Tweede Kamer is teleurgesteld Gastarbeiders hebben sociale status nodig rrico Gebouw dat roesten moet Voorlopig nog geen verplichte helm voor bromfietsers Duistere vechtpartij met dodelijke afloop in Arnhem voor rechtbank ook als u 2000.- of 10.000.- wilt lenen! Regisseur beboet wegens smaad jegens agent Bontdieven razendsnel gegrepen Een agent slaan kost celstraf Internat, oplichter in Amsterdam gepakt Bezoek Over de grenzen Beroep: Zwendelaar in cheques ga met uw tijd mee - ga naar de nmb! Hondepoes gefokt in Engeland DADER IS NOG NIET GEVONDEN Twee werven leden verlies door bouwen voor Marine Alpenpassen dicht Rellen in stadions zijn schering en inslag volle maan vanavond... niet ver$eten~Frico eten AANGIFTE ZATERDAG 12 DECEMBER 1970 DEN HAAG Een groot deel van de Tweede Kamer meent dat voor de bui tenlandse werknemers in ons land een sociaal statuut geschapen moet worden, analoog aan het streven naar een eigen wettelijke status voor de werkende jeugd. In een sociaal statuut kan de aanwezigheid van de buitenlandse werk nemers bónnen de maatschappelijke structuren en verbanden in ons land een juiste vormgeving krijgen. In het schriftelijk verslag over de geruime tijd geleden door de regering gepubli ceerde nota inzake het beleid met betrekking tot de buitenlandse werknemers ge ven zeer vele leden te kennen, dat het scheppen van een sociaal statuut een be langrijke doelstelling dient te worden van het beleid. In de komende jaren zal immers, zo wel ter uitbreiding van het aantal als ter vervanging van naar hun eigen land terugkerende werknemers op telkens nog nieuwe buitenlandse werknemers worden gerekend. Er dient, zo wordt gezegd, een grote bereidheid te zijn om zowel financieel als maatschappelijk die hulp te bieden die nodig is om de buitenlandse arbei ders in vergelijkbare omstandigheden ADVERTENTIE LONDEN Een Britse dieren handelaar is er naar zijn zeggen in geslaagd een hond en een kat met elkaar te kruisen. De twee nakome lingen hebben de kop van een hond, maar de snorharen, huid en poten lijken op die van een kat. Ofschoon experts vele pogingen hebben ondernomen om een derge lijke kruising tot stand te brengen, is dat tot dusver nog nooit gehukt. De vijftigjarige dierenhandelaar Roy Tutt uit Mansan heeft voor het ex periment zijn twee jaar oude zwarte kat gebruikt en een Schotse terrier. Zes weken geleden beviel de kat van twee vrouwelijke nakomelingen. Volgens de heer Tutt zijn zij ge hoorzaam en goed gehumeurd. Zij eten vlees of vis en maken een ge luid dat ligt tussen „yap" en „miauw". De heer Tutt wil met zijn experi ment doorgaan. Hij hoopt te zijner tijd mannelijke nakomelingen te krijgen zodat zij onderling kunnen worden gekruist. De dierenhandelaar, die al 10 jaar aan het experimenteren is, wil niet zeggen hoe hij het resultaat heeft verkregen. De diergeneeskundige faculteit in Utrecht is van mening dat voort planting van kat en hond langs nor male weg, een fabeltje is. Er zijn zoveel natuurlijke belemmeringen dat dit niet mogelijk is. Via kunst matige inseminatie is het theoretisch wel mogelijk. Het blijft echter de vraag of zij levensvatbaar en vruchtbaar zijn. Ten zuiden van de Westduitse hoofdstad Bonn is vrijdag een Ameri kaanse Phantonstraaljager neergestort. De twee piloten wisten zich met een schietstoel in veiligheid te brengen. te brengen als waarop de Nederlanders zelf prijs stellen. Een deel van de Kamerleden vindt de inhoud van de regeringsnota teleurstel lend, met name om haar erg nationale aanpak, maar ook als het gaat om een grondige analyse van de economische oorzaken en de arbeidsmarktaspecten. Waar gesproken wordt over inspraak is het veel Kamerleden opgevallen, dat de inspraak van de buitenlandse werk nemers zelf niet behandeld wordt. Het zijn de betrokken