele Zuidmolukse gemeenschap in Neder land achter de "33 van Wassenaar" staat, die volgende week in Den Haag worden berecht.- Om dat de bezetting als een politieke daad wordt, beschouwd, verwachten de Molukkers lichte straffen voor de groep van 33. Zware straffen zullen worden opgevat als totaal onbegrip voor de politieke motieven. Duidelijk is aan het licht gekomen dat de Zuidmolukkers zich voor de ergenning van de republiek der Zuid-Molukken (RMS) grote offers willen getroosten. Veel jongeren gaven te kennen hun baan, gevangenschap en hun le ven voor dit doel te willen riskeren. Zij willen tot het uiterste gaan. Dat geldt ook voor de aanhangers van president Manusama. Toch zeg gen de Zuidmolukkers over het al gemeen geen geweld te willen ge bruiken. Daarbij zou volgens het on derzoekteam de religie een grote rol spelen. Over de middelen die moeten worden aangewend verschillen de meningen nogal. Er zijn groeperin gen die vinden dat er geweld moet wordien toegepast, als dat past in de strategie. Anderen noemen een gewapende strijd in Nederland en op- de Zuid-Molugken in combinatie met diplomatie. Een snelle groei van de groep in ons land wordt door som migen ook wel als middel gezien. De Molukkers geloven heilig in een terugkeer naar hun geboorte land. Op een enkele uitzondering na verwachten zij, dat die over vijf tot tien jaar kan worden waargemaakt. Het noodgedwongen verblijf in ons land willen zij zo aangenaam moge lijk maken. Tegen „meedoen" in on ze samenleving bestaan geen bezwa ren. Opneming wordt daarentegen niet gewenst. Het meest felle deel in de Zuid molukse samenleving ins ons land is te vinden in de zes oude woonkam- pen, die nog uit de jaren 1950 stam men. Net als elders zijn in deze kampen zowel aanhangers van ir. Manusama als van kolonel Tamaela te vinden. Deze laatste streeft naar een meer internationaal gerichte aanpak. De behandeling van hun zaak door de Nederlandse overheid, wordt als zeer grievend ervaren. Veel Zuidmo lukkers vinden dat ze ook op andere Het aantal hongerstakende Zuidmolukkers op het Binnen hof is gisteren gegroeid tot acht. vlakken worden gediscrimineerd. Uit talrijke gesprekken is de on derzoekgroep gebleken dat een deel van de Zuidmolukse samenleving „Wassenaar" heeft ervaren als hun manier van „Koninginnedag vieren". De bezetting viel op 31 augustus, de verjaardag van wijlen koningin Wilhelmiria, voor wie de Molukkers een grote eerbied hebben. „De geest van wijlen de Koningin was bij de jongeren aanwezig", verklaarden sommigen. AMSTERDAM Tal van automobi listen vonden gisteravond in de Am sterdamse binnenstad hun voertuig te rug mete en parkeerbon ach^r de rui- tewisser. v Met tientallen tegelijk togen zij naar het politiebureau om de bekeuring te voldoen. Daar hoorden zij dat geen cent betaald hoefde te worden, omdat de bonnen vals waren. Formaat, kleur en lettertype klopten volledig, maar het papier was van een afwijkende kwali teit. De politie kwam er naderhand achter dat de kabouters de bonnetjes hadden nagemaakt, als protest tegen de ver- keers wan toestanden in de binnenstad. Daar was het gisteravond overigens ex tra druk in verband met de wekelijkse koopavond. DEN HAAG De groep-Goedhart DS'70 zal vooraan mede gebruik kunnen maken van de door de regering aan politieke partijen ter beschikking gestelde zendtijd voor ratio en televisie. De desbetreffende beschikking van de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk is donderdag naar de groep-Goedhart uitgegaan. Wanneer DS'70 voor microfoon en beeldbuis zal kunnen komen, zal in over leg met de NOS moeren worden vastge steld. GRONINGEN De Groninger politie weet wie de bookmaker Jannie Koning heeft gewurgd. Zijn naam stond op een briefje dat in het huis van de vermoor de bookmaker is gevonden. De man is er vandoor. Manke Jannie, zoals het slachtoffer werd genoemd, heeft geweten dat zijn ■leven gevaar liep. Aan kastelein G. van Voorn van café Bolhuis aan de