Veenendaals dagblad Loonkwestie thans op de spits Buiten L& Protesttocht van P.T.T.ers Treinramp bij Brno Deel Auping-f abriek door brand verwoest Minister Klompé boos op NOS Radicale groep van Zuidmolukkers zou geweldtraining krijgen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Zondag zachter Kamerdebatten voor radio V Partiële leer plicht tot 16 jaar Minimumloon per 1 januari omhoog Drie branden in Alkmaar Kon. Shell koopt Franse Mij. PTT-bonden gaan praten AOW en AWW 7% omhoog Engeland blijft in donker Weer betogingen in Spanje Werk lag stil in Veenendaal door lagere uitkering DEN HAAG/UTRECHT Tussen de regering en de grote vakcentrales gaat het hard tegen hard om de loonmaatregel. De vakbonden NW, NKV en CNV hebben hun leden opgeroepen dinsdagmorgen tussen 11 en 12 uur te staken uit pro test tegen de loonmaatregel. Dat gebeurt op het moment dat de tweede Kamer het debat hierover zal beginnen. .CO Aversie TERUGDRAAIEN GESPREK Regering wenst OVERHEIDSPERSONEEL Zo nodig zendtijd vorderen Opleiding door buitenlanders STEUN Bor. voor radactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Teief. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 12 DECEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 291 Vakbonden roepen op tot proteststaking dinsdag a.s. van 11-12 Hilversum De NOS-radio zal de debatten over de recente loon maatregelen van de regering, die op 15 december a^. in de kamer wor den gehouden, rechtstreeks en inte graal via Hilversum H uitzenden. De uitzending begint om 14.00 uur. Ook het antwoord van de regering, dat diezelfde avond wordt verwacht, zal rechtstreeks en ln zyn geheel via Hilversum n worden uitgezonden. DEN HAAG De regering zal eer. •Wetsontwerp indienen waarin wordt voorgesteld met ingang van 1 augustus 1971 een partiële leerplicht van één dag per week gedurende een jaar in te voe ren voor hen die nog geen 16 jaar zijn. Dit wetsontwerp beoogt de maatre gelen, die in het vooruitzicht werden gesteld in de nota inzake onderwijsy en arbeidsmaatregelen voor werkende jon geren, te concretiseren. Voorgesteld wordt verder de leer plichtwet 1969 aan te vullen met een nieuwe paragraaf, waarin een driejarige partiële leerplicht wordt geregeld voor minderjarigen tot 18 jaar, die geen vol ledig dagonderwijs volgen. Tevens behelst het wetsontwerp een voorstel tot verlenging van de leerplicht van 8 tot 9 jaar. yroeger waren er heel wat meer uilen dan tegenwoordig, ik bedoel „echte" dat merkte men reeds in de oude vogelboeken, want daarin stond vaak een plaatje van het steenuiltje, omgeven door nij dig scheldende zangvogels. Echter zag ik dit in de levende natuur maar zelden en toch heb ik veel omgezworven. Vindingrijk en ver nuftig als de mens is, wanneer bij het levende schepsel wil vangen voor kooi, consumptie of hebzucht- in-'t-algeme en heeft zich ook de aversie van 't gevederde volk je gens de uilen ter nutte gemaakt, door er een uit hout te zetten, om geven door verraderlijke lijmstok- jes of door middel van een lange visgard de vinken en andere vo geltjes geniepig te „stippen", zoals dit met een vakterm heet. Dit mag natuurlijk allang niet meer, doch ik weet mij zeer goed de tijd te herinneren, dat menig vogelvanger er geen been in zag, want senti menteel waren ze niet en geen foefje was hun vreemd. In ons landstadje en naburig dorp woon den er ettelijke en ze hielden de beste plekjes alsook de samenstel ling van de lijm zorgvuldig voor elkaar verborgen. Hent, die allang dood is en in een popperig huisje achter de kerk woonde, vertelde mij wel grootmoedig het geheim, doch niet de verhouding der kleef stoffen, want deze kwam er nauw keurig opaan. Zijn preparaat ver kreeg hij uit gommelastiek zo als hij 't noemde opgelost in terpentijnolie en met lijnolie weer opgekookt tot de massa taai werd. Om te beproeven of de lijm kle verig genoeg was, liet de oude vogeltjesvanger nu en dan een droppel op een kouwe steen vallen. Zulk een alchemie interesseerde ons als jongens veel meer dan de scheikundeles en niet minder had het aardige steenuiltje in zijn kevie boven de keukendeur onze belang stelling, maar we hebben er Hent nooit mee zien werken, want zulke lui houden niet van pottekijkers. 