ministeries, het be drijfsleven en de organen, die zich met de belangen van de buitenlanders bezig houden, zonder dat zij zélf wezenlijk aan bod komen. Waar de nota een aanzet had kunnen zijn voor een sociaal-economisch ont wikkelingsbeleid op lange termijn, waarin de buitenlandse werknemers een onmisbare functie zouden kunnen vervullen, is ze blijven steken in het beschrijven van een nationaal arbeids- voorzieningenbeleid met een stuk socia le zorg, zo wordt in de nota opgemerkt. ZURICH Het in de Zwitserse stad Zurich zeer omstreden „IJzerhuis" van de architect JUSTUS DAHINTEN, tnadert zijn voltooiing. Het pyramide- vormige gebouw is geheel opgetrokken uit „Cor-Ten staal" dat de merkwaar dige eigenschap bezit ongeveer een jaar lang te roesten, waarna het pro ces stopt en het materiaal een con stant donkerrode kleur behoudt. Een sergeant van het Oostduitse volksleger is donderdag naar het wes ten gevlucht, zo heeft de politie in het Noordbeierse Coburg bekendgemaakt. De naam van de 23-jarige Oostduitser werd niet bekendgemaakt. Hij heeft de Westduitse autoriteiten om politiek asiel gevraagd. ARNHEM De dood van de 33- jarige Gerrit Boshoven, tijdens een veldslag tussen politie en onderwereld op de Arnhemse Korenmarkt, op 12 september van dit jaar, is gisteren voor de Arnhemse rechtbank opnieuw opge rakeld. Dat betekent niet dat de dader is gepakt. Officier van justitie mr. F. O. Leusink verzette zich hevig tegen de steeds opnieuw opduikende beschul diging dat de Arnhemmer werd gedood door een kogel uit een politiepistool. Anderzijds bleek ook nu weer dat het optreden van de politie verre van vlekkeloos was. Zo werd nog eens ver teld dat de politie zich na het fatale schot volkomen terugtrok, de hevig DEN HAAG Minister Den Toom van defensie heeft thans de Kamer meegedeeld dat de scheepswerven NDSM te Amsterdam en de Schelde te Vlissingen aanzienlijke verliezen heb ben geleden bij de bouw van vier fre gatten voor de Koninklijke Marine. Hoewel formeel geen rechtsgrond be staat voor een tegemoetkoming is toch aan de Kamer voorgesteld op de defen siebegroting 1969 een post van 1,8 miljoen op te nemen ter uitkering aan de werven als compensatie van de ge stegen loonkosten ten tijde van de bouw van de fregatten. De NDSM bouwde de fregatten Van Speijk en Tjerk Hiddes en de Schelde de Van Galen en Van Nes. Minister Den Toom heeft meegedeeld, dat de on verplichte uitkering slechts een klein deel beloopt van het door de werven op het bouwcontract geleden verlies. ADVERTENTIE Hebt u op korte termijn geld nodig? Bij de NMB wordt u zonder omslag geholpen. Bijvoorbeeld 2000,- in handen, betaling in 18 x ƒ125,19. Of 10.000,- in handen, betaling in 36 x ƒ340,79. Ook voor andere bedragen kunt u prettig te recht bij elk NMB-kantoor. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! bloedende Boshoven alleen achterla tend zonder een hand naar hem uit te steken, tot vijfentwintig minuten later een ambulance kwam. Uit de grote groep die in razende woede de politie te lijf ging werden twee man pgepakt. „Omdat de politie hun namen kende", naar de officier van justitie in zijn requisitoir moest toege ven. „Maar als er anderen uit de groep bekend raken worden ze ook vervolgd". Het waren de 26-jarige kelner Bertie van B. en de even oude barkeeper Toon F. De eerste ontkent, de tweede heeft maar toegegeven omdat hij zo dronken was dat hij toch niet meer wist wat er precies gebeurde. De rel begon met de aanhouding van een voor zijn aandeel in een steekpartij gezochte Jani van de Bent. Door een reeks schoten in de lucht trok de politie de aandacht van de bevolking van de kroegjes rondom het Arnhemse uit gaanscentrum. Jani, vrijwillig in een patrouillewagen van de politie gekro pen, kon er door de andere deur weer uit toen de eerste