Paters- woldseweg in Groningen hij had eens vierduizend gulden van hem ge leend zou Manke Jannie hebben ge zegd: „Ik loop gevaar, maar ik zal thuis een briefje klaarleggen met de naam van de vent die me bedreigt plus een schuldbekentenis". Kastelein Van Voorn echter ontkent iets van die vierduizend gulden te we ten. „In de laatste anderhalf jaar is Manke Jannie maar twee keer in mijn café geweest, de laatste keer in mei. Ik heb 'm er beide keren uitgegooid. Van een lening van vier mille weet ik niets". Van een onzer redacteuren ARNHEM In de morgen in „De Opbouw" te Arnhem te houden jaar vergadering van het gewest Gelderland van de Partij van de Arbeid zal een voorstel tot reorganisatie van het ge west behandeld worden. Over de hui dige structuur is men niet tevreden en daarom heeft een commissie een con cept opgesteld dat aan diverse deside rata tegemoet wil komen. De geweste lijke ledenvergaderingen gaan, aldus de commissie, verloren in organisatori sche problemen. Gelegenheid tot poli tiek bedrijven, aandacht aan vorming en scholing van de leden, stuwen en bijstand verlenen aan gemeenteraads leden, staten- en Kamerfractie, schiet er veelal bij in. De leden voelen zich steeds minder betrokken bij het ge meenschappelijke werk. Voorgesteld wordt nu een gewestelijk bestuur te vormen van zeventien leden, zeven dagelijkse-bestuursleden en tien ..rayonwerkers" (per Statenkieskring een gewestelijk bestuurder die zal wor den bijgestaan door een team). In de kringen wordt het partijwerk geacti veerd door middel van de teams: kringsgewijs zullen vormingscursussen etc. worden opgezet. Het gewestelijk bestuur hoeft dan niet zo veel meer bijeen te komen. Voorlopig wil men met 4x2 3 sta- tenkieskringen werken (om aan het nieuwe systeem te wennen). Dat wor den dan: Arnhem-Ede; 2) Apel- doorn-Zutphen-Harderwijk,Oostelijk Flevoland; 3) Nijmegen-Tiel-Wijchen; 4) Doetinchem-Winterswijk. In de gewestelijke jaarvergadering zullen ook verkiezingen plaatsvinden, o.a. voor het voorzitterschap. Zoals ge meld heeft de heer H. Staneke uit Apeldoorn geruime tijd geleden aange kondigd dat hij na tien Jaar zal aftreden. Niettemin hebben enkele af delingen (Duiven-Westervoort, Zeve naar en Nunspeet) hem weer kandidaat gesteld. De andere kandidaten voor het voorzitterschap zijn: J. Fokkens, Wage- ningen (voorgedragen door de afdelin gen Laren, Nijmegen, Ede, Wageningen, Over-Betuwe, Wamsveld, Hoevelaken en Est-Opijnen); H. Koops, Zutphen (afd. Apeldoorn); H. J. G. E. Rijgers- berg, Arnhem (afd. Nunspeet en Barne- veld) en B. van Tilburg, Voorthuizen (afd. Barneveld). Kandidaten voor de functie van se cretaris zijn: J. Fokkens, J. Pik (Ede), H. J. G. E. Rijgersberg en B. Tilburg; voor het penningmeesterschap worden voorgedragen: mevrouw E. van Ros- sum-van Rossum (Laren), H. J. G. E. Rijgersberg, B. van Tilburg en B. Vis ser (Arnhem). Voor het lidmaatschap van het ge westelijk bestuur worden niet minder dan 59 personen voorgedragen en voor het partijraadslidmaatschap 43 perso nen. Uit Gelderland zijn voor de Tweede Kamer kandidaat gesteld: W. Albers (Zutphen), C. A. v.d. Anker (Wagenin gen), Ed. Berg (Ede), H. J. Beuke (Die ren), A. Bushof (Winterswijk), J. van den Doel (Apeldoorn), M. Faassen (Hoe velaken), W. van Gemert (Harderwijk), C. Hakkert (Ede), J. Hekkelman (Arn hem), H. A. M. Jans (Gendt), J. Koops (Zutphen), J. Lamberts (Winterswijk), A. A. van der Louw (Hoevelaken), G. C. E. Mannessen (Warnsveld). D. van Ooijen (Huissen), J. Quast (Apeldoorn), D. Rooseboom (Arnhem), mevrouw E. van Rossum-van Rossum (Laren), H. J. G. E. Rijgersberg (Arnhem). H. Staneke (Apeldoorn), mevrouw S. A. J. van der Straaten (Apeldoorn), H. J. Tuntler (Vaassen), E. Vermeer (Lelystad), A. Voortman (Wageningen), G. Wilgenhof (Warnsveld), S. J. Wijnperle (Tiel), H. de Bruyn (Geldermalsen), J. Th. Ger- richhausen (Huissen), G. de Groot (Gendringen). J. den Hoed (Tiel). H. Knopers (Dodewaard), J. Massink (Nij