INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN OP JAAP EDENBAAN Optreden van Piet Kleine zeer hoopvol Fischer kan eindzege niet ontgaan Schaatsen in cijfers Ties en Hans Kruize op hockeyveld royaal met doelpunten Totalisator bezorgd over grote omzet van bookmakers Boycotten van toto treft onszelf SPORT IN T WEEKEND OP RADIO EN TV Stanley Rous blijft Jo de Roo ploegleider af Voorzitter afdeling; oost: Clay heeft in Texas licentie EE1S VREEMDE 0 X 13 goed Kodokan Dojo niet naar titelstrijd Raak meppen Produktie Direct Bijbrengen Veranderen ZATERDAG 12 DECEMBER 1970 Sb sp ort k Piet Kleine (links) en Colin Coates tij dens hun rit op de 5000 meter. AMSTERDAM Twee Neder landse jeugdschaatsers hebben over heerst bij de internationale wedstrij den, die donderdag en vrijdag op de Jaap Edenbaan in Amsterdam werden gehouden: de zestienjarige Jan Heida bij de junioren-b en de negentienjarige Piet Kleine bij de oude jeugd. Beiden wonnen drie van de vier afstanden en moesten alleen in de sprint hun meer dere erkennen in respectievelijk Wils Plug bij de b-junioren en Johnny Olof bij de a-junioren. Vooral het optreden van Piet Kleine was bijzonder hoopvol voor de nabije toekomst- Nadat deze wielrenner schaatsenrijder uit Hollandseveld op de eerste dag het baanrecord van Arie PALMA DE MAJORCA De Ameri kaanse schaakbond heeft de dollars goed besteed. In ruil voor de tweeduizend dollar, die nodig waren om Benkoe te bewegen zijn plaats af te staan en de enkele duizenden, die Fischer zelf in de zak stak, heeft de Amerikaan een on aantastbare voorsprong genomen in het interzone-schaaktoernooi in Palma de Majorca. Door winst in de voorlaatste ronde tegen de Zuidslavische groot meester Gligoric kan hem de eindzege niet meer ontgaan. Eveneens zeker van plaatsing voor het kandidatentoernooi zijn de 22-jarige Keulse student „Bobby" Hübner, de Rus Efim Gelier en de Deen Bent Lar- sen. Uhlmann en Taimanov maken de meeste kans de overblijvende plaatsen te bezetten, al heeft Portisch met een punt minder en twee hangpartijen ook nog een redelijke kans. Goeddeels uitge schakeld kunnen zich beschouwen Gli goric, Smyslov en Poloegajevsky, waar mee de jarenlang bestaande Russische hegemonie een geduchte knak zou krij gen. Gligoric heeft tegen Fischer er alles aan gedaan aansluiting met de kopgroep te houden. In enigszins betere stand of ferde hij een paard in de veronderstel ling de zwarte dame te vangen. Hij overzag echter een finesse en verloor. Opmerkelijk was dat Portisch in slech tere stand afbrak tegen Jimenez. Vol gens het oordeel van mede-belangheb bende staat hij zelfs verloren. De stand na de 22e ronde is 1. Fischer 17% pnt.; 2. Hiibneer 14*4 en 1 afg. partij; 3. Gelier 14% pnt.; 4. Lar- sen 14; 5./6. Uhlmann en Taimanov, bei de 13; 7./8./9. Gligoric, Smyslov en Po loegajevsky 12%; 10. Portisch 12 en 2 afg. part.; 11./12. Mecking en Panno, beide 11% en 1 afg. partij; 13. Hort 11; 14. Ivkov 10; 15. Suttles 9% en 1 afg. partij; 16. Minic 9%; 17./18. Matulovic en Reshevsky beiden 9; 19/20 Ujtumen en Addison beide 8»%; 21. Filip 8; 22. Na- ranja 8 en 1 afg. partij; 23. Rubinetti 6; 24. Jimenez 4 en 1 afg. partij. De uitslagen, 100 m junioren b: 1. Heida 1.28.9; 2. Plug 1.29.6; 3. Chamid 1.31.5; 4. Stift 1.32.1; 5. De Vries 1.32.7; 6. Schouten en Daams 1.33.0; 8. Eicher (W. Did.) en W. Giling 1.33.3; 10. Deen 1.33.9. 1500 m junioren a: 1. Kleine 2.14.0; 2. Colin Coates (Austr.) 