12-12-70 A. B. WIGMAN Minister-president De Jong zei gis teravond niet te verwachten dat de maatregel door de behandeling in het parlement moet worden ingetrokken. „Een beschikking is een beschikking", aldus de minister-president. De aange kondigde staking van een uur op dins dag betreurde hij. Volgens de heer A. H. Kloos, voorzit ter van het overlegorgaan van de vak centrales, moet de hele loonmaatregel worden teruggedraaid. De vakbeweging wil, indien mogelijk maandagavond, een gesprek met het seniorenconvent van de Tweede Kamer. „Het gaat er niet om schade aan onze economie toe te brengen. Vitale bedrij ven, die moeilijk kunnen worden stilge legd, dienen dan ook een aangepaste vorm van protest te vinden", aldus Kloos. De vakcentrales hebben dan ook een beroep gedaan op hun regionale en plaatselijke afdelingen en op de leden van de ondernemingsraden, hun misnoe gen over de loonmaatregel voor dins dagmiddag twaalf uur telegrafisch ken baar te maken aan de Tweede Kamer. De heer Kloos zei nog, dat het hem „niet zou verwonderen" als de werkne mers de kamerdebatten 's middags via radio en (eventueel) tv zouden willen volgen, aangezien het om een voor hen zeer belangrijke zaak gaat. Van de zijde van het Verbond van Ne derlandse Werkgevers VNO is gister avond gezegd: „Eerst moet de regering in het parlement de kans krijgen haar maatregel te motiveren". Drs, J. Bons jr., lid van het dagelijks bestuur van het VNO, zelt „Ik ben van mening dat wanneer de regering een loonmaatregel had afgekondigd die meer in de lijn van werkgevers en werkne mers had gelegen, men minder geschokt zou zijn en minder emotioneel was op getreden. Dan had men wel gezegd: 1971 komen wij ook wel doorheen. De toekomst durf ik nu niet te voorspellen, want die wordt beheerst door emoties". De bedoeling van de vakcentrales is, zoveel druk op het parlement uit te oefenen, dat de loonmaatregel wordt te- DEN HAAG Het kabinet-De Jong zal met spoed een adviesaanvrage tot de Stichting van de Arbeid richten over een tussentijdse verhoging van het mi nimumloon. Premier De Jong zei vrijdagavond, na afloop van de wekelijkse bijeenkomst van de ministerraad, dat bijstelling van het minimumloon jaarlijks in juli plaats heeft. De regering wil deze bijstelling echter vervroegen tot 1 januari a.s. ALKMAAR Vannacht is na een ex plosie een felle brand uitgebroken in de graanmalerij Timmermans v/h Tomson in het oostelijk stadsdeel van Alkmaar. Het eeuwenoude gebouw, waarnaast een opslagplaats van hout is gevestigd is zeer brandbaar, evenals de andere uit de zestiende eeujv daterende panden in de omgeving. Ongeveer tezelfdertijd brak brand uit in een ongeveer 200 meter van de meel fabriek gelegen pakhuisje. Korte tijd later brak brand uit in een aan de zgn. Schelphoek gelegen zoutzie derij, ongeveer twee kilometer verwij derd van de brandende meelfabriek. Aangezien sterk wordt gedacht aan brandstichting is de recherche een on derzoek begonnen. PARIJS Shell Petroleum NV, een van de Holdingmaatschappijen van de Kon. Shell-groep heeft overeenstem ming bereikt over de koop van de olie- 'activiteiten van de Franse Cie, des Pro duits Chimiques et Raffineries de Ber- re". Met de transactie is een bedrag gemoeid van 575 min. francs (ca. f 380 min.), aldus deelt de Shell Fran?aise mee. ruggenomen. „Een paar amendementen, bijvoorbeeld over de verwerking van de f 400,-, zijn niet voldoende", aldus de heer Kloos. De vakcentrales hebben een gesprek aangevraagd met het seniorenconvent van de Kamer (de Kamervoorzitter plus de fractievoorzitters) eventueel aange vuld met de sociale deskundigen van de fracties. Tijdens dit gesprek, dat maan dagavond zou moeten worden gevoerd, willen