kameraden er aan kwamen hollen. Hij werd nog een keer gepakt, en toen kwamen Toon F. en Bertie van B. opdagen. Bertie pakte een agent-in-burger bij de arm, maar liet onmiddellijk los toen deze zich bekend maakte. In de verwarring die toen volgde werd de ene agent over een auto gesmeten en de andere op de grond ge drukt. Het slachtoffer Boshoven moet een van de rechercheurs op diens rug zijn gesprongen en op hetzelfde mo ment een kogel door zijn hoofd hebben gekregen, dezelfde kogel die de politie AMSTERDAM Wegens smaad, aangedaan aan een ambtenaar in de rechtmatige bediening van zijn functie de Amsterdamse hoofdagent van po litie J. Gaastra (52) heeft de Amster damse rechtbank vrijdag de 33-jarige free-lance cineast en en tv-regisseur René C. uit de hoofdstad veroordeeld tot een boete van 300,- subs, dertig dagen hechtenis. Er was een boete van 500,- en een maand gevangenisstraf voorwaardelijk geëst. In de VARA radio-uitzending Dit is het beging van 28 maart vertelde C. dat hij de bezetting van twee gemeente panden in de Sarphatistraat had ge filmd en hem daarbij „een interessant detail" was opgevallen. Hij had de agent ervan beschuldigd opzettelijk te hebben gepoogd brand te stichten in dit pand terwijl hij wist dat achter de voordeur een stapel pamflet ten op de vloer lag. In de VARA t.v.-uitzending Dit is het begin over de Oranje Vrijstaat van 1 april kwamen beelden voor van de agent toen deze, kijkend door een klei ne raamopening in de voordeur van een der gekraakte panden, volgens de t.v.-regisseur een brandende sigaretten peuk naar binnen zou hebben gegooid. De rechtbank overwoog dat de regis seur er niet in geslaagd was het bewijs van de waarheid te leveren van de be schuldiging waartoe hij veertien dagen geleden ter zitting was toegelaten. Hij toonde shots uit de film waarop 'tot twee keer toe een wit streepje of een strip te zien was. Ook al zou dit een peukje zijn ge weest, dan is volgens de rechtbank niet aangetoond dat het nog brandde. Even min achtte de rechtbank bewezen, dat achter de deur op de vloer brandbare pamfletten lagen. nimmer meer heeft kunnen terugvin den. De hele politiemacht verdween op dat moment volledig van het toneel; toen er twintig minuten later een agent met een hond op de Korenmarkt arriveerde was het publiek in alle staten. De officier van justitie ontkende dat de moord inmiddels in de doofpot is gestopt. „Er is een vervolging ingesteld tegen een onbekende", zo kondigde hij aan. „Het onderzoek zal evenwel nog veel tijd vergen". De eisen tegen beide mannen luidden respectievelijk zeven maanden waarvan bijna vier maanden voorwaardelijk en zes maanden waar van ruim drie maanden voorwaardelijk. Daarmee zouden ze de dag voor Kerst mis vrijkomen. Een verzoek van de raadslieden ze direct op vrije voeten te stellen werd afgewezen. AMSTERDAM Dank zij een ra zendsnelle achtervolging zijn in de nacht van donderdag op vrijdag in het Vondelpark in Amsterdam drie buiten landers door de politie aangehouden, voor een eerder in de nacht gepleegde bontdiefstal uit een winkel in de Kin kerstraat in Amsterdam. De buit be stond uit zeven bontjassen met een ge zamenlijke waarde van 7700 gulden. Een overbuurman van de zaak hoor de omstreeks tien voor drie glasgerin kel. Op het moment dat hij naar buiten keer, zag hij een auto wegrijden, waar in juist twee mannen waren gestapt, die hij uit het kapot geslagen voorruit had zien komen. Hij allarmeerde on middellijk de politie. De wagen werd in de Vondelstraat vlak voor de Vondelkerk door de twee politiewagens klemgereden, waarna de drie inzittenden, van wie één tijdens de inbraak in de auto wachtende chauf feur was, de vlucht namen naar het Vondelpark, waar zij echter konden worden aangehouden. DEN HAAG De verplichting voor bromfietsersom een helm