2.16.2; 3. Van Gelder 2.16.6; 4. Olof 2.17.4; 5. Vriend 2.18.6; 6. David Hampton (GB) 2.21.0; 7. Van der Kant 2.23.5; 8. Kroes 2.23.7; 9. Rutte 2.23.8; 10. Jonkman 2.24.0. 3000 m junioren b: 1. Heida 4 min. 55.5 sec.; 2. Daams 5.03.8; 3. Stift 5.05.8; 4. Wim Giling 5.97.3; 5. ChaimcF' 5.08.4; 6. Deen 5.10.3; 7. Schouten 5.12.0; 8. Eicher (W. Did.) 5.14.2; 9. De Vries en Kortekaas 5.15.1. 5000 m junioren a: 1. Kleine 8.18.8; 2. Vriend 8.23.3; 3. Van Gelder 8.25.6; 4. Jonkman 8.37.2; 5. Langerijs 8.41.5; 6. Coates 8.42.5; 7. Olof 8.44.0. Einduitslag junioren a: 1. Kleine 183.247; 2. Colin Coates 187.483; 3. Van Gelder 187.960; 4. Olof 188.250; 5. Vriend 188.430. Eindklassement junioren b: 1. Hei da 183.233; 2. Plug 187.200; 3. Stift 189.034; 4. Chamid 189.150; 5. Daams 189.166; 6. Giling 190.334; 7. De Vries 191.000; 8. Deert 191.067; 9. Schouten 191.667; 10. Eicher 193.584. Eriks op de 3000 meter liefst 4,5 secon de scherper had gesteld liet hij vrijdag ook op de 1500 meter met 2.14.0 zijn talent flonkeren. Daarbij waren de weersomstandigheden minder gunstig dan op de eerste dag. Vrijdag was er namelijk vrij veel wind. Dat Kleine tenslotte op de 5.000 meter niet tot een opvallende tijd kwam hij werd win naar in 8.18.8 kwam door het feit, dat hij zijn rit tegen de Australiër Co lin Coates alleen maar behoefde te winnen om zeker te zijn van de eindze ge in dit toernooi. Al halverwege lag Coates zeker vijftig meter achter en bovendien werd Kleine door coach Eg- bert van 't Oever enigszins gespaard omdat hij later op de dag met een jeugdploeg naar Oost-Berlijn moest vertrekken voor de wedstrijden om de Dynamo-Cup. De Australiër Coates, die achter Klei ne in het eindklassement tweede werd, was eigenlijk een vreemde in deze jeugdstrijd. Want met zijn 24 jaar hoorde de loodgieter uit Melbourne, die naar ons land is gekomen om zich voor te bereiden op het wereldkampioen schap van dit seizoen en op de Olympi sche Winterspelen van 1972 in Sapporo, niet tussen de jongeren. Hem werd ech ter op deze wijze startgelegenheid ge boden en zijn prestaties toonden een geduchte vooruitgang sinds zijn komst begin oktober. Zowel op de 500 meter, de 1500 meter als op de 3.000 meter verbeterde de Australische kampioen zijn persoonlijke resultaten, soms met vele seconden. Bij de b-junioren moest de zestienja rige Jan Heida uit Scharsterbrug (bij Joure) alleen in de sprint de Scheve- ninger Wils Plug laten voorgaan. Op de andere drie afstanden (1000, 1500 en 3.000 meter) was zijn meesterschap zo ongenaakbaar dat hij tenslotte met een winst van bijna 4 punten voor Plug in het eindklassement zegevierde. DEN HAAG Geen enkele deelne mer aan toto 21 is erin geslaagd de dertien kruisjes goed te zetten, waar aan het grote aantal gelijke spelen niet vreemd zal zijn. Zeven deelnemers de len de tweede prijs. De cijfers van toto 21 zijn: aantal deelnemers 766.348, inleg f 1.663.118, prij- zenbedrag f 748.403. Tweede prijs f 336.781 (zeven deelne mers, elk f 48.111.60). Derde prijs f 336.781 (131 deelnemers, elk f 2.570,80). Extra prijs f 74.840 (190 deelnemers, elk f 393,60). DEN HAAG De broers Ties (17) en Hans (16) Kruize mogen dan op de hockeypiste royaal zijn met doelpunten, het woord han teren zij met grote spaarzaamheid. k Hans Kruize (links) en broer Ties, die aan hun prestaties op het hockeyveld nauwe lijks een woord vuil ma ken. DEN HAAG De Stichting Totalisa tor Nederland schat de