N.V.V., N.K.V. en C.N.V. nog maals uiteenzetten wat volgens hen de consequenties van de loonmaatregel zijn. Met name willen ze onderstrepen, dat uitvoering ervan zou leiden tot een ach teruitgang in het reëel besteedbare in komen van de werknemers in het eerste halfjaar van 1971. Tevens zullen de oentrales het se niorenconvent een berekening voorleg gen om aan te tonen dat het loonpeil in de tweede helft van 1971 „een enorme sprong" zal moeten maken, wil over het gehele jaar toch een reële verbetering van twee procent een percentage dat ook door de regering is genoemd wor- dén bereikt. De heer Kloos wilde de cij fers vrijdagavond nog niet noemen. De heer P. J, J. Mertens, voorzitter van het N.K.V. verklaarde dat het verzet van de vakbeweging niet betekent, dat zij het belang van een loonmatiging niet inziet. „Wij zijn nog steeds bereid daar aan mee te werken, maar dan langs de door ons in de S.E.R. en in het overleg met de regering voorgestelde weg, een weg, die veel meer effect zal hebben dan de aangekondigde maatregelen", al dus de heer Mertens. Staatssecretaris mr. C. van Veen van Binnenlandse Zaken heeft donderdag de centrales van overheidspersoneel die vertegenwoordigd zijn in de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken, schriftelijk laten weten, dat de salarismaatregelen c.a. voor het overheidspersoneel in 1971 bin nen het kader van het die dag afgekon digde en vrijdag in werking getreden loonmatigingsbesluit vallen. Volgens de Tsjechoslowaakse radio hebben gisteren zeker 32 mensen het leven verloren bij de botsing van de Pannonia express van Boedapest naar Berlijn op een on,tspoorde goederentrein in zuidelijk Moravië. Het ongeluk had plaats te Rikonin, een plaats 43 kilometer ten westen van Tsjechoslowakije's tweede stad Brno. Uit de wrakstukken zijn ook 17 gewonde personen gehaald. Onder de om gekomenen zijn ook buitenlanders, maar hun nationaliteit is nog niet be kend gemaakt. Wel zijn volgens de radio de betreffende ambassades inge licht. Te Brno is een dringende oproep gedaan tot het afstaan van bloed voor sommige gewonden die er ernstig aan toe zijn. Hierboven een foto van de ravage na de ramp. DEVENTER Een grote uitslaande brand heeft gisteravond een deel van de matrassenfabriek van Auping in Deven ter verwoest. De schade wordt geraamd op bijna een miljoen gulden. De brand brak rond zes uur uit in de pakafdeling, die binnen korte tijd volledig in de as werd gelegd. De brand weer, uitgerukt met alle beschikbare materieel, was het vuur binnen een uur meester. Een binnenkomende chauffeur ontdek te de brand in de afdeling. De brand is bij de houten stellingen, waarop het gereed gekomen produkt was opgesla gen, begonnen. Zeven minuten na de ontdekking van de brand was de De venter brandweer ter plaatse met drie motorspuiten om het vuur met negen stralen en een ladderwagen te bestrij den. De afdeling (1400 vierkante meter) met inhoud brandde geheel uit. Na een uur was men de brand meester en het ge vaar voor uitbreiding bezworen. De na blussing vergde nog geruime tijd. Om trent de oorzaak tast men volkomen in het duister. Ruim honderdvijftig auto's van de PTT trokken vrijdagmiddag van af de Westerdoksdijk de stad in om zo kracht bij te zetten aan hun loon eis van f 150,- bruto per maand méér. Op de foto de lange stoet rode wagens op de Westerdoksdijk. UTRECHT De samenwerkende bon den van overheidspersoneel gaan maan dag opnieuw praten met de directieraad van de PTT. Minister Bakker van Ver keer en Waterstaat zal bij dit gesprek aanwezig zijn. De afspraak voor het on derhoud is vrijdagmiddag telefonisch gemaakt. De bonden hebben de minister daarbij laten weten, dat de landelijke stiptheidsactie zal worden verscherpt. Heden houden de bonden in verschil lende plaatsen, onder meer Den Haag, Leiden en Amsterdam, vergaderingen voor hun leden. Hoofdbestuurders van de drie bonden hebben vrijdagmiddag bezoeken gebracht aan het PTT-perso- neel in Amsterdam, Rotterdam