te dragen, zal waarschijnlijk pas over enkele jaren kunnen worden ingevoerd. Minister drs. J. A. Bakker van verkeer en waterstaat heeft dit meegedeeld in een bespreking met de vaste Kamercommissie voor verkeer en waterstaat. Eerst zal de stichting wetenschappe lijk onderzoek verkeersveiligheid de keuringsnormen betreffende veiligheid en draagbaarheid moeten hebben opge steld. Daarna dient de industrie zich in te stellen op de produktie van miljoe nen bromfietshelmen. Minister Bakker beschikt niet over gegevens inzake de wensen van vrou wen ten aanzien van de valhelm. Van de kant van de RAI is enige tijd gele den opgemerkt, dat naar alle waar schijnlijkheid de winkelende huisvrouw er niets voor zal voelen een bromfiets helm te dragen. Daarbij zouden dan moeilijkheden met het kapsel en het onelegante uiterlijk een rol spelen. Tegenover het bezwaar dat het kap sel platgedrukt wordt door de helm staat, aldus minister Bakker in het overleg met de Kamercommissie dat zonder helm het kapsel verwaait. Zo de helm verplicht wordt, zullen volgens hem de fabrikanten zeker een goede markt ontdekken in elegante vormen van bromfietshelmen. Er zijn volgens de minister nog on voldoende gegevens beschikbaar over de wenselijkheid de duopassagier een helm te laten dragen. Minister Bakker zei de indruk te hebben dat de duopas sagier niet meer gevaar loopt dat de bestuurder van een bromfiets. Gegeven de grotere veiligheid achtte de minister ook voor kinderen het aan schaffen en dragen van een goed pas sende valhelm een goede investering, ondanks de hoge kosten (een goede helm zal 35 tot 45 gulden kosten). BERN Als gevolg van zware sneeuwval zijn twaalf Alpenpassen voor het wegverkeer gesloten. Dit geldt o.a. voor de Grote Sint-Bernard, de St. Gotthard en de Sustenpas. Twee passen zijn 's nachts gesloten en voor zeven bergovergangen, w.o. de Simplon, zijn sneeuwkettingen nodig. UTRECHT „Wat u gedaan hebt is zeer, zeer ernstig. Dit soort dingen kan niet worden geaccepteerd." Dat zei de Utrechtse politierechter mr. K. S. Bie- ger vrijdag toen hij de 29-jarige uit voerder Louis E. uit Utrecht wegens mishandeling van een ambtenaar in functie, zwaar lichamelijk letsel tot ge volg hebbend, veroordeelde tot twintig weken gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan tien weken voor waardelijk. Hij gelastte onmiddellijke gevangenneming. E. heeft afgelopen zondag in het Utrechtse voetbalstadion politieagent B. Foppen bij een ruzie om een kaartje zo'n klap gegeven, dat de agent bewus teloos naar het ziekenhuis moest wor den gebracht. Daar bleek, dat hij een hersenschudding, een gebroken jukbeen en een breuk in de oogkas heeft. Hij moet nog twee weken in het ziekenhuis blijven en mag acht weken niet wer ken. De zaak trok erg veel belangstelling. Er waren zoveel collega's van de ge wonde agent verschenen, dat in de rechtzaal een groot aantal extra banken moest worden neergezet. De toegangsbewijzen in het Utrechtse stadion worden de laatste tijd streng gecontroleerd. Een controleur van de belastingdienst, die als getuige was op geroepen, vertelde dat tot voor kort el ke wedstrijd twee- drieduizend clan destiene toeschouwers telde. Ze klom men over de hekken of kregen gebruik te kaartjes toegespeeld. Mr. Bieger zei dat rellen in voetbal stadions („en Utrecht is helaas een erg ongunstig voorbeeld") tegenwoordig schering en inslag zijn. De controleurs hebben geen leven meer. De mensen komen half dronken op het veld, smij ten met flesjes en vallen scheidsrech ters aan. Ook agent F. J. van den Berg die zondag met de heer Foppen dienst deed, zei; „Zoiets kan elke week gebeu ren, als je iets verkeerds zegt, is het al raak." Hoewel de artsen het letsel van agent Foppen niet als „zwaar" omschrijven, meende officier van Justitie