omzet van bookmakers (illegale weddenschappen) op de Nederlandse draf- en renbanen in 1969 op ca. 15 miljoen, d.w.z. op dertig procent van de omzet der officië- AARDENBURG Jo de Roo, die in het komende wielerseizoen zou optre den als ploegleider van de Trico-Noble amateur wielerploeg heeft zijn ontslag genomen. Deze beslissing, mede een ge volg van een vergroting van de zakelij ke activiteiten van de Zeeuwse oud prof, volgt op de veroordeling van De Roo wegens het in bezit hebben en di stribueren van wekaminen, in de wie lersport niet onbekende, maar wel ver boden, stimulerende middelen. In de ploeg van Trico-Noble zijn voor het nieuwe wielerseizoen naast de zus jes Keetie en Bella Hage onder meer opgenomen Sjef van de Burg, Ad Duy- ker, Grant Thomas, Cees Bal, Charles Desmedt, Ab Claeyssen en Jan Brink man. Ie totalisator. Dc bestrijding van de bookmakerij blijft een ernstige aange legenheid, zo stelt de totalisator in het jaarverslag 1969. I)e reden dat de book makers nog klandisie hebben is, zo meent zij, dat de inzet voor de officiële weddenschappen gebonden is aan een maximum van 25,-. Dit bedrag vin den vele spelers te laag. De stichting Totalisator Nederland meent dan ook dat de inzetten niet ge bonden moeten zijn aan een maximum. De vele miljoenen guldens die nu nog naar de bookmakers vloeien, zullen dan naar de officiële totalisator worden ge leid, die twintig procent van de omzet gebruikt ten bate van de paardesport, de paardenfokkerij en charitatieve doeleinden. Er zouden ook betere be staansmogelijkheden voor trainers en pikeurs geschapen kunnen worden. In het jaarverslag van de activiteiten van de totalisator in 1969 blijkt dat de renbaan in Hilversum de grootste om zet boekte, nl. ca. 17 miljoen, gevolgd door Duindigt, 14 miljoen, Mereveld, 3,4 miljoen, Groningen 2,6 miljoen, en Alkmaar 2,2 miljoen. Van de zgn b-banen bereikte die in Wolvega en Nootdorp de grootste omzet nl. 3,0 en 2,1 miljoen. De gehele totalisator-omzet in 1969 was 47,5 miljoen (v.j. 44,4 miljoen). ARNHEM Met de oproep van een Heerlense actiegroep om de wedstrijden in het betaald voetbal en de toto te boycotten, kan de voorzitter van de Hun opvallende prestaties bij HHYC, een van de westelijke topploegen, doen zij schuchter pratend af met simpele opmerkingen als „Het is natuurlijk wel even wennen als je zo snel eerste klas gaat spelen" en „Makkelijk is zoiets ui teraard niet". Nadere en gedetailleerde informatie betreffende deze Haagse spitsspelers moet dan ook komen van vader Roepie, gedurende de gouden dagen van het Nederlandse hockey meed ra vend in de nationale formatie, die op twee achter eenvolgende Olympische Spelen een medaille op de kop tikte. Kleine bijkomstigheid: Roepie Krui ze, hoewel alleszins bereid tot het ver strekken van gegevens, is een zéér dui delijke vader van zijn beide zonen. Ook hij mag nauwelijks worden gerekend tot de categorie der louter impulsieve babbelaars. Een andere zaak, die Roepie Kruize entte op zijn beide kinderen, is het ver mogen om ver boven de middelmaat te hockeyen. Zo goed, dat Ties en Hans nauwelijks toe kwamen aan de ruime reeks jaren jeugdhockey, waarop elke speler een leven lang vervuld van jeugdsentiment pleegt terug te kijken. Ties Kruize, opmerkelijk groot voor een zeventienjarige en even royaal in de spieren gezet, greep de hockeystick DEN HAAG Het team van Anton Geesinks Kodokan Dojo zal morgen tij dens de nationale