en Utrecht. Ze stelden zich op de hoogte van de plaatselijke situatie en spraken met veel PTT-ers, waarbij ze met name aandrongen op een stipte plichtsuitvoe ring: doen wat moet, niet meer, maar ook niet minder. DEN HAAG De regering is van plan de uitkeringen krachtens de Alge mene Ouderdomswet en de Algemene Weduwen- en Wezenwet met 2 procent te verhogen. Met spoed zal hiertoe een wetsontwerp worden ingediend dat deze zogenoemde voorindexering zal regelen. Gevoegd brj de reeds vastgestelde structurele verhoging met 2 procent en de geïndexeerde 3 procent verhoging, betekent dit dat beide uitkeringen per 1 januari met ln totaal zeven procent zullen stijgen. Minister-president De Jong deelde een en ander vrijdagavond, na afloop van het wekelijks kabinetberakd, mee. LONDEN De onderhandelingen tussen de directie van de nationale elektriciteitsbedrijven en de vakbonden zijn mislukt en de langzaam-aan-actie zal worden voortgezet, zo is vrijdag avond officieel in Londen meegedeeld. HILVERSUM Minister dr. M. Klompé van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk heeft in een brief aan het bestuur van de NOS haar ontevre denheid betuigd over de televisie-uitzen ding „Ter Visie" van afgelopen woens dagavond, waarin minister-president P. de Jong en minister Rooi vink onder meer werden geïnterviewd door Ton Planken. De minister zegt„Uit het gebeurde een goede les te zullen trekken" en in het vervolg, wanneer het weer om zulke ern stige zaken gaat „niet te schromen om zendtijd voor de regering te vorderen". Eenzelfde beleidslijn zal de minister haar ambtsopvolger aanbevelen, zo stelt z(J ln haar brief. De minister is van oordeel, dat de NOS geen ervaren medewerkers ter be schikking heeft gesteld voor een zo be langrijke uitzending (over de loonmaat regelen). De minister stelt voorts, dat premier De Jong in het betreffende pro gramma niet de gelegenheid kreeg om uit te praten. „De regering heeft in deze uitzending niet de mogelijkheid gekregen te zeggen, wat zij aan het Nederlandse volk wilde zeggen", aldus minister Klom pé. „U hebt natuurlijk alle vrijheid om uw programma's in te richten zoals u dat wenst. Ik zal aan deze verantwoor delijkheid niets afdoen. Ik moet u echter wel mededelen, dat ik het zeer betreur, dat u mij bepaald niet helpt enerzijds bij mjjn streven de vordering van zendtijd MADRID In Spanje is gisteren nieuw gedemonstreerd tegen het proces in Burgos tegen zestien Baskische na tionalisten. In de binnenstad van Madrid blok keerden honderden studenten het ver keer door auto's dwars over de weg te slepen en barricades van banken op te werpen. De politie joeg hen uiteen. Zeker de helft van de 30.000 Madri- leense studenten boycotte vrijdag de lessen. DEN HAAG Radicale Zuidmolukse jongeren in Nederland zouden op ge heime adressen opgeleid worden tot guerrillastrijders. Zij zouden van ge trainde buitenlandse agenten en van le den van de Amerikaanse Zwarte Pan- terbeweging les in vecht- en reltechnie- ken krjjgen. Deelnemers aan de opleiding tot be roepsvechter en -agressor zjjn onder andere leden van de onlangs opgerichte Badan Radikal, een militante groep jonge Zuidmolukkers. De harde kern van deze beweging die vier- tot vijfhonderd aanhangers zou tellen bestaat uit circa vijftig activisten. De activiteiten van de Zuidmolukse guerrillastrijders zijn niet speciaal ge richt op Nederland. Zo werd gezegd dat binnenkort enkele Zuidmolukkers die hun opleiding hebben voltooid, naar Albanië zullen vertrekken, waar zij op drachten zullen krijgen die hen verder weg zullen voeren. Ter perfectionering van de guerrilla opleiding wordt in Nederland wel uit gezien naar oefenmogelijkheden. Eén van die oefeningen, zo werd gezegd, was de demonstratie van Zuidmolukkers in het laatste weekeinde van november, toen in de binnenstad van Amsterdam ernstige vechtpartijen met de politie ontstonden. Functionarissen van de Amsterdamse politie verklaarden dat in het optreden