mr. G. W. von Meyenfeldt, dat de verwondingen volgens het gewone spraakgebruik wel als zwaar moeten worden aangemerkt. Hij eiste vijf maanden met aftrek waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, een boete van 300 en onmiddellijke gevangenne ming. De verdediger, mr. J. A. Stalenhoef, bestreed de kwalificatie „zwaar." Hij wees verder op verdachtes vrijwel on beschreven strafblad en op het gevaar dat E. zijn goede baan zal kwijtraken als hij lang moet zitten. Volgens hem is E. oen goedig type dat in de wandeling met „jochie" wordt aangesproken en moet hij de klap in een ogenblik van bewustzijnsvernauwing hebben gege ven. Als er een voorbeeld gesteld moet worden in verband met de mentaliteits verharding op de sportvelden, zou E. een ongelukkig voorbeeld zijn, aldus de verdediger. Hij vond de eis veel te hoog. De politierechter zei dat de rechter en niet de arts moet uitmaken of er van zwaar letsel sprake is. Volgens hem is dat inderdaad het geval. E. be sloot ter zitting, niet in hoger beroep te gaan. AMSTERDAM Rechercheurs van de afdeling zwendel van de Amster damse centrale recherche hebben don derdag op het Centraal Station de 25-jarige Duitser Karl II. H. gearres teerd onder verdenking van oplichting van twee Amerikaanse banken in de hoofdstad voor travellercheques voor totaal 1000 dollar. De man is volgens de recherche een internationale oplichter, die in Duits land en Zwitserland al zes jaar in de gevangenis heeft gezeten voor bedrog met cheques. Op 13 oktober kwam hij vrij uit de gevangenis in Frankfort. Omdat hij geen werk had, vatte hij zijn oude handwerk weer op. aldus de recherche. Op 7 december kocht hij bij het kantoor van de Bank of Amerika in Frankfort travellercheques voor 1000 dollar, deze wisselde hij later weer in bij een Duitse bank. Ditzelfde deed hij ook bij kantoren van de First National City Bank en de American express. Tenslotte beschikte hij over drie aankoop nota's, alle echter op naam van „Morita". Hij had nl. een vals Duits paspoort op deze naam gekocht. De Duitser nam de trein naar Am sterdam waar hij op het politiebureau Warmoestraat aangifte deed dat hij de drie series cheques dan wel tijdens de reis van Frankfort naar Amsterdam was kwijtgeraakt dan wel dat ze gesto len waren. Vervolgens ging hij naar het kantoor van de American Express aan het Damrak. Daar vertelde hij, dat hij de cheques was kwijtgeraakt en vroeg, zoals gebruikelijk is, een tegemoetko ming. Men koesterde daar enig arg waan en vroeg hem later terug te ko men. Bij de kantoren van de twee an dere banken deed hij hetzelfde verhaal en bij iedere bank kreeg hij traveller cheques voor een waarde van 500 dol lar. Toen de Duitser de American Ex press belde dat hij niet meer terug zou komen kreeg men nog meer argwaan en de politie werd ingeschakeld. Deze wist de man nog net voor hij de trein naar Duitsland in wilde stappen aan te houden. Hij had nog het grootste deel van de travellercheques in zijn bezit, alsmede zijn eigen paspoort plus nog een blanco Duits rijbewijs. lyfosje Da jan, de Israëlische minister van Landsverdediging, die in Washington is voor gewichtige be sprekingen met hooggeplaatste Ame rikaanse autoriteiten, is de moderne belichaming van de Bijbelse Joodse strijders waarover hij zo gaarne leest. Uit drie grote oorlogen en talloze klei nere gevechten is hij tevoorschijn ge komen als een legendarische, schijn baar onverwoestbare leider. Zijn da den, zijn successen en het glimmende lapje voor een van zijn ogen hebben zijn gezicht gemaakt tot een van de beroemdste generaals ter wereld. Hij is nu 55 en heeft een buikje gekre gen, maar niettemin noemde een Londens blad hem kort geleden nog onder de tien voor vrouwen meest aantrekkelijke mannen in deze we reld. Vele Israëli's zien in hem de waar