judokampioenschap pen voor a-temas in de sporthal „De Veste" in Geertruiden berg zijn titel niet verdedigen. Geesink wil niet lan ger met de oude garde aantreden en hij acht zijn nieuwe ploeg nog niet vol doende voorbereid. De oud-wereldkampioen: „We zijn nu elf keer kampioen geworden en dan zou ik nu weer moeten komen met Jan en Peter Snijders, Ernst Eugster en ikzelf misschien nog in het zwaargewicht. Daarom werk ik nu aan een „jonger team, maar daar ben ik nog niet hele maal tevreden over". Favorieten voor de nationale titel zijn nu sportschool Buenting, versterkt met zwaargewicht Wim Ruska en Guan Lin uit Den Haag, dat vorig jaar als tweede eindigde. voor het eerst op zijn zevende jaar. Toen hij elf was, een leeftijd waarop veel spelertjes nog intens worstelen met elementaire zaken als het slaan en stoppen van de bal dartelde hij al ont spannen rond in de beste jeugdforma- tie, die HHYC op de been kon brengen. HHYC hevelde hem als veertienjari ge over naar het derde team, dat des tijds op experimentele basis werd ge bruikt als broedplaats voor jong hok- keytalent. Eén seizoen later werd hij rijp geacht voor het zware werk. Te recht, want Ties Kruize begon in de eerste klas direct en regelmatig raak te meppen. Roepie Kruize: „Hoewel het een enorme sprong was van de derde naar de eerste klas, is dat succes niet zo ver wonderlijk. Ze kenden hem nog niet en daardoor kreeg Ties meer ruimte om te schieten dan tegenwoordig". Ties Kruize, nu in zijn derde seizoen in HHYC I, kreeg dit jaar gezelschap van zijn broer Hans, in tegenstelling tot de oudere Kruize junior aan de tengere kant met licht haar rond een scherp gesneden jongensbekje. Het enige verschil tussen de pijlsnelle opmars naar de top van Ties en Hans Kruize ligt in het feit, dat Hans van het vierde elftal uit naar de toJ> veerde. Ondanks het feit, dat de broers niet geneigd zijn hun prestaties te velde ho ger aan te slaan dan „wel aardig", blijkt uit hun kort gehouden antwoor den, dat de produktie van HHYC in dit seizoen vrijwel geheel de produktie van de familie Kruize is. Ties, strafcornerspecialist, komt het ruimste aan zijn trekken met twaalf treffers. Hans scoorde vijfmaal en deed dat meestal uit normale spelsituaties. En dat is meteen kenmerkend voor de speelwijze van de prille Kruizes. Ter definiëring van het onderscheid moet wél vader even in de discussie worden betrokken: „Ties", stelt Kruize, af en toe voorzichtig zijn bri Iproevend, speelt hockey op de manier, waarop ik dat deed. Hij is direct, zoekt de kortste weg naar het doel en schiet zeer snel. Hans is wat sierlijker. Hij heeft er fee ling voor om op het juiste moment er gens op te duiken om met een heel klein tikje iets te doen." Afgaande op de hockey geschiedenis van Roepie Kruize (jarenlang bij HHYC, een imposante reeks interlands, coach van Nederland C en de nationale ploeg) wordt de verwachting gewekt, dat hij zich zee compleet heeft ingezet om zijn beide zoons te scholen. Kruize ontkent dat: „Ik heb ze ge leerd een stick vast te houden. De tech niek, die heb ik ze bijgebracht Verder hebben de jongens zich individueel ont wikkeld". De laatste maal, dat hij zich als oefen meester met zijn zoons bezig hield, blijkt reeds een respectabel aan tal jaren achter hem te liggen. De familieband blijkt op het hockey veld in de manier, waarop Ties en Hans Kruize elkaar makkelijk in de combinatie vinden, al wenst vader daar de strenge kanttekening