megen), B. Oonk (Geldermalsen). B. H. Overheul (Buren), J. Pik (Ede), me vrouw A. C. van Riemsdijk-de Beus (Opijnen), H. J. Roenhorst (Weurt), D. A. M. van Stuyvenberg (Zaltbommel), H. Vegtink (Eist), A. R. Vermeer (Arn hem). Voor de Eerste Kamer zijn ook veel Gelderse kandidaten gesteld: C. A. van den Anker (Wageningen), Ed. Berg (Ede), G. Borrie (Tiel), A. Bushof (Win terswijk), C. Hakkert (Ede), J. Hekkel man (Arnhem), J. den Hoed (Tiel), H. A. M. Jans (Gendt), A. van der Louw (Hoevelaken). mevrouw Manschot- Mansholt (Eefde), D. van Ooijen (Hui- sen), B. Overheul (Buren), mevrouw E. van Rossum-van Rossum (Laren). Th. D. Smids (Nijmegen), H. Staneke (Apel doorn), H. J. Tuntler (Vaassen), A. R. Vermeer (Arnhem), Joh. Visser (Nijme gen), A. J. Voortman (Wageningen) en S. J. Wijnperle (Tiel). Uit de gewestelijke jaarstukken blijkt dat de PvdA in Gelderland 10.299 leden telt; de grootste afdeling is Arnhem met 1151 leden. JANNIE KONING Dat. de recherche méér weet da.n ze loslaat, blijkt ondermeer uit het feit dat de politie in Hoogezand niet bij het on derzoek is ingeschakeld, hoewel de moord is gepleegd langs de weg van Hoogezand naar Groningen. De plaats waar de bookmaker is ge wurgd, is nu exact bekend: achthon derd meter van de plek waar zijn li chaam in zijn auto werd gevonden. Op die plek vond de recherche gistermid dag een groot aantal bloedsporen. Daaruit en nu uit de gegevens van de sectie kon worden afgeleid dat Manke Jannie door zijn belager twee maal met een scherp en zwaar voor werp op het hoofd is geslagen en daar na met blote handen is gewurgd. Na de moord heeft de politie de krin gen waarin Manke Jannie verkeerde zorgvuldig uitgekamd. Maar overal was men zeer zwijgzaam. AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de dertigjarige hoofdagent van de Amsterdamse politie Gerrit van D. veroordeeld tot 150 gul den boete wegens het lossen van twee schoten waarmee hij omstanders ern stig verwondde. De hoofdagent raakte in de nacht van 15 op 16 april na de wedstrijd Ajax- Arsenal in conflict met enkele voetbal supporters. Hij voelde bedreigd en loste een schot dat de Hagenaar P. A. Riool ernstig verwondde. De man zal nooit meer normaal kunnen lopen. Even later loste de politieman een tweede schot dat de Amsterdammer G. Schouten in de buik trof. De man die de hoofdagent bedreigd had werd gisteren eveneens veroor deeld tot 150 gulden boete. DJAKARTA President Soeharto gaat volgende maand een bezoek bren gen aan de Molukken, zo is in paleis kringen in Djakarta vernomen. De reis is al driemaal uitgesteld naar aanlei ding van berichten over communisti sche activiteit op deze eilanden. DEN HAAG Minister Luns (Buitenlandse Zaken) wil geen stappen doen om te verhinderen dat de volgende bijeenkomst van de ministerraad van de NAVO in Portugal wordt gehouden. De socialist mr. Van der Stoel had daar over gisteren in de Tweede Kamer een motie ingediend. Geen enkel land van de NAVO heeft op de jongste ministersconferentie in Brussel tegen de aanwijzing van Lissabon geprotesteerd, zei minister Lunt. Wel hebben Canada en Denemarken gepoogd Turkije (dat in 1972 aan de beurt is) zover te krijgen dat het met Portugal zou wisselen, maar de Turken voelden daar niet voor. DEN HAAG „Een stormpje in een vingerhoed, een kwestietje". Zo noemde minister Luns (buitenlandse zaken) gis teren in de Tweede Kamer dat wat naar buiten is gekomen als „de opstand der referendarissen" op zijn ministerie. Het „kwestietje" was volgens de mi nister geschapen door een dertigtal jon gelieden van wie er twee pas dit jaar in dienst zijn gekomen. „Dus geen vergrijsde ambetenaren, die hun op rijke ervaring stoelende me ning naar buiten uitdragen", suste mi nister Luns. Op zijn departement werken nu 1219 ambtenaren onder wie 175 referenda rissen. Minister Luns poogde de Kamer duidelijk te maken dat als er iemand is die de democratie van de buitenlandse dienst wil bevorderen dat de minister