schijnlijke opvolger van premier Gol- da Meir, die thans 72 jaar is. David Ben Goerion, de eerste premier van Israël, heeft hem reeds iang ge leden voor die taak uitgekozen. Het is Ben Goerion geweest, die in 1948 de leiderscapaciteiten van de jonge Dajan heeft onderkend en hem als 33-jarige luitenant tijdens de onaf hankelijkheidsoorlog belastte met het bevel over het front van Jeruzalem. eboren in Palestina en Arabisch spre kend werd hij gekozen om deel te nemen aan vertrouwelijke bespre kingen met de Jordaanse koning Ab- doellah en diens adviseurs. Bij tal van gelegenheden hebben Dajan en andere Joodse onderhandelaars het paleis van de koning bezocht om te spreken over wapenstilstandsgrenzen en vredesverdragen. Abdoellah, de grootvader van koning Hoessein, werd door Arabische natio nalisten voor verrader uitgekreten en in 1951 vermoord vlak voor de Omar-moskee, die staat op de oude tempelheuvel in Jeruzalem en vlak hij de klaagmuur. Tkajan heeft zijn linker oog verloren in 1941, toen hij in Libanon vocht met de Britten tegen de Vichy-Fran- sen. Toen hij door een veldkijker zocht naar sluipschutters, trof een kogel de kijker en vernielden glas splinters het oog. Gedurende de onafhankelijkheidsoorlog toonde hij zijn buitengewone verme telheid. Hij veroverde de tweeling- stad Lydda en Ramia door eenvoudig met een colonne jeeps door de hoofd- MOSJE DAJAN, visje uitgooien straten te rijden. Hij vestigde de tra ditie van de Israëlische officieren door in de strijd te commanderen „volgt mij", inplaats van „voor waarts". Later, als opperbevelhebber, bevorder de hij de paraatheid voor de strijd, vergeldingsacties tegen Arabische sa boteurs en de opleiding van luchtlan- dings- en stoottroepen om de Israëli sche soldaat beter te maken dan <le vijand. Hij was een krachtige drijf kracht van de Israëlische luchtmacht. Dajan is een vurig archeoloog, de ach tertuin van zijn huis ligt vol over blijfselen die hij tijdens zijn tochten door het heilige land heeft opgedol ven. 'T'wintig jaar later brengen overeen komstige onderhandelingen Da jan naar Washington. Hij is door zijn regering gemachtigd met de Amerikanen de voorwaarden te bespreken voor de hervatting van Israël's deelneming aan de vredeson derhandelingen onder auspiciën van de VN, met Egypte en Jordanië. Israël is op 6 september uit deze be sprekingen weggelopen, omdat de Egyptenaren een valse rol zouden hebben gespeeld door in strijd met de overeenkomsten inzake het bestand, rakctinstallaties te bouwen in de na bijheid van het Suez-Kanaal. Dajan was een van de pleitbezorgers van dit heengaan, maar vervolgens veranderde hij van gedachte en zei dat Israël terug moest gaan. De eis, dat de Egyptenaren de raketin stallaties moeten verwijderen als een voorwaarde voor het wederom deel nemen aan de besprekingen schijnt men te hebben laten vallen als een niet haalbare kaart. /~kp een hem onlangs gestelde vraag over deze „zig-zag-politick" ant woordde Dajan: „Als je probeert een konijn te vangen en het dier vlucht in een zig-zag lijn, wat kun je dan doen? Eerst hebben de Arabieren de resolutie van Khartoem aangenomen dat zij nooit zouden onderhandelen; nu ver tellen zij Rogers (de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken), dat zij op onderhandelingen staan. Golda (Meir) houdt ook niet van zig zaggen. Zij vond dat de Egyptenaren aan het kanaal helemaal opnieuw moesten beginnen, maar het beste dat wij kunnen hopen is de huidige situatie op een of andere manier in de hand te krijgen. Het feit dat koning Hoessein van Jor danië bijna tegelijkertijd in Washing ton is kan men niet meer toevallig noemen. Ook Hoessein krijten de ultra-nationa listen der Arabieren voor verrader. Ook als men het beste, dus vrede voor zijn land wil?

De Vallei | 1970 | | pagina 5