bij te plaatsen dat „de afwerking nog regelmatig ha pert". Zelfs een uitermate jonge tophok- keyer als Ties Kruize constateerde in wat de aanloop van een plezierige car rière lijkt reeds, dat „hockey de laatste jaren sterk is veranderd. Er is in de spits nauwelijks ruimte om te spelen. Je wordt steeds meer teruggedrongen naar het middenveld. Daar kan je af en toe knap de pest over in krijgen. Niet goed voor je plezier in het spel dus. Bovendien is hockey op deze manier bezig zich zelf als kijkspel de nek om te draaien." Gevolgd door het gebed van elke actieve hockeyer: „De (veel te oude) spelregels moeten veranderen." In een land, waa r men veel (en vaak vruchteloos) speurt naar verse krachten voor nationale ploegen, lijkt het merk waardig, dat Ties Kruize drie jaar heeft rondgelopen in HHYC I zonder verder te komen dan het Nederlands C elftal. Daar blijkt echter enige activiteit van vader achter te zitten: „Ties moet dit jaar eerst eindexamen doen. Daarna mag hij naar het Nederlands elftal.". Hetgeen wordt gezegd op de toon van een man, die er sterk in gelooft, dat zoiets dan ook regelrecht zal gebeuren. Waarvoor redenen zijn. Landelijke Bond van Amateurvereni gingen, afdeling oost, de heer J. M. Schonenberg uit Arnhem, zich niet he lemaal verenigen. Hij vraagt dringend de toto niet te boycotten, omdat juist de amateurs hiervan de dupe worden. „Wij vechten voor de toto, omdat deze voor ons, amateurs, van levensbelang is". Als de heren dat geweten hadden, was waarschijnlijk deze oproep niet ge daan. Immers, ten eerste heeft de KNVB praktisch niets met de toto te maken. Zij krijgt een deel van de op brengst, maar verder komt alles ten goede aan de voetbal-, korfbal- en handbalverenigingen, aan de bouw van sporthallen en clubhuizen. Verder be paalt de sectie betaald voetbal van de KNVB of wedstrijden wel of niet op de televisie komen. „Volgens de heer Schonenberg bestaat er geen duidelijk beeld van de KNVB. De sectie ama teurvoetbal kan geen enkele invloed aanwenden in zaken als deze. „Ik ben er dan ook van overtuigd, dat alle ama teurs het met me eens zijn, dat zijn er alleen al in het voetbal 700.000. Om maar niet te spreken van alle andere amateur-sportbeoefenaars. De toeloop van jeugdleden is zó groot, dat hiermee kapitalen gemoeid zijn. Alleen van con tributies en entree kunnen we deze nieuwe aanwas niet verantwoord op vangen. En vanuit de amateurs wordt een enorme hoop werk verzet om de formulieren op te halen. Elke week gaat een legertje op pad. Als je dat niet doet is de opbrengst ongeveer eenderde lager". De heer Schonenberg betwist ook de rechten, waarop onder anderen de actiegroep aanspraak maakt. „We hebben toch ook geen recht op bijvoor beeld Toon Hermans? Die rechten be staan niet", aldus de heer Schonenberg. „De amateurs zorgen ervoor, dat de to to draait; de professionals leveren het programma. Als je nu de toto gaat boy cotten tref je de amateurs. Juist de mensen, die een beetje meer begrip en geld hard nodig hebben". Twintig procent circa 9,5 miljoen kwam ten goede aan allerlei de paardensport bevorderende activiteiten en aan charitatieve doelen. De totalisa tor beschikt over 2,3 miljoen aan re serves. Dit aanmerkelijke bedrag (aldus het verslag) zal nauwelijks voldoende zijn om allerlei investeringen te ver richten. De totalisator denkt aan de in leg van het t.v.