van buitenlandse zaken is. Hij was zich ervan bewust dat onder zijn ambtenaren zeker teleurgestelde mensen zouden zitten die het niet eens zijn met het promotiebeleid. Minister Luns waarschuwde echter tegen discri minatie van werkers met adelijke titels en dubbele namen, „al wordt er dan hier en daar gezegd dat je in deze tijd geen baron meer kunt benoemen". De buitenlandse dienst, staat open voor iedereen. Afkomst, milieu of ma teriële omstandigheden spelen geen rol bij de aanneming bij deze dienst. De naam (een enkele of een driedubbele) heeft geen invloed op de beoordeling of de promotiekansen, zei mr. Luns. Minister Luns zelf zag het probleem niet. Hij beschouwde de vergadering in Lissabon in 1971 als een routinezaak. „Waar blijven we anders", riep hij uit, „dan zouden we ook niet naar Wa shington kunnen omdat de Amerikanen in Vietnam vechten, of naar Londen omdat Engeland toenadering met Rho- desië zoekt, of naar Frankrijk omdat het wapens levert aan Zuid-Afrlka, of naar een land met een volstrekt onde mocratisch systeem. Er is altijd wel een excuus". De minister ontkende dat Portugal wapens van de Navo zou gebruiken ter bestrijding van onafhankelijkheidsbe wegingen in Afrika. „Wapens van de Navo bestaan niet. Elk land is verant woordelijk voor de eigen wapens". Ook minister Luns sprak gisteren zijn waardering uit voor de toenade ringspolitiek van de Bondsrepubliek tot het Oostblok. „Deze politiek getuigt van verbeeldingskracht en werkelijkheids zin", zei de minister. Hij ontried het aannemen van de motie-Van der Stoel over de aanpak van de Duitse kwestie omdat daarin geen verwijzing naar het probleem Berlijn wordt gedaan. Voor het beginnen van verkennende besprekingen tussen de Navo en het Pact van Warschau (Oostblok) vond de minister het te vroeg. Een steeds aan wezig orgaan voor overleg over veilig heidsvraagstukken in Europa zoals mr. Van den Stoel wilde, noemde mi nister Luns een volstrekte illusie. Hij stelde zich op tegenover de AR-afgevaardigde dr. Geelkerken die meende dat een gesprek met de Russen niet. steeds maar met voorwaarden moet worden omkleed. We moeten de Russen als oud-bondgenoten beschou wen als we over Berlijn spreken, had de heer Geelkerken gezegd. Minister Luns vond dat niet. „Er is in 25 jaar te veel gebeurd", zei hij. Bovendien leent het probleem Berlijn zich niet voor een omvangrijke Europese conferentie. De vier grote mogendheden zijn verant woordelijk voor de status van Berlijn. ARNHEM „Zoafc hij reed was het vragen om ongelukken. Al een tijd lang moet hij hebben geweten dat er met die spekgladde banden iets mis kon gaan; toen het zo ver was moet zijn auto als een slee op het ijs zijn ge weest". dat was gistermiddag, na twee dagen haarkloverij voor het Arnhems gerechtshof, de mening van procureur- generaal mr. J. van IJsendoorn over de zaak Rambonnet, de 61-jarige Haar lemse rechter die op 21 februari 1968 de 18-jarige Henk Lammers dood reed. Een maand hechtenis en een jaar ontzegging etste de procureur wegens dood door schuld, met als zeer belang rijk bewijsmiddel de verklaring van de getuige die 's morgens plotseling alle pogingen van de verdediging om het gladde loopvlak van de banden als een onbelangrijk facet terzijde te schuiven volkomen op losse schroeven zette: die van de commandant van de slipbaan van de rijkspolitie, A. Bloemen. ..Met. die banden zou ik een auto zelfs bij veertig kilometer per uur niet meer uit een slip krijgen. Hij heeft in elk geval onverantwoordelijk gereden, met die ene afgesleten band en die drie an dere slechte". De verdediging, mr. C. van Empel en mr. B. Stokvis, vroegen toen onmiddel lijk aanhouding van de zaak om vooral daarover andere, theoretisch geschoolde getuigen te horen. Het hof was het er na slechts enkele minuten raadkamer over eens dat daaraan helemaal geen behoefte was. „De zaak", zo vervolgde de procureur generaal zijn requisitoir, „heeft zich ge kenmerkt door een gebrek aan