van een kerngroep der demonstranten een nieuw patroon en een straffe or ganisatie waren op te merken. De relschoppers voerden hun ma noeuvre zó uit dat de politie niet effec tief kon optreden, of zij zou ook op bur gers hebben moeten schieten. „Wij heb ben de indruk dat deze guerrilla vooraf goed was georganiseerd", aldus de verklaring van de Amsterdamse politie. De Badan Radikal werd gevormd na de bezetting van de residentie van de Indonesische ambassadeur in Wassenaar op 31 augustus. De beweging bestaat uit radicale jongeren uit de ordediensten van de twee Zuidmolukse groepen: de groep-Manusama en de groep-Tamaela. Zij heeft de steun van de Vrijheids- school (een linkse activistische groep, voortgekomen uit de acties op de Bever- wijkse pedagogische academie) en van jongerengroepen van de rechtse organi satie Door de Eeuwen Trouw. De eed van trouw aan het Zuidmolukse vrij heidsideaal, houdt ook in dat de leden hun leven moeten durven riskeren. voor de regering tot het uiterste te be perken, anderzijds by myn pleiten voor de betekenis van het gezamenlijk pro gramma", zo stelt de minister in haar brief. Het NOS-bestuur heeft zich vrijdag in zijn vergadering langdurig met deze kwestie bezig gehouden. NOS-voorzitter E. A. Schüttenhelm zei na afloop van de bestuursvergadering, dat de NOS de vol ledige verantwoordelijkheid voor het pro gramma draagt. ,,Als de regering meent, een boodschap zelf te moeten verzorgen, dan zal zy ook de verantwoordelijkheid daarvoor moeten dragen en zendtyd vor deren moeten". Programma-commissaris J. W. Renge- link zei, dat tot nu toe niet is gebleken, dat afspraken niet zyn nagekomen. H(J zei voorts, dat de beoordeling van het werk van programma-medewerkers een interne zaak is. De heer Rengelink zei, dat de regering van de NOS kennelijk een andere benaderingswyze verwacht dan van de overige zendgemachtigden. „De NOS is echter geen verlengstuk van de ryksoverheid en wenst dat ook be paald niet te zijn", aldus de heer Renge link. Naar zijn mening zal de NOS zelf de vorm en inhoud moeten bepalen van die programma's, waarvoor zij de ver antwoordelijkheid draagt. Hij zei, geen enkele aanleiding te zien om de opzet van het programma te wyzigen, of van de medewerking van Ton Planken af te zien. VEENENDAAL De mededeling van de directie van Carolan Holland nv in Veenendaal, dat dit jaar geen winst deling van 6 procent, maar van 4 pro cent zal worden uitbetaald, heeft giste ren opschudding veroorzaakt onder het personeel. Ongeveer honderd man van de middagplocg in de produktieafdelin- gen gingen niet aan het werk. Tevoren was de lagere winstuitkering uitvoerig besproken in de nacht- en morgenploeg, met o.a, vertegenwoordi gers van de directie en de onderne mingsraad. De directie motiveerde de lagere uit kering met hogere kosten voor de on derneming en prijsdalingen voor het eindprodukt (o.a. synthetische tapijtga rens). Het personeel ging gisteravond weer aan het werk na een uiteenzetting van vakbondsbestuurder J. C. Havinga van de chr. textielbond Unitas, en van de ondernemingsraad. De actie van de werknemers was geïnspireerd door de gedachte, dat men de 400,- uitkering met de lagere winstdeling voor een deel zelf zou moe ten betalen. Carolan was in september het eerste Veenefidaalse bedrijf dat de 400,- toezegde. (Van onze weerkundige medewerker) Dit weekeinde verblijven wij eerst in een vrij koude zuid-ooste lijke luchtstroom, waarin zich hier en daar opklaringen zullen voor doen. Deze werden vrijdagmiddag al gemeld uit Frankrijk en het Alpengebied. Morgen zal vanuit zuid tot zuid west zachtere oceaanlucht ons land bereiken, maar het tijdstip waar op dit warmtefront Gelderland zal passeren is nog onzeker. Het opdringen van de zachtere lucht geeft na vandaag kans op regen, echter in de eerste plaats in het zuid-westen van het land. De middagtemperatuuren zullen zondag in ons gebied weer tot 7 d 9 graden C. oplopen.

De Vallei | 1970 | | pagina 1