-circuit in Duindigt, als mede aan de verbetering en uitbreiding van de baan in Hilversum. Het is ver der de bedoeling de totalisator te auto matiseren, om een snellere uitbetaling aan de winnaars mogelijk te maken. Enkele cijfers over de diverse soorten weddenschappen: de zgn. koppel is het populairst, omzet 18 miljoen, gevolgd door de trio-weddenschappen met 11,8 miljoen en „winnend" met 8,4 miljoen. De Stichting Totalisator Nederland wil trachten voortaan het verslag eer der uit te brengen. De statutaire ver plichting om voor 1 maart met de cij fers op tafel te komen is echter moei lijk te verwezenlijken, aldus het ver slag, dat zoals voorgeschreven aan de minister van Landbouw en van Justitie is uitgebracht. HOUSTON Cassius Clay, alias Mo hammed Ali, heeft een bokslicentie ge kregen van de staat Texas. Hierdoor is het mogelijk geworden dat Clay en we reldkampioen Joe Frazier een titelge vecht kunnen houden in het Astrodome, een reusachtige overdekte sportarena in Houston. Het Astrodome concurreert voor dit gevecht met de New Madison Square Garden in New York, waar Clay maadagavond Oscar Bonavena versloeg. De directie van het Astrodome, waar Cassius tweemaal eerder voordat hem wegens dienstweigering zijn titel werd ontnomen een gevecht heeft geleverd, schat dat het duel Clay - Frazier onge veer 7,2 miljoen gulden aan recette zou kunnen opleveren. De televisierechten zouden nog eens 28,8 miljoen gulden be dragen, hetgeen het totaal aan eventuele inkomsten voor de organisatoren op 38 miljoen brengt. HILVERSUM Het programma „Studio Sport", dat de NOS-televisia morgen uitzendt van 19.30 tot 20.20 uur en van 21.10 tot 21.35 uur via Nederland 2, bevat - behalve een tal voetbalflitseen de volgende onderwerpen de basketballwedstrijd Fiat Stars - Punch in Amsterdam; paardesportwinterkampioenschap op de Hilversumse baan; de tafeltenniswedstrijd Nederland - België in Groningen; het Nederlands kampioenschap bad minton in Utrecht; de Europa Cup-volleybalwedstrijd Bekkerveld - Modena in Heerlen. In het sportprogramma van de NOS- radio „Langs de Lijn", dat. van 14.02 tot 18.00 uur via Hilversum III wordt uit gezonden, wordt aandacht besteed aan betaald en amateurvoetbal; loting 3e ronde K.N.B.V.-beker in Haarlem; nationaal badmintonkampioenschap in Utrecht; uitslagen en overzichten volleybal, schaken, zaalhandbal, zaalkorfbal, hockey, rugby en paardekoersen in Hilversum. ZüRICH Sir Stanley Rous, voorzit ter van de internationale voetbalfede ratie (FIFA), heeft het kantoor van de federatie bekend laten maken dat hij nog helemaal geen plan heeft om af te treden. In de laatste uitgave van het FI- FA-bulletin staat o.m.: „In verband met verklaringen in talrijke kranten óver het aftreden van sir Stanley Rous en speculaties over diens mogelijke op volger,maakt de FIFA bekend dat de heer Rous niet van plan is af te treden. In 1974 zal de heer Rous, indien zijn gezondheid vergelijkbaar goed blijft, overwegen zich opnieuw verkiesbaar te stellen." Sir Stanley Rous heeft in 1970 de leeftijd van 75 jaar bereikt. In het FIFA-news werd verder ge meld, dat Joao Havelange, die als voor zitter van de Braziliaanse voetbalbond de eerste kandidaat van de Zuidameri- kaanse landen zou zijn, onmiddellijk nadat de eerste geruchten in de wereld kwamen, contact met sir Stanley had gezocht. Havelange stuurde een tele gram waarin hij de heer Rous meedeel de dat hij zich zeker geen kandidaat zal stellen zolang sir Stanley in functie wil blijven.

De Vallei | 1970 | | pagina 7