ruiter lijkheid. Ik bedoel niet dat iemand zich niet mag verdedigen, maar een zekere ruiterlijkheid kan de conflictsituatie die door zo'n ongeluk ontstaat verkleinen. Bij gebreke daarvan is helaas het con flict alleen maar vergroot. Door alle ju ridische schermutselingen heeft het er bovendien alle schijn van dat het ver ongelukken van Henk Lammers hele maal op de achtergrond is geraakt, ter wijl juist dat centraal staat in deze zaak". Met het alcoholprobleem, de vraag of de rechter een of meerdere ..Bloody Mary's" dronk, kwam net als de recht bank en het hof in Den Haag mr. Van IJsendoorn niet verder. „Hij had teveel op om veilig door het verkeer te gaan, maar volgens de huidige wettelijke maatstaven was hij niet strafbaar". Met de vraag of de banden van de Vauxhall waarin de rechter reed inder daad te glad waren had de procureur daarentegen niet de minste moeite. „Dat het de banden waren die nu hier liggen staat voldoende vast; dat hij wist dat de banden toen al te flad wa ren is ook zeker. Waarom sprak hij an ders af ze te laten vervangen op een eerder tijdstip als aanvankelijk de be doeling was. Hij moet ze toen nog eens goed hebben bekeken". Van een ondergeschoven band wilde de procureur niet weten. ..Ik wil niet onaangenaam zijn. maar mr. Rambon net zegt ook niet tegen de brommer te zijn gereden, en hij zegt. ook maar één Bioddy Mary te hebben gedronken Waarom zouden we dan zo'n medede ling ineens moeten geloven?". Wel laakte ook mr. Van IJsendoorn het po litieonderzoek: „Er is te weinig reke ning gehouden met het verweer dat la ter mogelijk was". De beide raadslieden oordeelden dat er niet meer in zat dan vrijspraak, be houdens een veroordeling zoals het Haagse rechtbank die uitsprak: een boete voor het in gevaar brengen van her verkeer. „In een civiele zaak zouden ze me zien aankomen met banden die ik maanden later had opgepikt. Die ban den kunnen gewoon niet als bewijsstuk dienen", aldus mr. Van Empel. Mr. Stokvis was de eerste in de twee dagen behandeling die over het slachtoffer sprak. „Een figuur die schuilgaat achter de vele stapels processen verbaal", al dus de raadsman. Overigens vond hij dat de zaak een voudig lag: de hoge raad heeft gezegd dat de bewijsmiddelen ten aanzien van de banden onvoldoende waren, er ls niets nieuws bij, dus: vrijspraak. De getuigenis van de slipschooldirekteur van gistermorgen veegde hij van tafel: „Een andere deskundige kan wel zeg gen dat langzaam rijden juist gevaarlij ker is". „Er moet", aldus mr. Stokvis, „nu maar een eind aan komen. Mr. Ram bonnet is een eerlijk man, die de eerste zou zijn geweest zijn fouten toe te ge ven als hij vond fout te zijn geweest. Maar nu is hij het slachtoffer van pers en publiek. Rechters zijn nu eenmaal onbemind, zoals vroeger heksen of beuslknechten. Als er dan een in het verdachtenbankje zit moet hij hangen, schuldig of niet". Uitspraak over veertien dagen. DEN HAAG Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid wil precies weten of het Franciscus Gast huis in Rotterdam voldoende maatrege len heeft genomen om te voorkomen dat de negentienjarige leerling-ver pleegster Paula F. fatale fouten maakte bij de toediening van een bloedtranfu- sie. Het meisje stond vorige week in Rot terdam terecht. Twee inspecteurs van de Volksge zondheid in de provincie Zuid-Holland hebben gisteren een bezoek gebracht aan het ziekenhuis om directeur dr. A. B. J. Graafland om inlichtingen te vra gen. Verwacht mag worden dat staats secretaris dr. Kruisinga in de loop van de komende week een volledig rapport over deze kwestie zal ontvangen. LONDEN - Het bestuur van de grootste Britse vakbond, de „Transport and General Workers Union", heeft zich uitgesproken voor een referendum over de vraag of Engeland moet toetre den tot de EEG. Het bestuur van de bond, die meer dan anderhalf miljoen leden telt, zegt ernstig bezorgd te zijn over het verloop van de onderhandelin gen.

De Vallei | 1970 | | pagina 7